Jump to content

Αν τα πάντα είναι Ένα, ποιά η διαφορά του μέσα από το έξω;


Recommended Posts

Το τι αντιλαμβανομαστε ως "εγω"(τουλαχιστον στο φυσικο επιπεδο) και το γιατι να το αντιλαμβανομαστε

ετσι, ειναι μια περιεργη διεργασια που νομιζω μονο προσεγγιστικα μπορουμε να την καταλαβουμε...

 

πχ. αν καποιος απ την αρχη της ζωης του ειχε ενα νευρωνα συνδεδεμενο με μια καρεκλα δε θα

αντιλαμβανοταν και την καρεκλα ως μερος του "εγω" του;;;

 

Νομιζω πως στο φυσικο επιπεδο το "εγω" ταυτιζεται με το φυσικο μας σωμα για τους λογους που

προανεφερα.

 

Δηλαδη πρωτον διοτι μοναχα πανω στο σωμα μας εχουμε αμμεσο ελεγχο.

Δευτερον διοτι το σωμα μας ειναι το "οχημα " που μας κουβαλαει...

Και τελος διοτι οι αισθησεις μας εχουν να κανουν με το σωμα μας και μεσα

απ αυτο νιωθουμε το περιβαλον...

 

Φυσικα ο παραπανω συλλογισμος μου ειναι μια προσπαθεια εκλογικευσης μιας ενστικτωδους

αντιληψης(σωμα-εγω) οποτε μπορει και να μην εχει κανενα νοημα...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αυτό δεν είναι αρκετό. Δε νομίζω ότι οι αισθήσεις του σώματος στον "πραγματικό" κόσμο συμπίπτουν με αυτές στο μη-υλικό κόσμο. Άρα νιώθω ότι κάτι μένει πίσω. Δηλαδή, ότι δεν είμαι "ολόκληρος/η" σε κανέναν από τους κόσμους.

Και τι σημαίνει "ολόκληρος" (ίσως για κάποιο άλλο θέμα :whistling:);

 

 

 

Είναι λάθος η οπτική ότι δεν είσαι ολόκληρη κάπου, το σύμπαν είναι πολυδιάστατο και το ίδιο και εσύ. Οι υλικές 5 αισθήσεις βεβαίως και ΔΕΝ συμπίπτουν με τις 7 αιθερικές, είναι συμπληρωματικές (7 + 5 = 12). Υλικό και αιθερικό είναι όλο ένα και είσαι ολόκληρη μέσα... Οι 7 αιθερικές αισθήσεις σχετίζονται με τα 7 chakras, υπάρχουν σχετικά τόπικ εδώ στο φόρουμ....

 

Άρα και πάλι μην ενοχλείσαι.... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...