Jump to content

Κάτι που με απασχολεί...


Recommended Posts

Αυτό που με απασχολεί δεν έχει να κάνει τίποτα με τη μαγεία και πιθανόν να σας φανεί γελοίο. Δεν μπορώ να το αποκαλέσω και πρόβλημα (μακάρι τέτοια να ήταν τα προβλήματα του κόσμου), θέλω όμως να καλυτερεύσω λίγο την κατάσταση. Λοιπόν, παρατήρησα τελευταίως πως όλα τα πράγματα που λέω και κάνω, τα κάνω μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσω τους γύρω μου, είτε τους ξέρω είτε δεν τους ξέρω. Θέλω να πω, πως δεν κάνω ποτέ κάτι που αγαπώ εγώ πραγματικά. Κάποτε αναρωτιέμαι αν θα έκανα αυτά τα πράγματα, αν ήμουν κάπου μόνη μου, χωρίς να με βλέπουν άλλοι (και όταν λέω "να κάνω πράγματα" εννοώ το πως μιλάω, το τι λέω και συνηθισμένες πράξεις κτλ) Πάντα γίνομαι άλλος άνθρωπος.

 

Μπορεί αυτά να σας φαίνονται ασήμαντα και χαζά, αλλά για μένα είναι αρκετά σημαντικά.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εντοπίσει αυτό που δε σου αρέσει, και το έχεις παραδεχτεί.

Έκανες δύο απ'τα τρία βήματα.

Το επόμενο είναι να το "διορθώσεις", εφόσον δε σου πάει. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι ασήμαντα.

Αφού τα ξέρεις τα παραπάνω θέματα, για πιο λόγο συνεχίζουν να σε απασχολούν; Θέλεις να τα αλλάξεις είσαι ικανοποιημένη από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω απλά, να μην με απασχολεί πολύ η γνώμη των αλλών και να μη φοβάμε για το τι θα πούνε για μένα. Όταν είμαι έξω στον δρόμο νιώθω πως όλοι με κοιτάνε και με σχολιάζουν. (και αυτό με κάνει να νιώθω απαίσια!) :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο κλαμπ! Κατά κάποιον τρόπο είναι αγοραφοβία, αν και θα υπάρξουν ενστάσεις. Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, ή έστω αντιμετώπιζα μέχρι πολύ πρόσφατα. Θα σου πω τις σκέψεις μου.

 

Καταρχάς, δεν είναι σωστό να μην σε νοιάζει τι λένε οι γύρω σου. Ζεις μέσα σε μια κοινωνία η οποία αποτελείται από εσένα και τους γύρω σου. Εφόσον έτσι έχει η κατάσταση, υπάρχουν αλληλεπιδράσεις. Για να κυλάει ομαλά η συναναστροφή σου και ο βίος σου μέσα στην κοινωνία πρέπει να εξομαλύνεις αυτές τις αλληλεπιδράσεις, να μετριάσεις δηλαδή κάποιες και να αυξήσεις κάποιες άλλες. Αυτό πρέπει να γίνει ως αρχή.

 

Έπειτα, πρέπει να κατανοήσεις ότι όντως κάποια από τα άτομα που σε βλέπουν σε σχολιάζουν. Εδώ, απαιτείται να γίνει αντιληπτός σε βαθμό 100% η διαφορά ανάμεσα στο κάποια και στο όλοι. Και λέγοντας 100% εννοώ να το αντιληφθείς συνειδητά και να το γράψεις ασυνείδητα.

 

Το επόμενο βήμα είναι να κατανοήσεις στο μέγιστο ότι κι εσύ σχολιάζεις κάποια από τα άτομα που βλέπεις, έστω και από μέσα σου. Όταν το πραγματοποιήσεις και αυτό είσαι έτοιμη για το τελευταίο βήμα.

 

Το τελευταίο βήμα χωρίζεται σε 2 μέρη. Το πρώτο αφορά στην βελτίωση της σχέσης σου με το σώμα και το πρόσωπό σου αποδεχόμενη τα συν του και τα πλυν του. Το δεύτερο μέρος αφορά στην συνειδητοποίηση ότι έχοντας πραγματοποιήσει τα παραπάνω δεν έχεις πλέον αυτό το συναίσθημα.

 

Ελπίζω να λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΙΧΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ......ΤΟΤΕ,ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ,ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ,ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΥ ΕΣΦΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ.....

.....ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ "ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ" , ΑΓΑΠΗΣΕ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΝΙΚΗΣΕΙΣ.....ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΠΑΜ......ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ.

........ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αγαπησεις εσυ πρωτα τον εαυτο σου,πως θα τον αγαπησουν και οι αλλοι?

Τσου!δεν ειναι ασχετο αυτο που λεω!Ισως κανεις πραγματα για να εντυπωσιασεις

επειδη νομιζεις οτι αν εισαι ο εαυτος σου δεν θα αρεσεις στους αλλους. ^_^

Ε...εδω σε παραπεμπω στην αρχικη συμβουλη.Αν την εφαρμοσεις θα αισθανεσαι και πιο ανετα με τους γυρω σου. :goodwork:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :cheerful:

 

αλλά όπως βλέπω τα πράγματα, θα χρειαστώ πολύ καιρό για να αγαπήσω τον εαυτό μου και να είμαι εντάξη μ΄αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, είναι μεγάλο τό «τίμημα» τού προσωπείου, γιά νά γίνεσαι αποδεκτός/ή.

 

Ενα μεγάλο μέρος τής ζωής μας τό ζούμε μαζί μέ άλλους ανθρώπους.

