Jump to content

Τι σημαινει η Μαγεια για σενα?


 Share

Recommended Posts

Σιγουρα μερικοι εδω μεσα ασχολειστε με την Μαγεια.Θεωρητικα,πρακτικα η και τα δυο.Εχω να κανω μια ερωτηση που με απασχολουσε εδω και πολυ καιρο!Εγω την απαντηση την βρηκα βαθεια μεσα μου και τωρα θα ηθελα να μαθω και τις δικες σας απαντησεις.το ερωτημα ειναι :angel:

 

 

Τι σημαινει η Μαγεια για σενα?

 

 

:witch::witch::witch::witch::witch::witch::witch::witch::witch:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γνώση! Πολύ κούραση αλλά αξίζει τον κόπο!

 

Δύναμη! (Της Γνώσης) : νιώθω καλύτερος άνθρωπος, δυνατότερος να αντιμετωπίσω καταστάσεις πού άλλωτε φοβόμουν. Η Δύναμη του να μην σε ξαφνιάζει τίποτε είναι η αγαπημένη μου αίσθηση.

 

Μοναξιά! Γιατί και οι "άλλοι" να μην θέλουν να γνωρίσουν την Γνώση και την Δύναμη ... !

 

Η Μαγεία για εμένα είναι ... Μ Α Γ Ε Ι Α ! Ναι! μετά από πολλά χρόνια ζωής, νιώθω επιτέλους ολοκληρωμένη!

 

(Ξεχνάω κάτι; :019blush: )

 

 

:witch::witch::witch::witch:

Link to comment
Share on other sites

?πήγαμε νά παρακολουθήσουμε όλοι μαζί τήν Λίμνη τών κύκνων. Είχαμε διαβάσει καί συζητήσει από πρίν γιά τό έργο, τούς δημιουργούς καί τήν ιστορία του. Καθίσαμε δίπλα ? δίπλα στήν κατάφωτη καί επιβλητική αίθουσα. Η παράσταση άρχισε...

 

Στήν αρχή κοιτούσα καί προσπαθούσα νά φυλακίσω στόν αμφιβληστροειδή χιτώνα, όλες τίς λεπτομέρειες. Σιγά ? σιγά, η μουσική άρχισε νά μέ διαπερνά. Σταμάτησα νά προσπαθώ νά κοιτώ καί άρχισα νά ...αισθάνομαι.

Αρχισα νά αισθάνομαι, μέ τήν έννοια ότι ο ήχος, η κίνηση, τό φώς καί τά χρώματα έγιναν μία ενιαία παλλόμενη αρμονική, ένα όχημα πού μέ οδηγούσε σέ ένα σπειροειδές ταξίδι πρός τά έσω. Περίεργο αλλά ανερχόμουν, κατερχόμενος. Ανερχόμουν, εκεί πού οι καθημερινές έγνοιες αφανίζονται εμπρός στήν λάμψη τών πολύτιμων λίθων πού ντύνουν τό Ονειρο. Εκεί, όπου τό δάκρυ είναι τό αμύθητο μαργαριτάρι. Απλωσα τά χέρια καί βρήκα απλωμένα τά δικά τους. Κρατηθήκαμε μέχρι τό τελος χέρι ? χέρι.

Ηταν ένα μαγικό ταξίδι πού κάναμε όλοι μαζί, γιά τό οποίο κανείς δέν θέλησε μετά νά μιλήσει...

 

 

"?θα ονειρευτούμε

?εκεί που τα δάση γνέφουν στον ουρανό,

και τα σύννεφα φιλούν το νερό.

?ο Ήλιος, η Σελήνη, ο Άνεμος, ο Τυφώνας! Τι φοβερές δυνάμεις!

?κρύσταλλοι χιονιού, παγετώνες, παγόβουνα! Τι πολύτιμοι θησαυροί!

?Φως και σκοτάδι μας περιβάλλει

καλό και κακό μαζί περπατούν ?

?μας ανήκουν όλα."

Link to comment
Share on other sites

-Είμαστε σκουληκάκια μικρά μικρά, Ζορμπά, αποκρίθηκα, απάνω σ' ένα φυλλαράκι γιγάντιου δέντρου. Το φυλλαράκι αυτό είναι η γης μας. τ' αλλα φύλλα είναι τ' αστέρια που βλέπεις να κουνιούνται μέσα στη νύχτα. Σουρνόμαστε απάνω στο φυλλαράκι μας, και το ψαχουλεύουμε με λαχτάρα τ' οσμιζόμαστε, μυρίζει, βρωμάει, το γευόμαστε, τρώγεται, το χτυπούμε, αντηχάει και φωνάζει σαν πράμα ζωντανό.

