Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

Παιδιά μη ξεφεύγουμε και εντελώς...

Πολύ χαλαρά και πολύ μεγάλη πιθανότητα είναι να ήταν παραισθήσεις του εγκεφάλου σου. Ξέρεις πόσα τέτοια έχω δει;

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ο ειδικός στην επικοινωνία με πνεύματα (όπως το ορίζει ο καθένας), αλλά δοκίμασες να το καλέσεις αφ' ότου το είδες (Κάντο όταν νιώσεις άνετα μαζί του);;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να σου πω την αλήθεια τις προηγούμενες μέρες δεν έγινε τίποτα μόνο προχθές εκεί που προσπαθούσα να κοιμηθώ ήρθε κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά. Ήταν ένα μικρό παιδί αλλά δεν είχε μάτια οι κόγχες ήταν άδειες και μου προκάλεσε πολύ άσχημα συναισθήματα. Χρώμα άψυχο, γκρι όπως της γυναίκας... Μπορεί να είναι παιχνίδια του μυαλού μου αν και θα προτιμούσα να είναι όμορφες εικόνες.

Πώς να το καλέσω όμως Ιχώρ? Προσπάθησα να επικοινωνήσω με διαλογισμό αλλά το σπίτι είχε φασαρία και δεν κατάφερα τίποτα. Μόνο χθες εκεί που έπλενα τα πιάτα στην κουζίνα και ζεσταινόμουν αισθάνθηκα μετά από λίγο να κρυώνω και με έπιασαν ρίγη. Έτρεμα και δεν καταλάβαινα γιατί. Αν καλέσεις ένα πνεύμα και έρθει δεν μπορεί να σε βλάψει?

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ με το που ξάπλωσα άρχισα να νιώθω μια παράξενη αίσθηση και έβλεπα με τα μάτια κλειστά εικόνες περίεργες, μάλλον δυσάρεστες σαν ταινία. Συνεχιζόταν αυτό και προσπαθούσα να σκέφτομαι όμορφα πράγματα ανθρώπους που αγαπώ, ωραίες εικόνες αλλά ξαναέκαναν την εμφάνισή τους οι δυσάρεστες εικόνες. Μετά άρχισα να νιώθω το σφίξιμο στο μέρος της καρδιάς, αρκετά έντονο και να είμαι πολύ αδύναμη σαν να φεύγω από το σώμα μου. Όλη νύχτα κρατούσε αυτό, και το σφίξιμο που μου θυμίζει τον πόνο από την εμπάθεια συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Ακόμα και τώρα νιώθω πόνο. Αν αυτός ο πόνος σχετίζεται με το τσάκρα της καρδιάς τι μπορεί να είναι?

 

Σήμερα νιώθω την ίδια αίσθηση που θα είχε κάποιος αν θρηνούσε ένα αγαπημένο πρόσωπο ή αν έχανε κάποιον π.χ με χωρισμό. Νιώθω μια θλίψη πολύ έντονη που δεν έχω κανένα λόγο να νιώθω. Αισθάνομαι σαν να έκλαιγα όλο το βράδυ... και ηττημένη δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Σαν να χάθηκε όλη η ενέργειά μου σε ένα βράδυ. Το είχα και προχθές αλλά ήταν λιγότερο έντονο. Ιδέες για το τι μπορεί να είναι έχει κάποιος? Και κάτι για να νιώσω καλύτερα??

 

 

Link to comment
Share on other sites

μάλλον συνδέεσαι με κάποιον που θρηνεί ή έχει πρόβλημα συναισθηματικό....

 

αν σε κουράζει και δεν θέλεις να ασχοληθείς μπορείς να το πεις και θα φυγει. Πες το από μέσα σου απευθυνόμενη προς αυτό που προκαλλεί όλο αυτόν τον πόνο.

 

Εξήγησε του ότι εσύ δεν μπορείς να το βοηθήσεις και αποχαιρέτησε το.

