Jump to content

Γνώση vs. Άγνοια


 Share

Recommended Posts

Γιατί ίσως φοβάται.

Η αλήθεια είναι ότι εκεί κατέληξα κι εγώ... Απλά αναρωτιέμαι, γιατί κάτι θετικό να σε κάνει να φοβάσαι ώστε να επιλεγείς την άγνοια πάνω από τη γνώση...;

 

Απορίες αποριών... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί αυτό το κάτι θετικό μπορεί να γίνει αρνητικό. Γιατί αν κάτι ισχύει, μπορεί να ισχύουν κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Συνεχίζω να προβληματίζομαι! Τελικά τι φοβόμαστε; Και γιατί; Φοβόμαστε το άγνωστο; Η δεν είναι μόνο αυτό; Όταν δεν γνωρίζεις για κάτι, δεν το φοβάσαι, αλλά όταν έχεις γνώση πάνω σε αυτό, σε φοβίζει... Και ο θάνατος; Υπάρχουν πολλές πεποιθήσεις, αλλά κανείς δεν είναι απόλυτα σίγουρος το τι συμβαίνει μετά... Είτε όμως κάποιοι γνωρίζουν (πεποιθήσεις) είτε έχουν άγνοια πάνω στο θέμα, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που φοβούνται και δεν ζουν... Άρα, ο φόβος, έχει να κανει με την γνώση ή με την άγνοια; Κι αν ναι, με ποιο από τα δύο επηρεάζεται περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα, ο φόβος, έχει να κανει με την γνώση ή με την άγνοια; Κι αν ναι, με ποιο από τα δύο επηρεάζεται περισσότερο;

 

O φόβος σχετίζεται με τη γνώση της  ..άγνοιας πολλών μεγεθών & παραμέτρων που νιώθει κάποιος ότι κάπου βρίσκονται και υποθέτει ότι "τον περιμένουν" μόλις τα προσεγγίσει. Είναι αυτό ΩΣ κάτι παραπάνω από το αναγκαίο "τράβηγμα του χαλιού" προκειμένου να προχωρήσει κάποιος εκ νέου.

 

Εξαρτάται δηλαδή από τη σχέση του καθενός με το άπειρο και μέχρι του που είναι ικανός να πάει. Κάποιοι στοπάρουν και κάποιοι συνεχίζουν. Μερικοί αναρωτιούνται γιατί συμβαίνει, ενώ ίσως έχει νόημα να ξέρεις τι έχεις να κάνεις και με ποιους εκδηλώνεις καλύτερα το δυναμικό σου.

 

"Ελεύθερη βούληση", "Ασφάλεια", "Άγνωστο"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η νέα γνώση ανοίγει νέους ορίζοντες. Κάποιες φορές η νέα γνώση αντί να σου δώσει νέα κίνητρα, σε οδηγεί σε τέλμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τυχει σε κανεναν απο δω να πει "δε θελω να ξερω" ???

Βασικα το να πει κανεις "δε θελω να ξερω" ειναι αρκετα ποιο ωριμο

απο το να θελει κανεις να μαθαινει ολο και περισσσοτερα.

Πως το ξερω? Γιατι εχω περασει και απο τις δυο φασεις.

Αυτος που λεει "δε θελω να ξερω" εχει βρει τη θεση του και την ισορροπια

του και πλεον την προστατευει με δυναμικο τροπο. Γιατι δυναμικο? Γιατι αυτος

οριζει ποσο θελει να "απλωθει" και που θελει να βαλει φρενο. Αντιθετα ο "ανοιχτος

σε ολη τη γνωση", δε ξερει ουτε που παει, ουτε τι θελει απλως προχωραει χωρις κανενα δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα ο "ανοιχτος σε ολη τη γνωση"

"Όλη τη γνώση" δεν υπάρχει, καθότι η γνώση δεν είναι ένα συνολικό πακέτο. Υποθέτω ότι εννοείς, όλο και περισσότερη πληροφορία που δε σ' ενδιαφέρει να διαχειριστείς και ν' ασχοληθείς.

 

Από τη στιγμή μάλιστα που ο καθένας έχει εγγενείς αυτοματισμούς & άμυνες που τον κατευθύνουν με τον ένα (καλό) ή το βήτα (κακό)τρόπο, καμιά πορεία του είμαι, δεν είναι πραγματικά στα τυφλά.

