Jump to content

Χριστιανικα Ευαγγελια


Grey
 Share

Recommended Posts

Οι κακοί σιωνιστές τοκογλύφοι όμως τυχαίνει αυτή τη στιγμή που τσακώνεσαι μαζί μου για κάτι προφανές που κι εσύ έχεις ομολογήσει, να σου πίνουν το αίμα τρίβοντας τα χέρια τους και ευγνομονώντας τον Γιαχβέ ή αλλιώς Ένκι για το θαύμα που έκανε να μεταβάλλει τους Έλληνες από τους πιο έξυπνους του πλανήτη στους πιο χαζούς...
Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα. Αν όμως θεωρείς χαζούς όσους διαφωνούν με σένα - τι είναι αυτό αν όχι μισαλοδοξία;
... Και λέω "ομολογήσει" γιατί πιο πάνω έχεις πει ότι δυο από τα τέσσερα ευαγγέλια λένε τα ίδια ότι έχουν πειραχτεί και για τα υπόλοιπα σε προειδοποιεί η εκκλησιαστική παράδοση. Σε δικό σου τόπικ λες τις διάφορες εκδοχές για το κατά Ματθαίον. Άρα δεν είναι σίγουρα κατά Ματθαίον. Επομένως το θέμα κλείνει εδώ καταλήγοντας στο λογικότατο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι πλαστά....
Το θέμα δεν θα έκλεινε έτσι αν σε ενδιέφερε αντί να μην καταλαβαίνεις να δεις τι λένε τα ίδια για το θέμα και το πως έχουν πειραχτεί (γιατί αυτό δεν τα κάνει πλαστά, φυσικά. Ένα χαρτονόμισμα που είναι πλαστό δεν το "ομολογεί"). Ούτε θέλεις να καταλάβεις ότι κατά την παραδοσιακή άποψη περί ευαγγελίων αυτά "κατά παράδοση" αποδίδονται σε όσους αποδίδονται. Για το κάθε ένα ο συνεπής ανοιχτόμυαλος θα εξετάσει κατά περίπτωση και θα δει. Σίγουρα δεν το έχεις κάνει αφού νομίζεις ότι η εκκλησιαστική παράδοση θεωρεί το κατα Ματθαίον του Ματθαίου, ενώ το πράγμα - όπως η ζωή - είναι κάπως πιο περίπλοκο.
...
Τα λοιπά τώρα είναι μάλλον εκτός θέματος - χώρια που είναι εν είδει παραληρήματος... οπότε δεν έχει νόημα... αν ερμηνεύεις όλη την ιστορία μέσα από μια διχοτομική σχέση σιωνισμού-αντισιωνισμού...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ας τα πάρουμε ένα-ένα από την αρχή.

 

Ιησούς κατά πάσα πιθανότητα υπήρξε. Τα θαύματα μάλλον έγιναν γιατί αλλιώς όχι μόνο δεν θα τον ακολουθούσε τόσος κόσμος αλλά θα τον είχαν λυντσάρει ως ψευδοπροφήτη. Άλλωστε μια φορά πήγαν να τον λυντσάρουν και τους σταμάτησε ως δια μαγείας. Η ανάσταση έγινε μάλλον και αυτή ή τουλάχιστον τον έβλεπαν μετά θάνατον μπροστά τους οι μαθητές, αλλιώς δε θα γίνονταν ποτέ απόστολοι. Θα έλεγαν "άλλος ένας μάγος και ψευδοπροφήτης, χάσαμε το χρόνο μας, πάμε πίσω στα σπίτια μας...". Πέντε τουλάχιστον από τους μαθητές δεν αμφισβητούνται.

 

Τώρα για το 50-70 μΧ που υποτίθεται ότι γράφτηκαν τα ευαγγέλια, εγώ άκουσα και για 2ο αιώνα, όταν δε ζούσε κανείς από τους υποτιθέμενους συγγραφείς. Τα άλλα αρχαία κείμενα που αναφέρεις δε με απασχολούν γιατί δεν υπάρχει θρησκεία που να τα θεωρεί "εκ θείας αποκάλυψης αλήθεια" και άρα αυτά αφορούν ΜΟΝΟ τους ιστορικούς. Το σκεπτικό μου λοιπόν, έχει ως εξής: Ένας Θεός Θ1 στέλνει τον "υιό του" μικρότερο Θεό Θ2 (εδώ ρίξτε μια ματιά τι λέει ο Παράκελσος για τους μεγάλους θεούς στο πνευματικό πεδίο και τους μικρότερους θεούς και τους δαίμονες στο αστρικό πεδίο...). Αυτή η ερμηνεία μου κάθεται καλά, αυτή την ερμηνεία δίνω... Αυτός ο Θ2 λέει κάποια πράγματα Μ1 που είναι το μήνυμα του Θ1 προς τους ανθρώπους. Κάποια λαμόγια λοιπόν - έχοντας πιθανώς συναλλαγεί με άλλες οντότητες εχθρούς των Θ1 και Θ2, αλλιώς θα φοβόντουσαν - αρπάζουν τον Θ2 και σκοτώνουν το ανθρώπινο κέλυφος. Αυτοί λοιπόν, όπως και το κειμενάκι (από F. F. Bruce) στο πρώτο ποστ λέει, συναρμολογούν διάφορα κείμενα, κομμάτια του Μ1, και αφού τα "πειράζουν" όπως τους αρέσει, φτιάχνουν ένα Μ2 που είναι στην ουσία μια αίρεση του ιουδαϊσμού, ο περίφημος ιουδαϊκός χριστιανισμός (Jewish Christianity - ούτε αυτό το επινόησα εγώ...). Αργότερα το παίρνουν και οι Βυζαντινοί, το "πειράζουν" και εκείνοι και φτιάχνουν ένα Μ3. Αυτό το Μ3 θεωρείται σήμερα το μήνυμα του Θεού στους ανθρώπους, Ε ΛΟΙΠΟΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!! Παρουσιάστε το ως ένα απλό κείμενο που σας αρέσει και το ακολουθείτε να σας πω "οκ, δικαιώμά σας" και να λήξει η συζήτηση, αλλά μη με δουλεύετε άλλο, ότι είναι το μήνυμα του Θεού. Το μήνυμα του Θεού ήταν το Μ1 και αυτό ΔΕΝ το έχουμε πια, το χάσαμε.

