Jump to content

Πόσο Εύθραυστες Είναι Οι Πραγματικότητες;


Recommended Posts

Σε παλαιότερο θέμα (εδώ), ο Initiate4 είπε το εξής:

 

«Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χιλιάδες πραγματικότητες»

 

Συμφωνείτε;

Λάθος, όχι "χιλιάδες" εκατομμύρια και δισεκατομμύρια. Πόσες "πραγματικότητες" άλλαξαν οι φαντασιώσεις του Χίτλερ (ή του Μπους, για να μην πάμε πιο παλιά).
Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερο θέμα (εδώ), ο Initiate4 είπε το εξής:

 

«Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χιλιάδες πραγματικότητες»

 

Συμφωνείτε;

 

αμε..!!!αν εχουν ολοι την ιδια φαντασιωση κατι μπορει να γινει....

 

αλλιως, και εγω φαντασιωνομαι ενα κοσμο καλυτερο απο αυτο που ζουμε

χωρις πολεμους αρρωστιες φτιωχεια εκμεταλευσεις δυστυχια αλλα οταν γυριζω

στη πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι διαφορετικα...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εγώ τώρα...

 

Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χίλιες φαντασιώσεις. Οι χίλιες φαντασιώσεις χίλιες πραγματικότητες...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εγώ τώρα...

 

Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χίλιες φαντασιώσεις. Οι χίλιες φαντασιώσεις χίλιες πραγματικότητες...

ναι αλλά θα υπάρχει μια χρυσή τομή γιατί λίγο πολύ όλοι μοιραζόμαστε πολλές κοινές εμπειρίες άρα και τα "θέλω" μας θα έχουν κάτι κοινό

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά θα υπάρχει μια χρυσή τομή γιατί λίγο πολύ όλοι μοιραζόμαστε πολλές κοινές εμπειρίες άρα και τα "θέλω" μας θα έχουν κάτι κοινό

 

Φοβάμαι ότι δεν σε αντιλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, όχι "χιλιάδες" εκατομμύρια και δισεκατομμύρια. Πόσες "πραγματικότητες" άλλαξαν οι φαντασιώσεις του Χίτλερ (ή του Μπους, για να μην πάμε πιο παλιά).

αμε..!!!αν εχουν ολοι την ιδια φαντασιωση κατι μπορει να γινει....

 

αλλιως, και εγω φαντασιωνομαι ενα κοσμο καλυτερο απο αυτο που ζουμε

χωρις πολεμους αρρωστιες φτιωχεια εκμεταλευσεις δυστυχια αλλα οταν γυριζω

στη πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι διαφορετικα...!!!!!

ναι αλλά θα υπάρχει μια χρυσή τομή γιατί λίγο πολύ όλοι μοιραζόμαστε πολλές κοινές εμπειρίες άρα και τα "θέλω" μας θα έχουν κάτι κοινό

Φοβάμαι ότι δεν σε αντιλαμβάνομαι.

Λοιπόν από το ποστ του Ούτις όπου πολύ χαρακτηριστικά δείχνει πως κάποιες φαντασιώσεις τις οποίες ενστερνίστηκαν πολλοί άνθρωποι, διότι βρήκαν σε αυτές στοιχεία της δικιάς τους φαντασίωσης, επηρέασαν πολύ και άλλαξαν πολλές "πραγματικότητες".

Ο Δημήτρης@ τονίζει πως αν έχουν όλοι την ίδια φαντασίωση κάτι μπορεί να γίνει αλλά στέκεται στις διαφορές των φαντασιώσεων με αποτέλεσμα να βγαίνει το συμπέρασμα ότι τελικά δε γίνεται κάτι ,όπως το επισήμανες και εσύ.

