Jump to content

Προμηθέα Ολυμπία Κυρήνη Πυθία


Egotronic
 Share

Recommended Posts

Για να καταλάβω... Θες να μάθεις πληροφορίες για τις δύο προηγούμενες απόπειρες;

Αν ναι, ψάξε να τις βρεις εδώ: www.hellenicheartbeat.com όπως επίσης και στο 847.234.8676

Και αυτό γιατί ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ το πληροφορηθήκαμε από κάποιο site. Στην Αμερική γίνονται αυτά σε περίπτωση που το έχεις ξεχάσει.

Γενικά μην τρελαίνεσαι. Είναι λογικό να έγινε είδηση το γεγονός με την τελευταία απόπειρα καθώς υπήρξαν θύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσπαθώ να σας καταλάβω και αδυνατώ.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι η 14χρονη αριστούχος δεν έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου?

Όλο το παρουσιαστικό της,η ομιλία της μοιάζει με κακέκτυπο μάρτυρος του Ιέχωβα greek edition.Έλεος δηλαδή.

Και εντάξει ας είναι ότι θέλει αλλά δυστυχώς όσο και αν έχει αριστεύσει,στους τρόπους είναι κάτω απο την βάση,και της λες μπράβο.

Nα έρθω εγώ σπίτι σου Filosofos να ξέρω ότι πιστεύεις κάπου και να αρχίσω να προσβάλλω την πίστη σου.Και αυτό είναι μαγκιά.

Και υποστηρίζει λες την ΑΛΗΘΕΙΑ,ποιά αλήθεια? Η απότομη ΑΓΕΝΕΙΑ φέρνει απότομες αντιδράσεις και όχι η αλήθεια.

 

Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι ο Χριστιανισμός έκανε ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Σκότωσε χιλιάδες ανθρώπους. Έτσι επικράτησε. Αυτό που εσύ λες αγένεια, εγώ το λέω ΟΡΓΗ από μέρους της. Να έρθεις σπίτι μου, αν θες, να με προσβάλλεις όσο θες μόνο να ξέρεις πως εγώ δεν θα σου δώσω σημασία.

Όταν λες πλύση εγκεφάλου, εννοείς το ότι την μεγάλωσαν κατά αυτό τον τρόπο; Μήπως δεν σου περνά από το μυαλό πως σε κάποια προηγούμενη ζωή η κοπέλα αυτή θα μπορούσε να είχε ζήσει στην Αρχαία Ελλάδα; Και θες να μιλήσουμε για πλύση εγκεφάλου σε έναν κόσμο και σε μια κοινωνία που είναι συνυφασμένη με τον Χριστιανισμό; Που σε βαπτίζουν χωρίς να σε ρωτήσουν και σου στερούν το δικαίωμα κριτικής σκέψης και υποστηρίζεις πως ένας άνθρωπος με υψηλή ευφυία δεν μπορεί να κρίνει τι είναι σωστό και τι όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι ο Χριστιανισμός έκανε ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Σκότωσε χιλιάδες ανθρώπους. Έτσι επικράτησε. Αυτό που εσύ λες αγένεια, εγώ το λέω ΟΡΓΗ από μέρους της. Να έρθεις σπίτι μου, αν θες, να με προσβάλλεις όσο θες μόνο να ξέρεις πως εγώ δεν θα σου δώσω σημασία.

Όταν λες πλύση εγκεφάλου, εννοείς το ότι την μεγάλωσαν κατά αυτό τον τρόπο; Μήπως δεν σου περνά από το μυαλό πως σε κάποια προηγούμενη ζωή η κοπέλα αυτή θα μπορούσε να είχε ζήσει στην Αρχαία Ελλάδα; Και θες να μιλήσουμε για πλύση εγκεφάλου σε έναν κόσμο και σε μια κοινωνία που είναι συνυφασμένη με τον Χριστιανισμό; Που σε βαπτίζουν χωρίς να σε ρωτήσουν και σου στερούν το δικαίωμα κριτικής σκέψης και υποστηρίζεις πως ένας άνθρωπος με υψηλή ευφυία δεν μπορεί να κρίνει τι είναι σωστό και τι όχι;

