Jump to content

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ..."


Recommended Posts

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ , όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις" λέει ο Paulo Coelho...

Εσεις τι πιστευετε;;; θεληση... μεταφυσικες εξηγησεις... πρακτικες εξηγησεις... αραγε ισχυει;;

Link to comment
Share on other sites

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ , όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις" λέει ο Paulo Coelho...

Εσεις τι πιστευετε;;; θεληση... μεταφυσικες εξηγησεις... πρακτικες εξηγησεις... αραγε ισχυει;;

 

Ενίσχυση του κόσμου του ατόμου,επιβολή

του στους γύρω του,επιβολή του κόσμου

των γύρων του στους γύρω τους,δημιουργία

έμμεσα,καταστάσεων που ευνοούν αυτόν

που άρχισε την αλυσιδωτή αντίδραση.

 

Ισχύει πιστεύω..όμως έχει να κάνει με εσένα

και όχι με το σύμπαν...και πάρα πολλές φορές

γίνονται πράγματα την σημασία τον οποίων

δεν καταλαβαίνεις πριν περάσει πολύς καιρός..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν η επιθυμία μας είναι για κάτι κακό δεν ισχύει αλλά αν είναι για κάτι καλό τότε δημιουργούνται οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να εκπληρωθούν αυτά που θέλουμε. Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα δικής μας θέλησης παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο λιγότερο ή περισσότερο σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ θα δανειστώ τον τίτλο από εκείνο το θεατρικό και θα πω ότι "Αυτός ο Αλήτης ο Κοέλιο έχει κάψει πολύ κόσμο"...

 

Ως αρχή είναι σωστή. Θεωρητικά. Πρακτικά τώρα, εντοπίζονται δυο προβλήματα:

 

1. Είμαστε σίγουροι για το τι θέλουμε; Ή μήπως είμαστε ένα συνοθύλλεμα από αντικρουόμενες και παροδικές επιθυμίες; Γιατί πώς θα κανει κάτι το σύμπαν, αν δεν είμαστε σίγουροι ότι το θέλουμε; Και μήπως φοβόμαστε τις συνέπειες αυτού που θέλουμε;

Συχνά ακούμε αυτή τη φράση από πολλούς "μαγους", ως επιχείρημα υπέρ της μαγείας. ΑΝ όμως η μαγεία είναι "αλλαγή που συμβαίνει σύμφωνα με τη Θέληση", πώς θα γίνει αλλαγή αν δεν γνωρίζουμε την πραγματική μας θέληση;

 

2. Έστω ότι έχεις βρει τι θέλεις πραγματικά. Ωραία, τώρα τι, θα κάτσεις έτσι, και θα περιμένεις το Σύμπαν να στο σερβίρει στο πιάτο; Πώς περιμένεις να βρεις πχ την αγάπη της ζωής σου, αν δεν βγαίνεις από το σπίτι σου να γνωρίσεις κόσμο; Μην περιμένεις απο το σύμπαν να στα κάνει όλα. Μπορεί να στην φέρει τελικά την επιθυμία σου, αλλά για να κινηθούν τα "γρανάζια" του σύμπαντος, πρέπει εσύ να κάνεις την αρχή, να φέρεις ανω κάτω το σύμπαν, να το "κλωτσήσεις στον πισινό" και να του πεις "πιάσε δουλειά και βοήθα με" (συγνώμη για τον άκομψο τρόπο, θέλω όμως να δώσω έμφαση).

 

Ο περισσότερος κόσμος όμως πέφτει σε αυτές τις δυο παγίδες. Και τελικά κάθεται περιμένοντας από ένα σύμπαν να του δώσει κάτι που δεν ξέρει αν το θέλει τελικά, και χωρίς να προσπαθεί έστω και λίγο γι'αυτό. Γι αυτο και η συγκεκριμένη φράση τελικά όντως έχει κάψει πολύ κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν η επιθυμία μας είναι για κάτι κακό δεν ισχύει αλλά αν είναι για κάτι καλό τότε δημιουργούνται οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να εκπληρωθούν αυτά που θέλουμε. Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα δικής μας θέλησης παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο λιγότερο ή περισσότερο σημαντικό.

