Jump to content

Χριστιανικα Ευαγγελια


Grey
 Share

Recommended Posts

Κατ' αρχήν μ' αρέσει που ενώ εσύ είχες δήθεν "αποσυρθεί" και θα 'γραφες μόνο όταν "το έκρινες απαραίτητο", τελικά είσαι ο πιο ενεργός και συστηματικός ποστερ. Σημαίνει πως είσαι πιστός στις αρχές σου, εύγε!

 

Και μένα μ' αρέσει που μου επιτίθεσαι εε προσωπικό μου θέμα άσχετο με το τόπικ, κοροϊδευεις και ειρωνεύεσαι. Αλήθεια ποια είναι η θέση των διαχειριστών τώρα; Θα σου βάλουν warning άραγε;

 

Επειδή το θέμα είναι προσωπικό δεν μπορώ να το συζητήσω εδώ πέρα... εσύ μπορεις να συνεχίσεις να κοροϊδεύεις και να ειρωνεύεσαι δεν πρόκειται να σου απαντήσω ξανά...

 

Τα αφήνω όλα αυτά στην κρίση του κοινού και δεν τα σχολιάζω περισσότερο...

 

 

Κατά δεύτερον, (λαμβάνοντας υπόψιν μόνο την άποψη στο quote) παίζει να είσαι ζωντανή απόδειξη για το ότι δεν βλέπουν μόνο τα σκυλάκια τον κόσμο ασπρόμαυρο. Αλλά όταν λέμε ασπρόμαυρο, ούτε καν σε αποχρώσεις του γκρί! Κάτι το οποίο θα είχε αρκετή πλάκα, αν δεν είχε όντως ρατσιστικές τάσεις.

 

Έχω ήδη πει ότι δε στρέφομαι κατά των ανθρώπων αλλά κατά του περιεχομένου της θρησκείας που τους παρακινεί σε σοβαρά εγκλήματα. Άρα τα περι ρατσισμού είναι μη αποδεκτά.

 

 

Και ο ρατσισμός με θρησκευτικά (αν όχι και φυλετικά) κριτήρια είναι επίσης ένα χαρακτηριστικό και διαχρονικό στοιχείο της νοοτροπίας των εβραίων.

 

Μα η θρησκεία (που υπερασπίζεσαι αποκαλώντας με ρατσιστή) τους λέει να είναι ρατσιστές.

 

 

Πραγματικά, για κάποιον με τόσο αντι-εβραϊκά συναισθήματα θα 'λεγα ότι τους μοιάζεις πολύ!

 

Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους. Δεν ζήτησα διώξεις ή διακριτή μεταχείριση κανενός. Με ενδιαφέρει μόνο να αποδείξω ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη και δεν την έδωσε το Ύψιστο Ον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

... Με ενδιαφέρει μόνο να αποδείξω ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη και δεν την έδωσε το Ύψιστο Ον.

Μα επάνω σ' αυτό τελικά γίνεται το μπέρδεμα. Χωρίς να μπορούμε να πούμε σ' αυτό το σημείο αν "η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" ή όχι, υπάρχουν μερικά προβλήματα με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα.

1. Με τα μέχρι τώρα στοιχεία όχι μόνο δεν φαίνεται ότι η "θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" αλλά φαίνεται ότι στο πάθος σου να το "αποδείξεις" αυτό

α) προσφεύγεις άκριτα σε κατασκευασμένα στοιχεία που δείχνουν να ευνοούν αυτό που πιστεύεις.

β) κατασκευάζεις συμπεράσματα βασισμένος στα κατασκευασμένα στοιχεία που χρησιμοποιείς

(και αυτό είναι πλήρης εφαρμογή, στο πνεύμα και το γράμμα του 13ου πρωτόκολου... αν δεν το βλέπεις...)