 

Το ένα θέμα ήταν αυτό, το άλλο θέμα είναι οι λόγοι που "πειράχτηκαν" τα κείμενα. Εγώ συζητώ τα πάντα. Τους έβαλε ο Σατανάς; Μπορεί. Θέλανε οι Εβραίοι να φτιάξουν μια θρησκεία αφεντικών (Ταλμούδ) και μια θρησκεία δούλων (Ευαγγέλια); Μπορεί. Το δεύτερο μου φαίνεται ΕΜΕΝΑ καλύτερη εξήγηση. Και τα δυο μαζί είναι ακόμα καλύτερη εξήγηση, πάλι για μένα.

 

Η εξήγηση όμως του γιατί είναι άλλο θέμα από το πρώτο και μη μου τα μπερδεύετε. Για όποιο λόγο και αν το έκαναν, το Μ3 != Μ1, μη με δουλεύετε λοιπόν άλλο και μην υπεκφεύγετε.

 

Μ3 != Μ1

 

Πάει και τελείωσε...

 

Τώρα για τους κακούς Σιωνιστές είναι εμφανές, και το αν χαζέψαμε ειναι πραγματικότητα. Το ΔΝΤ είναι πραγματικότητα. Τα χρέη είναι πραγματικότητα. Η κακή διακυβέρνηση και οι προδοσίες και οι οσφυοκαμψίες στους Αμερικάνους είναι πραγματικότητα. Όχι δική μου μισαλλοδοξία. Πραγματικότητα Οι πρόγονοί μας μάλλον ντρέπονται για τα χάλια μας.

 

Στους περσικούς πολέμους ξεχάσατε το Μαρδοχαίο και την Εσθήρ. Ξεχάσατε τον "προφήτη" τους το Ζαχαρία και το "θα ξεσηκώσω τα τέκνα της Σιών...". Για όλα αυτά επιφυλάσσομαι να επανέλθω. Σήμερα έχουν σκοπευτήριο και πυροβολούν τους αρχαίους Έλληνες ήρωες και πολιτικοί στο Ισραήλ δηλώνουν στο πλήθος που έκπληκτο απορεί "Εχθρός του Ισραήλ είναι ο Ελληνισμός.". Όντως λατρεύουν το θεό των εχθρών τους. Ούτε αυτό είναι μισαλλοδοξία δική μου λοιπόν αλλά πραγματικότητα.

 

Σημειώστε ότι το πλήθος έκπληκτο, απορεί γιατί όπως λέω και ξαναλέω, οι πιο πολλοί δεν έχουν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Στους περσικούς πολέμους ξεχάσατε το Μαρδοχαίο και την Εσθήρ. Ξεχάσατε τον "προφήτη" τους το Ζαχαρία και το "θα ξεσηκώσω τα τέκνα της Σιών...". Για όλα αυτά επιφυλάσσομαι να επανέλθω. Σήμερα έχουν σκοπευτήριο και πυροβολούν τους αρχαίους Έλληνες ήρωες και πολιτικοί στο Ισραήλ δηλώνουν στο πλήθος που έκπληκτο απορεί "Εχθρός του Ισραήλ είναι ο Ελληνισμός.". Όντως λατρεύουν το θεό των εχθρών τους. Ούτε αυτό είναι μισαλλοδοξία δική μου λοιπόν αλλά πραγματικότητα.

 

Από το κεφάλαιο 9 του Προφήτη Ζαχαρία ε; Αυτό που δεν υπήρχε στο πρωτότυπο κείμενο της εποχής του Ζαχαρία (~500 πΧ) αλλά προστέθηκε πολύ αργότερα (300-250 πΧ), την εποχή που είχε πεθάνει ο Μ. Αλέξανδρος, αφού είχε κατακτήσει όλη την περιοχή μέχρι τα όρια της Ινδίας, και οι διάδοχοί του την είχαν μοιράσει. Την εποχή που ο Αντίοχος κυβερνούσε το βασίλειο των Σελευκιδών, ανάμεσα στα εδάφη του οποίου συμπεριλαμβανόταν και το Ισραήλ. Τι ήθελες δηλαδή; Να πούνε "ευχαριστούμε που μας κατακτήσατε";

 

Δεν είναι μόνο τα ευαγγέλια πειραγμένα, βλέπεις. Γι'αυτό και αν θέλεις να εξετάσεις κάτι με σοβαρότητα, πρέπει πάντα να το βλέπεις σε σχέση με την εποχή που γράφτηκε. Οι άνθρωποι και οι εποχές διαμορφώνουν τις θρησκείες. (για άλλη μια φορά)

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

......Στους περσικούς πολέμους ξεχάσατε το Μαρδοχαίο και την Εσθήρ. Ξεχάσατε τον "προφήτη" τους το Ζαχαρία και το "θα ξεσηκώσω τα τέκνα της Σιών...". Για όλα αυτά επιφυλάσσομαι να επανέλθω. Σήμερα έχουν σκοπευτήριο και πυροβολούν τους αρχαίους Έλληνες ήρωες και πολιτικοί στο Ισραήλ δηλώνουν στο πλήθος που έκπληκτο απορεί "Εχθρός του Ισραήλ είναι ο Ελληνισμός.". Όντως λατρεύουν το θεό των εχθρών τους. Ούτε αυτό είναι μισαλλοδοξία δική μου λοιπόν αλλά πραγματικότητα.

 

Σημειώστε ότι το πλήθος έκπληκτο, απορεί γιατί όπως λέω και ξαναλέω, οι πιο πολλοί δεν έχουν ιδέα.