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα : Μήπως σου έχει στείλει κάποιος-κάτι , κάποια σκεπτομορφή ας πούμε και σε ταλαιπωρεί ; Μήπως κάνεις παρέα με κανέναν "ψυχικό βρυκόλακα" ; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σκεφτώ όλες τις πιθανότητες και ομολογώ πως κάτι τέτοιο μου πέρασε από το μυαλό. Θα δείξει, αν συνεχιστεί, τι είναι. Ευχαριστώ πάντως. Το θέμα είναι τι κάνω και πώς το αντιμετωπίζω. Διάβασα κάποιους τρόπους αλλά στην πράξη είναι διαφορετικά. Όταν κάτι συμβαίνει, ειδικά την ώρα του ύπνου που είμαστε ευάλωτοι, τα συναισθήματα κυριαρχούν στη λογική μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dalia μου

Δεν μπορείς να διακόψεις το ψυχονοητικό ρεύμα άρα θεώρησε ότι οι εικόνες θα εμφανίζονται, ευχάριστες-δυσάρεστες δεν ελέγχονται.

 

Μπορείς να κάνεις το εξής

Κάθησε σε μια καρέκλα, προσπάθησε με το χέρι σου να βρεις τον σφυγμό σου στο άλλο (στην εσωτερική πλευρά του καρπού), μέτρησε σε πόσους κτύπους εισπνέεις και σε πόσους εκπνέεις και προσπάθησε να κάνεις μερικές εισπνοές και εκπνοές που να έχουν τον ίδιο χρόνο. Δηλ. εάν εισπνέεις σε 4 κτύπους φρόντισε να εκπνέεις σε 4 κτύπους και αυτό κάντο 5-6 φορές κάθε μέρα, με ηρεμία.

Επίσης πάρε ένα αντικείμενο μπροστά σου και προσπάθησε να συγκεντρωθείς σε αυτό και μόνο, για ένα λεπτό, εάν φύγει ο νους σου επανέφερέ τον μαλακά. Κάντο κάθε μέρα.

 

Μην περιμένεις φανταχτερά πράγματα και μεθόδους μαγικές, όλοι από εκεί ξεκινήσαμε και σε παρόμοια συνεχίζουμε. Η παγίδα σε αυτά είναι ο εγωισμός του ανθρώπου, νομίζει ότι ξέρει, ότι τα κατάφερε, ότι μπορεί επιτέλους να κάνει κάτι πιο δύσκολο μετά από τόσους μήνες εξάσκηση και εκεί πετάει την δουλειά του στα σκουπίδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι κάνω και πώς το αντιμετωπίζω. Διάβασα κάποιους τρόπους αλλά στην πράξη είναι διαφορετικά. Όταν κάτι συμβαίνει, ειδικά την ώρα του ύπνου που είμαστε ευάλωτοι, τα συναισθήματα κυριαρχούν στη λογική μας.

 

 

 

Λοιπόν..υπάρχουν δύο εξηγησεις..

 

1.ψυχολογία

2.παραφυσική

 

1.Ψυχολογία..το υποσυνείδητο σου λόγω εσού..καταλλήγει

στο ό,τι.."Κάτι είναι δίπλα μου..κάτι που θα μου επιτεθεί και

θα μου προκαλέσει οδύνη.."..ή.."πονάω,νιώθω άσχημα άρα

πρέπει να το βγάλω κάπως..θα χρησιμοποιήσω την πίστη της

για το παραφυσικό"

 

Στην α περίπτωση..κάνεις το εξης..λες στο υποσυνείδητο σου..

"Ακου να δεις..ναι μεν είναι κάτι δίπλα μου..αλλά θα κάνω ένα

κύκλο και μια ασπίδα..και από αυτά δεν θα μπορεί να περάσει..

και μετά θα φύγει για πάντα και αυτό και οι όμοιοι του.."

Στην β περίπτωση..κάνεις το πρώτο..και μετά ψάχνεις να βρεις

τα αίτια για να το λύσεις..

 

2.Παραφυσική..κάτι είναι όντως δίπλα σου..δεν θέλεις να

επικοινωνήσεις..σου κάνει κακό..χρησιμοποιείς ασπίδα και κύκλο

(όπως και στο πρώτο)για να το κρατήσεις έξω..και του λες να

φεύγει σιγά σιγά..αν δεν πιάσει..μέθοδοι υπάρχουν..από καθαρισμό

μέχρι τα αγαπητά μας στοιχεία..

 

Παρόλο που δεν είναι τόσο "επιστημονικά" τεκμηριωμένο όταν

το διαβάζεις..όταν το νιώθεις..πιστεύω οτι καταλαβαίνεις οτι μόνο

εσύ δεν είσαι..και με τον καιρό σου αποδεικνύεται αυτό και όλες

οι απορίες και ενστάσεις σου καταρρέουν..και μετά..τα αποτελέσματα

είναι ο,τι πρέπει να σε βοηθήσουν να αναπτυχθείς ακόμα πιο πολύ..

