Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

Dimulator

 

Γράφω

«ένας γνωστός μου προσπάθησε να έρθει σε επαφή με μια θετική οντότητα, χωρίς να χρησιμοποιήσει συμπράγκαλα για την προστασία του,»

 

απαντάς

«τα συμπράγκαλα που λες τα χρησιμοποιούν αυτοί που σχετίζονται με αρνητικές οντότητες και κάνουν κύκλους για προστασίες κτλ.»

 

δεν σχολιάζεις ή/και ρωτάς π.χ.

«σε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει σχετικά με την μαγεία στην Βαβυλώνα ανέφερε ότι μόνο με τις αρνητικές οντότητες κάνουμε κύκλο προστασίας άρα μόνο εκεί χρησιμοποιούνται συμπράγκαλα, εσύ λες πως χρειάζεται ο κύκλος και στις θετικές οντότητες?»

 

Η απάντησή σου έδειχνε αντίθεση σε ότι ανέφερα και όχι παράθεση πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ιρένικε, έψαξα αυτό που έγραψες και όντως αυτό λέει για την επίκληση μέσα στον κύκλο. Στον κύκλο καλούμε θεότητες, τις προσκαλούμε μέσα μας για να μας βοηθήσουν να γίνουμε ένα με αυτές. Αυτό είναι το invocation. Ενώ στην επίκληση πνευμάτων, evocation, καλούμε την οντότητα στο τρίγωνο, το οποίο την περιορίζει μέσα του. Πάντα όταν επικαλούμαστε πνεύματα πρέπει να έχουμε την προστασία του κύκλου και ποτέ όταν κάνουμε evocation δεν πρέπει να κάνουμε invocation.

 

Πώς όμως ενώ είμαστε εντός κύκλου δημιουργούμε το τρίγωνο? Αυτό δεν καταλαβαίνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dimulator

 

Γράφω

«ένας γνωστός μου προσπάθησε να έρθει σε επαφή με μια θετική οντότητα, χωρίς να χρησιμοποιήσει συμπράγκαλα για την προστασία του,»

 

απαντάς

«τα συμπράγκαλα που λες τα χρησιμοποιούν αυτοί που σχετίζονται με αρνητικές οντότητες και κάνουν κύκλους για προστασίες κτλ.»

 

δεν σχολιάζεις ή/και ρωτάς π.χ.

«σε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει σχετικά με την μαγεία στην Βαβυλώνα ανέφερε ότι μόνο με τις αρνητικές οντότητες κάνουμε κύκλο προστασίας άρα μόνο εκεί χρησιμοποιούνται συμπράγκαλα, εσύ λες πως χρειάζεται ο κύκλος και στις θετικές οντότητες?»

 

Η απάντησή σου έδειχνε αντίθεση σε ότι ανέφερα και όχι παράθεση πληροφοριών.

 

 

 

Με ότι και να έρθεις σε επαφή χρειάζεσαι προστασία γιατί δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να σου έρθει αντί για αυτό που κάλεσες. Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου, αλλά για ποια συμπράγκαλα μιλάς Πυραμιδούλα γιατί εγώ μόνο αυτό με το αλάτι ξέρω. Υπάρχουν και άλλα για κύκλο προστασίας?? Να ανοίξεις τόπικ για αυτό. Είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί να μας σώσει από πολλά αν τα ξέρουμε...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pyramid στην συζήτηση οι επεξηγήσεις ήρθαν μετά.

 

Για αντίθεση δεν κατάλαβα τι λες. Αυτό που είπα ήταν ότι οι κύκλοι χρησιμοποιούνταν για προστασία στην Βαβυλώνα. Βάσει αυτής της πληροφορίας θεώρησα ότι όσοι κάνουν τους κύκλους τους χρησιμοποιούν έτσι, αν θέλουν να έχουν μια πνευματική συνέχεια με κάποια έθιμα.

 

Αν δεν θέλουν να έχουν πνευματική συνέχεια με κάποια έθιμα ή δεν τα γνωρίζουν αυτά, κάνει ο κάθε ένας το δικό του όπως οι χαοτικοί.

 

Το λάθος που μπορεί να έκανα από ότι μου φαίνεται είναι ότι θεώρησα τον γνωστό σου γνώστη της αρχαίας παράδοσης. Ναι εδώ μπορεί να έκανα λάθος και ο άνθρωπος να ακολουθεί δικό του σύστημα.

