Jump to content

Θεραπευτής


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα. θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό. Για να σας βάλω λίγο στο κλιμα...

Εγώ όταν γεννήθηκα είχα μία αρκετά σπάνια αθένεια από την οποία και θεραπεύτηκα με μία πολύ δύσκολη και πολύωρη εγχείρηση (όταν ήμουν 3 μηνών)...από όσο ξέρω τα επιστημονικά δεδομένα λένε οτι τυχαίνει 1 στις 20.000 γέννες και από την εγχείρηση, η οποία είναι απαραίτητη, επιβιώνει μόνο το 20%. Όπως καταλαβαίνετε για να σας τα εξιστορώ τωρα πάει να πει πως μαλλον στάθηκα πολύ τυχερός. Τέλος παντων τώρα ζω τη ζωή μου κανονικά χωρίς κανενα πρόβλημα.

Φέτος στις διακοπές πήρα να διαβάσω ένα βιβλίο που μου είχαν δώσει πριν αρκετό καιρό αλλα δεν του έδινα πολυ σημασία. Λεγεταί "ΕΣΥ Ο ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ" και εξηγεί το πως μπορούμε να θεραπεύσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους με τη δύναμη του νου και τη μέθοδο Σίλβα. Εξηγεί την θεωρία και παραθέτει ασκήσεις για εξάσκηση.

Διαβάζοντάς το λοιπόν άρχισα να μπαίνω σε σκέψεις: Έχω γλιτώσει από μια πάρα πολύ δύσκολη και σπάνια ασθένεια, έχω γλιτώσει και από άλλες διάφορες δύσκολες καταστάσεις τραυματισμών χωρίς ιδιέταιρο κόπο και τέλος δεν έχω ανακαλύψει κάποια άλλη ψυχική ικανότητα (φυσικά το ψάχνω...δεν αφήνομαι να περιμένω πότε θα καταφέρω κατα τύχη κάτι αξιοσημείωτο).

Όλα αυτά μου κίνησαν την περιέργεια για το αν έχω κάποιο τέτοιο "χαρισμα" και αν ναι πώς να το εξασκήσω ουσιαστικά.

Θεωρώ την ικανότητα ενός θεραπευτή άκρως σημαντική και ιδιαίτερη και σε αυτό πάνω θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ίσως όλα τα παραπάνω να μην σημαίνουν τίποτα.

Όλες οι γνώμες δεκτές...ευχαριστώ για το χρόνο σας turned.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μου κίνησαν την περιέργεια για το αν έχω κάποιο τέτοιο "χαρισμα" και αν ναι πώς να το εξασκήσω ουσιαστικά.

 

 

Για τί χάρισμα μιλάς; Τί σκέφτηκες;

 

Θεωρώ την ικανότητα ενός θεραπευτή άκρως σημαντική και ιδιαίτερη και σε αυτό πάνω θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Σε τί ακριβώς θέλεις την γνώμη μας; Για τον ρόλο των θεραπευτών γενικά; Για το αν μπορείς να γίνεις εσύ ο ίδιος θεραπευτής των άλλων ή αν εσύ μπορείς να γίνεις θεραπευτής του εαυτού σου;

 

Μία σκέψη είναι ότι κάποιος σε θέλει ζωντανό, ενώ κάποιος άλλος όχι. Προς το παρόν αυτός που σε θέλει ζωντανό έχει το πάνω χέρι :P

Μία άλλη σκέψη είναι ότι ενώ κάποιος σε θέλει ζωντανό, εσύ δεν το συνειδητοποιείς όσο πρέπει και προσπαθεί να σου το δείξει μέσα από τον κίνδυνο να χάσεις αυτό που έχεις, δηλαδή την Ζωή.

Αντί να σκέφτεσαι ότι κατάφερες να αποφύγεις τον Θάνατο, προσπάθησε να αρπάξεις την Ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του θεραπευτή είναι κάτι πολύ σπουδαίο κουβαλάει όμως και πολλές ευθύνες..

Ψάξε πρώτα αν είναι κάτι που όντως νιώθεις μέσα σου και αν αυτό αντικατοπτρίζεται στις πράξεις σου ή αν είναι απλά μια παρόρμηση λόγω του ιστορικού που ανέφερες..

Είναι συχνό φαινόμενο να παρασυρόμαστε από καταστάσεις που μας τυχαίνουν και να παρερμηνεύουμε σημάδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κοίταξε..πρώτον..

