Jump to content

Αδιακοπη Αναζητηση;


Recommended Posts

Είναι στη φύση του ανθρώπου η αναζήτηση για γνώση και κατανόηση του κόσμου.

 

Πιστεύετε ότι στη ζωή πρέπει πάντα ν’ αναζητάμε και να ψάχνουμε (γιατί έτσι έρχεται και η γνώση) ή ν’αποδεχθούμε τη πεπερασμένη αντίληψη μας κι ότι είναι πρακτικά και θεωρητικά αδύνατο να τα γνωρίσουμε όλα?

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ένα δεν αναιρεί το άλλο... Το να αποδεχτείς πως είναι αδύνατο να μάθεις τα πάντα,δε σημαίνει αναγκαστικά και ότι θα σταματήσεις να ψάχνεις...γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Επιπλέον,με βάση μια τέτοια παραδοχή,παίρνεις από την αρχή ως δεδομένο -ή έστω ως πολύ πιθανό- το ενδεχόμενο,μια γνώμη που υιοθετείς τώρα στο μέλλον να την αλλάξεις: Εφόσον δηλαδή δέχεσαι ότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίσεις τα πάντα,δέχεσαι και ότι είναι αδύνατο να είσαι σίγουρος πως δε μπορείς! (παραδέχεσαι την άγνοιά σου,αλλά δε μπορείς να είσαι και 100% σίγουρος πως θα παραμείνει άγνοια) Το αν λοιπόν θα συνεχίσεις το ψάξιμο ή όχι,είναι κάτι που θα αποφασίσεις εσύ... Προσωπικά το ψάξιμο με γοητεύει και μου κινεί την περιέργεια (αν και πιο σωστό θα είναι να πω ότι ''κινείται από την περιέργεια''). Αν έμενα αδρανής και επαναπαυόμενη στην άγνοιά μου θα βαριόμουν. Εν τέλει,το θεωρώ και ολίγον τι δικαιολογία... (για να μην κάνεις τον κόπο να βελτιωθείς,αφού στο τέλος θα ανακαλύψεις ότι δεν ξέρεις τίποτα). Και τι έγινε αν τελικά βρεις ότι όντως δεν ήταν δυνατό να μάθεις την αλήθεια; Θα έχεις κερδίσει ένα σωρό εμπειρίες και θα έχεις ζήσει την περιπέτεια της αναζήτησης. Το ταξίδι μετράει...και στο τέλος του ταξιδιού,ο καθένας βρίσκει την Ιθάκη του. :)

 

Παιδιά δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που γράφω... Γιατί είχα μεν στο μυαλό μου κάποιες σκέψεις,αλλά στην πορεία μπερδεύτηκα κι εγώ η ίδια! :blink::063laugh:Ζητώ συγνώμη αν...δεν! Θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ένα δεν αναιρεί το άλλο... Το να αποδεχτείς πως είναι αδύνατο να μάθεις τα πάντα,δε σημαίνει αναγκαστικά και ότι θα σταματήσεις να ψάχνεις...γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Επιπλέον,με βάση μια τέτοια παραδοχή,παίρνεις από την αρχή ως δεδομένο -ή έστω ως πολύ πιθανό- το ενδεχόμενο,μια γνώμη που υιοθετείς τώρα στο μέλλον να την αλλάξεις: Εφόσον δηλαδή δέχεσαι ότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίσεις τα πάντα,δέχεσαι και ότι είναι αδύνατο να είσαι σίγουρος πως δε μπορείς! (παραδέχεσαι την άγνοιά σου,αλλά δε μπορείς να είσαι και 100% σίγουρος πως θα παραμείνει άγνοια) Το αν λοιπόν θα συνεχίσεις το ψάξιμο ή όχι,είναι κάτι που θα αποφασίσεις εσύ... Προσωπικά το ψάξιμο με γοητεύει και μου κινεί την περιέργεια (αν και πιο σωστό θα είναι να πω ότι ''κινείται από την περιέργεια''). Αν έμενα αδρανής και επαναπαυόμενη στην άγνοιά μου θα βαριόμουν. Εν τέλει,το θεωρώ και ολίγον τι δικαιολογία... (για να μην κάνεις τον κόπο να βελτιωθείς,αφού στο τέλος θα ανακαλύψεις ότι δεν ξέρεις τίποτα). Και τι έγινε αν τελικά βρεις ότι όντως δεν ήταν δυνατό να μάθεις την αλήθεια; Θα έχεις κερδίσει ένα σωρό εμπειρίες και θα έχεις ζήσει την περιπέτεια της αναζήτησης. Το ταξίδι μετράει...και στο τέλος του ταξιδιού,ο καθένας βρίσκει την Ιθάκη του. :)

 

Παιδιά δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που γράφω... Γιατί είχα μεν στο μυαλό μου κάποιες σκέψεις,αλλά στην πορεία μπερδεύτηκα κι εγώ η ίδια! :blink::063laugh:Ζητώ συγνώμη αν...δεν! Θα επανέλθω...

