Jump to content

Σχολή Μαγείας ???


 Share

Recommended Posts

Σχολή Μαγείας υπάρχει/ουν? καιρό τώρα το συζήτο με διαφόρους γνωστούς που κοινό μας ενδιαφέρον είναι η μαγεία . ψάχνοντας βρήκα αυτό .

Η πρώτη Ευρωπαϊκή σχολή μαγείας είναι γεγονός!

 

http://tech.pathfind...ara/106136.html

http://www.kazam.gr/online/node/62029

Σε ξένες χώρες υπάρχουν σχόλες – κολλεγιά που διδάσκουν αλχημεία για τη λοιπόν να μην υπαρχή κάτι παρόμοιο και για μαγεία . sweat.gif

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν αλλά την αλχημεία μπορούν να τη δικαιολογήσουν ως επέκταση της επιστήμης, της χημείας, ενώ τη μαγεία;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προκαταβολικά να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν κάνω διαφήμιση σε καμία σχολή ή ομάδα, ούτε προτείνω τη συμμετοχή κανενός σε κάποια. ό,τι γράφω από εδώ και κάτω το κάνω ενημερωτικά.

 

Ξεκινώντας λοιπόν από τα ελληνικά δεδομένα, τους τελευταίους μήνες έχει ξεκινήσει η διαδικασία για την έναρξη μαθημάτων της Ακαδημίας Phoenix Rising, εχουν ξεκινήσει οι εγγραφές κλπ. Την ακαδημία την παρουσίασε σύντομα μέσα στο forum ο Arpokratis εδώ. Πρόκειται, εν ολίγοις, για μια ακαδημία μαθημάτων, σεμιναρίων και διαλέξεων πάνω στο δυτικό εσωτερισμό και τις διάφορες προεκτάσεις του, από τον πλατωνισμό, το γνωστικισμό, την κλασσική καμπάλα και τον ερμητισμό, μέχρι τα σύγχρονα συγκρητικά συστήματα, το χαοτισμό, ακόμη και τον... Λάβκραφτ! Για περισσότερα, μπορείτε να απευθυνθείτε στη σελίδα τους:

 

http://www.el.phoenixrising.org.gr

 

 

 

Δυστυχώς, απ'όσο γνωρίζω, σε καθαρά ακαδημαϊκό πλαίσιο είναι η μόνη προσπάθεια που έχει γίνει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα.

 

Πέρα από αυτά, στην Ευρώπη, εκτός από το "πανεπιστήμιο" που ήδη ανέφερε ο Πάνας, υπάρχει το Alchemy Guild, που διδάσκει - τι άλλο - την αλχημεία σε όλο της το εύρος, από τα ερμητικά κείμενα και τις συνταγές του Παράκελσου ως τη σύγχρονη αλχημεία της ψυχής του Γιουνγκ.

 

Πάντως, η πιο γνωστή "σχολή Μαγείας" είναι η "Grey School of Wizardry" του Oberon Zell Ravenheart, όπου διδάσκεται η "τέχνη του Μάγου". Μάλιστα η συγκεκριμένη έχει πρόγραμμα δομημένο στο στυλ του... Χόγκουαρτς (ο ίδιος ο Oberon είναι γνωστός σαν ο "Αληθινός Ντάμπλντορ" - περαστικά του ευχόμαστε όλοι, και καλή δύναμη στη χημειοθεραπεία του), όπου οι μαθητές διδάσκονται μαγεία φίλτρων, προστατευτική μαγεία, ξόρκια, κλπ . ΤΟ ενδιαφέρον με τη Grey School είναι ότι μέλη του διδακτικού προσωπικού της είναι πολλά μεγάλα κεφάλια, όπως για παράδειγμα ο περιβόητος - και "θεός" για τους απανταχού γουικανούς - Raymond Buckland (Το πλήρες βιβλίο της Μαγείας), ή o Donald Michael Craig (Modern Magick). Στην ουσία η παράδοση του Μαγου (Wizard) δεν διαφέρει και πολύ με όσα κάνουν οι γουικανοί, με τη διαφορά ότι δεν είναι τόσο έντονο το θρησκευτικό στοιχείο, αλλά ασχολούνται περισσότερο με το κομμάτι της (φυσικής;) μαγείας...

 

Αυτές είναι οι "σχολές" που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Σαφώς υπάρχουν και μερικές ακόμα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, και δεν έχω και υλικό μαζί μου για να ψάξω.

 

 

Οι "σχολές μαγείας" πάντως γενικά είναι λίγες στον αριθμό, κι αυτό επειδή τον ρόλο της εκπαίδευσης συνήθως τον αναλαμβάνουν τα εσωτερικά τάγματα, τα οποία διδάσκουν, πέρα από τη φιλοσοφία τους και πρακτικά ζητήματα στα μέλη τους.

