Jump to content

Απορία για ένα σύμβολο


Yngve
 Share

Recommended Posts

Έχω την απορία σχετικά με το σύμβολο το οποίο χρησιμοποιώ ως avatar. Προέρχεται απο τους Dissection (για όσους δεν ασχολούνται είναι μια Σουηδική black metal μπάντα) και αυτό ήταν το σύμβολό της μπάντας. Ξέρω οτι κάτι σημαίνει αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Αν βοηθάει, ο κιθαρίστας/τραγουδιστής της μπάντας (και αρχηγος επίσης) ήταν ένα απο τα πιο παλιά μέλη της MLO (Misanthropic Luciferian Order) οι οποίοι έχουν σαν βάση τους την κυριαρχία του Χάους με την αποκρυφηστική έννοια. Δεν ασχολούμαι με την MLO και δεν σκοπεύω να το κάνω. Απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει κάποιον στην αναγνώριση του συμβόλου.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όποια βοήθεια λάβω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζει το αστρολογικό σύμβολο του Ποσειδώνα, ως τρίαινα με σταυρό σε πιο "gothic" έκδοση.

http://www.artofwise...la/triaina.html

http://www.symbols.c...dia/05/057.html

 

Πάντως απ' όσα ακούς για τέτοια συγκροτήματα, τα μισά να πιστεύεις. Η πλειοψηφία τους καταπιάνεται με εσωτεριστικές ιδέες για λόγους marketing.

Στην τελική, άκου opeth. Κι αυτοί σουηδοί είναι, αλλά παίζουν καλύτερη μουσική και έχουν και καλύτερο σύμβολο. ^_^

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κι εγώ ότι είναι η τρίαινα από το αστρολογικό σύμβολο του Ποσειδώνα, συνδυασμένη με ανάποδο σταυρό, και με τα τρία εξάρια, για να γίνεται πιο σατανικό...

 

Από μια συνέντευξη ενός ιεροφάντη τους που διάβασα, φαίνεται να ακολουθούν την παλιά καλή συνταγή του αρειοσατανισμου... αλλά έχουν μπλέξει πολλά ακόμα ετερόκλητα πράγματα, όπως Σουμεριακή μυθολογία, ίσως και λίγο Νεκρονομικόν - απο του Σίμωνα το βιβλίο πάντα! - Τυφώνεια παράδοση, ακόμα και κλιφωθική καμπάλα. Προσωπικά το βρίσκω σουρεαλιστικό βέβαια να βλέπω νεοναζί να ασχολούνται με εβραϊκό μυστικισμό...

 

Γενικότερα, ακολουθούν και την νοοτροπία της Black Metal Mafia, του τύπου "κάψε την εκκλησία της γειτονιάς σου".

Link to comment
Share on other sites

Το σύμβολο είναι ένας υπερβολικά απλός συμβολισμός του «άρχοντα του σκότους», βασισμένο στις νεότερες αντιλήψεις περί των συμβόλων που το συνθέτουν: ανάποδος σταυρός, τρίαινα και τα τρία εξάρια.

Είναι ολοφάνερα φτιαγμένο από τους ίδιους και δεν προέρχεται από κάποιο μυστικιστικό σύστημα. Τουλάχιστον όχι από κάποιο γνωστό.

 

Αναρωτιέμαι όμως εάν γνωρίζουν τις πραγματικές έννοιες αυτών των συμβόλων...

 

...Μπαααα...

 

Θα ήταν πολύ αστείο εάν ένα MLO black metal συγκρότημα εν γνώσει του είχε για σύμβολο τον Απόστολο Πέτρο (ανάποδος σταυρός), τον Σίβα (αρχαιότερη του Ποσειδώνα τρίαινα) και τον Ήλιο (τρία εξάρια). :lol:

 

 

 

Προσωπικά το βρίσκω σουρεαλιστικό βέβαια να βλέπω νεοναζί να ασχολούνται με εβραϊκό μυστικισμό...

Πράγματι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη, αλήθεια γιατί ο Ήλιος έχει σύμβολο το 6?