και ψυχολογικά και νοητικά..και τα αποτελέσματα..είναι αν όχι

μοναδικά,απίστευτα,αρκετά για να σε αφήσουν με ανοιχτό το στόμα..

τουλάχιστον αρκετά ενδιαφέροντα για να σε βάλουν σε σκέψεις..

 

Διαλέγεις και παίρνεις! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο δίλημμα.

 

Η μεταφυσική συμπληρώνει την επιστήμη....

 

αν κάτι το βλέπεις έστω για κλασματα δευτερολέπτου ή κάποια δευτερόλεπτα κτλ αποτελεί πληροφορία υπαρκτή. Τα ψυχικά σου κέντρα είναι ανοικτά και λειτουργούν είτε το λέει η επιτήμη είτε όχι. Αυτά σου δίνουν αυτές τις πληροφορίες.

 

Όταν πλέον κάτι από εκεί που δεν το είχες αντιληφθεί να γίνεται, δλδ ήταν στο υποσεινήδητο, αρχίζει να γίνεται περνάει στο συνειδητό.

 

Όσο περισότερο αναπτύσεσαι ψυχικά τόσο πιο ξεκάθαρες εικόνες θα έχεις και πιο καλές πληροφορίες.

 

Μην πέσεις στο λάθος να απαρνηθείς την ύπαρξη των πληροφοριών αυτών.

Αποδέξου τες ότι είναι πληροφορίες που έρχονται σε σένα, αλλά μπορείς θαυμάσια να πάρεις απόφαση, αν θα ασχοληθείς με αυτές τις πληροφορίες ή όχι.

 

Για αυτό σου είπα εγώ να τους πεις ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς, για να σε αφήσουν ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταλαβαίνω αυτό που μου λες dimulator. Μου γεννιέται όμως η εξής απορία: Χθες για παράδειγμα έφτασα σε ικανοποιητικό σημείο όσο διαλογιζόμουν γιατί είχα χαλαρώσει πάρα πολύ. Εκεί λοιπόν που βυθιζόμουν άρχισα να νιώθω γύρω μου, να βλέπω με το μυαλό μου μάλλον, κάποιες μορφές που δεν έμοιαζαν πολύ φιλικές. Ήταν αρκετά τρομακτικές, επίσης είδα πολύ καθαρά την πεθαμένη μου γιαγιά να κάθεται δίπλα μου στον καναπέ. Αυτό κράτησε για λίγο και μου δημιούργησε στεναχώρια που την έχασα... Οι μορφές όμως εμφανίζονταν κατά διαστήματα όχι απειλητικές ή τουλάχιστον δεν ένιωθα φόβο. Για να μην πολυλογώ υπάρχει κίνδυνος από τις πληροφορίες που δεχόμαστε ή όλες θα μας βοηθήσουν να αναπτυχθούμε στα πνευματικά?

 

Επίσης, ύστερα από αυτό αφου ήμουν χαλαρωμένη και πήγα να κοιμηθώ συνέβη κάτι πολύ παράξενο. Όταν ξάπλωσα άρχισα να μιλάω από μέσα μου στα αγγλικά και να επικαλούμαι για προστασία τα στοιχεία χωρίς βέβαια να το προσπαθώ. Έμοιαζε με chanting σα να παίρνω μέρος σε κάποια τελετή με λόγια που ούτε κατά διάνοια ξέρω! Σήμερα δεν τα θυμάμαι αλλά την ώρα που τα έλεγα ήταν σε τέλεια αγγλικά, σε τέλεια αρμονία σα να διάβαζα από βιβλίο σε σημείο που αναρωτιόμουν από πού έρχονται όλα αυτά?

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μπορεί να είναι απλά βουτιά που έκανε το μυαλό σου μέσα σου. Αυτό που έβλεπες μπορεί να ήταν η αντίληψη για τον θάνατο.

Αλήθεια πώς σκέφτεσαι τον θάνατο σαν ένα μέρος σκιερό ή φωτεινό, σαν ένα μέρος χαρούμενο ή θλιμένο?

 

Ή μπορεί στην συγκεκριμένη κατάσταση να ήσουν συναισθηματικά κάπως αρνητική και να συντονίστηκες με αρνητικές μορφές.

Αλλά σε αυτήν την περίπτωση εσύ πάλι ελέγχεις την κατάσταση.