Ο τρόπος πού συνυπάρχουμε μέ άλλους ανθρώπους ? ανάλογα καί μέ τό χώρο καί τούς ανθρώπους - διέπεται από κανόνες. Λογικό είναι νά περναμε από μία διαδικασία επιλλογών τής συμπεριφοράς μας, ανάλογα τού άν επιθυμούμε νά είμαστε αποδεκτοί ή όχι στό συγκεκριμμένο χώρο καί τούς συγκεκριμμένους ανθρώπους.

 

Στήν αρχή τής κοινωνικής μας ζωής, όταν νιώθουμε ότι, ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ, είναι λογικό νά πληρώνουμε καί τό σχετικό «τίμημα», σέ συνεχή βάση. Αργότερα, μέ τήν πάροδο τού χρόνου, μέ τήν απόκτηση καλών καί κακών εμπειριών, αλλάζουν από μόνα τους τά πράγματα.

 

Οι επιλλογές μας θά φιλτράρονται ? μέσα από τήν αυτοεκτίμηση πού έχουμε αναπτύξει - καί «τίμημα» θά καταβάλλουμε μόνο όπου κατά τήν γνώμη μας αξίζει τόν κόπο...

 

Σέ αυτή τή ζωή, κάθε τι έχει τό «τίμημά του». Τουλάχιστον, άς είναι σημαντικό γιά εμάς!

 

ΥΓ: " ...αγάπα τόν πλησίον σου, ως εαυτόν!"

σκέψου λοιπόν πόσο πολύ πρέπει νά αγαπάς τόν εαυτό σου, όταν τόν υποβάλλεις σέ τέτοια ...θυσία !

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχε η δυνατοτητα να μισησω τον εαυτο μου, δεν θα υπηρχε επισης και η δυνατοτητα

να τον αγαπησω

Αγαπω το μισος, γιατι λογο του μισους μονο εχω την δυνατοτητα να το αγαπησω.

 

 

Αν δεν υπηρχε η δυνατοτητα να αγαπησω τον εαυτο μου, δεν θα υπηρχε επισης και η δυνατοτητα

να τον μισησω.

Μισω την αγαπη, γιατι λογο της αγαπης εχω μονο την δυνατοτητα να την μισησω.

 

Οταν στρεψεις το οπλο που κρατας και σημαδεψει τον εαυτο του, αυτοματα ανακαλυπτεις

ενα καινουργιο και δυνατοτερο οπλο.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι λενε οτι το μισος ειναι τοσο αγνο και καθαρο συναισθημα σαν την ψυχη

ενος βρεφους.Τι εχετε να πειτε γι αυτο?Μπορει να ειναι πιο αθωο το μισος απο την αγαπη?Η αγαπη λενε οτι μολυνετε ευκολα. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τις αποψης οτι τιποτε δεν ειναι καθαρο και αγνο σε αυτο τον κοσμο. Ολα ειναι απο λιγο εως

αρκετα μπερδεμενα με αλλα πραγματα.

 

Ψυχη; τι ειναι αυτο παλι;

Link to comment
Share on other sites

Tό μίσος εμπεριέχει την αγάπη και η αγάπη το μίσος όπως εξάλλου συμβαίνει με όλα τα αντίθετα.Δεν νομίζω ότι η αγάπη μολύνεται ευκολότερα.Απλά μας απασχολεί περισσότερο σαν έννοια και επιπλέον χρησιμοποιήται με τους γνωστούς τρόπους.Η αγάπη <<πουλάει>> περισσότερο.Αυτές τις μέρες ειδικά είναι και επίκαιρη.Με το μίσος ποιός ασχολείται;Ίσως γι'αυτό μοιάζει πιο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Με το μίσος ποιός ασχολείται;Ίσως γι'αυτό μοιάζει πιο καθαρό.

4413[/snapback]

 

Σκεφτομαι μηπως οταν λενε 'καθαρο και αγνο' για το μισος το στηριζουν στο 'Μετα την μεγαλη αγαπη αργα η γρηγορα ερχεται το μεγαλο μισος' με αποτελεσμα να μολυνεται :unsure: Ενω το μισος τις περισσοτερες φορες ειναι απολυτο και παντα εχει ασχημα αποτελεσματα.

 

Μπερδεψαμε τα μπουτια μας μηπως? :blink::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με το μίσος ποιός ασχολείται;Ίσως γι'αυτό μοιάζει πιο καθαρό.

4413[/snapback]

 

Σκεφτομαι μηπως οταν λενε 'καθαρο και αγνο' για το μισος το στηριζουν στο 'Μετα την μεγαλη αγαπη αργα η γρηγορα ερχεται το μεγαλο μισος' με αποτελεσμα να μολυνεται :unsure: Ενω το μισος τις περισσοτερες φορες ειναι απολυτο και παντα εχει ασχημα αποτελεσματα.

 

Μπερδεψαμε τα μπουτια μας μηπως? :blink::wacko:

4420[/snapback]

Το μίσος δεν έρχεται ποτέ μετά από μια μεγάλη αγάπη αλλά μετά από ένα μεγάλο πάθος.Το ένα εμπεριέχει το άλλο είπα,όχι ότι συνεπάγεται.Και για να σε μπερδέψω λίγο ακόμα,έχεις σκεφτεί ότι αυτό που έκανε ο χριστιανισμός στον κόσμο στο όνομα της αγάπης το έκανε ξανά,μερικούς αιώνες αργότερα,ο ναζισμός,χρησιμοποιώντας το φυλετικό μίσος;Και των δύο οι ιδέες πρόβαλλαν την καθαρότητα και αγνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...