Jump to content

Η Ευτυχία ( ; ) της Πλάνης


Recommended Posts

Είμαι σίγουρος ότι όταν το έλεγε ο Μολιέρος (αν το είπε) δεν είχε νου του αναξιοπαθούσες μαμάδες δολοφόνων :blblbl:

Τις είχα όμως εγώ, όταν άνοιγα το θέμα στην ενότητα "Συμπεριφορά & Ψυχολογιά" αντί στην ενότητα "Φιλοσοφία & Θρησκεία" :blblbl:

4697[/snapback]

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της «πλάνης» είναι σημαντικό αλλά όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι από δύσκολο μέχρι και αδύνατο, μερικές φορές να διαπιστώσουμε την «πλάνη». Ιδιαίτερα όταν έχουμε να κάνουμε με πράγματα που μας αρέσουν ή συμφωνούμε με αυτά. Τότε είναι που την πιθανότητα «πλάνης» ούτε να την ξέρουμε δεν θέλουμε.

Θα σας πω την δική μου λύση. Κατέληξα σ? αυτήν πριν από καμιά 20αριά χρόνια και μέχρι τώρα με εξυπηρέτησε καλά.

Πριν από πολλά χρόνια είχα αρχίσει να διαβάζω για τα θέματα συζητάμε και στο Αβάπτιστο. Τότε διαπίστωσα πολλές και συχνά αντικρουόμενες απόψεις για το κάθε θέμα. Το χειρότερο όμως ήταν ότι καθώς ήταν πράγματα για τα οποία δεν γνώριζα αρκετά για να διακρίνω το ποιοι μου μιλούν έντιμα (ακόμα κι αν είχαν λάθος) και ποιοι παραπλανητικά (ακόμα κι όταν είχαν δίκιο) ήμουν ανοιχτός στο «έλεος» το καθενός τεχνίτη του λόγου και της πειθούς που ξέρει τα κόλπα της «διαμόρφωσης γνώμης» (των άλλων).

Πως μπορούσα να ξέρω αν εκείνα που διαβάζω είναι έντιμα, έγκυρα, αντικειμενικά, τέλος πάντων τέτοια που να μη με κατευθύνουν σε παραμύθια;

Δεν μπορούσα, και αυτό ήταν πρόβλημα (ήμουν βλέπετε 8-9 χρονών τότε). Έβλεπα τον καθένα να γράφει «το μακρύ του και το κοντό του» και συχνά οι απόψεις ήταν αντικρουόμενες.

Πως όμως διακρίνεις το ορθό μέσα σ? όλα; Πως να αξιολογήσεις το κάθε τι που διαβάζεις ή σου λένε; Πως μπορείς να ξέρεις αν ο άνθρωπος που γράφει έχει δίκιο ή άδικο, όταν δεν ξέρεις αρκετά για το θέμα;

Μετά από κάποια σκέψη, αρκετές δοκιμές σωστού και λάθους και αρκετή περιπλάνηση (μιας δεκαετίας τουλάχιστον) μπόρεσα και κατέληξα σε έναν προσωπικό κανόνα, ένα γνώμονα μάλλον με δύο κανόνες, που θα τον περιγράψω γιατί τον βρίσκω πια χρήσιμο σε κάθε μου αναζήτηση και το ίδιο πιστεύω ότι χρησιμεύει και σε άλλους. Μπορεί και σε κάποιους της παρέας του Αβάπτιστου.

Με δεδομένο π.χ. ότι έχω μπροστά μου ένα κείμενο που να μου παρουσιάζει μια άποψη για την οποία δεν έχω ούτε τεκμηριωμένη γνώμη, ούτε σχετική γνώση, τι να κάνω;

Κατ? αρχήν μπορεί να μην «ξερω τα πάντα για τα πάντα», ξερω όμως ορισμένα πράγματα για κάποια πράγματα. Αυτά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να διακρίνω σε έναν πρώτο βαθμό το δίκαιο και το άδικο του καθενός που μου σερβίρει κάτι.