 

Αυτό από που προκύπτει; Γιατί μου δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτό που γράφεις έρχεται σε ρήξη με κάθε γνωστό σε μας φυσικό νόμο. Η ενέργεια που τροφοδοτεί το νευρικό σύστημα και θέτει σε κίνηση τα μέλη του σώματος του ανθρώπου θα λειτουργήσει πάντοτε με τον ίδιο τρόπο, είτε χρησιμοποιείται για να μου επιτρέψει να τρέξω και βοηθήσω κάποιον που βρίσκεται σε κίνδυνο, είτε χρησιμοποιείται για να πατήσω τη σκανδάλη ενός όπλου και να αφαιρέσω μια ζωή. Ομοίως το άτομο θα διασπαστεί, είτε η διάσπαση λαμβάνει χώρα σε έναν αντιδραστήρα που χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει με ηλεκτρισμό μια μικρή πόλη, είτε λαμβάνει χώρα σε μια βόμβα που χρησιμοποιείται για να αφανίσει την ίδια πόλη. Από που συμπεράνεις ότι αν όντως υπάρχει κάποια λεπτοφυής υλοενέργεια που δύναται να μορφοποιηθεί με τη σκέψη, οι νόμοι θα είναι διαφορετικοί; Η ηθική και οι διάφορες ανθρώπινες συλλήψεις σχετικά με το καλό και το κακό και με άλλες διφορούμενες έννοιες, δεν έχουν καμία ισχύ και κανένα νόημα όταν εφαρμόζονται σε κοσμική κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό, στην "Αποκαλυμένη Ίσιδα" της H.P. Blavatsky, μπορεί να βρεθεί μια αναδημοσίευση ενός άρθρου που είχε δημοσιευτεί στη Νεοϋορκέζικη εφημερίδα της εποχής Γαλλοαμερικάνος (1877). Αναφέρεται στη συνάντηση ενός Ινδού φακίρ με ένα Γάλλο ταξιδιώτη. Ο Γάλλος καταγραφέας αναφέρει:

 

"Πολλοί από αυτούς τους Ινδουιστές ταχυδακτυλουργούς, που ζουν στη σιγή της παγόδας, πραγματοποιούν κατορθώματα που ξεπερνούν κατά πολύ τις ταχυδακτυλουργίες του Ρομπέρτ Χουντίνι. Έίδαμε πολλούς να προκαλούν τα πλέον παράξενα φαινόμενα μαγνητισμού και κατάληψης, ώστε συχνά αναρωτηθήκαμε κατά πόσο οι Μπραχμάνοι με τις απόκρυφες επιστήμες τους, δεν έχουν κάνει μεγάλες ανακαλύψεις πάνω σε ζητήματα που τάραξαν πρόσφατα την Ευρώπη."

"Ενώ βρισκόμασταν σε κάποιο καφενείο με το Σερ Μάξγουελ, ο τελευταίος διέταξε τον ιπποκόμο του να παρουσιάσει το γητευτή. Σε λίγα λεπτά εισήλθε ένας αδύνατος Ινδός, σχεδόν γυμνός, με ασκητική όψη και χάλκινο χρώμα. Γύρω απ' το λαιμό, τα χέρια, τους μηρούς και το σώμα του, στριφογύριζαν ερπετά διαφόρων μεγεθών".

 

"Γεια σας", μας είπε. "Είμαι ο Τσιμπ-Τσοντορ".

"Θα θέλαμε να δούμε τι μπορείτε να κάνετε", είπε ο οικοδεσπότης μας.

 