Τι είναι αυτά; Λιακό;
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Καλόπουλος...με ολίγη από Παλαιά Διαθήκη, την οποία πάλι ερμηνεύει κατά τα δικά του, χωρίς να λαμβάνει υπόψη τίποτε άλλο.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Από το κεφάλαιο 9 του Προφήτη Ζαχαρία ε; Αυτό που δεν υπήρχε στο πρωτότυπο κείμενο της εποχής του Ζαχαρία (~500 πΧ) αλλά προστέθηκε πολύ αργότερα (300-250 πΧ), την εποχή που είχε πεθάνει ο Μ. Αλέξανδρος, αφού είχε κατακτήσει όλη την περιοχή μέχρι τα όρια της Ινδίας, και οι διάδοχοί του την είχαν μοιράσει. Την εποχή που ο Αντίοχος κυβερνούσε το βασίλειο των Σελευκιδών, ανάμεσα στα εδάφη του οποίου συμπεριλαμβανόταν και το Ισραήλ. Τι ήθελες δηλαδή; Να πούνε "ευχαριστούμε που μας κατακτήσατε";

 

Δεν είναι μόνο τα ευαγγέλια πειραγμένα, βλέπεις. Γι'αυτό και αν θέλεις να εξετάσεις κάτι με σοβαρότητα, πρέπει πάντα να το βλέπεις σε σχέση με την εποχή που γράφτηκε. Οι άνθρωποι και οι εποχές διαμορφώνουν τις θρησκείες. (για άλλη μια φορά)

 

Ξεχνάς ποιος ήρθε πρώτος να κατακτήσει ποιόν... Ναι, να πούνε "ευχαριστούμε που μας κατακτήσατε και δε μας σκοτώσατε όλους μέχρι τον τελευταίο, όπως στο Δευτερονόμιο". Εγώ δε θα ήμουν τόσο καλός μαζί τους... Εγώ θα έκανα το εξής απλό, θα έπαιρνα τη Βίβλο τους στα χέρια μου και θα έλεγα:

 

<<Για να σας νικήσω, το ήθελε ο Θεός. Τι λέει λοιπόν ο Θεός εδώ πέρα; "Όχι συμφωνίες, σκοτώστε τους όλους, κάψτε τους ναούς και τα είδωλά τους". Έτσι δε λέει; Θαυμάσια λοιπόν! Σκοτώστε τους όλους μέχρι τον τελευταίο, γυναίκες, παιδιά, μωρά, όλους... Πάρτε επίσης όλα τα αντίγραφα αυτού εδώ του τερατουργήματος και κάψτε τα όλα και τους ναούς. Με τα ίδια μέτρα που έκριναν, με τα ίδια να κριθούν.>>...

 

Τόσο απλά... Και τα παράπονα, όχι σε μένα, στο Θεό. Ότι έλεγε ο Θεός, θα έκανα...

 

 

Τι είναι αυτά; Λιακό;

Όχι. Καλόπουλος... με ολίγη από Παλαιά Διαθήκη, την οποία πάλι ερμηνεύει κατά τα δικά του, χωρίς να λαμβάνει υπόψη τίποτε άλλο.

 

Και Λιακό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ποιος ήρθε πρώτος να κατακτήσει ποιόν

 

Ποιος ήρθε πρώτος να κατακτήσει ποιον; Βρε παιδί μου γιατί τα μπερδεύεις όλα έτσι αυθαίρετα; Πότε κανανε εκστρατεία κατά του Ελληνισμού οι Εβραίοι πριν την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου; Εκτός κι αν υποστηρίζεις ότι οι Χαναναίοι και οι ΦΙλισταίοι, τους οποίους κατέκτησαν και διεκδίκησαν τη γη τους, ήταν Έλληνες. Τις βλακείες που λέει δηλαδή ο Sitchin και που αναπαράγει ο Λιακό (και είναι βλακείες γιατί οι Χαναναίοι και οι Φιλισταίοι ούτε ελληνικά μιλούσαν, ούτε ελληνικές θεότητες λάτρευαν, οπότε λίγο δύσκολο να είναι "ξαδέρφια" μας). Ή μήπως έχεις μπλέξει τους Εβραίους με τους Πέρσες; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Ναι, να πούνε "ευχαριστούμε που μας κατακτήσατε και δε μας σκοτώσατε όλους μέχρι τον τελευταίο, όπως στο Δευτερονόμιο".

Κι έλεγα κι εγώ, θα το πει, δεν θα το πει...

 

Εγώ θα έκανα το εξής απλό, θα έπαιρνα τη Βίβλο τους στα χέρια μου και θα έλεγα:

 

<<Για να σας νικήσω, το ήθελε ο Θεός. Τι λέει λοιπόν ο Θεός εδώ πέρα; "Όχι συμφωνίες, σκοτώστε τους όλους, κάψτε τους ναούς και τα είδωλά τους". Έτσι δε λέει; Θαυμάσια λοιπόν! Σκοτώστε τους όλους μέχρι τον τελευταίο, γυναίκες, παιδιά, μωρά, όλους... Πάρτε επίσης όλα τα αντίγραφα αυτού εδώ του τερατουργήματος και κάψτε τα όλα και τους ναούς. Με τα ίδια μέτρα που έκριναν, με τα ίδια να κριθούν.>>...

 

Πολύ ώριμη αντίμετώπιση, τι να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήρθε πρώτος να κατακτήσει ποιον; Βρε παιδί μου γιατί τα μπερδεύεις όλα έτσι αυθαίρετα; Πότε κανανε εκστρατεία κατά του Ελληνισμού οι Εβραίοι πριν την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου; Εκτός κι αν υποστηρίζεις ότι οι Χαναναίοι και οι ΦΙλισταίοι, τους οποίους κατέκτησαν και διεκδίκησαν τη γη τους, ήταν Έλληνες. Τις βλακείες που λέει δηλαδή ο Sitchin και που αναπαράγει ο Λιακό (και είναι βλακείες γιατί οι Χαναναίοι και οι Φιλισταίοι ούτε ελληνικά μιλούσαν, ούτε ελληνικές θεότητες λάτρευαν, οπότε λίγο δύσκολο να είναι "ξαδέρφια" μας). Ή μήπως έχεις μπλέξει τους Εβραίους με τους Πέρσες; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Οι Φιλισταίοι εμφανίζονται στη Βίβλο σε εποχή που σχετίζεται με την Μινωϊκή και την Μυκηναϊκή στην Ελλάδα.

Η Βίβλος τους θεωρεί να έχουν Κρητική προέλευση (αλλά σε άλλα σημεία υπονοεί και μιλά για ορισμένους κατοίκους της Κρήτης ως έχοντες Αφρικανική καταγωγή. Αυτό είναι κάπως συμβατό με την Ομηρική μαρτυρία ότι στην Κρήτη κατοικούσαν 4 λαοί, δύο Ελληνικοί, ένας μη Ελληνικός – γνωστός και από επιγραφές που δεν είναι Ελληνικές - και ένας άγνωστος).

