Jump to content

Χριστιανικα Ευαγγελια


Grey
 Share

Recommended Posts

...Και μια άλλη εκδοχή είναι ότι όντως τα έγραψαν οι φερόμενοι ως συγγραφείς...

 

Μια απορία έχω μόνο. Γιατί οι κακοί φαρισαίοι συνέλαβαν τον Ιησού αλλά άφησαν τους μαθητές; Γιατί δεν τους έπιασαν κι αυτούς μαζί; Γιατί κρυβόσαντε στο ίδιο σπίτι που έφαγαν με τον Ιούδα και άρα ήταν γνωστό στους φαρισαίους, αντί να το σκάσουν την ίδια νύχτα από τα Ιεροσόλυμα; Έστω ότι ήταν ηλίθιοι, γιατί δεν τους έπιασαν μετά; ...

Βασικά τους έπιασαν μετά - διάβασε τις πράξεις. Όσο για το σπίτι αν δεχθούμε τις διηγήσεις ήταν μάλλον κρυφό μέχρι κάποια στιγμή. Γνωστό στον Ιούδα (που είχε αυτοκτονήσει) αλλά όχι γνωστό στους αρχιερείς (που δεν ήταν φαρισαίοι εκείνη την εποχή - που ήταν κάτι σε θρησκευόμενους θρησκόληπτους - αλλά σαδδουκαίοι - που ήταν κάτι σε θρησκευόμενους υλιστές).
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασικά τους έπιασαν μετά - διάβασε τις πράξεις.

 

Αυτό είναι είναι το πιο ενδιαφέρον από όλα όσα έχεις πει μέχρι τώρα... Που ακριβώς το λέει αυτό;

 

Τους έπιασαν. Και τους άφησαν να φύγουν; Αυτό είναι ακόμα πιο απίστευτο, όταν έχουν πει στον Πιλάτο το "Εμνήσθημεν ότι ούτος ο πλάνος... και έσται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης.", πράγμα που δείχνει καθαρά ότι φοβούνταν την δημιουργία καινούργιας θρησκείας (για αυτούς "πλάνη"). Εγώ θα τους είχα σκοτώσει όλους, είναι το μόνο λογικό...

 

 

Όσο για το σπίτι αν δεχθούμε τις διηγήσεις ήταν μάλλον κρυφό μέχρι κάποια στιγμή. Γνωστό στον Ιούδα (που είχε αυτοκτονήσει) αλλά όχι γνωστό στους αρχιερείς (που δεν ήταν φαρισαίοι εκείνη την εποχή - που ήταν κάτι σε θρησκευόμενους θρησκόληπτους - αλλά σαδδουκαίοι - που ήταν κάτι σε θρησκευόμενους υλιστές).

 

Ο Ιούδας πριν μετανοήσει ήταν προδότης και έψαχνε ευκαιρία να παραδώσει τον Ιησού σύμφωνα με την ευαγγελική εκδοχή. Άρα είναι απίθανο να μην τους είπε τα πάντα, ειδικά αφού τον πλήρωσαν, αλλά και να μη τους το έλεγε θα μπορούσαν να τον παρακολουθήσουν. Από την στιγμή λοιπόν που ο Ιούδας πλησίασε τους αρχιερείς και τους έκανε την πρόταση, οι αρχιερείς αν είχαν έστω και μέτρια νοημοσύνη, γνώριζαν τα πάντα...

 

Τι νομίζω εγώ ότι έγινε; Το πιο λογικό θα ήταν να τους πιάσουν όλους μαζί και τον μεν Ιησού να τον εκτελέσουν φανερά με δίκη για ψυχολογικούς λόγους, τους δε μαθητές να τους σκοτώσουν κάπου κρυφά στα γρήγορα και χωρίς δίκες. Αν όμως δεν ήθελαν να εξαφανίσουν τη νέα θρησκεία αλλά να την καπελώσουν για να την χρησιμοποιήσουν για τους μη εβραίους, τότε μόνο θα τους άφηναν ελεύθερους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι είναι το πιο ενδιαφέρον από όλα όσα έχεις πει μέχρι τώρα... Που ακριβώς το λέει αυτό;...

Αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον που έχεις πει εσύ... αν δεν ξέρεις γιατί μιλάς για κάτι που αγνοείς; Διάβασε να μάθεις. :whistling:
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ ζουμί μου φαίνεται αυτό το θέμα... για αυτό θα τα πάρω από την αρχή..

Ως προς το πρώτο post, με βάση αυτά που παρέθεσε ο Grey, τα συμπεράσματα που βγάζει εν μέρη, ισχύουν. Όμως, ότι και να πούμε θα είναι εικασίες! Καμία Ιστορική πηγή δεν είναι αξιόπιστη αφού ο καθένας τα γράφει όπως τον συμφέρει.

Θεωρώ πως είναι γνωστό πως πολλά ιστορικά ντοκουμέντα που μας είναι γνωστά, είναι ψευδή, και αυτό οφείλεται καθαρά σε πολιτικούς λόγους της εποχής που γράφτηκαν.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρίνουμε με βάση αυτά που βλέπουμε. Να κρίνουμε ανάλογα με την περίπτωση, για κάθε περίπτωση.

 

μπλα μπλα μπλα μπλα......μπλα

 

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ.... από όοοοολα αυτά είναι ότι το θέμα Γειώθηκε!

Edited by Dartsan
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ ζουμί μου φαίνεται αυτό το θέμα... για αυτό θα τα πάρω από την αρχή..

Ως προς το πρώτο post, με βάση αυτά που παρέθεσε ο Grey, τα συμπεράσματα που βγάζει εν μέρη, ισχύουν. Όμως, ότι και να πούμε θα είναι εικασίες! Καμία Ιστορική πηγή δεν είναι αξιόπιστη αφού ο καθένας τα γράφει όπως τον συμφέρει.

...

Τα συμπεράσματα που βγάζει είναι αποτέλσμα αυθαιρεσιών και λάθος βάσης. Δεν ισχύει κανένα (όπως τέθηκε τουλάχιστον κανένα απολύτως από αυτά) - αν τα νούμερα είναι λάθος θα είναι και το αποτέλσμα.

Δηλ. Η Ιάμνεια και οι ραβίνοι δεν είχαν σχέση με το χριστιανισμό και η λέξη "ευαγγέλιο" δεν είναι "παραφθορά" κάποιου εβραϊσμού ('Awengillayon or 'Awongillayon) - άλλωστε το πράγμα εξηγείται καλά στα κείμενα. Οι μελετητές που επικαλείται είναι μάλλον ιδιόρυθμοι (και σίγουρα ξεπαρασμένοι σήμερα).

Για τον Πάνθηρα και τα άλλα μπορείς να βρεις να διαβάσεις σε άλλα ποστ.

Από "επίσημη" (και εννοώ επιστημονική - όχι εκκλησιαστική) άποψη όλα αυτά στερούνται σοβαρότητας, και η παράθεση κατεβατών δεν τα κάνει πιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ ζουμί μου φαίνεται αυτό το θέμα... για αυτό θα τα πάρω από την αρχή..

Ως προς το πρώτο post, με βάση αυτά που παρέθεσε ο Grey, τα συμπεράσματα που βγάζει εν μέρη, ισχύουν. Όμως, ότι και να πούμε θα είναι εικασίες! Καμία Ιστορική πηγή δεν είναι αξιόπιστη αφού ο καθένας τα γράφει όπως τον συμφέρει.

Θεωρώ πως είναι γνωστό πως πολλά ιστορικά ντοκουμέντα που μας είναι γνωστά, είναι ψευδή, και αυτό οφείλεται καθαρά σε πολιτικούς λόγους της εποχής που γράφτηκαν.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρίνουμε με βάση αυτά που βλέπουμε. Να κρίνουμε ανάλογα με την περίπτωση, για κάθε περίπτωση.

 

μπλα μπλα μπλα μπλα......μπλα

 

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ.... από όοοοολα αυτά είναι ότι το θέμα Γειώθηκε!