Ο φακίρ κάθισε σταυροπόδι σε μια από τις πλάκες του πατώματος. Τα ερπετά σήκωσαν τα κεφάλια τους και σφύριζαν, δίχως να φαίνονται καθόλου θυμωμένα. Κατόπιν, χρησιμοποιώντας έναν μικρό αυλό που κρατούσε στο χέρι του, παρήγαγε ελάχιστα ακουστούς ήχους μιμούμενος το ταϊλαπάκα, ένα πτηνό που τρέφεται με τρυμμένα καρύδια. Τα ερπετά ξεδιπλώθηκαν και γλίστρησαν στο πάτωμα. Μόλις ακούμπησαν στο έδαφος ανασηκώθηκαν και ακολούθησαν το ρυθμό της μουσικής του αφέντη τους. Ξαφνικά ο φακίρ άφησε τον αυλό και έκανε ορισμένα περάσματα με τα χέρια του πάνω από τα ερπετά, όλα από τις πιο επικίνδυνες ποικιλίες της Ινδικής κόμπρα. Το μάτι του πήρε μια αλλόκοτη έκφραση. Όλοι νιώσαμε μια ακαθόριστη ανησυχία και προσπαθήσαμε να αποφεύγουμε να τον κοιτάζουμε. Έπειτα εξετάσαμε τις κόμπρες. Εντελώς παράλυτες κείτονταν στο πάτωμα. Τις πιάσαμε και ήταν άκαμπτες σαν ξύλα. Βρίσκονταν σε κατάσταση πλήρους καταληψίας. Ο φακίρ της ξύπνησε και αμέσως επανήλθαν, στριφογυρίζοντας γύρω από το σώμα του.

Τον ρωτήσαμε αν μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε την επιρροή του. Έκαν λίγα περάσματα πάνω από τους μηρούς μας και αμέσως νιώσαμε ότι δεν υπήρχαν. Δε μπορούσαμε να σηκωθούμε. Μας ελευθέρωσε το ίδιο εύκολα όσο μας παρέλυσε. Ο φακίρ έκλεισε την παράσταση του πειραματιζόμενος με άψυχα αντικείμενα. Χωρίς να αφήσει τη θέση του, μετακίνησε έπιπλα, συμπεριλαμβανομένων των ντιβανιών στα οποία καθόμασταν, και ανοιγόκλεισε πόρτες. Βλέποντας έναν Ινδό που έβγαζε νερό από ένα πηγάδι στον κήπο, έκανε ένα πέρασμα προς το μέρος του και το σκοινί σταμάτησε αμέσως να κατεβαίνει αντιστεκόμενο σε κάθε προσπάθεια του έκπληκτου κηπουρού. Με άλλο ένα πέρασμα το σκοινί άρχισε ξανά την κάθοδο του.

 

Ρώτησα τον Τσιμπ-Τσοντορ, "Για να επηρεάζεις άψυχα αντικείμενα, χρησιμοποιείς τα ίδια μέσα όπως και για τα έμψυχα;"

Απάντησε, "Ένα μέσο έχω μόνο"

"Ποιο;", τον ρώτησα.

"Τη θέληση. Ο άνθρωπος, η κατάληξη όλων των διανοητικών και υλικών δυνάμεων, οφείλει να γνωρίζει πως να κυριαρχεί σε όλες. Πέρα από αυτό, οι Βραχμάνοι δε γνωρίζουν τίποτε άλλο".

Aυτός είναι αγνός Ανατολικός αποκρυφισμός. Χωρίς να περιμένει βοήθεια από θεούς (ή Θεούς) και δαίμονες, χωρίς να καρτερεί τη συνομωσία αγνώστων συμπαντικών δυνάμεων και να αναζητά δεκανίκια στο άγνωστο, ο άνθρωπος, η κατάληξη όλων των διανοητικών και υλικών ενεργειών, βρίσκει μέσα στον εαυτό του τη δύναμη να υποτάξει και να χρησιμοποιήσει για δικούς του σκοπούς όλες τις τυφλές κοσμικές δυνάμεις. Ποιος όμως διακιούται να ισχυριστεί ότι έχει εκπαιδεύσει τη θέληση του σε τόσο υψηλό βαθμό; Σίγουρα όχι ο πολύς Κοέλιο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αρθρο dortia!!! thumbsup.gif

 

............

 

Θα ηθελα να συμπληρωσω κι εγω καποιες δικες μου σκεψεις σχετικα με το ρητο του Κοελιο...