Link to comment
Share on other sites

Grey School of Wizardry??? Χαχαχααα! Καλό!!! Μου άρεσε αυτό...

 

Η wicca δεν είναι στα αλήθεια θρησκεία αλλά σύστημα μαγείας, ο λόγος που νομικά το έκαναν θρησκεία είναι για να έχουν την προστασία του νόμου και να μη τους ενοχλούν διάφοροι τρελοί, φανατικοί κλπ. Ο αμερικάνικος νόμος είναι αυστηρός σε τέτοια θέματα και πράξεις βίας για φυλή ή θρησκεία τιμωρούνται πολύ αυστηρότερα.

 

Επομένως καλώς δεν επικεντρώνονται στο θρησκευτικό κομμάτι το οποίο είναι τεχνητό...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Η wicca ΕΙΝΑΙ θρησκεία, νεοπαγανιστική θρησκεία, που έχει ενσωματώσει και στοιχεία φυσικής μαγείας μέσα της. Αυτό το "Wicca=Witchcraft" ειναι σύγχρονη οπτική, την οποία μάλιστα πολλοί - ανάμεσά τους και ο Oberon Zell - δεν συμπαθούν καθόλου. Η πικρή αλήθεια είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, ότι από το σύνολο των γουικανών ελάχιστοι ασκούν πραγματικά μαγεία, αλλά αναλώντονται στο να συγκεντρώνονται κάθε μήνα και να υμνουν τη Θεά, 7 - 8 φορές το χρόνο στα Σάμπατ/Εσμπατ (που αυτά που κάνουν δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό Σάμπατ, αλλά τέλοσπαντων), και άντε να ανάψουν και κανένα κερί για να βρουν χρηματα ή δεσμό...

 

 

Απορία: Γιατί οι γουικανοί και οι γουικανές λατρεύουν πλέον μόνο τη Θεά και ξεχνούν τον Θεό; Πού είναι οι ύμνοι για τον κερασφόρο; Πού ειναι ο Πάνας; Πού είναι ο Τράγος των Σάμπατ;:whistling:

 

 

 

Πού είναι ο Βάγκνερ; Πού είναι ο Πουτσίνι; (άσχετο :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί οι γουικανοί και οι γουικανές λατρεύουν πλέον μόνο τη Θεά και ξεχνούν τον Θεό; Πού είναι οι ύμνοι για τον κερασφόρο; Πού ειναι ο Πάνας; Πού είναι ο Τράγος των Σάμπατ;:whistling:

 

Πού είναι ο Βάγκνερ; Πού είναι ο Πουτσίνι; (άσχετο :lol:)

Η μάχη των δύο φύλων και πιο θα κυριαρχήσει :P ,στις άλλες θρησκείες κυριαρχεί το αρσενικό, εδώ κυριαρχεί το θυληκό και το αρσενικό στην άκρη!!

Εχέτε την ισχύ στις άλλες θρησκείες, μη τα θέλουμε όλα δικά μας!!! :lol::P:D

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί οι γουικανοί και οι γουικανές λατρεύουν πλέον μόνο τη Θεά και ξεχνούν τον Θεό; Πού είναι οι ύμνοι για τον κερασφόρο; Πού ειναι ο Πάνας; Πού είναι ο Τράγος των Σάμπατ .

Γεια εδώ είμαι ..... tongue.giflaugh.gifhappy.gif

 

Δική μου άποψη είναι ότι ο καημένος ο πάνας είναι μικρούλης μπροστά στην μεγάλη θεά , ο πάνας είναι γιος της και εραστής της . Άλλα είναι το αδύναμο αρσενικό μπροστά στην ανωτερότητα και τελειότητα του θηλυκού .

 

 

 

όπως καταλάβατε σέβομαι πολύ της γυναίκες της θεωρό το ισχυρό φύλο . happy.gif

 

 

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Η μάχη των δύο φύλων και πιο θα κυριαρχήσει :P ,στις άλλες θρησκείες κυριαρχεί το αρσενικό, εδώ κυριαρχεί το θηλυκό και το αρσενικό στην άκρη!!

Έχετε την ισχύ στις άλλες θρησκείες, μη τα θέλουμε όλα δικά μας!!! :lol::P:D

 

 

Απορία: Γιατί οι γουικανοί και οι γουικανές λατρεύουν πλέον μόνο τη Θεά και ξεχνούν τον Θεό; Πού είναι οι ύμνοι για τον κερασφόρο; Πού ειναι ο Πάνας; Πού είναι ο Τράγος των Σάμπατ .

