Jump to content

Η Ε.Ε απαγορεύει τον εναλλακτικό τρόπο ζωής!


Αrtzuna
 Share

Recommended Posts

Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει ψηφίσει οδηγία που θα τεθεί σε πλήρη ισχύ τον Απρίλιο του 2011, σύμφωνα με την οποία θα απαγορευθούν όλα τα συμπληρώματα διατροφής, θα απαγορευθεί η διδασκαλία εναλλακτικών μεθόδων θεραπείας, θα κλείσουν οι σχολές ομοιοπαθητικής κοκ.

Ήδη από φέτος το καλοκαίρι απαγορεύεται η πώληση βιβλίων σχετικά με τη χρήση βοτάνων και ιχνοστοιχείων.Χρειάζονται 35 εκατομμύρια υπογραφές για να σταματήσει το έγκλημα αυτό εναντίον της υγείας και, κυρίως, κατά του δικαιώματος και της ελευθερίας επιλογής!

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/blog-post_1009.html?spref=fb

 

τα σχόλια και τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τί θα ήθελες να συζητήσουμε σ' αυτό το τόπικ?

Ότι δεν μας φτάνει ο παραλογισμός που ζούμε και θέλουμε ακόμα περισσότερη συνωμοσιοπαράνοια και καταστροφολογία? Ή ότι κάποιοι δεν έχουν να κάνουν καλύτερη δουλειά από το να πλάθουν σενάρια και να στήνουν αντίστοιχα petitions στο internet, με πλούσιες εικασίες και φτωχά στοιχεία? Ή μήπως να το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο από τα μαλλιά και να εξετάσουμε τις σκοπιμότητες για τις οποίες το κάνουν?

Μην τρελαθούμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τί θα ήθελες να συζητήσουμε σ' αυτό το τόπικ?

 

Ξέρεις ,ίσως να χεις και δίκιο,

τι να συζητήσουμε? Μήπως μπήκα σε φόρουμ για κινητήρες αεροσκαφών ή πολιτικών μηχανικών κατα λάθος και δεν το ξέρω?

Μην τρελαθούμε κιόλας...

Εν πάση περιπτώση,θα προτιμούσα να γράψεις απλά οτι είναι μαλ@@ιες όλα αυτά περί απαγόρευσης αφού γνωρίζεις τα petitions και τις σκοπιμότητες,παρά όλα αυτά που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτη αυτή η είδηση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο? Τι κέρδος θα έχουν? Πάνε να μας "προστατέψουν" από τι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αν ισχύει θα΄χουν στα σκαριά πολλά ωραία φαρμακάκια σαν το εμβόλιο της γρίπης και χρειάζονται άβουλα πειραματόζωα που δίχως γνώση ενναλακτικής λύσης να καταπιούν ό,τι τους δώσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια δεν εννοω τα στάνταρ αλλά αυτά στυλ γρίπης, όπου η γρίπη ως ιός μεταβάλλεται συνεχώς οπότε το εμβόλιο σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι άχρηστο, καλύτερα να το πολεμήσεις εναλλακτικά.

Απαντώ εδώ γιατί κάτι συμβαίνει με το τριριχτήρι και δε μου ανεβάζει τις απαντήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώση,θα προτιμούσα να γράψεις απλά οτι είναι μαλ@@ιες όλα αυτά περί απαγόρευσης αφού γνωρίζεις τα petitions και τις σκοπιμότητες,παρά όλα αυτά που έγραψες.

Αφού είπες "τα σχόλια και τα συμπεράσματα δικά σας", δεν δήλωσες εξ' αρχής τις προτιμήσεις σου. :P

Σοβαρά όμως τώρα, η απορία μου παραμένει... θεωρείς έστω και πιθανή μια τέτοια πληροφορία? Ή ήθελες να δείξεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια δεν εννοω τα στάνταρ αλλά αυτά στυλ γρίπης, όπου η γρίπη ως ιός μεταβάλλεται συνεχώς οπότε το εμβόλιο σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι άχρηστο, καλύτερα να το πολεμήσεις εναλλακτικά.