2. Ξεκινάς από λανθασμένη (για μένα) θέση: σε "ενδιαφέρει μόνο να" αποδείξεις "ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" και δεν σεν ενδιαφέρει τελικά αν είναι ή δεν είναι. Παίρνεις μια δεδομένη θέση (στην οποία προφανώς έφτασες αφού δέχτηκες ως ορθά επιβεβαιωμένα κατασκευασμένα στοιχεία - χωρίς τον ίδιο σκεπτικισμό που εφαρμόζεις προς τη θρησκεία)

 

Τελικά να αντικαταστήσουμε το ίσως κατασκευασμένο με το σίγουρα κατασκευασμένο που προσφέρεις;;; Τι να πω; Δεν βλέπω όφελος, ούτε περισσότερη αξιοπιστία στην άποψη που σε ενδιαφέρει να διαδώσεις.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ' αρέσει που μου επιτίθεσαι εε προσωπικό μου θέμα άσχετο με το τόπικ, κοροϊδευεις και ειρωνεύεσαι. Αλήθεια ποια είναι η θέση των διαχειριστών τώρα; Θα σου βάλουν warning άραγε;

Μια διαπίστωση έκανα. Πιο πολλά ποστς κάνεις αυτόν τον καιρό που λες ότι απέχεις, παρά πριν. Αν νιώθεις ότι σου επιτίθεμαι, τότε όχι μόνο καθιστάς έγκυρη τη διαπίστωση, αλλά και καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι ούτε συνεπής ούτε έντιμος στις θέσεις σου. :)

 

Έχω ήδη πει ότι δε στρέφομαι κατά των ανθρώπων αλλά κατά του περιεχομένου της θρησκείας που τους παρακινεί σε σοβαρά εγκλήματα. Άρα τα περι ρατσισμού είναι μη αποδεκτά.

.....

Μα η θρησκεία (που υπερασπίζεσαι αποκαλώντας με ρατσιστή) τους λέει να είναι ρατσιστές.

.....

Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους. Δεν ζήτησα διώξεις ή διακριτή μεταχείριση κανενός. Με ενδιαφέρει μόνο να αποδείξω ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη και δεν την έδωσε το Ύψιστο Ον.

Εδώ λοιπόν είναι ένα από τα σημεία που αποδεικνύουν ότι δεν ξέρεις για ποιό πράγμα μιλάς. Το περιεχόμενο μιας θρησκείας δεν είναι αυθύπαρκτο, αλλά διαμορφώνεται και στη συνέχεια ερμηνεύεται από τους ανθρώπους, οι οποίοι είναι δημιουργοί και συνεχιστές των θρησκειών. Υπάρχουν αρκετές απτές ιστορικές αποδείξεις που υποδεικνύουν ότι το περιεχόμενο των θρησκειών εξαρτάται από την αντίληψη των ανθρώπων που τις προσεγγίζουν. Επιπλέον, όταν λες ότι δεν στρέφεσαι κατά των ανθρώπων αλλά του περιεχομένου της εκάστοτε θρησκείας, πώς από την άλλη προσπαθείς να αποδείξεις ότι η θρησκεία είναι κατασκευασμένη? Αν είναι κατασκευασμένη, τότε επίσης στρέφεσαι εναντίον των ανθρώπων που την κατασκεύασαν (και των ανθρώπων που τη συντηρούν, εφόσον όπως λες κι εσύ "δεν την έδωσε το Ύψιστο Ον"). Οπότε, είτε απλώς τα έχεις κάνει σαλάτα στο κεφάλι σου είτε προσπαθείς να υποτιμήσεις τη νοημοσύνη μας.

Νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο, γιατί όταν σε αποκαλούν ρατσιστή τότε είναι που αρχίζεις να αντιφάσκεις λέγοντας ότι δεν στρέφεσαι εναντίον των ανθρώπων, ενώ με βάση όλα τα παραπάνω αυτό ακριβώς κάνεις.

Δεν είναι η πρώτη φορά που προσπαθείς με αποτυχημένο τρόπο να μπαλώσεις πράγματα που έχεις γράψει με υπεκφυγές, αντιφάσεις ή το κλασσικό "δεν εννοούσα αυτό" (να σου θυμίσω ότι αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που επέλεξες να "απέχεις"), οπότε προσπάθησε να είσαι λίγο πιο έντιμος όταν μεταμφιέζεις το φανατισμό σου σε φιλοσοφικές/θρησκευτικές κουβεντούλες. Όχι από σεβασμό στον εαυτό σου (αυτό είναι "εε προσωπικό σου θέμα άσχετο με το τόπικ"), αλλά από σεβασμό στην κοινότητα στην οποία βρίσκεσαι και στους αντίστοιχους συνομιλητές σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια διαπίστωση έκανα. Πιο πολλά ποστς κάνεις αυτόν τον καιρό που λες ότι απέχεις, παρά πριν. Αν νιώθεις ότι σου επιτίθεμαι, τότε όχι μόνο καθιστάς έγκυρη τη διαπίστωση, αλλά και καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι ούτε συνεπής ούτε έντιμος στις θέσεις σου. :)

