Jump to content

Χριστιανικα Ευαγγελια


Grey
 Share

Recommended Posts

 

Ναι, αλλά είναι αρκετή για να αντιληφθείς το δόλο...

 

Η ερώτηση που κάνει ένα μικρό παιδί έχει δόλο?? Και ο επιστήμονας σου απαντάει +άπειρο και - άπειρο.

Και ρωτάει το παιδάκι που τελειώνει το άπειρο?? Και ο επιστήμονας ξύνετε...

 

Θα περιμένουμε τους επιστήμονες να καταλήξουν κάπου.

θα περιμένεις πολύ.......

 

Α, όχι! Δε θα ξεφύγουν τόσο εύκολα. Αυτοί απειλούσαν και έκαιγαν επιστήμονες και φιλόσοφους. Δεν τους έκαιγαν συμβολικά ή παραβολικά, κυριολεκτούσαν. Μας έκαιγαν, τους ξεφτιλίζουμε...

Αποκάλυψες τον πραγματικό λόγο τελικά που είναι η έκδικηση.Δυστυχώς κακή πολιτική επέλεξες.

 

 

Μα και η θρησκεία τρομολαγνεία και διαίρεση είναι. Τις φοβάμαι και μια ματιά στην ιστορία θα σε πείσει για το τι μπορούν να κάνουν...

Αν έννοεις τους "έκπροσωπους" της έχουν κάνει πολλά,όσα και οι τρελοεπιστήμονες όμως.Είναι οι δύο όψεις του ίδιου σάπιου νομίσματος.

Όσο φοβάμε την ιέρα εξέταση(που πλέον δεν υπάρχει) και τις σταυροφορίες,άλλο τόσο και πολύ περισσότερο φοβάμε την διαίρεσει του ατόμου,την κλωνοποίηση,τα προηγμένα φάρμακα,τα μικροτσίπ,τα gprs,και ότι άλλο θες που "μολύνουν" την καθημερινή μου ζώη,άφαιρουν ατομικές ελευθερίες με το έτσι θέλω.

Τα έγκληματα της επιστήμης σε συνδυασμό με της πολιτικής "λογικών" άνθρωπων είναι πολύ περισσότερα και πολύ πιο σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς σοβαρός σήμερα (δεν ξέρω το 1943) που να πιστεύει τέτοιο πράγμα. Όσο για τα "πρωτόκολλλα" που λες (και εφαρμόζεις απ' ότι βλέπω) θεωρούνται πολύ περισσότερο μη-γνήσια (μια και μιλάμε για γνησιότητα).

Τα ευαγγέλια είναι αντιραββινικά και το 2ο αιώνα οι ιουδαίοι ήταν κατατρεγμένη μειονότητα (από τους Ρωμαίους, εξ αιτίας των επαναστάσεών τους) είναι απίθανες εικασίες όλα αυτά για ραββίνους χωρίς ουσιαστικό στήριγμα - γεγονότα. Στην Ιάμνεια έγινε σύνοδος ραββίνων αν άρχισε τότε να γράφεται το Ταλμούδ δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται απίθανο.

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά εγώ αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο για αυτό που λέω στο πρώτο ποστ. Το ότι έγινε όντως σύνοδος ραβίνων στην Ιάμνεια και εσύ από ότι βλέπω το αναγνωρίζεις... Πάλι καλά, κάτι είναι κι αυτό...

 

Τα ευαγγέλια φυσικά και θα ήταν αντιραβινικά και οι ίδιοι οι εβραίοι επιδιώκουν το μίσος των χριστιανών, στο Ταλμούδ παραδέχονται ανοιχτά ότι σκότωσαν το Χριστό. Η αντιπαλότητα είναι στο σχέδιο. Διαφορετικά θα ήταν καταφανώς ύποπτο το γεγονός ότι και οι δύο (τώρα με το Ισλάμ τρεις) θρησκείες λατρεύουν τον ίδιο θεό... Κατάλαβες τώρα;

 

Υπήρχαν και υπάρχουν διάφορες φατρίες αναμέσα στους Εβραίους. Μια φατρία θέλει έθνος και κράτος Ισραήλ, υπερδύναμη. Μια άλλη δε θέλει καν κράτος Ισραηλ, αλλά μόνο θρησκεία και παγκόσμια εξάπλωση και κυριαρχία. Αυτό φαίνεται από την "παλαιά διαθήκη" στην σύγκρουση εβραίου βασίλιά και προφήτη Ιερεμία. Τελικά εκ των πραγμάτων, νίκησε το ιερατείο και δικαιώθηκε γιατί αργότερα ο άλλος τους προφήτης ο Δανιήλ, ο οποίος ήταν ιδιοφυία, κατάφερε και πήρε τον έλεγχο του Βαβυλωνιακού κράτους και το κατέστρεψε, φέρνοντας τους συμμάχους των Εβραίων τους Πέρσες στο προσκήνιο της ιστορίας... Το ίδιο ακριβώς έγινε και το 70 μ.Χ. Νικήθηκε η φατρία που υποστήριζε κράτος και νίκησε η φατρία που υποστήριζε θρησκεία. Και αργότερα το 135 μ.Χ. έγινε και νέα επανάσταση και πάλι το ίδιο έγινε... Τελικά με την πτώση της Κωνστανινούπολης στους Οθωμανούς δικαιώθηκε οριστικά η φατρία που υποστήριζε θρησκεία... Στο σημείο αυτό να κοιτάξεις τη δράση των Εβραίων του Περάν και των ανθενωτικών παπάδων με κάποιον μοναχό Ιωάσαφ... που έγινε και πατριάρχης μετά την άλωση...