 

 

α)φυσικη-πρακτικη εξηγηση:

οταν εχεις αποφασισει οτι θελεις κατι παρα πολυ, τοτε δε σε νοιαζει για παραπλευρες απωλειες, για συνεπειες, για τη δουλεια που χρειαζεται για να το πετυχεις

και δε δισταζεις να πατησεις επι πτωματων ή να βαλεις στην ακρη καθε ηθικη και ιδεολογια για να παρεις αυτο που θες.... μαλλον κυνικη εξηγηση ermm.gif

 

β)μεταφυσικη εξηγηση:

οταν εχεις αποφασισει οτι θελεις κατι παρα πολυ, η θεληση σου ή η συγκενρωμενη σκεψη σου πανω στο στοχο, ελκει τις καταλληλες ενεργειες και βαζει

σε λειτουργεια αορατους μηχανισμους του συμπαντος, ετσι ωστε να ερθει η τυχη με το μερος σου και τα γεγονοτα να σε οδηγησουν στην εκπληρωση

του στοχου...... μαγεία δηλαδη laugh.gif

 

 

Χμμμμ...ισως να ισχυουν και τα δυο, αλλα ποσο ευκολο ειναι κανεις να αποκτησει τη θεληση που χρειαζεται;;;

Οπως το βλεπω εγω, η θεληση ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο του ατομου οπως η ευφυια, η ευαισθησια, ο εγωισμος, η γεναιοδωρια, η τολμη κλπ

Υπαρχουν ατομα που απο τη φυση τους εχουν ισχυρη θεληση και αλλα με πολυ αδυναμη θεληση ή που δεν μπορουν να αποφασισουν τι θελουν.

Φυσικα η θεληση ειναι κατι που εκπαιδευεται αλλα και παλι οχι με την ιδια επιτυχια σε ολους τους ανθρωπους...

 

Επισης αμα εξετασουμε το θεμα της "θελησης" βαση ψυχολογιας προκυπτουν ενδιαφεροντα στοιχεια.

 

Για παραδειγμα, η συμπεριφορα που ειναι γνωστη ως "self-sabotage"(αυτο-αναιρεση;;;) οπου καποιο ατομο που θελει κατι παρα πολυ, και εχει δουλεψει

για να φτασει στο στοχο του...την τελευταια και κρισιμη στιγμη... προκαλει το ιδιο το ατομο την αποτυχια του!!!!!!

Αυτο το φαινομενο παρατηρειται σε ανταγωνιστικους χωρους, οπως αθλητισμος, επιχειρησεις κλπ αλλα εξισου και σε ζητηματα καθημερινοτητας ή και σε

στοχους μιας ολοκληρης ζωης!!!

Συνηθως οσοι βρεθουν μαρτυρες μιας τετοιας συμπεριφορας θα πουν κατι οπως "δεν το ηθελε πραγματικα" ή "δεν ειχε τα κοτσια"...

 

Η ψυχολογικη εξηγηση ειναι η εξης: Το συνειδητο μερος του εγκεφαλου εχει αποφασισει οτι θελει να πετυχει κατι(και το πιστευει), ενω το υποσυνειδητο ειτε

δεν το θελει, ειτε δεν πιστευει οτι το μπορει, με αποτελεσμα το υποσυνειδιτο να "σαμποταρει" το ολο εγχειρημα την πιο ευάλωτη στιγμη.

Αυτη η "διαφωνια" μεταξυ των δυο προκαλειται κυριως λογω αγχους ή λογω απαισιοδοξιας και αρνητικοτητας(κατα βαθος).

 

Δηλαδη στην ουσια το προβλημα ειναι α) η πραγματικη θεληση , β) η πιστη ... αλλα πως οριζονται αυτα τα δυο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

α)φυσικη-πρακτικη εξηγηση:

οταν εχεις αποφασισει οτι θελεις κατι παρα πολυ, τοτε δε σε νοιαζει για παραπλευρες απωλειες, για συνεπειες, για τη δουλεια που χρειαζεται για να το πετυχεις

και δε δισταζεις να πατησεις επι πτωματων ή να βαλεις στην ακρη καθε ηθικη και ιδεολογια για να παρεις αυτο που θες.... μαλλον κυνικη εξηγηση ermm.gif

 

 

Διαφωνώ..ακόμα και έτσι να ήταν..εδώ μιλάμε

για μια κατάσταση στην οποία τα πάντα είναι

υπέρ σου..δεν νομίζω οτι έχει καμία σχέση με

το αν θέλεις ή όχι να πατήσεις επί πτωμάτων

ή αν θα βάλεις ή όχι στην άκρη τις ιδεολογίες

σου..αυτό δεν σου εξασφαλίζει βοήθεια από

κάπου..

