Jump to content

Η Ε.Ε απαγορεύει τον εναλλακτικό τρόπο ζωής!


Αrtzuna
 Share

Recommended Posts

Βρες μας σε παρακαλώ κάποιο έγκυρο σύνδεσμο που να επιβεβαιώνει αυτό που λες...

 

Επειδή το θρέντ παρεξηγήθηκε απο ορισμένους και ίσως δικαιολογημένα,θα ήθελα να επισημάνω ότι η πρόθεση μου ήταν να βάλω ερωτηματικό και όχι θαυμαστικό στο θρέντ,αργότερα όταν μπήκα να το διορθώσω δεν τα κατάφερα.

Απλά έκανα copy paste απο το site που δανείστικα την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πάντως που τις τελευταίες μέρες (από τότε δηλ. που αναρτήθηκε σ' εκείνο το blog) έχουν αρχίσει να πηγαινοέρχονται και τα αντίστοιχα chain e-mails με το σύνδεσμο του petition.

Κανείς δεν μπήκε στη διαδικασία να το τσεκάρει πρώτα. Μας τέλειωσαν οι ανεμόμυλοι και δημιουργούμε καινούριους για να έχουμε να κυνηγάμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μικρή η ζωή αυτού του hoax.

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους ίδιους ανθρώπους που διακινούν συνωμοσιολογία μετά τυμπανοκρουσιών, λίγο μετά οι ίδιοι να την παίρνουν πίσω.

 

Άν και την ιστορία με την απαγόρευση βιταμινών την ακούω σποραδικά εδώ & 2-3 χρόνια, δε βλέπω να επαληθεύονται οι φόβοι των τρομο-λάγνων τουλάχιστο για το σύντομο μέλλον.

Φυσικά ακόμη περιμένω την ελληνο-τουρκική σύρραξη στο Αιγαίο από το καλοκαίρι του 2008 (που είχε προγραμματιστεί), τα τεράστια τσουνάμι που θα έπνιγαν τους ανυποψίαστους που ζουν κάτω από 600 μέτρα υψόμετρο, τη υπαναχώρηση των βόρειων συνόρων της Ελληνικής επικράτειας κάτω από τον Όλυμπο και την προσάρτηση της Μακεδονίας στους ξένους, & ένα σωρό άλλα από τους λάτρεις της αυτοκαταστροφικής παράνοιας.

 

Προσοχή λοιπόν. Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !

Ο "εχθρός" είναι κυρίως η ύπουλα μεταδιδόμενη μούρλα & μάλιστα είναι άγρια εκμεταλλεύσιμη.

Η αιτία της (μούρλας) ΔΕΝ είναι οι "συνήθοις κακοί" που φταίνε για όλα, απλά κάποιοι από αυτούς επωφελούνται, άλλοι σιγοντάρουν & άλλοι πουσάρουν.

Συνηθίζουμε όμως να κολλάμε με τους τελευταίους γιατί σαν πάμε στα αίτια θα δούμε ένα πρόσωπο στον καθρέφτη που τεχνηέντως το αποφεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους ίδιους ανθρώπους που διακινούν συνωμοσιολογία μετά τυμπανοκρουσιών, λίγο μετά οι ίδιοι να την παίρνουν πίσω.

Τα έχεις όλα τακτοποιημένα.

Είναι εξίσου εντυπωσιακό πως οι άνθρωποι που θέλουν να αποκαλούνται εσωτεριστές ,"μάγοι",και μαθητευόμενοι γκουρού δεν έχουν καμία εσωτεριστική εμπειρία.Και αυτό προκύπτει απο την ευκολία σε χαρακτηρισμούς που κάνουν δημοσιογραφίσκοι και πολιτικοί-πολιτικάντιδες όπως "συνωμοσιολογία","τρομολάγνοι"κτλ.

Η νοοτροπία του "ξερώλα" που ξέρει την πραγματικότητα αλλά δεν την αποκαλύπτει ή επιμελλώς την αποκρύπτει ή δεν έχει ιδέα(που είναι το πιθανότερο)

 

Προσοχή λοιπόν. Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

Ο "εχθρός" είναι κυρίως η ύπουλα μεταδιδόμενη μούρλα & μάλιστα είναι άγρια εκμεταλλεύσιμη..