 

Για τα πρωτόκολλα τώρα. Όλο λένε ότι είναι πλαστά και όμως περιέργως εφαρμόζονται. Και βέβαια όχι από μένα, και να ήθελα δε θα μπορούσα... ούτε πάμπλουτος είμαι, ούτε πολιτική δύναμη έχω... Τώρα το πώς τα εφαρμόζω είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά εγώ αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο για αυτό που λέω στο πρώτο ποστ. Το ότι έγινε όντως σύνοδος ραβίνων στην Ιάμνεια και εσύ από ότι βλέπω το αναγνωρίζεις... Πάλι καλά, κάτι είναι κι αυτό... ..

Περίεργα πράγματα λες. Τι σημασία έχει η "αναγνώριση" από εμένα; Αν είδες το άρθρο δεν υπάρχει συμφωνία των "ειδικών επιστημόνων" (που θα έλεγες κι εσύ) για το αν έγινε. Ούτε κι έχει σημασία με το θέμα μας αφού τα όσα ίσως έγιναν εκεί είναι άσχετα με το θέμα μας.

Πως γίνεται από τι μια να επικαλείσαι "ειδικούς" και από την άλλη να μην δέχεσαι όσα "ειδικόί" πάλι δεν σου αρέσουν;

...Τα ευαγγέλια φυσικά και θα ήταν αντιραβινικά και οι ίδιοι οι εβραίοι επιδιώκουν το μίσος των χριστιανών, στο Ταλμούδ παραδέχονται ανοιχτά ότι σκότωσαν το Χριστό. Η αντιπαλότητα είναι στο σχέδιο. Διαφορετικά θα ήταν καταφανώς ύποπτο το γεγονός ότι και οι δύο (τώρα με το Ισλάμ τρεις) θρησκείες λατρεύουν τον ίδιο θεό... Κατάλαβες τώρα;...

Αφού καταλαβαίνεις εσύ... :whistling:

...Για τα πρωτόκολλα τώρα. Όλο λένε ότι είναι πλαστά και όμως περιέργως εφαρμόζονται. Και βέβαια όχι από μένα, και να ήθελα δε θα μπορούσα... ούτε πάμπλουτος είμαι, ούτε πολιτική δύναμη έχω... Τώρα το πώς τα εφαρμόζω είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις...

Μπορεί να κάνω και λάθος...

Όποιος έχει μια στοιχειώδη γνώση των πρωτόκολλων μπορεί να το δει (τα έχεις διαβάσει;)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα λες. Τι σημασία έχει η "αναγνώριση" από εμένα; Αν είδες το άρθρο δεν υπάρχει συμφωνία των "ειδικών επιστημόνων" (που θα έλεγες κι εσύ) για το αν έγινε. Ούτε κι έχει σημασία με το θέμα μας αφού τα όσα ίσως έγιναν εκεί είναι άσχετα με το θέμα μας.

Πως γίνεται από τι μια να επικαλείσαι "ειδικούς" και από την άλλη να μην δέχεσαι όσα "ειδικόί" πάλι δεν σου αρέσουν;

 

 

Δε λέω ότι δε δέχομαι, λέω ότι μπορεί και να 'χεις δίκιο, αλλά και το άλλο ενδεχόμενο είναι ανοικτό. Όταν βρεθούν ή διαρρεύσουν τπτ ντοκουμέντα και χειρόγραφα, θα μάθουμε περισσότερα...

 

 

Αφού καταλαβαίνεις εσύ... :whistling:

 

 

Ναι ναι κορόιδευε εσύ... 063laugh.gif

 

 

Μπορεί να κάνω και λάθος...

Όποιος έχει μια στοιχειώδη γνώση των πρωτόκολλων μπορεί να το δει (τα έχεις διαβάσει;)

 

 

Έχω ανοίξει και τόπικ για αυτά εδώ. Και πάλι δέχτηκα "επίθεση".... Δεν πειράζει όμως ο πόλεμος συνεχίζεται.... starwars.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που κάνει ένα μικρό παιδί έχει δόλο?? Και ο επιστήμονας σου απαντάει +άπειρο και - άπειρο.

Και ρωτάει το παιδάκι που τελειώνει το άπειρο?? Και ο επιστήμονας ξύνετε...

 

Δεν είπα τέτοιο πράγμα, άλλος είναι ο δόλος. Διάβασε τα σαν να διαβάζεις οποιοδήποτε βιβλίο, χωρίς να σκέφτεσαι ότι είναι τα ευαγγέλια και άρα εξ ορισμού άγια και αληθινά, και θα ανακαλύψεις πολλά ύποπτα σημεία.

 

Ο επιστήμονας απαντά "πουθενά" και το παιδάκι ξύνεται μέχρι να μεγαλώσει ο εγκέφαλός του και να μπορεί να καταλάβει συμβολικά μαθηματικά...

 

 

Αποκάλυψες τον πραγματικό λόγο τελικά που είναι η έκδικηση.Δυστυχώς κακή πολιτική επέλεξες.

 

Ε όχι και εκδίκηση... Βόμβες σε εκκλησίες έβαλα??? Έλεος!!!

 

 

Όσο φοβάμε την ιέρα εξέταση (που πλέον δεν υπάρχει) και τις σταυροφορίες,

 

Νομίζεις πως δεν υπάρχει... Νομίζεις πως δε γίνονται πια...

 

 

άλλο τόσο και πολύ περισσότερο φοβάμε την διαίρεσει του ατόμου, την κλωνοποίηση, τα προηγμένα φάρμακα, τα μικροτσίπ, τα gprs, και ότι άλλο θες που "μολύνουν" την καθημερινή μου ζώη, άφαιρουν ατομικές ελευθερίες με το έτσι θέλω.

 

Λάθος, τα πιο πολλά απο αυτά τα έκανε η πολιτική ηγεσία και όχι η επιστήμη... Τα υπόλοιπα τα έκαναν πουλημένοι επίορκοι για το χρήμα.

 

 

Αν έννοεις τους "έκπροσωπους" της έχουν κάνει πολλά, όσα και οι τρελοεπιστήμονες όμως. Είναι οι δύο όψεις του ίδιου σάπιου νομίσματος.