 

Γεια εδώ είμαι ..... tongue.giflaugh.gifhappy.gif

 

Δική μου άποψη είναι ότι ο καημένος ο πάνας είναι μικρούλης μπροστά στην μεγάλη θεά , ο πάνας είναι γιος της και εραστής της . Άλλα είναι το αδύναμο αρσενικό μπροστά στην ανωτερότητα και τελειότητα του θηλυκού .

 

όπως καταλάβατε σέβομαι πολύ της γυναίκες της θεωρό το ισχυρό φύλο . happy.gif

 

Να παρατηρήσω δυο πραγματάκια μόνο:

 

Καταρχήν τα κέρατα ίσως δεν ταιριάζουν με τη σύγχρονη αισθητική και ίσως είναι καλύτερο από στρατηγικής άποψης που η σύγχρονη τάση έβγαλε έξω (λόγω αισθητικής) αυτά τα στοιχεία γιατί έδιναν αφορμές για κατηγορίες και δημιουργούσαν συνειρμούς με σατανισμό, δαίμονες κλπ. Νομίζω ότι πολύς κόσμος το προτιμάει έτσι και αισθάνεται πολύ καλύτερα έτσι...

 

Τέλος οι "μάχες" και το ποιος είναι ισχυρότερος είναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ οπτική που επιβλήθηκε από τα ιερατεία για τον έλεγχο των μαζών. Ο ανταγωνισμός δημιουργεί μίσος και το μίσος φέρνει τη διάσπαση. Όταν δυο τσακώνονται κερδισμένος βγαίνει ο τρίτος με πολλούς και διάφορους τρόπους...

 

smile.gif

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω δυο πραγματάκια μόνο:

 

Καταρχήν τα κέρατα ίσως δεν ταιριάζουν με τη σύγχρονη αισθητική και ίσως είναι καλύτερο από στρατηγικής άποψης που η σύγχρονη τάση έβγαλε έξω (λόγω αισθητικής) αυτά τα στοιχεία γιατί έδιναν αφορμές για κατηγορίες και δημιουργούσαν συνειρμούς με σατανισμό, δαίμονες κλπ. Νομίζω ότι πολύς κόσμος το προτιμάει έτσι και αισθάνεται πολύ καλύτερα έτσι...

 

Τέλος οι "μάχες" και το ποιος είναι ισχυρότερος είναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ οπτική που επιβλήθηκε από τα ιερατεία για τον έλεγχο των μαζών. Ο ανταγωνισμός δημιουργεί μίσος και το μίσος φέρνει τη διάσπαση. Όταν δυο τσακώνονται κερδισμένος βγαίνει ο τρίτος με πολλούς και διάφορους τρόπους...

 

smile.gif

Σωστοοοοοός!!!! ;)

Συμφωνώ! :)

 

Πλάκα έκανα!!!

 

 

View Postpanas o trismegistos, on 21 November 2010 - 03:50 PM, said:

Γεια εδώ είμαι ..... Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Δική μου άποψη είναι ότι ο καημένος ο πάνας είναι μικρούλης μπροστά στην μεγάλη θεά , ο πάνας είναι γιος της και εραστής της . Άλλα είναι το αδύναμο αρσενικό μπροστά στην ανωτερότητα και τελειότητα του θηλυκού .

Posted Image

 

χαχα!! :D:clapping::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω δυο πραγματάκια μόνο:

 

Καταρχήν τα κέρατα ίσως δεν ταιριάζουν με τη σύγχρονη αισθητική και ίσως είναι καλύτερο από στρατηγικής άποψης που η σύγχρονη τάση έβγαλε έξω (λόγω αισθητικής) αυτά τα στοιχεία γιατί έδιναν αφορμές για κατηγορίες και δημιουργούσαν συνειρμούς με σατανισμό, δαίμονες κλπ. Νομίζω ότι πολύς κόσμος το προτιμάει έτσι και αισθάνεται πολύ καλύτερα έτσι...

 

 

Τέλος οι "μάχες" και το ποιος είναι ισχυρότερος είναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ οπτική που επιβλήθηκε από τα ιερατεία για τον έλεγχο των μαζών. Ο ανταγωνισμός δημιουργεί μίσος και το μίσος φέρνει τη διάσπαση. Όταν δυο τσακώνονται κερδισμένος βγαίνει ο τρίτος με πολλούς και διάφορους τρόπους...

 

smile.gif

 

Μην το λες σε μένα, στις γουικανές πές το, που τον έχουνε ξεχάσει.

 

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πού είναι ο Βαγκνερ;

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι "σχολές" που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Σαφώς υπάρχουν και μερικές ακόμα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, και δεν έχω και υλικό μαζί μου για να ψάξω.

αν μπορείς να αναφέρεις καμία άλλοι η κάποιος μπορεί να προσθέσει κάποια πληροφορία στο τοπικ . please.gifplease.gif

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...