 

 

β)μεταφυσικη εξηγηση:

οταν εχεις αποφασισει οτι θελεις κατι παρα πολυ, η θεληση σου ή η συγκενρωμενη σκεψη σου πανω στο στοχο, ελκει τις καταλληλες ενεργειες και βαζει

σε λειτουργεια αορατους μηχανισμους του συμπαντος, ετσι ωστε να ερθει η τυχη με το μερος σου και τα γεγονοτα να σε οδηγησουν στην εκπληρωση

του στοχου...... μαγεία δηλαδη laugh.gif

 

Πρώτον.Η μαγεία,για εμένα τουλάχιστον,δεν

είναι σίγουρα αυτό.

Δεύτερον.Προσπαθείς να εξηγήσεις την σημασία

της τύχης χρησιμοποιώντας την λέξη τύχη,η

οποία παρεπιπτώντος..μόνο όπως την εννοούμε

δεν είναι.

Τρίτον.Για τι ενέργειες μιλάς και για τι μηχανισμούς?

έχεις πρακτική ή θεωρητική εμπειρία από τέτοιες

ενέργειες και μηχανισμούς?

Τέταρτον.Γιατί έχεις την εντύπωση οτι τα "γεγονότα"

θα κάτσουν και θα ασχοληθούν με το εκπληρώσουν

τον δικό σου στόχο?Τα γεγονότα καταρχήν είναι

αποτελέσματα ενεργειών..όχι ενέργεια ή οντα με νόηση

για να δράσουν.

 

Χμμμμ...ισως να ισχυουν και τα δυο, αλλα ποσο ευκολο ειναι κανεις να αποκτησει τη θεληση που χρειαζεται;;;

 

Πολύ,αφού αποφασίσει όμως να ξυπνήσει πρώτα από

το συλλογικό του όνειρο και να αναπτύξει το προσωπικό

του κόσμο.

 

Οπως το βλεπω εγω, η θεληση ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο του ατομου οπως η ευφυια, η ευαισθησια, ο εγωισμος, η γεναιοδωρια, η τολμη κλπ

Υπαρχουν ατομα που απο τη φυση τους εχουν ισχυρη θεληση και αλλα με πολυ αδυναμη θεληση ή που δεν μπορουν να αποφασισουν τι θελουν.

Φυσικα η θεληση ειναι κατι που εκπαιδευεται αλλα και παλι οχι με την ιδια επιτυχια σε ολους τους ανθρωπους...

 

Η θέληση είναι αυτό που έρχεται όταν σταματάς να

επηρρεάζεσαι από τις δεκάδες σκέψεις που σε αποπροσανατολίζουν

και καταννοείς οτι από την στιγμή που εκανες μια επιλογή έχοντας

πλήρη επίγνωση του γιατί την πήρες το μόνο που μένει είναι να δράσεις,

χωρίς να έχεις ψευδαισθήσεις για τις ικανότητες και τις δυνατότητες

σου,αλλά και χωρίς να γυρίσεις πίσω επειδή επηρρεάστηκες από τις

σκέψεις και τα συναισθηματα....που ΔΕΝ σου ανήκουν.

 

Αυτη η "διαφωνια" μεταξυ των δυο προκαλειται κυριως λογω αγχους ή λογω απαισιοδοξιας και αρνητικοτητας(κατα βαθος).

 

Αυτή η διαφωνία προκαλείται επειδή το άτομο δεν ξέρει τι θέλει

και κάνει ό,τι κάνει επειδή υποκινήθηκε από άλλους,είτε άμεσα

είτε έμεσα.

 

Δηλαδη στην ουσια το προβλημα ειναι α) η πραγματικη θεληση , β) η πιστη ... αλλα πως οριζονται αυτα τα δυο;;;;;;

 

Το πρόβλημα σε πιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγωρ, αν εχεις παρατηρησει στα περισσοτερα ποστ μου χρησιμοποιω αυτο που λεμε "κοινη λογικη".

Δεν χρησιμοποιω την κοινη λογικη σ' αυτα που πιστευω ή στις αποψεις μου, αλλα την χρησιμοποιω

στον τροπο που εκφραζομαι, στον τροπο που γραφω, στις λεξεις που χρησιμοποιω κλπ

Αυτο το κανω ωστε να υπαρχει ενα "μετρο συγκρισης", ενας "γνωμονας" πανω στον οποιο θα στηριχθει

η επικοινωνια, δηλαδη το κανω για να υπαρχει μια "κοινη γλωσσα"...