 

Εν πάσει περιπτώσει το πρώτο ποστ υπάρχει για να το διαβάσουν όλοι και να βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Δεν περίμενα να πείσω κανένα χριστιανό έτσι κι αλλιώς. Γειώθηκε το θέμα γιατί ήμουν μόνος μου εναντίον τριών οι οποίοι με καθύβριζαν ρατσιστή, πράκτορα εβραίων και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... Σε άλλο τόπικ αναφέρθηκε ως αιτία για την καθύβρισή μου εκεί αυτά που έγραψα εδώ... Εβραιοχριστιανική λογική: Δεν πιστεύεις; Έχεις το θράσος και το λες; Θα σε κάψουμε! Η διαφορά του λόγου μου από τον δικό τους είναι εμφανής. Εγώ αναφέρθηκα ΜΟΝΟ στο περιεχόμενο της θρησκείας. Εκείνοι αναφέρονταν σε μένα προσωπικά με επιχειρήματα της μορφης "Είσαι ρατσιστής και πράκτορας." ή "Γιατί ρε γράφεις στο φόρουμ;"!!!

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ περισσότερο με τέτοια επιχειρηματολογία, που εξέθεσε άλλωστε τους ίδιους τους χρήστες της. Απλά τα είπα γιατί κανένας από τους ομοϊδεάτες μου (και είναι αρκετοί εδώ πέρα) δεν πήρε θέση. Είσαι ο πρώτος που παίρνει θέση και σε ευχαριστώ...

 

Τώρα επί της ουσίας υπάρχει θέμα αξιοπιστίας όλων των βιβλικών διηγήσεων. Τα συμπεράσματα που βγάζω ισχύουν εκτός από το πρώτο. Για το awengillayion π.χ. μπορεί να λέει ο F. F. Bruce ότι κορόιδευαν οι ραβίνοι, αν όμως αναλύσεις το περιεχόμενο της θρησκείας αυτής θα δεις ότι πράγματι απευθύνεται σε περιθωριακούς. Το λογικό είναι να υποψιαστώ μήπως αυτό ήθελαν τελικά να γράψουν. Μια θρησκεία για περιθωριακούς. Να μην το υποψιαστώ; Λοβοτομή να πάω να κάνω για να μη σκέφτομαι;

 

Ο μελετητής που επικαλούμαι θεωρείται κορυφαίος και το βιβλίο κλασσικό. Αλλά είπαμε... χριστιανική λογική...

Link to comment
Share on other sites

....Ο μελετητής που επικαλούμαι θεωρείται κορυφαίος και το βιβλίο κλασσικό. Αλλά είπαμε... χριστιανική λογική...

Τι ακριβώς θεωρείς "χριστιανική" λογική;

Τα σημεία που ανέφερες αυτού του "μελετητή" (μπορεί να ήταν καλός με τα δεδομένα του 1943, αλλά...) απορρίπτονται από μόνα τους γιατί δεν στηρίζονται πουθενά πέρα από εικασίες. Επιπλέον η πορεία των κειμένω είναι τόσο ανεξάρητητη των ενδο-εβραϊκών ζυμώσεων ώστε να είναι απίθανη η ραββινική συμμετοχή (μετά το 70μΧ)

Link to comment
Share on other sites

Απεφευγα συνειδητά να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε μεγάλη κουβέντα εδώ μέσα τόσο καιρό λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, αλλά κυρίως επειδή δεν ήθελα να μπω κι εγώ σε όλο αυτό το τριπάκι του "θρησκευτικού" σπαραγμού που έχει ξεσπάσει εδώ μέσα. Σε τρία τουλάχιστον ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ θέματα.

Κάθισα σήμερα λοιπόν, σαν πιο χαλαρός, και διάβασα όλα όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, καθώς και στο άλλο θέμα με την Κλειτοριδεκτομή, που η κουβέντα έχει πάρει αντίστοιχη τροπή.

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Αυτόν τον έρμο τον F.F. Bruce και το έργο του, που ο ένας διατείνεται ότι "αποκαλύπτει τα ψέματα και το παρασκήνιο πίσω από τη δημιουργία του Χριστιανισμού, και ότι όλα τα έχουν κάνει οι Εβραίοι, και οι Σιωνιστές και οι Μασόνοι για να κοιμίζουν τον κόσμο κλπ κλπ κλπ", και που ο άλλος αμφισβητεί την εγκυρότητά του, έκανε κανένας σας τον κόπο να το διαβάσει λίγο; Ή αρκεστήκατε σε κειμενάκια ανεβασμένα σε sites αμφιβόλου αξιοπιστίας (γνώμη μου), και στα αποσπάσματα που αυθαίρετα κόβει και ράβει (πάλι γνώμη μου) ο Καλόπουλος για να τεκμηριώσει - και καλά - τους ισχυρισμούς του;

 

Το εν λόγω έργο λοιπόν, κάτι που θα σας απαντήσει ΟΠΟΙΟΣ το έχει διαβάσει, και δεν έχει ψάξει να βρει πέντε έξι παραγράφους που να συμφωνούν με την οπτική του, δεν είναι κατηγορία ενάντια στο χριστιανισμό, αλλά μια μελέτη που προσπαθεί να εντοπίσει στοιχεία ιστορικότητας στα Ευαγγέλια και να αποδείξει την αντικειμενική αξία του χριστιανισμού. Τα αποσπάσματα που παρατέθηκαν για να "αποδείξουν τα ψέματα" δεν είναι οι τελικές θέσεις του συγγραφέα. Είναι από το κεφάλαιο που παρουσιάζει μια σειρά από απόψεις άλλων μελετητών, τις οποίες εξετάζει - αν και ο κύριος Καλόπουλος και ο φίλτατος Grey φρόντισαν να αφήσουν τα κομμάτια αυτά απ'εξω - και μέσα από τις οποίες οδηγείται τελικά κι αυτός στα συμπεράσματά του.

 

Αν ήμουν κακός, θα έλεγα ότι όλο αυτό το c(l)opy-paste επου παρουσιάζεται σαν "έρευνα" (την οποία αμφιβάλλω αν οι μεγάλοι "αφυπνιστές συνειδήσεων" έχουν κάνει ποτέ σοβαρά) είναι μια προσπάθεια παραπληροφόρησης του μέσου αναγνώστη, που στην τελική ούτε ψαγμένος είναι, ούτε έχει την πλήρη βιβλιογραφία ενός ιστορικού ή ενός θρησκειολόγου, αλλά θέλει απλά να ενημερωθεί για κάτι. Αν ήμουν κακός...

Μάλλον κακός είμαι τελικά.

 

Παρένθεση: Ευαγγέλιον έιναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη, προέρχεται από το "ευ" = καλός/χαρμόσυνος, και "άγγελος" = αγγελιαφόρος, φορέας μηνύματος. Συνεπώς ευαγγέλιον = χαρμόσυνο μήνυμα. Οι μεγάλοι υπερασπιστές της ελληνικής θρησκείας, του πατρώου κάλλους και του αρχαίου πνεύματος αθάνατου ας κάνουν τον κόπο να μάθουν λίγα Ελληνικά πριν αρχίσουν να βγάζουν θεωρίες. Το ότι πετάει κάποιος συγγραφέας από τη βιβλιογραφία του Bruce μια κοτσάνα, δεν σημαίνει ότι ισχύει.

 

Παρένθεση Νο 2: Για το δεύτερο θέμα που δημιουργήθηκε, την αέναη μάχη θρησκείας επιστήμης, έχω να πω τα εξής (σαν υποψήφιος "επιστήμονας" κι εγώ): Η επιστήμη μπορεί να έδωσε όλα αυτά τα όπλα που αναφέρεις, φίλε Artzuna, ωστόσο, δεν τα χρησιμοποιεί αυτή για να σκοτώνει τον κόσμο. Τα χρησιμοποιεί η εκάστοτε ηγεσία. Η οποία, σε μια συγκεκριμένη υπερδύναμη (ονόματα δεν λέμε), δηλώνει με υπερηφάνεια "In God We Trust".

Πες μου, ποιος είναι πιο ένοχος, το χέρι που κρατάει το όπλο, ή το μυαλό που κατευθύνει το χερι; Πιο πολλοί πόλεμοι έχουν γίνει για τις θρησκείες (και καλά, πάντα για τα λεφτά και την εδαφική επέκταση γίνονταν) παρά για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Γενικά, θρησκεία και εξουσία δεν κάνουν καλό συνδυασμό.

