Jump to content

Νέο Μέλος


Guest Dotty
 Share

Recommended Posts

Γεια σε όλους, καλώς σας βρήκα.

 

Δεν μου αρέσει να μιλάω πολύ για τον εαυτό μου αλλά φαντάζομαι μια μικρή introduction χρειάζεται (με συγχωρείτε για την εκάστοτε αγγλικούρα, ζω στο εξωτερικό εδώ και αρκετά χρόνια και ομολογώ ότι όταν είμαι κουρασμένη η γλώσσα κολλάει και δεν μπορώ να βρω τη σωστή λέξη στα ελληνικά--κατάντια, αφήστε, το ξέρω).

Λοιπόν η ιστορία πάει κάπως έτσι: άρχισα ν' ασχολούμαι με το παραφυσικό αρκετά μικρή--πρώτα αφελώς, ανήκω στη γενιά των x-files, του Strange και του (ίσως λίγο άδικα το βάζω στην ίδια κατηγορία) Τρίτου Ματιού. Αργότερα ανακάλυψα τον εσωτερισμό και τη μαγεια, και ακολούθησα αυτό το μονοπάτι για μερικά χρόνια. Προς το τέλος των φοιτητικών μου χρόνων το ενδιαφέρον μου πέρασε από την πρακτική στη θεωρία κι έτσι αποφάσισα ν' αφιερωθώ περισσότερο στην ακαδημαϊκή μελέτη του εσωτερισμού, του μυστικισμού, και της θρησκείας γενικότερα.

Παρεμπιπτόντως, και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, πρόσφατα άρχισε να λειτουργεί η Phoenix Rising Academy, περιέργως με έδρα την Ελλάδα (http://www.phoenixrising.org.gr/). Το έχετε ακούσει; Προσφέρουν μαθήματα εξ αποστάσεως και απ' ό,τι μου έλεγε σήμερα μία από τις καθηγήτριες εκεί έχουν ξεκινήσει τη διαδικασία πιστοποίησης (αλλά όχι από το Ελληνικό κράτος βέβαια, που δεν αναγνωρίζει απ' όσο ξέρω online μαθήματα). Τέλος πάντων. Λέω περιέργως με έδρα την Ελλάδα γιατί οι άνθρωποι που το ξεκίνησαν, με εξαίρεση μία που είναι μισή Ελληνίδα και προσφέρει μαθήματα και στα ελληνικά, έχουν έδρα εδώ στην Αγγλία. Κατά κύριο λόγο είναι ακαδημαϊκοί που έχασαν τις θέσεις τους λόγω των περικοπών στα πανεπιστήμια. Σκέφτηκα ότι ίσως να σας ενδιέφερε--προσπαθούν να βρουν μία ισορροπία ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι θρησκευτική οργάνωση. Προσωπικά ούτε δουλεύω ούτε παίρνω μαθήματα, αλλά τυχαίνει να γνωρίζω κάποιους από τους ιδρυτές.

 

Τι άλλο; Αυτά τα εισαγωγικά, και προσδοκώ πολλές πολλές ωραίες συζητήσεις :)

Φιλικά,

Dotty

Edited by Dotty
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Dotty!

 

Προσωπικά η οποιαδήποτε οργάνωση τέτοιας κατεύθυνσης με αφήνει αδιάφορη. Αφενός γιατί θεωρώ ότι είναι καθαρά προσωπικό το ζήτημα, αφετέρου γιατί οι ανιδιοτελείς σκοποί σπανίζουν (τόσο που φτάνει κοντά στο 0, όταν μιλάμε για κάτι αρκετά οργανωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δανάη!

Τι εννοείς "τέτοιας κατεύθυνσης"; Φυσικά και δεν είναι ανιδιοτελές, πρόκειται για πρόγραμμα σπουδών εξ αποστάσεως. Προηγουμένως ήταν μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιο του Κεντ. Τώρα που τους έκοψαν τη χρηματοδότηση από εκεί προσπαθούν να το δουν αλλιώς...

 

Καλώς ήρθες, Dotty!

 

Προσωπικά η οποιαδήποτε οργάνωση τέτοιας κατεύθυνσης με αφήνει αδιάφορη. Αφενός γιατί θεωρώ ότι είναι καθαρά προσωπικό το ζήτημα, αφετέρου γιατί οι ανιδιοτελείς σκοποί σπανίζουν (τόσο που φτάνει κοντά στο 0, όταν μιλάμε για κάτι αρκετά οργανωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, ήμουν λίγο απόλυτη. Το "αδιάφορη" ήταν αρκετά σκληρό επίθετο. Το "επιφυλακτική" ήταν περισσότερο αυτό που ήθελα να εκφράσω.