Όλα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με την απόπειρα κατά του κοριτσιού. Και το τι έκαναν κάποιοι στο όνομα του χριστιανισμού πριν 1500 χρόνια δεν αλλάζει αυτό που κάνουν κάποιοι στο όνομα του αντιχριστιανισμού σήμερα. Ποια είναι η διαφορά όταν αντιτάσσεις φανατισμό στο φανατισμό;

Με τη λογική σου πρέπει να μιλάμε κατά της δημοκρατίας (γιατί εκατομμύρια πέθαναν στο όνομα της δημοκρατίας), να μιλάμε κατά της επιστήμης (γιατί εκατομμύρια πεθαίνουν από όπλα που εφευρίσκουν επιστήμονες). Ποια οργή; Εκεί μέσα δεν ήταν κανείς που την είχε πειράξει και κανείς που είχε κάνει εγκλήματα (αν θεωρήσουμε ότι έγιναν εγκλήματα, γιατί αν αυτά για τα οποία μιλάς είναι κι αυτά με τη λογική που χρησιμοποιείς...). Ή μήπως υπάρχει ανθρώπινη ιδεολογία ή παράταξη ή ομάδα που δεν έχει κάνει εγκλήματα (σημ. υπάρχουν: όσες δεν είχαν την ευκαιρία).

Σε βαπτίζουν οι γονείς σου, χωρίς να σε ρωτήσουν. Αυτοί φταίνε και αυτοί σου στερούν το δικαίωμα. Ή μήπως η μαμά της Προμήθειας τη ρώτησε πριν την κάνει φανατική στα αρχαιολατρικά;

 

Όσο για τις άλλες απόπειρες. Τελικά γράφει κάπου γι' αυτές; (οι σύνδεσμοι που έδωσες δεν οδηγούν πουθενά σχετικά)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Outis, δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά το συγκεκριμένο ποστ πήγαινε στον Artzuna ο οποίος έθιξε θέματα που δεν συσχετίζονταν εντελώς με το θέμα και απάντησα ανάλογα. Μην με αντιμετωπίζεις σαν φανατισμένο.

Επιπλέον μην συγκρίνεις πράγματα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πέθαναν χιλιάδες άνθρωποι στο όνομα του Χριστιανισμού αλλά ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να μου πεις πόσοι έχουν πεθάνει στο όνομα του Ελληνισμού. Δεν θα σχολιάσω το υπόλοιπο ποστ σου σχετικά για επιστήμη και δημοκρατία καθώς είναι άκυρα. Πριν από τους γονείς μου, έφταιξαν οι παππούδες μου και πριν από τους παππούδες μου, έφταιξαν οι προπαππούδες μου. Αν πάμε έτσι φτάνουμε στον Μεσαίωνα. Να σου θυμίσω τι ακριβώς έγινε τότε; Κάτι ακόμα... Η Προμήθεια είναι υιοθετημένη και η θετή της μητέρα την επέλεξε για την προσωπικότητά της και τις ιδεολογίες της.

 

 

Edit: Αν δεν μπορείς να βρεις στο site που σου έδωσα, τότε πάρε τηλ. Αν και πάλι δεν θες, τότε θα πάρω εγώ αύριο για να μην σου χαλάσω το χατήρι.

Edited by Filosofos
Link to comment
Share on other sites

Outis, δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά το συγκεκριμένο ποστ πήγαινε στον Artzuna ο οποίος έθιξε θέματα που δεν συσχετίζονταν εντελώς με το θέμα και απάντησα ανάλογα. Μην με αντιμετωπίζεις σαν φανατισμένο.

Επιπλέον μην συγκρίνεις πράγματα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πέθαναν χιλιάδες άνθρωποι στο όνομα του Χριστιανισμού αλλά ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να μου πεις πόσοι έχουν πεθάνει στο όνομα του Ελληνισμού. Δεν θα σχολιάσω το υπόλοιπο ποστ σου σχετικά για επιστήμη και δημοκρατία καθώς είναι άκυρα. Πριν από τους γονείς μου, έφταιξαν οι παππούδες μου και πριν από τους παππούδες μου, έφταιξαν οι προπαππούδες μου. Αν πάμε έτσι φτάνουμε στον Μεσαίωνα....