 

Εγώ απλά ανέφερα την γενική κατάσταση στο θέμα των κύκλων στα αρχαία χρόνια της Βαβυλώνας και θεώρησα ότι οι άνθρωποι συνέχισαν κάποια έθιμα και μάλλον τώρα που το σκέφτομαι αυτό ήταν το λάθος μου.

 

Ωστόσο αυτό με τους κύκλους δεν ισχύει σε όλους τους λαούς. Στην αρχαία Ελλάδα για παράδειγμα όλη η φύση είναι ιερή και οι Θεοί είναι παρόντες στο κάθε τι.

Στο δένδρο, στο νερό, στον αέρα, στην γη, στην σκέψη, στην ψυχή.... στα πάντα.

Οπότε εκεί δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις "ειδικό χώρο" για να καλέσεις έναν Θεό όπως λέει ο Ιρένικος.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω καταλάβει είναι οτι ο θεός βρίσκεται παντού και μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί του είτε είσαι σε ένα ναό, ή κήπο ή στην όχθη ποταμιού. Ο κύκλος όμως λειτουργεί προστατευτικά στη μαγεία γιατί μπορεί όταν κάνουμε επίκληση να εμφανιστούν και εχθρικές οντότητες. Οι Χριστιανοί προσεύχονται για να επικοινωνήσουν με το Θεό, ενώ οι μάγοι κάνοντας τον κύκλο προσπαθούν να φτάσουν στο επίπεδο του θεού, καλώντας τον μέσα τους. Για αυτό η πράξη αυτή λέγεται invocation. Ενώνεις τη συνείδησή σου με το Θεό και ο κύκλος είναι το σημείο οπου γίνεται αυτή η ένωση.

 

Ιρένικε πού είσαι να μας τα πεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ιρένικε θέλω να ρωτήσω κάτι αν ξέρεις.

 

Η πιο παλιά αναφορά για κύκλο με αυτήν την χρήση που την έχεις διαβάσει ή πληροφορηθεί; Δλδ στην ουσία ρωτάω από ποια χρονική στιγμή εμφανίζεται ο κύκλος στα πνευματικά;

 

Εγώ την πιο παλιά αναφορά την διάβασα στο βιβλίο για την Βαβυλώνα.

Link to comment
Share on other sites

Grey μου προφανώς δεν είχες διαβάσει ότι εγώ δεν ασχολούμαι με επικλήσεις, με ενδιαφέρει να γνωρίζω τόσα όσα μου χρειάζονται για τον τομέα της θεραπείας.

Θα πρέπει να απευθυνθείς στους ειδικούς.

Μπορώ να σου προτείνω τα βιβλία του I.Regardie που βρίσκονται σχετικά εύκολα, γνώριζε το θέμα της μαγείας.

 

Η δική μου προσέγγιση λέει ότι τον κύκλο τον κουβαλάω επάνω μου άρα δουλεύω σε/με εμένα όχι με τον κύκλο. Καθημερινή άσκηση, πειθαρχία, ηρεμία προσωπικότητας, και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Όμως υπάρχουν εκατοντάδες προσεγγίσεις και είμαι σίγουρη ότι εάν δηλώσεις τι θέλεις αυτό θα εμφανιστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Dimulator

Σημασία έχει πως εσύ στο πρώτο σου μήνυμα έγραψες την φράση που σου παρέθεσα, η οποία δείχνει ότι έχεις αντίθετη γνώμη από ότι έγραψα, και την εκφράζεις με βεβαιότητα όσον αφορά στην ισχύ της. Δεν έγραψες «νομίζω» «διάβασα σε ένα βιβλίο» «έχω την εντύπωση» κλπ κλπ, δηλ. δεν φαινόταν ότι πρόκειται για πληροφορία αλλά για γνώση, και το ίδιο κάνεις στα περισσότερα μηνύματά σου, π.χ. ρεύμα του Necronomicon, τσάκρας, σκεπτομορφές.

 

Αυτή είναι η προσέγγιση που σου γράφω πως δεν αντιλαμβάνομαι.