Δλδ μπορεί να δεις την γιαγιά σου σαν σκιά την μια φορά και την άλλη που είσαι χαρούμενη να την δεις φωτεινό πνεύμα.

Εσύ δίνεις την απόχρωση του τι θα δεις ή με το τι θα συντονιστείς.

 

Αν μέχρι τώρα η ζωή σου ήταν με προβλήματα, στεναχώριες και δυσκολίες ή ενοχές αυτά σε οδηγούν σε αυτήν την οπτική.

 

Καλό είναι πριν να κάνουμε τέτοια επιχειρήματα είναι να έχουμε απαλλαγεί από όλα μας τα προβλήματα και φόβους και άλλα μπλοκαρίσματα.

Επίσης να μην κάνεις μόνη σου ότι σου έρθει. Πάρε ένα βιβλίο ή συμβουλέψου κάποιον που ασχολείται να σου μιλήσει από την εμπειρία του.

Το άλλο είναι ότι πρέπει να κάνεις και ευχάριστη την διαδικασία. Κάνε ένα ντους, άναψε κανα λιβανακι, βάλε μουσική χαλαρωτική... μην το κάνεις έτσι χωρίς τίποτα.... αλήθεια πώς κάνεις διαλογισμό?

 

Στον διαλογισμό, το είχα πει σε άλλο ποστ, κάνεις νηστεία σκέψεων. Δλδ προσπαθείς όλα αυτά να μην τα δίνεις σημασία. Όλα αυτά που εμφανίζονται είναι εντάσεις και ενέργεια που είναι μέσα μας και απελευθερώνεται και δεν είναι σκοπός του διαλογισμού να εξερευνήσεις αυτές τις καταστάσεις.

Σκοπός όπως λένε, είναι να απελευθερωθείς από όλες αυτές τις καταστάσεις, είτε βλέπεις οράματα, είτε ακούς φωνές, είτε, είτε...

Αυτό είναι μια θεωρία.

 

Διότι άλλη θεωρία λέει ότι όλα αυτά είναι αισθήσεις για να αντιλαμβάνεσαι τα αστρικά πεδία σαν πνεύμα.

Αλλά και εκεί ο τελικός σκοπός είναι να βγεις από κάθε πεδίο οπότε αυτοί που κάνουν διαλογισμό, τα αγνοούν όλα αυτά και στοχεύουν στο σκοπό τον τελικό, την νηστεία σκέψεων.

 

Και αυτό γίνεται διότι όταν ο άνθρωπος ηρεμήσει από σκέψεις αυτοαναζωογονείται. Έτσι οι μικροί διαλογισμοί της καθημερηνότητας έχουν σκοπό την ευζωία και όχι να βλέπουμε οράματα και να έχουμε άλλες δυνάμεις.

 

Τώρα, παρά την θεωρία αυτή, πολλοί στοχεύουν και επιθυμούν τις υπερδυνάμεις που εμφανίζονται με τον διαλογισμό. Στην ουσία αυτά όμως όπως είπα είναι εντάσεις που εξωτερικεύονται.

 

Η επιλογή είναι δικιά σου τι θέλεις να κάνεις, εγώ σε συμβουλεύω το πρώτο, την ευζωία και την απελευθέρωση των εντάσεων.

 

 

Το δεύτερο ήταν ότι συντονίστηκες με κάποιον άλλο και έκανες channeling, συνδέθηκες με άλλον δλδ...

Αυτό περιέχει το κίνδυνο της καταληψίας, θεωρητικά... για να μην πάθεις κάτι πρέπει να έχεις πολύ ισχυρή θέληση ώστε να μην επιτρέψεις στον άλλο να σου κάνει κάτι αν το προσπαθήσει, αν δεν το προσπαθήσει και δεν σε καταλάβει απλά τον κατασκοπεύεις άθελα σου...

 

Να ξέρεις τα συναισθήματα ακτινοβολούν δονήσεις που έχουν κάποιες επενέργιες.

Αν νιώθεις αγάπη έχεις ισχυρή αύρα και κάθε δόνηση την αντέχεις, και είσαι όπως λένε άτρωτος.

Αν νιώθεις συμπόνια έλκεις αυτούς που έχουν προβλήματα και θέλουν λύση.

