Jump to content

Ερευνητές εκδιώκονται επειδή είπαν την αλήθεια


Recommended Posts

http://xpolis.blogspot.com/2010/08/dr.html

 

Διαβάστε το με προσοχή...

 

Με λίγα λόγια, όλοι οι ερευνητές που κατέθεσαν στοιχεία που δείχνουν τις αρνητικές επιπτώσεις της ασύρματης επικοινωνίας εκδιώχθηκαν από τα ιδρύματα όπου δούλευαν!

 

Ο ένας από τους ερευνητές, ο Δημήτρης Παναγόπουλος ήταν (τώρα πια) Λέκτορας στο Τμήμας Βιολογίας του ΕΚΠΑ, ένας από τους καλύτερους καθηγητές που έτυχε να έχω. Η απόλυσή του πέρασε στα μουλωχτά, κι έτσι οι φοιτητές του τμήματος το μάθαμε πολύ αργά...

 

Είναι πραγματικά εξοργιστικό το πώς κάθε φορά που κάποιος ερευνητής - σοβαρότατος ερευνητής, με στοιχεία, πορίσματα και σοβαρότατα επιχειρήματα - προσπαθεί να δείξει την αλήθεια, παίρνει πόδι!

 

Αν ήταν μόνο ο Δημήτρης, που λίγο πολύ όλοι στη σχολή ξέραμε ότι ο πρόεδρος τον "είχε στο μάτι", ίσως να ήταν σύμπτωση. Αλλά ήταν καθολικό το φαινόμενο! Οι τρεις από τους τέσσερις απολύθηκαν, ενώ ο τέταρτος συνταξιοδοτήθηκε!

 

Πόσο ελεύθερη είναι η ερευνητική έκφραση τελικά;

 

Μάλλον καθόλου...

 

Το συγκεκριμένο κυκλοφορούσε σαν φήμη εδώ και αρκετές μέρες μέσα στη σχολή, αλλά προχθές μόλις επιβεβαιώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτης

 

Χριστός

 

Γαλιλαίος

Δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο..δεν βλέπω τον

λόγο να περιμένουμε κάτι περισσότερο εξελιγμένο

και "πολιτισμένο" από την εποχή μας από ό,τι

περιμέναμε από την εποχή του Μεσαίωνα,της

Αρχαίας Ελλάδας και την Ρωμαϊκή περίοδο..αλλά

τώρα που το ξανασκέφτομαι..φυσικά και είναι μια

πρόοδος!Πλέον δεν τους καίμε..τους διώχνουμε..

Πωπωπω..μεγαλεία..είμαστε πολιτισμένοι πια!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

ένας από τους καλύτερους καθηγητές που έτυχε να έχω.

 

 

Σίγα να μην ένοιαζε τα λαμόγια αν ήταν καλός καθηγητής....

 

 

 

αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι..φυσικά και είναι μια

πρόοδος!Πλέον δεν τους καίμε..τους διώχνουμε..

Πωπωπω..μεγαλεία..είμαστε πολιτισμένοι πια!!!

 

 

 

 

Χαχαχααααααα!!! λολ

 

Έγραψε!

 

 

 

 

Το συγκεκριμένο κυκλοφορούσε σαν φήμη εδώ και αρκετές μέρες μέσα στη σχολή, αλλά προχθές μόλις επιβεβαιώθηκε.

 

 

 

 

Και τι έκαναν οι "αριστεροί αγωνιστές" φοιτητοπατέρες που σε άλλες περιπτώσεις δέρνουν, σπάνε και καίνε; Πήγαν να δείρουν κανέναν; Πυρπόλησαν και έσπασαν κανένα γραφείο;

 

Λοιπόν αυτά τα έχω ζήσει και εγώ, τρελός επιστήμων γαρ, πάλι καλά που έφτασε και μέχρι λέκτορας. Αυτός ήταν τυχερός....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι υπόλοιποι 3 είναι ενεργοί ερευνητές, καλό θα ήταν να αναφέρεις τα ονόματά τους. Είναι πιο συγκεκριμένο και άμεσο αν ξέρεις το όνομα αυτού που απολύθηκε, ενώ και η ίδια η πληροφορία καθίσταται πιο ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσερις ερευνητές που - ούτε λίγο ούτε πολύ - ουσιαστικά υποστήριξαν με δεδομένα τη σχέση ασύρματης επικοινωνίας (κινητά, bluetooths, ασύρματα δίκτυα, και το κυριότερο: κεραίες ΔΕΗ, τηλεπικοινωνιων μέσα σε κατοικημένες περιοχές...) με την εκδήλωση καρκίνου.