το γεγονός οτι οι πιθανότητες να πάθεις κάτι

ήταν πραγματικά ελάχιστες..και το έπαθες....

δεν νομίζω οτι σημαίνει οτι είσαι καταραμένος..

γκαντέμης ίσως :P Το γεγονός οτι γλίτωσες από

αυτό και ήσουν στο ένα 20% που επιβιώνει...

σημαίνει απλώς οτι ήσουν αρκετά τυχερός για

να είσαι σε αυτό το ποσοστό..Έχω ζήσει ιστορίες

που...είναι πραγματικά τρομερή τύχη οτι πήγαν

τα πράγματα όπως πήγαν..Θες την γνώμη μου?

Μην ψάχνεσαι για περίεργες ιστορίες..Αλλά επειδή

δεν μετράει η δική μου γνώμη μα η δική σου..(και

επειδή μάλλον σε απαγοήτευσα λιγάκι...ώρα για

ανέβασμα :P )

 

Μου έχει τύχει πάνω από 8 φορές να έχω σταματήσει

τον πόνο της κοπέλας μου και να έχει κάνει και εκείνη

το ίδιο με εμένα..Δεν έχω διαβάσει πολύ για την μέθοδο

Σίλβα..αλλά πιστεύω οτι μέσω οραματισμού,διάθεσης,

ενημέρωσης του άλλου..

(και πιθανώς άλλης μια ντουζίνας ψυχοσωματικών

επιστημονικών διαδικασιών οι οποίες όμως ποτέ δεν

με απασχόλησαν)μπορείς να κάνεις κάποια πολύ

ενδιαφέροντα πράγματα...Θες να μάθεις για την θεραπεία?

Δοκίμασε σε φίλους..συγγενείς..άτομα που αγαπάς και σε

αγαπάνε..(είναι μια ικανότητα που μπορούν να την

αναπτύξουν όλοι..αν έχεις κάποια ιδιαίτερη ικανότητα θα

το δεις πρακτικά..)

 

(για την αυτοθεραπεία τώρα..δεν ξέρω...αλλά πιστεύω οτι

αν αποσπαστείς σε κάποιο σημαντικό βαθμό από το περιβάλλον

τουλάχιστον δεν πονάς και νιώθεις καλύτερο..{διαλογισμός}

Από εκεί και πέρα το αφήνω σε εσένα..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σου! θα ηθελα να σου πω μια δυο περαστικα που ξερω σχετικα με τον "θεραπευτη" και αυτη τη μεθοδο Σιλβα.

1)εχω μια γνωστη η οποια δε παει σχεδον ποτε σε γιατρο μιας και η μαμα της με διαλογισμο κλπ ειναι ικανη να διαγνωσει αν εχει κατι..δεν εχει κατι ποτε της εξετασεις για θυρεοειδη ας πουμε γιατι αν ειχε κατι η μαμα της θα το ειχε βρει..ποναει κι υποφερει στην περιοδο γιατι δε δεχεται να παιρνει φαρμακα...την τσουζει το ματι,βαζει αλοη..ποναει η κοιλια της,πινει αλοη..εχει 2 σκυλακια που ειχανε κατι δερματικα,τα πηγε σε κτηνιατρο ειδικευμενο σε ομοιοπαθητικη,το αποτελεσμα κανενα..!!!

2)ενας γνωστος των γονιων μου, οταν πεθανε το παιδι τους το κρατουσανε σπιτι για μερες (μεχρι που μυριζε) γιατι θελανε με τη συγκεκριμενη μεθοδο να το επαναφερουνε..! μαλιστα η μαμα μου μου ανεφερε οτι το ειχε δειξει και η τηλεοραση...αυτο εγινε πριν χροονια...

 

τεσπα, με αυτα τα παραδειγματα θελω να πω οτι ναι μεν να πιστευεις και να ασχολεισαι αλλα με μετρο...δεν ειναι δυνατον ολη σου τη ζωη να τη στιριζεις στα μεταφυσικα, ουτε φυσικα ειναι και καλο να απορριπτεις οτιδηποτε αλλο.. οποτε αν θες τη γνωμη μου θα σου λεγα ναι να ασχοληθεις με την θεραπεια μεσω διαλογισμου(ή δε ξερω πως λειτουργει αυτη η μεθοδος) αλλα χωρις να αφησεις να σε κατακλυζει αυτος ο τροπος ζωης.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου! θα ηθελα να σου πω μια δυο περαστικα που ξερω σχετικα με τον "θεραπευτη" και αυτη τη μεθοδο Σιλβα.

