Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

Γι΄αυτό που ρωτάς ήδη σου πρότεινα κάτι, καθημερινή άσκηση, πειθαρχία, ηρεμία προσωπικότητας. :)

 

poster_oops.gif Αυτό είναι πρόβλημα, γιατί έχω ποοοοολλά στο κεφάλι μου τον τελευταίο καιρό. Αν σου έλεγα αποκλείεται να με πίστευες. Επομένως την ηρεμία ξέχνα την, ούτε το διαλογισμό - οραματισμό δεν μπορώ να κάνω εξάσκηση... άρα και η άσκηση πάει περίπατο, και από πειθαρχία 0, αφού είμαι αναρχικό στοιχείο. Τέλος πάντων δε φταις εσύ και άρα... thanks.gifflowers.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pyramid δεν διευκρίνησα τον τίτλο του βιβλίου που είναι :How to meet and work with spirit guides, by Ted Andrews. Η τεχνική που χρησιμοποιεί ονομάζεται The Middle Pillar. Είχα την εντύπωση πως θα ήταν γνωστή τεχνική για αυτό το λόγο δεν έγραψα λεπτομέρειες. Αυτό που με παραξένεψε είναι οτι ενώ χρησιμοποιεί τη συγκεκριμένη τεχνική για ενεργοποίηση των τσάκρας, δεν συμπεριλαμβάνει το δεύτερο τσάκρα (σβαντιστάνα).

Link to comment
Share on other sites

Dalia

Νόμιζα ότι μιλούσες για το βιβλίο του Regardie «Η μεσαία στήλη». Δεν γνωρίζω τον συγγραφέα που αναφέρεις και από μια ματιά που έριξα στο βιβλίο του μέσω amazon δεν μπόρεσα να καταλάβω εάν είναι η γνωστή άσκηση της μεσαίας στήλης ή κάτι άλλο. Εάν είναι η άσκηση που στηρίζεται στο δέντρο της ζωής δεν έχει σχέση με Οδηγούς, πνεύματα κλπ και δεν πρέπει να την κάνεις διότι δεν έχεις τις βάσεις που θα την κάνουν ασφαλή.

Βεβαίως εσύ αποφασίζεις την πορεία σου. :)

Link to comment
Share on other sites

poster_oops.gif Αυτό είναι πρόβλημα, γιατί έχω ποοοοολλά στο κεφάλι μου τον τελευταίο καιρό. Αν σου έλεγα αποκλείεται να με πίστευες. Επομένως την ηρεμία ξέχνα την, ούτε το διαλογισμό - οραματισμό δεν μπορώ να κάνω εξάσκηση... άρα και η άσκηση πάει περίπατο, και από πειθαρχία 0, αφού είμαι αναρχικό στοιχείο. Τέλος πάντων δε φταις εσύ και άρα... thanks.gifflowers.gif

Το θέμα όμως είναι οτι για να ασχολείσαι τόσο με θεωρία,

όσο και με πρακτική,ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ με την συγγραφή

ποστ που σκοπό έχουν ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ανθρώπους πρέπει

πρώτα από όλα να έχεις βοηθήσει εσένα..εντάξει δεν λέω να

είναι όλα τέλεια στην ζωή σου..αλλά να προσπαθείς να γίνεσαι

συνέχεια πιο ήρεμος και να σκέφτεσαι όλο και πιο καθαρά

και να αποκτάς όλο και μεγαλύτερο έλεγχο πάνω σου,στις σκέψεις

σου και στα πάθη σου πιστεύω πως είναι βασικές προυποθέσεις..

 

Είναι..σαν να πας να μπεις στην θάλασσα..με 0 βαθμούς κελσίου

φορώντας ρούχα..έχοντας ξεχάσει να φτιάξεις την εσωθερμική

στολή σου...για να βοηθήσεις κάποιον ο οποίος δεν ξέρει καν

οτι βρίσκεται σε θάλασσα..λίγο οξύμωρο δεν είναι?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι οτι για να ασχολείσαι τόσο με θεωρία,

όσο και με πρακτική,ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ με την συγγραφή

ποστ που σκοπό έχουν ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ανθρώπους πρέπει

πρώτα από όλα να έχεις βοηθήσει εσένα..εντάξει δεν λέω να

είναι όλα τέλεια στην ζωή σου..αλλά να προσπαθείς να γίνεσαι

συνέχεια πιο ήρεμος και να σκέφτεσαι όλο και πιο καθαρά

και να αποκτάς όλο και μεγαλύτερο έλεγχο πάνω σου,στις σκέψεις

σου και στα πάθη σου πιστεύω πως είναι βασικές προυποθέσεις..