 

Αυτά και ας συνεχίσουμε στο θέμα διότι δεν είναι ορθό να βγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο εκτός. :)

Link to comment
Share on other sites

Dimulator:

Η πιο παλιά αναφορά του μαγικού κύκλου είναι μεσοποταμιακή όντως, αν και δεν θυμάμαι αν είναι βαβυλωνιακή ή σουμεριακή συνήθεια. Ο κύκλος χρησιμοποιείται για προστασία από εξωτερικές οντότητες και επιρροές, ωστόσο δεν παίζει κανένα ρόλο στην επικοινωνία με ένα θεό. Όταν "μιλάς" με το θεο τον καλείς μέσα σου και γύρω σου, ανοίγεσαι σε αυτόν και μένεις μπροστά του ακάλυπτος. Οπότε ναι, ο κύκλος δεν παίζει ρόλο σε αυτό. Ωστόσο, ήταν - και συνεχίζει να είναι στα διάφορα συστήματα- κοινή πεποίθηση στους λαούς που χρησιμοποιούσαν τον κύκλο οτι κατά την επικοινωνία αυτή αρνητικές οντότητες μπορούσαν να τους επιτεθούν. Οπότε, χρησιμοποιούσαν τον κύκλο σαν προστασία. Το γιατί είναι κύκλος και όχι κάποιο άλλο σχήμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση βέβαια πάνω στα σύμβολα...

 

Οι αρχαίοι έλληνες και οι χριστιανοί μάγοι (εννοώ τη λαϊκή μαγεία του βυζαντίου όχι την αναγεννησιακή, του τύπου Σολομωνική, κυπριανάρια κλπ) δεν χρησιμοποιούσαν κύκλο, για τον λόγο που πολύ εύστοχα ανέφερες:

 

Στην αρχαία Ελλάδα για παράδειγμα όλη η φύση είναι ιερή και οι Θεοί είναι παρόντες στο κάθε τι.

Στο δένδρο, στο νερό, στον αέρα, στην γη, στην σκέψη, στην ψυχή.... στα πάντα.

Οπότε εκεί δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις "ειδικό χώρο" για να καλέσεις έναν Θεό όπως λέει ο Ιρένικος.

 

Αυτή η πεποιθηση δεν υπήρχε, όυτε υπάρχει στους λαούς της Μ.Ανατολής.

 

Η έννοια του κύκλου πέρασε στο δυτικό εσωτερισμό μέσω της Καμπάλα, σε συνδυασμό με κάποιες Γνωστικές ιδέες για την "αμαρτωλή ύλη" (βλ. πχ τον Rex Mundi των Καθαρών). Από εκεί κι ύστερα, τον ένταξαν στην πρακτική τους τα μέλη της G.D., μετά ο A.Crowley στο Α.Α. και στο Ο.ΤΟ., και από εκεί το πήρε και ο Gardner και το εισήγαγε και στη Wicca. Και φυσικά, και όλοι όσοι επηρεάστηκαν από το έργο της GD, του Regardie και του Crowley, και αργότερα του Grant, τον καθιέρωσαν.

 

 

@ Dalia:

Πολύ καλή ερμηνεία του καλέσματος / invocation. Πληροφοριακά, και η "απλή" προσευχή σε αυτήν την κατηγορία ανήκει.

 

Όσο για το τρίγωνο, το σχήμα του το κάνεις στη διαμόρφωση του χώρου πριν την τελετή. Αλλά το πραγματικό τρίγωνο όπως και ο πραγματικός κύκλος χαράσσονται αστρικά μέσω οραματισμού.

 

Συγνώμη για την αργοπορία, είμαι στο πατρικό μου για "γέμισμα μπαταριών" και σήμερα ήρθα σε ένα net cafe.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην Βαβυλώνα που λες δεν υπήρχε η αντίληψη της θειότητας της φύσης όλης, δλδ ότι όλη η φύση είναι ιερή.

Αυτό που λέγεται ότι υπήρχε ήταν μια κακουχία των ανθρώπων από τους Θεούς.

Οι Βαβυλώνιοι θεωρούσαν ότι οι Θεοί τους κατατρέχανε για αυτό βγάλανε την έκφραση "Θεέ μου μην αποστρέφεις το βλέμα σου από εμέ".

 

Έκφραση που την δανειστήκανε και οι Εβραίοι και μετά οι Χριστιανοί.

Επίσης είχανε πολλά δαιμόνια με την κακή έννοια και ψυχές-βαμπίρ.