 

Λέγοντας "τέτοιας κατεύθυνσης" θέλω να πω ότι συνήθως οι συμβατικές ακαδημίες δεν προσφέρουν μάθημα με τίτλο "Η μελέτη της μαντείας" .

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα. Ε ναι, φυσικό είναι να είναι κανείς επιφυλακτικός. Και όταν είχαν το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιο με μισό μάτι τους αντιμετώπιζαν οι υπόλοιποι. Αλλά από την άλλη, η μαντεία, η μαγεία, ο μυστικισμός, είναι έτσι κι αλλιώς αναγνωρισμένα θέματα σε τμήματα θρησκειολογικών σπουδών. Αυτό που τους ενοχλούσε ήταν το ότι πολλοί από τους καθηγητές ασχολούνται και πιο πρακτικά με τα θέματα που μελετάνε. (Η ερώτησή μου βέβαια είναι αν θ' αντιμετώπιζε κανείς με επιφυλακτικότητα κάποιον που εκτός από το να διδάσκει π.χ. μουσική την εξασκούσε κιόλας.) Αλλά τέλος πάντων δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ τη συγκεκριμένη ακαδημία. Σε κάποιους ταιριάζει, σε άλλους όχι, I guess.

 

Με συγχωρείς, ήμουν λίγο απόλυτη. Το "αδιάφορη" ήταν αρκετά σκληρό επίθετο. Το "επιφυλακτική" ήταν περισσότερο αυτό που ήθελα να εκφράσω.

 

Λέγοντας "τέτοιας κατεύθυνσης" θέλω να πω ότι συνήθως οι συμβατικές ακαδημίες δεν προσφέρουν μάθημα με τίτλο "Η μελέτη της μαντείας" .

Edited by Dotty
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα μας . welcomeani.gif

 

 

Το Phoenix Rising το έχω ακούσει 3 μήνες τώρα ακούγεται ενδιαφέρον βεβαία και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός αλλά και περα από αυτό ναι μεν με ενδιαφέρει , αλλά δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο την αυτή περίοδο γενικότερα .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν welcomeani.gif.

Να πληρώσεις για να σε μάθουν τι? και γιατί δεν το έκαναν στην Αγγλία και ήρθαν στην Ελλάδα? Μπορώ να φανταστώ μερικά ενδεχόμενα αλλά δεν μπορώ να τα πω χωρίς αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Dotty!

 

Προσωπικά η οποιαδήποτε οργάνωση τέτοιας κατεύθυνσης με αφήνει αδιάφορη. Αφενός γιατί θεωρώ ότι είναι καθαρά προσωπικό το ζήτημα, αφετέρου γιατί οι ανιδιοτελείς σκοποί σπανίζουν (τόσο που φτάνει κοντά στο 0, όταν μιλάμε για κάτι αρκετά οργανωμένο).

Από μια άποψη δεν έχει ανιδιοτελείς σκοπούς ούτε ο αρτοποιός απ' όπου αγοράζεις το ψωμί. Δεν μας κάνει όμως αυτό να πάψουμε να αγοράζουμε ψωμί.

Το θέμα δηλ. είναι το πόσο χρειαζόμαστε (ή θέλουμε) το ιδιοτελώς προσφερόμενο.

Ενδιαφέρον ακούγεται το Phoenix Rising Academy και αν προσφέρει κάτι ακόμα καλύτερα.

 

ΥΓ.

ανήκω στη γενιά των x-files, του Strange και του (ίσως λίγο άδικα το βάζω στην ίδια κατηγορία) Τρίτου Ματιού
Πως, στην ίδια κατηγορία είναι (και μάλιστα χρονικά προηγείται).
Link to comment
Share on other sites

Excuse my writing in English but the computer I am currently working on doesn't have greek fonts installed and I know greeklish is not allowed in the forum so I guess that's the best I can do right now :wallbash:.

Technically they didn't come to Greece (it's an online programme and almost all of them still live in the UK). It was a misstatement when I said their base was in Greece. They just wanted the Greek connection because they see Greece as the source of certain things and wanted to organise conferences and symposia there. But there may be more to it, as you are suggesting. I wouldn't know.

I'm quoting from the website now:

Η Ακαδημία Phoenix Rising είναι ανεξάρτητος εκπαιδευτικός και ακαδημαϊκός οργανισμός. Δεν είναι μυητικό τάγμα, ή σχολή εσωτερισμού. Δεν ασκούμε και δεν διδάσκουμε την πρακτική εξάσκηση των θεμάτων που διδάσκουμε. Διδάσκουμε την ιστορία, την φαινομενολογία, την φιλοσοφία και την πολιτισμική επιρροή τους (that's what they teach you). Η Ακαδημία Phoenix Rising εδρεύει στο Λονδίνο και παραδίδει τα μαθήματά της μέσω διαδικτύου. Δεν εδρεύουμε στην Ελλάδα και Δεν αποτελούμε "κολλέγιο" ή Κ.Ε.Μ.Ε.