Τα έγκληματα της επιστήμης σε συνδυασμό με της πολιτικής "λογικών" άνθρωπων είναι πολύ περισσότερα και πολύ πιο σοβαρά.

 

Το περιεχόμενο της ίδιας της θρησκείας είναι κακό και δόλιο. Π.χ. Δευτερονόμιο: αν δε με πιστεύει το παιδί σου, να το σκοτώσεις. Και οι εκπρόσωποι είναι τρισχειρότεροι... Η επιστήμη λέει απλά τους νόμους της φύσης και η φύση είναι ουδέτερη... Καμμιά σχέση με σάπιο νόμισμα και με θρησκεία...

 

Όλα έγιναν απ τους λεφτάδες και τους πολιτικούς, οι επιστήμονες δεν έχουν καμμιά ευθύνη για το πως χρησιμοποιούνται τα αποτελέσματα που βγάζουν. Οι πολιτικοί πρώτα και μετά οι λεφτάδες έχουν ευθύνη...

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Έχω ανοίξει και τόπικ για αυτά εδώ. Και πάλι δέχτηκα "επίθεση".... Δεν πειράζει όμως ο πόλεμος συνεχίζεται....

Grey συζήτηση κάνουμε και όχι πόλεμο και μάλιστα καλή συζήτηση.

 

Συνεχίζω..

 

Ο επιστήμονας απαντά "πουθενά" και το παιδάκι ξύνεται μέχρι να μεγαλώσει ο εγκέφαλός του και να μπορεί να καταλάβει συμβολικά μαθηματικά...

Μόλις καταλάβει πως τα συμβολικά μαθηματικά συμβολίζουν το χάος θα ξαναρωτήσει ή θα στραφεί για απαντήσεις στο ίδιο του τον εαυτό(μπορεί και στις θρησκείες)

 

Ε όχι και εκδίκηση... Βόμβες σε εκκλησίες έβαλα??? Έλεος!!!

Η εκδίκηση δεν εκφράζεται μόνο με βόμβες.Εκφράζεται με πολλούς τρόπους λεκτικούς και πρακτικούς..

 

Όλα έγιναν απ τους λεφτάδες και τους πολιτικούς, οι επιστήμονες δεν έχουν καμμιά ευθύνη για το πως χρησιμοποιούνται τα αποτελέσματα που βγάζουν. Οι πολιτικοί πρώτα και μετά οι λεφτάδες έχουν ευθύνη...

Θα αστειεύεσαι βέβαια όταν λες δεν έχουν ευθύνη.

Οι επιστημονικές ομάδες που τις χρηματοδοτούν πολυεθνικές,τράπεζες,καρτέλ,πολιτικοί δεν έχουν ευθύνη?

Τους έχουν βάλει κανένα πιστόλι στον κρόταφο και το κάνουν ή μήπως διψάν για χρήμα και εξουσία?

θες να μιλήσουμε για επιστημονικές ομάδες? σε ποια κατηγορία? στα οπλικά συστήματα? στην φαρμακοβιομηχανία? στην τεχνολογία?στο μάρκετινγκ? στις πολιτικές επιστήμες? στην Nasa μήπως? Από που θες να το πιάσεις?

Kαι δεν λέω ότι δεν έχουν προσφέρει πολλά.Αλλά όχι ότι δεν έχουν ευθύνη.Το χρήμα χωρίς την επιστήμη και την γνώση είναι άχρηστο και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Grey συζήτηση κάνουμε και όχι πόλεμο και μάλιστα καλή συζήτηση.

Συνεχίζω..

 

Αναλαμβάνω την ευθύνη για την παρεξήγηση, άλλον πόλεμο εννοούσα, τέλος πάντων... sorry...

 

 

Μόλις καταλάβει πως τα συμβολικά μαθηματικά συμβολίζουν το χάος θα ξαναρωτήσει ή θα στραφεί για απαντήσεις στο ίδιο του τον εαυτό (μπορεί και στις θρησκείες)

 

Ας ξαναρωτήσει και όταν θα έχει φτάσει στο επιστημονικό επίπεδο που θα ξαναρωτήσει τότε με τις (αβρααμικές) θρησκείες θα γελάει και ο σκύλος του... Το χάος είναι ο μαθηματικός θεός και ο πρώτος θεός του Ησιόδου... Περισσότερα για το χάος πήγαινε δες στο "Εν αρχή ην ο λόγος", και στο "Λογικό ή μη το Υπέρτατο Ον", στη Φιλοσοφία εκεί τα λέω όλα με το φίλο τον Αυγερινό...

 

 

Η εκδίκηση δεν εκφράζεται μόνο με βόμβες. Εκφράζεται με πολλούς τρόπους λεκτικούς και πρακτικούς..

 

Αν το να ξεσκεπάσεις ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ είναι "λεκτική εκδίκηση" τότε ναι, εκδικούμαι λεκτικώς και είμαι υπερήφανος για αυτό. Εάν μάλιστα αποδειχτούν κάποτε οι ισχυρισμοί μου και απαλλαγεί η ανθρωπότητα από αυτές τις δογματικές μπούρδες που στηρίζονται μόνο στην άγνοια και στο φόβο (της κόλασης) τότε θα είμαι και πανευτυχής... Ο Θεός, σαν ενδοκοσμικός συμπαντικός νους, υπάρχει αλλά οι θρησκείες δεν έχουν καμία σχέση μαζί του...

 

 

Θα αστειεύεσαι βέβαια όταν λες δεν έχουν ευθύνη.