Προσοχή λοιπόν. Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η εκτός απο την μούρλα που όντως υφίσταται ο "εχθρός" είναι η κυκλοθυμία(μια σου μιλάω,μια δεν σου μιλάω,μια σου κλαίω,μια σου γελάω) που κουβαλάτε απο κούνια οι περισσότεροι,η ρουφιανιά(δεν κόβει αποδείξεις ο φούρναρης της γειτονιάς μου),η απαξιώση(οπουδήποτε αλλού είναι καλά,εκτός απο το σπίτι μου και την χώρα μου),η ζήλεια(να ψοφήσει ο γαιδαρος του γείτονα,παρά να αποκτήσω και εγώ έναν),η ψευτομαγκιά(θα κάνω,θα δείξω,αα και ου,και στο τέλος κάθομαι στα αυγουλάκια μου.) και το πολυ μπλα,μπλα,μπλα και απο έργα μηδέν....ε αυτοί είστε φίλε μου,,ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ με τον Τακη Τσουκαλα

Link to comment
Share on other sites

 

 

- Η ιστορία τώρα με την απαγόρευση των εναλλακτικών μεθόδων θεραπείας καθώς των φυσικών συμπληρωμάτων & βιταμινών ισοδυναμεί με διατροφικό & θεραπευτικό "πραξικόπημα". Εκτός του ότι δεν βλέπω να υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την υποτιθέμενη αυτή απόφαση των αρμόδιων ευρωπαϊκών οργάνων, η οικονομική ζημία -όπως προαναφέρθηκε- θα ήταν πολύ μεγάλη.

Πείτε όμως ότι απαγορεύονται τα διατροφικά συμπληρώματα και οι εναλλακτικοί μέθοδοι θεραπείας. Πιστεύετε πραγματικά ότι θα ποινικοποιούν κάποιον που θα διακινεί τέτοιου είδους τροφές ή όλους αυτούς που κάνουν βελονισμό, σιάτσου, κρυσταλλοθεραπεία κ.λ.π.; Πολύ περισσότερο πιστεύετε ότι μπορούν να σταματήσουν όλο αυτό τον κόσμο που θέλει να τρέφεται φυσικά & ν' ασκείται ενεργειακά;

 

 

Δε θα μπορούμε να τα βρούμε στα φαρμακεία, ακόμα κι αν πωλούνται χέρι με χέρι θα πηγαίνουν απατεώνες και θα πουλάνε ψεύτικα ή και επικίνδυνα προϊόντα και έτσι στην ουσία θα σταματήσει η χρήση τους γιατί ο κόσμος θα φοβάται. Τα βιβλία ομοίως θα περιοριστούν σε μεγάλο βαθμό. Πλήρης απαγόρευση πράγματι είναι αδύνατο να επιβληθεί σε κάποιους που είναι φανατικοί αλλά θα υπάρξει δραστικός περιορισμός... Φυσικά δεν γνωρίζω αν όντως υπάρχει η κοινοτική οδηγία και η Νεφέλη έχει δίκιο ότι θα το ήξεραν στα φαρμακεία αν υπήρχε. Όμως όλη αυτή η ιστορία δημιουργεί το ερώτημα αν όντως σκοπεύουν να το κάνουν και διασπείρουν τις φήμες για να μετρήσουν τις αντιδράσεις...

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξίσου εντυπωσιακό πως οι άνθρωποι που θέλουν να αποκαλούνται εσωτεριστές ,"μάγοι",και μαθητευόμενοι γκουρού δεν έχουν καμία εσωτεριστική εμπειρία.Και αυτό προκύπτει απο την ευκολία σε χαρακτηρισμούς που κάνουν δημοσιογραφίσκοι και πολιτικοί-πολιτικάντιδες όπως "συνωμοσιολογία","τρομολάγνοι"κτλ.

Αυτό θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά, αν θες. Πώς ακριβώς προκύπτει? Με ποιά λογική?

Φαντάζομαι πως υπάρχει και δεν την καταλαβαίνω, αλλιώς αποτελεί μια άνευ νοήματος φραστική επίθεση σε μέλος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά, αν θες. Πώς ακριβώς προκύπτει? Με ποιά λογική?

Φαντάζομαι πως υπάρχει και δεν την καταλαβαίνω, αλλιώς αποτελεί μια άνευ νοήματος φραστική επίθεση σε μέλος του φόρουμ.

 

Kαλώς τον,σε περίμενα.Βλέπεις είσαι αρκετά προβλέψιμος.