 

Ετσι...

 

1)οταν γραφω "τυχη" εννοω αυτο που σημαινει τυχη για το μεσο ανθρωπο (οχι καποιον καρμικο μηχανισμο) σε διαφορετικη περιπτωση το οριζω

 

2)οταν γραφω "μαγεια" εννοω αυτο που εννοουμε οταν γενικα κι αοριστα μιλαμε για "μεταφυσικη" μαγεια (δηλαδη οχι πχ "το ηλιοβασιλεμα ειναι μαγεια") σε διαφορετικη περιπτωση το οριζω

 

3)το τι μηχανισμοι μπαινουν σε κινηση με τη δυναμη της θελησης ειναι αγνωστο, παρολαυτα υπαρχουν αρκετες θεωριες που εχουν λογικη βαση.

 

4)Μια θεωρια ειναι οτι γινεται μια αλυσιδωτη αντιδραση καπως ετσι:

θεληση-συγκεντρωμενη σκεψη-ελξη αναλογης ενεργειας-αλλαγη στο αστρικο-αλλαγη στο φυσικο

 

Αυτη η "αλυσιδα" ξεκιναει απο τη θεληση και φυσικα περιλαμβανει και γεγονοτα μεχρι την εκπληρωση

του στοχου.

Αυτα τα γεγονοτα μπορει να φανταζουν ασχετα στον "υποκινητή" αλλα αν υπαρχει αυτη η αλυσιδα τοτε

παιζουν το ρολο τους στην ολη διαδικασια. Και φυσικα κανεις δεν ειπε οτι εχουν δικη τους βουληση κλπ

 

5) "το ατομο δεν ξερει τι θελει" ειναι μια φραση που ερμηνευει ενα φαινομενο. Το τι κρυβεται πισω απο

αυτο το φαινομενο ειναι η ουσια, και στην ψυχολογια εξηγηται ως διαφωνια συνειδητου-ασυνειδητου.

 

 

6) το προβλημα ειναι οτι(στο μεσο ανθρωπο) δεν υπαρχει α) η πραγματικη θεληση , β) η πιστη

αλλα απ την αλλη το τι θεωρειται προβλημα εχει να κανει παλι με τον "τροπο σκεψης" του καθενος...

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

1. Είμαστε σίγουροι για το τι θέλουμε; Ή μήπως είμαστε ένα συνοθύλλεμα από αντικρουόμενες και παροδικές επιθυμίες; Γιατί πώς θα κανει κάτι το σύμπαν, αν δεν είμαστε σίγουροι ότι το θέλουμε;

Με άρεσε αυτό irenicus777. Ο άνθρωπος επιθυμεί παροδικά. Μπορεί όντως η επιθυμία του αυτή να είναι εντονότατη, αλλά όταν φύγει το αρχικό πάθος της, τότε η ένταση μειώνεται.

(θα χρησιμοποιούσα τη λέξη "πάντα" στην παραπάνω πρόταση, αλλά δεν θέλω να τη χρησιμοποιώ γενικά...)

 

 

2. Έστω ότι έχεις βρει τι θέλεις πραγματικά. Ωραία, τώρα τι, θα κάτσεις έτσι, και θα περιμένεις το Σύμπαν να στο σερβίρει στο πιάτο; Πώς περιμένεις να βρεις πχ την αγάπη της ζωής σου, αν δεν βγαίνεις από το σπίτι σου να γνωρίσεις κόσμο; Μην περιμένεις απο το σύμπαν να στα κάνει όλα. Μπορεί να στην φέρει τελικά την επιθυμία σου, αλλά για να κινηθούν τα "γρανάζια" του σύμπαντος, πρέπει εσύ να κάνεις την αρχή, να φέρεις ανω κάτω το σύμπαν, να το "κλωτσήσεις στον πισινό" και να του πεις "πιάσε δουλειά και βοήθα με" (συγνώμη για τον άκομψο τρόπο, θέλω όμως να δώσω έμφαση).

Συμφωνώ συμφωνώ συμφωνώ! Είχαμε ανοίξει και παλιότερα αυτό το θέμα, συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη.

