Jump to content

Θρησκεια VS Επιστημη


Recommended Posts

Δεν τίθεται θέμα ανώτερου και κατώτερου. Δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι -τα πάντα και οι πάντες εκπληρούν κάποιον ρόλο στον σκοπό της ύπαρξης.

:D

 

Οι ελαφρόμυαλοι λοιπόν δεν είναι ανώτεροι, ούτε κατώτεροι, αλλά είναι πιθανότατα πιο ευτυχισμένοι. Είναι όμως και πιο κοντά στην ολοκλήρωση της ύπαρξής τους;... Ίσως ναι. Η ολοκλήρωση δεν έρχεται απαραίτητα μέσα από την εξαντλητική μελέτη και στοχασμό.

Πιθανότατα να μην είναι και τόσο ευτυχισμένοι. Πως άλλωστε μπορείς να είσαι ευτυχισμένος εσωτερικά όταν δεν έχεις βρει την ισορροπία*; Γιατί η εξωγενής ευτυχία δεν μπορεί να σταθεί μόνη της.

Μπορώ να σου βρω αμέτρητα παραδείγματα γι'αυτό. Την τηλεόραση, τα ψώνια, το φαγητό κλπ κλπ. Όταν δούμε, αγοράσουμε, φάμε κάτι, η ευτυχία που βιώνουμε τελειώνει πολύ σύντομα.

 

Θα μπορούσαμε να το ανάγουμε στο εξωγενές και το ενδογενές φως στον ουρανό. Οι πλανήτες (εξωγενές φως) φωτίζουν όσο τους φωτίζει ο ήλιος. Είναι απόλυτα εξαρτημένοι από αυτόν. Αντίθετα, τα άστρα (ενδογενές φως) δεν εξαρτώνται από κάποιον εξωτερικό παράγοντα αλλά μόνο απ'τα ίδια. Τώρα, ποιο νομίζεις ότι είναι πιο εφικτό να ελέγξεις; Τα εξωτερικά πράγματα/καταστάσεις που σε περιβάλουν, ή τον εαυτό σου;

 

 

*Ισορροπία βέβαια σημαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό στον κάθε άνθρωπο.

 

Υ.Γ. Τι εννοείς με τον όρο "Ολοκλήρωση";

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Το ενδιαφέρον όμως είναι το γιατί είναι αυτός ο σκοπός ύπαρξης του ανθρώπου...

 

...Καμιά ιδέα...; whistling.gif

 

Για να ρωτάμε :P

 

Έχω μια..ο άνθρωπος από την στιγμή που γεννιέται..

ισορροπεί ανάμεσα σε τρεις κόσμους..τον υλικό..ο οποίος

δεν αλλάζει άμεσα από εμάς..τον προσωπικό του κόσμο..

και τον "μαζικό" κόσμο(τον κόσμο όλων των υπολλοίπων)

Ο δεύτερος κόσμος..παρότι εμπεριέχει τις φοβίες,τις εμμονές,

τα προβλήματα,την αρνητική στάση..περιέχει και την σκέψη,

τα όνειρα,την ελπίδα..Ο άνθρωπος πιστεύω πως από την

αρχή της ζωής του ασυνείδητα γνωρίζει(ή παρατηρεί,δεν ξέρω)

οτι ο δεύτερος κόσμος έχει την δύναμη να αλλάξει τον τρίτο,

μερικές φορές τον πρώτο και να κάνει το ίδιο το άτομο να νιώθει

(και συνεπώς να είναι)ευτυχισμένο.

 

Μέσω των ερωτήσεων..μέσω των γιατί..και μέσω της εύρεσης

απαντήσεων για αυτά τα δύο..εμπλουτίζουν τον δεύτερο κόσμο..

και όσο πιο πολύ τον εμπλουτίζουν τόσο πιο γεμάτος και ισχυρός

είναι..και όσο πιο γεμάτος και ισχυρός είναι..τόσο πιο ευτυχισμένο

και με καθαρή σκέψη είναι το άτομο..Όταν πάλι νιώθει οτι αυτός

ο κόσμος δεν πάει καλά..οτι...κάτι δεν είναι σωστο΄..νιώθει αυτό:

 

Μαλιστα... κανεις μπορει να σκεφτει πολλες θεωριες γυρω απ το γιατι ο ανθρωπος ανω θρώσκει, ψαχνει , αναζητα, εχει μεσα του κατι που τον "τρωει".