Άρχισα λοιπόν, αφήνοντας εκείνα που δεν ξέρω, να εξετάζω εκείνα που ξέρω, γιατί εκείνα μπορούσα να τα κρίνω:

«Αν δηλαδή μου παρουσιάζονται όπως τα ξέρω ότι είναι ή όχι. Αν κάποιος που γράφει για ένα θέμα ? που δεν γνωρίζω ? και χρησιμοποιεί κάποια στοιχεία τα οποία γνωρίζω με βεβαιότητα και τα παρουσιάζει όπως ξέρω ότι είναι, οι πιθανότητες να έχει δίκιο για τα υπόλοιπα αυξάνονται.

Αν πάλι δω ότι μου παρουσιάζει ψεύτικες και ανακριβείς πληροφορίες ? με υπερβολές ή και λανθασμένες για πράγματα που ξέρω ότι δεν έχουν έτσι, τότε είναι πολύ πιθανό να κάνει λάθος ή να λέει ψέματα και για τα υπόλοιπά, άρα να έχω το νου μου και να τα διαβάζω, «με μια σταλιά αλάτι» που λένε και οι Άγγλοι!». (Δεν χρειάζεται πάντοτε να λέει ψέματα, μπορεί απλά να κάνει λάθος ο άνθρωπος).

Αυτό έγινε ο πρώτος κανόνας μου! Βέβαια σύντομα έφτασα σε μια ακόμα διαπίστωση:

Σχεδόν όλοι όταν γράφουν προσπαθώντας να υποστηρίξουν τη όποια αγαπημένη τους τους άποψη (pet theory) κάπου πετούν και το ψεματάκι τους (ή πολύ βολικά αποκρύπτουν κάποια σημαντική πληροφορία). Μέσα την επιθυμία τους να δείξουν «το δίκιό τους» γίνονται όπως λέμε «βασιλικότεροι του βασιλέως», και λένε πράγματα ανακριβή, που δεν χρειάζονται, θες από ειλικρινή ζήλο, θες από δόλο, θες από κοινό λάθος και δική τους άγνοια ή παραπληροφόρηση; Έτσι είναι.

Έτσι διαμόρφωσα έναν δεύτερο συμπληρωματικό κανόνα:

«Από εκείνους που σου λένε ψέματα στα κείμενά τους (ή παρουσιάζουν λανθασμένες πληροφορίες) έχε περισσότερη εμπιστοσύνη σε εκείνους που έχουν τα λιγότερα λάθη και σου λένε τα λιγότερα και τα πιο ασήμαντα ψέματα, από αυτά που μπορείς να διαπιστώσεις». Όταν λοιπόν διαβάζω κάτι και βρίσκω μια φανερή σε μένα ανακρίβεια αμέσως «ανάβει» το προειδοποιητικό κόκκινο λαμπάκι! ΠΡΟΣΟΧΗ!Αν δεν δω άλλο τέτοιο «ατόπημα» πάει καλά, αν όμως βλέπω κάθε τρεις και λίγο, ε, τότε πια δεν μπορώ παρά να ανακηρύξω το κείμενο αναξιόπιστο.

Συγκρίνοντας τώρα δύο αντικρουόμενες απόψεις, μπορεί να μην μπορώ να «δω» ποια από τις δύο είναι η σωστή. Μπορώ όμως σε έναν βαθμό να διαπιστώσω το ποιος προσπαθεί να πείσει χρησιμοποιώντας περισσότερες πλαστές ή λανθασμένες «αποδείξεις» και ανάλογα να αξιολογήσω και τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλοι όταν γράφουν προσπαθώντας να υποστηρίξουν τη όποια αγαπημένη τους τους άποψη (pet theory) κάπου πετούν και το ψεματάκι τους (ή πολύ βολικά αποκρύπτουν κάποια σημαντική πληροφορία). Μέσα την επιθυμία τους να δείξουν «το δίκιό τους» γίνονται όπως λέμε «βασιλικότεροι του βασιλέως», και λένε πράγματα ανακριβή, που δεν χρειάζονται, θες από ειλικρινή ζήλο, θες από δόλο, θες από κοινό λάθος και δική τους άγνοια ή παραπληροφόρηση; Έτσι είναι.