Μερικοί άνθρωποι, οι πιο ατρόμητοι, φτάνουν ως την άκρα του φύλλου. Από την άκρα αυτή σκύβουμε, με τα μάτια ανοιχτά, τα αυτιά ανοιχτά, κάτω στο χάος. Ανατριχιάζουμε. Μαντεύουμε κάτω μας το φοβερό γκρεμό, ακούμε ανάρια ανάρια το θρο που κάνουν τα φύλλα του γιγάντιου δέντρου, νιώθουμε το χυμό ν' ανεβαίνει από τις ρίζες του δέντρου και να φουσκώνει την καρδιά μας. Κι έτσι σκυμμένοι στην άβυσσο, νογούμε σύγκορμα, σύψυχα, να μας κυριεύει τρόμος. Από τη στιγμή εκείνη αρχίζει...

Σταμάτησα. 'Ηθελα να πω: «Από τη στιγμή εκείνη αρχίζει η ποίηση», μα ο Ζορμπάς δε θα καταλάβαινε και σώπασα.

 

Αυτό σημαίνει μαγεία για μένα. Να φτάνουμε στην άκρη-άκρη "του φύλλου", να σκύβουμε και να κοιτάμε κάτω.

 

Όμως:

 

-Τι αρχίζει; ρώτησε ο Ζορμπάς με λαχτάρα. Γιατί σταμάτησες;

-...Αρχίζει ο μεγάλος κίντυνος, Ζορμπά, είπα.

'Αλλοι ζαλίζουνται και παραμιλούν,

άλλοι φοβούνται και μοχτούν να βρούν μιαν απάντηση, που να τους στυλώνει την καρδιά και λένε: "Θεός".

'Αλλοι κοιτάζουν από την άκρα του φύλλου το γκρεμό ήσυχα, παλικαρίσια και λένε: «Μου αρέσει»...

 

 

(το απόσπασμα προέρχεται από το έργο του Ν. Καζαντζάκη "βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά")

Link to comment
Share on other sites

-Είμαστε σκουληκάκια μικρά μικρά, Ζορμπά, αποκρίθηκα, απάνω σ' ένα φυλλαράκι γιγάντιου δέντρου. Το φυλλαράκι αυτό είναι η γης μας. τ' αλλα φύλλα είναι τ' αστέρια που βλέπεις να κουνιούνται μέσα στη νύχτα. Σουρνόμαστε απάνω στο φυλλαράκι μας, και το ψαχουλεύουμε με λαχτάρα τ' οσμιζόμαστε, μυρίζει, βρωμάει, το γευόμαστε, τρώγεται, το χτυπούμε, αντηχάει και φωνάζει σαν πράμα ζωντανό.

Μερικοί άνθρωποι, οι πιο ατρόμητοι, φτάνουν ως την άκρα του φύλλου. Από την άκρα αυτή σκύβουμε, με τα μάτια ανοιχτά, τα αυτιά ανοιχτά, κάτω στο χάος. Ανατριχιάζουμε. Μαντεύουμε κάτω μας το φοβερό γκρεμό, ακούμε ανάρια ανάρια το θρο που κάνουν τα φύλλα του γιγάντιου δέντρου, νιώθουμε το χυμό ν' ανεβαίνει από τις ρίζες του δέντρου και να φουσκώνει την καρδιά μας. Κι έτσι σκυμμένοι στην άβυσσο, νογούμε σύγκορμα, σύψυχα, να μας κυριεύει τρόμος. Από τη στιγμή εκείνη αρχίζει...

Σταμάτησα. 'Ηθελα να πω: «Από τη στιγμή εκείνη αρχίζει η ποίηση», μα ο Ζορμπάς δε θα καταλάβαινε και σώπασα.

 

Αυτό σημαίνει μαγεία για μένα. Να φτάνουμε στην άκρη-άκρη "του φύλλου", να σκύβουμε και να κοιτάμε κάτω.

 

Όμως:

 

-Τι αρχίζει; ρώτησε ο Ζορμπάς με λαχτάρα. Γιατί σταμάτησες;

-...Αρχίζει ο μεγάλος κίντυνος, Ζορμπά, είπα.

'Αλλοι ζαλίζουνται και παραμιλούν,

άλλοι φοβούνται και μοχτούν να βρούν μιαν απάντηση, που να τους στυλώνει την καρδιά και λένε: "Θεός".

'Αλλοι κοιτάζουν από την άκρα του φύλλου το γκρεμό ήσυχα, παλικαρίσια και λένε: «Μου αρέσει»...

