Jump to content

Ο Αλχημιστής


Gold Lion
 Share

Recommended Posts

Ένα πολύ γνωστό βιβλίο είναι αυτό του Πάολο Κοέλιου (ή Κοέλο) ''Ο Αλχημιστής''.

Πραγματικά υπέροχο.Ήταν το βιβλίο που με προέτρτεψε να ακολουθήσω τα όνοιρά μου.Όσοι δεν το έχουν διαβάσει να το διαβάσουν. :wizard:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο βιβλιο!ερχετε και η σειρα του οπου να ναι... :drooling2:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό να το διαβάσεις.Δεν νομίζω να το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι τέλειο!!! Βέβαια πρέπει κανείς να το διαβάσει για το νόημά του και όχι για το τι έγινε (γνωστός μου)... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι τέλειο!!! Βέβαια πρέπει κανείς να το διαβάσει για το νόημά του και όχι για το τι έγινε (γνωστός μου)... :cheerful:

 

Εχουμε ξαναμιλήσει γιά τό βιβλίο αυτό:

 

http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...=findpost&p=142

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συμφωνώ και γω για αυτό το βιβλίο ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ αλλά απαιτεί και μυαλό συγκεντρωμένο , καθότι είναι λίγο αλληγορικό το νόημα του , και σου δίνει και ένα μήνυμα πίστης και αισιοδοξίας για την ζωή ! ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑ ΨΑΓΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα διαβάσει όταν ήμουν 15 , μου άρεσε σαν ιστοριούλα αλλά δεν μπορούσα να το δώ διαφορετικά.

Με επιρέασε όμως πάρα πολύ , αν και δεν το έβλεπα τότε, το βλέπω τώρα.

Μετά αγόρασα και το "Ημερολόγιο ενός Μάγου" αλλά το παράτησα στην μέση.

Δεν μπορούσα να καταλάβω ούτε τι έλεγε ούτε τι υποενοούσε. Τώρα τα θυμάμε και χαμογελάω ... ^_^

 

Τώρα και τα δύο έχουν γίνει από τα καλύτερα βιβλία που "στιγμάτισαν" τον τρόπο ζωής μου.

Ο Paulo Coelo , έδεινε μία συνεντευξη σε έναν έλληνα δημοσιογράφο. Στο τέλος ανέφερε οτι.

"Οι έλληνες δεν χρηάζοντε έναν Coelo για να καταλάβουν όσα θέλω να τους πώ,

γιατί απλά έχουν έναν Καζαντζάκη , που ακόμα και αν το έργο μου εχει ξεπεράσει σε πολήσεις το δικό του

δεν μπορώ ακόμα να συγκριθώ με εκείνον".

 

ΥΓ: Δεν ήταν τα ακριβής λόγια του Coelo έτσι όπως τα περιγράφω, έτσι το θυμάμε. ( Για αποφυγή παρεξηγίσεων).

Τα συνιστώ βέβαια σε ολους , και ιδικά τον αλχιμιστή και σε άτομα μικρότερης ηλικίας από 12 -14 χρονών.

Θα βάλει το μυαλουδάκι τους σε άλους ρυθμούς, βοηθάει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...