Οχι Johnnako δεν θα σου εξηγήσω πιο αναλυτικά,φάντασου λοιπόν πως υπάρχει και δεν την καταλαβαίνεις..καλύτερα έτσι.Αν και νομίζω πως καταλαβαίνεις πολύ καλά και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Επιμένεις να είσαι εριστικός και ειρωνικός απο την αρχή του τόπικ,αντίδραση για την αντίδραση.

Την ίδια στάση κρατάς και στην θρέντ για τον Θεοδωράκη,έναν άνθρωπο που άντεξε ένα σωρό βασανιστήρια,εξορίες,φυλακές και ξύλο και κατάφερε όχι μόνο να σταθεί όρθιος,αλλά και να αφήσει ενα έργο ανεκτίμητης αξίας πίσω του.Μόνο και μόνο απο αυτό αξίζει τον σεβασμό.Και αν κάποια στιγμή έγινε υπουργός με την ΝΔ μαγκιά του,αυτό δεν αναιρεί το έργο του.

Επίσης στα Ιεροσόλυμα υπάρχει ο Πανάγιος Τάφος όπου βγαίνει το Άγιο Φως(χωρίς εισαγωγικά),κάνε μια βόλτα αν σε ενδιαφέρει και έλα να μας ξαναγράψεις εντυπώσεις.

Και κάτι τελευταίο.Αν αποτελεί ότι είπα φραστική επίθεση ¨ανευ νοήματος¨ με τα δικά σου κριτήρια,ας το κρίνουν οι συντονιστές του φόρουμ.

Δεν έχω κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Και η απάντησή σου είναι εξίσου προβλέψιμη. Η ερώτηση που σου έθεσα είναι τόσο μια ειλικρινής απορία που έχω (αν όντως έχει λογική ο συνειρμός σου, με ενδιαφέρει η σχετική επεξήγηση) όσο και μια ευκαιρία για σένα να δείξεις ότι το ποστ σου ήταν μια συνεισφορά στη συζήτηση, έστω και σχετικά "ατσούμπαλη", και όχι μια απλή επίθεση σε ένα άλλο μέλος του φόρουμ. Για να μη μου απαντάς θα 'χεις τους λόγους σου..

Τη λογική του συνειρμού σου πραγματικά δεν την καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω όμως την ψυχολογία και τη νοοτροπία πίσω από το ποστ σου, που εμένα προσωπικά με παραπέμπει σε μια προβολή των ανασφαλειών και του εγωισμού σου προς κάποιο άλλο πρόσωπο, προκειμένου να μη λάβεις εσύ την ευθύνη τους. Ο επιπλέον εκνευρισμός ενδεχομένως να απορρέει και από το σχετικό εγωισμό για το ότι ήσουν ανάμεσα σε αυτούς που διαιώνισαν μια αναληθή πληροφορία και όχι σ' αυτούς που το έψαξαν και δεν κατάφεραν να τη διασταυρώσουν. Μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Από 'κει και πέρα τα σχόλια για τα άλλα θέματα ας γίνουν στα ίδια τα τόπικς που έχουν ανοιχτεί, μην το κάνουμε μπάχαλο το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Artzuna Artzuna, έμπλεξες λίγο τα μπούτια σου ή μου φαίνεται.

 

Όταν λέω:

Τελικά, μικρή η ζωή αυτού του hoax.

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους ίδιους ανθρώπους που διακινούν συνωμοσιολογία μετά τυμπανοκρουσιών, λίγο μετά οι ίδιοι να την παίρνουν πίσω.

 

Δεν εννοώ το topic που έκανες για τη δήθεν απαγόρευση του εναλλακτικού τρόπου ζωής αλλά γι' αυτό: http://newworldorder-wakeup.blogspot.com/2010/11/blog-post_3159.html

Και όπως μπορείς να διαπιστώσεις δεν είμαι εγώ που κρίνω ότι είναι hoax. Απλά τυγχάνει μερικοί να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί εξαρχής.

 

Τώρα εκτός αυτού, είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό το πως πήρες μια μύγα που δεν ήταν για σένα & μυγιάστηκες.

 

Τα έχεις όλα τακτοποιημένα.