 

Αυτό το είχα ξαναδεί στο τετράγωνο του Ηλίου, εννοώ το μαγικό τετράγωνο που το άθροισμα έδινε 666.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα κι εγώ σαν απορία. Γιατί στον ήλιο το καμπαλιστικό τετράγωνο να δίνει άθροισμα 666; Είναι περίεργο, αν σκεφτείς ότι εκεί αντιστοιχούνται όλοι οι ενσαρκωμένοι θεοί, συμπεριλαμβανομένου και του Χριστού...

 

έχω βρει αυτό σαν υποψήφια εξήγηση.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου... οι γεμάτριες δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο, πάντα κατέληγα να μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το σύμβολο είναι ένας υπερβολικά απλός συμβολισμός του «άρχοντα του σκότους», βασισμένο στις νεότερες αντιλήψεις περί των συμβόλων που το συνθέτουν: ανάποδος σταυρός, τρίαινα και τα τρία εξάρια.

Είναι ολοφάνερα φτιαγμένο από τους ίδιους και δεν προέρχεται από κάποιο μυστικιστικό σύστημα. Τουλάχιστον όχι από κάποιο γνωστό.

 

Ακριβώς! ένα ακόμα σατανιστικό σύμβολο. Τίποτα το ενδιαφέρον...

 

 

 

 

Αναρωτιέμαι όμως εάν γνωρίζουν τις πραγματικές έννοιες αυτών των συμβόλων...

 

...Μπαααα...

 

Θα ήταν πολύ αστείο εάν ένα MLO black metal συγκρότημα εν γνώσει του είχε για σύμβολο τον Απόστολο Πέτρο (ανάποδος σταυρός), τον Σίβα (αρχαιότερη του Ποσειδώνα τρίαινα) και τον Ήλιο (τρία εξάρια). :lol:

 

Αυτό είναι σωστό αλλά για αυτούς. το συγκεκριμένο σύμβολο έχει την σημασία που είπες αρχικά. Ένα άλλο παράδειγμα είναι ο ανάποδος σταυρός και το Μ επάνω από το θρόνο του Πάπα.... Για τους καθολικούς σημαίνει:

 

Καθολικοί

 

 

ανάποδος σταυρός = Απόστολος Πέτρος

Μ = Μαρία

 

 

 

Προτεστάντες που καταγγέλουν

 

ανάποδος σταυρός = Σατανάς

Μ = Mason

 

Άντε τώρα να τους τα συμβιβάσεις. Ακριβώς το αντίθετο λένε για το ίδιο ακριβώς σύμβολο....

 

Αλλά και για τους σατανιστές ο ανάποδος σταυρός και το ανάποδο πεντάγραμμο είναι σύμβολα του Σατανά.

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεφέλη, αλήθεια γιατί ο Ήλιος έχει σύμβολο το 6?

Αυτό το είχα ξαναδεί στο τετράγωνο του Ηλίου, εννοώ το μαγικό τετράγωνο που το άθροισμα έδινε 666.

Αυτό το είχα κι εγώ σαν απορία. Γιατί στον ήλιο το καμπαλιστικό τετράγωνο να δίνει άθροισμα 666; Είναι περίεργο, αν σκεφτείς ότι εκεί αντιστοιχούνται όλοι οι ενσαρκωμένοι θεοί, συμπεριλαμβανομένου και του Χριστού...

 

Ουπς... συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, μα τώρα είδα την ερώτησή σας :sweat:

 

Είναι απλό: οι μεγαλύτερες «στάσεις» του Ήλιου σε καθημερινή βάση είναι τέσσερις (τετράγωνο) και -κατά προσέγγιση- ανά 6 ώρες: χάραμα στις 6 το πρωί, μεσουράνηση στις 12, δειλινό στις 6 το απόγευμα, μεσάνυχτα στις 12.

