Jump to content

Goetic Demons


Devaraja
 Share

Recommended Posts

Αναρωτιομουνα απο που προερχονται οι απεικονισεις των 72 δαιμονων που κυκλοφορουν

στο διαδυκτιο(δηλαδη απο ποιο βιβλιο, χειρογραφο κλπ).

 

μπορει κανεις να τις δει εδω:

 

 

Οι περισσοτερες εχουν την υπογραφη "jazzault" (αν διαβαζω σωστα) αλλα δε βρηκα κατι σχετικο...

 

Νομιζω πως πρεπει να περιεχονται στο βιβλιο "Dictionnaire Infernal ".

 

Καθως εχουν προφανως καλλιτεχνικη αξια υπαρχει πχ καποιο αλμπουμ που να τις εχει????? (οπως τα διαφορα αλμπουμ που βγαινουν με καποιο θεμα)

Link to comment
Share on other sites

καλά ποια χρονιά γίνανε αυτές οι καρικατούρες? Μου θυμίζει Χιτλερική προπαγάνδα που προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αντίπαλο.

Δεν παίρνω το μέρος των κακών υπάρξεων εδώ απλά και αυτοί που κουβαλάνε τέτοια μυαλά δεν πάνε πίσω από τους αντιπάλους τους...

 

Και από ότι βλέπω η τεχνική της απεικόνισης είναι μια μίξη ζωόμορφων και ανθρωπόμορφων χαρακτηριστικών που παραπέμπουν στην μιζέρια και εξαθλίωση π.χ. στεόδει κορμιά κτλ

Οι σημερινές απεικονίσεις από την άλλη τύπου Χόλιγουντ επενδύουν στον τρόμο και την φρίκη ενώ αυτές που είχε το βίντεο στην διαστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι υπάρχουν, δεν ξέρω να σου πω τώρα τίτλους κλπ για να τα βρεις, πάντως παλιότερα είχα βρει ηλεκτρονικά άλμπουμ τέτοιου τύπου από διάφορους καλλιτέχνες. Τα σχέδια τους ήταν παρεμφερή, με μικρές λεπτομέρειες, πράγμα που σημαίνει πως πηγή έμπνευσης τους προφανώς είναι τα έργα ενός ζωγράφου... ( τίνος, δεν ξέρω.. )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι απεικονίσεις των 72 βασίζονται στις περιγραφές τους που υπάρχουν μέσα στη Goetia και στο Dictionaire infernale... τώρα ειδικά για τις συγκεκριμένες, αν δεις, εκτός από το "jazzault" (αν είναι αυτή η λέξη) υπάρχει και υπογραφή μονόγραμμα F.B. οπότε θα έλεγα ότι είναι μάλλον απεικονίσεις από το βιβλίο του Franz Barton πάνω στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά όλα ΔΕΝ είναι αυθύπαρκτα όντα. Υπάρχουν ως ενεργομορφές μαύρων μάγων. Όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε από ένα μάγο του μεσαίωνα που έκατσε και έγραψε αυτά που ΕΚΕΙΝΟΣ πίστευε... Πήρε λοιπόν κάποιους ειδωλολατρικούς θεούς της μέσης ανατολής, έβαλε και κάποιους που προέκυψαν από λαϊκές δοξασίες και μάζεψε 72 "αρχηγούς", που υποτίθεται ότι είναι η αριστοκρατία στην κόλαση. Απορίας άξιον είναι γιατί δεν έβαλε και το Σατανά μέσα και αυτό το βάζω για συζήτηση. Στη συνέχεια αυτό όλο το κατασκεύασμα το πήρε ένας άλλος και για να του δώσει κύρος έβαλε το όνομα του Σολωμόντα ο οποίος αποκλείεται προφανώς να έδωσε στους αρχιδιάβολους.. μεσαιωνικά αριστοκρατικά αξιώματα. Έτσι όλο αυτό το δημιούργημα Σολωμονικής - Γκοέτιας είναι προφανώς πλαστό.