 

Sorry for the confusion! And again apologies for writing in English (I just couldn't resist replying and I'll be away from my own computer for the rest of the day).

 

Καταρχήν welcomeani.gif.

Να πληρώσεις για να σε μάθουν τι? και γιατί δεν το έκαναν στην Αγγλία και ήρθαν στην Ελλάδα? Μπορώ να φανταστώ μερικά ενδεχόμενα αλλά δεν μπορώ να τα πω χωρίς αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο μέλος που διαβάζει το θέμα δυσκολεύεται με τα αγγλικά, μπορούμε να κάνουμε μια μετάφραση. Είναι πρόχειρη και αν κάτι δεν έχω μεταφέρει σωστά, μπορεί η Dotty να το διορθώσει όταν θα βρει χρόνο:

 

"Με συγχωρείτε που γράφω στα αγγλικά, αλλά ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ δεν έχει εγκατεστημένες ελληνικές γραμματοσειρές και καθότι τα greeklish απαγορεύονται, αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.

 

Δεν ήρθαν στην Ελλάδα (είναι ένα διαδικτυακό πρόγραμμα και όλοι σχεδόν ζουν στην Αγγλία). Ήταν λάθος που είπα ότι η βάση τους είναι στην Ελλάδα. Επιθύμησαν να φτιάξουν ένα παράρτημα εδώ, επειδή θεωρούν ότι η Ελλάδα είναι πηγή πολλών πραγμάτων και θέλησαν να οργανώσουν κάποια συνέδρια και συμπόσια εδώ. Αλλά μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, όπως λέτε . Δεν το ξέρω.

 

Παραθέτω ένα απόσπασμα από την ιστοσελίδα:

 

Η Ακαδημία Phoenix Rising είναι ανεξάρτητος εκπαιδευτικός και ακαδημαϊκός οργανισμός. Δεν είναι μυητικό τάγμα, ή σχολή εσωτερισμού. Δεν ασκούμε και δεν διδάσκουμε την πρακτική εξάσκηση των θεμάτων που διδάσκουμε. Διδάσκουμε την ιστορία, την φαινομενολογία, την φιλοσοφία και την πολιτισμική επιρροή τους (that's what they teach you). Η Ακαδημία Phoenix Rising εδρεύει στο Λονδίνο και παραδίδει τα μαθήματά της μέσω διαδικτύου. Δεν εδρεύουμε στην Ελλάδα και Δεν αποτελούμε "κολλέγιο" ή Κ.Ε.Μ.Ε.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα. Απολογούμαι ξανά για το ότι γράφω στα αγγλικά (δεν μπορούσα να μην απαντήσω γιατί θα βρίσκομαι μακριά από τον προσωπικό μου υπολογιστή για την υπόλοιπη μέρα)"

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως, αν πρόκειται για μια σοβαρή προσπάθεια, είναι ευπρόσδεκτη.

Αν κάποιος αντέχει οικονομικά το συγκεκριμένο πρόγραμμα και το δοκιμάσει, μπορεί να μας πει εντυπώσεις. Πάντως πολλές συναντήσεις και συζητήσεις με διάφορα θέματα γίνονται και από άλλες ομάδες και συνήθως η προσέλευση είναι μικρή, παρόλο που το κόστος σε πολλές από αυτές είναι πολύ μικρό ή και μηδαμινό.

Link to comment
Share on other sites

No problem my dear...

 

Η αλήθεια είναι πως όταν ειδα το πρώτο σου ποστ, η φαντασία μου άρχισε να δουλεύει και επειδή έχω και κάποιες πληροφορίες, όχι για τους συγκεκριμένους, για άλλα πράγματα, νόμιζα διάφορα... Χαίρομαι για τις διευκρινήσεις. Δε φταίω όμως και εγώ γιατί είδα ότι με το καλημέρα που μπήκες μας είπες για αυτούς και σε συνδυασμό και με το λαθάκι σου, με έκανες να σκεφτώ διάφορα...