Ένα παράδειγμα του τι θα γινόταν όταν δεν έχουμε πια άλλα ερωτήματα

είναι τα εντελώς παθητικά άτομα τα οποία περνάνε όλη την ζωή τους

μπροστά από μια οθόνη(είτε αυτή είναι παιχνιδιού είτε τηλεόρασης)ώσπου

τελικά καταντάνε ζαβλακωμένα,εθισμένα,με σκέψη πιο θολή κι από τζάμι

αυτοκινήτου με air condition μέσα στο καταχείμωνο και στο 99% των

περιπτώσεων,καταθλιπτικά,οξύθυμα,βίαια κτλ(τα οποία θεωρώ οτι είναι

συμπτώματα του οτι νιώθουν τον κόσμο τους να αδειάζει..παρόλα αυτά

δεν μπορούν να το σταματήσουν..δεν καταλαβαίνουν οτι συμβαίνει..και έτσι

προσπαθούν να βγάλουν την αρνητική ενέργεια που συνεχώς παράγουν όπως

όπως..)

Ξερεις πολλους που να μη νιωθουν οτι κατι τους λειπει;;;

 

Ναι ξέρω μερικούς,εξαιρετικά άτομα..

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγωρ,

λενε οτι η ευτυχια μετριεται απο εναν λογο, οπου αριθμιτης ειναι αυτα που εχεις και παρονομαστης ειναι αυτα που θα ηθελες να εχεις.

 

Συνεπως, για να γινει καποιος ευτυχισμενος πρεπει να βρει την ισοροπια μεταξυ αυτων των δυο.

 

Το τι "εχεις" μπορει να ειναι απο ικανοποιηση, εμπειριες, ονειρα που βγηκαν πραγματικοτιτα, υλικα αγαθα , επιτυχιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγωρ,

λενε οτι η ευτυχια μετριεται απο εναν λογο, οπου αριθμιτης ειναι αυτα που εχεις και παρονομαστης ειναι αυτα που θα ηθελες να εχεις.

 

Συνεπως, για να γινει καποιος ευτυχισμενος πρεπει να βρει την ισοροπια μεταξυ αυτων των δυο.

 

Το τι "εχεις" μπορει να ειναι απο ικανοποιηση, εμπειριες, ονειρα που βγηκαν πραγματικοτιτα, υλικα αγαθα , επιτυχιες κλπ

 

 

Όμορφο..δες τρεις περιπτώσεις:

1η:

 

αυτά που έχω

______________________

αυτά που θα ήθελα να έχω(δεν

είμαι ποτέ ευχαριστημένος με

αυτά που έχω..νιώθω συνεχώς

κενός και δυστυχισμένος..

μάλλον επειδή δεν έχω όλα όσα

θα ήθελα...δεν είμαι σίγουρος

όμως τι θέλω πραγματικά..)

 

 

ίσον δυστυχισμένος

 

2η:

αυτά που έχω

______________________

αυτά που θα ήθελα να έχω

(ό,τι και να έχω μωρέ καλά

είναι...τι να ζητάω τώρα πιο

πολλά..και ποιός ξέρει που θα

πέσω?ας κάτσω στα αυγά μου,

ας διαμαρτυθώ σε όλους και

για όλα για να αντέξω και όλα

καλά..)

 

ίσον άβουλο δήθεν βολεμένο ον.

 

3η:

αυτά που έχω

______________________

αυτά που θα ήθελα να έχω

(ζω..και επιβιώνω..άρα αρχίζω

με το δεδμένο οτι έχω όλα όσα

μου χρειάζονται..έχω όνειρα,έχω

ελπίδες και πολεμάω για αυτές

με κάθε ευκαιρία..πολλές φορές

πετυχαίνω..άλλες όχι αλλά

μαθαίνω αρκετά για να γίνομαι

συνεχώς καλύτερος..με αυτά που

μαθαίνω είμαι ακόμα πιο γεμάτος

και ακόμα πιο ικανοποιημένος)

 

ίσον κάποιος που έχει βρει νόημα στην ζωή του

 

Καταλλήγω στο οτι τα πάντα έχουν να κάνουν με το πως τα βλέπουμε..και πως

τελικά δεν θέλουμε και πολλά εμείς οι άνθρωποι για να είμαστε ευτυχισμένοι..άλλο

τώρα το τι νομίζουμε οτι πιστεύουμε..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολλους που να μη νιωθουν οτι κατι τους λειπει;;; Στην ουσια γι αυτο το χαρακτηριστικο του ανθρωπου δε συζηταμε;;;

Πολλούς, όχι. Μερικούς, ναι. :)

 

 

Επισης, η δευτερη φραση που παρεθεσες δεν προτρεπει προς την ερευνα αλλα απλως υποσχεται απαντησεις σε αυτον που ζητα...