 

Αν "δουλεύει" είναι ένα άλλο θέμα. Μπορώ και εγώ να γράψω ένα θρησκευτικό/μαγικό βιβλίο και να "δουλεύει". Με δυο τρόπους:

 

1. Υποβολή - Αυθυποβολή - Ενεργομορφές που ΕΓΩ και οι δικοί μου οπαδοί θα δημιουργήσουμε.

 

2. Συντονισμός με ήδη υπάρχουσες ενέργειες στις οποίες εγώ δίνω όνομα και μορφή γιατί έτσι της αντιλαμβάνομαι ΕΓΩ και οι οποίες δεν έχουν δικά τους ονόματα και μορφές...

 

Με τους δύο αυτούς τρόπους μαζί μπορεί να δουλέψει οποιοδήποτε σύστημα θρησκείας/μαγείας.

 

Με αυτό σαν εισαγωγή συνεχίζω...

 

 

καλά ποια χρονιά γίνανε αυτές οι καρικατούρες? Μου θυμίζει Χιτλερική προπαγάνδα που προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αντίπαλο.

 

Θέμα "Χιτλερικής προπαγάνδας" και "λάσπης" δεν νομίζω ότι υπάρχει. Από χιλιετίες πριν το Χίτλερ άνθρωποι λάτρευαν "τερατόμορφες" σκοτεινές θεότητες (τα εισαγωγικά υπάρχουν γιατί οι ενέργειες/θεότητες φωτεινές ή σκοτεινές δεν έχουν μορφή). Αντίπαλοι δεν ήσαν αφού τους λάτρευαν για θεούς...

 

 

Δεν παίρνω το μέρος των κακών υπάρξεων εδώ απλά και αυτοί που κουβαλάνε τέτοια μυαλά δεν πάνε πίσω από τους αντιπάλους τους...

 

Ακριβώς! μόνο που δεν είναι μόνο οι αντίπαλοι αλλά και οι οπαδοί... Το θέμα δεν είναι μόνο συκοφαντία και αντιπαλότητα. Ελάχιστα είναι θέμα συκοφαντίας και αντιπαλότητας το πολύ 10%. Το 90% είναι, όπως και εσύ λες πιο κάτω, διαστροφή...

 

 

Και από ότι βλέπω η τεχνική της απεικόνισης είναι μια μίξη ζωόμορφων και ανθρωπόμορφων χαρακτηριστικών που παραπέμπουν στην μιζέρια και εξαθλίωση π.χ. οστεώδη κορμιά κτλ

Οι σημερινές απεικονίσεις από την άλλη τύπου Χόλιγουντ επενδύουν στον τρόμο και την φρίκη ενώ αυτές που είχε το βίντεο στην διαστροφή.

 

Μα μιζέρια και εξαθλίωση και τρόμος και φρίκη είναι η εικόνα του κόσμου που ζουν οι πολλοί και επειδή ο... Μαρξ δεν είχε γεννηθεί ακόμα να τους πει ότι για αυτό φταίει η άρχουσα τάξη έψαχναν... διαόλους να τους ρίξουν το φταίξιμο. Εξ ου και οι μορφές... Η διαστροφή υπάρχει και αυτή σε ανθρώπους που λατρεύουν τέτοιες μορφές. Είναι ένας σαδομαζοχισμός να χρησιμοποιούν τέτοιες οντότητες για να κάνουν κακό σε άλλους και ταυτόχρονα να παθαίνουν κακό από τις ίδιες οντότητες...

 

Άρα το τελικό συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όλο αυτό το κατασκεύασμα οφείλεται κυρίως στη διαστροφή κάποιων...

Link to comment
Share on other sites

καλά ποια χρονιά γίνανε αυτές οι καρικατούρες? Μου θυμίζει Χιτλερική προπαγάνδα που προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αντίπαλο.

Δεν παίρνω το μέρος των κακών υπάρξεων εδώ απλά και αυτοί που κουβαλάνε τέτοια μυαλά δεν πάνε πίσω από τους αντιπάλους τους...