Οι Φιλισταίοι εμφανίζονται στη Βίβλο σε δύο χρόνους ή φάσεις.

Έναν παλαιότερο – 1800-1500 πΧ και έναν μεταγεννέστερο 1100-900 πΧ (λογικό στη χρονολόγησή της αφού υπάρχει το κενό της μετοίκησης στην Αίγυπτο ενδιάμεσα).

Ο παλαιότερος φαίνεται να έχει περισσότερες Ελληνικές συνδέσεις και ο ύστερος λιγότερες.

Ο όνομα μπορεί να προέρχεται από το Πελασγός και οπωσδήποτε υπαρχουν στοιχεία για πολιτιστική σύνδεση με την Ελλάδα και ορισμένα από τα παλαιότερα Φιλιστιακά ονόματα φαίνεται να έχουν Ελληνική-Μυνηναϊκή προέλευση, ίσως και Τρωϊκή (Αβιμέλεχ=Αμφίλοχος), ενώ υπάρχουν παρόμοια ονόματα σε τοπονύμια (Ιορδάνης=Ιαρδανός – κατά τον Όμηρος ποτάμι κοντά στην Τροία).

Παρόλα αύτά η θρησκεία τους (στην 2η φάση, για την 1η δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία) δεν μοιάζει να έχει σχέση με το Ελληνικό πάνθεο και φαίνεται (στη 2η φαση) να έχουν αφελληνιστεί εντελώς μέσα στα χρόνια όπου οι Εβραίοι ήταν στην Αίγυπτο.

Αν και κάποικοι της Χαναάν οι Φιλισταίοι ΔΕΝ αναφέρονται στους καταλόγους της πεντάτευχου ως ένας από τους 7 λαούς που θα εξολοθρευτούν, οπότε δεν συνδέονται καθόλου με την κατάκτηση της περιοχής από τους Εβραίους (οι οποίοι τους άφησαν ήσυχους τότε - συγκρούσεις υπήρχαν όπως πάντα ανάμεσα σε γειτονικούς λαούς).

Αργότερα ο λαός των Φιλισταίων είναι ο άσπονδος εχθρός και κατακτητής του Ιραήλ, αλλά σε αυτή τη φάση δεν υπάρχουν πια τα έντονα Ελληνικά στοιχεία που έδειχναν πολιτιστική (τουλάχιστον) συγγένεια.

Φαίνεται γύρω από έναν πυρήνα Μινωϊκού/Πελασγικού εμπορικού σταθμού (Μινώα) να υπήρξε εποικισμός από το Αιγαίο, με συσπείρωση συγγενών λαών "της θάλασσας" (Αχαιούς, Τρώες, Λύκιους κτλ) που μετά την κατάρρευση του Μινωϊκού-Μυκηναϊκού κόσμου αφομοίωσαν πολλά στοιχεία από τους γύρω Χαναναϊκούς λαούς, ώστε στους ιστορικούς χρόνους μετά την Έξοδο να είναι πια αγνώριστος ο "ελληνισμός" τους.

Εξαφανίζονται από τους Ασσύριους τον ίδιο καιρό που οι Ασσύριοι εξαφάνισαν και το κράτος του Ισραήλ (Βόρειο, Σαμάρεια) και χάνονται από την ιστορία για λόγους άσχετους με τους Εβραίους.

Συνεπώς, ελληνική συγγένεια φαίνεται να υπήρχε. Οπότε ήταν "κατακτητές" της περιοχής τους στη Χαναάν όσο και οι Ισραηλίτες. Δεν ήταν αυτόχθονες.

Εβραϊκός "δάκτυλος" σχετικά με την κατάκτησή τους και την εξαφάνιση από την ιστορία δεν φαίνεται να υπήρχε - ούτε βιβλικές εντολές για εξολόθρευσή τους.

 

ΥΓ.

Αντίθετα ο άλλος αλλά πιο απόμακρα συγγενικός προς τους Έλληνες λαός κατακτητής της Χαναάν - οι Χετταίοι - είναι στον κατάλογο των 7 εθνών.

Ουσιαστικά οι εβραίοι είναι οι τρίτοι εισβολείς κατακτητές της περιοχής, μετά τους Χετταίους και τους Φιλισταίους.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

:clapping::clapping::clapping:

 

Οι ιστορικές μου γνώσεις δεν είναι τόσο εκτεταμένες. Και την αναφορά στην Κρήτη ομολογώ ότι δεν την θυμόμουν.

 

edit:

 

Δεν ξέρω κατά πόσο οι Χετταίοι μπορούν να θεωρηθούν λαός συγγενικός προς τους Έλληνες... τουλάχιστον, όχι πιο συγγενικός από τους υπόλοιπους ινδοευρωπαϊκούς λαούς της περιόδου 2000-1000 π.Χ. Θεωρίες για την καταγωγή υπάρχουν πολλές, με κάποιες να τους συνδέουν με την Κρητη και άλλες όχι. Νομίζω ότι έχουν βρεθεί μυκηναϊκά ευρήματα σε χεττιτικές τοποθεσίες, αλλά αυτό θα μπορούσε να σημαίνει απλά ότι έκαναν εμπόριο μαζί τους... τα (υπάρχοντα) στοιχεία για τη γλώσσα και τα έθιμά τους πάντως δεν δείχνουν και πολλή συγγένεια... Το μόνο αρκετά σχετικό με αυτό που έχω δει, είναι μια θεωρία που θέλει το μύθο των Αμαζόνων να σχετίζεται με αυτούς.

 

Επίσης, απ'ότι θυμάμαι οι Χετταίοι σαν αυτοκρατορία διαλύθηκαν από επιδρομείς γύρω στο 1200 πΧ. Οι αναφορές της Βίβλου γι'αυτούς , με εξαίρεση κάποια που έχει να κάνει με τον Αβραάμ είναι γενικά σε αρκετά μεταγενέστερες εποχές, οπότε φαντάζομαι θα έχουν να κάνουν με λαούς-"απόγονους" αυτών...