Και λίγο πιο πίσω στην αρχαία Ελλάδα...

Ο Ελληνισμός είναι εθνικότητα, δεν είναι θρησκεία. Είναι ανόμοια πράγματα.

 

Αλλά, κάθε φορά που Έλληνας σκότωνε Έλληνα για την ηγεμονία της Ελλάδος για τον Ελληνισμό δεν γινόταν; Χιλιάδες άνθρωποι έχουν πεθάνει στο όνομα πολλών πραγμάτων. Δεν φταίνε τα πράγματα. Φταίνε οι άνθρωποι που γίνονται υποχείρια των φιλοδοξιών άλλων (όπως η καημένη η Προμήθεια)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι θρησκεία αλλά δεν μπορείς να τον πεις ακριβώς και Εθνικότητα. Μην ξεχνάμε πως ενοποιημένη Ελλάδα δεν υπήρχε στο παρελθόν. Τρωγόντουσαν μεταξύ τους οι πόλεις-κράτη για το ποιος για πάρει την εξουσία. Όλα γινόντουσαν για την εξουσία. Ανέκαθεν. Ιδεολογίες κτλπ ήταν απλώς η βιτρίνα.

Συμπέρασμα: Ο δογματισμός είναι καρκίνος για την ανθρωπότητα. Συμφωνούμε εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι ο Χριστιανισμός έκανε ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Σκότωσε χιλιάδες ανθρώπους. Έτσι επικράτησε. Αυτό που εσύ λες αγένεια, εγώ το λέω ΟΡΓΗ από μέρους της. Να έρθεις σπίτι μου, αν θες, να με προσβάλλεις όσο θες μόνο να ξέρεις πως εγώ δεν θα σου δώσω σημασία.

Όταν λες πλύση εγκεφάλου, εννοείς το ότι την μεγάλωσαν κατά αυτό τον τρόπο; Μήπως δεν σου περνά από το μυαλό πως σε κάποια προηγούμενη ζωή η κοπέλα αυτή θα μπορούσε να είχε ζήσει στην Αρχαία Ελλάδα; Και θες να μιλήσουμε για πλύση εγκεφάλου σε έναν κόσμο και σε μια κοινωνία που είναι συνυφασμένη με τον Χριστιανισμό; Που σε βαπτίζουν χωρίς να σε ρωτήσουν και σου στερούν το δικαίωμα κριτικής σκέψης και υποστηρίζεις πως ένας άνθρωπος με υψηλή ευφυία δεν μπορεί να κρίνει τι είναι σωστό και τι όχι;

 

Και η κοπέλα έζησε τα εγκλήματα και είναι οργισμένη θες να μου πεις 14 χρονών?

Και εμένα Filosofos και κυριολεκτώ διώξαν την γιαγιά μου οι Τούρκοι από την Σμύρνη.Να πάω στην Τουρκία και να τους βρίσω στην μούρη και αν δεν μου κόψουν τα α@@ι@@α να μου τα δώσουν να τα φάω οι "άπιστοι Τουρκαλάδες" να μην με λένε Γιώργο.Είδες πόσο εύκολα φανατίζεται κάποιος?

Εάν εσύ θεωρείς ότι μπορώ να έρθω σπίτι σου να σε βρίζω και εσύ να με αγνοείς,ε τότε είσαι πολύ υπεράνω.

Δεν ήξερα ότι οι δωδεκαθειστές πιστεύουν στις προηγούμενες ζωές.Έχουν μπερδέψει δωδεκάθεο,ινδουισμό,παγανισμό και ίσως και λίγο αγγελικό ρεικι του φωτός και έχουν κάνει έναν αχταρμά δίχως αρχή και δίχως τέλος.

Για την βάφτιση η απάντηση του Outis με καλύπτει.