 

Και από ότι βλέπω η τεχνική της απεικόνισης είναι μια μίξη ζωόμορφων και ανθρωπόμορφων χαρακτηριστικών που παραπέμπουν στην μιζέρια και εξαθλίωση π.χ. στεόδει κορμιά κτλ

Οι σημερινές απεικονίσεις από την άλλη τύπου Χόλιγουντ επενδύουν στον τρόμο και την φρίκη ενώ αυτές που είχε το βίντεο στην διαστροφή.

 

Γενικα οι δαιμονες θεωρειται πως εμφανιζονται με μορφη που δεν εχει κοινα χαρακτηριστικα πχ κεφαλι ζωου-σωμα ανθρωπου-ποδια ερπετου κλπ...

Η εξηγηση ειναι πως αυτα τα οντα εχουν μεγαλη δυσαρμονια ενεργειακα οποτε η εικονα που παρουσιαζουν εμοιαζει στο "ανθρωπινο ματι" με ανακατεμα

διαφορων "θηριων" της εποχης.

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας διαβάσει λίγο πιο πολύ ξεφύλλισα το βιβλίο Illustrated Goetia του Aleister Crowley . Αναφέρει πως υπάρχουν 5 ανώτερα δαιμονικά οντά από τους 72 πνεύματα – δαίμονες .

 

ΤΟ Νούμερο 0 ο γνωστός Lucifuge (Lucifer ) Rofocale Prime Minister Of Hell , και 4 μέγα Βασίλης « These four Great Kings are usually called Oriens, or Uriens, Paymon or Paymonia, Ariton or Egyn, and Amaymon or Amaimon. By the Rabbins they are frequently entitled: Samael, Azazel, Azael, and Mahazael. >> .

 

Όλα αυτά πάντα με τη Illustrated Goetia που λέει ότι βασίζεται στο Grand Grimoire. .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

καλά ποια χρονιά γίνανε αυτές οι καρικατούρες? Μου θυμίζει Χιτλερική προπαγάνδα που προσπαθεί να ρίξει λάσπη στον αντίπαλο.

Δεν παίρνω το μέρος των κακών υπάρξεων εδώ απλά και αυτοί που κουβαλάνε τέτοια μυαλά δεν πάνε πίσω από τους αντιπάλους τους...

 

Και από ότι βλέπω η τεχνική της απεικόνισης είναι μια μίξη ζωόμορφων και ανθρωπόμορφων χαρακτηριστικών που παραπέμπουν στην μιζέρια και εξαθλίωση π.χ. στεόδει κορμιά κτλ

Οι σημερινές απεικονίσεις από την άλλη τύπου Χόλιγουντ επενδύουν στον τρόμο και την φρίκη ενώ αυτές που είχε το βίντεο στην διαστροφή.

Κι όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Για την τεχνοτροπία δεν σχολιάζω αλλά το περιεχόμενο παραπέμπει σε πλάσματα που αναφέρονται σε εκστατικά οράματα σε όλο τον κόσμο (συχνά υπό την επιρροή ουσιών) και είναι πιθανότατα τα "αρχέτυπα" των απεικονίσεων των δαιμόνων.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα η ιδέα της "διαστροφής" ότι υπάρχει κάτι το οποίο δεν ακολουθεί τον φυσικό νόμο μπορεί να εκφράζεται έτσι.

 

Δεν αποκλείεται λοιπόν το ίδιο όπως λες αρχέτυπο να δίδει αυτά τα αποτελέσματα ακόμη και χωρίς ουσίες.

π.χ. αν πεις σε ένα παιδί ζωγράφισε μου κάτι εχθρικό τέρας της φύσης, όμοιες ζωγραφιές θα κάνει.

 

Ο δαίμονας με κεφάλι Πέρση με γενειάδα και σώμα ζώου είναι πολύ στοχευμένη "αντιπάθεια" και το μυαλό μου πάει σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο. (καλό σχολείο τελικά η Διαθήκη του Σολομώντα!!!)