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήρθε πρώτος να κατακτήσει ποιον; Βρε παιδί μου γιατί τα μπερδεύεις όλα έτσι αυθαίρετα; Πότε κανανε εκστρατεία κατά του Ελληνισμού οι Εβραίοι πριν την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου; Εκτός κι αν υποστηρίζεις ότι οι Χαναναίοι και οι ΦΙλισταίοι, τους οποίους κατέκτησαν και διεκδίκησαν τη γη τους, ήταν Έλληνες. Τις βλακείες που λέει δηλαδή ο Sitchin και που αναπαράγει ο Λιακό (και είναι βλακείες γιατί οι Χαναναίοι και οι Φιλισταίοι ούτε ελληνικά μιλούσαν, ούτε ελληνικές θεότητες λάτρευαν, οπότε λίγο δύσκολο να είναι "ξαδέρφια" μας). Ή μήπως έχεις μπλέξει τους Εβραίους με τους Πέρσες; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Σου απαντάει ο ουτις. Κοίταξε και τα δικά μου σχόλια για το ποστ του ουτις...

 

 

Κι έλεγα κι εγώ, θα το πει, δεν θα το πει...

 

Εμ τι, δε θα το έλεγα;

 

 

Πολύ ώριμη αντίμετώπιση, τι να σου πω.

 

Οκ, είμαι ανώριμος. Αλλά έτσι θα μπορούσε να 'χε γίνει. Δεν έγινε και άρχισαν τις "προφητείες". Και παρόλο που υπήρχε το κείμενο, δεν τους πείραξε κανείς. Αν έγραφα εγώ βιβλίο: "Εξεγερθείτε τέκνα των ελλήνων και σκοτώστε τους εβραίους", έχεις ιδέα τι θα πάθαινα; Τον Πλεύρη τον έσυραν στα δικαστήρια για πολύ λιγότερα. Και μη μου πεις "ο κακός ακροδεξιός", το ξέρω, άλλο θέλω να πω και κατάλαβες πιστεύω τι θέλω να πω...

 

 

Οι Φιλισταίοι εμφανίζονται στη Βίβλο σε εποχή που σχετίζεται με την Μινωϊκή και την Μυκηναϊκή στην Ελλάδα.

Η Βίβλος τους θεωρεί να έχουν Κρητική προέλευση (αλλά σε άλλα σημεία υπονοεί και μιλά για ορισμένους κατοίκους της Κρήτης ως έχοντες Αφρικανική καταγωγή. Αυτό είναι κάπως συμβατό με την Ομηρική μαρτυρία ότι στην Κρήτη κατοικούσαν 4 λαοί, δύο Ελληνικοί, ένας μη Ελληνικός – γνωστός και από επιγραφές που δεν είναι Ελληνικές - και ένας άγνωστος).

Οι Φιλισταίοι εμφανίζονται στη Βίβλο σε δύο χρόνους ή φάσεις.

Έναν παλαιότερο – 1800-1500 πΧ και έναν μεταγεννέστερο 1100-900 πΧ (λογικό στη χρονολόγησή της αφού υπάρχει το κενό της μετοίκησης στην Αίγυπτο ενδιάμεσα).

Ο παλαιότερος φαίνεται να έχει περισσότερες Ελληνικές συνδέσεις και ο ύστερος λιγότερες.

Το όνομα μπορεί να προέρχεται από το Πελασγός και οπωσδήποτε υπαρχουν στοιχεία για πολιτιστική σύνδεση με την Ελλάδα και ορισμένα από τα παλαιότερα Φιλιστιακά ονόματα φαίνεται να έχουν Ελληνική-Μυνηναϊκή προέλευση, ίσως και Τρωϊκή (Αβιμέλεχ=Αμφίλοχος), ενώ υπάρχουν παρόμοια ονόματα σε τοπονύμια (Ιορδάνης=Ιαρδανός – κατά τον Όμηρο ποτάμι κοντά στην Τροία).

Παρόλα αύτά η θρησκεία τους (στην 2η φάση, για την 1η δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία) δεν μοιάζει να έχει σχέση με το Ελληνικό πάνθεο και φαίνεται (στη 2η φαση) να έχουν αφελληνιστεί εντελώς μέσα στα χρόνια όπου οι Εβραίοι ήταν στην Αίγυπτο.

Αν και κάποικοι της Χαναάν οι Φιλισταίοι ΔΕΝ αναφέρονται στους καταλόγους της πεντάτευχου ως ένας από τους 7 λαούς που θα εξολοθρευτούν, οπότε δεν συνδέονται καθόλου με την κατάκτηση της περιοχής από τους Εβραίους (οι οποίοι τους άφησαν ήσυχους τότε - συγκρούσεις υπήρχαν όπως πάντα ανάμεσα σε γειτονικούς λαούς).

Αργότερα ο λαός των Φιλισταίων είναι ο άσπονδος εχθρός και κατακτητής του Ιραήλ, αλλά σε αυτή τη φάση δεν υπάρχουν πια τα έντονα Ελληνικά στοιχεία που έδειχναν πολιτιστική (τουλάχιστον) συγγένεια.

Φαίνεται γύρω από έναν πυρήνα Μινωϊκού/Πελασγικού εμπορικού σταθμού (Μινώα) να υπήρξε εποικισμός από το Αιγαίο, με συσπείρωση συγγενών λαών "της θάλασσας" (Αχαιούς, Τρώες, Λύκιους κτλ) που μετά την κατάρρευση του Μινωϊκού-Μυκηναϊκού κόσμου αφομοίωσαν πολλά στοιχεία από τους γύρω Χαναναϊκούς λαούς, ώστε στους ιστορικούς χρόνους μετά την Έξοδο να είναι πια αγνώριστος ο "ελληνισμός" τους.

Εξαφανίζονται από τους Ασσύριους τον ίδιο καιρό που οι Ασσύριοι εξαφάνισαν και το κράτος του Ισραήλ (Βόρειο, Σαμάρεια) και χάνονται από την ιστορία για λόγους άσχετους με τους Εβραίους.

Συνεπώς, ελληνική συγγένεια φαίνεται να υπήρχε. Οπότε ήταν "κατακτητές" της περιοχής τους στη Χαναάν όσο και οι Ισραηλίτες. Δεν ήταν αυτόχθονες.

Εβραϊκός "δάκτυλος" σχετικά με την κατάκτησή τους και την εξαφάνιση από την ιστορία δεν φαίνεται να υπήρχε - ούτε βιβλικές εντολές για εξολόθρευσή τους.

 

ΥΓ.

Αντίθετα ο άλλος αλλά πιο απόμακρα συγγενικός προς τους Έλληνες λαός κατακτητής της Χαναάν - οι Χετταίοι - είναι στον κατάλογο των 7 εθνών.