 

Δεν αστειεύομαι καθόλου... Αν βγει νόμος που λέει ότι μπορείς να πληρώσεις ένα ποσό στη ΔΟΥ και μετά να πας να σκοτώσεις νόμιμα κάποιον εχθρό σου, θα φταίνε οι πολίτες για τους σκοτωμούς που θα ακολουθήσουν; Στην Κρήτη φταίγανε οι χωριάτες για τα χασίς;

 

Όταν σε εκπαιδεύουν στο σχολείο και δε σου μαθαίνουν φιλοσοφία και ηθικές αξίες και σου κάνουν στα θρησκευτικά καταφανή ιστορικά και επιστημονικά ψεύδη και γελοιοποιείται η έννοια του Θεού και έχει γίνει ο Θεός ανέκδοτα ανάμεσα στους πιτσιρικάδες, όταν μετά αφού σε έχουν εκπαιδεύσει εκ πεποιθήσεως ανήθικο, σου ψηφίζουν κάτι αισχρούς νόμους που σου επιτρέπουν, σου δίνουν κίνητρα και σε υποχρεώνουν να είσαι ανήθικος, τότε ΟΧΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ!!!

 

Υπάρχει νόμος που επιτρέπει και δίνει και κίνητρα στον καθηγητή που θα απασχολεί σε προγράμματα που πληρώνουν οι εταιρείες, με συνθήκες μαύρης εργασίας (χειρότερα από τις καθαρίστριες) ερευνητές με PhD που άλλος νόμος υποχρεώνει να δουλέψουν εκεί για 2 - 4 χρόνια γιατί αλλιώς δε δικαιούνται διορισμό σε μόνιμη θέση... Έτσι το σύστημα τους σπάει τον τσαμπουκά και τους εκπαιδεύει στη συμμόρφωση. Εκεί καταντήσαμε με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη των πολιτικών...

 

 

Οι επιστημονικές ομάδες που τις χρηματοδοτούν πολυεθνικές, τράπεζες, καρτέλ, πολιτικοί δεν έχουν ευθύνη? Τους έχουν βάλει κανένα πιστόλι στον κρόταφο και το κάνουν ή μήπως διψάν για χρήμα και εξουσία? θες να μιλήσουμε για επιστημονικές ομάδες? σε ποια κατηγορία? στα οπλικά συστήματα? στην φαρμακοβιομηχανία? στην τεχνολογία?στο μάρκετινγκ? στις πολιτικές επιστήμες? στην Nasa μήπως? Από που θες να το πιάσεις?

 

Τους βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο. Αν δεν κάνουν ότι τους πληρώνουν να κάνουν, μένουν χωρίς δουλειά και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι γεννημένοι ήρωες και αντιστασιακοί. Χρήμα και εξουσία έχουν άλλοι, αν τώρα είναι και κάποιοι ελάχιστοι από τους επιστήμονες, ε λαμόγια υπάρχουν παντού... Για αυτό και στην περίπτωση της θρησκείας δεν πέφτω στην παγίδα να πω "οι κακοί παπάδες". Όχι, εγώ θα αποδείξω το δόλο και το κακό μέσα στο ίδιο το κήρυγμα και τη διδασκαλία της (αβρααμικής) θρησκείας και θα ξεμπερδέψω μια και καλή με αυτούς...

 

 

Kαι δεν λέω ότι δεν έχουν προσφέρει πολλά. Αλλά όχι ότι δεν έχουν ευθύνη. Το χρήμα χωρίς την επιστήμη και την γνώση είναι άχρηστο και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά.

 

Αν δεν ήταν αυτοί ακόμα θα πέθαινες από πανούκλα και χολέρα γιατί το παπαδαριό διέταζε να σκοτώνονται οι γάτες που ήτανε λέει... σατανικές και τις χρησιμοποιούσαν οι μάγοι και έτσι πολλαπλασιάζονταν τα ποντίκια. Άλλη μια... θεία φώτιση του παπαδαριού... Αν δεν ήταν αυτοί θα... παλουκώνονταν άνθρωποι που λόγω νεκροφάνειας τους πέρναγαν για βαμπίρ... Και αυτή επίσης θεία φώτιση του παπαδαριού... Δε χρειάζεται να πω κι άλλα μπορείς να φανταστείς αρκετά από τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι δε δέχομαι, λέω ότι μπορεί και να 'χεις δίκιο, αλλά και το άλλο ενδεχόμενο είναι ανοικτό. Όταν βρεθούν ή διαρρεύσουν τπτ ντοκουμέντα και χειρόγραφα, θα μάθουμε περισσότερα...

Ναι ναι κορόιδευε εσύ... 063laugh.gif

Έχω ανοίξει και τόπικ για αυτά εδώ. Και πάλι δέχτηκα "επίθεση".... Δεν πειράζει όμως ο πόλεμος συνεχίζεται.... starwars.gif

Δεν είναι επίθεση να σου λένε ότι μιλάς για πράγματα με αντιφάσεις χωρίς ουσιαστική βάση. Από τη μια τονίζεις την "επιστημονικότητα" κάποιου θεολόγου του 1943. Έπειτα μιλάς για τα "πρωτόκολλα" που οι επιστήμονες (που επικαλείσαι προηγούμενα) θεωρούν κακόβουλη απάτη.

 

Δεν κοροϊδεύω καθόλου, και δεν έχει νόημα το πληγωμένο ύφος. χρησιμοποιείς τεχνικές του "πρωτόκολου 13" (μια και θέλησες να μιλήσεις γι' αυτά) - έστω κι αν δεν το ξέρεις (κι αν έτσι έχει σκέψου πόσο σε εμποτίζει από τη μια αυτό που θέλεις να κατηγορείς, και από την άλλη ο δεδομένος αντίθετος χώρος αυτού που προφανώς σε εκφράζει αλλά και χρησιμοποιεί αυτές τις τεχνικές τουλάχιστον 50 χρόνια τώρα.)http://en.wikipedia.org/wiki/The_Protocols_of_the_Elders_of_Zion

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επίθεση να σου λένε ότι μιλάς για πράγματα με αντιφάσεις χωρίς ουσιαστική βάση. Από τη μια τονίζεις την "επιστημονικότητα" κάποιου θεολόγου του 1943. Έπειτα μιλάς για τα "πρωτόκολλα" που οι επιστήμονες (που επικαλείσαι προηγούμενα) θεωρούν κακόβουλη απάτη.

