Jump to content

38Ος Παράλληλος


Filosofos
 Share

Recommended Posts

Πρόσφατα άκουσα πως ο 38ος Παράλληλος περνά από τους Δελφούς, τον Παρθενώνα και τον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας. Δεν είχα ακούσει ποτέ ξανά για τον 38ο Παράλληλο και μου κίνησε την περιέργεια. Θέλει κανείς να μου δώσει τα φώτα του? Γνωρίζετε άλλες περιοχές από τις οποίες περνά ο συγκεκριμένος παράλληλος; Έχει κανείς υπόψη του καμια ιστοσελίδα που να μιλάει αναλυτικά για το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα οι παράλληλοι είναι οι οριζόντιες γραμμές στην σφαίρα και δεν μπορεί αν συνδέουν ακρόπολη , Δελφούς, Ελευσίνα. Αυτό γίνεται με τους μεσημβρινούς μάλλον.

 

the38thparallel.jpg

 

στο γουγλι το μόνο σχετικό που έβγαλε είναι ότι στον 38ο παράλληλο συνδέεται η Αθήνα με την Κορέα.

 

Τώρα για το αν συνδέεται με κάθετη γραμμή , μεσημβρινό, Δελφοί, Ακρόπολη, Ελευσίνα δες σε χάρτη, αν και δεν νομίζω διότι από ότι θυμάμαι οι Δελφοί είναι προς τα αριστερά ενώ η Ακρόπολη προς τα δεξιά, δεν συνδέονται με μεσημβρινό!

 

Μήπως κάτι αλλο παίζεται με το 38ο παράλληλο και κατέληξε να γίνει σπασμένο τηλέφωνο ως συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

....

Μήπως κάτι αλλο παίζεται με το 38ο παράλληλο και κατέληξε να γίνει σπασμένο τηλέφωνο ως συνήθως;

\Αν βάλεις 38ος παράλληλος και Κορέα θα δεις τι "παίζεται"
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άκουσα πως ο 38ος Παράλληλος περνά από τους Δελφούς, τον Παρθενώνα και τον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας. Δεν είχα ακούσει ποτέ ξανά για τον 38ο Παράλληλο και μου κίνησε την περιέργεια. Θέλει κανείς να μου δώσει τα φώτα του? Γνωρίζετε άλλες περιοχές από τις οποίες περνά ο συγκεκριμένος παράλληλος; Έχει κανείς υπόψη του καμια ιστοσελίδα που να μιλάει αναλυτικά για το θέμα?

Συγνώμη παιδιά δεν έβρισκα άλλο σχετικό link:

http://www.pyles.tv/Dictionary/G/Geometry-of-Ancient-Greece-.aspx

 

Θεωρώ λοιπόν ότι η ένωση στην οποία αναφέρεσαι δεν είναι 0 38ος παράλληλος αλλά κάποιες από αυτές τις ενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά δεν έβρισκα άλλο σχετικό link:

http://www.pyles.tv/Dictionary/G/Geometry-of-Ancient-Greece-.aspx

 

Θεωρώ λοιπόν ότι η ένωση στην οποία αναφέρεσαι δεν είναι 0 38ος παράλληλος αλλά κάποιες από αυτές τις ενώσεις.

Εννοείται ότι σήμερα αυτοί οι "κόμβοι" και οι γραμμές δεν ισχύουν και έχουν περισσότερο ενδεικτική και ιστορική αξία. :zipped_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...