Ουσιαστικά οι εβραίοι είναι οι τρίτοι εισβολείς κατακτητές της περιοχής, μετά τους Χετταίους και τους Φιλισταίους.

 

 

Αυτά δεν τα ήξερα με τόσες λεπτομέρειες και σε ευχαριστώ που τα έδωσες. Και θέλω να κάνω τα εξής σχόλια.

 

1. Ο Μινωικός πολιτισμός κατέρρευσε με την ηφαιστειακή έκρηξη της Θήρας. Θυμηθείτε εδώ τι σημαίνει Ένκι...

 

2. Φυσικά και δεν αναφέρονται οι Φιλισταίοι στο Δευτερονόμιο για εξόντωση, κοτζάμ θεός ο Ένκι, κάπως του κόβει, δεν ξέρει ότι είναι κομματάκι δύσκολο να νικηθούν Έλληνες; Δεν είναι και βλάκας...

 

3. Αυτό:

 

Η Βίβλος τους θεωρεί να έχουν Κρητική προέλευση (αλλά σε άλλα σημεία υπονοεί και μιλά για ορισμένους κατοίκους της Κρήτης ως έχοντες Αφρικανική καταγωγή. Αυτό είναι κάπως συμβατό με την Ομηρική μαρτυρία ότι στην Κρήτη κατοικούσαν 4 λαοί, δύο Ελληνικοί, ένας μη Ελληνικός – γνωστός και από επιγραφές που δεν είναι Ελληνικές - και ένας άγνωστος).

 

είχαν υπόψιν τους από τη βίβλο τους η Εσθήρ και ο Μαρδοχαίος και έπεισαν τον Ξέρξη να επιτεθεί στην Ελλάδα για να μας εκδικηθούν οι Εβραίοι...

 

Περισσότερα στο http://www.greatlie.com/xristianismos/palaia-diathiki/357-kserksis-esthir-kai-thermopules.html

 

Άρα λοιπόν έχουμε μία κανονική βεντέτα: Φιλισταίοι, Περσικοί πόλεμοι, Αλέξανδρος - Αντίοχος - "Ζαχαρίας"... Άρα λοιπόν να γιατί οι Εβραίοι είναι εχθροί μας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ, από την εποχή του χαλκού μέχρι την αρχή του μεσαίωνα... Επομένως πράγματι καταντήσαμε να λατρεύουμε το θεό των εχθρών μας.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάει ο ουτις. Κοίταξε και τα δικά μου σχόλια για το ποστ του ουτις...

 

Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις καλύτερα τα κείμενα των άλλων...

 

 

 

Φυσικά και δεν αναφέρονται οι Φιλισταίοι στο Δευτερονόμιο για εξόντωση, κοτζάμ θεός ο Ένκι, κάπως του κόβει, δεν ξέρει ότι είναι κομματάκι δύσκολο να νικηθούν Έλληνες; Δεν είναι και βλάκας...

 

είχαν υπόψιν τους από τη βίβλο τους η Εσθήρ και ο Μαρδοχαίος και έπεισαν τον Ξέρξη να επιτεθεί στην Ελλάδα για να μας εκδικηθούν οι Εβραίοι...

 

Άρα λοιπόν έχουμε μία κανονική βεντέτα: Φιλισταίοι, Περσικοί πόλεμοι, Αλέξανδρος - Αντίοχος - "Ζαχαρίας"... Άρα λοιπόν να γιατί οι Εβραίοι είναι εχθροί μας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ, από την εποχή του χαλκού μέχρι την αρχή του μεσαίωνα... Επομένως πράγματι καταντήσαμε να λατρεύουμε το θεό των εχθρών μας.

 

Ότι δηλαδή οι συγγραφείς του Δευτερονομίου (ο Μωυσής δηλαδή, σύμφωνα με τις παραδόσεις) και των υπόλοιπων βιβλίων κάθισαν και ψάξανε τα ληξιαρχικά (που δεν υπήρχαν) για να δουν ποιος λαός συγγενεύει με τους Έλληνες και ποιος όχι, και να δουνε ποιον θα καταστρέψουν, ε;

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάει ο ουτις. Κοίταξε και τα δικά μου σχόλια για το ποστ του ουτις......

Λοιπόν δεν κατάλαβες τίποτα.

Χρησιμοποιείς "τραυματισμένη" λογική για να διαμορφώσεις γνώμη κι έπειτα όταν αποδεικνύεται λανθασμένη πάλι δεν το βλέπεις.

ο Irenicus777 ίσως δεν ήξερε την "ελληνική" ίσως καταγωγή (κατά μέρος) των Φιλισταίων. Δεν επιχείρησε όμως να διαμορφώσει γνώμη με ελλειπή στοιχεία όπως κάνεις συνεχώς.

Ας πάρουμε την εξίσωσή σου:

 

Εβραίοι - κατέκτησαν "καλούς" έλληνες φιλισταίους άρα εβραίοι κακοί, άρα εχθροί του ελληνισμού άρα θρησκεία τους κακή.

 

Εκτός από τον τελικά ασήμαντο για το αποτέλεσμα παράγοντα ότι υπήρχε ελληνικό στοιχείο στους φιλισταίους όλα τα άλλα είναι λάθος. Λάθος όροι σε οδηγούν σε λάθος αποτέλεσμα.

1. Οι Φιλισταίοι δεν ήταν ντόπιοι στην Παλαιστίνη - άρα κατακτητές και αυτοί, άρα όχι καλύτεροι από κατοπινούς κατακτητές εβραίους

2. Οι Εβραίοι στα χρόνια της κατάκτησης τους άφησαν βασικά ήσυχους και η θρησκεία τους ενώ έλεγε να διώξουν ή να εξολοθρεύσουν ορισμένους λαούς εκεί ΔΕΝ έλεγε τέτοιο πράγμα για τους Φιλισταίους οπότε οι Εβραίοι ούτε τους κατέκτησαν τότε, ούτε έλεγε η θρησκεία τους τέτοιο πράγμα.

3. Όταν τελικά κάποιοι αφάνισαν τους Φιλισταίους ήταν οι ίδιοι που αφάνισαν και το μεγαλύτερο μέρος του Ιρσαήλ (9,5 φυλές από τις 12).