Κι όμως προτρέπει. Επειδή είναι στην φύση του ανθρώπου να ρωτά, δηλαδή να ερευνά, και φυσικά αυτό είναι γνωστό στον Ιησού, έρχεται και σου λέει: «καλά κάνεις και ρωτάς, ρώτα πάλι, ρώτα συνέχεια, και θα έχεις τις απαντήσεις που ζητάς».

 

 

Πιθανότατα να μην είναι και τόσο ευτυχισμένοι. Πως άλλωστε μπορείς να είσαι ευτυχισμένος εσωτερικά όταν δεν έχεις βρει την ισορροπία*; Γιατί η εξωγενής ευτυχία δεν μπορεί να σταθεί μόνη της.

Μπορώ να σου βρω αμέτρητα παραδείγματα γι'αυτό. Την τηλεόραση, τα ψώνια, το φαγητό κλπ κλπ. Όταν δούμε, αγοράσουμε, φάμε κάτι, η ευτυχία που βιώνουμε τελειώνει πολύ σύντομα.

Συμφωνώ απόλυτα. :thumbsup:

«Ελαφρόμυαλοι» όμως δεν είναι μονάχα οι... «Homus Katanalwtikous». «Ελαφρόμυαλος» μπορεί να είναι και ο αγράμματος βοσκός στην πέρα ραχούλα, την ξεχασμένη από Θεό και άνθρωπο. Οι άνθρωποι αυτοί συνήθως είναι ολιγαρκείς και μια χαρά έχουν βρει την εσωτερική τους ισορροπία, κι ας έχουν μαύρα μεσάνυχτα από τις μεγάλες και βαθιές φιλοσοφικές έννοιες.

 

*Ισορροπία βέβαια σημαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό στον κάθε άνθρωπο.

Ομοίως και η ευτυχία. Το ότι όμως κάθε άνθρωπος δίνει διαφορετικό ορισμό, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει ένας κοινός για όλους ορισμός, αν το ψάξεις καλύτερα.

 

 

Υ.Γ. Τι εννοείς με τον όρο "Ολοκλήρωση";

ΦΤΟΥ! Είχα σκοπό να την θέσω εγώ αυτή την ερώτηση... :P

 

 

Για να ρωτάμε :P

Σωστά! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγωρ,

λενε οτι η ευτυχια μετριεται απο εναν λογο, οπου αριθμιτης ειναι αυτα που εχεις και παρονομαστης ειναι αυτα που θα ηθελες να εχεις.

 

Συνεπως, για να γινει καποιος ευτυχισμενος πρεπει να βρει την ισοροπια μεταξυ αυτων των δυο.

 

Το τι "εχεις" μπορει να ειναι απο ικανοποιηση, εμπειριες, ονειρα που βγηκαν πραγματικοτιτα, υλικα αγαθα , επιτυχιες κλπ

 

Αυτό λογικά λειτουργεί και αντίστροφα ε; (Δηλαδή,αν αυτά που έχεις είναι περισσότερα απ' αυτά που χρειάζεσαι;). Π.χ. αν ζω ικανοποιητικά -σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια- χωρίς να ζητάω πολλά,θεωρώντας ότι έχω πετύχει την ιδανική για τα μέτρα μου ισορροπία,και ξαφνικά βρεθώ με περισσότερα στα χέρια μου,τι κάνω για να επαναφέρω την ισορροπία; Απαρνιέμαι την ευκαιρία και μένω εκεί που είμαι ήδη ή προσαρμόζομαι στα νέα δεδομένα;

(Προσπαθώ να καταλάβω αν νιώθουμε δυστυχείς μονάχα όταν το ''κλάσμα της ισορροπίας'' διαιρείται εις βάρος μας και όχι υπέρ μας,γιατί αν όντως είναι έτσι,ο άνθρωπος μάλλον είναι εκ φύσεως λιγουλάκι...πλεονέκτης και ανικανοποίητος,πράγμα που δεν είναι βέβαια ούτε καλο ούτε κακό από μόνο του.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά λειτουργεί και αντίστροφα ε; (Δηλαδή,αν αυτά που έχεις είναι περισσότερα απ' αυτά που χρειάζεσαι;). Π.χ. αν ζω ικανοποιητικά -σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια- χωρίς να ζητάω πολλά,θεωρώντας ότι έχω πετύχει την ιδανική για τα μέτρα μου ισορροπία,και ξαφνικά βρεθώ με περισσότερα στα χέρια μου,τι κάνω για να επαναφέρω την ισορροπία; Απαρνιέμαι την ευκαιρία και μένω εκεί που είμαι ήδη ή προσαρμόζομαι στα νέα δεδομένα;

(Προσπαθώ να καταλάβω αν νιώθουμε δυστυχείς μονάχα όταν το ''κλάσμα της ισορροπίας'' διαιρείται εις βάρος μας και όχι υπέρ μας,γιατί αν όντως είναι έτσι,ο άνθρωπος μάλλον είναι εκ φύσεως λιγουλάκι...πλεονέκτης και ανικανοποίητος,πράγμα που δεν είναι βέβαια ούτε καλο ούτε κακό από μόνο του.)