 

Οι ερευνητές που την "έπαθαν":

 

Olle Johansson, PhD, MD, Ινστιτούτο Karolinska της Σουηδίας

Annie Sasco, PhD, Πανεπιστήμιο Bordeaux της Γαλλίας

Andrew Goldsworthy, PhD, Imperial College του Λονδίνου

Δημήτρης Παναγόπουλος, PhD, Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

 

Grey, θα'λεγα τι κάνουν οι φοιτητοπατέρες αλλά δεν θέλω να μπλέξω πολιτική στη συζητηση...και δεν θέλω να βρίσω κιόλας! απλά, έχε υπόψη σου΄οτι πλησιάζουν φεστιβάλ και συνέδρια πολιτικών νεολαιών... πού να ασχοληθούν με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες που παραθέτεις, δεν υπάρχει κάποιο πρόσφατο άρθρο που να αναφέρει ότι απολύθηκαν από κάπου ή ότι αναμίχθηκαν σε μια τέτοια κατάσταση.

Ο Olle Johansson πρόκειται να δώσει διάλεξη στη Ρώμη για νέες περιβαλλοντικές ασθένειες την επόμενη Παρασκευή (link), η Annie Sasco δεν φαίνεται να έχει κάνει κάποια έρευνα σχετική με ακτινοβολίες τα τελευταία χρόνια (link 1, link 2), ενώ ο Andrew Goldsworthy και ο Δημήτρης Παναγόπουλος φαίνονται πιο "ήσυχοι" τα τελευταία χρόνια, από πλευράς ερευνών.

 

Πώς ακριβώς επιβεβαιώθηκε ο επιστημονικός διωγμός τους, κι αν όντως επιβεβαιώνεται είμαστε σίγουροι ότι ο εκδιωγμός τους συνδέεται με έρευνες σχετικές με ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες σε σχέση με την υγεία?

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσερις ερευνητές που - ούτε λίγο ούτε πολύ - ουσιαστικά υποστήριξαν με δεδομένα τη σχέση ασύρματης επικοινωνίας (κινητά, bluetooths, ασύρματα δίκτυα, και το κυριότερο: κεραίες ΔΕΗ, τηλεπικοινωνιων μέσα σε κατοικημένες περιοχές...) με την εκδήλωση καρκίνου.

 

Οι ερευνητές που την "έπαθαν":

 

Olle Johansson, PhD, MD, Ινστιτούτο Karolinska της Σουηδίας

Annie Sasco, PhD, Πανεπιστήμιο Bordeaux της Γαλλίας

Andrew Goldsworthy, PhD, Imperial College του Λονδίνου

Δημήτρης Παναγόπουλος, PhD, Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

 

Grey, θα'λεγα τι κάνουν οι φοιτητοπατέρες αλλά δεν θέλω να μπλέξω πολιτική στη συζητηση...και δεν θέλω να βρίσω κιόλας! απλά, έχε υπόψη σου΄οτι πλησιάζουν φεστιβάλ και συνέδρια πολιτικών νεολαιών... πού να ασχοληθούν με κάτι άλλο.

 

Δε χρειάζεται να μου πεις τίποτε αγαπητέ, εγώ ήμουν μέσα και δούλευα εκεί (αν και ΟΧΙ στο ίδιο παν/μιο και τμήμα με σένα) πριν μπεις εσύ και τα ξέρω πολύ καλά. Δε πειράζει θα βρίσω εγώ για σένα...

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε....

 

Τα μικρά αυτά λαμογόπουλα στην πλειοψηφία τους συγγενείς πολιτικών ετοιμάζονται να κληρονομήσουν τη θέση του μπαμπά, της μαμάς του θείου ή της θείας ως αρχιλωποδύτες... Και βέβαια το φεστιβάλ της πολιτικής τους νεολαίας τους ενδιαφέρει πολύ περισσότερο από τα προβλήματά σας που ποσώς τους ενδιαφέρουν.

 

Αυτοί γλεντάνε

και εσάς σας γ..censored2.gif..άνε

 

Ωραίο το σπελάκι ε??

 

λολ λοοολ λολ

laugh.gifwoot.gifteehee.gifwoot.gif

haha.gifLolLolLolLol.gif

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες που παραθέτεις, δεν υπάρχει κάποιο πρόσφατο άρθρο που να αναφέρει ότι απολύθηκαν από κάπου ή ότι αναμίχθηκαν σε μια τέτοια κατάσταση.

