Jump to content

Τι θέλει να πει ο... Σουφιστής;


Recommended Posts

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

 

Ναι καλά.... για πηγαίνετε στα κατεχόμενα στην Κύπρο και στη Παλαιστίνη να ρίξετε μια ματιά.....

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Για να δούμε..δεν μπορεί να διαχωρίσει ή να κατανοήσει το

ποιά θρησκεία ακολουθούν οι άνθρωποι..όταν απουσιάζει το

εγώ και το εσύ..

 

Θεωρεί λοιπόν πως το εγώ και το εσύ είναι σημαντικότατα

στοιχεία..μια βάση ίσως για όλες τις θρησκείες..

 

Με το εγώ..ίσως εννοεί την προσωπική πίστη στην αγάπη που

κρύβεται μέσα στον καθένα μας..την αυτοπεποίθηση..την γαλήνη..

όλα αυτά που μας επιτρέπουν να λέμε το "εγώ" με χαρά και

περηφάνια..Όταν λοιπόν ο άνθρωπος έχει χάσει την "ανθρωπιά"

και την αγάπη του..

 

Με το εσύ..ίσως εννοεί την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και την

καταννόηση..του οτι χρειαζόμαστε τον κάθε άνθρωπο που μπορεί

να σταθεί δίπλα μας..για έτσι και "εγώ" θα γίνω καλύτερος..και μέσω

εμού "εσύ" θα γίνεις καλύτερος επίσης...

 

Όταν λοιπόν ο άνθρωπος έχει χάσει την ανθρωπιά του..την αγάπη

του..τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπο του..ούτε μπορούμε..ούτε

έχει σημασία να προσπαθησουμε να καταλάβουμε ποιά θρησκεία

ακολουθεί..αφού ουσιαστικά χωρίς την φλόγα μέσα του το κάνει

υποκριτικά..και έτσι και ο ίδιος..και ο συνάνθρωπος του δεν γίνονται

καλύτεροι μέσα από αυτό(ένας από τους βασικούς στόχους των θρησκειών)

 

Με λίγα λόγια όταν ο άνθρωπος υποβιβάζεται σε απλό ζώο..οι θρησκείες

χάνουν την σημασία τους και αχρηστεύονται(Οι θρησκείες είναι για τους

ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι για τις θρησκείες)

 

Και αν είναι έτσι...συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

Άντε βρε, αυτό είναι εύκολο, στον τάφο όπου το Εγώ και το Εσύ απουσιάζουν...
Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

 

Εξυπνάδες τον σουφιστών..... :down:

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

 

 

Νομίζω οτι αναφέρεται στο οτι, στην τελική, καμία θρησκεία δεν διαφέρει απο τις υπόλοιπες, γιατί ο σκοπός όλων τους είναι ο ίδιος, να επικοινωνήσουν με τον θεό. Έίτε είσαι μουσουλμάνος, εβραίος, χριστιανός, ή γενικότερα πιστός οποιασδίποτε θρησκείας και μπαίνεις μέσα στον ιερό χώρο σου, αφήνεις πίσω σου τα προσωπικά σου ζητήματα και εγωισμούς, και συνενώνεσαι με τον θεό, και ταυτόχρονα με τους άλλους (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να γίνεται...).

 

Και πως επισημαίνει ακόμα, οτι το μόνο μέρος που συμβαίνει κάτι τέτοιο (ή που μπορεί να συμβεί), δηλ. να απουσιαζεί το "εγώ", είναι μέσα στα πλαίσια μια θρησκείας κατα την διάρκεια της τελετουργείας/μυστηρίου κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

 

Σχόλια...;

 

Τι να πω, αν μπορούσαμε να το καταφέρουμε αυτό όλοι και όχι μόνο οι Σουφιστές δάσκαλοι που έχουν ελέγξει τις αδυναμίες τους τότε θα ζούσαμε σε άλλη κοινωνία.Τα μεγάλα λόγια είναι καλά να τα ακούς και δυσκολο να τα εφαρμόσεις.Για εμένα τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει να πει ότι όταν πάψει να γίνεται διαχωρισμός ανάμεσα στον εαυτό μας και στον διπλανό, γιατί και το "εσύ" με την μεριά του δείχνει ότι υπάρχει ένα "εγώ", αυτό που έχει ο διπλανός, υπάρχει ένας ανταγωνισμός για το ποιος είναι ψηλότερα.. ποιος είναι καλύτερος.. όταν φύγουν αυτά τότε μένει κάτι άλλο, η αγάπη για την πλάση, για το θείο, για την ομορφιά της ζωής.. πέρα από αυτούς τους διαχωρισμούς και τις συγκρίσεις που αρεσκόμαστε εμείς οι άνθρωποι να ζαλίζουμε ο ένας το κεφάλι του άλλου, μένει η πηγή αυτής της αγάπης και είναι μια σε αντίθεση με τα πηγάδια που είναι πολλά.. είτε αυτό είναι του τζαμιού είτε της εκκλησίας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεί λοιπόν πως το εγώ και το εσύ είναι σημαντικότατα στοιχεία.. μια βάση ίσως για όλες τις θρησκείες..