4. Αν διαβάσεις στη Βίβλο θα δεις ότι στα χρόνια της πιο έντονης Φιλιστιακής "ελληνικότητας" έχουν καλές σχέσεις με τον Ισραήλ. Όταν πια οι Φιλισταίοι αφελληνίζονται (όχι από εβραίους αλλά από χαναναίους λόγω συνθηκών) τότε αρχίζει έχθρα η οποία όμως εστιάζεται σε κακές σχέσεις γειτόνων και όχι σε ιδεολογικό ανταγωνισμό ελλήνων και εβραίων.

 

Όπως βλέπεις η εξίσωση όχι μόνο δεν βγάζει το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά αν παράλογα θέλουμε να τη χρησιμοποιοήσουμε και βάλουμε τους σωστούς όρους τότε βγαίνει:

Εβραίοι - άφησαν ήσυχους καλούς έλληνες φιλισταίους άρα εβραίοι καλοί, άρα θρησκεία τους καλή (αφού ουσιαστικά λέει να μην τους πειράξουν σε 2-3 σημεία στη Γένεση).

 

ΥΓ. Για να μην λέγονται σαχλαμάρες. Πουθενά σε βιβλίο της Εσθήρ δεν πείθουν τον Ξέρξη να εισβάλει στην Ελλάδα. Μιλά για ταραχές με τοπικούς παράγοντες. Μερικοί προσπαθούν να συγχρονίσουν τα γεγονότα, με βάση στοιχεία. Από αυτά φαίνεται ότι τα γεγονότα του βιβλίου της Εσθήρ έγιναν ΜΕΤΑ την ήττα του Ξέρξη στην Ελλάδα. Κανείς δεν δέχεται (από τους επιστήμονές σου Grey που τόσο εμπιστεύεσαι) ότι έγιναν πριν.

Κι αν ο "εχθρός" των εβραίων στην υπόθεση με το ελληνικότατο (?! :wallbash: ) όνομα Χαμαν, ή Αμμάν (μήπως Α.Μ.Α.Ν?) ήταν "Μακεδόνας" (όπως αναφέρεται σε μερικά χειρόγραφα, αλλά ΟΧΙ τα χειρόγραφα που δέχονται ως ορθά οι σημερινοί Εβραίοι, αυτοί τον θεωρούν Αγαγίτη http://en.wikipedia.org/wiki/Agag ) τότε κανένας προδότης του Ελληνισμού ήταν που το πήρε μαζί του στην υποχώρηση ο Ξέρξης (ξέρουμε ότι υπήρχαν).

 

Αλλά πάλι λάθος εξίσωση. Διαμορφώνεις άποψη με κριτήριο ότι Εσθήρ έπεισε Ξέρξη εισβάλλει Ελλάδα, ενώ

Εσθήρ παρηγόρησε Ξέρξη μετά αποτυχημένη εισβολή Ελλάδα.

 

Σου απαντάει ο ουτις. Κοίταξε και τα δικά μου σχόλια για το π...

Άρα λοιπόν έχουμε μία κανονική βεντέτα: Φιλισταίοι, Περσικοί πόλεμοι, Αλέξανδρος - Αντίοχος - "Ζαχαρίας"... Άρα λοιπόν να γιατί οι Εβραίοι είναι εχθροί μας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ, από την εποχή του χαλκού μέχρι την αρχή του μεσαίωνα... Επομένως πράγματι καταντήσαμε να λατρεύουμε το θεό των εχθρών μας.

Επομένως σταμάτα το αδικαιολόγητο κήρυγμα μίσους που τουλάχιστον με τα επιχειρήματα που επικαλείσαι είναι άκυρο.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις καλύτερα τα κείμενα των άλλων...

 

Ότι δηλαδή οι συγγραφείς του Δευτερονομίου (ο Μωυσής δηλαδή, σύμφωνα με τις παραδόσεις) και των υπόλοιπων βιβλίων κάθισαν και ψάξανε τα ληξιαρχικά (που δεν υπήρχαν) για να δουν ποιος λαός συγγενεύει με τους Έλληνες και ποιος όχι, και να δουνε ποιον θα καταστρέψουν, ε;

 

Ο Μωυσής δεν ήξερε ιστορία, ε; που είχε διαβάσει όλα τα βιβλία της Αιγύπτου...

 

 

Λοιπόν δεν κατάλαβες τίποτα.

Χρησιμοποιείς "τραυματισμένη" λογική για να διαμορφώσεις γνώμη κι έπειτα όταν αποδεικνύεται λανθασμένη πάλι δεν το βλέπεις.

ο Irenicus777 ίσως δεν ήξερε την "ελληνική" ίσως καταγωγή (κατά μέρος) των Φιλισταίων. Δεν επιχείρησε όμως να διαμορφώσει γνώμη με ελλειπή στοιχεία όπως κάνεις συνεχώς.

Ας πάρουμε την εξίσωσή σου:

 

Εβραίοι - κατέκτησαν "καλούς" έλληνες φιλισταίους άρα εβραίοι κακοί, άρα εχθροί του ελληνισμού άρα θρησκεία τους κακή.

 

Εκτός από τον τελικά ασήμαντο για το αποτέλεσμα παράγοντα ότι υπήρχε ελληνικό στοιχείο στους φιλισταίους όλα τα άλλα είναι λάθος. Λάθος όροι σε οδηγούν σε λάθος αποτέλεσμα.

1. Οι Φιλισταίοι δεν ήταν ντόπιοι στην Παλαιστίνη - άρα κατακτητές και αυτοί, άρα όχι καλύτεροι από κατοπινούς κατακτητές εβραίους

2. Οι Εβραίοι στα χρόνια της κατάκτησης τους άφησαν βασικά ήσυχους και η θρησκεία τους ενώ έλεγε να διώξουν ή να εξολοθρεύσουν ορισμένους λαούς εκεί ΔΕΝ έλεγε τέτοιο πράγμα για τους Φιλισταίους οπότε οι Εβραίοι ούτε τους κατέκτησαν τότε, ούτε έλεγε η θρησκεία τους τέτοιο πράγμα.

3. Όταν τελικά κάποιοι αφάνισαν τους Φιλισταίους ήταν οι ίδιοι που αφάνισαν και το μεγαλύτερο μέρος του Ιρσαήλ (9,5 φυλές από τις 12).