Ο Olle Johansson πρόκειται να δώσει διάλεξη στη Ρώμη για νέες περιβαλλοντικές ασθένειες την επόμενη Παρασκευή (link), η Annie Sasco δεν φαίνεται να έχει κάνει κάποια έρευνα σχετική με ακτινοβολίες τα τελευταία χρόνια (link 1, link 2), ενώ ο Andrew Goldsworthy και ο Δημήτρης Παναγόπουλος φαίνονται πιο "ήσυχοι" τα τελευταία χρόνια, από πλευράς ερευνών.

 

Πώς ακριβώς επιβεβαιώθηκε ο επιστημονικός διωγμός τους, κι αν όντως επιβεβαιώνεται είμαστε σίγουροι ότι ο εκδιωγμός τους συνδέεται με έρευνες σχετικές με ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες σε σχέση με την υγεία?

 

Είναι απλό, έδιωξαν αυτόν που μπορούσαν να διώξουν. Αν κάποιος μονιμοποιηθεί, δεν μπορούν να τον διώξουν. Το λάθος του ήταν ότι δεν περίμενε πρώτα να γίνει μόνιμος και μετά να κάνει την έρευνά του... Θα καθυστερούσε μεν περίπου 7 χρονάκια αλλά θα είχε δεμένο το γάιδαρό του.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να κάνεις εικασίες χωρίς προηγουμένως να έχεις ψάξει για περισσότερες πληροφορίες. Το ότι εξάγεις επαγωγικά συμπεράσματα βάσει εμπειριών που ενδεχομένως έχεις ζήσει ή έχεις ακούσει από τρίτους, σε συνδυασμό με αντίστοιχης αξίας αυθαίρετες υποθέσεις, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση τεκμήριο για οποιαδήποτε παρόμοια υπόθεση. Αυτή η προσέγγιση δεν είναι σοβαρή, είναι γκρίνια και μοιρολατρεία που ικανοποιεί το εγώ σου και κανέναν/τίποτα άλλο.

 

Πριν λίγα χρόνια είχε γίνει ντόρος για έναν γιατρό ο οποίος ισχυριζόταν ότι "βρήκε θεραπεία για τον καρκίνο" και τον έβαλαν φυλακή για να τον φιμώσουν. Ο άνθρωπος όντως έκανε έρευνα σχετικά με τη θεραπεία του καρκίνου, αλλά σχεδόν κανείς δεν μπήκε στον κόπο να ψάξει με ποιά αιτιολογία μπήκε φυλακή. Όλοι έλεγαν ότι "μπήκε φυλακή επειδή θεράπευσε τον καρκίνο". Οι κατηγορίες ωστόσο ήταν σχετικά σοβαρές και αφορούσαν ιατρική αμέλεια, κατάχρηση επαγγελματικής ιδιότητας και ενδεχομένως ανθρωποκτονία.

 

Από 'κει και πέρα τα παραδείγματα από ανακριβείς πληροφορίες που διαδόθηκαν μόνο και μόνο γιατί "πουλούσαν" σαν ειδήσεις και ο κοσμάκης τις κατάπιε αμάσητες, υπάρχουν άπειρα. Κάτι το οποίο μας λέει κυρίως ένα πράγμα: ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσερις ομιλητές ήταν καλεσμένοι στην επιτροπή HESA, μια πρωτοβουλία της Καναδικής κυβέρνησης με ομιλητές από μεγάλα ευρωπαϊκά πανεπιστημιακά ιδρύματα σχετικά με διάφορα θέματα υγείας...

 

(τα πρακτικά της HESA είναι σε αυτή τη διεύθυνση: http://www2.parl.gc.ca/content/hoc/Committee/403/HESA/Evidence/EV4478290/HESAEV13-E.PDF )

 

Σύμφωνα με όσα δημοσιεύματα έχουν βγει, μετά την εκδίωξη (η οποία αποσιωπήθηκε), γνωστό μέλος του καναδικού οικολογικού κόμματος έγραψε επιστολή στον Ελληνα Πρέσβη, ρωτώντας τον σχετικά με το θέμα. Ενώ και ο Dr Κώστας Λάμπος έστειλε επιστολή διαμαρτυρίας:

 

30 Αυγούστου 2010

Προς

Τον Πρωθυπουργό κ. Γεώργιο Παπανδρέου,

Την Υπουργό Παιδείας κα Άννα Διαμαντοπούλου,

Τα μέλη της Εθνικής Αντιπροσωπείας ,

Τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Θεοδ. Πελεγρίνη,

Τον Ημερήσιο και περιοδικό Τύπο,

Τους Ρ/Σ και τους TV/Σταθμούς,

Τους διαχειριστές Ιστοσελίδων Έρευνας και Ενημέρωσης και τους Bloggers.