 

(το απόσπασμα προέρχεται από το έργο του Ν. Καζαντζάκη "βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά")

Υπεροχο!!!! με αγγιξε απολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαγεία είναι να ξαναβρίσκεις την παιδική σου όραση.Να βρίσκεσαι ξανά στη χώρα των θαυμάτων της παιδικής ηλικίας όπου τα πάντα μπορούν να συμβουν.Είναι σαν μια δεύτερη γέννηση.Εγώ τουλάχιστον έτσι το βίωσα και ήταν καθοριστική η εμπειρία.Θυμάμαι μικρή,προσχολική ηλικία εννοώ,είχα πάθος με το φεγγαράκι.Τα βράδια που ήταν ορατό άνοιγα διαλογικές συζητήσεις μαζί του κάτι που βόλευε τη μητέρα μου γιατί κρατούσε ώρα.Κάποιες φορές όμως γινόταν και πρόβλημα.Κάθε φορά που είχα κάτι καινούργιο έπρεπε να το δείξω στο φεγγαράκι και αλοίμονο για τη μητέρα μου αν τύχαινε και δεν φαινόταν.Αρνιόμουν να πάω για ύπνο και επέμενα να το περιμένω.Μετά ήρθε το σχολείο ο Άρμστρονγκ κλπ.Μέσα από τη μαγεία συναντιέμαι ξανά με την παλιά μου φίλη.

Link to comment
Share on other sites

Θανατος.

4537[/snapback]

 

Εγω προσωπικα αν απαντουσα με την συγκεκριμενη λεξη θα εννοουσα κατι.

Εσυ τι εννοεις..? :blink: Μηπως και εννοουμε το ιδιο λεω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

H «Μαγεία», ειδικά για εμένα, σημαίνει Φάσμα :

 

Άτυπος καθιέρωσις διεξόδου,

για κόσμο που δεν αισθάνεται πλήρη κάλυψη, με τα υφιστάμενα θρησκευτικά του βιώματα.

 

Πολύπλευρη και σχεδόν αφηρημένη έννοια,

εμπερικλείουσα κάθε είδους ασχολία (από συνειδητή «απλή σκέψη» μέχρι οργανωμένη «αίρεση θρησκείας»).

 

Συμβολική λέξη,

καθαρά συγκεντρωτική, για να διευκολύνει την επικοινωνία στο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Θανατος.

4537[/snapback]

 

Εγω προσωπικα αν απαντουσα με την συγκεκριμενη λεξη θα εννοουσα κατι.

Εσυ τι εννοεις..? :blink: Μηπως και εννοουμε το ιδιο λεω :unsure:

4538[/snapback]

 

Δεν εννοω κατι διαφορετικο απο αυτο που εγραψα. Ειμαι της πεποιθησης οτι αυτο εκπαιδευομαι να

κανω. Να μαθω να πεθαινω. Σε αρκετα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω κατι διαφορετικο απο αυτο που εγραψα. Ειμαι της πεποιθησης οτι αυτο εκπαιδευομαι να

κανω. Να μαθω να πεθαινω. Σε αρκετα επιπεδα.

4543[/snapback]

 

:hm: ....σωστος! :goodwork:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι ακόμα νέος (και στην ηλικία αλλά και στην Μαγεία), έτσι δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα....

Λοιπόν, η Μαγεία για μένα βρίσκεται στα πάντα γύρο μου (έμψυχα και άψυχα). Είναι επίσης η ανακάλυψη του εσώτερου εαυτού μας και η ένωσή μας με αυτόν. Είναι η βαθιά γνώση της ψυχής μας και η ανάπτυξή της (πνευματικά). Είναι τα ΠΑΝΤΑ!!!!! :wizard:

 

Ελπίζω να είμαι σωστός στη σκέψη μου... ^_^

Link to comment
Share on other sites

...... μα πέστε το ντε, ότι θέλετε τέτοιου περιεχομένου τοποθετήσεις ......

 

Μαγεία, είναι η πνευματική μου Αγάπη.

Μαγεία, είναι το υπερωκεάνιο της σοφής Ψυχής μου που διασχίζει τις θάλασσες των μυστηρίων.

Μαγεία, είναι η Αλήθεια που μεσουρανεί, περιμένοντας τον παρατηρητή μου.

Μαγεία, είναι ο διανοητικός Πατέρας της γνώσης μου .

Μαγεία, είναι η Ανάσταση του χρηστο-θεσμικού εαυτού μου.

 

 

Για περισσότερες αλήθειες,

μπορείτε επιπλέον να διαβάζετε με μυσταγωγική προσοχή,

όλα τα σχετικά άρθρα, που αφορούν ανάλυση του θέματος, από διπλωματούχους Πρακτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Η πικραγγουρια ειναι θαυματουργη!!!! Γιατρευει την ιγμοριτιδα αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ στη δοσολογια η υπερβολικη δοση μπορει να αποβει θανατηφορα!!!

(τη συνταγη την κρατω μυστικο)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η μαγεία είναι τα πάντα για μένα! Όπως το είπε ο zak ακριβώς.Και όλα αυτά μαζί φέρνουν στα χείλη μου τη λέξη "ΜΑΓΕΙΑ"...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...