Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και δηλαδη αλλη δουλεια δεν ειχαν οι αρχαγγελοι απ το να κατσουν ν ασχοληθουν μαζι σου?????

 

Και αν εχεις παρε-δωσε με δαιμονες τι σχεση εχει αυτο???? Δηλαδη τοτε ποιος θα σε σωσει???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν πιστεύεις σε αυτούς τι κάνεις;

 

Καλείς κάτι άλλο τότε, στο οποίο να πιστεύεις. Πχ, για να σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα τέτοιας διαδικασίας, δες αυτό.

Ο λόγος ουσιαστικά που καλείς αυτούς τους τέσσερις αρχαγγέλους στις συγκεκριμένες κατευθύνσεις είναι για να έχεις προστασία απέναντι στα τέσσερα στοιχεία της φύσης (Ραφαήλ για Αερα, Γαβριήλ για Νερό, Μιχαήλ για Φωτιά και Ουριήλ για Γη), αφού σύμφωνα με τις παραδοσιακές αντιστοιχίες αυτοί οι αρχάγγελοι είναι σχετικοί με τα στοιχεία. Δεν σου αρέσουν αυτοι; Κάλεσε κάτι άλλο στοιχειακό. Δεν δουλεύεις με στοιχεία αλλά με πλανήτες; Κάνε κάτι αντίστοιχο.

 

 

Και δηλαδη αλλη δουλεια δεν ειχαν οι αρχαγγελοι απ το να κατσουν ν ασχοληθουν μαζι σου?????

 

Και αν εχεις παρε-δωσε με δαιμονες τι σχεση εχει αυτο???? Δηλαδη τοτε ποιος θα σε σωσει???

 

Προφανώς δεν έχουν αλλη δουλειά. Όπως δεν έχει άλλη δουλειά απ'το να ασχοληθεί μαζί σου και ο Θεός όταν θα πεις πχ το Πατερ Ημών, ή η Ιστάρ όταν θα πεις την προσευχή εξαγνισμού της, ή οποιοσδήποτε άλλος στον οποίο προσεύχεσαι.

 

Όσο για τα πάρε-δώσε με δαίμονες... σύμφωνα με τις επικρατούσες απόψεις, πάλι οι αρχάγγελοι/θεοί/enter name here θα σε σώσουν, αρκεί η πρόθεση σου να μην είναι αρνητική (για να μιλήσω με όρους Aleister Crowley, αρκεί η μαγική εργασία να έχει απώτερο σκοπό την επικοινωνία με τον Άγιο Φύλακα Άγγελο). Θα σου φέρω ένα παράδειγμα από ένα κλασσικό σύστημα, αυτό του Hermetic Order of the Golden Dawn. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που όλες οι εργασίες του GD ξεκινούν με το ίδιο ακριβώς μοτίβο, τον Καμπαλιστικό Σταυρό, ένα κάλεσμα ουσιαστικά προς τον Άγιο Φύλακα Άγγελο.

 

Άσχετο, αλλά πώς περάσαμε από τις αυπνίες στη συζήτηση περί κύκλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dalia

Νόμιζα ότι μιλούσες για το βιβλίο του Regardie «Η μεσαία στήλη». Δεν γνωρίζω τον συγγραφέα που αναφέρεις και από μια ματιά που έριξα στο βιβλίο του μέσω amazon δεν μπόρεσα να καταλάβω εάν είναι η γνωστή άσκηση της μεσαίας στήλης ή κάτι άλλο. Εάν είναι η άσκηση που στηρίζεται στο δέντρο της ζωής δεν έχει σχέση με Οδηγούς, πνεύματα κλπ και δεν πρέπει να την κάνεις διότι δεν έχεις τις βάσεις που θα την κάνουν ασφαλή.

Βεβαίως εσύ αποφασίζεις την πορεία σου. smile.gif

 

 

Ήθελα να ρωτήσω την pyramid ποιές είναι οι επιπτώσεις αν κάνουμε χωρίς υπόβαθρο την άσκηση της μεσαίας στήλης και μιά άλλη άσκηση που δίνει είναι The mystic marriage . Αλλά μια που έχει καιρό να φανεί όσοι ξέρουν ας μου απαντήσουν!

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Προχθές το βράδυ ήρθε το παιδί να με ξυπνήσει γιατί είδε κακό όνειρο. Τον τελευταίο καιρό μου παραπονιέται οτι βλέπει διάφορα και ακούει διάφορα. Πήγα στο κρεβάτι του παιδιού και ξάπλωσα δίπλα του. Μετά από λίγα λεπτά ένιωσα πολύ έντονα μια παρουσία στο δωμάτιο. Όχι μόνο ένιωσα αλλά και άκουσα κάτι θορύβους που με τρόμαξαν. Άρχισα να βρίζω από μέσα μου τον εαυτό μου "ηλίθια δεν είναι τίποτα" και προσπαθούσα να με πείσω να μη σκέφτομαι αλλά παιδιά το ένιωσα πάλι. Την επόμενη μέρα το μικρό μου παραπονέθηκε οτι βλέπει μια σκιά που το φοβίζει. Προσπαθώ να μάθω περισσότερα γιατί μου λέει διάφορα περίεργα τώρα τελευταία. Μεγάλη γυναίκα είμαι διαβάζω τις συζητήσεις κλπ και ξέρω τι θα σκεφτείτε, αλλά κάτι ήταν εκεί μέσα μαζί μας δεν το φαντάστηκα.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Προχθές το βράδυ ήρθε το παιδί να με ξυπνήσει γιατί είδε κακό όνειρο. Τον τελευταίο καιρό μου παραπονιέται οτι βλέπει διάφορα και ακούει διάφορα. Πήγα στο κρεβάτι του παιδιού και ξάπλωσα δίπλα του. Μετά από λίγα λεπτά ένιωσα πολύ έντονα μια παρουσία στο δωμάτιο. Όχι μόνο ένιωσα αλλά και άκουσα κάτι θορύβους που με τρόμαξαν. Άρχισα να βρίζω από μέσα μου τον εαυτό μου "ηλίθια δεν είναι τίποτα" και προσπαθούσα να με πείσω να μη σκέφτομαι αλλά παιδιά το ένιωσα πάλι. Την επόμενη μέρα το μικρό μου παραπονέθηκε οτι βλέπει μια σκιά που το φοβίζει. Προσπαθώ να μάθω περισσότερα γιατί μου λέει διάφορα περίεργα τώρα τελευταία. Μεγάλη γυναίκα είμαι διαβάζω τις συζητήσεις κλπ και ξέρω τι θα σκεφτείτε, αλλά κάτι ήταν εκεί μέσα μαζί μας δεν το φαντάστηκα.

