Jump to content

Η Ευτυχία ( ; ) της Πλάνης


Recommended Posts

«Μερικές φορές οι άνθρωποι είναι ευτυχέστεροι όταν βρίσκονται στην πλάνη, παρά όταν απαλλάσσονται από αυτή» ~ Μολιέρος (νομίζω)

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ειναι προτιμοτερο να γνωριζεις και να εισαι λιγοτερο ευτυχισμενος παρα να βρισκεσαι στην πλανη και να εχεις την ψευδαισθηση της ευτυχιας.

 

Να ρωτησω κατι?Ο Μολιερος(αυτος ειναι τελικα?)σε ποιο ειδος ανθρωπων αναφερεται?

 

1.Στους ανθρωπους που γνωριζουν αλλα βασιζουν την ευτυχια τους σε λανθασμενες γνωμες γιατι ισως να ειναι πιο βολικο,

 

2.ή στους ανθρωπους που βρισκονται στην πλανη αθελα?

 

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ο Μολιέρος (εάν τελικά είναι αυτός!) απευθύνεται στους ανθρώπους, όχι σε κατηγορίες αυτών.

 

Στο θέμα μας.

 

Σκέψου να ήξερες πως νιώθει ένα παιδί που στα 12 του χάνει πατέρα, μάνα, δεν έχει κανέναν στον κόσμο και τον εκμεταλλεύεται ένας κακόβουλος άνθρωπος βάζοντάς το στο κύκλωμα της πορνείας εξαναγκαστικά.

 

Εγώ είμαι πιο ευτυχισμένος αγνοώντας το συναίσθημα αυτό. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

«Μερικές φορές οι άνθρωποι είναι ευτυχέστεροι όταν βρίσκονται στην πλάνη, παρά όταν απαλλάσσονται από αυτή» ~ Μολιέρος (νομίζω)

...Σχόλια;

4580[/snapback]

Α! Η δύναμη του φανατισμού.

Πες όσα σωστά θέλεις μιλώντας διαλλακτικά και συγκρατημένα λίγοι θα σε ακούσουν. Μίλα με πάθος ? πες όποια ανοησία θέλεις ? κίνησε τον φανατισμό και λίγοι θα αντιληφθούν ότι λες βλακείες.

«Οι πολλοί» συνήθως ενδιαφέρονται να νιώθουν ασφάλεια και αυτό γίνεται μόνο με την απόλυτη σιγουριά ? άσχετα με το αν πρόκειται για πλάνη. Οι σκεπτόμενοι είναι συνήθως λιγότερο βέβαιοι για όλα ? κι αυτό δεν εμπνέει τη σιγουριά.

 

Και για το "άθελο" που αναφέρθηκε:

Το να βρίσκεσαι σε πλάνη «άθελά» σου σημαίνει ότι δεν μπαίνεις στον κόπο να σκεφτείς και να κοιτάζεις γύρω σου ? κι αυτό πόσο «άθελο» μπορεί να είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να ήξερες πως νιώθει ένα παιδί που στα 12 του χάνει πατέρα, μάνα, δεν έχει κανέναν στον κόσμο και τον εκμεταλλεύεται ένας κακόβουλος άνθρωπος βάζοντάς το στο κύκλωμα της πορνείας εξαναγκαστικά.

 

Εγώ είμαι πιο ευτυχισμένος αγνοώντας το συναίσθημα αυτό. Εσύ;

4586[/snapback]

 

Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο να το αγνοησεις στην συγκεκριμενη περιπτωση.Δεν το σκεφτηκα απο αυτη την πλευρα. :angel: Μου πηγε το μυαλο σε καποιους που ενω ξερουν αληθειες σοβαρες επιλεγουν να τις κρυβουν για προσωπικο οφελος παιρνωντας στο λαιμο κι αλλους. :headb:

Link to comment
Share on other sites

Και για το "άθελο" που αναφέρθηκε:

Το να βρίσκεσαι σε πλάνη «άθελά» σου σημαίνει ότι δεν μπαίνεις στον κόπο να σκεφτείς και να κοιτάζεις γύρω σου ? κι αυτό πόσο «άθελο» μπορεί να είναι ?

4588[/snapback]

 

Αν ο αλλος ειναι τσοπανος και δεν εχει επαφες με ατομα που να μπορει να ανταλαξει μια αποψη?? :o

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αλλος ειναι τσοπανος και δεν εχει επαφες με ατομα που να μπορει να ανταλαξει μια αποψη?? :o

4590[/snapback]

Μήπως τότε οι εξωτερικές συνθήκες διαμορφώνουν τη θέση του ως: Μη-πλανεμένη άσχετα με το περιεχόμενό της;

Link to comment
Share on other sites

«Μερικές φορές οι άνθρωποι είναι ευτυχέστεροι όταν βρίσκονται στην πλάνη, παρά όταν απαλλάσσονται από αυτή» ~ Μολιέρος (νομίζω)

...Σχόλια;

4580[/snapback]

 

Σε πλάνεψε η Ντόλτσε Βίτα... αυτή που λεν ζωή γλυκιά

και κάθε μέρα κατεβαίνεις, της κοινωνίας τα σκαλιά...