Το πρόβλημα με τους ανθρώπους είναι οτι η πλειοψηφία

τους/μας είναι μαζοχιστές.

 

Όταν λοιπόν έχεις όσα χρειάζεται για να επιβιώσεις..θέλεις

περισσότερα(παρόλο που ξέρεις οτι δεν μπορείς να τα έχεις,

αλλά ακόμα και αν μπορείς δεν θα κάνεις κάτι επειδή δεν

είναι για σένα αυτά)επειδή έχεις δει κάποιον άλλο με περισσότερα

ή επειδή με βάση αυτά που έχεις μέχρι τώρα ονειρεύεσαι να

είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς.Αν πάλι ξαφνικά σου δωθούν

περισσότερα..και έτσι πλησιάσεις στα παλιά σου όνειρα..δεν θα

πεις Α!ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ θεέ μου!!!Θα πεις..α ωραία

τώρα θα κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα..και θα αρχίσεις να

ζητάς ό,τι σου έρχεται στο μυαλό(το οποίο βέβαια δεν είναι δικές

σου επιθυμίες αλλά της κοινωνίας).Μόλις δεις οτι αυτά που έχεις

δεν φτάνουν για να σε καλλύψουν..θα πέσεις σε μελαγχολία ή θα

το εκφράσεις με επιθετικότητα..Αν από την άλλη χάσεις πολλά από

αυτά που έχεις..πάλι θα το βγάλεις με μελαγχολία και αρνητικότητα..

αφού τώρα έχεις λιγότερα από ό,τι πριν..(παρόλο που συνεχίζεις να

επιβιώνεις...)

 

Άρα το θέμα της ευτυχίας έχει δύο πλευρές..το πρώτο είναι για τους

ανθρώπους οι οποίοι ακολουθούν την προδιάθεση τους..το να είναι

δηλαδή αρνητικοί,μαζοχιστές,πλεονέκτες...Η δεύτερη πλευρά είναι για

τους ανθρώπους οι οποίοι γνωρίζουν τον εαυτό τους..γνωρίζουν τι

πραγματικά θέλουν,τι πραγματικά χρειάζονται..τι δεν τους χρειάζεται

και τι δεν είναι δική τους επιθυμία..για αυτούς ισχύει οτι η ευτυχία είναι

ένα κλάσμα...που στον αριθμητή έχει την καθαρότητα του μυαλού,το

δικαίωμα να είναι ελεύθεροι να προσπαθήσουν να πραγματοποίησουν

τα όνειρα τους..και στον παρανομαστή το x ο οποίος συμβολίζει κάθε

κατάσταση στην ζωή τους..που για αυτούς όμως λόγω της οπτικής τους

γωνίας είναι πάντα x ίσο με το 1.

 

Υ.Σ.Λίγο πολύ όλοι είμαστε και τα δύο(και να ταν μόνο αυτά?ουυυυυυ

δεκάδες τέτοια υπάρχουν..το θέμα όμως είναι προς το ποιά πλευρά τείνει

ο κάθε άνθρωπος..εγώ προσπαθώ ιδιαιτέρως να κινούμαι στην δεύτερη..

και για εμένα..είναι πολύ καλύτερα εδώ :P)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

thanks.gif ,κατάλαβα...Εννοείς ότι εφόσον κάποιος είναι ξεκαθαρισμένος με τον εαυτό του,τις ανάγκες και τα θέλω του η ισορροπία επιτυγχάνεται πάντα προς όφελός του ακόμα κι αν οι συνθήκες μεταβάλλονται...smile.gif

Έχω ακούσει όμως κι αυτό που λένε ότι δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πώς θα αντιδρούσες εάν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι το οποίο μέχρι πρότινος αποδοκίμαζες,εάν δεν έρθεις όντως αντιμέτωπος μ' αυτήν την ευκαιρία,και ότι όσο θωρακισμένος και κατασταλαγμένος κι αν είσαι δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά πως δεν θα υποκύψεις.Εγώ δηλώνω αντίθετη μ'αυτήν την άποψη, αλλά μου λένε ''Απόδειξέ το''...Εκεί τι κάνεις;

 

(Το ξέρω ότι βγήκα offtopic.gif,συγνώμη,αλλά μου ήρθε η απορία στο μυαλό κι έπρεπε να ρωτήσω!)

