Jump to content

Λογικό ή Μη το Υπέρτατο Ον;


Recommended Posts

Το σώμα του ναι, είναι πεπερασμένο. Όσο και να προπονηθώ π.χ.  δεν θα καταφέρω ποτέ να τρέξω πιο γρήγορα από ένα τσιταχ ή να σηκώσω τα κιλά ενός ελέφαντα.. 

Οπότε ναι, οι φυσικές/σωματικές μας δυνατότητες περιορίζονται από τη μορφολογία των οστών/μυών μας.

Τι γίνεται όμως με τις πνευματικές δυνατότητες; Εκεί τα οστά και οι μύες δεν μας περιορίζουν συνεπώς δεν βλέπω κάποιο όριο αντίστοιχο των σωματικών δυνατοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αντίληψη (ύλη) βάζει όριο στη συνείδηση... Νομίζω ότι γι' αυτό υπάρχει αυτό το όριο, αλλά η αντίληψη μπορεί να εκπαιδευτεί, οπότε τελικά υπάρχει όριο ή όχι; Μήπως αν η αντίληψη δουλευθεί αρκετά, μπορεί να φτάσει στο σημείο "αντίληψης" του συμπαντικού νου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Νεφέλη said:

η ύλη δεν παύει να είναι ένα όριο στο απεριόριστο της συνείδησης

Ενώ όμως έδωσα συγκεκριμένα ποιο είναι αυτό που περιορίζει τις σωματικές μας δυνατότητες (οστά/μύες), δεν έκανες κάτι αντίστοιχο για τις πνευματικές δυνατότητες. Το να λες γενικά ότι «η ύλη είναι το όριο στη συνείδηση», δεν βοηθά και πολύ.

@Zak (καλώς ξανα-ήρθες παρεμπιπτόντως!) συμφωνώ μαζί σου, η αντίληψη της ύλης (κι όχι η ύλη καθαυτή) είναι κάποιο όριο στη συνείδηση. Πρόκειται όμως για νοητικό κι όχι αντικειμενικό όριο.  

Σε αντίθεση λοιπόν με το …μυοσκελετικό μας, δεν υπάρχει αντικειμενικό όριο στην εξάσκηση/διεύρυνση της συνείδησης.

 

4 hours ago, Zak said:

Μήπως αν η αντίληψη δουλευθεί αρκετά, μπορεί να φτάσει στο σημείο "αντίληψης" του συμπαντικού νου;

Ακριβώς αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, rasputin said:

Ενώ όμως έδωσα συγκεκριμένα ποιο είναι αυτό που περιορίζει τις σωματικές μας δυνατότητες (οστά/μύες), δεν έκανες κάτι αντίστοιχο για τις πνευματικές δυνατότητες. Το να λες γενικά ότι «η ύλη είναι το όριο στη συνείδηση», δεν βοηθά και πολύ.

Μπορείς να φυτρώσεις φτερά και να πετάξεις; Όχι. Γιατί; Γιατί έτσι είσαι φτιαγμένος σ'αυτή σου την μορφή. Ομοίως με τον εγκέφαλό σου. Υπάρχουν συνάψεις που απλά δεν μπορεί να κάνει, διότι έτσι είναι φτιαγμένος.

 

16 hours ago, Zak said:

Νομίζω ότι γι' αυτό υπάρχει αυτό το όριο, αλλά η αντίληψη μπορεί να εκπαιδευτεί, οπότε τελικά υπάρχει όριο ή όχι; Μήπως αν η αντίληψη δουλευθεί αρκετά, μπορεί να φτάσει στο σημείο "αντίληψης" του συμπαντικού νου;

Ομοίως με από πάνω: όσο και να χτυπιέσαι, φτερά δεν βγάζεις.

Με την εκπαίδευση σίγουρα η αντίληψή σου θα φτάσει στα άκρα των δυνατοτήτων της. Θα μπορέσει όμως να τα ξεπεράσει; Πιστεύω πως όχι.

 

...Εκτός εάν αρχίσουμε και "παίζουμε" με το DNA μας και δεν ξέρω τι άλλο... Ναι, ΟΚ... αλλά τότε παύουμε να έχουμε την "φυσική ανθρώπινη μορφή" και γινόμαστε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Νεφέλη said:

Μπορείς να φυτρώσεις φτερά και να πετάξεις; Όχι. Γιατί; Γιατί έτσι είσαι φτιαγμένος σ'αυτή σου την μορφή. Ομοίως με τον εγκέφαλό σου. Υπάρχουν συνάψεις που απλά δεν μπορεί να κάνει, διότι έτσι είναι φτιαγμένος.

Ομοίως με από πάνω: όσο και να χτυπιέσαι, φτερά δεν βγάζεις.

Με την εκπαίδευση σίγουρα η αντίληψή σου θα φτάσει στα άκρα των δυνατοτήτων της. Θα μπορέσει όμως να τα ξεπεράσει; Πιστεύω πως όχι.

Δεν συμφωνώ απόλυτα... Ο τρόπος που το θέτεις είναι σωστός, αλλά δεν σημαίνει ότι η αντίληψη υπόκειται ολοκληρωτικά στην λογική... Αυτό που δεν μπορείς να αντιληφθείς με τους νευρώνες του εγκεφάλου, μπορείς να το αντιληφθείς με την ψυχή.

