Jump to content

Εξωγήινοι


Azif
 Share

Recommended Posts

Θέμα είναι η είδηση ότι η Αμερικανική Εταιρεία Διαστήματος πρόκειται να ανακοινώσει σημαντικές πληροφορίες στο θέμα της Αστροβιολογίας για εξωγήινη ζωή. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι βρήκαμε πλασματάκια στυλ ΕΤ ή “Mars Attacks”. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι είναι τεχνάσματα για να απομακρυνθούν πιστοί από τις θρησκείες τους. Άλλοι πάλι λένε ότι απλός έχουμε νέα για διάφορα νέα βακτήρια που μπορούν να επιβιώσουν σε όχι γήινες συνθήκες.

Το link από κάτω έχει πληροφορίες για την δήλωση που πρόκειται να γίνει σήμερα. Σχολιάστε και αν θέλετε στοιχηματίστε για την πιθανή απάντηση της NASA. Αφού ανακοινωθεί το νέο θα συνεχιστεί η συζήτηση σχολιάζοντας τα δεδομένα πια από την ίδια την NASA.

NASA

 

Υ.Γ. 1)Ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό σημείο. Αν ταιριάζει κάπου αλλού παρακαλώ κύριοι συντονιστές να του αλλάξετε θέση.

2) Ελπίζω το "'Εκτακτων να γράφεται έτσι. :cheerful_h4h:

Edited by Azif
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε Azif κατσε να δουμε την ανακοινωση πρωτα της NASA και βλεπουμε..

γιατι εμφανιζονται πολλα ερωτηματικα??.αν εχουν βρει νοημοντα οντα η πλανητες που

κατοικουνται γιατι να το πουν τωρα? δηλ γιατι να το βγαλουν στη φορα τη συγκεκριμενη

χρονικη περιοδο??αν ισχυει κατι τετοιο αυτοι το γνωριζουν ΧΡΟΝΙΑΑΑΑ ΤΩΡΑ γιατι να

μας το πουν τωρα..περιεργο μου φενεται...η ακομα και "μπιχτη" να αφησουν οτι υπαρχει

πιθανοτητα να μην ειμαστε μονοι μας στο συμπαν (πραγμα που το πιστευω) γιατι ΤΩΡΑ?

εγω σ αυτο σκαλωνω....αλλα κατσε να δουμε...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το χαλάω, κατά 90% θα ανακοινώσουν αυτό:

 

http://news.in.gr/sc...?aid=1231069655

 

 

πολυ ποιο πιθανο,απο το να σου πουν ξερεις ανακαλυψαμε νοημοντα ζωη

σε αλλο πλανητη...κατι δεν θα πηγαινε καλα..για να στο λεγανε τωρα ετσι

στα καλα καθουμενα.. γι αυτο ειπα κατσε να δουμε πρωτα τι θα πουν!!!

Edited by dimitris@
Link to comment
Share on other sites

πολυ ποιο πιθανο,απο το να σου πουν ξερεις ανακαλυψαμε νοημοντα ζωη

σε αλλο πλανητη...κατι δεν θα πηγαινε καλα..για να στο λεγανε τωρα ετσι

στα καλα καθουμενα.. γι αυτο ειπα κατσε να δουμε πρωτα τι θα πουν!!!

 

To είπαν ήδη...

 

«Εξωγήινοι» στην Καλιφόρνια Βακτήριο με διαφορετικό DNA «δεν μοιάζει με τη ζωή όπως την ξέρουμε»

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είπαν στο MEGA. Μιλάμε για βακτήριο σε λίμνη από αρσενικό που αλλάζει ριζικά την άποψή μας για τα βασικά στοιχεία για την ζωή στο κόσμο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ενδεχομένως κάποιοι να περίμεναν κάτι παραπάνω, αλλά κι αυτή η είδηση δεν είναι λίγη. Αποτελεί μια ιστορική ανακάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Ξέρεις τι είναι να βάζεις ένα ακόμα στοιχείο στην γκάμα των είδη βασικών στοιχείων για την ύπαρξη ζωής? Πια μπορεί να βρούμε ζωή (μιλώντας για βακτήρια πάντα) σε πλανήτες που έχουμε είδη αποκλείσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν παρεις σαν δεδομενο οτι εχουν ανακαλυψη ειδη ζωη καπου αλλου

σ αλλο πλανητη η οτι ειναι 100% σιγουρη για την υπαρξη νοημοντα ζωης και αλλου

τοτε η ειδηση ηταν λιγο μουφα..εκτος βεβαια και αν πιστευει κανεις οτι ειμαστε

μονη μας στο συμπαν..η οτι μεσα σε μερικα χρονια αποκτησαμε ξαφνικα τεχνολογια

τρελη απο το πουθενα...δεν ξερω...καποια πραγματα με κανουν να σκεφτομαι..καπως...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Το να έχουν ανακαλύψει ζωή σε άλλον πλανήτη δεν το νομίζω γιατί ακόμα δεν έχουμε βρει πλανήτη που να μπορεί να φιλοξενήσει γενικά την ζωή. Είτε θα είναι πολύ μακριά ή πολύ κοντά στον ήλιο του εκάστοτε συστήματος, είτε δεν θα περιστρέφεται γύρο από τον άξονά του κ.α. 100% σίγουρος δεν είναι κανείς για τίποτα και θέλω να με πιστέψεις. Πόσο μάλλον οι επιστήμονες που αν δεν αποδείξουν κάτι δεν το πιστεύουν (ή τουλάχιστον δεν το αναφέρουν γενικά).

 

Από επιστημονικής άποψης δεν μπορώ να σου πω ότι δεν είμαστε μόνοι. Από την άλλη το σύμπαν είναι τόσο μεγάλο που είναι κουτό να νομίζουμε ότι είμαστε μόνοι. Και ρωτώ εγώ. Αν είμαστε απλός ένα σφάλμα? Τέλος πάντων. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι έχουμε γείτονες. Μέχρι λοιπόν να αποδείξουμε ότι έχουμε γειτονάκια οι επιστήμονες θα λένε ότι είμαστε μόνοι.

 

Τέλος, δεν είπε κανείς ότι έχουμε καμιά μεγάλη τεχνολογία. Το ότι τώρα μάθαμε γι’ αυτό το βακτήριο (το όνομα του είναι «GFAJ-1») υπάρχουν δεκάδες λόγοι και κανείς τους δεν θα είναι σίγουρα ο πραγματικός.

 

Πάντως, από την γνώση μου στην τεχνολογία και στις επιστήμες μπορώ να σου με μεγάλη βεβαιότητα ότι ακόμα και αν μας δίνουν μόνο το 0.01% αυτών που ξέρουν και κρατάνε το 99.99% για την αφεντιά τους, είμαι πάρα, μα πάρα πολύ δυσαρεστημένος με τους αργότατους αυτούς ρυθμούς που πάμε.

 

Το GFAJ-1: post-3512-0-65351500-1291402766_thumb.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...