 

Εγώ πάντως σε πιστεύω γιατί τα 'χω ζήσει κάτι τέτοια...

yes.gif

Link to comment
Share on other sites

Dalia

Η επίπτωση είναι μία, δυσαρμονία. Έρχεσαι σε επαφή με ενέργεια που δεν μπορείς να διαχειριστείς και έτσι, αναλόγως την προσωπικότητα, τα αποτελέσματα είναι φόβος, ασθένεια, νοητική ανισορροπία, κλπ κλπ

Είναι δύσκολο χωρίς προεργασία να εκτελεστεί με επιτυχία μια άσκηση, αλλά κάποιες φορές συμβαίνει (στο περίπου) και γι΄αυτό υπάρχουν οι προειδοποιήσεις. Βεβαίως η προεργασία δεν σε προστατεύει από την δυσαρμονία αλλά όταν κάποιος μπει στην διαδικασία υπάρχει πάντα η ελπίδα να μην σταματήσει γιατί «τώρα ξέρει», όπως θα σκεφτεί, και έτσι να λάβει κάποια στιγμή τα αποτελέσματα της άσκησής του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ενέργεια αυτή που ερχόμστε σε επαφή κάνοντας την άσκηση τι ενέργεια είναι από πού προέρχεται? Ενεργοποιείται με τις συγκεκριμένες λέξεις και οραματισμό? Ρωτάω γιατί είχα κάνει την άσκηση όταν είχα αγοράσει το βιβλίο πριν αρκετά χρόνια και πραγματικά ένιωσα αυτή τη δυσαρμονία που λες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο πεδιο, αστρικο πεδιο, νοητικο πεδιο... η συνειδηση συνδεεται σε καποιο σημειο

του καθε πεδιου και ετσι εχουμε υλικο σωμα, συναισθημα και σκεψη.

 

Το υλικο σωμα ειναι ευκολο κανεις να το διαχειριστει, τι γινεται ομως με το αστρικο σωμα

δηλαδη τα συναισθηματα ενος ανθρωπου?? η το νοητικο σωμα??

 

Η ασκηση της μεσαιας στηλης απ οτι καταλαβα ειναι ενας τροπος να φορτωθεις ενεργεια

δηλαδη συναισθημα... υπαρχει καμια ασκηση για να ξεφορτωθει κανεις ενεργεια??

Ή για να διαχειριστει κανεις το νοητικο του σωμα(δηλαδη τις σκεψεις του)??

 

Νομιζω πως ειναι πολυ πιο χρησιμο :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς συμπεραίνεις ότι είναι εύκολο να διαχειριστούμε το υλικό μας σώμα devaraja? προσωπικά το βρίσκω πολύ δύσκολο. Όσο για την άσκηση ακόμα περιμένω απάντηση τι ακριβώς είναι... Δεν ξέρω αν πρόκειται για αυτό που λες αλλά αν είναι έτσι πάλι θεωρώ ότι είναι μια δύσκολη άσκηση γιατί αν δεν μπορείς να διαχειριστείς την ενέργεια τότε τι κάνεις? Γίνεσαι έρμαιο αυτής, αντί να την ελέγχεις και να την κατευθύνεις εσύ, σε ελέγχει αυτή. Εκτός αν δεν πιστεύεις σε όλο αυτό και το απορρίπτεις.

 

Η προσωπική μου εμπειρία έδειξε ότι κάτι γινόταν όσο έκανα την άσκηση. Στην αρχή δεν το καταλαβαίνεις, αλλά όσο συνεχίζεις να την κάνεις συστηματικά κάτι γίνεται. Την έκανα πριν πάω για ύπνο αντί για προσευχή και ομολογώ ότι πέρασα μια πολύ δύσκολη περίοδο. Τότε δεν το είχα συνδυάσει με την άσκηση αλλά τώρα συμπληρώνονται τα κομμάτια του παζλ και βλέπω ότι είχε σχέση. Βέβαια, ήταν μια πολύ έντονη περίοδος της ζωής μου με μεγάλες αλλαγές, άγχος , κούραση, εξετάσεις και η άσκηση ήρθε και τα μεγένθυνε όλα αυτά.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Dalia

Εάν ένιωσες την δυσαρμονία ξέρεις ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις την άσκηση και αυτό είναι που ενδιαφέρει μιας και δεν έχει νόημα η άσκηση εάν ο άνθρωπος δεν είναι υγιής. Προσευχή μπορείς να κάνεις όσες φορές θέλεις και δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με ασκήσεις.

 

Σχετικά με το τι είναι η άσκηση μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο που σου είχα γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...