 

:clapping: ΣΩΣΤΟΣ!! :worthy::clapping:

 

Είναι πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο για σχεδόν όλους μας να τηρούμε πάντα και συνέχεια "ίσες αποστάσεις". Η αντικειμενικότητα είναι δύσκολο πράμα...

Συνήθως είναι "αθώα" υποκειμενικότητα, που δεν στοχεύει να παραπλανήσει ούτε έχει δόλο μέσα της, αλλά δεν παύει να είναι υποκειμενικότητα.

 

Όμως...

 

Φίλε Ούτις, δεν μας είπες για το τι γίνεται στην περίπτωση που αυτό που διαβάζεις και σου φαίνεται ανακρίβεια ή ακόμα και απόλυτα ψεύτικη πληροφορία, με βάση τα όσα ήδη γνωρίζεις φυσικά, (ο "Χ" εσύ) μετά από έρευνα αποδεικνύεται τελικά σωστή πληροφορία!;

Θέλω να πω πως μερικές φορές, συμβαίνει αυτά που ξέρουμε, να τα ξέρουμε τελείως λάθος. Κι εκεί είναι που ο αναγνώστης/ακροατής, θα πρέπει να μην βιάζεται ν΄ απορρίψει.

 

Προσωπικά, όταν ακούω/διαβάζω κάποιο τρελό "σενάριο", προσπαθώ (όσο μπορώ, γιατί δεν βγάζω την ουρίτσα μου απ΄ έξω στο θέμα της υποκειμενικότητας :019blush: ) να ελέγξω τα επιχειρήματα αυτουνού που παρουσιάζει αυτό το τρελό "σενάριο". Εάν τα επιχειρήματά του παραπέμπουν σε πηγές ήδη τσεκαρισμένες και απορριπτέες... ε, άντε γειά... :gleam:

Αν όχι όμως; :huh:

 

 

...Δύσκολα τα πράματα λοχία! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όμως...

Φίλε Ούτις, δεν μας είπες για το τι γίνεται στην περίπτωση που αυτό που διαβάζεις και σου φαίνεται ανακρίβεια ή ακόμα και απόλυτα ψεύτικη πληροφορία, με βάση τα όσα ήδη γνωρίζεις φυσικά, (ο "Χ" εσύ) μετά από έρευνα αποδεικνύεται τελικά σωστή πληροφορία!; 

Θέλω να πω πως μερικές φορές, συμβαίνει αυτά που ξέρουμε, να τα ξέρουμε τελείως λάθος. Κι εκεί είναι που ο αναγνώστης/ακροατής, θα πρέπει να μην βιάζεται ν΄ απορρίψει.

...Δύσκολα τα πράματα λοχία!  :wacko:

4774[/snapback]

Είναι μια πιθανότητα.

Σε κάθε περίπτωση η λογική του ερευνητή που σκέπτεται ελεύθερα αλλά θέλει να ξέρει τα πράγματα όπως είναι κι όχι όπως σεβίρονται όταν διαπιστώσει ότι κάτι το ξέρει στραβά αναθεωρεί και συνεχίζει.

Αυτό έκανα όταν μου συνέβη κάτι τέτοιο. (Μια, δυο φορές σε σημαντικά για μένα ζήτημα και βέβαια αρκετές φορές σε θέματα μικρότερης σημασίας). Άλλαξα απόψεις ή αναθεώρησα και προχώρησα.

Γι' αυτό λένε να μην αγαπάς τα λόγια σου, ή τις απόψεις σου τόσο ώστε να σε τυφλώνουν.