 

Το τυφλό στην προκειμένη είναι πολύ περισσότερο το ν΄ αφεθεί κάποιος στη χειραγώγηση άλλων ή του συστήματος, νοοτροπίες & τρόπους που ΔΕΝ είναι δικά του.Νομίζει ότι είναι, και όπως νομίζει, έτσι αναπαράγεται ένα κομμάτι ψευδαίσθησης. Και τότε έρχεται ο κακός τρόπος.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατί κάποιος, που έχει υπέροχες και ευχάριστες εμπειρίες με τη Γνώση, προτιμάει να βρίσκεται στην Άγνοια...;

 

Γιατί αν η γνώση που βρήκες δεν ήταν από πριν κομμάτι σου..

Υποφέρεις..Γίνεσαι "τραγικός ήρωας"..Και δεν αντέχουν όλοι

μέχρι το τέλος,ώστε να τους λυτρώσει ο από μηχανής θεός..

 

"Ο τραγικός ήρωας έχει κάποια χαρακτηριστικά: θέλει να μάθει.  Η γνώση,

ωστόσο, δεν τον βοηθάει να αλλάξει το αναπότρεπτο,το ίδιο του το τέλος."   (ccsvitalk.gr)

 

                                                                                        

                                                                                        

 

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Η γνώση είναι δύναμη, αλλά άγνοια είναι ευτυχία.

 

Καταρχάς μια μεγαλη καλημέρα σε ολους!! :)

 

Λοιπόν .. πολυ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλον. Θα ήθελα και εγώ να παραθέσω ορισμένες σκέψεις μου σχετικα με το παραπανω.

 

Χμμ.. ας ξεκινήσω απο το δεύτερο μέρος.. η άγνοια είναι ευτυχια.. δεν θα το χαρακτήριζα πραγματική ευτυχία αλλα περισσότερο συνήθεια.. η ακόμα καλύτερα μια βολεμενη κατάσταση όπου απλός έχεις άγνοια της πραγματικής δυστυχίας-οπως και της πραγματικής ευτυχίας αντίστοιχα..- . Όταν έχεις άγνοια το μόνο που σε νιαζει είναι να ακολουθείς ενα πρότυπο που θα σου δείχνει πως να ζεις τι να κανεις τι να λες τι να σκέφτεσαι κλπ κλπ.. βρίσκεσαι σε μια κατάσταση που οσο τηρείς το ρόλο που σου δόθηκε ολα είναι οκ οποτε δεν περνά απο το μυαλό σου να σηκώσεις το κεφάλι ψηλά για να δεις πως υπάρχουν πολλά ακόμα να δεις να μάθεις κλπ κλπ.. επιφανειακά εισαι "ευτυχισμένος" εσωτερικά ομως απλος κοιμάσαι..

 

Ας παμε τώρα στο πρώτο μέρος.. η γνώση ειναι δύναμη.. όταν λοιπόν - συνεχίζοντας το παραπάνω- σηκώσεις τα ματια σου ψηλα( για τον α η β λόγο..) και δεις ότι υπάρχουν άπειρει "κόσμοι" να εξερευνήσεις βιώνεις την πρώτη πραγματική δυστυχία. Το περιβαλον σου θα το αντιλιφθει και θα προσπαθισει να σε επαναφέρει. Δεν θα το κάνουν απο κσκο. Αντίθετα θα προσπαθισουν να σε βάλουν με το ζόρι στη θέση σου απο "αγάπη" και από φόβο μην πάθεις κάποιο κακο.. γτ οι ίδιοι φοβούνται. Θα προτιμισουν να σε "πνίξουν" στα νερά τους απο το να σε αφισουν να πετάξεις μακρια νομίζοντας ότι σε προστατεύουν. Τότε φαίνονται και οι αληθινοί απο τους ψεύτικους. Δεν θα το αναλύσω άλλο εδώ. Θα συμφωνισω μόνο με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω. " Μόνο όταν ξέρεις πως να την χρησιμοποιήσεις"

 

Χμμ.. σε ένα απο τα τελευταία μνμ ειπώθηκε η ερώτηση σχετικά με το φόβο της γνώσης.. ο φόβος αυτος έχει ύπουλες και βαθιες ρίζες μεσα μας. Έχει να κανει με την "ευτυχία" της άγνοιας που βιωναμε καποτε. Μήπως ήμουν καλύτερα έτσι..; θα ρωτησουμε τον εαυτο μας.... Έχει να κάνει με την επίγνωση της άγνοιας μας σχετικα με οσα δεν ξέρουμε. Και αν κατι δεν είναι και τόσο καλο..;- απο αυτά που έχουμε να μάθουμε και να συναντήσουμε στο μονοπατι μας- . Και αν μηνω μόνος/μόνη..;;; ( ένας απο τους κυριότερους φόβους μας -ολονων μας- μέχρι να συνειδητοποιησουμε ότι ποτε δεν θα μαστε μόνοι. Έχουμε τον "εαυτό μας" να μας κανει παρεα- χωρις να διαχοριζω την προσωπικότητα, μιλώ για την πραγματική αυτογνωσία- )