 

Εγώ λοιπόν είπα πως αν γίνει προσπάθεια να κάνουμε τη φαντασίωση -πραγματικότητα μπορούμε να σταθούμε στα κοινά σημεια των φαντασιώσεων μας, όπου σίγουρα θα υπάρχουν τουλάχιστον ανάμεσα στους ανθρώπους που μοιράζονται μία κουλτούρα (π.χ ζουν στην ίδια χώρα μοιράζονται ανησυχίες, επηρεάζονται από πρότυπα... Αυτό διαμορφώνει μια κοινή γνώμη επομένως και κοινές φαντασιώσεις ή τουλάχιστον κοινά σημεία ).

 

Στην περίπτωση του Χίτλερ για παράδειγμα οι άνθρωποι που τον ακολούθησαν είδαν κάτι κοινό στην φαντασίωση του με τη δικά τους, την ας την πούμε "χρυσή τομή".

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Χίτλερ για παράδειγμα οι άνθρωποι που τον ακολούθησαν είδαν κάτι κοινό στην φαντασίωση του με τη δικά τους, την ας την πούμε "χρυσή τομή".

Ποιος ξέρει; Μπορεί να είδαν και το χειροτερο τους εφιάλτη... Άλλωστε δεν τον ακολούθησαν όλοι υποχρεωτικά με τη θέληση τους. Κάποιοι καναν τα στραβά μάτια γιατί αλλιώς τους περίμενε το εκτελεστικό απόσπασμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά θα υπάρχει μια χρυσή τομή γιατί λίγο πολύ όλοι μοιραζόμαστε πολλές κοινές εμπειρίες άρα και τα "θέλω" μας θα έχουν κάτι κοινό

Αυτή είναι η "κοινώς αποδεκτή" πραγματικότητα.

Τείνω πάντως στο ότι η πραγματικόητα είναι Μια, αλλά έχει τέτοιες διαστάσεις ώστε να είναι υπεράνω των αισθήσεών μας. Οπότε από τη μια άκρη έχουμε την "κοινώς αποδεκτή" (και οι περισσότεροι άνθρωποι θα σου πούνε ότι δεν υπάρχει άλλη), και στην άλλη άκρη τις "χιλιάδες" όπου το πράγμα κάπου χάνεται - γι' αυτό και οι περισσότεροι αρκούνται στην "κοινώς αποδεκτή".

Τη χρυσή τομή τη βλέπω στην αναγνώριση ότι η Μία Πραγματικότητα είναι πρακτικά ασύλληπτη εκτός από μικρά της τμήματα και στην διάθεση να εξερευνήσουμε όσο περισσότερο μέρος της μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η "κοινώς αποδεκτή" πραγματικότητα.

Τείνω πάντως στο ότι η πραγματικόητα είναι Μια, αλλά έχει τέτοιες διαστάσεις ώστε να είναι υπεράνω των αισθήσεών μας. Οπότε από τη μια άκρη έχουμε την "κοινώς αποδεκτή" (και οι περισσότεροι άνθρωποι θα σου πούνε ότι δεν υπάρχει άλλη), και στην άλλη άκρη τις "χιλιάδες" όπου το πράγμα κάπου χάνεται - γι' αυτό και οι περισσότεροι αρκούνται στην "κοινώς αποδεκτή".

Τη χρυσή τομή τη βλέπω στην αναγνώριση ότι η Μία Πραγματικότητα είναι πρακτικά ασύλληπτη εκτός από μικρά της τμήματα και στην διάθεση να εξερευνήσουμε όσο περισσότερο μέρος της μπορούμε.

 

 

Παράλληλα σύμπαντα... Όσοι μπορούν να αντιληφθούν ένα ή περισσότερα από αυτά είναι είτε μύστες με υπερφυσικές δυνάμεις, είτε "παλαβοί".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από το ποστ του Ούτις όπου πολύ χαρακτηριστικά δείχνει πως κάποιες φαντασιώσεις τις οποίες ενστερνίστηκαν πολλοί άνθρωποι, διότι βρήκαν σε αυτές στοιχεία της δικιάς τους φαντασίωσης, επηρέασαν πολύ και άλλαξαν πολλές "πραγματικότητες".