 

Κυρίες και κύριοι,

 

Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία για τη θετική συμβολή των επιστημών στην ανάπτυξη των κοινωνιών και των οικονομιών και συνολικά της ανθρωπότητας, καθώς επίσης δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν πρέπει να υπάρχει καμιά αμφιβολία για τη σχέση αμοιβαιότητας μεταξύ επιστήμης και οικονομίας και ειδικότερα μεταξύ επιστημονικής έρευνας και οικονομίας. Η περίπτωση που με αυτήν την ανοικτή επιστολή καταγγέλλεται δείχνει όμως πως οι πολυεθνικές επιχειρήσεις κινητής τηλεφωνίας και φυσικά όχι μόνο αυτές, στα πλαίσια του αλληλοεξοντωτικού ανταγωνισμού τους διαπλέκονται με την πολιτική εξουσία και θυσιάζουν, με την ανοχή της, στο βωμό της άκρατης κερδοσκοπικής δραστηριότητάς τους όχι μόνο το απόρρητο των επικοινωνιών, τη ζωή των στελεχών τους, τη δημόσια υγεία, αλλά ακόμα και αυτή την ακαδημαϊκή ελευθερία και την επιστημονική έρευνα. Τα ντοκουμέντα που ακολουθούν αποκαλύπτουν τις διεθνείς διαστάσεις ενός πραγματικού εγκλήματος σε βάρος της δημόσιας υγείας και της επιστημονικής έρευνας, για το οποίο κανένας μας δεν δικαιούται να σιωπά και πολύ περισσότερο ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ελληνική κυβέρνηση και το Ελληνικό Κοινοβούλιο.

Οι αποδέκτες αυτού του μηνύματος παρακαλούνται να το προωθήσουν όσο και όπου μπορούν και να διαμαρτυρηθούν τόσο προς τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών όσο και προς την Ελληνική Κυβέρνηση για να σεβαστούν τις ακαδημαϊκές ελευθερίες, την κοινωνική ευαισθησία και την ελευθερία της επιστημονικής έρευνας και να δώσουν τη δυνατότητα στον Δρα Δημήτρη Παναγόπουλο, (που τον πέταξαν έξω από το Εργαστήριό του σε μια αποθήκη και προφανώς θα τον πετάξουν έξω και από το Πανεπιστήμιο, αν δεν συμμορφωθεί «προς τας υποδείξεις»), να συνεχίσει την έρευνά του για την οποία έχει κερδίσει την εκτίμηση της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας, αντί να προσπαθούν να τον φιμώσουν. Τέλος καλούμε τους Βουλευτές να φέρουν το θέμα στη Βουλή και να ζητήσουν την αποκατάσταση της ακαδημαϊκής τάξης.

 

 

 

Για την Πρωτοβουλία Διαλόγου για ένα Νέο Ουμανισμό

Δρ Κώστας Λάμπος

 

Το πλήρες κείμενο, βρίσκεται στην προσωπική σελίδα του:

http://sciencehumanity.blogspot.com/2010/08/blog-post.html

 

 

Την εν λόγω είδηση, ψάχνοντας, συνάντησα σε δυο ακόμα πηγές:

 

http://www.electrosensitivesociety.com/

(Σελίδα ερευνητικού όμιλου που ασχολείται με τισ σχετικές με ηλεκτρομαγνητισμό ασθένειες)

 

http://www.electrosensitivesociety.com/2010/08/04/fighting-back-eminent-researchers-unite-as-institutes-avoid-answering-important-questions/

 

http://www.buergerwelle.de/cms/content/view/57/70/

(αντίστοιχος γερμανικό ιστοχώρος)

Και το εκεί άρθρο:

http://www.buergerwelle.de:8080/helma/twoday/bwnews/stories/1270/

 

Και οι δυο είναι σοβαρές ενημερωτικές πηγές, που έχουν χρησιμοποιηθει συχνά σαν βιβλιογραφικές αναφορές σε εργασίες σχετικές με το θέμα της ακτινοβολίας, και έχουν ως μέλη τους διεθνείς ερευνητές.