 

Όσο ανακαλύπτουμε τους εαυτούς μας τόσο εξαλείφονται οι φόβοι μας. Ετσι κάνουμε βήματα σταθερά και σίγουρα. Γνωριζουμε ότι βαδιζουμε καλα και έτσι συνεχίζουμε.....

 

....

 

Να έχετε ένα υπέροχο βράδυ!! ;)

 

Υ.Γ. ζητώ συγνωμη για τα οποία ορθογραφικά μου . Έχω μια ελαφριά μορφή δυσλεξίας, οποτε ζητώ την κατανόηση σας.. :)

Edited by b.i.k.i.
Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν αναφερθηκε στο τοπικ ειναι η φυση της γνωσης για την οποια μιλαμε. Και νομιζω
πως εδω γινεται ολο το μπερδεμα και οι διαφωνιες.

Για παραδειγμα στον εσωτερισμο, υπαρχει η διανοητικη γνωση και η βιωματικη γνωση οι οποιες
πρεπει να αλληλοσυμπληρωνονται, διαφορετικα δημιουργουνται προβληματα. Η διανοητικη απο
μονη της ειναι στειρα, η βιωματικη απο μονη της οδηγει σε παραλογισμους.

Ακομη υπαρχει η "μεμονωμενη" γνωση(για καποιο θεμα πχ) και η απολυτη γνωση σε καθε πνευματικη
διδασκαλια. (γενικα υπαρχει ο διαχωρισμος σε απολυτη γνωση και σχετικη, η σχετικη προερχεται κυριως απο τον κατακερματισμο της απολυτης)

Η απολυτη γνωση αναφερεται στη φυση της πραγματικοτητας, του κοσμου και του εαυτου και θεωρειται
οτι απελευθερωνει απο καθε πονο, δυστυχια, προβλημα κλπ.

Για παραδειγμα στο βουδισμο μιλαμε για την κενοτητα(sunyata) δηλαδη την κενη φυση των φαινομενων,
για την Rigpa δηλαδη τη μη-δυικη κατασταση, και την Anatta δηλαδη την απουσια ξεχωριστης ψυχης.

Αυτες οι ιδεες προφανως μιλουν για το απολυτο και για την απελευθερωση που πηγαζει απο τη συνειδητοποιηση
του. Εμπεριεχουν αρχικα διανοητικη γνωση η οποια πρεπει να μετατραπει σε βιωματικη για να γινει πραγματικα
αντιληπτη.

Για να επανελθω, οταν λεμε "Γνώση vs. Άγνοια" θα πρεπει να προσδιορισουμε για τι ακριβως μιλαμε, διοτι η λεξη
"γνωση" ειναι μια εννοια πολυ γενικη.


***στο προηγουμενο ποστ ανεφερα την καθημερινη οπτικη, δλδ οχι την οπτικη του μυστη

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

 

 φοβάμαι διότι αγνοώ την μεταθανάτια κατάσταση... ορίζω τον θάνατο ως τερματισμό της ζωής
 
φοβάμαι διότι αγαπώ την ζωή όχι για το χθες της μόνο αλλά και για κάθε αύριο της
 
φοβάμαι διότι... η βαθύτερη επιθυμία μου είναι να ζήσω αιώνια ευτυχισμένος και δεν γνωρίζω τον τρόπο αθανασίας ώστε να ξεπεράσω την άγνοια μου
 

 

 

 

 Έτσι μεγάλωσα εγώ .... τις αστραπές στην ματιά μου δες .... το κάθε ΘΕΛ+Ω μου αφεντικό (του εαυτό του - γνώθι σαυτόν)

 

ΘΕΛ+Ω = Θυμοειδές + Επιθυμητικό + Λογιστικό + Ωμέγα (τέλεια κυκλική λειτουργία της σκέψης σε επανάληψη mantra)

 

83f8hvtu3yfxlf36g.jpg

 

 

Namaste!

Dim

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Διάβασα αρκετά προσεκτικά τις αναφορές σας σχετικά με την δύναμη αλλά και

την άγνοια.....

 

Θα μου επιτρέψετε να αρχίσω μια σημειολογική ανάλυση στο θέμα πως και γιατί  η γνώση εναντιώνεται  στην άγνοια ????