 

Και, πριν αρχίσουν τα quotes του τύπου "ναι συμφωνώ, κι εγώ τα ίδια λέω, οι κακοί Αβρααμιστές τα κάνανε όλα", ξεκαθαρίζω το εξής: όχι, δεν πετάω εδώ το μπαλάκι σε κανέναν χριστιανισμό και κανέναν ισλαμισμό. Είδαμε και τους σύγχρονους "βουδιστές" Κινέζους πόσο καλά φέρονται στο Θιβέτ και στις αλλόθρησκες μειονότητες της χώρας τους. Ψάξτε λίγο τα γεγονότα 2-3 χρόνια πριν και θα τα θυμηθείτε κι εσείς. Ενώ, πάλι για τους υπερασπιστές του Πατρώου Κάλλους, ας έχετε υπόψη σας ότι θρησκευτικοί διωγμοί γίνονταν και στις προχριστιανικές εποχές, και στην κεντροβόρεια Ευρώπη, και στη Μεσόγειο. Απλά, θυμηθείτε γιατί διαλύθηκε η σχολή του Πυθαγόρα. Όμως όχι, δεν κατηγορώ κανένα θρησκευτικό σύστημα γι'αυτό. Δεν φταίνε οι θρησκείες. Οι δημαγωγοί και οι ηγέτες, που εκμεταλλεύονται το αίσθημα πίστης των ανθρώπων πάλι, είναι υπεύθυνοι.

 

 

Επιστρέφοντας τώρα στην κύρια συζήτηση, για το αν η χριστιανική θρησκεία είναι κατασκευασμένη ή όχι, και τι σκοπούς εξυπηρετεί.

 

Πρώτα πρώτα, δεν ξέρω αν τα περιβόητα πρωτόκολλα της Σιών μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστη πηγή, από τη στιγμή μάλιστα που έχει γίνει γνωστό όλο το παρασκήνιο πίσω από τη συγγραφή τους.

 

Έχοντας πει αυτό θα ήθελα απλά να υπενθυμίσω ότι θρησκεία δεν είναι μόνο η θρησκευτική ηγεσία. Είναι οι άνθρωποι που πιστεύουν στις αρχές που η κάθε θρησκεία πρεσβεύει. Και, σύμφωνα πάντα με τα ελληνικά δεδομένα, ο περισσότερος κόσμος δεν νοιάζεται σήμερα τι λέει ο Α ή Β ακροδεξιός παπάς, ή τι γράφει το Δευτερονόμιο. Οι επικριτές, βγείτε και ρωτήστε τον οποιονδήποτε στο δρόμο, αν κάνει πράξη στη ζωή του τις διδαχές του Δευτερονομίου, και μετά πείτε μου πόσοι απάντησαν θετικά (ή πόσοι το ήξεραν). Ο κόσμος δεν νοιάζεται για το τι έγραψε ένας μαστουρωμένος (ή όχι, διαλέγετε και παίρνετε) πριν δυο και βάλε χιλιετίες. Αντιθέτως, θα έλεγα ότι όλοι αυτοί οι αντιχριστιανοί νοιάζονται περισσότερο για το Δευτερονόμιο και το κάθε δευτερονόμιο από τους χριστιανούς τους ίδιους. Εκτός κι αν θεωρείτε σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα Έλληνα χριστιανού την Ελένη Λουκά, και όλες τις τζαζόγριες που τρέχουν τις Κυριακές στις εκκλησίες και το παίζουν θεούσες, ενώ περνάνε όλη την υπόλοιπη βδομάδα βρίζοντας τα παιδιά του γείτονα επειδή παίζουν μπάλα στο δρόμο (έχω προσωπικές εμπειρίες, πώς να το κάνουμε...:whistling:)

 

Ο κόσμος νοιάζεται για το μήνυμα. Πιο είναι το μήνυμα; Αν δεν το ξέρετε, μάλλον δεν έχετε διαβάσει τη βιβλιογραφία σας, οπότε το να βγάζετε συμπεράσματα και να να "αποκαλύπτετε τα ψέματα" δεν έχει και πολύ νόημα.

 

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί οποισδήποτε από τους Μεγάλους Φωστήρες και Αφυπνιστές Συνειδήσεων εδώ μέσα να αποδείξει - να αποδείξει κανονικά - ότι έστω και μία θρησκεία δεν κατασκευάστηκε; Αν ναι, περιμένω επιχειρήματα - σωστά επιχειρήματα και συλλογισμούς, όχι παραλογισμούς - που να το αποδεικνύουν. Αφού καίγεστε τόσο να αποδείξετε ότι μια θρησκεία είναι κατασκευασμένη, προφανώς μπορείτε να αποδείξετε ότι η δική σαν δεν είναι.

 

 

Και τώρα, θα περάσω σε προσωπικές "επιθέσεις".

 

Grey, παραπονιέσαι συνεχώς ότι σε αποκαλούν εδώ μέσα ρατσιστή και "πράκτορα". Δεν σε ξέρω προσωπικά, οπότε δεν ξέρω το χαρακτήρα σου και την ποιότητά σου σαν άνθρωπο. Ό,τι ξέρω για σένα, το ξέρω μόνο από τα κείμενά σου. Και δυστυχώς, τα γραφόμενά σου κι εμένα παρόμοιες εικόνες μου βγάζουν. 9 στα 10 λεγόμενά σου μιλάνε για τους "κακούς Αβρααμιστές", έναν όρο που εσύ έχεις εφεύρει, και που, πέρα από προσβλητικός (μιας και σαν προσβολή τον χρησιμοποιείς) είναι και "άκυρος" γιατί περιλαμβάνει πολλά τελείως διαφορετικά πράγματα. Πασχίζεις να αποδείξεις ότι για όλα φταίνε οι κακοί χριστιανοί, οι κακοί εβραίοι, οι κακοί ισλαμιστές, οι κακοί μασόνοι, οι κακοί ραββίνοι, οι κακοί ιλλουμινάτοι κλπ οι οποίοι ελέγχουν τα πάντα σύμφωνα με το απόλυτο σχέδιό τους... Αυτό για μένα δείχνει, εκτός από προκατάληψη και διάφορα κόμπλεξ, μια τάση ευθυνοφοβίας. Ξαναλέω, δεν σε ξέρω. Μπορώ να σε κρίνω μόνο από αυτά που γράφεις. Πάντως, το γεγονός ότι σε καίει τόσο, δηλώνει επίσης πολλά. Όπως λέει μια γνωστή παροιμία "όποιος έχει τη μύγα..."

 

Φυσικά έχεις το δικαίωμα να διατηρείς την άποψή σου. Καθένας μας το έχει. Και έχεις και το δικαίωμα να την εκφράζεις. Ωστόσο, μιας και είσαι σε χώρο που ισχύουν - ή θα έπρεπε να ισχύουν - συγκεκριμένοι κανόνες, δεν έχεις το δικαίωμα να εξευτελίζεις τα πιστεύω των άλλων, κάτι που τώρα τελευταία κάνεις συστηματικά. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει και οι περισσότεροι εδώ μέσα το ξέρουν καλά, από το ένα αυτί μπαίνει κι από το άλλο βγαίνει. Ωστόσο, αυτό δεν ισχύει για όλους. Όπως όλοι σέβονται τις δικές σου πεποιθήσεις, έτσι κι εσύ πρέπει να σέβεσαι τις δικές τους. Όσοι σε έχουν κατηγορήσει για οτιδήποτε το έκαναν μόνο αφού τους έφερες "στο αμήν", που λένε. Λες ότι ήρθες σε αυτό το φόρουμ για να γλιτώσεις από τους αρνητικούς χαρακτηρισμούς που λάβαινες για τους προβληματισμούς σου. Εδώ όμως δεν είμαστε χωνευτήρι όπου ο καθένας μπορεί να λέει το κομμάτι του και να περιμένει να μην του αντιτεθεί κανένας. Ούτε χώρος προπαγάνδας. Μήπως δεν είναι στραβός ο γυαλός; Μήπως το δικό σου καράβι αρμενίζει στραβά;

 

 

Πάντως, και προκαταβολικά συγνώμη για την επερχόμενη προσβολή, για κάποιον που αντιτιθεται στους κακούς "Αβρααμιστές", έχεις πολύ όμοιο τρόπο σκέψης με αρκετούς από αυτούς.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

retro-ceramic-popcorn-bowl-1NEW.jpg

 

καλαμπόκι, νεράκι, αναψυκτικό...