1)εχω μια γνωστη η οποια δε παει σχεδον ποτε σε γιατρο μιας και η μαμα της με διαλογισμο κλπ ειναι ικανη να διαγνωσει αν εχει κατι..δεν εχει κατι ποτε της εξετασεις για θυρεοειδη ας πουμε γιατι αν ειχε κατι η μαμα της θα το ειχε βρει..ποναει κι υποφερει στην περιοδο γιατι δε δεχεται να παιρνει φαρμακα...την τσουζει το ματι,βαζει αλοη..ποναει η κοιλια της,πινει αλοη..εχει 2 σκυλακια που ειχανε κατι δερματικα,τα πηγε σε κτηνιατρο ειδικευμενο σε ομοιοπαθητικη,το αποτελεσμα κανενα..!!!

2)ενας γνωστος των γονιων μου, οταν πεθανε το παιδι τους το κρατουσανε σπιτι για μερες (μεχρι που μυριζε) γιατι θελανε με τη συγκεκριμενη μεθοδο να το επαναφερουνε..! μαλιστα η μαμα μου μου ανεφερε οτι το ειχε δειξει και η τηλεοραση...αυτο εγινε πριν χροονια...

 

τεσπα, με αυτα τα παραδειγματα θελω να πω οτι ναι μεν να πιστευεις και να ασχολεισαι αλλα με μετρο...δεν ειναι δυνατον ολη σου τη ζωη να τη στιριζεις στα μεταφυσικα, ουτε φυσικα ειναι και καλο να απορριπτεις οτιδηποτε αλλο.. οποτε αν θες τη γνωμη μου θα σου λεγα ναι να ασχοληθεις με την θεραπεια μεσω διαλογισμου(ή δε ξερω πως λειτουργει αυτη η μεθοδος) αλλα χωρις να αφησεις να σε κατακλυζει αυτος ο τροπος ζωης.

 

Ναι βέβαια..δεν είπα οτι θα απορρίψω όλη την σύγχρονη

ιατρική ή θα αρχίσω να πιστεύω οτι μπορώ να κλείνω τραύματα

και να γιατρεύω σοβαρές ασθένειες(τουλάχιστον όχι αν δεν δω

με τα μάτια μου 3-4 φορές οτι μπορώ..)

 

Από εκεί και πέρα όμως..κάποια ενθαρρυντικά αποτελέσματα και

κάποιες υπέροχες καταστάσεις είναι καλό κίνητρο να το ψάξω ;)

(με το μαλακό)

Link to comment
Share on other sites

ναι..ετσι μια χαρα ακουγεται ;) απλα ξερεις σ αυτα τα θεματα νομιζω πρεπει να θυμομαστε το παν μετρον αριστον..αλλα εσυ φανταζομαι θα το ξερεις καλυτερα μιας και ασχολεισαι περισσοτερο καιρο με αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

απλα ξερεις σ αυτα τα θεματα νομιζω πρεπει να θυμομαστε το παν μετρον αριστον

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο..και μαζί με αυτό και το οτι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα..

..αλλα εσυ φανταζομαι θα το ξερεις καλυτερα μιας και ασχολεισαι περισσοτερο καιρο με αυτα smile.gif

 

Μην το λες..

Στην αρχή σου λείπουν οι εμπειρίες αλλά έχεις την διαίσθηση που σε σπρώχνει..

Μετά έχεις μερικές εμπειρίες αλλά η διαίσθηση και ο φόβος αυτών που μαθαίνεις σε μπλοκάρει..

στην περίπτωση που σε ωθεί αυτό λόγω έλλειψη μια πλήρους κοσμοθεωρίας πάλι μπλοκάρεσαι..

Ακόμα πιο μετά έχεις εμπειρίες..έχεις μια κοσμοθεωρία..αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι αυτά τα

δύο μας περιορίζουν το οπτικό πεδίο..οποοοτε..αναγκαζόμαστε να τα βάλουμε σε δευτερεύουσα

θέση αν θέλουμε να πάμε στο ακόμα πιο μετά...τελικά..τρέχα γύρευε :P τα πάντα είναι τόσο απλά..

και για να μου φαίνονται τόσο μπερδεμένα κάτι δεν πάει καλά...άρα..αφού τα βλεπεις πιο απλά από

εμένα φαντάζομαι..ξέρεις εσύ καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...