Γιατί;;;; Γιατί;;;;; αγάπη μου γλυκιά....

(απάντηση αλά ελληνικά, Σπύρος Ζαγοραίος)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τότε οι εξωτερικές συνθήκες διαμορφώνουν τη θέση του ως: Μη-πλανεμένη άσχετα με το περιεχόμενό της;

4593[/snapback]

 

Τι τα τσιγκουνεβεσαι τα γραμματα!!εξηγησε το καλυτερα! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τότε οι εξωτερικές συνθήκες διαμορφώνουν τη θέση του ως: Μη-πλανεμένη άσχετα με το περιεχόμενό της;

4593[/snapback]

Τι τα τσιγκουνεβεσαι τα γραμματα!!εξηγησε το καλυτερα! :headb:

4595[/snapback]

Να πω κάτι άλλο. Τι είναι "πλάνη"; Ποιος την ορίζει; Ο... Μολιέρος;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι άλλο. Τι είναι "πλάνη"; Ποιος την ορίζει; Ο... Μολιέρος;

4603[/snapback]

 

:zipped: Το πιασα :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι άλλο. Τι είναι "πλάνη"; Ποιος την ορίζει; Ο... Μολιέρος;

 

:goodwork:

 

ΥΓ: ..μ΄αρέσουν οι πλάνες, τά πλάνα καί τ΄αεροπλάνα!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι "πλάνη"; Ποιος την ορίζει; Ο... Μολιέρος;

 

Είναι σίγουρα πολύ δύσκολο (μερικές φορές κι επικίνδυνο) να πούμε ποιός είναι πλανεμένος, ποιός δεν είναι και ποιός είναι πλανευτής, ειδικά όταν αφορά θέματα φιλοσοφικοθρησκευτικοηθικολογικού περιεχομένου (αύτη είναι λέξη, εεε...?? :lol: )

 

Η πλάνη όμως του ανθρώπου παρατηρείται και σε θέματα πολύ εύκολα διακριτά από τον καθένα.

Τυχαίο παράδειγμα: η μητέρα του αποδεδειγμένα αδιάσειστα δολοφόνου, που εξακολουθεί να πιστεύει με πάθος ότι ο γιόκας της δεν θα πείραζε «ούτε μύγα»... :blink:

Ε, κάτι τέτοιο πιστεύω ότι είναι σαφέστατα ορατό από τον καθένα, ότι η γυναίκα ζει μέσα σε μια πλάνη, την οποία αρνείται να αποβάλλει διότι αναμφισβήτητα θα την κάνει δυστυχισμένη (δεν είναι κι ότι πιο ευχάριστο να συνειδητοποιήσεις και να παραδεχτείς ότι είσαι μάνα ενός δολοφόνου... :wacko: ).

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι "πλάνη"; Ποιος την ορίζει; Ο... Μολιέρος;

Τυχαίο παράδειγμα: η μητέρα του αποδεδειγμένα αδιάσειστα δολοφόνου, που εξακολουθεί να πιστεύει με πάθος ότι ο γιόκας της δεν θα πείραζε «ούτε μύγα»... :blink:

Ε, κάτι τέτοιο πιστεύω ότι είναι σαφέστατα ορατό από τον καθένα, ότι η γυναίκα ζει μέσα σε μια πλάνη, την οποία αρνείται να αποβάλλει διότι αναμφισβήτητα θα την κάνει δυστυχισμένη (δεν είναι κι ότι πιο ευχάριστο να συνειδητοποιήσεις και να παραδεχτείς ότι είσαι μάνα ενός δολοφόνου... :wacko: ).

4680[/snapback]

Είμαι σίγουρος ότι όταν το έλεγε ο Μολιέρος (αν το είπε) δεν είχε νου του αναξιοπαθούσες μαμάδες δολοφόνων :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι όταν το έλεγε ο Μολιέρος (αν το είπε) δεν είχε νου του αναξιοπαθούσες μαμάδες δολοφόνων :blblbl:

 

Τις είχα όμως εγώ, όταν άνοιγα το θέμα στην ενότητα "Συμπεριφορά & Ψυχολογιά" αντί στην ενότητα "Φιλοσοφία & Θρησκεία" :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...