Jump to content

Ε δεν μου ερχεται κανενας τιτλος της προκοπης τωρα


Recommended Posts

Κάποτε, πάνε πολλά χρόνια, είχα κάνει ένα πείραμα με τον εαυτό μου. Προσπάθησα να ζήσω χωρίς τύψεις, χωρίς να ακούω την εσωτερική φωνή που πάντα με οδηγούσε και να κάνω αυτό που ήθελα. Να μην είμαι ο εαυτός μου αλλά ένα εντελώς διαφορετικό πλάσμα. Να μην ακούω τη συνείδησή μου. Με εξέπληξε το πόσο εύκολο ήταν αυτό, πόσο εύκολα υπάκουσε ο εαυτός μου τους καινούριους κανόνες. Ήταν μια πολύ άνετη και εύκολη περίοδος της ζωής μου να ζω χωρίς συνείδηση, να κάνω αυτό που ήθελα χωρίς να σκέφτομαι αν κάποιος θα πληγωθεί ή θα τον αδικήσω. Ζούσα μόνο για μένα, υπακούωντας στο ένστικτό μου και ίσως να ήμουν πιό ελεύθερη τότε. Αλλά, μετά παρατηρούσα τις αλλαγές στον εαυτό μου και κάτι έλειπε από την εικόνα. Έτσι επέστρεψα στον παλιό εαυτό και δεν τον απαρνιέμαι πια, τον δέχομαι και έμαθα να τον αγαπώ. Και να είμαι ευτυχισμένη ζώντας με ηθική και συνείδηση.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε, πάνε πολλά χρόνια, είχα κάνει ένα πείραμα με τον εαυτό μου. Προσπάθησα να ζήσω χωρίς τύψεις, χωρίς να ακούω την εσωτερική φωνή που πάντα με οδηγούσε και να κάνω αυτό που ήθελα. Να μην είμαι ο εαυτός μου αλλά ένα εντελώς διαφορετικό πλάσμα. Να μην ακούω τη συνείδησή μου. Με εξέπληξε το πόσο εύκολο ήταν αυτό, πόσο εύκολα υπάκουσε ο εαυτός μου τους καινούριους κανόνες. Ήταν μια πολύ άνετη και εύκολη περίοδος της ζωής μου να ζω χωρίς συνείδηση, να κάνω αυτό που ήθελα χωρίς να σκέφτομαι αν κάποιος θα πληγωθεί ή θα τον αδικήσω. Ζούσα μόνο για μένα, υπακούωντας στο ένστικτό μου και ίσως να ήμουν πιό ελεύθερη τότε. Αλλά, μετά παρατηρούσα τις αλλαγές στον εαυτό μου και κάτι έλειπε από την εικόνα. Έτσι επέστρεψα στον παλιό εαυτό και δεν τον απαρνιέμαι πια, τον δέχομαι και έμαθα να τον αγαπώ. Και να είμαι ευτυχισμένη ζώντας με ηθική και συνείδηση.

 

Ευτυχώς που δεν το τράβηξες πολύ γιατί θα το πλήρωνες κάποτε... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ηθικη δεν εχει καμια σχεση με το καλο και το κακο...

Και εσωτερικη φωνη ειναι το υποσυνειδητο και οσα εχουν μπει σ αυτο

τα πρωτα χρονια της ζωης του ανθρωπου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ηθικη δεν εχει καμια σχεση με το καλο και το κακο...

Και εσωτερικη φωνη ειναι το υποσυνειδητο και οσα εχουν μπει σ αυτο

τα πρωτα χρονια της ζωης του ανθρωπου...

Η ηθική έχει μεγάλη σχέση με το τι εξυπηρετεί την επιβίωση, σε "τρέφει" ("καλό") και το τι σε δεν εξυπηρετεί την επιβίωση, "βλάπτει" ("κακό"). Γιατί ηθική=τρόπος συμπεριφοράς/στάσης.

Οι συμπεριφορές που ωφελούσαν (στατιστικά βέβαια από κοινωνική παρατήρηση, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις) επεκράτησε να θεωρούνται "ηθικές" ενώ εκείνες που έβλαπταν "ανήθικες".

Παρά τις αλλαγές παραμέτρων αυτά παραμένουν σε μεγάλο βαθμό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...