καλαμπόκι, νεράκι, αναψυκτικό...

...

καλαμπόκι, νεράκι, αναψυκτικό...

 

έλα πριν αρχίσει το ματς...

 

έτσι και για να γελάσουμε λίγο....

 

Σημείωση: Είστε σίγουροι ότι θα συνεχίσετε την συζήτηση; :10_9_134[1]: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Irenicus777,

Tις ακραίες απόψεις τις απαντώ με εξίσου ακραίες,ανάλογα τον συνομιλητή.

Χαίρομαι που κατέθεσες την άποψη σου η όποια φαίνεται εμπειρική,και όχι μόνο από βιβλία(καλή επιτυχία στην επιστημονική κοινότητα).

 

Τώρα..

Παρένθεση Νο 2: Για το δεύτερο θέμα που δημιουργήθηκε, την αέναη μάχη θρησκείας επιστήμης, έχω να πω τα εξής (σαν υποψήφιος "επιστήμονας" κι εγώ): Η επιστήμη μπορεί να έδωσε όλα αυτά τα όπλα που αναφέρεις, φίλε Artzuna, ωστόσο, δεν τα χρησιμοποιεί αυτή για να σκοτώνει τον κόσμο. Τα χρησιμοποιεί η εκάστοτε ηγεσία. Η οποία, σε μια συγκεκριμένη υπερδύναμη (ονόματα δεν λέμε), δηλώνει με υπερηφάνεια "In God We Trust".

Πες μου, ποιος είναι πιο ένοχος, το χέρι που κρατάει το όπλο, ή το μυαλό που κατευθύνει το χερι;

Για μένα και τα δύο.

Δέχομαι πολλά.Δέχομαι ότι μας εξουσιάζουν δυνάμεις από την γέννηση μας(γονείς,κοινωνία,θρησκείες,πολιτικές).Δέχομαι πως μας επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό.Δεν δέχομαι όμως τουλάχιστον από ανθρώπους που είναι συνειδητοί, να μην είναι αφυπνισμένοι για την υπογραφή τους σε ότι κάνουν.

Π.χ δεν μπορεί να επιλέγεις μια δουλειά η όποια είναι ένα μεγάλο μέρος της ζωής σου και να μην έχεις συνείδηση της ποιότητας και της φύσης της δουλεία σου.Δεν μπορεί να γίνεσαι αστυνομικός και να μην συνειδητοποιείς τους κινδύνους(να σκοτώσεις,και να σκοτωθείς).Δεν μπορεί να είσαι (μια που το ανέφερες) σε μια επιστημονική ομάδα η όποια ασχολείται με την εξέλιξη των oπλικών συστημάτων και δεν συνειδητοποιείς ότι προορίζονται για να αφαιρέσουν ζωές.Δεν μπορείς να είσαι σε μια επιστημονική ομάδα που ασχολείται με την χειραγώγηση ανθρώπων και τις τεχνικές παραγωγής αληθοφανούς ψεύδους και να μην συνειδητοποιείς ότι παράγεις ψέμματα.

Και εν πάση περιπτώση την ηγεσία η οποία λες ότι τα χρησιμοποιεί όλα αυτά κάποιος την έχει εκλέξει..ποιος άραγε? Εγώ,εσύ και ο Χατζηπετρής... :whistling2:

 

 

 

καλαμπόκι, νεράκι, αναψυκτικό...

καλαμπόκι, νεράκι, αναψυκτικό...

 

Προτιμώ φυστίκια,σάμαλι,κωκ.....

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Απεφευγα συνειδητά να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε μεγάλη κουβέντα εδώ μέσα τόσο καιρό λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, αλλά κυρίως επειδή δεν ήθελα να μπω κι εγώ σε όλο αυτό το τριπάκι του "θρησκευτικού" σπαραγμού που έχει ξεσπάσει εδώ μέσα. Σε τρία τουλάχιστον ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ θέματα.

Κάθισα σήμερα λοιπόν, σαν πιο χαλαρός, και διάβασα όλα όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, καθώς και στο άλλο θέμα με την Κλειτοριδεκτομή, που η κουβέντα έχει πάρει αντίστοιχη τροπή.

 

Σε αυτό το θέμα, να το συζητήσουμε αλλά το άλλο με την Κλειτοριδεκτομή νομίζω είναι προφανές και δε χρειάζεται συζήτηση... Αν επιμένεις όμως θα τα πούμε εκεί...

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Αυτόν τον έρμο τον F.F. Bruce και το έργο του, που ο ένας διατείνεται ότι "αποκαλύπτει τα ψέματα και το παρασκήνιο πίσω από τη δημιουργία του Χριστιανισμού, και ότι όλα τα έχουν κάνει οι Εβραίοι, και οι Σιωνιστές και οι Μασόνοι για να κοιμίζουν τον κόσμο κλπ κλπ κλπ", και που ο άλλος αμφισβητεί την εγκυρότητά του, έκανε κανένας σας τον κόπο να το διαβάσει λίγο; Ή αρκεστήκατε σε κειμενάκια ανεβασμένα σε sites αμφιβόλου αξιοπιστίας (γνώμη μου), και στα αποσπάσματα που αυθαίρετα κόβει και ράβει (πάλι γνώμη μου) ο Καλόπουλος για να τεκμηριώσει - και καλά - τους ισχυρισμούς του;

 

Το εν λόγω έργο λοιπόν, κάτι που θα σας απαντήσει ΟΠΟΙΟΣ το έχει διαβάσει, και δεν έχει ψάξει να βρει πέντε έξι παραγράφους που να συμφωνούν με την οπτική του, δεν είναι κατηγορία ενάντια στο χριστιανισμό, αλλά μια μελέτη που προσπαθεί να εντοπίσει στοιχεία ιστορικότητας στα Ευαγγέλια και να αποδείξει την αντικειμενική αξία του χριστιανισμού. Τα αποσπάσματα που παρατέθηκαν για να "αποδείξουν τα ψέματα" δεν είναι οι τελικές θέσεις του συγγραφέα. Είναι από το κεφάλαιο που παρουσιάζει μια σειρά από απόψεις άλλων μελετητών, τις οποίες εξετάζει - αν και ο κύριος Καλόπουλος και ο φίλτατος Grey φρόντισαν να αφήσουν τα κομμάτια αυτά απ'εξω - και μέσα από τις οποίες οδηγείται τελικά κι αυτός στα συμπεράσματά του.

 

Αν ήμουν κακός, θα έλεγα ότι όλο αυτό το c(l)opy-paste επου παρουσιάζεται σαν "έρευνα" (την οποία αμφιβάλλω αν οι μεγάλοι "αφυπνιστές συνειδήσεων" έχουν κάνει ποτέ σοβαρά) είναι μια προσπάθεια παραπληροφόρησης του μέσου αναγνώστη, που στην τελική ούτε ψαγμένος είναι, ούτε έχει την πλήρη βιβλιογραφία ενός ιστορικού ή ενός θρησκειολόγου, αλλά θέλει απλά να ενημερωθεί για κάτι. Αν ήμουν κακός...

 

Λοιπόν εγώ ξεκαθαρίζω τη θέση μου για να μη βγω, απο θύμα κατηγορούμενος. Βρήκα απλά το κείμενο του Καλόπουλου και μου φάνηκε ενδιαφέρον... Επειδή είμαι υπεύθυνο άτομο, έψαξα να βρω αν υπάρχει ο συγγραφέας και το βιβλίο. Υπήρχαν. Έψαξα να βρω αν τα χωρία του Καλόπουλου είναι όντως εκει. Ήταν. Μετά το έβγαλα στο Αρτ. Ούτε ειδικός θρησκειολόγος είμαι, ούτε συνωμοτώ με κανέναν. Μου φάνηκε ενδιαφέρον, το επαλήθευσα και το έβγαλα. Αυτό ξεκαθαρισμένο.

 

Και δεν κάνω πίσω, τα όσα λέει εκεί είναι πολύ λογικά και δένουν με άλλα πράγματα που πιστεύω αλλά δε θα τα αναφέρω γιατί θα βγει πάλι ο outis και θα μου ζητάει αναφορές και βιβλιογραφίες για να μη με βγάλει... πράκτορα εβραίων! Λες και είμαστε επιστημονικό συνέδριο...