 

Δηλαδή από το site προκύπτει ότι ΔΕΝ διδασκουν τη μαγεία αυτή καθ' εαυτή αλλά θεωρία και ιστορία και την αντιμετωπίζουν με επιστημονικό τρόπο... Στην Ελλάδα δεν έχουν έρθει αλλά μέσω νετ θα παραδίδουν μαθήματα ΚΑΙ σε Έλληνες όπως π.χ. και σε Αυστραλούς ή Εσκιμώους, άρα θέμα στόχευσης συγκεκριμένα της Ελλάδας σαν πεδίο δραστηριοτήτων ΔΕΝ υπάρχει... Τώρα επειδή η Ελλάδα έχει μια εξαιρετική ιστορική σημασία, θα έρθουν για συμπόσια και συνέδρια, ΟΚ τυπικό και αυτό. Άρα θέμα να παίζει κάτι το "ύποπτο" ΔΕΝ υπάρχει.

 

Ομολογουμένως, αν πρόκειται για μια σοβαρή προσπάθεια, είναι ευπρόσδεκτη.

 

Αν κάποιος αντέχει οικονομικά το συγκεκριμένο πρόγραμμα και το δοκιμάσει, μπορεί να μας πει εντυπώσεις. Πάντως πολλές συναντήσεις και συζητήσεις με διάφορα θέματα γίνονται και από άλλες ομάδες και συνήθως η προσέλευση είναι μικρή, παρόλο που το κόστος σε πολλές από αυτές είναι πολύ μικρό ή και μηδαμινό.

 

Αχ Δανάη μου, ανοίγεισ μεγάλο θέμα που θα 'πρεπε να ήταν ΤΟΠΙΚ ολόκληρο... Η προσέλευση θα ήταν το ίδιο μικρή, ακόμα και αν ήταν δωρεάν γιατί ο λόγος που πάνε κάποιοι να μάθουν κάτι είναι πλέον ένας και μοναδικός: επαγγελματική αποκατάσταση. Οπότε το θέμα που ανοίγεις είναι "Σπουδές (γνώση και αυτοβελτίωση ή επαγγελματική αποκατάσταση?)". Να το ανοίξεις τόπικ να το συζητήσουμε...

clapping.gif

Link to comment
Share on other sites

Δανάη ευχαριστώ πολύ για τη μετάφραση. Τελευταία μου έχει φύγει η μέση να κουβαλάω τον υπολογιστή μου παντού και προσπαθώ να το αποφεύγω, αλλά υπάρχουν μερικές αναπόφευκτες συνέπειες. Οι υπολογιστές στις βιβλιοθήκες δεν είναι πολύ Greek-friendly. Και που μ' άφησε να κάνω copy & paste από ελληνική ιστοσελίδα εντύπωση μου έκανε (με τα ελληνικά url πχ. έχει πρόβλημα).

 

Grey δίκιο έχεις. Υπάρχει ωστόσο στενότερη σχέση με την Ελλάδα απ' ό,τι πχ. με τους Εσκιμώους (Ινουίτ παρακαλώ, να είμαστε politically correct :018bleh:) γιατί δεν θα προσφέρονται μαθήματα και στα Inuktitut, θα προσφέρονται όμως στα Ελληνικά! Και υπάρχει και ελληνική βερσιόν της σελίδας, σε ελληνικό σέρβερ. Ως εκεί. Συν τα συνέδρια κλπ.

 

Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα. Πάμε γι' άλλα. Όντως όμως αν κάποιος αποφασίσει να το δοκιμάσει πολύ θα ήθελα κι εγώ ν' ακούσω εντυπώσεις.

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως όταν ειδα το πρώτο σου ποστ, η φαντασία μου άρχισε να δουλεύει και επειδή έχω και κάποιες πληροφορίες, όχι για τους συγκεκριμένους, για άλλα πράγματα, νόμιζα διάφορα... Χαίρομαι για τις διευκρινήσεις. Δε φταίω όμως και εγώ γιατί είδα ότι με το καλημέρα που μπήκες μας είπες για αυτούς και σε συνδυασμό και με το λαθάκι σου, με έκανες να σκεφτώ διάφορα...

 

Δηλαδή από το site προκύπτει ότι ΔΕΝ διδασκουν τη μαγεία αυτή καθ' εαυτή αλλά θεωρία και ιστορία και την αντιμετωπίζουν με επιστημονικό τρόπο... Στην Ελλάδα δεν έχουν έρθει αλλά μέσω νετ θα παραδίδουν μαθήματα ΚΑΙ σε Έλληνες όπως π.χ. και σε Αυστραλούς ή Εσκιμώους, άρα θέμα στόχευσης συγκεκριμένα της Ελλάδας σαν πεδίο δραστηριοτήτων ΔΕΝ υπάρχει... Τώρα επειδή η Ελλάδα έχει μια εξαιρετική ιστορική σημασία, θα έρθουν για συμπόσια και συνέδρια, ΟΚ τυπικό και αυτό. Άρα θέμα να παίζει κάτι το "ύποπτο" ΔΕΝ υπάρχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...