Jump to content

Αντίο


 Share

Recommended Posts

Αντίο Καλοί Μου Άνθρωποι...

 

begos1.jpg

 

Πανελλήνια θλίψη και συγκίνηση έχει προκαλέσει ο θάνατος του Θανάση Βέγγου.

 

Ο αγαπημένος μεγάλος κωμικός ηθοποιός άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 84 ετών την Τρίτη 3 Μαΐου, μετά από πολύμηνη νοσηλεία.

 

Σεμνός, ευγενής, εργατικός και αυτοδίδακτος έπαιξε σε πάνω από 120 ταινίες, ενώ σε περισσότερες από τις 50 ήταν πρωταγωνιστής, αν και έκλεβε την παράσταση ακόμα και στα μικρά ρολάκια. Ο Θανάσης Βέγγος πρωταγωνίστησε και στο θέατρο, αλλά και σε πολλές τηλεοπτικές σειρές.

 

Τιμήθηκε με το παράσημο του Ταξιάρχη του Φοίνικα το 2008

 

«Τον αγαπήσαμε γιατί ήταν ένας από μας! Ένας Έλληνας, ο μέσος Έλληνας, που προσπαθούσε να τα βγάλει πέρα με όποιον τρόπο, χωρίς να προδίδει τις αρχές του. Αεικίνητος, πολυμήχανος, πάντα χαμένος αλλά και κερδισμένος μαζί… Τώρα μπορεί να παρακολουθεί τις ταινίες του στο Σινεμά ο Παράδεισος… Καλό ταξίδι, καλέ μας άνθρωπε» τονίζει σε ανακοίνωσή του το Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών.

 

Αξέχαστες θα μας μείνουν και οι κινηματογραφικές του ατάκες, όπως το «Καλοί μου άνθρωποι»., «πελάτες μου» και τόσες άλλες.

 

Πολλοί τον χαρακτήρισαν Έλληνα Σαρλώ, μίμο, ή ζωντανό καραγκιόζη. Άλλοι αναρχικό εκπρόσωπο του γέλιου, ρεαλιστική απεικόνιση του σύγχρονου Αθηναίου. Σίγουρα ήταν ο καλός μας άνθρωπος!

 

Πηγή: http://www.skai.gr/news/culture/article/168445/adio-kale-mas-anthrope/

Link to comment
Share on other sites

Μου το έλεγαν τα παιδιά στο σχολείο το απόγευμα και αδυνατούσα να το πιστέψω.

 

Αντίο, λοιπόν, σε έναν πολύ μεγάλο καλλιτέχνη. Θα μείνει αξέχαστος στις καρδιές όλων για τη σεμνότητά του και την προσφορά του στον ελληνικό πολιτισμό!

Link to comment
Share on other sites

Ο Θ.Βέγγος ήταν υπόδειγμα τελειότητας.

Μέσα από τους ρόλους που ερμήνευε -φανερά ή έμμεσα- μας δίδασκε τις Αρετές που θα έπρεπε να κατακτήσει ένας εν δυνάμει άνθρωπος για να γίνει Άνθρωπος. Προ πάντως καρδιά και μετά μυαλό.

 

Προσωπικά τον ευχαριστώ για τις αμέτρητες ώρες χαράς & συγκίνησης μέσα από τις ταινίες του, πολύ περισσότερο όμως γιατί μου υπενθυμίζει ότι μπορώ να γίνω Άνθρωπος, καλύτερος, και ακόμη καλύτερος σαν μου διηγείται το δικό του παραμύθι για μια ζωή περιπέτειας, αγώνα, και πίστης για το καλό παρά τις μύριες αντιξοότητες.

 

Καλή συνέχεια στο ταξίδι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στενοχωρήθηκα πάρα πολύ όταν το 'μαθα. Δυστυχώς ο θάνατος δεν κάνει εξαιρέσεις... μέχρι να νικηθεί...

 

Ποιός δεν γέλασε με της ταινίες του; Ήταν ο κλασσικός αντι-ήρωας, ο Έλληνας Τσάρλυ Τσάπλιν. Μακάρι να υπάρξουν ηθοποιοί που να του μοιάσουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...