 

Εγώ κατάλαβα και συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι στη φύση του ανθρώπου η αναζήτηση για γνώση και κατανόηση του κόσμου.

 

Πιστεύετε ότι στη ζωή πρέπει πάντα ν’ αναζητάμε και να ψάχνουμε (γιατί έτσι έρχεται και η γνώση) ή ν’αποδεχθούμε τη πεπερασμένη αντίληψη μας κι ότι είναι πρακτικά και θεωρητικά αδύνατο να τα γνωρίσουμε όλα?

Νομίζω πως όλο το θέμα βρίσκεται στην ερώτηση

"για ποιό λόγο αναζητάς?"

Ανάλογα με την απάντηση δίνεται και η ανάλογη σημασία

τόσο στον στόχο και στις επιπτώσεις της διαδικασίας πάνω

σου,όσο και στην διαδικασία αυτή καθ'αυτή.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Για εμένα η αναζήτηση κρατάει μέχρι να θυμηθείς και να

γνωρίσεις και το 100% του εαυτού σου.Από εκεί και πέρα

είναι απλά θέμα διατήρησης όσων έχεις αποκτήσει,με

εργαλείο αυτό που σε έφτασε μέχρι το σημείο που είσαι.

(Προβλήματα εμφανίζονται αν θεωρήσουμε πως ο άνθρωπος

διαρκώς μεταβάλλεται,οπότε υποθέτω πως σε αυτή την

περίπτωση θα μπορούσαμε να αντικαταστήσουμε το "και το

100%" με το "την συντριπτική πλειοψηφία")

 

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Είναι στη φύση του ανθρώπου η αναζήτηση για γνώση και κατανόηση του κόσμου.

 

Πιστεύετε ότι στη ζωή πρέπει πάντα ν’ αναζητάμε και να ψάχνουμε (γιατί έτσι έρχεται και η γνώση) ή ν’αποδεχθούμε τη πεπερασμένη αντίληψη μας κι ότι είναι πρακτικά και θεωρητικά αδύνατο να τα γνωρίσουμε όλα?

..

Η αναζήτηση για την αναζήτηση είναι αυτό που καταλαβαίνω ως το θέμα στο «μύθο» του Αισώπου:

«όταν ρώτησε τον Ξυλοκόπο, εάν είδε ίχνη Λέοντα, εκείνος του αποκρίθηκε: Να, εκεί είναι το ίδιο το λιοντάρι! Εντρομος τότε, ο (ψευτοαναζητητής) κυνηγός λέγει: «Οχι, όχι, μόνο τα ίχνη του θέλω, όχι τον ίδιο το Λέοντα».

Όμοια και η «επιστροφή» του Οδυσσέα στην Ιθάκη δεν θα είχε νόημα αν δεν ήταν όλο και πιο στοχευμένη: στην Ιθάκη, στην Πηνελόπη

Λες – δεν το εννοώ προσωπικά - ότι ψάχνεις και νιώθεις ωραία ως «αναζητητής» αλλά φοβάσαι να αντικρίσεις αυτό που βρήκες «το λέοντα» ή να βρεις και να εμπιστευτείς αυτό που βρήκες, την «Πηνελόπη».

Η αναζήτηση εμπεριέχει την πρόκληση της ανακάλυψης, και της κατόπιν εξερεύνησης της ανακάλυψης.

Το να αποδεχτούμε την πεπερασμένη αντίληψή μας είναι ίσως κατασταλτικό της επιθυμίας για αναζήτηση. Σημαντικό όμως είναι όχι μόνο το να ψάχουμε αλλά και να συνεοδητοποιούμε ότι βρήκαμε (όταν βρίσκουμε).

Link to comment
Share on other sites

Το να αποδεχτούμε την πεπερασμένη αντίληψή μας είναι ίσως κατασταλτικό της επιθυμίας για αναζήτηση. Σημαντικό όμως είναι όχι μόνο το να ψάχουμε αλλά και να συνεοδητοποιούμε ότι βρήκαμε (όταν βρίσκουμε).

Το θετεις πολύ σωστα και συμφωνω.

 

Ομως οσο πιο πολύ ψαχνεις τοσο πιο πολύ βρισκεις κι οσο πιο πολύ βρισκεις τοσο συνεχιζεις ν’αναζητας κι αυτό ισως κρυβει παγιδα.

Μπορει να περασεις ολη σου τη ζωη συγκεντρωνοντας γνωση με τον ιδιο τροπο που προσπαθεις να μαζεψεις οσο περισσοτερα ‘κλειδια’ γινεται σα να παιζεις βιντεοπαιχνιδι.

Το ζητουμενο ομως δεν είναι να βρεις οσο πιο πολλα ‘κλειδια’ μπορεις για να πας στην επομενη πιστα.

