Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

Νταλια, θελεις να σου πω την αποψη μου;

 

Ο Δον Χουαν ελεγε πως "ο πρωτος απο τους τεσσερις εχθρους που εχει καποιος να αντιμετωπισει στο μονοπατι της γνωσης ειναι ο φοβος". Πιστευω πως αυτο εχεις να αντιπετωπισεις, και λογω προσωπικης εμπειριας στο λεω εχει τοσα πολλα προσωπα που θα μπορουσαμε να μιλαμε για μηνες για αυτον. Ο φοβος μετατρεπει εναν θορυβο την νυχτα σε χιλια δυο ασχημα και τρομερα πραγματα, πραγματα που θα σταματησεις να δινεις σημασια οταν καταλαβεις οτι ειναι αποτελεσματα ενος απειθαρχητου νου - συμπεριλαμβανω και τον δικο μου σε αυτους-. Η μονη αιτια που μπορεις να παθεις κακο απο κατι τετοιο ειναι γιατι εσυ πιστεψες οτι μπορει να σε βλαψει.

 

Οταν αρχιζεις να ασχολεισαι με τον εσωτερικο σου εαυτο ειναι φυσικο να ενεργοποιεις καποιες πτυχες του που μεχρι τωρα ηταν ανενεργες, τα εσωτερικα "ματια", "αυτια" κτλ. Οταν αυτα τα καινουρια ερεθισματα τα εκλαμβανεις περνωντας τα πρωτα απο το πεπλο του φοβου, ενος πολυ φυσιολογικου και συνηθισμενου φοβου, τοτε ολες οι πληροφοριες διαστρεβλωνονται και σου δινουν λαθος αποτελεσματα, με βαση την κατασταση της ψυχολογιας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μέσα από τον φόβο μαθαίνουμε τα όριά μας, εξερευνούμε τον εαυτό μας και γεμίζουμε εμπειρίες. Ο φόβος μας δίνει τροφή για σκέψη, κάνει το μυαλό μας να δουλεύει και αφυπνίζει την κρυμμένη γνώση μέσα μας. Όταν δρα ανασταλτικά μας περιορίζει, αλλά αν τον αποδεχτούμε γίνεται συνοδοιπόρος στο μακρινό μονοπάτι της γνώσης. Για αυτό πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό και να μην πτοούματε με αυτά που μας συμβαίνουν αλλά να συνεχίζουμε αναζητώντας όση περισσότερη γνώση γίνεται. Όση μπορούμε να αντέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνέβη κάτι και θέλω να ακούσω γνώμες. Γίνεται μετά από ψυχική επίθεση να νιώθουμε σωματικό πόνο? Έντονο πόνο που συνεχίζεται την υπόλοιπη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

για πόνο δεν ξέρω αλλά μπορεί να αρρωστήσεις, εγώ είχα βγάλει μια δερματίτιδα στο σημείο του τσάκρα της καρδιάς και αισθανόμουν μια σωματική αναστάτωση σε εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως ένας γνωστός μου προσπάθησε να έρθει σε επαφή με μια θετική οντότητα, χωρίς να χρησιμοποιήσει συμπράγκαλα για την προστασία του, θεωρώντας ότι έχει δουλέψει αρκετά ώστε να το τολμήσει.....

δυστυχώς γι΄αυτόν δεν ήταν έτσι τα πράγματα και κατά την επαφή τρομοκρατήθηκε

ευτυχώς είχε δουλέψει τόσο ώστε να του μείνουν μόνο τα σπυράκια που γέμισαν όλο του το σώμα για να του θυμίζουν τον εγωισμό του

 

Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πω ότι η οντότητα δεν είχε καμία ανάμιξη στο όλο σκηνικό, είναι πασιφανές το ποιος του «έκανε επίθεση».

:)

Link to comment
Share on other sites

τα συμπράγκαλα που λες τα χρησιμοποιούν αυτοί που σχετίζονται με αρνητικές οντότητες και κάνουν κύκλους για προστασίες κτλ.

 

Εγώ πάντα ξεκινάω χωρίς κύκλους κτλ και μέχρι τώρα έχω θαυμάσια ανταπόκριση χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το ίδιο κάνουν και οι Χριστιανοί, οι αρχαίοι Έλληνες και πολλοί άλλοι.

 

Το ζήτημα με τον κύκλο προστασίας είχε ξεκινήσει από τους μάγους της Βαβυλώνας που ήταν και τότε αντίθετοι με τους ιερείς που δεν κάνανε κύκλους και διάφορα άλλα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

"You Invoke a God into the Circle, you Evoke a Spirit into the Triangle". Αυτή είναι μια βασική αρχή της επικλητικής μαγείας.

Στην εργασία με θεομορφές καλείς τη θεομορφή μέσα στον κύκλο, όπου βρίσκεσαι κι εσύ. Ο κύκλος δεν σε προστατεύει από αυτήν, αλλά από άλλες εξωτερικές επιρροές - όπως το πνεύμα που επικαλείσαι στο τρίγωνο, για παράδειγμα, ή από τα διάφορα "αστρικά σκουπίδια".