Είναι εξίσου εντυπωσιακό πως οι άνθρωποι που θέλουν να αποκαλούνται εσωτεριστές ,"μάγοι",και μαθητευόμενοι γκουρού δεν έχουν καμία εσωτεριστική εμπειρία.Και αυτό προκύπτει απο την ευκολία σε χαρακτηρισμούς που κάνουν δημοσιογραφίσκοι και πολιτικοί-πολιτικάντιδες όπως "συνωμοσιολογία","τρομολάγνοι"κτλ.

Η νοοτροπία του "ξερώλα" που ξέρει την πραγματικότητα αλλά δεν την αποκαλύπτει ή επιμελλώς την αποκρύπτει ή δεν έχει ιδέα(που είναι το πιθανότερο)

 

Δεν έχω την απαίτηση να αρέσω σε όλους γιατί αυτό είναι αδύνατο. Όπως ένα Χ μέλος του φόρουμ μπορεί να μη μου αρέσει ο τρόπος του ή οι απόψεις του, αυτό αποτελεί λόγο για να τον κατηγορήσω;

Για τη συνωμοσιολογία που έχω τοποθετηθεί, είτε σου αρέσει είτε όχι, αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος

ότι από τα 10 ζητήματα που θέτει, στην καλύτερη το 1 βία 2 να ισχύουν και αυτά στο περίπου. Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου εκτίμηση.

 

 

 

Προσοχή λοιπόν. Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η εκτός απο την μούρλα που όντως υφίσταται ο "εχθρός" είναι η κυκλοθυμία(μια σου μιλάω,μια δεν σου μιλάω,μια σου κλαίω,μια σου γελάω) που κουβαλάτε απο κούνια οι περισσότεροι,η ρουφιανιά(δεν κόβει αποδείξεις ο φούρναρης της γειτονιάς μου),η απαξιώση(οπουδήποτε αλλού είναι καλά,εκτός απο το σπίτι μου και την χώρα μου),η ζήλεια(να ψοφήσει ο γαιδαρος του γείτονα,παρά να αποκτήσω και εγώ έναν),η ψευτομαγκιά(θα κάνω,θα δείξω,αα και ου,και στο τέλος κάθομαι στα αυγουλάκια μου.) και το πολυ μπλα,μπλα,μπλα και απο έργα μηδέν....ε αυτοί είστε φίλε μου,,ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ με τον Τακη Τσουκαλα

 

Είναι λυπηρό & αστείο ταυτόχρονα. Λυπηρό που σαν παλιό μέλος του φόρουμ έχασες την ψυχραιμία σου σαν πρωτάρης που νιώθει να θίγεται ο εγωϊσμός του, και αστείο που ενώ ούτε γνωριζόμαστε ούτε είμαστε φίλοι "φίλε μου" είσαι τόσο άστοχος όσο η βεβαιότητα της ψευδαίσθησής σου.

 

Κατά τ' άλλα είναι άκρως ενδιαφέρον το γεγονός ότι μέσα από τέτοιου είδους ξεσπάσματα μπορεί ν' αποκαλύψει για κάποιον ότι φοβάται τη κυκλοθυμία... :rolleyes:

Για τα υπόλοιπα έχεις πολύ πλάκα :lol: :lol:

 

Δε σου κρατάω κακία :)

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω όμως την ψυχολογία και τη νοοτροπία πίσω από το ποστ σου, που εμένα προσωπικά με παραπέμπει σε μια προβολή των ανασφαλειών και του εγωισμού σου προς κάποιο άλλο πρόσωπο, προκειμένου να μη λάβεις εσύ την ευθύνη τους. Ο επιπλέον εκνευρισμός ενδεχομένως να απορρέει και από το σχετικό εγωισμό για το ότι ήσουν ανάμεσα σε αυτούς που διαιώνισαν μια αναληθή πληροφορία και όχι σ' αυτούς που το έψαξαν και δεν κατάφεραν να τη διασταυρώσουν. Μπορεί να κάνω και λάθος...

 

είσαι τόσο άστοχος όσο η βεβαιότητα της ψευδαίσθησής σου.

Κατά τ' άλλα είναι άκρως ενδιαφέρον το γεγονός ότι μέσα από τέτοιου είδους ξεσπάσματα μπορεί ν' αποκαλύψει για κάποιον ότι φοβάται τη κυκλοθυμία...

Τελικά έχουμε πολλούς Φρουντ εδώ μέσα.