Δεν εχει νοημα να γνωριζεις τι ειπε ο Πλατωνας, ο Πυθαγορας, ο Χριστος ή ο Βουδας αν η γνωση αυτή σου δημιουργει κι άλλες αποριες.

Κατ’εμε πρεπει να βρεις αυτά με τα οποια θα νιωθεις πως δεν χρειαζεσαι καμια άλλη γνωση.

Κατά καποιο τροπο, αυτό που πρεπει να γνωριζουμε είναι ότι ηδη ξερουμε αυτά που χρειαζομαστε.

Και μπορει μεν να μοιαζουμε με ‘σταγονα’ στον Ωκεανο αναλογιζομενοι την αγνοια μας, αλλα ειμαστε ταυτόχρονα και Μερος Του.

Αν νιωθουμε ‘σταγονα’ ποτε δεν θα μπορεσουμε να συλλαβουμε την εννοια του Ωκεανου οσα βιβλια κι αν εχουμε διαβασει, ο Ωκεανος όμως δεν θ’αναρωτηθει ποτε για το «τι ειμαι».

 

..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε νομίζω ότι έχουμε πεπερασμένη αντίληψη, αλλά μερικοί από μας ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ αναζητούμε τη γνώση συνεχώς ακόμα κι αν ενδεχομένω; είναι μάταιο γιατί όχι μόνο μας αρέσει αλλά είμαστε ερωτευμένοι μ αυτό που κάνουμε. Επειδή έτσι είμαστε φτιαγμένοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως τα πέρι πεπερασμένης αντίληψης είναι μια φτιαχτή πλάνη? Μια πλάνη με σκοπό να μας αποθαρύνει απο την αναζήτηση της αλήθειας? Υπάρχει μια αλήθεια ή πολλές? Μήπως υπάρχουν εμπόδια/φύλακες που πρέπει να νικήσουμε πριν βρούμε την αλήθεια μας?

Edited by everfrost
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα πέρι πεπερασμένης αντίληψης είναι μια φτιαχτή πλάνη? Μια πλάνη με σκοπό να μας αποθαρύνει απο την αναζήτηση της αλήθειας? Υπάρχει μια αλήθεια ή πολλές? Μήπως υπάρχουν εμπόδια/φύλακες που πρέπει να νικήσουμε πριν βρούμε την αλήθεια μας?

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Ως άνθρωποι έχουμε όρια φυσικά και μη (αν μη τη άλλο "όριο ζωής"). Αυτό είναι γεγονός οπότε δεν τίθεται θέμα πλάνης. Η πλάνη είναι κάτι που σε κάνει να... γυρίζεις, γύρω, γύρω - να πλανιέσαι - αντί να έχεις κατεύθυνση και αυτό είναι ένα μέρος του προβλήματος. Να αναζητάς ας πούμε "αλήθεια" και να μην την βλέπεις όταν είναι μπροστά σου. Γιατί αναζητάς ίσως κάτι που να ταιριάζει με την αντίληψη που έχεις για την αλήθεια, ενώ η πραγματικότητα δεν ταιριάζει πάντα με τις αντιλήψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει διαφορά η αλήθεια απο τον σκοπό μας? Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο? Τελικά ο σκοπός μας είναι να βρούμε την αλήθεια ή η αλήθεια είναι να βρούμε τον σκοπό μας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει διαφορά η αλήθεια απο τον σκοπό μας? Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο? Τελικά ο σκοπός μας είναι να βρούμε την αλήθεια ή η αλήθεια είναι να βρούμε τον σκοπό μας?

Πολλές φορές θεωρούμε ότι ο "σκοπός" μας είναι αυτό που θέλουμε εμείς! Αυτό δεν είναι πάντα λογικό. Ο κόσμος υπήρχε πριν, και χωρίς, εμάς. Οπότε αν υπάρχει "σκοπός" αυτός είναι ανεξάρτητος από τη δική μας αντίληψη.

Link to comment
Share on other sites

Αδιάκοπη αναζήτηση... Εγώ θα πω, όσο ζω, μαθαίνω που είπε και ο Σωκράτης!!! Μα αν τα γνωρίζαμε όλα, δεν θα ήταν βαρετή η ίδια μας η ύπαρξη; Υπάρχει αδιάκοπη αναζήτηση... Δεν είναι αδύνατο να τα γνωρίσουμε όλα, αλλά πότε ξέρεις ότι γνωρίζεις τα πάντα; Θα το καταλάβεις; Εγώ πιστεύω ότι όσο μαθαίνεις, τόσο περισσότερα ερωτήματα θα γεννιούνται, τόσες περισσότερες αναζητήσεις... Άρα μιλάμε για μία Αδιάκοπη Αναζήτηση...

 

Ίσως κάνω και λάθος με αυτό το σκεπτικό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...