 

 

Συνεχίζεις να ασχολείσαι με το προσωπικό μου θέμα οκ μίλα μόνος σου τότε. Εγώ προσπάθησα να είμαι δίκαιος μαζί σου και να σου απαντήσω την πρώτη φορά κανονικά ελπίζοντας ότι θα σεβαστείς την λογική επιθυμία μου να μην ασχοληθείς άλλο με ένα θέμα προσωπικό και άσχετο με το τόπικ... Πες ότι θέλεις από δω και πέρα, δεν πρόκειται να σου απαντήσω...

 

Αφού όμως προκαλείς αποκαλώντας με ανέντιμο, θα σε παραπέμψω στο σημείο στο οποίο λέω γιατί θα απέχω και θα εξηγήσω στο κοινό πλέον τους λόγους που με έκαναν να αλλάξω γνώμη. Το πρόβλημα μου ήταν μια αντιδικία με τη διαχείριση. Το φόρουμ όμως δεν είναι οι 5-10 διαχειριστές αλλά τα εκατοντάδες μέλη. Πάνω από 10 φίλοι μου στο φόρουμ με υποστήριξαν (και τους ευχαριστώ θερμά) και με παρότρυναν να συνεχίσω να γράφω. Κανείς δεν έχει το αλάθητο και το να αλλάξω γνώμη δε με καθιστά ανέντιμο και η γνώμη μου στο θέμα της αντιδικίας παραμένει αμετάβλητη.

 

Αυτά για όσους δεν γνωρίζουν τι συνέβη και ακούνε ξαφνικά ότι ενώ είπα δε θα γράφω, εγώ γράφω και επομένως είμαι ανέντιμος.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να μη γράφω στο φόρουμ...

 

Μου λες τέλος ότι δεν έντιμος και δε σέβομαι τον εαυτό μου, τους συνομιλητές μου και το φόρουμ ολόκληρο. Στο πρώτο ποστ με κοροιδεύεις και με ειρωνεύεσαι και στο δεύτερο με προσβάλλεις. Και ακόμα περιμένω την άποψη της διαχείρισης επί του θέματος.

 

Σέβομαι κάθε συνομιλητή, απαντώ παράγραφο - παράγραφο και όταν ακόμα με θίγει κάτι, δεν απαντώ σε ανάλογο τόνο και αφήνω το θέμα στην κρίση του κοινού.

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Μα επάνω σ' αυτό τελικά γίνεται το μπέρδεμα. Χωρίς να μπορούμε να πούμε σ' αυτό το σημείο αν "η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" ή όχι, υπάρχουν μερικά προβλήματα με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα.

1. Με τα μέχρι τώρα στοιχεία όχι μόνο δεν φαίνεται ότι η "θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" αλλά φαίνεται ότι στο πάθος σου να το "αποδείξεις" αυτό

α) προσφεύγεις άκριτα σε κατασκευασμένα στοιχεία που δείχνουν να ευνοούν αυτό που πιστεύεις.

β) κατασκευάζεις συμπεράσματα βασισμένος στα κατασκευασμένα στοιχεία που χρησιμοποιείς

(και αυτό είναι πλήρης εφαρμογή, στο πνεύμα και το γράμμα του 13ου πρωτόκολου... αν δεν το βλέπεις...)

2. Ξεκινάς από λανθασμένη (για μένα) θέση: σε "ενδιαφέρει μόνο να" αποδείξεις "ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη" και δεν σεν ενδιαφέρει τελικά αν είναι ή δεν είναι. Παίρνεις μια δεδομένη θέση (στην οποία προφανώς έφτασες αφού δέχτηκες ως ορθά επιβεβαιωμένα κατασκευασμένα στοιχεία - χωρίς τον ίδιο σκεπτικισμό που εφαρμόζεις προς τη θρησκεία)

 

Τελικά να αντικαταστήσουμε το ίσως κατασκευασμένο με το σίγουρα κατασκευασμένο που προσφέρεις;;; Τι να πω; Δεν βλέπω όφελος, ούτε περισσότερη αξιοπιστία στην άποψη που σε ενδιαφέρει να διαδώσεις.