 

Είναι..σαν να πας να μπεις στην θάλασσα..με 0 βαθμούς κελσίου

φορώντας ρούχα..έχοντας ξεχάσει να φτιάξεις την εσωθερμική

στολή σου...για να βοηθήσεις κάποιον ο οποίος δεν ξέρει καν

οτι βρίσκεται σε θάλασσα..λίγο οξύμωρο δεν είναι?

 

 

Κοιτα, επειδή έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και ξέρω γενικά πως δουλεύουν αυτά, θεωρώ υποχρέωσή μου αν κάποιος ρωτήσει και έχω άποψη, να την καταθέσω. Δεν παίρνω θέση αν δεν νομίζω ότι θα βοηθήσω.

Άλλωστε δεν είπα ποτέ σε κάποιον να κάνει κάτι επικίνδυνο, και πάντα λέω να προσέχουν και να παίρνουν μέτρα προφύλαξης. Άλλοι είναι που λένε για σατανισμούς, επικλήσεις, ουίτζα και "δεν τρέχει τίποτε", όχι εγώ...

Γενικά αν βρεις ή νοιώσεις κάτι ύποπτο, καλύτερα λάθος συναγερμός παρά ο κλέφτης μέσα, σωστά??

Μια χαρά σκέφτομαι και πολύ καθαρά, μην νομίζεις ότι αρχίζει και μου στρίβει. Απλά αυτόν τον καιρό έχουν συμβεί κάποια πράγματα και είμαι πιεσμένος και να σου πω και κάτι? Αν δε σκεφτόμουν καθαρά και ξάστερα, τώρα δε θα μιλάγαμε γιατί θα είχα μπλέξει πάρα πολύ άσχημα... Δε φαντάζεσαι πόσο άσχημα, αλλά όπως είπα κι άλλη φορά είμαι σκληρό καρύδι, δε σπάω εύκολα.

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τον κύκλο, τη χρήση και το συμβολισμό του και όσο διαβάζω τόσο καταλαβαίνω οτι ο κύκλος ναι μεν προστατεύει αλλά μόνο ένα μάγο που κατέχει την τέχνη. Ένας πρωτάρης που ζωγραφίζει τον κύκλο ναι μεν θα έχει ένα κύκλο αλλά μόνο προστασία δεν θα του παρέχει αυτός. Ίσως τον βάλει και σε μπελάδες γιατί νομίζοντας οτι είναι προστατευμένος είναι πιθανό να καλέσει οντότητες που θα του κάνουν κακό.

 

Άρα, τι νόημα έχει να κάνουμε κύκλο? Μόνο διακοσμητικός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια πρέπει να κατασταλάξεις στο θέμα των συμβολικών πράξεων.

 

Ο κύκλος συνδέεται με κάποια πνευματική σου θέση στην προσωπική σου φιλοσοφία και θεολογία.

 

Στην ουσία όταν γίνεται ένας κύκλος είναι σαν να λες "αυτός ο χώρος είναι ιερός και απρόσιτος σε βλαπτήρια πνεύματα"

 

Αν δεν κατασταλάξεις στο ποια είναι η πνευματική σου θέση δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις με επιτυχία ούτε τον κύκλο ούτε κάτι άλλο συμβολικό.

 

Πρώτα χτίζεις την ιδεολογία σου και μετά ορίζεις συμβολικές κινήσεις.

 

-------------

 

Αυτό τώρα που συνήθως εμείς κάνουμε είναι να βλέπουμε τι συμβολικό κάνουν άλλοι, "π.χ. έναν κύκλο".

Και να προσπαθούμε να βρούμε σε τι αντιστοιχεί.

 

Μάθε λοιπόν από 5, 10 τι λένε και μετά αποφάσισε μόνη σου τι θα ορίσεις εσύ ή αν σου ταιριάζει κάτι από αυτά που ήδη υπάρχουν.