 

Ποιος είναι αυτός που θα ορίσει ποια είναι αλλά και τι είναι  γνώση..


Αρχίζοντας με το ρητό «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» εννοώντας πάντα πως αυτός που γνωρίζει

ταυτόχρονα  αναγνωρίζει πως έχει να μάθει πολλά και μάλιστα sε σημείο  πως δεν ξέρει αρκετά

και είναι πολύ δύσκολο να μάθει τα πάντα…..


Και αυτό είναι το μεγαλείο της  γνώσης πως δείχνει στον αναζητητή ή σε αυτόν που νομίζει πως

γνωρίζει πως η γνώση  είναι απέραντη….

 

Γιατί η γνώση είναι δύναμη, αλλά άγνοια είναι ευτυχία ?????

 

Η γνώση δεν είναι ευτυχία ?????


Αυτές είναι δογματικές απόψεις…..  


Θα ήθελα να το συζητήσουμε αυτό φίλοι μου….


Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

....

Θα μου επιτρέψετε να αρχίσω μια σημειολογική ανάλυση στο θέμα πως και γιατί  η γνώση εναντιώνεται  στην άγνοια ????

 

Ποιος είναι αυτός που θα ορίσει ποια είναι αλλά και τι είναι  γνώση..

 

Αρχίζοντας με το ρητό «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» ...

....….

 

Γιατί η γνώση είναι δύναμη, αλλά άγνοια είναι ευτυχία ?????

 

Η γνώση δεν είναι ευτυχία ?????

 

Αυτές είναι δογματικές απόψεις…..  

 

Θα ήθελα να το συζητήσουμε αυτό φίλοι μου….

 

Ευχαριστώ.

 

 

Το ότι η γνώση είναι αντίθετο της άγνοιας δεν είναι απλά σημειολογικό, είναι και γλωσσολογικό: γνωση <> αγνωσία (α-γνοια)

 

Το το ρητό «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» το βλέπω ως συμπέρασμα (βιωματικά έγκυρο) και όχι ως δόγμα ή κάτι που πρέπει να δεχτούμε αξιωματικά. Αλλά είναι γεγονός ότι γνωρίζοντας σε βάθος πράγματα ανακαλύπτουμε ποσό λίγα σε σχέση με το όλο είναι αυτά που ξέρουμε - από την άλλη βλέπω ως δογματικό ρητό να χρησιμοποιείται και φτηνά, για να κρύψει την άγνοια ή και ως δικαιολογία για την παραίτητη από το κυνήγι της γνώσης.

 

Γιατί η γνώση είναι δύναμη, αλλά άγνοια είναι ευτυχία ?????

 

Όλα ξεκινάνε από το θάνατο - σ'αυτήν την περίπτωση - γιατί ναι μεν όλα καταλήγουν στο θάνατο αλλά όσο δεν το ξέρουν δεν τους απασχολεί παρά μόνο όταν 'έρχεται'. Έτσι η άγνοια του ανεπιθύμητου, αλλά απαπόφευκτου είναι ίσως παράγων ευτυχίας, ενώ η γνώση βάζει σε μπελάδες.

 

Η γνώση δεν είναι ευτυχία ?????

Όσο είναι ημιτελής είναι ευτυχία - νιώθεις ωραία. Όσο φαίνονται όμως οι ελλείψεις της τόσο πιο πολύ προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε outis  ασφαλώς και είναι δόγμα το  «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» ...γιατί όσο ποιο πολύ΄/πολλά γνωρίζεις τόσο

αναγνωρίζεις το μέγεθος της γνώσης που έχεις να μάθεις αλλά και διαπιστώνεις πως η ζωή μας δεν φτάνει

να αποκτήσουμε "ΓΝΩΣΗ".....

(Επίγνωση και συνειδητότητα της γνώσης)

 

Αλλά γράφεις και πως ή ευτυχία είναι ημιτελής βέβαια και είναι γιατί οι γνώσεις που έχουμε είναι τέλειες και απόλυτες ??????

όχι βέβαια...

 

Επομένως συγκρίνεις  2 ημιτελείς καταστάσεις της γνώσης και της ευτυχίας....

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε outis  ασφαλώς και είναι δόγμα το  «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» .......

Δεν το θεωρώ "δόγμα" το βλέπω ως εμπειρική διαπίστωση και τότε έχει αξία βιωματική. Παίρνοντάς το ως δόγμα χωρίς άμεση γνώση καταντά και υπεκφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...