 

 

Ας ξεκαθαρίσουμε ότι όταν λέμε εκδίωξη σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν εννοούμε την κλασσική απόλυση (επίσκεψη στο λογιστήριο, αποζημίωση κλπ) - αν και δεν αποκλείεται να ακολουθήσει, αλλά αυτό:

 

On May 6 construction work began in space adjoining his office

following notice a week earlier that he was to leave. Panagopoulos says he was

“out because he did not follow ... instructions” to not participate in the Canadian

conference. “I spoke as an individual reporting the results of my published works”,

he says.

Anticipating difficulty, Panagopoulos removed his equipment and found that the

lock on his office had been changed. Although he has asked for an explanation

from the President of the Biology School, as of last week he had no response and

works from a windowless cupboard.

 

Όταν ένα μέλος ΔΕΠ (PhD βαθμός, λέκτορας και άνω) υποβαθμίζεται έτσι, ουσιαστικά χάνει τα εργασιακά του δικαιώματα, και κυρίως, τη δυνατότητα για οποιοδήποτε ερευνητικό έργο - άρα και το επιστημονικό του κύρος. Σε αυτή τη δουλειά, είμαστε ό,τι δημοσιεύουμε, και χωρίς αυτό, χανόμαστε.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να κάνεις εικασίες χωρίς προηγουμένως να έχεις ψάξει για περισσότερες πληροφορίες. Το ότι εξάγεις επαγωγικά συμπεράσματα βάσει εμπειριών που ενδεχομένως έχεις ζήσει ή έχεις ακούσει από τρίτους, σε συνδυασμό με αντίστοιχης αξίας αυθαίρετες υποθέσεις, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση τεκμήριο για οποιαδήποτε παρόμοια υπόθεση. Αυτή η προσέγγιση δεν είναι σοβαρή, είναι γκρίνια και μοιρολατρεία που ικανοποιεί το εγώ σου και κανέναν/τίποτα άλλο.

 

 

Χαχαχααααααα! λολ

 

Πλάκα μου κάνεις?? θα σου πει ποτέ επίσημα κανένας ότι τον έδιωξαν για αυτό το λόγο?? Άκου λέει το εγώ μου....

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο είναι σοβαρές ενημερωτικές πηγές, που έχουν χρησιμοποιηθει συχνά σαν βιβλιογραφικές αναφορές σε εργασίες σχετικές με το θέμα της ακτινοβολίας, και έχουν ως μέλη τους διεθνείς ερευνητές.

Και δεν τις παρέθετες από την αρχή να ξέρουμε πού να στραφούμε?! Με το τσιγκέλι στα βγάζουμε. :confused:

 

Όταν ένα μέλος ΔΕΠ (PhD βαθμός, λέκτορας και άνω) υποβαθμίζεται έτσι, ουσιαστικά χάνει τα εργασιακά του δικαιώματα, και κυρίως, τη δυνατότητα για οποιοδήποτε ερευνητικό έργο - άρα και το επιστημονικό του κύρος. Σε αυτή τη δουλειά, είμαστε ό,τι δημοσιεύουμε, και χωρίς αυτό, χανόμαστε.

 

Ορισμένες πηγές παραθέτουν και δηλώσεις του Παναγόπουλου και του τύπου που συνταξιοδοτήθηκε, αλλά για τους άλλους δύο δεν λένε και πολλά, ούτε βρήκα κάποια δήλωσή τους. Μήπως κατά τύχη ξέρεις αν έχουν κάνει ή έχεις κάποιο link να δώσεις?

 

Ξαναλέω ότι δεν αμφισβητώ τις πληροφορίες που δίνεις, απλώς μου φαίνεται πολύ απροκάλυπτος ο τρόπος που προσπάθησαν να τους φιμώσουν.

Link to comment
Share on other sites

όχι πολλά δυστυχώς... είχα βρει και άλλα δημοσιεύματα πριν μέρες, αλλά προχθές "εξαφανίστηκαν" ως διά μαγείας... νομίζω πως οι άλλοι δύο πάντως αναθεώρησαν και επανατοποθετήθηκαν. Κακά τα ψέματα, κανείς δεν θέλει να χάσει τη δουλειά του τέτοιες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πόσα μας κρύβουν ακόμα άραγε...Είναι φορές που αναρωτιέμαι αν θα πεθάνει κανείς της γενιάς μας από γεράματα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...