4. Αν διαβάσεις στη Βίβλο θα δεις ότι στα χρόνια της πιο έντονης Φιλιστιακής "ελληνικότητας" έχουν καλές σχέσεις με τον Ισραήλ. Όταν πια οι Φιλισταίοι αφελληνίζονται (όχι από εβραίους αλλά από χαναναίους λόγω συνθηκών) τότε αρχίζει έχθρα η οποία όμως εστιάζεται σε κακές σχέσεις γειτόνων και όχι σε ιδεολογικό ανταγωνισμό ελλήνων και εβραίων.

 

Όπως βλέπεις η εξίσωση όχι μόνο δεν βγάζει το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά αν παράλογα θέλουμε να τη χρησιμοποιοήσουμε και βάλουμε τους σωστούς όρους τότε βγαίνει:

Εβραίοι - άφησαν ήσυχους καλούς έλληνες φιλισταίους άρα εβραίοι καλοί, άρα θρησκεία τους καλή (αφού ουσιαστικά λέει να μην τους πειράξουν σε 2-3 σημεία στη Γένεση).

 

Έτσι το διαβάζεις εσύ.

 

Φυσικά και τους άφησαν ήσυχους, αφού ήξεραν καλά ότι δεν τα έβγαζαν πέρα. Για αυτό και εκδικήθηκαν πολύ αργότερα. Όταν τους έπαιρνε να το κάνουν. Υπήρξε αντιπαλότητα και μας εκδικήθηκαν πολύ μετά, όταν μπορούσαν να το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Μωυσής δεν ήξερε ιστορία, ε; που είχε διαβάσει όλα τα βιβλία της Αιγύπτου...

 

 

 

 

Έτσι το διαβάζεις εσύ.

 

Φυσικά και τους άφησαν ήσυχους, αφού ήξεραν καλά ότι δεν τα έβγαζαν πέρα. Για αυτό και εκδικήθηκαν πολύ αργότερα. Όταν τους έπαιρνε να το κάνουν. Υπήρξε αντιπαλότητα και μας εκδικήθηκαν πολύ μετά, όταν μπορούσαν να το κάνουν...

Έτσι το διαβάζει η λογική. Δες τους όρους της εξίσσωσης

ΥΓ. Για να μην λέγονται σαχλαμάρες. Πουθενά σε βιβλίο της Εσθήρ δεν πείθουν τον Ξέρξη να εισβάλει στην Ελλάδα. Μιλά για ταραχές με τοπικούς παράγοντες. Μερικοί προσπαθούν να συγχρονίσουν τα γεγονότα, με βάση στοιχεία. Από αυτά φαίνεται ότι τα γεγονότα του βιβλίου της Εσθήρ έγιναν ΜΕΤΑ την ήττα του Ξέρξη στην Ελλάδα. Κανείς δεν δέχεται (από τους επιστήμονές σου Grey που τόσο εμπιστεύεσαι) ότι έγιναν πριν.

Κι αν ο "εχθρός" των εβραίων στην υπόθεση με το ελληνικότατο (?! :wallbash: ) όνομα Χαμαν, ή Αμμάν (μήπως Α.Μ.Α.Ν?) ήταν "Μακεδόνας" (όπως αναφέρεται σε μερικά χειρόγραφα, αλλά ΟΧΙ τα χειρόγραφα που δέχονται ως ορθά οι σημερινοί Εβραίοι, αυτοί τον θεωρούν Αγαγίτη http://en.wikipedia.org/wiki/Agag ) τότε κανένας προδότης του Ελληνισμού ήταν που το πήρε μαζί του στην υποχώρηση ο Ξέρξης (ξέρουμε ότι υπήρχαν).

 

Αλλά πάλι λάθος εξίσωση. Διαμορφώνεις άποψη με κριτήριο ότι Εσθήρ έπεισε Ξέρξη εισβάλλει Ελλάδα, ενώ

Εσθήρ παρηγόρησε Ξέρξη μετά αποτυχημένη εισβολή Ελλάδα.

 

Σου απαντάει ο ουτις. Κοίταξε και τα δικά μου σχόλια για το π...

Άρα λοιπόν έχουμε μία κανονική βεντέτα: Φιλισταίοι, Περσικοί πόλεμοι, Αλέξανδρος - Αντίοχος - "Ζαχαρίας"... Άρα λοιπόν να γιατί οι Εβραίοι είναι εχθροί μας ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ, από την εποχή του χαλκού μέχρι την αρχή του μεσαίωνα... Επομένως πράγματι καταντήσαμε να λατρεύουμε το θεό των εχθρών μας.

Επομένως σταμάτα το αδικαιολόγητο κήρυγμα μίσους που τουλάχιστον με τα επιχειρήματα που επικαλείσαι είναι άκυρο.

Να μην πάμε στους συσχετισμούς ονομάτων θεών.... που τα κάνεις σαλάτα.

Οι Φιλισταίοι ήταν από τα αδύναμα έθνη τον καιρό της κατάκτησης. Λες ότι ήξεραν ότι δεν θα έβγαζαν πέρα, ενώ θα έβγαζαν με τα δυνατότερα;

Το ότι οι Φιλισταίοι μετά δεν είχαν καμιά Ελληνικότητα φαίνεται και από το Γολιάθ (άλλο ελληνικότατο όνομα;) που ήταν "γίγαντάς" (δηλαδή είχε χαναναιική καταγωγή)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το βιβλιο "ο κωδικας του Παρθενωνα" που περιγραφει τη διαμαχη(θρησκευτικη, πολιτισμικη κλπ)

μεταξυ εβραιων και ελληνων συγκρινοντας τις εκαστοτε μυθολογιες και παραδωσεις του καθε λαου, και μαλιστα

την ξεκιναει "χρονολογικα " μετα τον Κηπο της Εδεμ. Εν ολιγης θεωρει οτι οι Ελληνες ειναι(μυθολογικα) απογονοι του

Καιν(τον οποιο συγκρινει με τον Ηφαιστο) και οι εβραιοι του Σηθ(Αρης). Εχει αρκετες αναλυσεις για πολλα θεματα

και νομιζω παρουσιαζει ενδιαφερουσες οπτικες. (λεει και για τις αμαζονες που αναφερατε)

 

 

http://www.bibliopolio.gr/%CE%9F-%CE%BA%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CE%B1-p-167596.html

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...