 

Η άποψη αυτή περί σύμπαντος μου φαίνεται τόσο.... πώς να το πω... ότι την επικαλούνται όσοι είναι αδύναμοι στο να προσπαθήσουν να πετύχουν κάποιον σκοπό ή να καταφέρουν κάτι που θέλουν. Ή αν όχι "αδύναμοι", τότε αυτοί που βαριούνται.

Δε θέλω να πιστεύω ότι κάποιος άλλος κάνει πράγματα για τον εαυτό μου και για τις επιθυμίες μου. Κανείς δε θα μπορέσει να κάνει τίποτε εάν δεν κουνήσω εγώ το δαχτυλάκι μου και δεν συνεχίζω να το κουνάω μαζί με τα άλλα δαχτυλάκια μου.

 

Δε θα καθήσω να ερμηνεύσω την Κοελίστικη αυτή φράση ούτε φυσικο-πρακτικά ούτε μεταφυσικά. Την ερμηνεύω εμπειροσαμπρινικά και είμαι άκρως αντίθετη...

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω εγω, η φραση του Κοελο ουσιαστικα υπονοει.... μια γητεια!!!

 

http://www.artofwise.gr/html/categories_content/praktiki/gitieskaiksorkia.html

Το παραδειγμα με το ταξι ειναι ακριβως εφαρμογη αυτης της φρασης!!!!!!!

 

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ , όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις"

Link to comment
Share on other sites

1)οταν γραφω "τυχη" εννοω αυτο που σημαινει τυχη για το μεσο ανθρωπο (οχι καποιον καρμικο μηχανισμο) σε διαφορετικη περιπτωση το οριζω

 

Μα η μαγεία δεν είναι(ή έστω..δεν είναι μόνο!)η τύχη και η χρήση της..

και η τύχη σίγουρα δεν είναι αυτό που θεωρεί "τύχη" ο μέσος άνθρωπος..

 

2)οταν γραφω "μαγεια" εννοω αυτο που εννοουμε οταν γενικα κι αοριστα μιλαμε για "μεταφυσικη" μαγεια (δηλαδη οχι πχ "το ηλιοβασιλεμα ειναι μαγεια") σε διαφορετικη περιπτωση το οριζω

Ο καθένας θα απαντήσει διαφορετικά στην ερώτηση του "τι είναι μαγεία?".

Μόνο αυτοί που αρχίζουν στην αρχή αρχή και πιστεύουν οτι μαγεία είναι η

χολυγουντιανή μαγεία ή η ταχυδακτυλουργία έχουν κοινές απόψεις για το

θέμα αυτό..

 

4)Μια θεωρια ειναι οτι γινεται μια αλυσιδωτη αντιδραση καπως ετσι:

θεληση-συγκεντρωμενη σκεψη-ελξη αναλογης ενεργειας-αλλαγη στο αστρικο-αλλαγη στο φυσικο

 

Ναι το γνωρίζω,την έχω αναφέρει και χρησιμοποιήσει σε πολλά ποστ μου,

άλλο όμως αυτό..και άλλο αυτό:

 

{...}ελκει τις καταλληλες ενεργειες και βαζει

σε λειτουργεια αορατους μηχανισμους του συμπαντος, ετσι ωστε να ερθει η τυχη με το μερος σου και τα γεγονοτα να σε οδηγησουν στην εκπληρωση

του στοχου...... μαγεία δηλαδη{...}

 

Πιστεύω οτι εδώ μπλέκεις ορισμούς μεταξύ τους και "παντρεύεις" πράγματα

τα οποία προέρχονται από διαφορετικές οπτικές γωνίες καταλλήγοντας σε κάτι

που για εμένα είναι λανθασμένο..αυτό το παρατήρησα κάποιες φορές στην

δημοσίευση σου..γι'αυτό και οι ερωτήσεις σε κάθε μέρος ξεχωριστά..

 

Αυτη η "αλυσιδα" ξεκιναει απο τη θεληση και φυσικα περιλαμβανει και γεγονοτα μεχρι την εκπληρωση

του στοχου.

