Jump to content

Τι σημαινει η Μαγεια για σενα?


 Share

Recommended Posts

:019blush: Γεια σας παιδιά , θα ήθελα αν και καινούρια και λίγο άσχετη να καταθέσω και εγώ την άποψή μου για την μαγεία

 

Μ α γ ε ί α = Ζ Ω Η

(όλη η ζωή είναι μια μαγεία από την πρώτη ως την τελευταία της στιγμή !!!!!!!!!!! )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έχω κάνει πολλές κουέντες για την μαγεία. είτε φιλοσοφικές, είτε λογοτεχνικές, είτε πρακτικές...

και απο τους τρεις τομεις πηρα διαφορετικές απαντησεις

 

φιλοσοφικός τομέας: η υπερτατη ένωση πνεύματος, ψυχής και σώματος

 

λογοτεχνικός τομέας: η προσπαθεια ανάθεσης ευθυνών σε κάτι ξένο, αλλόκοτο, και απροσδιόριστο προκειμένου να πάψουν αν υπάρχουν απορίες (σημ.. βλέπε φαινόμενο Λιαντίνης.. που μπορεί να μην είναι μαγεία.. αλλα το μεταφυσικό του το έχει...)

 

 

πρακτικός τομέας: 2 τρίχες αρουραίου, 1 ματι βατραχου 2 σταγόνες λάδι πεταλούδας... (αστεάκι...)

 

[πρακτικός τομέας συνέχεια] η προσπάθεια γνώσης και εκπλήρωσης στόχων με τη βοήθεια 3ων .... (δαιμόνων, αγγέλων, μέντιουμ, 090..., η Φατμε η τσιγγάνα κλπ κλπ)

 

 

---------------------

 

πέρα απο όλα αυτα εγώ θέλω να πώ ότι Μαγεία είναι κάθε τι που κάνει το σώμα να ανατριχιαζει, την ψυχή να απογηώνεται και το Πνευμα να ξυνπάει...

αυτο είναι μαγεία.. απο το Ηλιοβασίλεμα στην Σαντορινη(αν δεν πεναψεις το σπίτι σου..) μεχρι τον μαυρο καθρέφτη των εκπτοτων αγγέλων (αν δεν καταλαβαιτε τι ειναι αυτό.. ρωτήστε με..)

Link to comment
Share on other sites

λογοτεχνικός τομέας:  η προσπαθεια ανάθεσης ευθυνών σε κάτι ξένο, αλλόκοτο, και απροσδιόριστο προκειμένου να πάψουν αν υπάρχουν απορίες

10432[/snapback]

Τί να θέλει να πει ο ποιητής εδώ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

λογοτεχνικός τομέας: η προσπαθεια ανάθεσης ευθυνών σε κάτι ξένο, αλλόκοτο, και απροσδιόριστο προκειμένου να πάψουν αν υπάρχουν απορίες

10432[/snapback]

Τί να θέλει να πει ο ποιητής εδώ... :huh:

10442[/snapback]

 

είναι απλό.. απλά φανταστήτε ότι στα παραμύθια, στις ιστορίες , στους θρήλους, ακόμα και στη θρησκεια (τελος πάντων όπου υπάρχει γραπτό) τα ανεξήηγτα και δύσκολα προσδιορίσιμα τα δηλωνουν σαν Μαγικά, εξωπραγματικά.. κλπ κλπ (τελώνια, μάγοι, νεράιδες, μάγισσες κλπ κλπ)

 

κατανοητο???

 

:018bleh::)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα! :D Απλά αυτό το "η προσπαθεια ανάθεσης ευθυνών" ήταν που με προβλημάτισε... Τώρα που συμπληρώθηκε,το καταλαβαίνω και συμφωνώ μαζί σου. :)

Link to comment
Share on other sites

τον μαυρο καθρέφτη των εκπτοτων αγγέλων (αν δεν καταλαβαιτε τι ειναι αυτό.. ρωτήστε με..)

10432[/snapback]

 

Εγώ δεν ξέρω τι είναι.... Μπορείς να μου εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

τον μαυρο καθρέφτη των εκπτοτων αγγέλων (αν δεν καταλαβαιτε τι ειναι αυτό.. ρωτήστε με..)

Εγώ δεν ξέρω τι είναι.... Μπορείς να μου εξηγήσεις;

δεν το ειπα για να ρωτήσετε .. αμεδως εσεις .. αμαν..

 

λοιπόν ειλικρινα τώρα δεν ξέρω λεπτομέριες, δεν ξέρω πως δουλεύει.. εσείς που ασχολείστε με απόκρυφισμο σίγουρα ξέρετε περισσότερα...

το μόνο που γνωρίζω είναι όσα μου είπε ενας τύπος στη αγγλία για όλα αυτά που κάποτε αποκαλούσα σατανισμό και τώρα το αποκαλώ απλά λάθος δρόμο (χωρίς να σημαίνει ότι τον υποτιμώ... ουτε φυσικά οχριστιανισμος ειναι ο σωστος..)