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω από πιο βιβλίο είναι αυτή η φράση αλλά σε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει για την Βαβυλώνα έλεγε ότι ο μάγος έκανε τον κύκλο για προστασία από το πνεύμα που θα επικαλούνταν και το οποίο δεν θα ήταν θεός.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να μου πείτε γνώμες γιατί συνέβη να κοιμάμαι και εκεί που κοιμόμουν καταλάβαινα πως κάτι δεν πάει καλά. Κάτι με ξύπνησε και ένιωθα έναν έντονο πόνο στα πλευρά μου, αλλά προσπαθούσα να τον αγνοήσω και μέσα μου ήξερα οτι κάτι αλλόκοτο μου συμβαίνει. Σαν κάτι να μου επιτίθεται μέσα σε όνειρο, μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας καλύτερα, όμως το πάλευα με όλα τα μέσα που ξέρω και αποδεχόμουν την κατάσταση με υπομονή και θάρρος. Όταν ξύπνησα το επόμενο πρωί δεν είχα ανάμνηση από όλα όσα είχαν συμβεί, μέχρι που ο πόνος που ένιωσα στο ίδιο σημείο επανέφερε στη μνήμη μου την βραδινή εμπειρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να μου πείτε γνώμες γιατί συνέβη να κοιμάμαι και εκεί που κοιμόμουν καταλάβαινα πως κάτι δεν πάει καλά. Κάτι με ξύπνησε και ένιωθα έναν έντονο πόνο στα πλευρά μου, αλλά προσπαθούσα να τον αγνοήσω και μέσα μου ήξερα οτι κάτι αλλόκοτο μου συμβαίνει. Σαν κάτι να μου επιτίθεται μέσα σε όνειρο, μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας καλύτερα, όμως το πάλευα με όλα τα μέσα που ξέρω και αποδεχόμουν την κατάσταση με υπομονή και θάρρος. Όταν ξύπνησα το επόμενο πρωί δεν είχα ανάμνηση από όλα όσα είχαν συμβεί, μέχρι που ο πόνος που ένιωσα στο ίδιο σημείο επανέφερε στη μνήμη μου την βραδινή εμπειρία.

 

 

Από ό,τι έχω δει όσων αφορά τις ψυχικές

επιθέσεις από ανθρώπους..το ζητούμενο είναι

να προκαλέσουν σωματική βλάβη ή αδιαθεσία

στο "θύμα"..κατά την διάρκεια την ημέρας..

λόγω του οτι οι άνθρωποι βρίσκονται σε ένα

πιο..."φωτεινό" στάδιο λόγω του ήλιου και

της συνεχής κίνησης των άλλων ανθρώπων

είναι πολύ πιο δύσκολο να χτυπηθούν από κάτι

τέτοιο..έτσι συνήθως ψυχικές επιθέσεις γίνονται

κατά την διάρκεια του ύπνου του "θύματος"

όταν βρίσκεται σε ένα πιο "μυστηριακό" κλίμα..

αφήνοντας ανοιχτές διόδους για να περάσει πιο

εύκολα αυτό το οποίο θα επιστρετέυσουν για να

προκαλέσουν ζημιά..με πνεύματα και θεούς δεν

έχω ιδέα τι γίνεται..

 

Από ό,τι φαίνεται πάντως..κατά την διάρκεια του

ύπνου σου είσαι μάλλον ευαίσθητη σε ερεθίσματα

και θετικά και αρνητικά..οπότε..θα σου πρότεινα

να κανεις ένα καθαρισμό στο δωμάτιο σου..και σε

όλο το σπίτι αν είναι δυνατόν..μετά να θεσπίσεις

κάτι ώστε να αποτρέπεις αρνητικές ενέργειες να

έρχονται σε επαφή με εσένα όταν δεν είσαι έτοιμη

για κάτι τέτοιο..και..αν είναι δυνατόν κάθε βράδυ

πριν κοιμάσαι να κάνεις κύκλο ή ασπίδα γύρω από

το κρεβάτι..ή και από ολόκληρο το δωμάτιο..θα σε

βοηθήσει πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

τα συμπράγκαλα που λες τα χρησιμοποιούν αυτοί που σχετίζονται με αρνητικές οντότητες και κάνουν κύκλους για προστασίες κτλ.

 

Όπως σου έχω ξαναπεί dimulator δεν αντιλαμβάνομαι την προσέγγιση «δεν έχω ιδέα, όμως έτσι διάβασα σε ένα βιβλίο άρα, σίγουρα, κάνεις λάθος», δεν έχω κάτι να πω.

Link to comment
Share on other sites

είπα πουθενά ότι κάνεις λάθος; :blink:

 

απλά ανάφερα ότι σε άλλο βιβλίο λέει άλλο πράμα. :whistling:

 

Το βιβλίο είναι ετούτο...

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=104861

b29158.jpg

 

και επίσης ότι πολλές παραδόσεις δεν κάνανε καν κύκλο, όπως π.χ. οι αρχαίοι Έλληνες και σήμερα οι Χριστιανοί.

 

Αυτά.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Dimulator, το ένα βιβλίο λέει το α το άλλο το β, οι Χριστιανοί και αρχαίοι Έλληνες δεν έκαναν κύκλο, εσύ δεν είπες αυτό αλλά κάτι άλλο……

 

 

Dalia μου δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...