 

Τα άλλα ακολουθούν το κλασικό μοτίβο του αναμοστου και διαστροφικού.

 

Το ίδιο μοτίβο είχαν και τέρατα στην αρχαία Ελλάδα. Σκύλοι με ουρές φιδιών, κεφάλια με μαλλιά από φίδια κτλ τα γνωστά.

 

Τώρα η απορία που έχω είναι αν αυτές οι καρικατούρες έχουν κάποια συμβολική αντιστοιχία η απλά είναι μια πιστή μεταφορά του οράματος που είχε κάποιος.

Το άλλο που παίζει είναι το μοτίβο / αρχέτυπο που υπάρχει σαν πληροφορία από την αρχαιότητα να επηρεάζει τους σημερινούς που κάνουν αυτές τις περιγραφές.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

κοίτα η ιδέα της "διαστροφής" ότι υπάρχει κάτι το οποίο δεν ακολουθεί τον φυσικό νόμο μπορεί να εκφράζεται έτσι.

 

Δεν αποκλείεται λοιπόν το ίδιο όπως λες αρχέτυπο να δίδει αυτά τα αποτελέσματα ακόμη και χωρίς ουσίες.

π.χ. αν πεις σε ένα παιδί ζωγράφισε μου κάτι εχθρικό τέρας της φύσης, όμοιες ζωγραφιές θα κάνει.

 

Ο δαίμονας με κεφάλι Πέρση με γενειάδα και σώμα ζώου είναι πολύ στοχευμένη "αντιπάθεια" και το μυαλό μου πάει σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο. (καλό σχολείο τελικά η Διαθήκη του Σολομώντα!!!)

 

Τα άλλα ακολουθούν το κλασικό μοτίβο του αναμοστου και διαστροφικού.

 

Το ίδιο μοτίβο είχαν και τέρατα στην αρχαία Ελλάδα. Σκύλοι με ουρές φιδιών, κεφάλια με μαλλιά από φίδια κτλ τα γνωστά.

 

Τώρα η απορία που έχω είναι αν αυτές οι καρικατούρες έχουν κάποια συμβολική αντιστοιχία η απλά είναι μια πιστή μεταφορά του οράματος που είχε κάποιος.

Το άλλο που παίζει είναι το μοτίβο / αρχέτυπο που υπάρχει σαν πληροφορία από την αρχαιότητα να επηρεάζει τους σημερινούς που κάνουν αυτές τις περιγραφές.

Τίποτα από αυτά που λες. Δες εικόνες ζωγραφισμένες από ανθρώπους που πήραν ayahuasca και θα δεις ότι είναι πολύ βαθύτερη η βάση, καθόλου συμβολική αλλά περισσότερο βιωματική. Ψάξε και περί "θηριανθρωπίας". Θέλω να πω ότι ερμηνεύοντας τις εικόνες αυτές με βάση δεδομένες "προκαταλήψεις" (συγνώμη για τον όρο δεν τον χρησιμοποιώ με την έννοια της προκατάληψης αλλά κάτι σαν preconsepts, μια περιγραφή της "πραγματικότητας" που δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια ατελής περιγραφή της) χάνεις την ουσία.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψάξει για αυτά που λες.

 

οι απόψεις μου βασίζονται καθαρά σε μια σύγκριση και υπόθεση με την συμβολική των αρχαίων Ελλήνων που εκεί είχαν οι αναπαραστάσεις συμβολικό χαρακτήρα.

οπότε το σκέφτομαι κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα οι απεικονίσεις ειναι του Louis Breton και αργοτερα εγιναν γκραβουρες απο τον M. Jarrault.

Οι περισσοτερες μπορουν να βρεθουν στο "Dictionare Infernal" και στη "Goetia" των Crowley-Mathers.

Εχει βγει και το συλλεκτικο "Demonographia" το οποιο μπορει να βρει κανεις στο ebay και να το αποκτησει

αφου πληρωσει βεβαια...τα κερατα του clapping.gif ...evil.gif

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...