Jump to content

SOS!!!


shadow3363
 Share

Recommended Posts

ΜΟΥ έδωσαν έναν Βασιλικό πήγα να το μεταφυτεύω και βρήκα μέσα μία χαρτοπετσέτα και μέσα είχε κάτι τυλιγμένο σαν τούφα από μαλλιά που το χρώματος ήταν ξανθοκόκκινο. κάτι το οποίο ούτε εγώ ούτε η αρραβωνιαστικιά μου έχουμε. τέλος η τούφα αυτή ήταν μπλεγμένη και στις άκρες σαν καμμένη. προσωπικά μας αντικείμενα δεν θυμάμαι να έχουν. Παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να είναι αυτό. και όποιος μπορεί να βρει κάτι μέσω ίντερνετ ας μου στείλει το link.

Παρακαλώ απαντήστε γρήγορα δεν ξέρω τι να υποθέσω. Υποτίθεται ότι τον πήραν από εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ξεφορτώσου τον βασιλικό και να είσαι πιο επιφυλακτικός με αυτούς που σου φέρνουν δώρα. Τι σημαίνει τον πήραν από εκκλησία? Τα μαλλιά τα χρησιμοποιούν για μάγια αλλά αφού δεν ανήκαν σε εσένα ή την κοπέλα τότε δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Ίσως να πήγαν σε λάθος προορισμό. Επίσης αν υποψιάζεσαι πως κάποιος πάει να σας χωρίσει κλπ μην τρως ούτε εσύ ή η κοπέλα σου τίποτα από αυτά που μπορεί να σας φέρουν δώρο σπίτι σας. π.χ Τούρτες ή κουλουράκια ή ένα ποτό που έφτιαξαν με τα χεράκια τους... Ούτε στον ξύπνιο ούτε στον ύπνο σου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ηρέμησε, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Πρώτα απ΄όλα μέσα στις γλάστρες ρίχνουν διάφορα με την σκέψη ότι θα γίνουν λίπασμα. Έχω δει να πετάνε τρίχες, νύχια, ρόγες από σταφύλι, στάχτες και αποτσίγαρα, τσάι, ελληνικό και γαλλικό καφέ κλπ κλπ.

 

Εάν υπήρχε η ελαχιστότατη περίπτωση να είναι κάτι περίεργο δεν θα πετύχαιναν κάτι, δεν γίνεται έτσι.

 

Δεν υπάρχει όμως καμία τέτοια περίπτωση, στο λέω με σιγουριά, καμία! :no:

 

Ο βασιλικός σου είναι μια χαρά, εάν όμως δεν τον θέλεις φύτεψέ τον σε ένα παρκάκι που ποτίζει ο δήμος τα φυτά για να μην τον πετάξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Για τον καφέ ξέρω οτι είναι καλό λίπασμα οπότε και το τσάι γιατί όχι? Η στάχτη επίσης. Τρίχες και νύχια όμως Pyramid? Δεν θα μου πολυάρεσε να βρω σε γλάστρα που μου δώρισαν τρίχες, νύχια κλπ. Επίσης, έχω ακούσει να ουρούν σε γλάστρες για λίπασμα, αλλά στις δικές τους όχι σε αυτές που προορίζονται για δώρα.

'Εστω, οτι δεν θα πετύχει κάποιος κάτι έτσι. Το να ξέρουμε τους 'φίλους' μας δεν είναι κακό...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ηρέμησε, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Πρώτα απ΄όλα μέσα στις γλάστρες ρίχνουν διάφορα με την σκέψη ότι θα γίνουν λίπασμα. Έχω δει να πετάνε τρίχες, νύχια, ρόγες από σταφύλι, στάχτες και αποτσίγαρα, τσάι, ελληνικό και γαλλικό καφέ κλπ κλπ.

 

Εάν υπήρχε η ελαχιστότατη περίπτωση να είναι κάτι περίεργο δεν θα πετύχαιναν κάτι, δεν γίνεται έτσι.

 

Δεν υπάρχει όμως καμία τέτοια περίπτωση, στο λέω με σιγουριά, καμία! :no:

 

Ο βασιλικός σου είναι μια χαρά, εάν όμως δεν τον θέλεις φύτεψέ τον σε ένα παρκάκι που ποτίζει ο δήμος τα φυτά για να μην τον πετάξεις. :)

 

 

 

Συμφωνώ να μη τον πετάξει και να τον φυτέψει σε πάρκο, αλλά όχι και μια χαρά... Και αν είναι κάποιο σπελ για να ερωτευτεί ο φίλος μας ο shadow3363 την κοπέλα στην οποία ανήκουν τα μαλλιά?? Εδώ να υπενθυμίσω ότι ο κάθε μάγος έχει τα δικά του σπελ. Γιαυτό το "δε γίνεται έτσι" είναι σχετικό...

 

Θα 'λεγα να κάψει τα μαλλιά σε άλλο χώρο από το σπίτι του και μετά να κάνει καθαρισμό και λύσιμο, καλού κακού.

 

Και συμφωνώ με τη Ντάλια σε ότι έχει πει. Είναι υπερβολικά αφελές να υποθέσουμε ότι τα μαλλιά ήταν για λίπασμα ή τυχαία βρέθηκαν εκεί ή ότι δε θα έχει αποτέλεσμα το σπελ...

 

Εγώ αν μου κάνανε τέτοια λαχτάρα θα τους είχα πλακώσει και θα τους έφερνα τη γλάστρα καπέλο. Άκου κει μαλλιά μες στη γλάστρα και είναι αθώο και τυχαίο....