Αν νιώθεις μίσος, έχθρα, απωθείς κάθε ον από γύρω σου αλλά έλκεις πειρασμούς που θα θέλουν να σε πείσουν να κάνεις κακό, σε πολύ έχθρα απωθείς κάθε ον και μένεις μόνη, και αν χρειαστείς βοήθεια είναι δύσκολα.

 

Αυτά σε απλές γραμμές διότι η πραγματική κατάσταση είναι ότι όλα αυτά σε κάθε άνθρωπο είναι σε μίξη και σε διάφορες δόσεις και είναι δύσκολα ανιχνεύσιμα να τα συνειδητοποιήσεις.

 

Αυτά από την δικιά μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Για τον θάνατο που με ρωτάς δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα ακόμη. Το γεγονός όμως πως χάνω ανθρώπους που αγαπώ με γεμίζει θλίψη τόσο μεγάλη που και χρόνια μετά την κουβαλάω μέσα μου. Τον θάνατο άλλες φορές το νιώθω σαν ένα μεγάλο, απέραντο μαύρο κενό, ένα τίποτα που με καταπίνει και δεν αφήνει ίχνος πίσω του από την ύπαρξή μου. Τότε, όταν σκέφτομαι έτσι βλέπω τα δέντρα από ψηλά σα να πετάω, βλέπω τον κόσμο, και τη φύση που αγάπησα, τη θάλασσα, τους δικούς μου να συνεχίζουν τη ζωή και εγώ να φεύγω για πάντα σαν κάτι να με τραβάει πολύ μακριά από τη γη.

 

Άλλες φορές βλέπω τον θάνατο σαν ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής, κάτι αναπόφευκτο και φυσιολογικό. Ο θάνατος δεν είναι τέλος ή αρχή αλλά είναι μια διαφορετική κατάσταση από αυτή που γνώριζα μέχρι τότε. Το βλέπω σαν ένα μικρό σημείο του κύκλου. Όταν σκέφτομαι έτσι νιώθω πόσο τυχερή είμαι για αυτά που έχω, σκέφτομαι αυτούς που έχασα, τη ζωή που έζησαν και χαίρομαι γιατί έζησαν ζωές γεμάτες εμπειρίες.. Σκέφτομαι πως δεν τελειώνουν όλα με το θάνατό μου και πως κατά κάποιον τρόπο συνεχίζω και εγώ να υπάρχω. Η ύπαρξή μου τα γέλια, οι χαρές, η αγωνία, όλα όσα έζησα όμορφα και άσχημα έχουν αλλάξει το σύμπαν ολόκληρο, γιατί έχω υπάρξει μέσα του , έχω αφήσει το αποτυπωμά μου... εγώ, η μικρή, το τίποτα έχω επηρεάσει τις ζωές κάποιων ανθρώπων, έχω δώσει ζωή, έχω προσφέρει κομμάτια του εαυτού μου στην οικογένεια, σε φίλους, γνωστούς και άγνωστους...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Για τον διαλογισμό προσπαθώ να ηρεμήσω απόλυτα, και να μην σκέφτομαι όπως λες, αλλά ακόμη είναι δύσκολη η απουσία σκέψεων. dimulator κατά τον διαλογισμό εσύ μιλούσες με κάποιο πνεύμα θυμάμαι. Όταν διαλογιζόμαστε δεν μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με τον εσώτερο εαυτό μας ή τον φύλακα άγγελό μας? Αυτές είναι οι υπρερδυνάμεις που λες? Όταν κάνεις αστρικό ταξίδι δεν πρέπει να είσαι στην ίδια ήρεμη κατάσταση με τον διαλογισμό?

 

Για το ξεμπλοκάρισμα που λες εννοείς τα προβλήματα της ημέρας ή φόβους και ανησυχίες που έχουμε από παιδιά? Η αγάπη είναι ισχυρή προστασία της αύρας μας και για ψυχικές επιθέσεις?

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

στον διαλογισμό εμφανίζονται διάφορα παράξενα επειδή φεύγουν οι εντάσεις και λαμβάνουμε καθαρή ενέργεια που μας αναζωογονεί.

 

αν θα ασχοληθείς με αυτό που εκδηλώνεται είναι δικιά σου απόφαση....

 

να στο πω αλλιώς

 

ξεκινάω διαλογισμό με σκοπό την αναζωογόνηση, έτσι?

αρχίζω να αγνοώ κάθε μου σκέψη.

αυτόματα ο οργανισμός αντιδρά και αρχίζει να μου εμφανίζει ένα σωρό σκέψεις.