Δύσκολα λοιπόν, αλλά όχι αδύνατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
On 20/2/2005 at 4:15 AM, Νεφέλη said:

«Μερικές φορές οι άνθρωποι είναι ευτυχέστεροι όταν βρίσκονται στην πλάνη, παρά όταν απαλλάσσονται από αυτή» ~ Μολιέρος (νομίζω)

 

...Σχόλια;

Οι άνθρωποι πάντα βρίσκονται σε πλάνη. Είναι βασική λειτουργία του εγκεφάλου και "μυστικό" της ευτυχίας. Ο κάθε εγκέφαλος αντιλαμβάνεται αυτό που θέλει να αντιληφθεί και το μεταφράζει όπως θέλει να το μεταφράσει.

Από την στιγμή που ούτως ή άλλως ζω στον κόσμο μου, τον οποίο τον φτιάχνω εγώ, γιατί από όλες τις επιλογές να μην προτιμήσω την ευτυχέστερη;

Εγώ λοιπόν θα ανταπαντούσα:

Από όλες τις πλάνες, γιατί κάποιος να επιλέξει αυτή που τον κάνει λιγότερο ευτυχή;

Θεωρώ ανοησία κάποιος να θεωρεί ότι μπορεί να μην βρίσκεται σε πλάνη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Αρχάγγελος said:

Θεωρώ ανοησία κάποιος να θεωρεί ότι μπορεί να μην βρίσκεται σε πλάνη. 

Συμφωνώ. Στην τελική, όπως συζητάμε παραδίπλα, μπορεί όοοοολη η πραγματικότητα να είναι μια ψευδαίσθηση.

Θα επαναλάβω πάντως αυτήν τη φράση γιατί μου έχει μείνει:

"Να είσαι καλός αγωγός της ευτυχίας. Η ευτυχία δε σου ζητάει τίποτα. Η δυστυχία σου ζητάει τα πάντα."

Έχει θέσει ο @outis ένα πολύ καλό σχετικό θέμα όπου παραθέτει τις απόψεις του Επίκουρου για το τι χρειάζεται ο άνθρωπος πραγματικά για να είναι ευτυχής. Κι η άποψή μου είναι πως δεν μπορείς να βρεις λάθος στον Επίκουρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Αρχάγγελος, παρόλο που συμφωνώ με τα όσα έγραψες, θα το συνεχίσω με κίνδυνο να βγω εκτός θέματος:

15 hours ago, Αρχάγγελος said:

Από την στιγμή που ούτως ή άλλως ζω στον κόσμο μου, τον οποίο τον φτιάχνω εγώ

Ο κόσμος σου αλληλεπιδρά με τους κόσμους των άλλων.

Μερικοί από αυτούς ίσως επιδράσουν στον δικό σου κόσμο με τρόπο δυσάρεστο (δεν νομίζω ότι χριάζονται παραδείγματα).

Κι αν είναι κάτι που μπορείς να προσπεράσεις και να "εξορίσεις" τον ένοχο από τον κόσμο σου, πάει καλά.

Αν όμως όχι;

Τι γίνεται τότε;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Νεφέλη said:

@Αρχάγγελος, παρόλο που συμφωνώ με τα όσα έγραψες, θα το συνεχίσω με κίνδυνο να βγω εκτός θέματος:

Ο κόσμος σου αλληλεπιδρά με τους κόσμους των άλλων.

Μερικοί από αυτούς ίσως επιδράσουν στον δικό σου κόσμο με τρόπο δυσάρεστο (δεν νομίζω ότι χριάζονται παραδείγματα).

Κι αν είναι κάτι που μπορείς να προσπεράσεις και να "εξορίσεις" τον ένοχο από τον κόσμο σου, πάει καλά.

Αν όμως όχι;

Τι γίνεται τότε;

Δώσε ένα παράδειγμα αν θες. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...