Εκτός αν πάρουμε ως δεδομένο ότι ο συμπαντικος νους εκφράζεται με τον τρόπο που εκφράζεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Ή οτιδήποτε το αντιλαμβαμάνεται κάποιος μόνο μέσω της λογικής...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Νεφέλη said:

Μπορείς να φυτρώσεις φτερά και να πετάξεις; Όχι. Γιατί; Γιατί έτσι είσαι φτιαγμένος σ'αυτή σου την μορφή

Μα... αυτό ακριβώς σου λέω..! Το σώμα φυσικά και έχει όρια. Ανήκει στο μακρόκοσμο και υπακούει στην νευτώνεια φυσική όπου οι δυνάμεις περιγράφονται από τους κλασικούς νόμους της βαρύτητας.

 

8 hours ago, Νεφέλη said:

Ομοίως με τον εγκέφαλό σου. Υπάρχουν συνάψεις που απλά δεν μπορεί να κάνει, διότι έτσι είναι φτιαγμένος

Όχι.

Στον εγκέφαλο τα πράγματα αλλάζουν. Οι συνάψεις ανάμεσα στα νευρωνικά δίκτυα ανήκουν στον μικρόκοσμο, όπου εκεί βασιλεύει η κβαντική φυσική.

Ξέρεις... εκεί που τίποτα δεν είναι αδύνατο και τα πάντα είναι πιθανά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, rasputin said:

Μα... αυτό ακριβώς σου λέω..! Το σώμα φυσικά και έχει όρια. Ανήκει στο μακρόκοσμο και υπακούει στην νευτώνεια φυσική όπου οι δυνάμεις περιγράφονται από τους κλασικούς νόμους της βαρύτητας.

[...]

Στον εγκέφαλο τα πράγματα αλλάζουν. Οι συνάψεις ανάμεσα στα νευρωνικά δίκτυα ανήκουν στον μικρόκοσμο, όπου εκεί βασιλεύει η κβαντική φυσική.

Ξέρεις... εκεί που τίποτα δεν είναι αδύνατο και τα πάντα είναι πιθανά.

Πόσο σίγουροι είμαστε γι'αυτό; Έχουμε σχετικές μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2018 at 11:13 AM, Νεφέλη said:

Μπορείς να φυτρώσεις φτερά και να πετάξεις; Όχι. Γιατί; Γιατί έτσι είσαι φτιαγμένος σ'αυτή σου την μορφή. Ομοίως με τον εγκέφαλό σου. Υπάρχουν συνάψεις που απλά δεν μπορεί να κάνει, διότι έτσι είναι φτιαγμένος.

 

Ομοίως με από πάνω: όσο και να χτυπιέσαι, φτερά δεν βγάζεις.

Με την εκπαίδευση σίγουρα η αντίληψή σου θα φτάσει στα άκρα των δυνατοτήτων της. Θα μπορέσει όμως να τα ξεπεράσει; Πιστεύω πως όχι.

 

...Εκτός εάν αρχίσουμε και "παίζουμε" με το DNA μας και δεν ξέρω τι άλλο... Ναι, ΟΚ... αλλά τότε παύουμε να έχουμε την "φυσική ανθρώπινη μορφή" και γινόμαστε κάτι άλλο...

ΓΚΟΥΧ - ΓΚΟΥΧ !!!

On 10/31/2017 at 10:20 AM, Νεφέλη said:

Γιατί το αποκλείεις; Γιατί βάζεις περιορισμούς στις δυνατότητες του ανθρώπου και του λες/επιβάλεις τι μπορεί να κάνει ή να μην κάνει, τώρα ή στο μέλλον;

Φιλόσοφοι και Επιστήμονες ανά τους αιώνες έχουν υποστηρίξει ότι τα πάντα είναι δυνατά. Διαφωνείς;

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

ΓΚΟΥΧ - ΓΚΟΥΧ !!!

Ο Νονός, ο νονός... έχω κάτι παστίλιες για τον λαιμό, αν θέλεις. Πιές και λίγο νεράκι και ξαναδιάβασε προσεχτικά:

...Εκτός εάν αρχίσουμε και "παίζουμε" με το DNA μας και δεν ξέρω τι άλλο... Ναι, ΟΚ... αλλά τότε παύουμε να έχουμε την "φυσική ανθρώπινη μορφή" και γινόμαστε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κοίτα, στο δίπλα θέμα που προσπαθούσα να πω το ίδιο (πως η αντίληψή μας έχει όρια) άρχισες να μου λες "τα πάντα είναι δυνατά" και άλλα τέτοια. Εδώ, "ναι, αν επέμβουμε στο ντιενέι μας δε θα είμαστε πια άνθρωποι αλλά κάτι άλλο".

Δε γίνεται και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Ναι, κοίτα, στο δίπλα θέμα που προσπαθούσα να πω το ίδιο (πως η αντίληψή μας έχει όρια) άρχισες να μου λες "τα πάντα είναι δυνατά" και άλλα τέτοια. Εδώ, "ναι, αν επέμβουμε στο ντιενέι μας δε θα είμαστε πια άνθρωποι αλλά κάτι άλλο".

Δε γίνεται και τα δύο.

Μα, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επέμβαση στο DNA είναι ανθρώπινο επίτευγμα... που σε χάνω; Ή τι εγώ χάνω;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Νεφέλη said:

Μα, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επέμβαση στο DNA είναι ανθρώπινο επίτευγμα... που σε χάνω; Ή τι εγώ χάνω;

Ζυγά χάνω, μονά κερδίζεις.

Δες και το δίπλα θέμα. Στο δίπλα θέμα οριοθετώ όσο πιο καθαρά μπορώ την ανάλυσή μου στις δυνατότητες του ανθρώπου ως έχουν. Κι εκεί σπεύδεις να πεις πως αυτές μεταβάλλονται. Στο παρόν θέμα, όταν πάνε άλλοι να τις απλώσουν τις οριοθετείς. Τελικά, επιτρέπεται να τις οριοθετήσουμε ή όχι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...