 

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ξεκινώντας αυτό το τόπικ δεν ήταν να αποδείξω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα λέω. Ήταν να ξεκινήσω την κουβέντα και να έρθουν και άλλοι να δώσουν τα στοιχεία τους και την άποψή τους για το θέμα... Δεν αρνούμαι ότι θα ήθελα πολύ να τοα

 

Τώρα προφανώς μόνο με ένα στοιχείο ενός μόνο συγγραφέα δε μπορεί να αποδειχθεί αυτό. Εγώ έδωσα τα στοιχεία που είχα και περιμένω και άλλους. Πάντως ο συγγραφέας θεωρείται κορυφαίος και το βιβλίο κλασσικό στη μελέτη της ιστορίας της βίβλου.

 

Το 13ο πρωτόκολλο το κάλυψα νομίζω και δεν μπορώ να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ξεκινώντας αυτό το τόπικ δεν ήταν να αποδείξω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα λέω. Ήταν να ξεκινήσω την κουβέντα και να έρθουν και άλλοι να δώσουν τα στοιχεία τους και την άποψή τους για το θέμα... Δεν αρνούμαι ότι θα ήθελα πολύ να τοα

 

Τώρα προφανώς μόνο με ένα στοιχείο ενός μόνο συγγραφέα δε μπορεί να αποδειχθεί αυτό. Εγώ έδωσα τα στοιχεία που είχα και περιμένω και άλλους. Πάντως ο συγγραφέας θεωρείται κορυφαίος και το βιβλίο κλασσικό στη μελέτη της ιστορίας της βίβλου.

 

Το 13ο πρωτόκολλο το κάλυψα νομίζω και δεν μπορώ να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα...

Για την συγγραφέα νομίζω είπαμε. Τα στοιχεία όπως δόθηκαν δεν "αποδεικνύουν" τίποτα.

 

Για το 13ο πρωτόκολο μάλλον πρέπει να γίνει πιο αναλυτική κουβέντα γιατί είναι σε δράση στα λεγόμενά σου. Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ ή αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Σε γελάσανε, δε θα μου επιβάλεις εσύ το συγκρητισμό... Αν δέχεσαι μια θρησκεία αυτομάτως όλες οι άλλες είναι εσφαλμένες για σένα. Και έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου. Υπάρχει το Χάος του Ησιόδου, η Θεά της Wicca, ο Γιαχβέ των Εβραίων, ο Βούδας κλπ. Αν αποδεχτείς κάποιον ή κάποιους από αυτούς, οι υπόλοιποι είναι λάθος, ανύπαρκτοι ή ακόμα και κακοί δαίμονες και πάντως δε μπορείς με τπτ να τους αποδεχτείς όλους...

 

Η έννοια συγκρητισμός που την έμαθες και τι σημαίνει? Είναι η συγκριση 2 πραγμάτων ή σου αρέσει να τα βάζεις όλα σε κατηγορίες γιατί αλλιώς δεν μπορείς να τα κατανοήσεις?

Μάθε πρώτα να σέβεσαι τις διαφορέτικες απόψεις και να απαντάς σε αυτό που σε ρωτάνε χωρίς υπεκφυγές.

Και εν πάση περιπτώση αν θες να είσαι αντικειμενικός και να γίνει κουβέντα,φτιάξε το τόπικ με την πληροφορία σου και άσε να κρίνει το "κοινό" που συνέχεια επικαλείς.

Την στιγμή που κάνεις φανατικά και δογματικά σχόλια,θα πάρεις και τις ανάλογες απαντήσεις.

 

 

Όχι καθόλου. Οι "αρχηγοί" και οι "κανόνες" προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών μιας "ομάδας".

 

Πολύ φτηνές δικαιολογίες.

Εάν είσαι μαζόχας και ανεύθυνος εσύ και θες να ακολουθείς τις αγέλες σαν πρόβατο,δεν σου φταίνε οι άλλοι.

Αλλά σε βολέυει πολύ να φταίει κάποιος άλλος.

 

 

 

.... Όσο για τους γονείς που επέλεξες να γεννηθείς αυτό πια ούτε αυταπάτη δε μπορεί να χαρακτηρισθεί αλλά μια τρελή θεωρία δική σου...