Απαντώ εδώ γιατί κάτι συμβαίνει με το τριριχτήρι και δε μου ανεβάζει τις απαντήσεις μου.

 

 

Το εμβόλιο της γρίπης προστατεύει για την περίοδο που γίνεται αυτό είναι αλήθεια. Αλλά Μάτζικα πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να πολεμήσουν τον ιο εναλλακτικά. Οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι είναι πολύ ευάλωτοι στη γρίπη.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά όμως τώρα, η απορία μου παραμένει... θεωρείς έστω και πιθανή μια τέτοια πληροφορία? Ή ήθελες να δείξεις κάτι άλλο?

 

Εσύ την θεωρείς απίθανη?

Και μόνο μία πιθανότητα να υπάρχει να είναι αληθινή αυτή η πληροφορία θεωρώ πως είναι αρκετά σοβαρό θέμα.

Και μόνο ως πληροφορία την ανάρτησα στο φόρουμ απο blog που έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα.

Ελπίζω να μην χρειαστεί όπως πολλές άλλες που θεωρούσαμε συνωμοσίες την δεκαετία του 80' να το δούμε και αυτό στην εφημερίδα της κυβέρνησις.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της γρίπης προστατεύει για την περίοδο που γίνεται αυτό είναι αλήθεια. Αλλά Μάτζικα πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να πολεμήσουν τον ιο εναλλακτικά. Οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι είναι πολύ ευάλωτοι στη γρίπη.

Ναι απλά αυτά δεν τα εμπιστεύομαι, τα άλλα είναι πιο σιγουρα (λέμε τωρα) επειδή δεν αλλάζει η συσταση των μικροβίων βεβαια κάτι πρεπει να γίνει,τα έτοιμα αντισώματα από άλλους κάποιες φορές είναι λύση αλλά και πάλι παθητική... :(

Ας ελπίσουμε μόνο ότι κάποιοι από αυτούς θα φερθούν ηθικά και θα σταματούν τους ανήθικους!

Link to comment
Share on other sites

ΑΙΣΧΟΣ!!!

 

Οι φασίστες σιωνιστές της ΕΕ ετοιμάζουν την ιερά εξέταση και πάλι.... Δηλαδή τι θα γίνει αν πουλήσω τέτοιο βιβλίο? Θα με κλείσουν μέσα? και δεν είναι αυτό παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων? της ελευθερίας του λόγου και της θρησκείας? Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανακούσει γι’ αυτό πριν από κάνα χρόνο. Τότε, ρώτησα την φαρμακοποιό μου, δίπλα στο σπίτι μου, που γνωριζόμαστε και έχουμε κάποια οικειότητα. Όχι μόνο δεν είχε απολύτως τίποτα ακουστά, αλλά και έβαλε τα γέλια. Μου είπε μάλιστα: «έχεις ιδέα για τι κέρδη μιλάμε από τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα; Είναι περισσότερα από τα φάρμακα! Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να περάσει ποτέ τέτοια απαγόρευση. Οι φαρμακοβιομηχανίες θα κάνουν τρελό σαματά»...

Τώρα που ξαναδιάβασα το θέμα εδώ, ρώτησα σε άλλο φαρμακείο. Μεγαλύτερο, κεντρικό (γιατί η δικιά μου είναι συνοικιακό φαρμακείο, οπότε ίσως να μην ήταν καλά ενημερωμένη), με τρεις φαρμακοποιούς και δύο υπαλλήλους. Μόλις ρώτησα, οι άνθρωποι κοιτάζονταν μεταξύ τους με απορία... «Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράμα» μου είπε τελικά η μια και άρχισε να ρωτά τους υπολοίπους. Τελικά, έβαλαν κι αυτοί τα γέλια. «Που το διάβασες αυτό;» με ρώτησαν. Εγώ τους είπα «στο νετ» και το άφησα έτσι φλου... «Δεν υπάρχει περίπτωση. Κατ’ αρχάς, θα είχαμε ήδη ενημερωθεί», μου είπαν.