 

 

Μάλλον κακός είμαι τελικά.

 

Συ είπας...

 

 

Παρένθεση: Ευαγγέλιον έιναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη, προέρχεται από το "ευ" = καλός/χαρμόσυνος, και "άγγελος" = αγγελιαφόρος, φορέας μηνύματος. Συνεπώς ευαγγέλιον = χαρμόσυνο μήνυμα. Οι μεγάλοι υπερασπιστές της ελληνικής θρησκείας, του πατρώου κάλλους και του αρχαίου πνεύματος αθάνατου ας κάνουν τον κόπο να μάθουν λίγα Ελληνικά πριν αρχίσουν να βγάζουν θεωρίες. Το ότι πετάει κάποιος συγγραφέας από τη βιβλιογραφία του Bruce μια κοτσάνα, δεν σημαίνει ότι ισχύει.

 

Το ξέρουμε αυτό και ο συγγραφέας δε λέει κάτι άλλο απλά λέει ότι κορόιδευαν οι ραββίνοι. Τα υπόλοιπα τα εξηγω πιο πάνω...

 

 

Παρένθεση Νο 2: Για το δεύτερο θέμα που δημιουργήθηκε, την αέναη μάχη θρησκείας επιστήμης, έχω να πω τα εξής (σαν υποψήφιος "επιστήμονας" κι εγώ): Η επιστήμη μπορεί να έδωσε όλα αυτά τα όπλα που αναφέρεις, φίλε Artzuna, ωστόσο, δεν τα χρησιμοποιεί αυτή για να σκοτώνει τον κόσμο. Τα χρησιμοποιεί η εκάστοτε ηγεσία. Η οποία, σε μια συγκεκριμένη υπερδύναμη (ονόματα δεν λέμε), δηλώνει με υπερηφάνεια "In God We Trust".

Πες μου, ποιος είναι πιο ένοχος, το χέρι που κρατάει το όπλο, ή το μυαλό που κατευθύνει το χερι; Πιο πολλοί πόλεμοι έχουν γίνει για τις θρησκείες (και καλά, πάντα για τα λεφτά και την εδαφική επέκταση γίνονταν) παρά για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Γενικά, θρησκεία και εξουσία δεν κάνουν καλό συνδυασμό.

 

Γιατι καλέ δε λέμε ονόματα; Η Αμερικούλα μας η γλυκειά και αγαπημένη είναι. Και ποιος είναι ο θεός που λένε; Ο θεός Αβρααμ και θεός Ισαάκ και θεός Ιακώβ είναι.

 

 

Και, πριν αρχίσουν τα quotes του τύπου "ναι συμφωνώ, κι εγώ τα ίδια λέω, οι κακοί Αβρααμιστές τα κάνανε όλα", ξεκαθαρίζω το εξής: όχι, δεν πετάω εδώ το μπαλάκι σε κανέναν χριστιανισμό και κανέναν ισλαμισμό. Είδαμε και τους σύγχρονους "βουδιστές" Κινέζους πόσο καλά φέρονται στο Θιβέτ και στις αλλόθρησκες μειονότητες της χώρας τους. Ψάξτε λίγο τα γεγονότα 2-3 χρόνια πριν και θα τα θυμηθείτε κι εσείς. Ενώ, πάλι για τους υπερασπιστές του Πατρώου Κάλλους, ας έχετε υπόψη σας ότι θρησκευτικοί διωγμοί γίνονταν και στις προχριστιανικές εποχές, και στην κεντροβόρεια Ευρώπη, και στη Μεσόγειο. Απλά, θυμηθείτε γιατί διαλύθηκε η σχολή του Πυθαγόρα. Όμως όχι, δεν κατηγορώ κανένα θρησκευτικό σύστημα γι'αυτό. Δεν φταίνε οι θρησκείες. Οι δημαγωγοί και οι ηγέτες, που εκμεταλλεύονται το αίσθημα πίστης των ανθρώπων πάλι, είναι υπεύθυνοι.

 

Θα συμφωνήσω αν συμφωνήσεις κι εσύ ότι στον Ιουδαϊσμό και στο Χριστιανισμό (μέσω Παλαιάς Διαθήκης) θεμελιώνεται θεωρητικά μέσα στη θρησκεία το δικαίωμα "τόσο καλά να φέρονται στις αλλόθρησκες μειονότητες της χώρας τους", να σου βγάλω πάλι τα αποσπάσματα απο το Δευτερονόμιο; Και στο Ισλάμ: "αιχμαλωσία στους άπιστους, θάνατος στους αποστάτες." και "εκείνοι που θα διαδώσουν με το ΣΠΑΘΙ την πίστη...." κλπ. Αυτά τα θρησκεύματα έχουν τη βία θεσμοθετημένη και την δικαιολογούν αν είναι στο όνομα του θεού. Αυτή είναι η διαφορά. Δικαιολογείται η απρόκλητη βία στο βουδισμό; Άρα λοιπόν δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις υπεύθυνοι μόνο "οι δημαγωγοί και οι ηγέτες"...

 

 

Επιστρέφοντας τώρα στην κύρια συζήτηση, για το αν η χριστιανική θρησκεία είναι κατασκευασμένη ή όχι, και τι σκοπούς εξυπηρετεί.

 

Πρώτα πρώτα, δεν ξέρω αν τα περιβόητα πρωτόκολλα της Σιών μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστη πηγή, από τη στιγμή μάλιστα που έχει γίνει γνωστό όλο το παρασκήνιο πίσω από τη συγγραφή τους.

 

Έχοντας πει αυτό θα ήθελα απλά να υπενθυμίσω ότι θρησκεία δεν είναι μόνο η θρησκευτική ηγεσία. Είναι οι άνθρωποι που πιστεύουν στις αρχές που η κάθε θρησκεία πρεσβεύει. Και, σύμφωνα πάντα με τα ελληνικά δεδομένα, ο περισσότερος κόσμος δεν νοιάζεται σήμερα τι λέει ο Α ή Β ακροδεξιός παπάς, ή τι γράφει το Δευτερονόμιο. Οι επικριτές, βγείτε και ρωτήστε τον οποιονδήποτε στο δρόμο, αν κάνει πράξη στη ζωή του τις διδαχές του Δευτερονομίου, και μετά πείτε μου πόσοι απάντησαν θετικά (ή πόσοι το ήξεραν). Ο κόσμος δεν νοιάζεται για το τι έγραψε ένας μαστουρωμένος (ή όχι, διαλέγετε και παίρνετε) πριν δυο και βάλε χιλιετίες. Αντιθέτως, θα έλεγα ότι όλοι αυτοί οι αντιχριστιανοί νοιάζονται περισσότερο για το Δευτερονόμιο και το κάθε δευτερονόμιο από τους χριστιανούς τους ίδιους. Εκτός κι αν θεωρείτε σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα Έλληνα χριστιανού την Ελένη Λουκά, και όλες τις τζαζόγριες που τρέχουν τις Κυριακές στις εκκλησίες και το παίζουν θεούσες, ενώ περνάνε όλη την υπόλοιπη βδομάδα βρίζοντας τα παιδιά του γείτονα επειδή παίζουν μπάλα στο δρόμο (έχω προσωπικές εμπειρίες, πώς να το κάνουμε...)

 

Ο κόσμος νοιάζεται για το μήνυμα. Πιο είναι το μήνυμα; Αν δεν το ξέρετε, μάλλον δεν έχετε διαβάσει τη βιβλιογραφία σας, οπότε το να βγάζετε συμπεράσματα και να να "αποκαλύπτετε τα ψέματα" δεν έχει και πολύ νόημα.

 

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί οποισδήποτε από τους Μεγάλους Φωστήρες και Αφυπνιστές Συνειδήσεων εδώ μέσα να αποδείξει - να αποδείξει κανονικά - ότι έστω και μία θρησκεία δεν κατασκευάστηκε; Αν ναι, περιμένω επιχειρήματα - σωστά επιχειρήματα και συλλογισμούς, όχι παραλογισμούς - που να το αποδεικνύουν. Αφού καίγεστε τόσο να αποδείξετε ότι μια θρησκεία είναι κατασκευασμένη, προφανώς μπορείτε να αποδείξετε ότι η δική σας δεν είναι.