Ο Δημήτρης@ τονίζει πως αν έχουν όλοι την ίδια φαντασίωση κάτι μπορεί να γίνει αλλά στέκεται στις διαφορές των φαντασιώσεων με αποτέλεσμα να βγαίνει το συμπέρασμα ότι τελικά δε γίνεται κάτι ,όπως το επισήμανες και εσύ.

 

Εγώ λοιπόν είπα πως αν γίνει προσπάθεια να κάνουμε τη φαντασίωση -πραγματικότητα μπορούμε να σταθούμε στα κοινά σημεια των φαντασιώσεων μας, όπου σίγουρα θα υπάρχουν τουλάχιστον ανάμεσα στους ανθρώπους που μοιράζονται μία κουλτούρα (π.χ ζουν στην ίδια χώρα μοιράζονται ανησυχίες, επηρεάζονται από πρότυπα... Αυτό διαμορφώνει μια κοινή γνώμη επομένως και κοινές φαντασιώσεις ή τουλάχιστον κοινά σημεία ).

 

Στην περίπτωση του Χίτλερ για παράδειγμα οι άνθρωποι που τον ακολούθησαν είδαν κάτι κοινό στην φαντασίωση του με τη δικά τους, την ας την πούμε "χρυσή τομή".

 

Εγώ δεν είπα αυτό, αν εννοούσες εμένα.

 

Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χίλιες φαντασιώσεις. Οι χίλιες φαντασιώσεις χίλιες πραγματικότητες...

 

Εννοούσα ότι η μια φαντασίωση μπορεί να δημιουργήσει χίλιες κοινές φαντασιώσεις. Οι χίλιες κοινές φαντασιώσεις χίλιες κοινές πραγματικότητες.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Τείνω πάντως στο ότι η πραγματικόητα είναι Μια, αλλά έχει τέτοιες διαστάσεις ώστε να είναι υπεράνω των αισθήσεών μας.

[...]

Τη χρυσή τομή τη βλέπω στην αναγνώριση ότι η Μία Πραγματικότητα είναι πρακτικά ασύλληπτη εκτός από μικρά της τμήματα και στην διάθεση να εξερευνήσουμε όσο περισσότερο μέρος της μπορούμε.

Σε χάνω λίγο...

Εννοείς, κατά κάποιο τρόπο, ότι συνυπάρχουν πολλές πραγματικότητες (κάτι σαν παράλληλα σύμπαντα, όπως είπε και η Minerva), αλλά όλες μαζί αποτελούν Μια Πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερο θέμα (εδώ), ο Initiate4 είπε το εξής:

 

«Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χιλιάδες πραγματικότητες»

 

Συμφωνείτε;

 

Ναι, αλλά με προϋποθέσεις. Η φαντασία μας είναι το πρώτο και απαραίτητο βήμα, αλλά η φαντασιώσεις από μόνες τους δεν αρκούν. Θα πρέπει να ακολουθούνται από τη δράση. Και εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα γιατί η δράση για τη δράση πάλι δεν αρκεί για να αλλάξει η πραγματικότητα κατά βούληση.

Αυτό που χρειάζεται είναι το κατάλληλο είδος δράσης την κατάλληλη στιγμή. Είναι περισσότερο σαν να κάνεις λεπτή χειρουργική επέμβαση στην κοινώς αποδεκτή Πραγματικότητα. Αν το κάνεις πετυχημένα, τα αποτελέσματα θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά και το νέο "καθεστώς" θα εξαπλωθεί με γεωμετρική πρόοδο χάρη στα ανθρώπινα μιμίδια. Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε χάνω λίγο...

Εννοείς, κατά κάποιο τρόπο, ότι συνυπάρχουν πολλές πραγματικότητες (κάτι σαν παράλληλα σύμπαντα, όπως είπε και η Minerva), αλλά όλες μαζί αποτελούν Μια Πραγματικότητα;

Μα αν συν-Υπάρχουν, υπάρχουν δηλ. τότε συστήνουν την Μία Πραγματικότητα που απλά είναι μεγαλύτερη και γι'αυτό την βλέπουμε πολλαπλή. :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...