Αυτά μου είπαν, αυτά σας λέω.

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για μπούρδες. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει κάτι τέτοιο, για ποικιλία λόγων.

Προτείνω να ρωτήσετε κι εσείς τα φαρμακεία κοντά σας. Να δούμε μπας και ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο (και πιο έγκυρο).

Link to comment
Share on other sites

Η συνωμοσιολογία λειτουργεί σαν τον αμυντικό παίχτη μια ποδοσφαιρικής ομάδας που βάζει αυτογκόλ..

Ενώ η πρόθεσή του είναι ν' αποκρούσει την επιθετική ενέργεια της αντίπαλης ομάδας, ένας λάθος χειρισμός της μπάλας αρκεί για να βλάψει την ίδια του την ομάδα.

Έτσι κ' δω, είναι αρκετοί αυτοί που ανησυχούν για τους συμπολίτες μας ενώ θα πρέπει πρώτα ν' ανησυχούν για τον ίδιο τους τον εαυτό που βιάζεται να διασπείρει μιμίδια που μπάζουν πολλά νερά & κυρίως μιμίδια που ΔΕΝ είναι δικά τους.

Όπως έχω ξαναπεί, το πιο αξιόπιστο & αδιαμφισβήτητο κριτήριο για να τσεκάρεις ορισμένα πράγματα, είναι αυτό του αποτελέσματος που ακολουθεί τη δοκιμή.

Εκ του αποτελέσματος λοιπόν δεν είναι λίγοι αυτοί που μπλέκουν τα γένια με τα ..χτένια! Έτσι:

 

 

- Δεν σημαίνει ότι επειδή το περιβόητο εμβόλιο για την γρίπη των χοίρων είναι βαριά χημεία, ντε και καλά σκοτώνει. Γιατί η άμυνα του κάθε καθενός ξεχωριστά που δέχεται ένα τέτοιο εμβόλιο, διαχειρίζεται διαφορετικά της παρενέργειές του. Επομένως - και όπως έχω ξανάναφέρει - άλλοι δεν έπαθαν (μέχρι στιγμής) απολύτως τίποτα & χαίρουν άκρας υγείας (όποιος ενδιαφέρεται έχω αποδείξεις από πρώτο χέρι), ενώ άλλοι παρουσίασαν προβλήματα.

Άν και προσωπικά δεν υποστηρίζω γενικώς οτιδήποτε έχει σχέση με εμβόλια, παρά ταύτα η εικόνα του εμβολίου ως χάρο που βγήκε παγανιά, είναι ανυπόστατη, ημιτελής (μερική αλήθεια) & άρα ένα αυτογκόλ των συνομωσιολόγων σε αυτούς που θέλουν να προστατέψουν εξυπηρετώντας στην πραγματικότητα όμως όλους αυτούς που προσπαθούν να παίξουν με τις μάζες των ανθρώπων.

Επαναλαμβάνω, το τραγικό λάθος τόσο των ίδιων των συνομωσιολόγων όσο & των θύματων τους, είναι ότι τσιμπάνε μια μερική, ανολοκλήρωτη & εν δυνάμει φαινομενική "αλήθεια", και την μετατρέπουν σε μονοπωλιακή πραγματικότητα που θέλουν να διέπει τον κόσμο. Προσέξτε "εν δυνάμει", που φιλοδοξούν δηλ. ένα μέρος της να επεκταθεί & κυριαρχήσει.

 

- Η ιστορία τώρα με την απαγόρευση των εναλλακτικών μεθόδων θεραπείας καθώς των φυσικών συμπληρωμάτων & βιταμινών ισοδυναμεί με διατροφικό & θεραπευτικό "πραξικόπημα". Εκτός του ότι δεν βλέπω να υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την υποτιθέμενη αυτή απόφαση των αρμόδιων ευρωπαϊκών οργάνων, η οικονομική ζημία -όπως προαναφέρθηκε- θα ήταν πολύ μεγάλη.