 

Έλεος πυραμιδούλα μου, πλάκα μας κάνεις?? headbacking.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως τα καμένα μαλλιά είναι λίγο ύποπτα - χωρίς να σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό - αλλά πέρα από αυτό θα έλεγα να μην ανησυχείς. Τέτοιου είδους μαγικές εργασίες - αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, που αμφιβάλλω λίγο - που ανήκουν στην κατηγορία της συμπαθητικής μαγείας (φαντάσου κάτι σαν τη λαϊκή μαγγανεία ή αυτό που στο χόλυγουντ λένε βουντού - οκ αρκετά σε τρόμαξα... :) ) έχουν να κάνουν με την παρουσία κάποιου αντικειμένου ή κομματιού του... "στόχου" και αφου κανένας σαν δεν έχει σχέση με τα "βαμμένα κόκκινα μαλλιά", μάλλον δεν ήταν για σας... μην πετάξεις το καημένο το φυτό, κρίμα είναι. Φύτεψέ το κάπου και μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ανησυχία σας για το φυτό με έχει συγκινήσει...

 

Αν το φυτό δεν βρίσκεται στο σπίτι. τα μαλλιά καούν σε άλλο χώρο και πεταχτεί και η γλάστρα δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα... Οπότε γιατί να την πληρώσει το κακόμοιρο το φυτό??

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

που ανήκουν στην κατηγορία της συμπαθητικής μαγείας (φαντάσου κάτι σαν τη λαϊκή μαγγανεία ή αυτό που στο χόλυγουντ λένε βουντού - οκ αρκετά σε τρόμαξα... :) ) έχουν να κάνουν με την παρουσία κάποιου αντικειμένου ή κομματιού του... "στόχου"

 

Έι! Η συμπαθητική μαγεία ήταν η πρώτη μορφή μαγείας και δεν είχε να κάνει με το βουντού του χόλυγουντ! Άσχετο το πως χρησιμοποιήθηκε αργότερα. Δεν τα ρίχνουμε στα άλογα επειδή πήγαιναν στην μάχη και πεθαίναν άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Dalia & Grey

Μην ανησυχείτε, ΔΕΝ υπάρχει μαγεία :no: :no: :no:........είναι απλώς ένας όμορφος βασιλικός λέμεεεεε

:)

 

Πυραμιδούλα μου, μήπως είναι τα δικά σου μαλλιά στη γλάστρα?? woot.gif063laugh.gif

 

χαχαχααααααα!

063laugh.gif063laugh.gif063laugh.gif

λολ λοοοολ λολ

laugh.gifwoot.gifteehee.gifwoot.gif

haha.gifLolLolLolLol.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν ειναι τιποτα ολο αυτο, τοτε δημιουργησεις την καλυτερη ασπιδα, ειναι δεν ειναι μαγια....

 

Καταλαβαίνω αυτό που υποστηρίζεις αλλά διαφωνώ. Το να μην πιστεύουμε σε κάτι δεν μας κάνει λιγότερο ευάλωτους σε αυτό. Αν κάποιος θελήσει να μας κάνει κακό και ξέρει κάποια πράγματα σίγουρα μπορεί να το κάνει. Το να έχουμε θετική στάση βέβαια όταν δεχόματε επίθεση μας ενδυναμώνει οπότε αντιστεκόμαστε πιο εύκολα, αλλά να λέμε τίποτα δεν είναι αυτό, δεν μας βοηθάει. Για αυτό πιστεύω πως πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με αυτούς που το παίζουν φίλοι μας. Όταν έχουμε να κάνουμε με εχθρούς ξέρουμε να φυλαχτούμε γιατί είμαστε σε εγρήγορση, αλλά με τους φίλους η άμυνά μας χαλαρώνει και εκεί γίνεται το λάθος.

 

Για αυτό το λόγο είπα και στον φίλο με τη γλάστρα από τη στιγμή που κάτι υποψιάζεται να έχει τα μάτια του ανοιχτά και να προσέχει τα "δώρα" που του δίνουν. Έχω ακούσει ιστορίες για ζευγάρια που χώρισαν στα καλά καθούμενα, ενώ ήταν αγαπημένα, και δυστυχώς τους χώρισαν με μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που υποστηρίζεις αλλά διαφωνώ. Το να μην πιστεύουμε σε κάτι δεν μας κάνει λιγότερο ευάλωτους σε αυτό. Αν κάποιος θελήσει να μας κάνει κακό και ξέρει κάποια πράγματα σίγουρα μπορεί να το κάνει. Το να έχουμε θετική στάση βέβαια όταν δεχόματε επίθεση μας ενδυναμώνει οπότε αντιστεκόμαστε πιο εύκολα, αλλά να λέμε τίποτα δεν είναι αυτό, δεν μας βοηθάει. Για αυτό πιστεύω πως πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με αυτούς που το παίζουν φίλοι μας. Όταν έχουμε να κάνουμε με εχθρούς ξέρουμε να φυλαχτούμε γιατί είμαστε σε εγρήγορση, αλλά με τους φίλους η άμυνά μας χαλαρώνει και εκεί γίνεται το λάθος.

 

Για αυτό το λόγο είπα και στον φίλο με τη γλάστρα από τη στιγμή που κάτι υποψιάζεται να έχει τα μάτια του ανοιχτά και να προσέχει τα "δώρα" που του δίνουν. Έχω ακούσει ιστορίες για ζευγάρια που χώρισαν στα καλά καθούμενα, ενώ ήταν αγαπημένα, και δυστυχώς τους χώρισαν με μαγεία.

 

Πες τα Ντάλια μου!!! Έχουν δει τα μάτια μου κι άλλα τρισχειρότερα από χωρισμούς. Επειδή δεν τα λέω δηλαδή...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...