Άραγε, μπορούν να υπάρξουν θρησκείες εάν ποτέ πάψει να υπάρχει το Εγώ;

 

Με το εγώ.. ίσως εννοεί... (κλπ) Με το εσύ.. ίσως εννοεί... (κλπ)

Μήπως το υπεραναλύεις;...

 

Με λίγα λόγια όταν ο άνθρωπος υποβιβάζεται σε απλό ζώο..

Ο άνθρωπος δεν είναι ήδη ζώο;

 

(Οι θρησκείες είναι για τους ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι για τις θρησκείες)

Προσωπικά θα έλεγα ότι οι άνθρωποι έφτιαξαν τις θρησκείες και οι θρησκείες κυβερνούν τους ανθρώπους...

 

~*~*~

 

Εξυπνάδες τον σουφιστών..... :down:

Εξυπνάδες του Αrtzuna :P

 

~*~*~

 

Άντε βρε, αυτό είναι εύκολο, στον τάφο όπου το Εγώ και το Εσύ απουσιάζουν...

Εύκολο ίσως για σένα, διότι απ’ ότι βλέπω, οι υπόλοιποι ψιλοζοριζόμαστε...

 

 

 

 

ΟΚ, ίσως μια συμπληρωματική «βοήθεια»:

«Χριστιανός, Εβραίος, Μουσουλμάνος, Σαμάνος, Ζοροαστρικός, πέτρα, χώμα, βουνό, ποτάμι... καθένα έχει τον δικό του μυστικό τρόπο να υπάρχει με το μυστήριο, μοναδικό, και υπεράνω κριτικής» (Mevlana Rumi, Σουφιστής ποιητής)

 

Βοήθησα ή τά κανα χειρότερα...; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ίσως μια συμπληρωματική «βοήθεια»:

«Χριστιανός, Εβραίος, Μουσουλμάνος, Σαμάνος, Ζοροαστρικός, πέτρα, χώμα, βουνό, ποτάμι... καθένα έχει τον δικό του μυστικό τρόπο να υπάρχει με το μυστήριο, μοναδικό, και υπεράνω κριτικής» (Mevlana Rumi, Σουφιστής ποιητής)

 

Βοήθησα ή τά κανα χειρότερα...; :unsure:

 

Νομίζω βοήθησες μια και όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και η πρώτη ρήση που παρέθεσες μιλούσε για το θρησκευτικό μυστήριο. ^_^

 

Ένα στοιχείο του μυστηρίου που αναγνωρίζουν οι μεγάλες θρησκείες (χριστιανισμός, ισλάμ, βουδισμός, πιθανόν και όλες οι άλλες, αλλά για αυτές γνωρίζω μόνο σίγουρα) είναι ότι για να αγγίξεις το θείο, να νιώσεις το μυστήριο, πρέπει να υπερβείς το εγώ. Γιαυτό και υπάρχουν οι τελετουργίες, η μοναστική ζωή και όλα τα άλλα εργαλία που σου προσφέρουν οι θρησκείες για να το επιτύχεις.

 

Αυτό που εκφράζουν και οι δύο σουφιστές είναι κάτι που θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρο άλλα εξαρχής "ξεχάστηκε" στα πλαίσια των θρησκειών.

Ο δρόμος διαφέρει αλλά ο προορισμός είναι ο ίδιος. Και στο διαφορετικό δεν χωράει λάθος ή σωστό...

Edited by Silverwolf
Link to comment
Share on other sites

...Μήπως το υπεραναλύεις;......

...Εύκολο ίσως για σένα, διότι απ’ ότι βλέπω, οι υπόλοιποι ψιλοζοριζόμαστε...

Όπως είπε κάποια: Μήπως το υπεραναλύεις;...

 

...Βοήθησα ή τά κανα χειρότερα...;

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

 

To πιο δύσκολο -ως αξεπέραστο- πράγμα για έναν άνθρωπο με θέση και δύναμη (πάνω στο σύνολο) είναι να καταλύσει το εγώ του. Επομένως συμφωνώ με τον Αrtzuna.