Link to comment
Share on other sites

thanks.gif ,κατάλαβα...Εννοείς ότι εφόσον κάποιος είναι ξεκαθαρισμένος με τον εαυτό του,τις ανάγκες και τα θέλω του η ισορροπία επιτυγχάνεται πάντα προς όφελός του ακόμα κι αν οι συνθήκες μεταβάλλονται...smile.gif

 

Ακριβώς :)

 

Έχω ακούσει όμως κι αυτό που λένε ότι δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πώς θα αντιδρούσες εάν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι το οποίο μέχρι πρότινος αποδοκίμαζες,εάν δεν έρθεις όντως αντιμέτωπος μ' αυτήν την ευκαιρία,και ότι όσο θωρακισμένος και κατασταλαγμένος κι αν είσαι δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά πως δεν θα υποκύψεις.Εγώ δηλώνω αντίθετη μ'αυτήν την άποψη, αλλά μου λένε ''Απόδειξέ το''...Εκεί τι κάνεις;

 

Περιμένεις και βλέπεις,κρατώντας πάντα το μυαλό σου

καθαρό και τις σκέψεις σου κρυστάλλινες..εδώ υπάρχει

πάλι αυτό με τις δύο κατηγορίες..η πρώτη κατηγορία

ανθρώπων που ανέφερα προηγουμένως φυσικά και δεν

μπορεί να γνωρίζει αν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο(εδώ δεν

ξέρει τι κάνει στο παρόν).Με την δεύτερη όμως είναι

διαφορετικά τα πράγματα..μετά από κάποιο σημείο φτάνεις

σε σημείο να συνειδητοποιήσεις οτι μερικά πράγματα σε

"υποβιβάζουν" ως οντότητα.Θολώνουν την σκέψη σου,

καταστρέφουν τις βάσεις σου,χαλάνε πράγματα που σου

πήρε πολύτιμο χρόνο να τα πετύχεις(κάτι όχι απαραίτητα

κακό όταν όμως γίνεται χωρίς λόγο και σε λάθος στιγμή,

τότε είναι).Έτσι θεωρώ πως κάποιος που έχει φτάσει να

το συνειδητοποιεί αυτό δεν θα κατέστρεφε τον εαυτό του

μόνο και μόνο για μια επιθυμία που δεν ήταν δικιά του αλλά

νόμιζε οτι την ήθελε κάποτε..αν πάλι υπάρχει σοβαρός λόγος

να αλλάξει τις απόψεις του ή να αναγκαστεί να πατήσει κάποια

από τα πιστεύω του τότε και πάλι είναι διαφορετικό..επειδή

το κάνει γιατί αν δεν το κάνει το κακό θα είναι μεγαλύτερο..

 

Επίσης να πω οτι πολλές φορές από την στιγμή που αποφασίζει

να αλλάξει ή να καταπατήσει τα πιστεύω του,από την στιγμή που

έχει συνειδητοποιήσει πως είναι στο χέρι του το πως θα βλέπει τον

κόσμο,μπορεί πολύ απλά να αλλάξει την οπτική του γωνία προς

αυτά για να μην τον εμποδίζουν να ενεργήσει.

 

(Μίλησα και τώρα και προηγουμένως για αλλαγές οπτικής γωνίας..

ουσιαστικά..ισχύει..μπορείς δηλαδή όντως να αλλάξεις το πως βλέπεις

κάποια πράγματα..μερικά βασικά στοιχεία όμως ούτε θέλεις,ούτε θα

ήταν καλό για εσένα να τα αλλάξεις,το ποιά είναι αυτά τώρα είναι θέμα

του κτήτορα τους..ήθελα να τονίσω όμως οτι μπορεί η αλλαγή οπτικής

γωνίας να αλλάζει τα πράγματα προς το θετικό ή το αρνητικό,δεν πρέπει

να γίνεται με τέτοιο τρόπο όμως ώστε να φτιάχνουμε έναν εντελώς

αβάσιμο τρόπο σκέψης..πάντα πρέπει να έχουμε λόγους για αυτά που

πιστεύουμε και πάντα πρέπει να τα αμφισβητούμε και να τα βελτιώνουμε

συνεχώς..)

 

(Το ξέρω ότι βγήκα offtopic.gif,συγνώμη,αλλά μου ήρθε η απορία στο μυαλό κι έπρεπε να ρωτήσω!)

 

Δεν θα το λεγα..