 

Η πλαστογραφία και η απάτη που λες, αν έγινε, συνίσταται στο αν τα έγραψε ένας γάλλος ή ένας ρώσος... Εκεί θα κολλήσω τώρα εγώ; Στο αν είναι του γάλλου ή του ρώσου; Ε, σκοτίστηκα! Και υπάρχει και ένας γερμανός συγγραφέας νωρίτερα, το 1850, που προειδοποιούσε ότι μαζεύτηκαν οι αρχηγοί των εβραίων και κάποια συνωμοσία ετοιμάζουν... Για να τελειώνουμε μ' αυτό, δε με ενδιαφέρει αν τα πρωτόκολλα είναι του ρώσου, του γάλλου ή του γερμανού γιατί δεν είναι θρησκευτικό κείμενο που θα είχε σημασία αν το έγραψε όντως ο "φωτισμένος προφήτης" τάδε ή είναι απάτη. Τα πρωτόκολλα αποκαλύπτουν ένα σχέδιο για παγκόσμια κυριαρχία από τους εβραίους, αυτό και μόνο αυτό. Άρα δε με νοιάζει ποιος τα έγραψε πρώτος... Επομένως από δω και πέρα το θέμα "πλαστογραφία" στα πρωτόκολλα έχει λήξει για μένα...

 

Επόμενο θέμα είναι αν όλοι αυτοί τα φαντάστηκαν όλα αυτά και τα έγραψαν... Αφού διαπιστώνουμε την πιστή εφαρμογή τους κατά γράμμα, θέμα φαντασίας δεν υπάρχει...

 

Τελευταίο και ελάχιστα σημαντικό θέμα είναι αν προέρχονται από τη ρώσικη μυστική υπηρεσία. Προφανώς μόνο μια μυστική υπηρεσία θα μπορούσε να αποσπάσει τέτοιες πληροφορίες από τους εβραίους. Ε, μπράβο και συγχαρητήρια στα παιδιά για την καλή δουλειά που έκαναν! Ψέματα δε λέγανε αφού, όπως είπαμε, τα πρωτόκολλα εφαρμόζονται...

 

Μετά από αυτές τις διευκρινήσεις το θέμα λήγει νομίζω...

 

 

Δεν κοροϊδεύω καθόλου, και δεν έχει νόημα το πληγωμένο ύφος.

 

Το αφήνω στην κρίση του κοινού αυτό... Δεν το σχολιάζω άλλο...

 

 

Χρησιμοποιείς τεχνικές του "πρωτόκολου 13" (μια και θέλησες να μιλήσεις γι' αυτά) - έστω κι αν δεν το ξέρεις (κι αν έτσι έχει σκέψου πόσο σε εμποτίζει από τη μια αυτό που θέλεις να κατηγορείς, και από την άλλη ο δεδομένος αντίθετος χώρος αυτού που προφανώς σε εκφράζει αλλά και χρησιμοποιεί αυτές τις τεχνικές τουλάχιστον 50 χρόνια τώρα.)

 

14. The Destruction of Religion as a Prelude to the Rise of the Jewish God

 

Μάλλον το 14 εννοείς. Θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να εφαρμόζω σχέδια εβραίων... Δε χρησιμοποιώ καμμιά τεχνική, λέω την αλήθεια όπως την καταλαβαίνω και την αισθάνομαι. Λέγοντας θρησκείες εννοώ τις τρεις αβρααμικές με τις άλλες δεν ασχολούμαι γιατί δεν ήρθαν ποτέ εκπρόσωποί τους να βιαιοπραγήσουν εις βάρος των ομοίων μου. Απλά δεν έγραφα συνέχεια το "αβρααμικές".

 

Άρα λοιπόν δεν επιθυμώ την καταστροφή όλων των θρησκειών αλλά μόνο των αβρααμικών που επιβάλλουν τις αντιεπιστημονικές και παρανοϊκές απόψεις τους βασανίζοντας και καίγοντας τους διαφωνούντες... Και μη μου πεις τη γελοία δικαιολογία ότι δε γίνονται πια αυτά γιατί βάσει του περιεχομένου της θρησκείας θα "έπρεπε" να γίνονται, δε γίνονται ΜΟΝΟ επειδή η εκκλησία δεν έχει πια τη δυνατότητα να τα κάνει...

 

Ο εβραίος θεός δεν θα υψωθεί ποτέ όσο υπάρχει η επιστήμη και η φιλοσοφία. Ποτέ! Αυτός ο μαζικός δολοφόνος δε θα τα καταφέρει. Στο τέλος θα νικηθεί και θα καταδικαστεί στην αιώνια λήθη. Αυτός είναι ο θάνατος για ένα θεό...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναρωτήσει και όταν θα έχει φτάσει στο επιστημονικό επίπεδο που θα ξαναρωτήσει τότε με τις (αβρααμικές) θρησκείες θα γελάει και ο σκύλος του... Το χάος είναι ο μαθηματικός θεός και ο πρώτος θεός του Ησιόδου... Περισσότερα για το χάος πήγαινε δες στο "Εν αρχή ην ο λόγος", και στο "Λογικό ή μη το Υπέρτατο Ον", στη Φιλοσοφία εκεί τα λέω όλα με το φίλο τον Αυγερινό...

. Ο Θεός, σαν ενδοκοσμικός συμπαντικός νους, υπάρχει αλλά οι θρησκείες δεν έχουν καμία σχέση μαζί του...

 

Διατηρείς την αλήθεια,λέγωντας αυτή είναι η αλήθεια μου.Δεν μπορείς και δεν έχεις δικαίωμα να λες ότι αυτή είναι η αλήθεια και οτιδήποτε άλλο είναι λαθεμένο.