Συνήθως αυτοί που μιλάνε για την απουσία του εγώ, στην πραγματικότητα απλά μιλάνε μιας και το εγώ τους είναι σχετικά απροσπέλαστο & ενδυναμωμένο.

Προσωπικά δε βρίσκω τίποτα κακό στο "πραγματικό" εγώ και όχι στο ψεύτικο (διάκριση) το οποίο εκλαμβάνουν συντριπτικά οι περισσότεροι ως δικό τους. Ποιο είναι το πραγματικό εγώ;

Αυτό προσεγγίζω ουσιαστικά σε άλλες ενότητες. Απλά ν' αναφέρω ότι φτάσαμε ν' ασχολούμαστε με τα ίδια θέματα (όπως η απουσία του εγώ) αιώνες αμέτρητους χωρίς να υπάρχει ουσιαστική εξέλιξη απλά και μόνο επειδή συγχέουμε το άλλο επίπεδο με αυτό, αδυνατούμε να καταλάβουμε το αυτό, και όταν φτάσουμε να δούμε λίγο φως το δένουμε κόμπο.

Και αυτό που έχει πλάκα είναι πως μόλις το λες στον άλλον, το πιο πιθανό είναι να εισπράξεις την αντίδραση από ένα ενοχλημένο ψεύτικο εγώ.

Συν-υπάρχουμε ΚΑΠΟΥ χωρίς εγώ, εσύ κ.λ.π. αλλά όχι σε αυτό το "γήπεδο". Κάποιοι δοκιμάζουν σε άλλα "γήπεδα", θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, αν μπορούσαμε να το καταφέρουμε αυτό όλοι και όχι μόνο οι Σουφιστές δάσκαλοι που έχουν ελέγξει τις αδυναμίες τους τότε θα ζούσαμε σε άλλη κοινωνία.Τα μεγάλα λόγια είναι καλά να τα ακούς και δυσκολο να τα εφαρμόσεις.Για εμένα τουλάχιστον!

 

 

 

Αυτό λέω και εγώ... Μεγάλα λόγια είναι μόνο. Το εγώ και το εσύ πάντα θα υπάρχουν και πάντα θα καταλαβαίνουμε διαφορά ανάμεσα στο τζαμί, στη συναγωγή και στην εκκλησία. Πηγαίνετε σε μέρη όπου συγκατοικούν διαφορετικά δόγματα να δείτε τι μίσος και τι φανατισμός επικρατούσε ή/και επικρατεί. Η βία είναι ο κανόνας και η ειρήνη εξαίρεση, ιδιαίτερα στις Αβρααμικές θρησκείες...

Link to comment
Share on other sites

«Όταν το “Εγώ” και το “Εσύ” απουσιάζουν, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για τζαμί, συναγωγή, εκκλησία ή ναό»

~ Mahmud Sahbistari (Σουφιστής δάσκαλος) ~

 

Δηλαδή , δεν είναι ο Χριστός ΜΟΥ καλύτερος από τον Αλλάχ ΣΟΥ , ούτε είναι ο Βούδας ΣΟΥ καλύτερος από τον Γιαχβέ ΜΟΥ.

Υπέρβαση του Εγώ και του Εσύ = Υπέρβαση του διαχωρισμού των θρησκειών.

Ίσως υπέρβαση και της θρησκείας σαν έννοια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον MagiCross.

Πὶσω απο κάθε θρησκεία κρίβεται το μονοπάτι προς το απόλυτο. Δεν έχει σημασία σε ποια θρησκεία ανήκεις, αφού όλες, μέσω της θησίας του ψευτικου υλιστικου εαυτου μας, μεσω της θυσιας των εγωισμων μας, οδηγουν στο απολυτο. Στο απολυτο δεν μπορει να υπαρξει Ἑγω-εσυ-αυτος, γιατι ειναι ένοιες που δηλώνουν μηχανικότητα.

Όπως περιγραφεται η φώτιση- το φωτισμενο κενο, απο καποιους Δασκαλους, εκει η αισθηση της ατομικοτιτας χανεται (χανεται το εγω-εσυ..), και υπαρχει η αισθηση της ενωσης με τα παντα. Εκει, στην απουσια του εγω-εσυ-αυτος...δεν εχει σημασια η θρησκεια αλλα αυτο που κριβεται απο πισω..το Απολυτο, Ο Αλλαχ, Ο θεος μου, Ο θεος σου κτλπ..

Όμως κατά την γνώμη μου κάποιες θρησκείες και παραδόσεις προσφέρουν ποιο συγκεκριμενα κλειδιά για το μονοπατι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...