Jump to content

Η ψευδαίσθηση ( ; ) της ελεύθερης βούλησης


Recommended Posts

Όλοι πιστεύουμε ότι έχουμε την ελεύθερη βούληση να κάνουμε επιλογές στην ζωή μας...

Είναι όμως αλήθεια ή μήπως πρόκειται για ψευδαίσθηση που έντεχνα κρύβει μια στυγνή «δικτατορία» ;

 

Να εξηγήσω τι εννοώ με ένα παράδειγμα:

Φυσικά κι έχω την επιλογή να μην τρώω σωστά! Ξέρω όμως ότι αυτό αργά ή γρήγορα θα με φέρει σε δύσκολη κατάσταση υγείας... Έμεσα λοιπόν η φύση μου επιβάλλει να τρώω σωστά...

 

Άλλο παράδειγμα:

Φυσικά κι έχω την επιλογή να βρίσω το αφεντικό μου που με πρήζει όλη μέρα! Ξέρω όμως ότι έτσι και το κάνω, θα μείνω χωρίς δουλειά... Έμεσα λοιπόν μου επιβάλλεται να αυτο-λογοκρίνομαι...

 

Η λίστα παραδειγμάτων είναι ατελείωτη όμως καταλαβαίνετε, αλλά πιστεύω ότι μ΄ αυτά τα 2 έκανα σαφές τον προβληματισμό μου.

 

...Οι απόψεις σας;

Link to comment
Share on other sites

Το δίκιο σου βουνό Νεφέλη...

Πολύ καιρό τώρα έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα -που δεν το λέω διότι όλοι αντιδρούν σαν να τους πατήθηκε ο κάλος- και απλά περιμένω να το πει και κάποιος άλλος...

Ναι, από τη στιγμή που ξέρουμε τα αποτελέσματα, η επιλογή είναι μια ψευδαίσθηση, σε ορισμένες περιπτώσεις δε μια εξαιρετικά καλοστημένη παγίδα.

Ανέφερες καθημερινά απλά παραδείγματα Νεφέλη. Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα θέματα. Υπάρχουν 2-3 κουρτίνες, και στη μια μέσα είναι το ζονκ. Και συνήθως το ξέρουμε. Και -πάλι- συνήθως, δεν το παραδεχόμαστε. Και φυσιολογικότατα την πατάμε μεγαλοπρεπώς. Και κακώς γκρινιάζουμε, διότι εφόσον ξέρουμε, δικαιολογίες δεν υπάρχουν.

So simple...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρίσεις το αφεντικό σου όμως.Η φύση μπορεί απλά να σου λέει ποιο είναι το πιο συμφέρον και το πιο σωστό αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις έστω και αν σε απωλήσει.Εγώ πιστεύω στην ελεύθερη βούληση απλά η φύση και η λογική μας λέει να κάνουμε την πιό σωστή επιλογή.Άμα δεν υπήρχε ελεύθερη βούληση τότε η Μαγεία δεν θα μας έλεγε να τη σεβόμαστε.Άλλωστε λόγο της ελεύθερης βούλησης δεν γίνοντε τόσοι φώνοι και τόση τρέλα στον κόσμο? Σηγνώμη για τυχών ορθογραφικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καπως της αποψης Crowley σε οτι εχει να κανει με την Θεληση.

Απο εκει και περα εαν εννοειτε τις καθημερινες επιλογες σε οτι εχει να κανει θεληση οχι,

δεν ειναι καθολου ελευθερη, ειναι προκαθορισμενη απο την προσωπικοτητα και απο το πως

βλεπεις τον κοσμο. Στιγμαιες αντιδρασεις σε εξωτερικα ερεθισματα που υπακουνε σε ορισμενους νομους και σε 'σκριπτ' που εχουν γραφτει εδω και αρκετο καιρο.

 

Τουλαχιστον υποτιθετε με τον εσωτερισμο εκπαιδευσε στο πως να κατανοησεις και να αλλαξεις

αυτα τα πραματα, και το πιο σημαντικο, να αναλαμβανεις 100% ευθυνες. Φυσικα εξαρτατε απο το ποσο η ινερτια σου δαγκωνει η οχι και απο το ποσο βλακας εισαι.

 

 

Η φύση μπορεί απλά να σου λέει ποιο είναι το πιο συμφέρον και το πιο σωστό ..

 

Η Φυση δεν γνωριζει εννοειες οπως σωστο και λαθος, μονο ισορροπια.

Link to comment
Share on other sites

'Ολοι μας έχουμε την επιλογή να σκεφτόμαστε ή όχι, και από εκεί αρχίζουν όλα.

 

Εάν δεν υπήρχαν οι επιπτώσεις στα θέματα επιλογής τότε δεν θα υπήρχε αυτό που λέμε "ελευθερία του άλλου" ή δεν θα υπήρχε αυτό που λέμε "σωστό" και "λάθος".

 

Έχοντας καλά κρατημένο το πρώτο πρώτο πράγμα που έγραψα, καταλαβαίνω ότι επιλέγω να μην βρίσω το αφεντικό μου γιατί αν το κάνω θα απολυθώ, κάτι που είναι λάθος και μη ωφέλιμο.

 

Η διαδικασία έχει ως εξής.

 

1. Επιλέγω να σκεφτώ

2. Εφόσον σκέφτομαι, κρίνω την κατάσταση και βρίσκω ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.

3. Επιλέγω το σωστό γιατί αυτό με συμφέρει και με ωφελεί.

4. Έχω κάνει ήδη 2 επιλογές, δικές μου.

 

Στην απάντηση που λέει οτι η φύση το έκανε να είναι σωστό ή οι περιστάσεις το κάνανε να είναι σωστό, είναι ημιτελής.