 

Οπότε καταλαβαίνεις ότι με όλα αυτά να υπάρχουν έπρεπε να υπάρχει ένας χώρος ειδικός για προστασία όταν ανοιγόταν στο πνευματικό πεδίο.

 

Για τον λόγο αυτό κάνανε τον κύκλο προστασίας ο οποίος ήταν ένας προσωρινός χώρος, ιερός που δεν εισέρχονταν αρνητικές οντότητες.

Και προφανώς μέσα σε αυτόν τον ιερό χώρο δραστηροποιόντουσαν, καλούσαν Θεούς κτλ...

 

Τώρα οι υπόλοιποι που λες Ιρένικε ακολούθησαν ίσως θελημένα ή έμμεσα από άλλες παραδόσεις αυτήν την θέση και λογική περί κύκλου-προστασίας...

 

Η άλλη άποψη είναι αυτή της θεωρίας των δονήσεων.

Η θεωρία αυτή λέει ότι δυναμώνεις την αύρα σου και ειδικά το τσάκρα της καρδιάς που σύμβολο του είναι το εξάκτινο αστέρι των Εβραίων το οποίο μπορεί να δανείστηκαν από τους Ινδούς.

 

Η δύναμη της αγάπης λοιπόν παράγει δονήσεις που εξουδετερώνουν κάθε βλαπτική δόνηση είτε από άνθρωπο είτε από πνεύμα.

Είναι αυτό που λέει ο πυραμίδ, αν κατάλαβα καλά, είναι σαν να κουβαλάς συνέχεια ένα είδος κύκλου πάνω σου, που είναι οι δονήσεις αγάπης.

Link to comment
Share on other sites

Dimulator

Σημασία έχει πως εσύ στο πρώτο σου μήνυμα έγραψες την φράση που σου παρέθεσα, η οποία δείχνει ότι έχεις αντίθετη γνώμη από ότι έγραψα, και την εκφράζεις με βεβαιότητα όσον αφορά στην ισχύ της. Δεν έγραψες «νομίζω» «διάβασα σε ένα βιβλίο» «έχω την εντύπωση» κλπ κλπ, δηλ. δεν φαινόταν ότι πρόκειται για πληροφορία αλλά για γνώση, και το ίδιο κάνεις στα περισσότερα μηνύματά σου, π.χ. ρεύμα του Necronomicon, τσάκρας, σκεπτομορφές.

 

Αυτή είναι η προσέγγιση που σου γράφω πως δεν αντιλαμβάνομαι.

 

Αυτά και ας συνεχίσουμε στο θέμα διότι δεν είναι ορθό να βγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο εκτός. :)

 

είναι και γνώση διότι γνωρίζω άτομα που κάνουν κύκλους για προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα βιβλίο που είχα αγοράσει εδώ και χρόνια και περιγράφει μια τεχνική για να έρθεις σε επαφή με οντότητες, οδηγούς κλπ. Ονομάζεται The Middle Pillar. Την έχετε δοκιμάσει, και αν ναι, είδατε αποτελέσματα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Grey μου προφανώς δεν είχες διαβάσει ότι εγώ δεν ασχολούμαι με επικλήσεις, με ενδιαφέρει να γνωρίζω τόσα όσα μου χρειάζονται για τον τομέα της θεραπείας.

Θα πρέπει να απευθυνθείς στους ειδικούς.

Μπορώ να σου προτείνω τα βιβλία του I.Regardie που βρίσκονται σχετικά εύκολα, γνώριζε το θέμα της μαγείας.

 

Η δική μου προσέγγιση λέει ότι τον κύκλο τον κουβαλάω επάνω μου άρα δουλεύω σε/με εμένα όχι με τον κύκλο. Καθημερινή άσκηση, πειθαρχία, ηρεμία προσωπικότητας, και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Όμως υπάρχουν εκατοντάδες προσεγγίσεις και είμαι σίγουρη ότι εάν δηλώσεις τι θέλεις αυτό θα εμφανιστεί. :)

 

Ούτε εγώ ασχολούμαι με επικλήσεις με απωθούν αυτά... Απλά θέλω να έχω μια προστασία αν μου στείλουν τίποτα διαόλους κλπ. να μου την πέσουν.... Για αυτό ρωτάω.

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...