 

Δεν καίγομαι να αποδείξω τπτ. Βρήκα το κείμενο και το έδωσα. Απόδειξε μου εσύ ότι η Wicca κατασκευάστηκε για πολιτικούς λόγους. Ότι καλλιεργεί δουλική νοοτροπία στους πιστούς ότι έχει μοναστήρια, ότι κάνει mind control, ότι παροτρύνει σε απρόκλητη βία αν είναι στο όνομα της θεάς, ότι απαιτεί τυφλή υποταγή και να θυσιάσεις τα πάντα και τη ζωή σου ακόμα. Αν μπορείς...

 

 

Και τώρα, θα περάσω σε προσωπικές "επιθέσεις".

 

Grey, παραπονιέσαι συνεχώς ότι σε αποκαλούν εδώ μέσα ρατσιστή και "πράκτορα". Δεν σε ξέρω προσωπικά, οπότε δεν ξέρω το χαρακτήρα σου και την ποιότητά σου σαν άνθρωπο. Ό,τι ξέρω για σένα, το ξέρω μόνο από τα κείμενά σου. Και δυστυχώς, τα γραφόμενά σου κι εμένα παρόμοιες εικόνες μου βγάζουν. 9 στα 10 λεγόμενά σου μιλάνε για τους "κακούς Αβρααμιστές", έναν όρο που εσύ έχεις εφεύρει, και που, πέρα από προσβλητικός (μιας και σαν προσβολή τον χρησιμοποιείς) είναι και "άκυρος" γιατί περιλαμβάνει πολλά τελείως διαφορετικά πράγματα. Πασχίζεις να αποδείξεις ότι για όλα φταίνε οι κακοί χριστιανοί, οι κακοί εβραίοι, οι κακοί ισλαμιστές, οι κακοί μασόνοι, οι κακοί ραββίνοι, οι κακοί ιλλουμινάτοι κλπ οι οποίοι ελέγχουν τα πάντα σύμφωνα με το απόλυτο σχέδιό τους... Αυτό για μένα δείχνει, εκτός από προκατάληψη και διάφορα κόμπλεξ, μια τάση ευθυνοφοβίας. Ξαναλέω, δεν σε ξέρω. Μπορώ να σε κρίνω μόνο από αυτά που γράφεις. Πάντως, το γεγονός ότι σε καίει τόσο, δηλώνει επίσης πολλά. Όπως λέει μια γνωστή παροιμία "όποιος έχει τη μύγα..."

 

Οι χριστιανοί, οι εβραίοι και οι μουσουλμάνοι γενικά και αόριστα δε φταινε. Ποτέ δεν είπα τέτοιο πράγμα και ειδικά για τους εβραίους το έχω ήδη διευκρινήσει δυο φορές και άρα άκυρο είναι αυτο που λες εσύ. Οι κακοί ισλαμιστές καταπιέζουν τις γυναίκες, περιορίζουν την ελευθερία του λόγου και έχουν μια κατάσταση μεσαιωνική στις χώρες που ελέγχουν, άρα ναι φταίνε. Οι κακοί μασόνοι αλληλοκατηγορούνται δυο στοές μεταξύ τους για ανάμειξη στα πολιτικά και για άλλα τρισχειρότερα που αν στα πω θα με λες πάλι πράκτορα, κομπλεξικό και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο... Οι κακοί ραββίνοι λένε δημόσια ότι ο Θεός ανέχεται την ύπαρξη μη εβραίων για να υπηρετούν τους εβραίους.

 

8 στα 10 λεγόμενα μου αφορούν θέματα συμβουλών κατά της ενασχόλησης με μαύρη μαγεία, και θέματα για Wicca και 2 στα 10 για αυτά που λες και θα ήταν ακόμα λιγότερα, ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΟΙ "ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ" ΜΕ ΑΦΗΝΑΤΕ ΗΣΥΧΟ, αντί να με καθυβρίζετε συνεχώς με απίστευτες και τρελές κατηγορίες, 5 εναντίον 1. Τώρα όσο και να θέλω να απεμπλακώ δεν μπορώ διότι αφού με κατηγορείτε πρέπει να απαντώ. Σταματήστε να σταματήσω κι εγώ...

 

(Τοπικς: Σατανισμός, Αράντια, Κατέβασμα του φεγγαριού, Βιβλίο των Σκιών Εν αρχή ην ο λόγος, Λογικό ή όχι το Υπερτατο Ον, Α ρε λιακο (για την "κοίλη γη"), Συμφωνία με δαίμονα (εκεί στα μισά αρχισε η φασαρία με τη θρησκεία), αυτό εδώ, Τέχνη και ηλικία.)

 

Εδώ να πω ότι ο ουτισ πρότεινε να ανοίξω αυτό το τοπικ επειδή κάτι ανέφερα στο προηγούμενο και τπτ δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε...

 

Ευθύνη έχει όποιος έχει εξουσία.

 

Με καίει όταν το φέρνει η κουβέντα διαφορετικά δε με απασχολεί.

 

 

Φυσικά έχεις το δικαίωμα να διατηρείς την άποψή σου. Καθένας μας το έχει. Και έχεις και το δικαίωμα να την εκφράζεις. Ωστόσο, μιας και είσαι σε χώρο που ισχύουν - ή θα έπρεπε να ισχύουν - συγκεκριμένοι κανόνες, δεν έχεις το δικαίωμα να εξευτελίζεις τα πιστεύω των άλλων, κάτι που τώρα τελευταία κάνεις συστηματικά. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει και οι περισσότεροι εδώ μέσα το ξέρουν καλά, από το ένα αυτί μπαίνει κι από το άλλο βγαίνει. Ωστόσο, αυτό δεν ισχύει για όλους. Όπως όλοι σέβονται τις δικές σου πεποιθήσεις, έτσι κι εσύ πρέπει να σέβεσαι τις δικές τους. Όσοι σε έχουν κατηγορήσει για οτιδήποτε το έκαναν μόνο αφού τους έφερες "στο αμήν", που λένε. Λες ότι ήρθες σε αυτό το φόρουμ για να γλιτώσεις από τους αρνητικούς χαρακτηρισμούς που λάβαινες για τους προβληματισμούς σου. Εδώ όμως δεν είμαστε χωνευτήρι όπου ο καθένας μπορεί να λέει το κομμάτι του και να περιμένει να μην του αντιτεθεί κανένας. Ούτε χώρος προπαγάνδας. Μήπως δεν είναι στραβός ο γυαλός; Μήπως το δικό σου καράβι αρμενίζει στραβά;

 

Πάντως, και προκαταβολικά συγνώμη για την επερχόμενη προσβολή, για κάποιον που αντιτιθεται στους κακούς "Αβρααμιστές", έχεις πολύ όμοιο τρόπο σκέψης με αρκετούς από αυτούς.

 

Μπορεί να κάνω αυτό το λάθος, κανείς δεν είναι τέλειος... Όμως κανείς άλλος δε δέχτηκε τέτοια λυσσαλέα επίθεση με 5 μαζί να τον βρίζουν και ξέρεις κάτι; Δε νικήσατε, ούτε πρόκειται να νικήσετε και 10 να μαζευτείτε γιατί απλούστατα λέω την αλήθεια. Και αυτό είναι που σας πονάει και βρίζετε...

Link to comment
Share on other sites

Grey, καταρχήν καλημέρα.

 

Κατά δεύτερον το θέμα είναι πολύ απλό.

 

Ο Θεός του Αβραάμ, είναι ο ίδιος με τον Θεό των Ινδιάνων που είναι ίδιος με τον Θεό των Κινέζων που είναι ίδιος με ... που τελικά είναι ίδιος με τον Θεό των Ελλήνων.

 

Είναι απλό.

Όποιος κατε με λέει ότι άλλος ο ένας Θεός και άλλος ο άλλος είναι άσχετος.

 

Από την άλλη όλη η έρευνα του Καλόπουλου είναι μια υπόθεση που βασίζεται στο ότι δεν υπάρχει Θεός και πνευματικά φαινόμενα, πράγμα πάλι αναληθές.

 

Απλά μερικοί άνθρωποι δεν έχουν την αντίληψη των πνευματικών φαινομένων.