 

Ναί, ισχύουν όλα αυτά, όμως σε κάθε περίσταση διαφορετική, διαφορετικά πράγματα σε συμφέρουν.

 

 

Εν κατακλείδι, θα έλεγα πως εφόσον κάνουμε την αληθινή επιλογή να είμαστε σώφρονες, έχουμε την δυνατότητα να τις περισσότερες φορές να μπορούμε να δούμε το σωστό και το συμφέρον. Εφόσον το δούμε, το επιλέγουμε. Η επιλογή είναι δική μας γιατί εμείς το είδαμε.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πιστεύουμε ότι έχουμε την ελεύθερη βούληση να κάνουμε επιλογές στην ζωή μας... Είναι όμως αλήθεια ή μήπως πρόκειται για ψευδαίσθηση που έντεχνα κρύβει μια στυγνή «δικτατορία» ;

 

Ναι, από τη στιγμή που ξέρουμε τα αποτελέσματα, η επιλογή είναι μια ψευδαίσθηση, σε ορισμένες περιπτώσεις δε μια εξαιρετικά καλοστημένη παγίδα. 

 

ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ, ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.........ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΩ?

 

Τουλαχιστον υποτιθεται με τον εσωτερισμο εκπαιδευσε στο πως να κατανοησεις και να αλλαξεις αυτα τα πραματα, και το πιο σημαντικο, να αναλαμβανεις 100% ευθυνες. ?Η Φυση δεν γνωριζει εννοιες οπως σωστο και λαθος, μονο ισορροπια.

 

Συγχωρήστε με γιά τήν επιλλεκτική παράθεση. Στό συγκεκριμμένο θέμα όμως, οι 4 αυτές θέσεις, δίνουν καί τό πλαίσιο.

 

Αμφιβολία ? Επιβεβαίωση ? Βίωμα - Υπόθεση

 

Απλά θά υπενθυμίσω ότι οι ταξιδευτές δέν είναι τά άτομα τής μέσης τιμής. Επάνω στό βίωμα, κτίζουν μία υπόθεση καί διεκδικούν τήν λύση.

 

...καί στό κάτω ? κάτω, «...καλύτερα μιάς ώρας ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΖΩΗ ...!»

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορουμε να κανουμε οτι γουσταρουμε ΑΛΛΑ να δεχομαστε και τις συνεπειες... -_- Τωρα το οτι υπαρχουν συνεπειες σ αυτη την ζωη δεν νομιζω οτι μπορω να το πω δικτατορια.Δειτε τις σαν...τον..μπαμπουλα του δασους που μας ελεγαν οι γιαγιαδες μας για να μας προφυλαξουν απο τα ασχημα αποτελεσματα της περιεργειας μας και της τυχον επαναστασης μας. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερες καθημερινά απλά παραδείγματα Νεφέλη. Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα θέματα. Υπάρχουν 2-3 κουρτίνες, και στη μια μέσα είναι το ζονκ. Και συνήθως το ξέρουμε. Και -πάλι- συνήθως, δεν το παραδεχόμαστε. Και φυσιολογικότατα την πατάμε μεγαλοπρεπώς. Και κακώς γκρινιάζουμε, διότι εφόσον ξέρουμε, δικαιολογίες δεν υπάρχουν.

So simple...

 

Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα που ειπώθηκαν σ΄ αυτήν την συζήτηση μέχρι στιγμής :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που δεν είμαι στωϊκός, νομίζω πως το παρακάτω τα λέει όλα:

 

ΤΟ ΦΕΡΟΝ ΣΕ ΦΕΡΕΙ, ΦΕΡΕ ΚΑΙ ΦΕΡΟΥ. ΕΙ Δ' ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΥΤΟΝ ΛΥΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΡΟΝ ΣΕ ΦΕΡΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που δεν είμαι στωϊκός, νομίζω πως το παρακάτω τα λέει όλα:
ΤΟ ΦΕΡΟΝ ΣΕ ΦΕΡΕΙ, ΦΕΡΕ ΚΑΙ ΦΕΡΟΥ. ΕΙ Δ' ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΥΤΟΝ ΛΥΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΡΟΝ ΣΕ ΦΕΡΕΙ.

4478[/snapback]

Επίγραμμα του ΠΑΛΛΑΔΑ - ειδικού στη μοιρολατρεία (!) γύρω στα 450 μ.Χ. (από Anthologia Graeca Βιβλίο 10 Επίγραμμα 73).

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... ^_^ Ναι, εκ πρώτης όψεως έτσι δείχνει. Εγώ όμως μόνο έτσι δεν το βλέπω.

 

Βλέπω πως η ζωή του ανθρώπου είναι σαν μικρό ιστιοπλοϊκό σκάφος: θα περάσεις οπωσδήποτε από κάποιες σημαδούρες. Στο χέρι σου όμως είναι το πόσο πετυχημένα θα τις περάσεις. Και, πάνω απ' όλα, πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου τον αέρα και τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου κερατάκι..

κι είμαι το πιο ζωντανό παράδειγμα περί χεριού....

ο τελάλης θα φώναζε: εδώ το καλό πειραματόζωο.....(όποιος κατάλαβε...βαριέμαι να εξηγώ περισσότερα... :unsure: )

χμ..και πάλι,ναι,ελεύθερη βούληση μπορεί να μην έχω,ωστόσο σε πολύ ειδικές γραμμές..αυτό που θέλω το κάνω...είμαι τελείως εκτός θέματος;;; (έχω πίξει από το διάβασμα...τι να κάνω το καημένο;;; θα επανακάμψω... :angel: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...