Link to comment
Share on other sites

λογοτεχνικός τομέας:  η προσπαθεια ανάθεσης ευθυνών σε κάτι ξένο, αλλόκοτο, και απροσδιόριστο προκειμένου να πάψουν αν υπάρχουν απορίες

 

Και ψυχολογικός επίσης...

 

...αυτή η μανία μας να "ρίχνουμε" αλλού τα βάρη των δικών μας μαλ... *γκουχ γκουχ* ανοησιών ήθελα να πω :angel:

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποίηση ότι όλα είναι σχετικά

Θάνατος

Ταξίδι

Η άλλη όραση

Παιχνίδι

Σιωπή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ίσως είμαι πιο άσχετη από τους άσχετους όμως για μένα μαγεία δεν είναι τόσο τα ξόρκια και οι γητείες ειναι η ανακάλυψη του εαυτού μας εκείνου του κρυμένου κάτω από τόσα πέπλα....τον ξέρουμε συνήθως όταν είμαστε παιδιά και αθώοι μετά....έρχονται πληροφορίες για όλα....σχολεία θρησκείες και τον ξεχνάμε...τον αφήνουμε κάτω από όλα εκείνα τα σκονισμένα πέπλα που του φορέσαμε....για μένα μαγεία είναι να βγάλω τα πέπλα και να τον ξαναβρώ....να τον γνωρίσω ξανά με το νέο μου μυαλό...να τον καταλάβω και να συμφιλιωθώ μαζί του....αυτό και άλλα πολλά είναι η μαγεία...... :huh::)

Link to comment
Share on other sites

ίσως είμαι πιο άσχετη από τους άσχετους όμως για μένα μαγεία δεν είναι τόσο τα ξόρκια και οι γητείες ειναι η ανακάλυψη του εαυτού μας εκείνου του κρυμένυ κάτω από τόσα πέπλα....τον ξέρουμε συνήθως όταν είμαστε παιδιά και αθώοι μετά....έρχονται πληροφορίες για όλα....σχολεία θρησκείες και τον ξεχνάμε...τον αφήνουμε κάτω από όλα εκείνα τα σκονισμένα πέπλα που του φορέσαμε....για μένα μαγεία είναι να βγάλω τα πέπλα και να τον ξαναβρώ....να τον γνωρίσω ξανά με το νέο μου μυαλό...να τον καταλάβω και να συμφιλιωθώ μαζί του....αυτό και άλλα πολλά είναι η μαγεία...... :huh:  :)

13292[/snapback]

Πανέμορφη και πολύ αληθινή άποψη...τα μάτια ενός παιδιού είναι πάντα απαραίτητα σε ό,τι και να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος Crowley είχε πει ότι μαγεία είναι η επιστήμη αλλά και τέχνη του να προκαλείς αλλαγές σύμφωνα με την θέληση σου.

 

Αλλά θα πρέπει να δώσεις σημασία πρώτα στα πράγματα για να θελήσεις να τα αλλάξεις η να τα βιώσεις (γιατί και το βίωμα αλλαγή είναι)

 

Άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι μαγεία είναι το να δίνεις σημασία στα πράγματα γύρω σου?

 

Να δώσεις σημασία στα ?."μάτια ενός παιδιού" ? στον "θάνατο"?. στην "ΖΩΗ" ?.στα "ξόρκια" ?.στην "γνώση"?. "στην άκρη του φύλου"

 

Για να δώσεις όμως σημασία σε κάτι θα πρέπει να το παρατηρείς πρώτα..

 

Να γίνεις ο Παρατηρητής .. να το θεάσεις ... να γίνεις θεός?.

 

"οι θεοί γεννούν και δημιουργούν με την θέαση"? Πλωτίνος

 

 

 

 

 

http://www.geocities.com/magikokapelo

magikokapelo@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

ίσως είμαι πιο άσχετη από τους άσχετους όμως για μένα μαγεία δεν είναι τόσο τα ξόρκια και οι γητείες ειναι η ανακάλυψη του εαυτού μας εκείνου του κρυμένυ κάτω από τόσα πέπλα....τον ξέρουμε συνήθως όταν είμαστε παιδιά και αθώοι μετά....έρχονται πληροφορίες για όλα....σχολεία θρησκείες και τον ξεχνάμε...τον αφήνουμε κάτω από όλα εκείνα τα σκονισμένα πέπλα που του φορέσαμε....για μένα μαγεία είναι να βγάλω τα πέπλα και να τον ξαναβρώ....να τον γνωρίσω ξανά με το νέο μου μυαλό...να τον καταλάβω και να συμφιλιωθώ μαζί του....αυτό και άλλα πολλά είναι η μαγεία...... :huh:  :)

13292[/snapback]

:worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

13292[/snapback]

:worthy:  :worthy:  :worthy:

 

Πανέμορφη και πολύ αληθινή άποψη...τα μάτια ενός παιδιού είναι πάντα απαραίτητα σε ό,τι και να κάνουμε.

 

thanks για τις απαντήσεις mandrake και dakkon darkblade (no need though) :019blush::019blush: :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...