Όσο περίμενα απο το κουτάλι να γευτεί την σούπα,άλλο τόσο περίμενα να καταλάβεις αυτό που έγραψα.

 

Υπεύθυνος είναι όποιος έχει εξουσία, οι επιστήμονες είναι υπάλληλοι, οι φιλόσοφοι άνεργοι και κυβερνούν οι κλέφτες και οι γκάνγκστερς. Δεν υπάρχει καμία χούντα επιστήμης...

Όνειρα γλυκά...

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια συγκρητισμός που την έμαθες και τι σημαίνει? Είναι η συγκριση 2 πραγμάτων ή σου αρέσει να τα βάζεις όλα σε κατηγορίες γιατί αλλιώς δεν μπορείς να τα κατανοήσεις?

 

Ο συγκρητισμός είναι να ανακατεύεις όλες τις θρησκείες μαζί... Μπορώ να κατανοήσω μια χαρά...

 

 

Μάθε πρώτα να σέβεσαι τις διαφορέτικες απόψεις και να απαντάς σε αυτό που σε ρωτάνε χωρίς υπεκφυγές.

 

Είμαι ο μόνος εδώ πέρα που απαντώ παράγραφο - παράγραφο χωρίς να αφήσω τπτ αναπάντητο. Άλλοι απαντούν επιλεκτικά... Οι "υπεκφυγές" είναι δική σου άποψη και ας αφήσουμε το κοινό να κρίνει...

 

 

Και εν πάση περιπτώση αν θες να είσαι αντικειμενικός και να γίνει κουβέντα,φτιάξε το τόπικ με την πληροφορία σου και άσε να κρίνει το "κοινό" που συνέχεια επικαλείς. Την στιγμή που κάνεις φανατικά και δογματικά σχόλια,θα πάρεις και τις ανάλογες απαντήσεις.

 

Φανατικά και δογματικά σχόλια πότε έκανα; για δείξε μου μερικά... Εγώ κατηγορήθηκα στα καλά καθούμενα ρατσιστής και ναζί. Αυτό δεν είναι φανατισμός και δογματισμός; Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια, όμως... Μόλις πεις μια λεξούλα κατά των εβραίων αμέσως πετάγονται δυο τρεις και σε βρίζουν ρατσιστή και ναζί. Το κοινό ας βγάλει τα συμπεράσματά του...

 

 

Πολύ φτηνές δικαιολογίες. Εάν είσαι μαζόχας και ανεύθυνος εσύ και θες να ακολουθείς τις αγέλες σαν πρόβατο, δεν σου φταίνε οι άλλοι. Αλλά σε βολέυει πολύ να φταίει κάποιος άλλος.

 

Δε χρειάζεται να τις ακολουθώ εγώ, αρκεί που τις ακολουθεί η συντριπτική πλειοψηφία. Με βολεύει ή όχι, όντως φταίει κάποιος άλλος...

 

 

Όσο περίμενα απο το κουτάλι να γευτεί την σούπα,άλλο τόσο περίμενα να καταλάβεις αυτό που έγραψα. Όνειρα γλυκά...

 

Παρομοίως...

Link to comment
Share on other sites

Για την συγγραφέα νομίζω είπαμε. Τα στοιχεία όπως δόθηκαν δεν "αποδεικνύουν" τίποτα.

 

Για το 13ο πρωτόκολο μάλλον πρέπει να γίνει πιο αναλυτική κουβέντα γιατί είναι σε δράση στα λεγόμενά σου. Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ ή αλλού.

 

Κατάλαβα... Είμαι ένας ... ναζί που εφαρμόζει τα ... εβραϊκά πρωτόκολλα!!!

 

woot.giflaugh.giflaugh.gif

4_1_72[1].gif

Link to comment
Share on other sites

Φανατικά και δογματικά σχόλια πότε έκανα; για δείξε μου μερικά...

 

Επειδή το ζήτησες...

 

λολ! Δηλαδή ήταν... ναζί; Αν ήταν ναζί στην Αγγλία του 1943 δε θα έμενε για πολύ καιρό ζωντανός ή εκτός φυλακής... Μήπως ήταν κανα κομμούνι; Αν ήταν κομμούνι δε θα έβγαζε τη δεκατία του 50 στην Αγγλία ζωντανός ή εκτός φυλακής...