Αυτα τα γεγονοτα μπορει να φανταζουν ασχετα στον "υποκινητή" αλλα αν υπαρχει αυτη η αλυσιδα τοτε

παιζουν το ρολο τους στην ολη διαδικασια. Και φυσικα κανεις δεν ειπε οτι εχουν δικη τους βουληση κλπ

 

Έτσι μάλιστα,συμφωνώ(εν μέρει).

 

Το δεύτερο ποστ σου,αυτό στο οποίο έγινε η επεξήγηση για εμένα ήταν μια

χαρά..αρκετά τεκμηριωμένο,κριτική σκέψη,απλά και καταννοητά τα πάντα,

οι ορισμοί καθαροί και το γενικό στυλ του κειμένου αρκετά καλό για να

συντηρήσει(αλλά και να ανάψει,μια συζήτηση).Υποθέτω πως έγινε παραννόηση,

συγκρίνοντας όμως τα δύο κείμενα μεταξύ τους(αυτό στο οποίο απάντησα και

αυτό με το οποίο απάντησες)διακρίνονται σημαντικές διαφορές..μάλλον πρόκειται

για την συνηθισμένη δυσκολία συνεννόησης μέσω διαδικτύου..οπότε την συγνώμη

μου αν σε πρόσβαλλα :),και την παράκληση μου να συνεχίσεις να γράφεις με τον

δεύτερο τρόπο που είναι τοοοοσο πιο ωραίος

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Δορτία ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις απλά υπάρχουν κάποιες διαφορές στο τι κάνεις διότι αυτές οι διαφορές σε τοποθετούν στην κλίμακα της ύπαρξης.

 

Σαφώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ενέργεια για καλό και κακό, μόνο που αυτοί που ζούνε με κάποιο ηθικό κώδικα αναπτύσουν άλλες δονήσεις σε σχέση με αυτούς που κάνουν ελεύθερα και αδίστακτα τα πάντα.

 

Οι των "ηθών" προορίζονται για ανώτερα επίπεδα και επίπεδα θα λέγαμε διεύθυνσης κατά κάποιο τρόπο θα λέγαμε... έτσι λοιπόν όταν κάποιος κάνει κάτι οι ανάλογες δυνάμεις των ανωτέρω επιπέδων και όντων αποφασίζουν αν θα γίνει ή όχι.

 

Με αυτή την λογική αλλά πιο απλά ο απλός κόσμος λέει ότι το καλό είναι ανώτερο από το κακό και απόψεις όπως αυτές της Ντάλιας όπως το ποιος αποφασίζει αν κάτι θα γίνει ή όχι ή ποιες είναι οι κατάλληλες συνθήκες...

 

Το θέμα όμως είναι ότι οι πιο ανώτεροι αφήνουν το κακό να γίνεται για διάφορους λόγους, κάποιοι από αυτούς είναι για να μην το συσωρεύουν και να το αποφορτίζουν και εκτός αυτού έχουν διάφορες τεχνικές που ακόμη και από κάτι κακό και ανήθικο βγάζουν καλό...

 

Βέβαια για ειδικές περιπτώσεις υπάρχουν πνευματικά δεσμωτήρια όπως ο Τάρταρος κτλ αν κάτι απειλεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν είναι έτσι φίλε μου. Αν γνωρίζω πως να χειρίζομαι και να κατευθύνω κάποια ενέργεια, είτε τη χρησιμοποιήσω για καταστροφή είτε για δημιουργία, θα παράγει πάντοτε το αντίστοιχο αποτέλεσμα σε συμφωνία με την αιτία που την έθεσε σε κίνηση. Κανένα ανώτερο ον δεν πρόκειται να την αναχαιτίσει, αν προορίζεται να επιτελέσει κάποιο σκοπό που ορισμένοι άνθρωποι θεωρούν κακό. Και κανένα ανώτερο ον δεν αφήνει το κακό να πραγματοποιείται, ενώ θα μπορούσε να το αναχαιτήσει και ξέρεις γιατί; Γιατί σε κοσμική κλίμακα δεν υπάρχει ούτε καλό και κακό. Υπάρχουν μόνο όντα με ελεύθερη βούληση και αυτοσυνείδηση.

 

 

ΥΓ: Το ψευδώνυμο δεν είναι δορτίας. Είναι ντόρτιας. Αυτός που φέρνει κακές ζαριές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...