 

Αν λοιπόν είσαι γατόνι, τέτοια βιβλία θα πρέπει να τα διαβάζεις και να επιλέγεις. π.χ. Στον Καλόπουλο μπορείς να βρεις καλές πληροφορίες μέσα στα άσχετα. π.χ. Μαίανδρος. Το να διαλέγεις τα καλά από τα κακά είναι μια άλλη μορφή τέχνης.

 

Τώρα από κει και μετά το να ανακυκλώνει κάποιος ένα μίσος γίνεται διότι δεν μπορεί να το ξεπεράσει. Δλδ υπάρχει ψυχικό υπόστρωμα complex από πίσω από όλη αυτήν την κατάσταση.

 

Κάποιος αληθινά πνευματικός δεν κοιτά να κάνει διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων και το ποιος είναι πιο αμαρτωλός κοιτά να ευεργετεί τους ανθρώπους όποιος και να είναι αυτός χωρίς διακρίσεις.

 

Η τάση να λέει κάποιος ο δικός μου Θεός είναι σωστός είναι καθαρός εγωισμός. Ο Καλόπουλος απορίπτει κάθε Θεό. Οι τριγύρω υποτηρικτές του λένε ό,τι κατηγορούν τους άλλους.

Δλδ λένε ο Γιαχβέ δεν είναι Θεός ο Δίας είναι. Δλδ οι μεν είναι Εβραίοι-μονοθεϊστές γνήσιοι και οι δε τους μιμούνται στον εγωισμό.

 

Κανονικά πρέπει να τους απορίψεις και τους δύο εγωισμούς και να την δεις αλλιώς. Πρέπει να βγεις και να κοιτάξεις τις θρησκείες πάνω από τις ομάδες που τις αποτελούν, τότε θα δεις τι εννοώ.

 

Αυτό που μπορείς να διαπιστώσεις από ένα κείμενο με βία είναι η βία. π.χ. ο τρόπος αντιμετώπισης των αλλόθρησκων.

Μέχρι αυτό το σημείο εντάξει.

Από κει και μετά όμως αν γίνεις φανατικός και ασκείς εσύ μίσος και βία, έχεις γίνει σαν αυτούς που κατηγορείς.

Αυτό πρέπει να το προσέξεις να μην παρασύρεσε από αυτο που καταδικάζεις.

 

 

Καλημέρα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θέμα του τόπικ δεν είναι τα προσωπικά του Γκρέι και προτείνω να μην δώσουμε άλλο έκταση στο θέμα.

 

Ακόμη και από μια λάθος οπτική ο Γκρέι θα μάθει πολλά όπως τις απόψεις μιας αντίθετης μεριάς.

 

Το αν τώρα τα Ευαγγέλια είναι γνήσια ή πλαστά είναι ολοφάνερο.

 

Συγγραφέας δεν είναι ο Ιησούς. Είναι διάφορες ομάδες οπαδών του. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα περί γνησιότητας.

 

Αυτό που μπορεί να τεθεί σαν θέμα είναι ότι διάφορες ομάδες άλλες εκείνο τον καιρο αντιγράφανε ψευδώς και κάνανε απομιμίσεις κειμένων.

Αυτά τα κείμενα ονομάζονται ψευδο-κείμενα.

 

Παράδειγμα π.χ. βιβλιοθήκη ψευδο-Απολλόδωρου, ψευδο-Ευαγγέλια, Διαθήκη Σολομώντα ναι είναι ψευδοκείμενο δεν το έχει γράψει ο Σολομώντας.

 

Τα ψευδο-κείμενα δεν είναι κάτι αρνητικό. Απλά είναι ψεύτικος ο συγγραφέας. Σαν κείμενα όμως μπορεί να περιέχουν σημαντικές πληροφορίες.

 

π.χ. ο ψευδο-Απολλόδωρος δεν περιέχει κάποιο σφάλμα στην μυθολογία μια χαρά κείμενο είναι.

 

Το ίδιο και τα ψευδο-ευαγγέλια είναι κείμενα των ομάδων που τα έγραψε.

 

Και που ξέρετε αν αυτό που λέμε σήμερα ψευδο-κείμενο είναι κάτι κακό; Την εποχή εκείνη ίσως να θέλανε να δείξουν την πνευματική συνέχεια.

 

π.χ. μια ομάδα Γνωστικών να ήθελε να δείξει την συνέχεια της από τον Ιησού και να έγραψε ένα κείμενο.

 

Σε καμία περίπτωση λοιπόν τα ψευδοκείμενα δεν είναι απάτη ή ό,τι κακό νομίζετε.

 

Από την άλλη όποιος το νομίζει αυτό δείχνει ότι δεν ξέρει για τον όρο ψευδο- που χρησιμοποιούν οι φιλόλογοι.

 

 

Λοιπόν για καθίστε να μάθετε κάποια πράματα και μην γίνεστε φανατικοί διότι θα σας κοροϊδεύουν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Grey, καταρχήν καλημέρα.

 

Καλημέρα dimulator και καλώς όρισες πίσω. Μου έλειψες κιόλας. Σου χρωστάω πολλά εσένα. Κυρίως για ένα άρθρο που έγραψες και συζητήσαμε. Μετά το έψαξα λίγο παραπάνω μόνος μου και όλο αυτό μου έλυσε μεγάλο εσωτερικό πρόβλημα που είχα... Αλλά ας μην βγούμε off topic..

 

 

Κατά δεύτερον το θέμα είναι πολύ απλό.

 

Ο Θεός του Αβραάμ, είναι ο ίδιος με τον Θεό των Ινδιάνων που είναι ίδιος με τον Θεό των Κινέζων που είναι ίδιος με ... που τελικά είναι ίδιος με τον Θεό των Ελλήνων.

 

Είναι απλό.

Όποιος κατε με λέει ότι άλλος ο ένας Θεός και άλλος ο άλλος είναι άσχετος.

 

Όχι δεν είμαι άσχετος. Πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ θεότητες υπάρχουν είτε ως γεννημένες από το Χάος - Συμπαντικό Νου, είτε ως γεννημένες από την Γαία - Συλλογικό Νου της Φύσης είτε ως ενεργομορφές γεννημένες από τη σκέψη και την πίστη ανθρώπων.

 

 

Από την άλλη όλη η έρευνα του Καλόπουλου είναι μια υπόθεση που βασίζεται στο ότι δεν υπάρχει Θεός και πνευματικά φαινόμενα, πράγμα πάλι αναληθές.

 

Απλά μερικοί άνθρωποι δεν έχουν την αντίληψη των πνευματικών φαινομένων.

 

Αν λοιπόν είσαι γατόνι, τέτοια βιβλία θα πρέπει να τα διαβάζεις και να επιλέγεις. π.χ. Στον Καλόπουλο μπορείς να βρεις καλές πληροφορίες μέσα στα άσχετα. π.χ. Μαίανδρος. Το να διαλέγεις τα καλά από τα κακά είναι μια άλλη μορφή τέχνης.

 

Δε συμφωνώ σε όλα με τον Καλόπουλο, έχουμε φαγωθεί αλλά και συμφωνήσει σε άλλο φόρουμ. Δεν κρίνεται ο Καλόπουλος εδώ και το γιατί το έχω ήδη εξηγήσει πιο πριν...

 

 

Τώρα από κει και μετά το να ανακυκλώνει κάποιος ένα μίσος γίνεται διότι δεν μπορεί να το ξεπεράσει. Δλδ υπάρχει ψυχικό υπόστρωμα complex από πίσω από όλη αυτήν την κατάσταση.

 

Κάποιος αληθινά πνευματικός δεν κοιτά να κάνει διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων και το ποιος είναι πιο αμαρτωλός κοιτά να ευεργετεί τους ανθρώπους όποιος και να είναι αυτός χωρίς διακρίσεις.

 

Η τάση να λέει κάποιος ο δικός μου Θεός είναι σωστός είναι καθαρός εγωισμός. Ο Καλόπουλος απορίπτει κάθε Θεό. Οι τριγύρω υποτηρικτές του λένε ό,τι κατηγορούν τους άλλους.

Δλδ λένε ο Γιαχβέ δεν είναι Θεός ο Δίας είναι. Δλδ οι μεν είναι Εβραίοι-μονοθεϊστές γνήσιοι και οι δε τους μιμούνται στον εγωισμό.