Τέλος για τους ανθρώπους με υψηλή ευφυία ,3 που γνώριζα από το σχολείο και τους λέγαμε "φυτά",οι 2 επάθαν σχιζοφρένεια και ο τρίτος αυτοκτόνησε πριν 10 χρόνια.Εμένα μου λέει πολλά αυτό για την κρίση τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις ταμπέλες. Δεν είπα πουθενά ότι είμαι Δωδεκαθειστής. Δεν ανέφερα πουθενά τα πιστεύω μου. Και ούτε είμαι στο κάτω-κάτω. Όσο για το αν είναι οργισμένη ή φανατισμένη δεν μπορώ να σου απαντήσω. Πάντως δες το βίντεο και αν θες επισήμανέ μου σε ποια σημεία διακρίνεις φανατισμό.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου υπεράνω. Απλώς συνήθισα να τους γράφω μετά από πολύ δούλεμα που έτρωγα για τα διαφορετικά μου πιστεύω.

Όσο για την ευφυία και για το παράδειγμα που ανέφερες, καλύτερα να αναθεωρήσεις. Είναι πολύ εύκολο ένας ευφυής άνθρωπος να ''περάσει'' την λεπτή γραμμή και να εισέλθει στην άβυσσο της τρέλας. Όσο για την αυτοκτονία γίνεται έρευνα πρώτα για τις διάφορες συνθήκες και μετά μιλάμε με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Filosofos και λοιποί συνομιλητές,

Εάν δεν συμφωνήσουμε στα βασικά όπως είναι ο σεβασμός στα πιστεύω του άλλου,η κοινή αναζήτηση της αλήθειας

και η πεποίθηση πως γνωρίζουμε δυο πράγματα αλλά δεν είναι αναγκαία και σωστά,τότε δεν μπορούμε να συζητάμε.

Και εγώ συμφωνώ πως ο δογματισμός είναι καρκίνωμα από όπου και αν προέρχεται.

Καλό βράδυ.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, έχουμε πάρει ένα κοινό έγκλημα ενός τρελαμένου γέρου και το έχουμε κάνει ζήτημα σύγκρουσης δωδεκαθεϊστών - χριστιανών... Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θα ήθελα να συστήσω ψυχραιμία και να ρωτήσω το εξής: ο γέρος που επιτέθηκε ήταν χριστιανός ή δωδεκαθεϊστής?

 

Για να τα ξαναπαρουμε απο την αρχη με μια πιο λογική βάση...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, έχουμε πάρει ένα κοινό έγκλημα ενός τρελαμένου γέρου και το έχουμε κάνει ζήτημα σύγκρουσης δωδεκαθεϊστών - χριστιανών... Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θα ήθελα να συστήσω ψυχραιμία και να ρωτήσω το εξής: ο γέρος που επιτέθηκε ήταν χριστιανός ή δωδεκαθεϊστής?

 

Για να τα ξαναπαρουμε απο την αρχη με μια πιο λογική βάση...

Το θέμα τέθηκε αρχικά έτσι ώστε να παρουσιάζεται το όλο επισόδειο ως μέρος του "πολέμου" των εκκλησιαστικών κατά της κοπέλας. Μια προσεκτική ανάγνωση όμως έδειξε ότι δεν είναι έτσι. Πράγμα που δείχνει ότι τέθηκε σε λάθος βάση με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τέθηκε αρχικά έτσι ώστε να παρουσιάζεται το όλο επισόδειο ως μέρος του "πολέμου" των εκκλησιαστικών κατά της κοπέλας. Μια προσεκτική ανάγνωση όμως έδειξε ότι δεν είναι έτσι. Πράγμα που δείχνει ότι τέθηκε σε λάθος βάση με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων.

 

Υπάρχει όμως αυτός ο πόλεμος?? Ερώτηση κάνω, δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως αυτός ο πόλεμος?? Ερώτηση κάνω, δεν ξερω....