δεν δίνω σημασία σε καμία διότι έχω ορίσει τον στόχο μου που είναι νηστεία σκέψεων.

συνεχίζω και αισθάνομαι ένα γαργάλημα στα πόδια, αμέσως η προσοχή μου τραβιέται εκεί και ξεφεύγω από το στόχο μου.

το εντοπίζω με απώλεια μερικά δευτερόλεπτα και επανέρχομαι αγνοώντας το γαργάλημα.

συνεχίζω και αισθάνομαι κάτι να με αγγίζει στο πρόσωπο, θυμάμαι ότι πριν κάτι με άγγιξε στα πόδια και δεν το δίνω ούτε αυτό σημασία.

περνά ένα αυτοκίνητο και ο ήχος μου τραβάει την προσοχή, συνεχίζω αγνοώντας το...

 

μέχρι εδώ περιγράφω αντιδράσεις του μυαλού και απελευθέρωση εντάσεων...

 

συνεχίζω μια φωνή μέσα μου σαν σκέψη επαναλαμβάνει την στιγμή που μάλωσα με την μάνα μου, το αγνοώ και συνεχίζω

σκέψεις με άλλους ανθρώπους κατακλήζουν το μυαλό και σαν φλασιές αρχίζω και αναπαράγω τις μνήμες μου με αυτούς, αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι λειτουργία απελευθέρωσης εντάσεων και αυτά που με ενοχλούν,.... τα αφήνω να εκδηλωθούν δεν προσπαθώ να τα σταματήσω, αλλά δεν ασχολούμαι μαζί τους.... αμέσως σταματάνε...

 

συνεχίζω και ξαφνικά ηρεμώ... και νιώθω ζωντάνια μέσα μου, οι εντάσεις έχουν φύγει και έλαβα ενέργεια αναζωογόνησης...

νιώθω όμορφα αλλά αυτή η ενέργεια μου αναπτύσει το τσάκρα του λαιμού...

αρχίζω να ακούω φωνές, τις αγνοώ και συνεχίζω....

 

αυτό είναι ένα κλασικό παράδειγμα άσκησης διαλογισμού...

 

ανα πάσα στιγμή μπορούσα να ασχοληθώ με κάποιο από αυτά που μου παρουσιαζότανε. Αλλά δεν το έκανα. Αυτό έχει σκοπό ο διαλογισμός.

Τώρα κάποιες φορές ή εσκεμένα ή κατά λάθος ασχολούμαστε π.χ. να πιάσω συζήτηση με μια φωνή με μια σκέψη κτλ

 

Εσύ μπορεί να ασχολιόσουν ας πούμε με αυτά που έβλεπες....

 

Όταν θα βάλω το κείμενο με τα τσάκρα θα δεις το κάθε ένα τι χαρακτηριστικά δίνει, άλλο δίνει οράματα άλλο διακοή, άλλο σε κάνει άτρωτο σε αρνητικές δονήσεις κτλ...

 

κάθε όμως δράση από μέρος σου απαιτεί ενέργεια όταν ασχολείσαι με αυτήν την δράση.

αγνοώντας αυτά που σου εμφανίζονται είναι σαν να φορτίζεις την μπαταρία σου, όπως το κινητό που το συνδέεις και το φορτίζεις.

 

Μόλις λοιπόν φορτίσεις, εσύ επιλέγεις με τι θα ασχοληθείς.

 

Μπορεί να επιλέξεις την καθημερινή ζωή και τα προβλήματα της.

Μπορεί να επιλέξεις να ασχοληθείς με κάτι που θα σου παρουσιαστεί σε έναν άλλο διαλογισμό όπως ένα όραμα, μια φωνή.

 

Απλά ο στόχος του διαλογισμού είναι να φορτίσουμε την μπαταρία "του κινητού μας", "εμάς" με το να είμαστε χαλαροί και ήρεμοι χωρίς να ξοδεύουμε ενέργεια στρέφοντας την προσοχή μας αλλού.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά με βοήθησες πάρα πολύ! Σε ευχαριστώ. Αυτό που περιέγραψες προσπαθώ να κάνω, να αγνοώ θορύβους και σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό. Κάποια είναι πολύ έντονα βέβαια ειδικά αυτά που βλέπω, αλλά καταλαβαίνω καλά το νόημα αυτών που περιγράφεις και ανυπομονώ για το κείμενο με τα τσάκρας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...