 

thanks.gif ,κατάλαβα...Εννοείς ότι εφόσον κάποιος είναι ξεκαθαρισμένος με τον εαυτό του,τις ανάγκες και τα θέλω του η ισορροπία επιτυγχάνεται πάντα προς όφελός του ακόμα κι αν οι συνθήκες μεταβάλλονται...smile.gif
=

 

Επιστήμη

 

Έχω ακούσει όμως κι αυτό που λένε ότι δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πώς θα αντιδρούσες εάν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι το οποίο μέχρι πρότινος αποδοκίμαζες,εάν δεν έρθεις όντως αντιμέτωπος μ' αυτήν την ευκαιρία,και ότι όσο θωρακισμένος και κατασταλαγμένος κι αν είσαι δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά πως δεν θα υποκύψεις.Εγώ δηλώνω αντίθετη μ'αυτήν την άποψη, αλλά μου λένε ''Απόδειξέ το''...Εκεί τι κάνεις;

vs θρησκευτικούς προβληματισμούς

 

μέσα είμαστε :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει όμως κι αυτό που λένε ότι δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πώς θα αντιδρούσες εάν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι το οποίο μέχρι πρότινος αποδοκίμαζες,εάν δεν έρθεις όντως αντιμέτωπος μ' αυτήν την ευκαιρία,και ότι όσο θωρακισμένος και κατασταλαγμένος κι αν είσαι δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά πως δεν θα υποκύψεις.Εγώ δηλώνω αντίθετη μ'αυτήν την άποψη, αλλά μου λένε ''Απόδειξέ το''...Εκεί τι κάνεις;

 

 

 

 

 

Ναι, αυτη ειναι η ουσια, οτι εμεις οι ανθρωποι νομιζουμε.... Νομιζουμε οτι θα καναμε ετσι, νομιζουμε οτι θα μπορουσαμε, νομιζαμε οτι δε θα υποκυπταμε κλπ

Ετσι ξεφευγουμε και ζουμε σ εναν πλασματικο κοσμο, γεματο απο τις βαθυστοχαστες αποψεις μας και τα μεγαλα πιστευω μας που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Το βλεπω να συμβαινει καθε μερα!!

Στο τελος τρωμε τα μουτρα μας και εκει ειναι το μονο σημειο στο οποιο μπορουμε να ξαναξεκινησουμε πανω σε πραγματικες βασεις.thumbsup.gif

 

Υπαρχουν ανθρωποι που αυτα που αντιλαμβανονται διαφερουν τελειως απο αυτα που βλεπουν μπροστα τους. Ισως ειναι ασυνειδητα στον κοσμο τους και βολευονται σ'αυτη την κατασταση. Υπαρχουν αλλοι που εχουν αντιληφθει αυτο το τριπακι που παιζουν στον εαυτο τους και πλεον το κανουν συνειδητα. Αλλοι παλι τρωνε τα μουτρα τους και ξαναξεκινανε το ταξιδι στο φανταστικο τους κοσμο, ενω αλλοι μενουν προσγειωμενοι και απογοητευονται και πεφτουν σε καταθληψη.

 

Το ιδανικο για μενα ειναι να ξεκιναει κανεις απο ρεαλιστικη βαση, να προσπαθει σταθερα να βελτιωθει και να τολμαει να τεσταρει τον εαυτο του.

 

Υπαρχει και η αλλη αποψη που λεει οτι γιατι να μη ζεις στον κοσμο σου;; Αφου ειν ωραια laugh.gif

Αυτο ειναι μια ενδιαφερουσα εναλλακτικη αλλα πιστευω οτι αν κανεις ζει στον κοσμο του πρεπει να εχει την πολυτελεια να ζει εντελως στον κοσμο του, αλλιως θα προσγειωθει.down.gif

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα ανώτερου και κατώτερου. Δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι -τα πάντα και οι πάντες εκπληρούν κάποιον ρόλο στον σκοπό της ύπαρξης.

Οι ελαφρόμυαλοι λοιπόν δεν είναι ανώτεροι, ούτε κατώτεροι...

 

Νεφελη

Ναι τα παντα εκπληρουν καποιο ρολο στο σκοπο της υπαρξης, αλλα δεν υπαρχουν ανωτεροι και κατωτεροι με την ιδια λογικη πχ. που ενας αρχαγγελος ειναι ανωτερος απο εναν αγγελο;;; (και δεν εννοω ιεραρχικα)

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

thanks.gif ,κατάλαβα...Εννοείς ότι εφόσον κάποιος είναι ξεκαθαρισμένος με τον εαυτό του,τις ανάγκες και τα θέλω του η ισορροπία επιτυγχάνεται πάντα προς όφελός του ακόμα κι αν οι συνθήκες μεταβάλλονται...smile.gif

 

 

Αυτό όμως είναι εγωκεντρική θεώρηση του σύμπαντος. Ότι όλα περιστρέφονται γύρω από σένα. Δεν περιστρέφονται όλα γύρω από σένα. Η ισορροπία είναι πολύ σχετική μερικές φορές και όχι παντα προς όφελος σου. Το σύμπαν είναι στοχαστικό χάος. Άλλοτε σου βγαίνει ότι θες άλλοτε όχι, ξεκαθαρισμένος ή όχι...