Ο Θέος δεν είναι ούτε δικός σου,ούτε δικός μου,όυτε του Ησίοδου,ούτε του Θανάση.Είναι μια έννοια για τον καθένα ξεχωριστή,προσωπική και άκρως σεβαστή.

 

Δεν αστειεύομαι καθόλου... Αν βγει νόμος που λέει ότι μπορείς να πληρώσεις ένα ποσό σ

τη ΔΟΥ και μετά να πας να σκοτώσεις νόμιμα κάποιον εχθρό σου, θα φταίνε οι πολίτες για τους σκοτωμούς που θα ακολουθήσουν; Στην Κρήτη φταίγανε οι χωριάτες για τα χασίς;

 

Αυτό είναι η λογική του παραλόγου.

 

Όταν σε εκπαιδεύουν στο σχολείο και δε σου μαθαίνουν φιλοσοφία και ηθικές αξίες και σου κάνουν στα θρησκευτικά καταφανή ιστορικά και επιστημονικά ψεύδη και γελοιοποιείται η έννοια του Θεού και έχει γίνει ο Θεός ανέκδοτα ανάμεσα στους πιτσιρικάδες... Όχι, εγώ θα αποδείξω το δόλο και το κακό μέσα στο ίδιο το κήρυγμα και τη διδασκαλία της (αβρααμικής) θρησκείας και θα ξεμπερδέψω μια και καλή με αυτούς... Και αυτή επίσης θεία φώτιση του παπαδαριού..

 

Σου αναγνωρίζω την επιμονή ως θετικό,πρόσεχε γιατί είσαι στα όρια της εμμονής.

 

Υπάρχει νόμος που επιτρέπει και δίνει και κίνητρα στον καθηγητή που θα απασχολεί σε προγράμματα που πληρώνουν οι εταιρείες, με συνθήκες μαύρης εργασίας (χειρότερα από τις καθαρίστριες) ερευνητές με PhD που άλλος νόμος υποχρεώνει να δουλέψουν εκεί για 2 - 4 χρόνια γιατί αλλιώς δε δικαιούνται διορισμό σε μόνιμη θέση... Έτσι το σύστημα τους σπάει τον τσαμπουκά και τους εκπαιδεύει στη συμμόρφωση. Εκεί καταντήσαμε με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη των πολιτικών...

Τους βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο. Αν δεν κάνουν ότι τους πληρώνουν να κάνουν, μένουν χωρίς δουλειά και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι γεννημένοι ήρωες και αντιστασιακοί. Χρήμα και εξουσία έχουν άλλοι, αν τώρα είναι και κάποιοι ελάχιστοι από τους επιστήμονες, ε λαμόγια υπάρχουν παντού...

 

Το να μεταθέτεις την ευθύνη αλλού είναι μεγάλη υπεκφυγή και μεγάλη αυταπάτη.

Είσαι υπεύθυνος για την ζωή σου,για την ψήφο σου,για την δουλειά που επιλέγεις,για ΌΛΑ,ακόμα για τους γονείς που επέλεξες να γεννηθείς.

Και όπως δεν σου χαρίζεται κανένας σε αυτήν την ζωή,δεν χαρίζομαι και εγώ σε κανέναν.

Οι επιστήμονες είναι όχι μόνο υπεύθυνοι αλλά και ΕΝΟΧΟΙ για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

 

 

Αν δεν ήταν αυτοί ακόμα θα πέθαινες από πανούκλα και χολέρα γιατί το παπαδαριό διέταζε να σκοτώνονται οι γάτες που ήτανε λέει... σατανικές και τις χρησιμοποιούσαν οι μάγοι και έτσι πολλαπλασιάζονταν τα ποντίκια..

 

Πεθαίνουν άνθρωποι από τα επιστημονικά τους απόβλητα καθημερινά από όγκους,από παρασκευασμένου ιούς τύπου AIDS που αμολύσανε στην Αφρική,από ιούς τύπου Η1Ν1,νόσοι των αγελάδων,των προβάτων κ.τ.λ

Η Χούντα της επιστήμης..

Link to comment
Share on other sites

...Μάλλον το 14 εννοείς. Θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να εφαρμόζω σχέδια εβραίων... ...

...

Ο εβραίος θεός δεν θα υψωθεί ποτέ όσο υπάρχει η επιστήμη και η φιλοσοφία. Ποτέ! Αυτός ο μαζικός δολοφόνος δε θα τα καταφέρει. Στο τέλος θα νικηθεί και θα καταδικαστεί στην αιώνια λήθη. Αυτός είναι ο θάνατος για ένα θεό...

Όχι, βλέπω το 13ο (το 14ο είναι πρόσθετο μπόνους) αλλά να που αυτό κάνεις, "εφαρμόζεις σχέδια εβραίων" (σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό πάντα) όταν υλοποιείς το 14ο πρωτόκολο με χρήση του 13ου :cheerful_h4h:

 

ΥΓ. Τι σημαίνει για σένα το "εβραίος θεός" και το χρησιμοποιείς έτσι; Εξ ορισμού θεός ή Θεός δεν μπορεί να έχει εθνικότητα, το σωστό θα ήταν "ο Θεός σύμφωνα με την ιουδαιοχριστιανική παράδοση", ίσως. Ίσως πάλι κάτι άλλο θέλεις να πεις.

Τελικά είναι εδώ το μέρος που βρήκες για να προωθήσεις το ρατσισμό σου; Ή αναζητάς όπως όλοι μας εδώ το ωραίο, το καλό και το αγαθό (την αλήθεια δηλ.). Αν αναζητάς, χαλάρωσε και έλεγξε τον εαυτό σου.