Δεν νομίζω να υπάρχει συμπάθεια αλλά άλλο αυτό κι άλλο να παίρνει κανείς ένα άσχετο περαστικό και να προσπαθεί να δημιουρήσει εντυπώσεις εντάσσοντάς το στα πλαίσια "πολέμου". Όσο να είναι παραπλανητικό φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκατσα να διαβάσω τις αντιπαραθέσεις, με το συμπάθειο, απλώς θεωρώ πιο χρήσιμο να παραθέσω μερικούς συνδέσμους που βρήκα, σχετικούς με την υπόθεση:

 

http://www.nbcmontana.com/news/26565200/detail.html

 

http://billingsgazette.com/news/state-and-regional/montana/article_aa799ae0-cff3-5a66-b7c0-40ea625b0c57.html

 

http://www.kxlf.com/news/officials-release-more-details-on-kyros-shooting-in-livingston/

 

http://www.miamiherald.com/2011/01/21/2027246/shooting-suspect-had-been-in-mont.html

 

http://www.greatfallstribune.com/article/20110120/DC5/101200339

 

http://www.bozemandailychronicle.com/topic/?q=promethea%20pythaitha&t=&l=25&d=&d1=&d2=&f=html&s=&sd=desc&s=start_time

 

Είναι θαύμα το τι μπορεί κανείς να βρει στο google news αν βάλει τους όρους αναζήτησης «Promethea Pythaitha» ή «Livingston shooting».

 

Η υπόθεση, με δυο λόγια, έχει ως εξής:

 

Ο Κύρος, είχε εντυπωσιαστεί από την Προμηθεία, και άρχισε να της στέλνει γενναίες επιχορηγήσεις, όχι μόνο τα 17.000 δολλάρια, αλλά κι άλλα. Εν τω μεταξύ, μιλούσε on-line με την νεαρή και προσπαθούσε να αναπτύξει ιδιαίτερους δεσμούς μαζί της. Για να μην το πάμε ντε και καλά στο πονηρό, ο Κύρος παρότρυνε την Προμηθεία να τον αποκαλεί «παππού» και εκείνος την αποκαλούσε «εγγονούλα», στα ελληνικά μάλιστα. Κάποια στιγμή, και, αφού ο Κύρος συνέχιζε να στέλνει γενναιόδωρες επιχορηγήσεις, είτε η Προμηθέα είτε η μητέρα της θορυβήθηκαν, αρνήθηκαν τις προσφορές κι αρχίσαν να απομακρύνονται από τον Κύρο. Ο Κύρος εν τω μεταξύ, το είχε δέσει κόμπο πως η Προμηθέα είναι η θετή εγγονή του κι άρχισε να καταφέρεται εναντίον της μητέρας της. Στο μυαλό του, η Προμηθέα ήθελε να έχει επαφές μαζί του, αλλά η μητέρα της την καταπίεζε και δεν την άφηνε. Στήριζε μάλιστα τη θεωρία του σε βίντεο με την Προμηθέα, όπου από το ύφος της συμπέραινε πως η μάνα της δεν την άφηνε ελεύθερη. Αν θυμάμαι καλά από τις πηγές είχε προηγηθεί ήδη μια απόπειρα δολοφονίας της μητέρας της Προμηθέας, αλλά, αυτή τη φορά, ο Κύρος είχε μείνει για δύο μήνες στο Livingston της Montana, όπου κατοικεί η Προμηθέα, και τελικά έκανε την επίθεση με πρόθεση να σκοτώσει τη μητέρα της. Η Προμηθέα κάλεσε την αστυνομία, οι αστυνομικοί ήρθαν και πυροβόλησαν τον Κύρο (ο οποίος ήταν ένοπλος) ο οποίος πέθανε τελικά από αιμορραγία.

 

Σύμφωνα με τις παραπάνω πηγές τα γεγονότα έτσι έχουν.

 

Λυπάμαι πάντως που δε θα συμμετέχω στην κουβέντα σας, διότι πραγματικά, το βρίσκω ανούσιο όσο δεν πάει να συζητάμε το αν οι δωδεκαθεϊστές ή οι χριστιανοί έχουν προνομιακή συμμετοχή στο διαχρονικό φαινόμενο της μ@λ@κίας, εγώ αυτή τη στιγμή αναρωτιέμαι αν έχει διαφύγει τον κίνδυνο η μητέρα της Προμηθέας (δε βρήκα σχετική είδηση) και, στην προκειμένη περίπτωση, αδιαφορώ πλήρως αν η Προμηθέα, ο Κύρος, η μάνα της, η νοσοκόμα, οι αστυνομικοί σε αυτή την ιστορία είναι χριστιανοί, δωδεκαθεϊστές, «γιαχωβάδες» ή μουσουλμάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...