 

Π.χ. Αν μια ατυχία καταστρέψει την επιχείρηση που δουλεύεις, θα μείνεις χωρίς δουλειά μαζί με άλλους 100, δεν πα να 'σαι όσο ξεκαθαρισμένος θέλεις.

 

Εγώ προσωπικά δηλώνω ότι δεν είμαι. Αν ανακαλύψω τι θέλω και δεν μπορώ να το έχω, θα είμαι δυστυχής, άρα το ξεκαθάρισμα μπορεί και να μη με συμφέρει..

 

χαχαχααα! λολ!

woot.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Έχω ακούσει όμως κι αυτό που λένε ότι δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πώς θα αντιδρούσες εάν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι το οποίο μέχρι πρότινος αποδοκίμαζες,εάν δεν έρθεις όντως αντιμέτωπος μ' αυτήν την ευκαιρία,και ότι όσο θωρακισμένος και κατασταλαγμένος κι αν είσαι δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά πως δεν θα υποκύψεις.Εγώ δηλώνω αντίθετη μ'αυτήν την άποψη, αλλά μου λένε ''Απόδειξέ το''...Εκεί τι κάνεις;

 

 

Αυτό δεν το ξέρεις, μέχρι να το αντιμετωπίσεις. Η επιλογή "κάνω το κέφι μου" VS "κάνω το σωστό" ή ακόμα χειρότερα η επιλογή "κάνω το σωστό σύμφωνα με τις ιδέες μου" VS "κάνω αυτό που εξασφαλίζει την επιβίωσή μου", δεν μπορεί να προβλεφθεί. Ακόμα κι αν νικήσεις θα φύγεις τραυματισμένος και η ανάμνηση θα είναι από δυσάρεστη έως φρικτή... Καλύτερα να μη σου τύχει καθόλου...

 

"Και μη εισένεγκης ημάς εις πειρασμόν"...

 

smile.gif

 

 

 

(Το ξέρω ότι βγήκα offtopic.gif,συγνώμη,αλλά μου ήρθε η απορία στο μυαλό κι έπρεπε να ρωτήσω!)

 

Το ίδιο που μου κάνει... Οι κανόνες υπάρχουν για να παραβιάζονται. woot.giflaugh.giflaugh.gif

 

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν υπαρχουν ανωτεροι και κατωτεροι με την ιδια λογικη πχ. που ενας αρχαγγελος ειναι ανωτερος απο εναν αγγελο;;; (και δεν εννοω ιεραρχικα)

Αν όχι ιεραρχικά (την οποία ιεραρχία έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος και όχι το σύμπαν), τότε πως;

 

Πρόσεξε αυτό: το ότι ο καθένας έχει τον ρόλο του στον σκοπό της ύπαρξης, άμεσα τον καθιστά σπουδαίο, ακόμα κι αν είναι ένας... μικροοργανισμός.

Παράδειγμα: εάν εξαφανιστεί το πλανγκτόν, σιγά-σιγά θα εξαφανιστεί ένα μεγάλο μέρος της θαλάσσιας ζωής (ίσως και ολόκληρη), με πρώτες-πρώτες τις «ανώτερες» φάλαινες. Με την εξαφάνιση της θαλάσσιας ζωής, θα εξαφανιστούν και πάρα πολλά από τα πουλιά και τα ζώα που στηρίζονται στην θαλάσσια ζωή (γλάροι, αρκούδες, κλπ). Μετά απ’ αυτό... τι έχει σειρά;

Απίστευτο, έτσι; Η ύπαρξη κάτι τόσο μικρού, όπως το πλανγκτόν, ορίζει την ύπαρξη τόσων πολλών και μεγάλων. Πες μου λοιπόν εσύ τώρα: αυτή η... ανεγκέφαλη ύπαρξη που καλείται «πλανγκτόν», είναι ή δεν είναι ζωτικής και υψίστης σημασίας; Και ποιος τολμά να την αποκαλέσει «κατώτερη» μόνο και μόνο επειδή δεν σκέπτεται;... (η ερώτηση είναι ρητορική)

 

Ο άνθρωπος τείνει να αυταπατάται κάνοντας ανούσιες συγκρίσεις, χάνοντας την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Π.χ. Αν μια ατυχία καταστρέψει την επιχείρηση που δουλεύεις, θα μείνεις χωρίς δουλειά μαζί με άλλους 100, δεν πα να 'σαι όσο ξεκαθαρισμένος θέλεις.