Το 666 είναι τόσο σύμβολο του σκότους όσο και του φωτός. Του φωτός διότι το φως υπάρχει σε τρεις από τις τέσσερις «στάσεις» του Ηλίου, ανά έξι ώρες την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα). Του σκότους διότι το σκοτάδι υπάρχει σε τρεις από τις τέσσερις «στάσεις» του Ηλίου, ανά έξι ώρες την ημέρα (απόγευμα, μεσάνυχτα, πρωί). Αφού όμως όλα αυτά σχετίζονται με τον Ήλιο, το 666 συμβολίζει τον Ήλιο είτε στην κάθοδό του είτε στην άνοδό του.

 

 

...Έχει κι άλλο, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα. Θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά παιδιά εγω για το 666 είχα σκεφτεί κάτι τελείως άσχετο!!

Δεν ξέρω αν ισχύει, για πειτε γνώμη:

Λοιπόν 6= Ανθρώπινη ψυχή στην πρώιμη μορφή της

το 3 που συμβολίζει το θείο και τις υποστάσεις

Επομένως με το 666 = Θεοποίηση της κατώτατης μορφής ψυχής,πριν την ανωτατοποιηση της,πριν ανέβει βαθμίδα ,το κακό;

 

Καταλάβατε τι εννοω ή σας μπέρδεψα;

Link to comment
Share on other sites

Μάτζικα, μ' αρέσει η σκέψη σου και, εάν ξεχάσουμε τις επικρατούσες ερμηνείες των αριθμών, σε βρίσκω σωστή (υπό τον όρο ότι αυτό που κατάλαβα είναι αυτό που θέλεις να πεις, διότι πράγματι μας τα είπες λίγο μπερδεμένα ^_^ ).

 

Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις γιατί συνέδεσες τον αριθμό 6 με την ανθρώπινη ψυχή στην πρώιμη μορφή της...

Επίσης, αυτό το "πρώιμη μορφή" με μπερδεύει λίγο στο τι θέλεις να πεις.

 

(Υποθέτω ότι και η απορία του dimulator είναι παρόμοια...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το σκέφτηκες;Έχω απορία....

Λοιπόν,θα το ξαναψάξω και θα σας πω ακριβώς αλλά για να απαντήσω και να έχετε μια ιδέα:

Από Πλάτωνα ή Αριστοτέλη ψάχνοντας κάποιες πηγές είχα δει ότι ο αριθμός 6 είναι ο αριθμός της ανθρώπινης ψυχής.

Αν λοιπόν η ανθρώπινη ψυχή έχει αριθμό 6 αρχικά, καλλιεργώντας δε θα ανέβει επίπεδο;

Γι΄αυτό χρησιμοποίησα τη φράση "πρώιμο στάδιο"

 

Γι΄αυτό λοιπόν σκέφτηκα πως το 666 είναι τρεις φορές η ανθρ΄ώπινη ψυχή,ως θεοποιήση της, δηλαδή με πάθη κ.τ.λ , σε αντίθεση με το Ανώτατο , το Αγαθόν ,το Θείον!

 

Βέβαια εδώ με μπερδεύει πως και το πυθαγόρειο θεώρημα αναφέρεται στην ψυχή οπότε πως το 6;

 

Αλλά σαν θεωρία νιώθω ότι είναι σωστό (¨οσον αφορά το 666. )

 

Μάτζικα, μ' αρέσει η σκέψη σου και, εάν ξεχάσουμε τις επικρατούσες ερμηνείες των αριθμών, σε βρίσκω σωστή (υπό τον όρο ότι αυτό που κατάλαβα είναι αυτό που θέλεις να πεις, διότι πράγματι μας τα είπες λίγο μπερδεμένα ^_^ ).Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις γιατί συνέδεσες τον αριθμό 6 με την ανθρώπινη ψυχή στην πρώιμη μορφή της... Επίσης, αυτό το "πρώιμη μορφή" με μπερδεύει λίγο στο τι θέλεις να πεις.(Υποθέτω ότι και η απορία του dimulator είναι παρόμοια...)

Σε ευχαριστώ Νεφέλη ελπίζω να καταλάβατε τώρα και να τα είπα καλύτερα :) ,ακόμη ελπίζω να είχες καταλάβει αυτό και να μην πήρα τζάμπα τα εύσημα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...