 

Όλοι "θεοί" είναι. Το περιεχόμενο των θρησκειών είναι όντως διαφορετικής ποιότητας...

 

 

Κανονικά πρέπει να τους απορίψεις και τους δύο εγωισμούς και να την δεις αλλιώς. Πρέπει να βγεις και να κοιτάξεις τις θρησκείες πάνω από τις ομάδες που τις αποτελούν, τότε θα δεις τι εννοώ.

 

Αυτό που μπορείς να διαπιστώσεις από ένα κείμενο με βία είναι η βία. π.χ. ο τρόπος αντιμετώπισης των αλλόθρησκων.

Μέχρι αυτό το σημείο εντάξει.

 

Κάνεις λάθος δεν εξετάζω τις ομάδες. Τις ίδιες τις θρησκείες εξετάζω... Μόνο ο τρόπος αντιμετώπισης των αλλόθρησκων είναι; Είναι και ο τρόπος αντιμετώπισης των γυναικών, των ίδιων των πιστών, της γνώσης και της επιστήμης και πολλά άλλα.

 

 

Από κει και μετά όμως αν γίνεις φανατικός και ασκείς εσύ μίσος και βία, έχεις γίνει σαν αυτούς που κατηγορείς.

Αυτό πρέπει να το προσέξεις να μην παρασύρεσε από αυτο που καταδικάζεις.

 

Καλημέρα.

 

Σου υπενθυμίζω ότι άλλοι βρίζουν εμένα...

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι δεν είμαι άσχετος. Πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ θεότητες υπάρχουν είτε ως γεννημένες από το Χάος - Συμπαντικό Νου, είτε ως γεννημένες από την Γαία - Συλλογικό Νου της Φύσης είτε ως ενεργομορφές γεννημένες από τη σκέψη και την πίστη ανθρώπων.

 

Να σου πω κάτι άλλο, υπάρχουν πολλές θεογονίες.

Κυρίως οι θεογονίες είναι 2 κατηγοριών.

 

Η μια πώς τα βλέπει ο άνθρωπος τα πράματα από την Γη προς τον Ουρανό, αυτό μεταφράζεται από τα υλικά προς τα πνευματικά, (δλδ η αφήγηση πάει ότι από την Γη ξεκινάνε όλα)

και η άλλη είναι η πιο δύσκολη διότι πρέπει να κάνεις αστρικές προβολές και να περιγράφεις τα πράματα από τον Ουρανό προς τα Γήινα (η αφήγηση πάει στο στυλ πρώτα όλα είναι τέλεια, είναι ο Θεός και μετά πώς καταλήξαμε να ζούμε την κατάσταση στην γη).

 

Βέβαια και οι δύο λέγονται σε μορφή μύθου.

 

Η Ησιόδεια Θεογονία είναι η πρώτη κατηγορία.

Ο Πλατωνικός τρόπος που λέει για το Εν τους αγέννητους αλλά αιώνιους Θεούς την μία ουσια των Θεών και ότι όλοι οι Θεοί είναι ένα σώμα το "ενιαίο" αλλά πολλά πρόσωπα είναι ο δεύτερος τρόπος.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι την δεύτερη πιο εσωτερική Πλατωνική Θεογονία δεν την ξέρεις ή την έχεις ακούσει.

 

Ο Χριστιανισμός περιγράφει το σύστημα με την δεύτερη μέθοδο και αυτό φαίνεται αντίθετο με την Ησιόδεια θεογονία. Δεν είναι όμως.

 

Το άλλο τώρα καμία Θεότητα δεν είναι γεννημένη. Αν ήταν δεν θα ήταν αιώνια διότι θα είχε χρονική αρχή και χρονικό τέλος. Οι γεννήσεις απλά εξυπηρετούν την αφήγηση του μύθου και συμβολίζουν την ιεραρχία των Θεών.

 

Τελευταίο οι Θεοί είναι ανεξάρτητοι από την σκέψη των ανθρώπων διότι είναι από διαφορετική ουσία ο κάθε ένας, άλλη ουσία ο Θεός άλλη η ψυχή.

 

Οι σκεπτομορφές είναι εξαρτημένες από την σκέψη και αυτές δεν είναι Θεοί.

 

Τέλος να ξέρεις ότι πολλοί εσωτεριστές από την εποχή που ανοίξαν τα μυστήρια των αρχαίων έχουν καβαλήσει το καλάμι και το παίζουν Θεοί.

Έτσι αν σου εμφανιστεί κάτι, αν σου μιλήσει κάτι δεν σημαίνει ότι είναι αυτό που δηλώνει ειδικά αν έχεις ένα αίσθημα ανησυχιας όταν μιλάς ή το βλέπεις μαζί του.

Αυτές οι περιπτώσεις είναι οι Θεοί γιαλατζί να το πω απλά ή αλλιώς οι Χριστιανοί τους λένε δαίμονες.

 

Οπότε προσοχή τι βιώνεις και ποιον εμπιστεύεσαι.

 

Κάνεις λάθος δεν εξετάζω τις ομάδες. Τις ίδιες τις θρησκείες εξετάζω... Μόνο ο τρόπος αντιμετώπισης των αλλόθρησκων είναι; Είναι και ο τρόπος αντιμετώπισης των γυναικών, των ίδιων των πιστών, της γνώσης και της επιστήμης και πολλά άλλα.

 

Πρέπει όταν εξετάζεις αυτούς που διαμορφώνουν μια ιδεολογία ή την ίδια ιδεολογία να έχεις και ανοχή εκτός αυτού από τότε μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάτι νέο να πιστέψουν οι άνθρωποι.

Δεν έχει έρθει κανένα update.

 

Οπότε πρέπει να σέβεσαι ακόμη και το στραβό τους. Απλά με ευγένεια και κανένα μίσος και έχθρα ή εναντίωση δεν θα επιλέγεις τα λάθη που έκαναν αυτοί.

Αν μπορείς πες πιο είναι το σωστό κιόλας για να βάλεις το μυαλό να παράγει δημιουργικά.

 

π.χ. σέβομαι την ζωή ο λιθοβολισμός ήταν λάθος. Με απλό τρόπο χωρίς εντυπώσεις που οι άλλοι μετά θα γυρίσουν να σε πουν οτιδήποτε π.χ. υπερόπτη, φανατικό, γραφικό

 

Να ξέρεις επίσης ότι από όλους τους θνητούς έχεις να μάθεις κάτι και να απορρίψεις κάτι.

 

π.χ. και γω κάνω κριτική τον Χριτιανισμό σε όσα δεν μου αρέσουν και στον Παϊσιο στα βιβλία του αλλά ταυτόχρονα βλέπω και τα σωστά τους. Δδλ να είσαι επιλεκτικός σε αυτό που θεωρείς σωστό διότι όλοι μας εδώ που ζούμε είμαστε σε μια κατάσταση μίξης καλού-κακού.

Οπότε εντοπίζεις και διαλέγεις το ένα και απορρίπτεις το άλλο.

 

Έτσι ολοι έχουν να σου μάθουν κάτι και οι Εβραίοι και οι Έλληνες και όλοι.

π.χ. το είπα και πριν, ο Καλόπουλος είναι άσχετος με τα πνευματικά όμως έδωσε χωρίς να το ξέρει μια πολύτιμη πληροφορία για τον Μαίανδρο, που αν κάτσεις και δεις τι είναι αυτό πνευματικά θα μάθεις πολλά. Απλά ο Καλόπουλος δεν μπορεί να στο πάει παραπέρα στο πνευματικό. Αν μπορείς εσύ όμως πάρε την πληροφορία και πήγαινε το.

 

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την Καμπαλά από τους Εβραίους ή με το οτιδήποτε, όρεξη να έχεις να μαθαίνεις.

 

 

Σου υπενθυμίζω ότι άλλοι βρίζουν εμένα...

 

Ωραία μαγκιά σου αν δεν τους βρίσεις! Δες αν μπορείς τι τους ενόχλησε και αν είναι αληθές για σένα τότε διόρθωσε το στον εαυτό σου.

Αυτή είναι η εσωτερική βελτίωση, απλά τώρα σε σένα γίνεται με έντονο τρόπο, δεν είναι ανάγκη πάντα να γίνεται έτσι όμως.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...