Αν πάλι θέλεις να προωθήσεις ρατσιστικές ιδεολογίες.... :yeahright:

 

Με ενδιαφέρει να εξετάσω το πόσο γνήσια είναι πχ τα ευαγγέλια ή και την προέλευση των "πρωτόκολων" αλλά οι υστερίες και τα παραληρήματα δεν έχουν θέση στην ψύχραιμη εξέταση (αν θέλουμε να έχουν ουσιαστική αξία τα συμπεράσματα).

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Διατηρείς την αλήθεια, λέγωντας αυτή είναι η αλήθεια μου.Δεν μπορείς και δεν έχεις δικαίωμα να λες ότι αυτή είναι η αλήθεια και οτιδήποτε άλλο είναι λαθεμένο. Ο Θέος δεν είναι ούτε δικός σου,ούτε δικός μου,όυτε του Ησίοδου,ούτε του Θανάση. Είναι μια έννοια για τον καθένα ξεχωριστή, προσωπική και άκρως σεβαστή.

 

Σε γελάσανε, δε θα μου επιβάλεις εσύ το συγκρητισμό... Αν δέχεσαι μια θρησκεία αυτομάτως όλες οι άλλες είναι εσφαλμένες για σένα. Και έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου. Υπάρχει το Χάος του Ησιόδου, η Θεά της Wicca, ο Γιαχβέ των Εβραίων, ο Βούδας κλπ. Αν αποδεχτείς κάποιον ή κάποιους από αυτούς, οι υπόλοιποι είναι λάθος, ανύπαρκτοι ή ακόμα και κακοί δαίμονες και πάντως δε μπορείς με τπτ να τους αποδεχτείς όλους...

 

 

Αυτό είναι η λογική του παραλόγου.

 

Όχι καθόλου. Οι "αρχηγοί" και οι "κανόνες" προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών μιας "ομάδας". Ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα αρνηθούν να υπακούσουν τους αρχηγούς και να ακολουθήσουν τους κανόνες όσο ανήθικοι και αν είναι. Εάν σε ένα χωριό π.χ. με την ανοχή διεφθαρμένων μπάτσων και κοινοτάρχη και λόγω και της ανεργίας επιβαλλόταν ως άγραφος κανόνας οι παντρεμένες γυναίκες να εκδίδονται σε τουρίστες οι περισσότεροι θα πειθαρχούσαν. Πριν το αρνηθείς να σε ενημερώσω ότι σε παραμεθόρια χωριά στα σύνορα Τσεχίας - Γερμανίας γίνονται πολύ χειρότερα πράγματα...

 

 

Σου αναγνωρίζω την επιμονή ως θετικό,πρόσεχε γιατί είσαι στα όρια της εμμονής.

 

Αυτό είναι γνώμη δική σου. Το αφήνω στην κρίση του κοινού και δεν το σχολιάζω περισσότερο...

 

 

Το να μεταθέτεις την ευθύνη αλλού είναι μεγάλη υπεκφυγή και μεγάλη αυταπάτη.

Είσαι υπεύθυνος για την ζωή σου,για την ψήφο σου,για την δουλειά που επιλέγεις,για ΌΛΑ,ακόμα για τους γονείς που επέλεξες να γεννηθείς.

Και όπως δεν σου χαρίζεται κανένας σε αυτήν την ζωή,δεν χαρίζομαι και εγώ σε κανέναν.

Οι επιστήμονες είναι όχι μόνο υπεύθυνοι αλλά και ΕΝΟΧΟΙ για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

Πεθαίνουν άνθρωποι από τα επιστημονικά τους απόβλητα καθημερινά από όγκους,από παρασκευασμένου ιούς τύπου AIDS που αμολύσανε στην Αφρική,από ιούς τύπου Η1Ν1,νόσοι των αγελάδων,των προβάτων κ.τ.λ

Η Χούντα της επιστήμης..

 

Αυταπάτη είναι να νομίζεις ότι όλοι είναι γεννημένοι ήρωες και αντιστασιακοί, ότι η μέση νοικοκυρούλα ξέρει τι να ψηφίσει και ότι αν ψηφίσεις κάτι άλλο θα αλλάξει κάτι... το ότι είσαι υπεύθυνος για την ζωή σου, για την (αγρίως χειραγωγούμενη) ψήφο σου, για την δουλειά που επιλέγεις (ανάμεσα σε αυτές που μπόρεσες να βρεις), για ΌΛΑ.... Όσο για τους γονείς που επέλεξες να γεννηθείς αυτό πια ούτε αυταπάτη δε μπορεί να χαρακτηρισθεί αλλά μια τρελή θεωρία δική σου...

 

Υπεύθυνος είναι όποιος έχει εξουσία, οι επιστήμονες είναι υπάλληλοι, οι φιλόσοφοι άνεργοι και κυβερνούν οι κλέφτες και οι γκάνγκστερς. Δεν υπάρχει καμία χούντα επιστήμης...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βλέπω το 13ο (το 14ο είναι πρόσθετο μπόνους) αλλά να που αυτό κάνεις, "εφαρμόζεις σχέδια εβραίων" (σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό πάντα) όταν υλοποιείς το 14ο πρωτόκολο με χρήση του 13ου

 

13. Turning Public Thought from Essentials to Non-essentials

 

Είναι πολύ σημαντικό και όχι ασήμαντο το γεγονός ότι οι περισσότεροι Έλληνες ακολουθούν μια θρησκεία σχεδιασμένη για δούλους, με βαρύτατες συνέπειες στην ψυχοσύνθεσή τους και στον πολιτισμό τους. Περισσότερο δε θα επεκταθώ γιατί ήδη είμαστε off topic...

 

 

ΥΓ. Τι σημαίνει για σένα το "εβραίος θεός" και το χρησιμοποιείς έτσι; Εξ ορισμού θεός ή Θεός δεν μπορεί να έχει εθνικότητα, το σωστό θα ήταν "ο Θεός σύμφωνα με την ιουδαιοχριστιανική παράδοση", ίσως. Ίσως πάλι κάτι άλλο θέλεις να πεις.