 

Ή αν τελικά δεν σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες dimulator. Ο μαγικός κύκλος χρησιμοποιείται ευρέως στη μαγεία για προστασία και για να μαρκάρει το χώρο που γίνεται η μαγική εργασία κλπ. Από την άλλη αυτό που μαθαίνω είναι οτι για να γίνει απόρθητος ο μαγικός κύκλος, να παρέχει την προστασία που υποτίθεται οτι παρέχει, πρέπει να είσαι γνώστης της τέχνης, να έχεις ολοκληρωτική επίγνωση αυτού που κάνεις, γιατί εκείνη τη στιγμή της δημιουργίας του ιερού χώρου, παύεις να είσαι άνθρωπος, γίνεσαι θεός -μια μικρογραφία θεού- και η πράξη της δημιουργίας του κύκλου είναι ιερή πράξη που δεν γίνεται από το χέρι σου, αλλά από το χέρι του θεού.

 

Με άλλα λόγια το να πιστέψω οτι ο κύκλος με προστατεύει δεν είναι αρκετό από μόνο του. Ύστερα από χρόνια αυτοβελτίωσης, εντατικής μελέτης και αφοσίωσης στη μαγεία μπορούμε να πούμε οτι φτάσαμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για να είμαστε προστατευμένοι μέσα στον μαγικό κύκλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξεκινήσεις να ζωγραφίζεις δεν θα ζωγραφίσεις ποτέ.

 

το ίδιο είναι...

 

στην αρχή η ζωγραφιές θα είναι μια μουτζούρα όσο θα προχωράς θα καλυτερεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες dimulator. Ο μαγικός κύκλος χρησιμοποιείται ευρέως στη μαγεία για προστασία και για να μαρκάρει το χώρο που γίνεται η μαγική εργασία κλπ. Από την άλλη αυτό που μαθαίνω είναι οτι για να γίνει απόρθητος ο μαγικός κύκλος, να παρέχει την προστασία που υποτίθεται οτι παρέχει, πρέπει να είσαι γνώστης της τέχνης, να έχεις ολοκληρωτική επίγνωση αυτού που κάνεις, γιατί εκείνη τη στιγμή της δημιουργίας του ιερού χώρου, παύεις να είσαι άνθρωπος, γίνεσαι θεός -μια μικρογραφία θεού- και η πράξη της δημιουργίας του κύκλου είναι ιερή πράξη που δεν γίνεται από το χέρι σου, αλλά από το χέρι του θεού.

 

Με άλλα λόγια το να πιστέψω οτι ο κύκλος με προστατεύει δεν είναι αρκετό από μόνο του. Ύστερα από χρόνια αυτοβελτίωσης, εντατικής μελέτης και αφοσίωσης στη μαγεία μπορούμε να πούμε οτι φτάσαμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για να είμαστε προστατευμένοι μέσα στον μαγικό κύκλο.

 

 

 

Να σας πω εγω τι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει(αλλού)...

 

Στη μαγεια ,γενικα, υπαρχει ο "μικροκοσμος"- ο εαυτος και ο "μακροκοσμος"-το συμπαν και οτι αυτο περιλαμβανει. Ο συνδεσμος μεταξυ των δυο ειναι το υποσυνειδητο. Οσο πιο καλα ειναι εκπαιδευμενο το υποσυνειδιτο τοσο περισσοτερες πιθανοτιτες υπαρχουν να πετυχει καποια μαγικη εργασια και να "δουλεψουν" τα μετρα προστασιας.

 

Το υποσυνειδητο εκπαιδευεται μεσω συμβολων,τελετουργικων κινησεων , εικονων και γενικα πραγματων που εχουν να κανουν με τις αισθησεις. Αντιθετα το συνειδητο εκπαιδευεται με οραματισμο,συγκεντρωση κλπ...

Επισης, το υποσυνειδητο ειναι αρκετες φορες πιο δυνατο απο το συνειδητο- αρα θελεις να στηριχτεις σ'αυτο.

 

Αρα λοιπον *ζωγραφιζεις* εναν μαγικο κυκλο (και οχι απλα τον οραματιζεσαι) ωστε βλεποντας την εικονα του κυκλου να περασεις στο υποσυνειδιτο σου οτι "εδω μεσα προστατευομαι". Η "κεντρικη ιδεα" ειναι οτι βλεπεις τον κυκλο συνεχως... πιστευεις στην προστασια που σου δινει συνεχως... και αρα ισχυει!!

 

Ειναι καθαρα θεμα *πιστης* και πως θα "χειριστεις" την πιστη σου ωστε να πετυχεις αυτο που θελεις (πχ προστασια).