 

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες "φίλε μου" Αqua Marine,προσωπικά αν και δεν καταλαβαίνω τι γράφεις πολλές φορές χρησιμοποιώντας όρους όπως οι πολιτικοί στα τηλεοπτικά πάνελ(όπως τυγχάνει να βλέπω αυτήν την ώρα στην TV),εκτιμώ τις απόψεις σου,τουλάχιστον δείχνει οτι έχεις παιδεία.

Απορώ γιατί το λίνκ που παράθεσες παραπάνω δεν το χες παραθέσει στο προηγούμενο σου πόστ.

Αλήθεια όμως τι πάει να πει συνωμοσιολογία? Ποιός θεωρείτε συνωμοσιολόγος και με ποιά κριτίρια?

 

Και για εμένα είναι εξίσου λυπηρό να κάθομαι και να απαντάω και να σπαταλάω ενέργεια σε ειρωνικά σχόλια υποτιθέμενων ¨φίλων¨ για ένα θέμα που πόσταρα που αν μη τι άλλο θεώρησα πως θα ενδιέφερε ενα φόρουμ "εσωτερισμού".

Τελικά αυτό ήταν και το μεγάλο μου λάθος και δεν είναι η πρώτη φορά.

Όσο αναφορά την κυκλοθυμία,την απεχθάνομαι και διόλου δεν την φοβάμαι.Ας την φοβούνται αυτοί που την κατέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα είναι εξίσου λυπηρό να κάθομαι και να απαντάω και να σπαταλάω ενέργεια σε ειρωνικά σχόλια υποτιθέμενων ¨φίλων¨ για ένα θέμα που πόσταρα που αν μη τι άλλο θεώρησα πως θα ενδιέφερε ενα φόρουμ "εσωτερισμού".

Φίλε artzuna τελικά, απ' ότι φαίνεται, όση απόσταση έχει το ερωτηματικό από το θαυμαστικό στο πληκτρολόγιο (επειδή είπες ότι τα μπέρδεψες), τόση απόσταση είχαν και οι προθέσεις σου από το αποτέλεσμα της κουβέντας. Αλλά δεν βάζω και εισαγωγικά στη λέξη φίλος μόνο και μόνο από την έκβαση μιας κουβέντας, εκτός κι αν πια σε πείραξε κάτι τόσο πολύ, που σε αυτή την περίπτωση το συζητάμε με ΡΜ, όχι εδώ. Πάντως χαλάρωσε κι εσύ λίγο, μην αρπάζεσαι με το παραμικρό. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες "φίλε μου" Αqua Marine,προσωπικά αν και δεν καταλαβαίνω τι γράφεις πολλές φορές χρησιμοποιώντας όρους όπως οι πολιτικοί στα τηλεοπτικά πάνελ(όπως τυγχάνει να βλέπω αυτήν την ώρα στην TV),εκτιμώ τις απόψεις σου,τουλάχιστον δείχνει οτι έχεις παιδεία.

 

 

Για να κλείσω με τα θέματα επί προσωπικού, δε δίνω δεκάρα για το πως φαίνομαι στους άλλους. Κοινώς δεν είμαι δέσμιος της εικόνας που προβάλλω & αντιλαμβάνεται ο άλλος.

Αυτά για να τελειώνω με μια παραμύθα που μπορεί να απασχολεί όσο θέλει τους άλλους αλλά όχι εμένα :wink:

 

 

Απορώ γιατί το λίνκ που παράθεσες παραπάνω δεν το χες παραθέσει στο προηγούμενο σου πόστ.

 

Πες αμέλεια. Από την άλλη το βρίσκεις λογικό να εννοώ εσένα ότι παίρνεις πίσω ένα hoax τη στιγμή που -όπως ισχυρίζεσαι- δεν το υποστηρίζεις αλλά το έκανες topic για προβληματισμό;

 

 

Αλήθεια όμως τι πάει να πει συνωμοσιολογία? Ποιός θεωρείτε συνωμοσιολόγος και με ποιά κριτίρια?

 

Θεωρώ ότι συνωμοσιολογία είναι το τελικό αποτέλεσμα που προκύπτει από μια διαδικασία που ξεκινά όταν μερικοί αφού πρώτα αντιληφθούν εμπειρικά μερικά ψήγματα αλήθειας(..), τα περνάνε έπειτα μέσα από το προσωπικό τους φίλτρο (ή & μέσα από διασταυρώσεις συγγενικών φίλτρων). Στη συνέχεια οικοδομούν μέσα από μια ακολουθία συνειρμών, βέβαιες (γι' αυτούς) πραγματικότητες που ερμηνεύουν & λύνουν το μυστήριο του κόσμου μέσα από την ύπαρξη ενός πολύμορφου "κακού". Ενός "κακού" που βολεύει να μας απαλύνει από τις ευθύνες μας.