 

Εγώ προσωπικά δηλώνω ότι δεν είμαι. Αν ανακαλύψω τι θέλω και δεν μπορώ να το έχω, θα είμαι δυστυχής, άρα το ξεκαθάρισμα μπορεί και να μη με συμφέρει..

 

χαχαχααα! λολ!

woot.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Δεν είναι έτσι,ειδικά το παράδειγμα δεν ισχύει..από

την στιγμή που κάποιος είναι απολύτως ξεκαθαρισμένος

με τον εαυτό του ξέρει οτι χρειάζεται αυτά και αυτά..

από εκεί και πέρα ξέρει οτι έχει την δύναμη να ξαναστήσει

την ζωή του,να ξαναστήσει τα πάντα,επειδή ζει σε ένα

κόσμο στον οποίον ό,τι νιώθει και ό,τι κάνει ορίζεται από

τον ίδιο και από κανέναν και από τίποτα άλλο.

 

Είπε κάποιος κάπου κάποτε..:Σκέψου τι συνέβη,σκέψου

τι θέλεις..αν μπορεί να διορθωθεί μην στενοχωριέσαι για

αυτό..αν δεν μπορεί να διορθωθεί δεν υπάρχει λόγος να

στενοχωριέσαι για αυτό.Οπότε..μαθαίνουμε από τα λάθη

μας,μαθαίνουμε από τις κακοτυχίες μας,δεν τις αφήνουμε

όμως να μας καταβάλλουν,ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει

δυνατότερο και ισχύει!Αρκεί να λειτουργείς ξεκάθαρα και

όχι θολωμένα.

 

 

"Και μη εισένεγκης ημάς εις πειρασμόν"...

 

smile.gif

 

Και άφησον ημάς να βόσκομεν ως προβατάκια

εις τόπον τσιμεντερόν και μην ενοχλείς ημάς με

ερώτηματα που μας κάνουν να αντιμέτωπιζουμε

τις ατέλειες του προσωπικού μας κόσμου.

Το ίδιο που μου κάνει... Οι κανόνες υπάρχουν για να παραβιάζονται. woot.giflaugh.giflaugh.gif

 

Οι κανόνες υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου και

στην φύση σου,δεν παραβιάζονται οι κανόνες,

η φύση σου και το μυαλό σου καταπατώνται ή

αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη

 

Υπαρχουν πολλες αποψεις σ'αυτο το θεμα(ανωτερα οντα- κατωτερα) και το εχω συζητησει πολλες φορες ...

Πολλοι ανθρωποι θεωρουν "φασιστικη" τη ν αποψη οτι υπαρχουν ανωτεροι και κατωτεροι αλλα νομιζω οτι κατα βαθος το κανουν αυτο απο εγωισμο.

Ισως το κανουν επειδη ειναι της μοδας να τα εξισωνουμε ολα για να αισθανομαστε καλυτερα. Φυσικα ισχυει και τη αντιθετη ψυχολογια για αυτους που θελουν να αισθανονται "ανωτεροι"...

 

Τωρα, το οτι η φαλαινα χρειαζεται το πλανγκτον δε σημαινει οτι η φαλαινα δεν ειναι ανωτερη απο το πλαγκτον. Μπορει καποιο ανωτερο ον να ειναι πιο εξαρτημενο απο τα κατωτερα οντα, απ οτι τα δευτερα απο το πρωτο.

 

Επισης το οτι καποιος μπορει να ειναι δυνατοτερος δε σημαινει οτι ειναι και ανωτερος. Αλλα ουτε και ο πιο αδυναμος ειναι ανωτερος λογω της αδυναμιας του.

Αν υπαρχουν ανωτερα και κατωτερα οντα τοτε το καθε ενα χρειαζεται τα υπολοιπα και μαλιστα με τροπο που δεν εχει καμια σχεση με την "ανωτεροτιτα" του καθενος.

 

Οποτε υπαρχουν ανωτεροι και κατωτεροι(οντα);;;; Και αν ναι πως καθοριζονται;;;;

 

Εγω πιστευω πως ναι, αλλα δεν εχω καταληξει ακομα ακριβως το πως οριζεται η ανωτεροτητα...

Αλλα η επικρατουσα αποψη που εχω, αν και καπως αοριστη ειναι οτι:

 

Αν υπαρχει καποιο "συστημα" στο συμπαν το οποιο ολοι -θελουμε δε θελουμε- ακολουθουμε, και συμφωνα μ αυτο το συστημα εξελισομαστε αναγκαστικα, ως ειδη, ως ανθρωποι και ως ψυχες, τοτε ο πιο εξελιγμενος ειναι και ανωτερος απο τον λιγοτερο εξελιγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...