Πείτε όμως ότι απαγορεύονται τα διατροφικά συμπληρώματα και οι εναλλακτικοί μέθοδοι θεραπείας. Πιστεύετε πραγματικά ότι θα ποινικοποιούν κάποιον που θα διακινεί τέτοιου είδους τροφές ή όλους αυτούς που κάνουν βελονισμό, σιάτσου, κρυσταλλοθεραπεία κ.λ.π.; Πολύ περισσότερο πιστεύετε ότι μπορούν να σταματήσουν όλο αυτό τον κόσμο που θέλει να τρέφεται φυσικά & ν' ασκείται ενεργειακά;

 

Αν κοιτάξετε καλύτερα αυτές τις δυο περιπτώσεις θα βρείτε από πίσω & πάλι το περιβόητη σενάριο για εσκεμμένη πληθυσμιακή μείωση. Η διαφορά εδώ του να μπλέκεις την βούρτσα με τα χτένια & τη λούτσα με τα γένια, έγκειται στο γεγονός ότι εκεί που οι συνομωσιολόγοι βλέπουν το ενδεχόμενο πληθυσμιακής μείωσης σαν αποτρόπαιο σχέδιο ακατανόμαστων πλασμάτων, θα μπορούσε να είναι στη θέση του -λέω τώρα εγώ- μια συνειδησιακή & υλική αποδόμηση που προκαλείται από το ίδιο τον σημερινό εκλιπόντα τύπο ανθρώπου που πέφτει σαν ώριμο φρούτο.

 

Μεταδιδόμενη τρέλα λοιπόν ή ..κάτι άλλο;

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει ψηφίσει οδηγία που θα τεθεί σε πλήρη ισχύ τον Απρίλιο του 2011, σύμφωνα με την οποία θα απαγορευθούν όλα τα συμπληρώματα διατροφής, θα απαγορευθεί η διδασκαλία εναλλακτικών μεθόδων θεραπείας, θα κλείσουν οι σχολές ομοιοπαθητικής κοκ.

Ήδη από φέτος το καλοκαίρι απαγορεύεται η πώληση βιβλίων σχετικά με τη χρήση βοτάνων και ιχνοστοιχείων.Χρειάζονται 35 εκατομμύρια υπογραφές για να σταματήσει το έγκλημα αυτό εναντίον της υγείας και, κυρίως, κατά του δικαιώματος και της ελευθερίας επιλογής!

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/blog-post_1009.html?spref=fb

 

τα σχόλια και τα συμπεράσματα δικά σας

Βρες μας σε παρακαλώ κάποιο έγκυρο σύνδεσμο που να επιβεβαιώνει αυτό που λες...
Link to comment
Share on other sites

Αν περίμενα για αντικειμενική ενημέρωση από το tromaktiko θα ήμουν ακόμα στο περίμενε...

 

ωστόσο, βρήκα αυτό:

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1922980&pg=999999

 

Δεν πρόκειται για φασισμό ενάντια στον εναλλακτικό τρόπο ζωής, αλλά μια προσπάθεια να μειωθούν οι "κομπογιαννίτες". Ξέρετε, αυτοί του τύπου "δεν χρειάζεσαι μεταμόσχευση νεφρού, αρκεί να χρησιμοποιήσεις ένα αμέθυστο πάνω στην κοιλιά σου, και να βάζεις ταμπόν φτιαγμένα από τρίχες ινδιάνων... και πάρε και λίγη σκόνη από δόντια δράκου...".

 

 

Βέβαια, ως συνήθως, καταλήγει να γίνεται απόλυτος ο νέος νόμος. όπως τότε το 2003 εδώ στην Ελλάδα, προκειμένου να καταπολεμήσουν τα "φρουτάκια" βγάλανε παράνομο το... playstation και το counter strike. (3037, ακόμα να τον καταργήσουν). Πάλι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...