 

Μέχρι το σημείο του πως επεξεργάζεται κάποιος (μέσα από το δικό του φίλτρο) τις πληροφορίες που δέχεται, δε βρίσκω κάτι αρνητικό σ' αυτό & μάλιστα είναι κάτι πολύ φυσικό.

 

Τα παρατράγουδα ξεκινάνε όταν η Υποκειμενική Πραγματικότητα (για να μιλήσω με Μπαλανικούς όρους) που πληρεί πολλές φορές τις ψυχικές ανάγκες & τον κόσμο αυτού που επεξεργάζεται τις πληροφορίες, περνιέται για Αντικειμενική Πραγματικότητα (βέβαιη πραγματικότητα).

Έτσι έχουμε την προβολή και μετάδοση εξωτικών σεναρίων που δοκιμάζονται στη συνείδηση του καθενός προσδοκώντας ν' αποκτήσουν υπόσταση με το να θεωρηθούν ως γεγονός (de facto) από τον δέκτη.

 

Από τα πιθανά ψήγματα αλήθειας λοιπόν φτάσαμε στις βέβαιες πραγματικότητες πυροβολημένων. Είναι πράγματι μαγικό το πόσο εύκολα τα σενάρια με την ύπαρξη κάθε καρυδιάς "κακού" μπορούν να αναπτυχθούν στη συνείδηση ενός κόσμου που δεν πιστεύει στη δύναμη του.

Γιατί προσέξετε, αν έχω πραγματική Δύναμη δεν έχω μετά πολύ ανάγκη την ύπαρξη του βολικού κακού, ή ..μπορώ και κοντρολάρω το ήδη υπάρχον κακό.

 

Και εδώ χρειάζεται μια ΔΙΑΚΡΙΣΗ. Άλλο πράγμα -κατά την ταπεινή μου άποψη- το μαγικό κομμάτι και άλλο η φαντασιακή μου προβολή που ικανοποιεί τις ψυχικές μου ανάγκες, την ψυχική μου ανισορροπία, το πληγωμένο μου εγώ κ.λ.π.

Μπορεί δηλ. το μαγικό κομμάτι να εφάπτεται κάπου με τη συνωμοσιολογική προβολή αλλά νομίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα.

Για το θέμα όμως της ψυχικής υγείας σε σχέση με τη καθαρά μαγική εργασία, μιλά (αν και δογματικά) απείρως πιο διεξοδικά και κατανοητά η Fortune.

Σε γενικές γραμμές -και όπως ίσως κάποιοι να γνωρίζουν- τα οριακά φαινόμενα ή γενικά αυτό που λέμε "άγνωστο" έχει μια απέχθεια στις βεβαιότητες, μιας και εκ φύσεως είναι αφηρημένο, ρευστό και γλυστρά.

Σκεφτείτε πόσο άστοχοι είναι λοιπόν όλοι αυτοί που θέλουν να το καλουπώσουν σε σενάρια.

 

Συνωμοσιολόγος είναι τόσο αυτός που μεταδίδει με κατάλληλη επιχειρηματολογία το δικό του σενάριο με τους συνήθης κακούς, όσο και αυτός που την αναμεταδίδει με την αντίστοιχη βολική βεβαιότητα.

 

Και για να μην ισοπεδώνω παντελώς το κεφάλαιο συνωμοσιολογία, όπως έχω ξαναπεί, πίσω από μερικά τέτοια σενάρια μπορεί κάποιος αν ψάξει να βρει πράγματι μικρές συγκαλυμμένες αλήθειες, αλλά μέχρι εκεί. Για να το θέσω ανάποδα, οι αλήθειες του αυτού σπορ είναι ξόφαλτσες..

 

Το τι θα πιστέψει λοιπόν κάποιος και τι όχι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :wink:

 

 

Όσο αναφορά την κυκλοθυμία,την απεχθάνομαι και διόλου δεν την φοβάμαι.Ας την φοβούνται αυτοί που την κατέχουν.