 

Ακριβώς, κάτι άλλο θέλω να πω.

 

14. The Destruction of Religion as a Prelude to the Rise of the Jewish God

 

Η παράγραφος στην οποία αναφέρεσαι αποτελεί απάντηση στο 14ο πρωτόκολλο. Ο Εβραίος Θεός είναι αυτός που δημιουργήθηκε από το Εβραϊκό ιερατείο, ίσως υπάρχει σαν ενεργομορφή αλλά δεν έχει καμία σχέση με το Θεό - συμπαντικό νου που περιγράφει το Χάος του Ησιόδου και "ο Θεός σύμφωνα με την ιουδαιοχριστιανική παράδοση" είναι μια συκοφαντική εικόνα για το Θεό... Άρα λοιπόν το "Εβραίος Θεός" είναι η ορθότερη επιλογή...

 

 

Τελικά είναι εδώ το μέρος που βρήκες για να προωθήσεις το ρατσισμό σου; Ή αναζητάς όπως όλοι μας εδώ το ωραίο, το καλό και το αγαθό (την αλήθεια δηλ.). Αν αναζητάς, χαλάρωσε και έλεγξε τον εαυτό σου.

Αν πάλι θέλεις να προωθήσεις ρατσιστικές ιδεολογίες....

 

Αγαπητέ μου, είμαι απόλυτα ήρεμος και ξέρω τι λέω.... Τα 3 αβρααμικά θρησκεύματα καλύπτουν άσπρους, μαύρους και μερικούς κίτρινους. Δε μπορώ να καταλάβω τι είδους ρατσιστής είμαι...

 

 

Με ενδιαφέρει να εξετάσω το πόσο γνήσια είναι πχ τα ευαγγέλια ή και την προέλευση των "πρωτόκολων" αλλά οι υστερίες και τα παραληρήματα δεν έχουν θέση στην ψύχραιμη εξέταση (αν θέλουμε να έχουν ουσιαστική αξία τα συμπεράσματα).

 

Την αναφορά σε "υστερίες και παραληρήματα" δεν τη σχολιάζω περισσότερο, την αφήνω στην κρίση του κοινού...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Αν δέχεσαι μια θρησκεία αυτομάτως όλες οι άλλες είναι εσφαλμένες για σένα....... Αν αποδεχτείς κάποιον ή κάποιους από αυτούς, οι υπόλοιποι είναι λάθος, ανύπαρκτοι ή ακόμα και κακοί δαίμονες και πάντως δε μπορείς με τπτ να τους αποδεχτείς όλους...

 

Αγαπητέ μου, είμαι απόλυτα ήρεμος και ξέρω τι λέω.... Τα 3 αβρααμικά θρησκεύματα καλύπτουν άσπρους, μαύρους και μερικούς κίτρινους. Δε μπορώ να καταλάβω τι είδους ρατσιστής είμαι...

 

Κατ' αρχήν μ' αρέσει που ενώ εσύ είχες δήθεν "αποσυρθεί" και θα 'γραφες μόνο όταν "το έκρινες απαραίτητο", τελικά είσαι ο πιο ενεργός και συστηματικός ποστερ. Σημαίνει πως είσαι πιστός στις αρχές σου, εύγε! :P

 

Κατά δεύτερον, (λαμβάνοντας υπόψιν μόνο την άποψη στο quote) παίζει να είσαι ζωντανή απόδειξη για το ότι δεν βλέπουν μόνο τα σκυλάκια τον κόσμο ασπρόμαυρο. Αλλά όταν λέμε ασπρόμαυρο, ούτε καν σε αποχρώσεις του γκρί! Κάτι το οποίο θα είχε αρκετή πλάκα, αν δεν είχε όντως ρατσιστικές τάσεις. Και ο ρατσισμός με θρησκευτικά (αν όχι και φυλετικά) κριτήρια είναι επίσης ένα χαρακτηριστικό και διαχρονικό στοιχείο της νοοτροπίας των εβραίων.

 

Πραγματικά, για κάποιον με τόσο αντι-εβραϊκά συναισθήματα θα 'λεγα ότι τους μοιάζεις πολύ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό και όχι ασήμαντο το γεγονός ότι οι περισσότεροι Έλληνες ακολουθούν μια θρησκεία σχεδιασμένη για δούλους, με βαρύτατες συνέπειες στην ψυχοσύνθεσή τους και στον πολιτισμό τους. Περισσότερο δε θα επεκταθώ γιατί ήδη είμαστε off topic......

...Την αναφορά σε "υστερίες και παραληρήματα" δεν τη σχολιάζω περισσότερο, την αφήνω στην κρίση του κοινού...

Να θυμίσουμε ότι οι άνθρωποι που έδιωξαν τους Τούρκους (1821-1919) κτλ κτλ. είχαν αυτή τη θρησκεία. Δεν μοιάζανε και τόσο δουλικοί. Νομίζω πως έχεις μια λανθασμένη εικόνα περί θρησκείας (δεν λέω ότι είναι αδικαιολόγητα λανθασμένη, αλλά ούτε τα συμπεράσματά σου είναι καλά δικαιολογημένα)

...Αγαπητέ μου, είμαι απόλυτα ήρεμος και ξέρω τι λέω.... Τα 3 αβρααμικά θρησκεύματα καλύπτουν άσπρους, μαύρους και μερικούς κίτρινους. Δε μπορώ να καταλάβω τι είδους ρατσιστής είμαι...

Έχεις λίγο δίκιο εδώ, χρησιμοποίησα τη λέξη με την κοινή σε χρήση έννοια (ούτε εγώ συμφωνώ με αυτή την έννοια). Μισαλοδοξία είναι η σωστή λέξη, αλλά αν θεωρήσεις τους εβραίους "φυλή" και το ρατσισμός στέκεται, γιατί μιλάς ταυτόχρονα και για τις θρησκείς και το λαό... :cheerful_h4h:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...