Jump to content

Εγκύκλιος Απαγόρευσε Το Ρύζι Στους Γάμους


Recommended Posts

http://www.newskosmos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=39996:2010-12-14-09-41-33&catid=37:greece&Itemid=56

 

Στο τέλος θα καταργήσουν και το λάδι από τη βάπτιση για να μη λαδωθεί ο παπάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό έχει εφαρμοστεί εδώ και αρκετό καιρό, αλλά από όσο γνωρίζω κάθε ιερέας αποφασίζει διαφορετικά για την εκκλησία που λειτουργεί. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι κακή ιδέα. Το ρύζι μπορούν να το πετούν έξω από την εκκλησία, η ευχή δεν αλλάζει. Έτσι δε θα δίνουν και οι κουμπάροι λεφτά για τον καθαρισμό της εκκλησίας (ή τουλάχιστον δε θα υπάρχει αυτή η δικαιολογία για να ζητήσει ο παπάς περισσότερα λεφτά).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κοντεύει να καταργηθεί ο θρησκευτικός γάμος, η έλλειψη ρυζιού τους πείραξε? Νύφες κάνουν διαγωνισμό ομορφιάς, μακιγιάζ, χτενίσματος μέσα στην εκκλησία. Τι πασαρέλα τι εκκλησία ένα και το αυτό έχουν γίνει. Ή μήπως ήταν έθιμο να παντρεύονται μασκαρεμένες, και βαμένες σαν τους κλόουν μέσα στις εκκλησιές?

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

To ρύζι στις παλαιότερες ελληνικές κοινότητες,

για αυτούς που το πετούσαν είχε κάποια ιδιαίτερη

σημασία(όπως και τα περισσότερα πράγματα).

Συμβόλιζε την ευτυχία του ζευγαριού,την αφθονία

και την γονιμότητα,ή για να μην το πάμε τόσο μακριά,

ήταν μια ευχή από τους καλεσμένους,για να ριζώσει

ο γάμος..

 

Στην εποχή μας πόσοι πετάνε ρύζι για αυτόν τον λόγο?

Από ό,τι έχω παρατηρήσει είτε για χαβαλέ το κάνουν

ή για λόγους "εθίμου"(χωρίς να ξέρουν καν ποιό έθιμο

είναι αυτό)'η επειδή έτσι τους έχουν πει να κάνουν(σε

μικρότερη ηλικία..)

 

Από την στιγμή λοιπόν,που η πλειονότητα ΔΕΝ το

χρησιμοποιεί έχοντας στο μυαλό της κάποιο βαθύτερο

νόημα και από την στιγμή που οι Γραφές(διορθώστε

με αν κάνω λάθος)δεν αναφέρουν το πέταγμα του ρυζιου,

ενώ επιπλέον,προκαλεί προβλήματα στον χώρο,στην

τσέπη των συγγενών και στον ιερέα,ποιός ο λόγος να μην

απαγορευτεί?

 

Υ.Σ.Σε κάποιο χωριό,που οι κάτοικοι όντως το χρησιμοποιούν

ως μέρος μια τελετής ιερής και μιας ακολουθίας πράξεων που

έχει διατηρηθεί για αιώνες,δεν νομίζω οτι ο παπάς θα είχε πρόβλημα

να τους αφήσει να πετάξουν..Επομένως η σωστή χρήση του,δεν

εξαλείφεται.απλά περιορίζεται η επιφανειακή..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου φαίνεται αδιάφορο. Εδώ καλά καλά ο κόσμος δεν ξέρει γιατί παντρέυεται πλέον, το ρύζι τους πείραξε;

Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος του ρυζιού... Ποτέ δε μου άρεσε, αντί να το βράσουμε το πετάμε (κοιλιόδουλη...) :P

Σε έναν γάμο που πήγα πέρσι μαζί με το ρύζι είχαν και φασόλια... Να σου έρθει κανένα στο δόξα πατρί και να δεις το Χριστό φαντάρο μετά...

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι γάμοι "ριζώνουν" άλλωστε στις μέρες μας?! :good:

χαχα!! :lol: Σωστο κι αυτό!!!

Απλά εντάξει εμένα δε μου άρεσε γιατί χαλάει το τελετουργικό του πράγματος και φαίνεται η αστάθεια της πίστης στο τελετουργικό (όχι στη θρησκεία γενικότερα), κάτι που υπάρχει χρόνια πόσο εύκολα το καταργούν, δε ξέρω ίσως αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό όσο άλλα ,αλλά όλα από κάτι μικρό ξεκινούν!

Link to comment
Share on other sites

...φαίνεται η αστάθεια της πίστης στο τελετουργικό (όχι στη θρησκεία γενικότερα), κάτι που υπάρχει χρόνια πόσο εύκολα το καταργούν, δε ξέρω ίσως αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό όσο άλλα ,αλλά όλα από κάτι μικρό ξεκινούν!
Τώρα κάτι λες.

Η αξία των "τελετουργιών" στη ζωή μας είναι λίγο αναγωρισμένη αλλά φαίνεται να είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Ας πετάμε φακές ρε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει παλιότερα μια ιστορία για κάποιον που αντί για ρύζι του πέταξαν κάτι άλλο την ώρα εκείνη και άρχισαν να συμβαίνουν διάφορα περίεργα στο ζευγάρι. Αντί για ευχή έγινε κατάρα. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?

Καλύτερα που καταργήθηκε αυτό το πέταγμα του ρυζιού γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιός έρχεται στην εκκλησία και τις διαθέσεις που έχει.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει παλιότερα μια ιστορία για κάποιον που αντί για ρύζι του πέταξαν κάτι άλλο την ώρα εκείνη και άρχισαν να συμβαίνουν διάφορα περίεργα στο ζευγάρι. Αντί για ευχή έγινε κατάρα. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?

Καλύτερα που καταργήθηκε αυτό το πέταγμα του ρυζιού γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος έρχεται στην εκκλησία και τις διαθέσεις που έχει.

 

Όχι, αλλά έτσι ίσως κάποιοι βάλουν μυαλό και σταματήσουν να καλούν 1000 άτομα στο γάμο λες και είναι κανένα κοσμοϊστορικό γεγονός. Ο λόγος που τα μυστήρια χάνουν την αξία τους είναι γιατί οι άνθρωποι συμπεριφέρονται σε αυτά με ασέβεια.

Κι αν ακόμα κι αν κάποιος έρθει ακάλεστος, δε θα μπορέσει να κάνει τίποτα, αν ο κόσμος που έχει εμφανιστεί δίνει πραγματικές εκ βαθέων ευχές στο ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε σε γάμο φίλης ο παπάς έδωσε οδηγίες στους πιό κοντινούς συγγενείς αλλά και φίλους του ζευγαριού να σχηματίσουν ένα κλοιό γύρω από το ζευγάρι και να κάνουν θετικές σκέψεις για το γάμο, το γαμπρό και τη νύφη κατά τη διάρκεια της τελετής. Τότε όταν το άκουσα κάπως παραξενεύτηκα αλλά τώρα καταλαβαίνω απόλυτα τι ακριβώς έλεγε ο παπάς. Για αυτό το λόγο θα συμφωνήσω απόλυτα ότι πρέπει να καλούμε στο γάμο, στο σπίτι ή στο χώρο μας μόνο άτομα που συμπαθούμε και όχι άτομα που μας δημιουργούν αρνητικές σκέψεις, που μας ζηλεύουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...