 

εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με ενα παραμυθάκι που ξεκινάει λέγοντας ότι ο Θεός εφτιαξε τον ουρανό, τη γη και μετά έβαλε και τα αστέρια για λαμπιόνια...

 

Γελάνε και τα μικρά παιδιά στο μάθημα των θρησκευτικών, η καλύτερη προπαγάνδα ΚΑΤΑ του χριστιανισμού είναι τα υποχρεωτικά θρησκευτικά. Πρώτα γιατί είναι υποχρεωτικά (Γκαίμπελς - Αν θες να μισήσουν κάτι, κάνε το υποχρεωτικό με νόμο...) και μετά γιατί μαθαίνουν όλες αυτές τις ανοησίες που καταλαβαίνουν ότι είναι ανοησίες από την κοινή λογική και την καθημερινή πείρα...

 

Είναι εσωτερικό πρόβλημα των Αβρααμιστών,

 

Άλλα δε θα συμπληρώσουμε αυτό το κομμάτι που μας λείπει από την αλήθεια, με... τον Πινόκιο και την Κοκκινοσκουφίτσα.

 

Μας έκαιγαν, τους ξεφτιλίζουμε..

 

Το περιεχόμενο της ίδιας της θρησκείας είναι κακό και δόλιο. Και οι εκπρόσωποι είναι τρισχειρότεροι

 

Ας ξαναρωτήσει και όταν θα έχει φτάσει στο επιστημονικό επίπεδο που θα ξαναρωτήσει τότε με τις (αβρααμικές) θρησκείες θα γελάει και ο σκύλος του..

 

..εκδικούμαι λεκτικώς και είμαι υπερήφανος για αυτό. Εάν μάλιστα αποδειχτούν κάποτε οι ισχυρισμοί μου και απαλλαγεί η ανθρωπότητα από αυτές τις δογματικές μπούρδες που στηρίζονται μόνο στην άγνοια και στο φόβο (της κόλασης) τότε θα είμαι και πανευτυχής

 

Όχι, εγώ θα αποδείξω το δόλο και το κακό μέσα στο ίδιο το κήρυγμα και τη διδασκαλία της (αβρααμικής) θρησκείας και θα ξεμπερδέψω μια και καλή με αυτούς.

 

..γιατί το παπαδαριό διέταζε να σκοτώνονται οι γάτες που ήτανε λέει... σατανικές και τις χρησιμοποιούσαν οι μάγοι και έτσι πολλαπλασιάζονταν τα ποντίκια. Άλλη μια... θεία φώτιση του παπαδαριού... Αν δεν ήταν αυτοί θα... παλουκώνονταν άνθρωποι που λόγω νεκροφάνειας τους πέρναγαν για βαμπίρ... Και αυτή επίσης θεία φώτιση του παπαδαριού.

 

 

Λέγοντας θρησκείες εννοώ τις τρεις αβρααμικές με τις άλλες δεν ασχολούμαι γιατί δεν ήρθαν ποτέ εκπρόσωποί τους να βιαιοπραγήσουν εις βάρος των ομοίων μου.

 

Άρα λοιπόν δεν επιθυμώ την καταστροφή όλων των θρησκειών αλλά μόνο των αβρααμικών που επιβάλλουν τις αντιεπιστημονικές και παρανοϊκές απόψεις τους βασανίζοντας και καίγοντας τους διαφωνούντες.

 

Ο εβραίος θεός δεν θα υψωθεί ποτέ όσο υπάρχει η επιστήμη και η φιλοσοφία. Ποτέ! Αυτός ο μαζικός δολοφόνος δε θα τα καταφέρει. Στο τέλος θα νικηθεί και θα καταδικαστεί στην αιώνια λήθη. Αυτός είναι ο θάνατος για ένα θεό..

 

Αν αποδεχτείς κάποιον ή κάποιους από αυτούς, οι υπόλοιποι είναι λάθος, ανύπαρκτοι ή ακόμα και κακοί δαίμονες και πάντως δε μπορείς με τπτ να τους αποδεχτείς όλους..

Με ενδιαφέρει μόνο να αποδείξω ότι η θρησκεία αυτή είναι κατασκευασμένη και δεν την έδωσε το Ύψιστο Ον.