 

Και όμως η κυκλοθυμία ως συναισθηματική φύση με τα πάνω & τα κάτω της, τις αντιφάσεις & τα παράδοξα, χαρακτηρίζει το κόσμο μας. Εάν δε συμφιλιωθείς μαζί της θα σε ταλαιπωρήσει!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αγνοήσω τον όλο καβγά, μιας και τον θεωρώ λίγο άσκοπο, θα ήθελα να παραθέσω απλά αυτό.

 

 

 

Ουσιαστικά δεν λέει και πολλά παραπάνω από αυτά που έγραφε και το link του Aqua Marine, με τη διαφορά όμως ότι δεν είναι πηγή από κάποιο απλό blog (του οποίου η αξία αμφισβητείται εύκολα, ειδικά αν ειναι συνωμοσιολογικού χαρακτήρα όπως το New World Order Wake Up) αλλά από ένα σοβαρό ειδησεογραφικό δίκτυο, με πληροφορίες από τις επίσημες πηγές.

 

 

Τι θα λέει λοιπόν αυτή η περίφημη ρύθμιση; Θα λέει ότι τα προϊόντα και οι μέθοδοι εναλλακτικής ιατρικής, τα συμπληρώματα, τα θεραπευτικά βότανα κλπ, όπως και κάθε άλλη φαρμακευτική αγωγή - γιατί κι αυτά φάρμακα είναι, άσχετο αν πολλοί δεν το καταλαβαίνουν - θα πωλούνται αποκλειστικά από τα φαρμακεία και όχι από τρίτους, μη εγκεκριμένους παρόχους. Δεν απαγορεύονται γενικά. Σταματήστε να ανησυχείτε λοιπόν, όσοι ανησυχείτε ακόμα.

 

Ποιο είναι όμως το παρασκήνιο πίσω από όλο αυτό;

 

ΕΠιφανειακά, αυτή η ρύθμιση θα αποτελέσει ένα όπλο ενάντια στους κομπογιαννίτες που προανέφερα (με τα ταμπόν από τρίχες ινδιάνων, τη σκόνη από κόκκαλα δράκου κλπ), ένα φαινόμενο που εδώ στην Ελλάδα κάνει θραύση, και ως ένα βαθμό υπάρχει και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Ωστόσο, στο βάθος φαίνεται να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Βλέπετε, εδώ στην Ελλάδα ο εναλλακτικός τρόπος ζωής μπορεί να είναι κάτι ταμπου και να τον κοροϊδεύουν οι "mainstream" φορείς υγείας, στις περισσότερες χώρες όμως όπως η Βρετανία για παράδειγμα - η οποία μάλιστα πρότεινε την εν λόγω ρύθμιση -, η Γερμανία κλπ θεραπείες όπως βοτανοθεραπεία, χειροπρακτική, βελονισμός και λοιπά "εναλλακτικά" έχουν ενταχθεί στον κρατικό μηχανισμό υγείας, και υποστηρίζονται επίσημα από τα ασφαλιστικά ταμεία τους. Αυτό το έχω διαπιστώσει από συζητήσεις μου με άτομα που ζουν σε αυτές τις χώρες, Έλληνες και μη. Συνεπώς, το εν λόγω νομοσχέδιο όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον μάλλον έχει ως σκοπό τον έλεγχο του εμπορίου των συμπληρωμάτων, εναλλακτικών μεθόδων κλπ, με σκοπό φυσικά το κέρδος, εφόσον όλα θα εξαρτώνται πλέον από τους κρατικούς μηχανισμούς.

 

Πάντως, και η θεωρία ότι το "petition" για τις 35 εκατομμύρια (αλήθεια, δεν είναι υπερβολικό το νούμερο που ζητούν;) υπογραφές μάλλον το έχουν κάνει εταιρίες τέτοιων προϊόντων που δεν θέλουν να ελέγχονται από την Ευρώπη δεν μου φαίνεται παράλογη...

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αγνοήσω τον όλο καβγά, μιας και τον θεωρώ λίγο άσκοπο, θα ήθελα να παραθέσω απλά αυτό.

...

Επιτέλους κάτι με νόημα.

Επίσης - νομίζω - πως δεν θα απαγορεύεται να πουλάς τσαγάκια, θα απαγορεύεται (έχει μια λογική) να τα διαφημίζεις ότι με αυτά μπορείς να αντιμετωπίσεις καρκίνο, ζάχαρο και πάσα νόσο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...