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

...Ο μαγικός κύκλος χρησιμοποιείται ...για να μαρκάρει το χώρο που γίνεται η μαγική εργασία ...πρέπει ... να έχεις ολοκληρωτική επίγνωση αυτού που κάνεις, γιατί εκείνη τη στιγμή της δημιουργίας του ιερού χώρου, παύεις να είσαι άνθρωπος, γίνεσαι θεός... και η πράξη της δημιουργίας του κύκλου είναι ιερή πράξη που δεν γίνεται από το χέρι σου, αλλά από το χέρι του θεού.

 

Όποιος χαράζει τόν εστιγμένο κύκλο, χαράζει το σύμβολο που σε ολόκληρη την πορεία της ιστορίας του ανθρώπου σήμαινε τα πάντα στους πάντες: Από τον Θεό Ήλιο, τον Ρα και τον αλχημικό χρυσό, μέχρι τον πανόπτη οφθαλμό και το σημείο πριν από την Μεγάλη έκρηξη...!

Όποιος χαράζει τον εστιγμένο κύκλο με κέντρο τον εαυτό Του, το κάνει επειδή προσδοκεί την Θέωσή Του δια της καθόδου στα Άδυτα του Παγκόσμιου Υπερσυνείδητου και την ένωσή Του με την Ψυχή Του Κόσμου.

Όποιος χαράζει το εστιγμένο κύκλο έχει επίγνωση ότι διαβαίνει από αρχαία σχοινένια γέφυρα την άβυσσο που μπορεί να μην είναι στο πεπρωμένο του να την διαβεί.

Link to comment
Share on other sites

Και το υποσυνείδητο υπάρχει και η προσωπικότητα και ο ανώτερος εαυτός... σκοπός δεν είναι να ελέγξουμε και να δουλεύουμε με το υποσυνείδητο αλλά να ενώσουμε την προσωπικότητα με τον ανώτερο εαυτό. Η δυτική κουλτούρα ακόμη έχει άγνοια για τον ανώτερο εαυτό και την λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Και το υποσυνείδητο υπάρχει και η προσωπικότητα και ο ανώτερος εαυτός... σκοπός δεν είναι να ελέγξουμε και να δουλεύουμε με το υποσυνείδητο αλλά να ενώσουμε την προσωπικότητα με τον ανώτερο εαυτό. Η δυτική κουλτούρα ακόμη έχει άγνοια για τον ανώτερο εαυτό και την λειτουργία του.

 

 

Στη δυτικη κουλτουρα ο ανωτερος εαυτος ταυτιζεται με το "υπερσυνείδητο".

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες dimulator. Ο μαγικός κύκλος χρησιμοποιείται ευρέως στη μαγεία για προστασία και για να μαρκάρει το χώρο που γίνεται η μαγική εργασία κλπ. Από την άλλη αυτό που μαθαίνω είναι οτι για να γίνει απόρθητος ο μαγικός κύκλος, να παρέχει την προστασία που υποτίθεται οτι παρέχει, πρέπει να είσαι γνώστης της τέχνης, να έχεις ολοκληρωτική επίγνωση αυτού που κάνεις, γιατί εκείνη τη στιγμή της δημιουργίας του ιερού χώρου, παύεις να είσαι άνθρωπος, γίνεσαι θεός -μια μικρογραφία θεού- και η πράξη της δημιουργίας του κύκλου είναι ιερή πράξη που δεν γίνεται από το χέρι σου, αλλά από το χέρι του θεού.

 

Με άλλα λόγια το να πιστέψω οτι ο κύκλος με προστατεύει δεν είναι αρκετό από μόνο του. Ύστερα από χρόνια αυτοβελτίωσης, εντατικής μελέτης και αφοσίωσης στη μαγεία μπορούμε να πούμε οτι φτάσαμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για να είμαστε προστατευμένοι μέσα στον μαγικό κύκλο.

 

 

 

 

Αν ρίξεις αλάτι πάνω στον κύκλο και επικαλεστείς τους 4 αρχαγγέλους έχεις προστασία 100% ακόμα κι αν είσαι άσχετη. Λειτουργεί υπό την προϋπόθεση να μην έχεις δοσοληψίες με δαίμονες. Αν σου την πέσει οτιδήποτε αυτό να κάνεις.

 

Ξεκινάς από την ανατολή επικαλείσαι τον Ραφαήλ, συνεχίζεις προς νότο και επικαλείσαι τον Μιχαήλ, συνεχίζεις προς τη δύση και επικαλείσαι τον Γαβριήλ, συνεχίζεις προς βορρά και επικαλείσαι τον Ουριήλ και επιστρέφεις στην ανατολή για να κλείσεις τον κύκλο.

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...