 

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ξεκινώντας αυτό το τόπικ δεν ήταν να αποδείξω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα λέω. Δεν αρνούμαι ότι θα ήθελα πολύ να τοα

 

..και άσε το κοινό να κρίνει...αν και δεν νομίζω να το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ζήτησες...

 

 

..και άσε το κοινό να κρίνει...αν και δεν νομίζω να το αφήσεις.

 

 

Θα το αφήσω αλλά μια διόρθωση τυπογραφικού λάθους (δικού μου) θα κάνω πρώτα και μετά...

 

"Αυτό που είχα στο μυαλό μου ξεκινώντας αυτό το τόπικ δεν ήταν να αποδείξω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα λέω. Δεν αρνούμαι ότι θα ήθελα πολύ να το αποδείξω αλλά δεν γίνεται αυτό με ένα άρθρο σε ένα φόρουμ"...

Μόνο αυτό και τπτ άλλο...

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

..."Αυτό που είχα στο μυαλό μου ξεκινώντας αυτό το τόπικ δεν ήταν να αποδείξω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα λέω. Δεν αρνούμαι ότι θα ήθελα πολύ να το αποδείξω αλλά δεν γίνεται αυτό με ένα άρθρο σε ένα φόρουμ"...

Δεν γίνεται γιατί είναι αδύνατο να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα που θέλεις με τα "επιχειρήματα" που προβάλεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται γιατί είναι αδύνατο να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα που θέλεις με τα "επιχειρήματα" που προβάλεις.

 

Τα στοιχεία όντως δεν είναι αρκετά, αλλά ένας υποψιασμένος καταλαβαίνει ότι ένας τόσο σοβαρός καθηγητής θεολογίας δε τα βγάλε από το μυαλό του και είναι πιθανό κάτι έγινε στην Ιάμνεια και τα ευαγγέλια να είναι "μαγειρεμένα". Άλλωστε το 2ο αιώνα που όλοι πια ξέρουμε ότι γράφτηκαν δε ζούσε κανείς από τους φερόμενους ως συγγραφείς...

 

Έλπιζα να ερθουν κι άλλοι να καταθέσουν στοιχεία αλλά δυστυχώς η συζήτηση μεταβλήθηκε σε "υπεράσπιση της πίστης" και σε δίκη προθέσεων αν είμαι ρατσιστής, ναζί, πράκτορας εβραίων κλπ. Και απογοητεύτηκα από το γεγονός ότι ημουν 3 vs 1 και δεν ήρθε κανείς άλλος από την πλευρά των δικών μου απόψεων... Ακόμα περιμένω φυσικά την άποψη της διαχειρισης για τα ειρωνικά σχόλια που δέχτηκα για άσχετο με το τόπικ προσωπικό μου θέμα... Οι κανονισμοί θα πρέπει να εφαρμόζονται προς όλες τις κατευθύνσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία όντως δεν είναι αρκετά, αλλά ένας υποψιασμένος καταλαβαίνει ότι ένας τόσο σοβαρός καθηγητής θεολογίας δε τα βγάλε από το μυαλό του και είναι πιθανό κάτι έγινε στην Ιάμνεια και τα ευαγγέλια να είναι "μαγειρεμένα". Άλλωστε το 2ο αιώνα που όλοι πια ξέρουμε ότι γράφτηκαν δε ζούσε κανείς από τους φερόμενους ως συγγραφείς...

 

Έλπιζα να ερθουν κι άλλοι να καταθέσουν στοιχεία αλλά δυστυχώς η συζήτηση μεταβλήθηκε σε "υπεράσπιση της πίστης" και σε δίκη προθέσεων αν είμαι ρατσιστής, ναζί, πράκτορας εβραίων κλπ. Και απογοητεύτηκα από το γεγονός ότι ημουν 3 vs 1 και δεν ήρθε κανείς άλλος από την πλευρά των δικών μου απόψεων... Ακόμα περιμένω φυσικά την άποψη της διαχειρισης για τα ειρωνικά σχόλια που δέχτηκα για άσχετο με το τόπικ προσωπικό μου θέμα... Οι κανονισμοί θα πρέπει να εφαρμόζονται προς όλες τις κατευθύνσεις...

Γι' αυτό ευθύνονται ότι είπες τα πράγματα όπως τα είπες (και τα λες, αλλάζοντάς τα συνέχεια όταν βλέπεις ότι δεν "σου βγαίνουν")

 

Αυτό με κάνει "υποψιασμένο" ως προς αυτά που λες (που αποδεικνύονται ελλειπή).

