Jump to content

Λογικό ή Μη το Υπέρτατο Ον;


Recommended Posts

20 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Έλα ρε συ, μπορείς να πας από το σύνδεσμο στο quote το δικό σου.

Για νά 'μαι ειλικρινής... δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό :019blush:

...πως το κάνω αυτό...;

 

Στο θέμα μας:

Αυτό που είχα γράψει εκεί, κακώς το έγραψα όταν το έγραψα! Είχατε μια συζήτηση κυρίως με τον Sucore και προφανώς κάτι παρερμήνευσα/δεν κατάλαβα ή κάποιο μήνυμα θα μου ξέφυγε.

Οπότε, διορθώνω/διευκρινίζω τώρα: ΝΑΙ, έχεις δίκιο στο ότι υπάρχουν υλικοί/κατασκευαστικοί περιορισμοί στον άνθρωπο (και όχι μόνο στον άνθρωπο, βέβαια). Και πάνω σ'αυτό στηρίζομαι κι εγώ λέγοντας (ρωτώντας ουσιαστικά) στον @rasputin  ότι ίσως ο εγκέφαλός μας να μην μπορεί να αντιληφθεί κάποια πράγματα.

Μπορεί όμως ο άνθρωπος, με τν βοήθεια της τεχνολογίας, να κάνει "παπάδες" (και ούτε μπορώ να σκεφτώ τι θα μπορεί στο μέλλον), επεμβαίνοντας στην αρχική κατασκευή του. Κάνοντας όμως αυτό, παύει να είναι "αυθεντικός" άνθρωπος και γίνεται κάτι άλλο.

...Δεν ξέρω εάν τώρα έγινα σαφής...;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κι αν όλα αυτά είναι ένα όνειρο του Υπέρτατου Όντος; Και στην ουσία ο κόσμος γύρω μας υπάρχει μόνο στην φαντασία και όλα αυτά που εμείς βιώνουμε δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα έξω από την σφαίρα της συνείδησης, όπως λέει μία θεωρία; Νομίζω ότι τα πάντα είναι υποκειμενικά και ο καθένας τα βλέπει εν μέρει με την κοσμοθεωρία και την κοσμοθέαση που έχει και θα είναι δύσκολο να συμφωνήσεις αν τελικά το υπέρτατο Ον έχει λογική ή μη...

Μήπως να ορίσουμε τι είναι το υπέρτατο ον στο οποίο αναφερόμαστε; Έχοντας κάτι ως δεδομένο, βγάζεις συμπεράσματα βάσει αυτού!

Edited by Zak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2010 at 8:04 PM, Νεφέλη said:

«Εάν πράγματι υπάρχει ένας συμπαντικός νους, γιατί πρέπει οπωσδήποτε να είναι εχέφρων;»

~ Charles Fort ~

Γίνεται νους μη-εχεφρων; Ή δεν είναι νους ή είναι εχέφρων. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2018 at 12:16 PM, Zak said:

Κι αν όλα αυτά είναι ένα όνειρο του Υπέρτατου Όντος; Και στην ουσία ο κόσμος γύρω μας υπάρχει μόνο στην φαντασία και όλα αυτά που εμείς βιώνουμε δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα έξω από την σφαίρα της συνείδησης, όπως λέει μία θεωρία;

Είμαστε στην φαντασία κάποιου άλλου ή αυτός ο "άλλος" είναι στην δική μας φαντασία;

Σύμφωνα με το Ζεν (και όχι μόνο) όλα όσα βιώνουμε είναι στην δική μας φαντασία... Σ'αυτή τη περίπτωση υποθέτω ότι το Υπέρτατο Ον είναι όσο εχέφρων είμαστε κι εμείς... διότι ΕΙΝΑΙ εμείς.

Πηγαίνοντας στις Μονοθεϊστικές θρησκείες, ισχύει το ίδιο, μιας και ο Θεός (Υπέρτατο Ον) εκεί έχει συστηθεί ως "Εγώ Είμαι"...

 

On 6/2/2018 at 12:16 PM, Zak said:

Μήπως να ορίσουμε τι είναι το υπέρτατο ον στο οποίο αναφερόμαστε;

Μήπως να ορίσουμε και τι εννοούμε "εχέφρων"...;

(Θα βγάλει καντήλες ο Κερατάκος μας τώρα! :lol: )

 

11 hours ago, outis said:

Γίνεται νους μη-εχεφρων; Ή δεν είναι νους ή είναι εχέφρων. 

Σαφώς και γίνεται! Γιατί να μην γίνεται...;

 

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

Τεχνικά μιλώντας, δεν έχει νου. Είναι ο νους.

:thumbsup:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...