 

Κανείς δεν είναι βέβαιος ότι η συγγραφή ήταν τον 2ο αιώνα. Μια εκδοχή είναι.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ευθύνονται ότι είπες τα πράγματα όπως τα είπες (και τα λες, αλλάζοντάς τα συνέχεια όταν βλέπεις ότι δεν "σου βγαίνουν")

 

Καταρχήν δεν άλλαξα τπτ. Αποδέχτηκα τη διόρθωση που έκανες σε ένα όντως εσφαλμένο σχόλιο που έκανα. Μόνο ένα σημείο που δεν αλλάζει την ουσία της τοποθέτησής μου. Δεν "τα άλλαζα συνέχεια" και το αν "μου βγήκαν" ας το κρίνει το κοινό...

 

 

Αυτό με κάνει "υποψιασμένο" ως προς αυτά που λες (που αποδεικνύονται ελλειπή).

 

Αν ήμουν κανένας πράκτορας εδώ θα ερχόμουν να τα πω... Δε θα έγραφα βιβλία ούτε στα κανάλια θα πήγαινα, εδώ που τα είπα εντάξει είμαι... Θα... παρασύρω πολλούς μακριά από το Χριστό! λολ!

 

 

Κανείς δεν είναι βέβαιος ότι η συγγραφή ήταν τον 2ο αιώνα. Μια εκδοχή είναι.

 

Και μια άλλη εκδοχή είναι ότι όντως τα έγραψαν οι φερόμενοι ως συγγραφείς...

 

Μια απορία έχω μόνο. Γιατί οι κακοί φαρισαίοι συνέλαβαν τον Ιησού αλλά άφησαν τους μαθητές; Γιατί δεν τους έπιασαν κι αυτούς μαζί; Γιατί κρυβόσαντε στο ίδιο σπίτι που έφαγαν με τον Ιούδα και άρα ήταν γνωστό στους φαρισαίους, αντί να το σκάσουν την ίδια νύχτα από τα Ιεροσόλυμα; Έστω ότι ήταν ηλίθιοι, γιατί δεν τους έπιασαν μετά; Τρεις φορές αναγνωρίστηκε ο Πέτρος και δεν τον έπιασαν, ο Ιωάννης ήταν ανενόχλητος κάτω από το σταυρό (εγώ δεν ξέρω αν θα το άντεχα στη θέση του...), ούτε κι αυτόν τον έπιασαν. Αν ήθελαν οι φαρισαίοι να εξαφανίσουν την νέα θρησκεία θα έπιαναν όχι μόνο τους μαθητές, αλλά όποιον ήξεραν από χαφιέδες ότι ήταν φίλος τους... Μήπως δεν έπιασαν κανέναν άλλον παρά μόνο το Διδάσκαλο, ακριβώς γιατί σκόπευαν να μαγειρέψουν το περιεχόμενο της νέας θρησκείας και όχι να την εξαφανίσουν;

 

Υπήρχε ομάδα εβραιοχριστιανών, που στη συνέχεια θεωρήθηκαν αιρετικοί. Ποιός ήταν ο ρόλος τους;

 

Άλλη ομάδα είχε για προφήτη τον Ιωάννη τον πρόδρομο αλλά δεν ασπάστηκαν το χριστιανισμό. Γιατί οι μαθητές κάποιου που αναγνωρίζει το Χριστό για μεσία, και γίνεται και θαύμα μπροστά τους, δεν ασπάζονται το χριστιανισμό;

 

Τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα και θέλουν ψάξιμο...

 

Ο λόγος που δέχτηκα την εκδοχή του F. F. Bruce είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί μου φάνηκε λογική. Αν νομίζεις ότι θα με πλήρωνε κάποιος για να έρθω σε ΑΥΤΟ το φόρουμ και να πω το Α ή το Β κατά του χριστιανισμού τότε μάλλον δε σκέφτεσαι λογικά. Ήρθα σε αυτό το φόρουμ ακριβώς επειδή αν πήγαινα αλλού να συζήτησω τέτοιους προβληματισμούς, θα με έβγαζαν... Αντίχριστο. Φαίνεται ότι ούτε εδώ δεν τη γλίτωσα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...