Jump to content

Η Ανάγκη Για Νόημα.


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Όπως θα παρατηρήσετε ήμουν αγενής και δεν έκανα σχόλιο στο υπόφόρουμ για τα νέα μέλη. Προτιμάω να παρουσιάσω τις σκέψεις μου εδώ και να κρίνετε.

 

Είναι γενικά αποδεκτό ότι ο άνθρωπος ψάχνει νόημα. Ή μάλλον νοήματα. Στα πάντα και παντού. Η ίδια η ετυμολογία του ανθρώπου, άνω και θωρώ, αν δεν απατώμαι, σημαίνει κοιτάω προς τα πάνω. Αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως κοιτάω αισιόδοξα να βελτιωθώ, αν και προσωπικά συγκλίνω στην άποψη που έχω ακούσει περισσότερο, ότι κοιτάω προς τα αστέρια ψάχνοντας νόημα.

 

Αρκετοί φιλόσοφοι πρότειναν ότι η ανθρώπινη εξέλιξη και επικράτηση, ως είδος, οφείλεται στην χρήση εργαλείων για την ευμενή για εμάς μετατροπή του περιβάλλοντός μας.

 

Πολλά άλλα επιτυχημένα με την εξελικτική έννοια είδη, όπως τα μυρμήγκια και οι τερμίτες μοιράζονται αυτό το χαρακτηριστικό, όσον αφορά την μετατροπή του περιβάλλοντος. Όμως ο άνθρωπος είναι πιθανά το μόνο ζώο που είχε τέτοια επίδραση. Ο εγκέφαλός του κατάφερε να φτιάξει πάρα πολλά αντικείμενα που είχαν αξία για αυτόν, επειδή αλλάζανε το κόσμο και του προσέφεραν ασφάλεια και δυνατότητες αναπαραγωγής.

 

Όταν ο άνθρωπος σταμάτησε να αγχώνεται χάρη σε αυτά τα εργαλεία, για την επιβίωσή του, έστω και για λίγο, είχε φτάσει σε ένα στάδιο εξάρτησης από την χρήση εργαλείων.

 

Και τα εργαλεία κρίνονταν αναλόγως με την χρησιμότητα. Για πιο λόγο έχεις ένα εργαλείο; Επειδή σε βοηθάει να κάνεις κάποια δουλειά.

 

Σύμφωνα με αυτήν τη συλογιστική, ο άνθρωπος δεν άργησε να αρχίσει να αναρωτηθεί την προσωπική του αξία. Για να υπάρχει, πρέπει να έχει κάποιον λόγο. Όλα όσα χρησιμοποιεί έχουν κάποιο λόγο.

 

Προσωπική μου άποψη, εμπνευσμένη ίσως από άλλους, όπως ο Alan Watts με τον οποίο και διαφωνώ γενικά αλλά συμφωνώ εν μέρη, είναι ότι η πίστη είναι ένα εργαλείο που φτιάξαμε ως είδος. Είχε την χρησιμότητα να μας αποσπάει την προσοχή από την έλλειψη νοήματος, μας προσέδιδε κοινωνική συνοχή και κανόνες. Έδινε απλές απαντήσεις που μας βόλευαν, σε πολύπλοκα προβλήματα.

 

 

“We are sick with fascination for the useful tools of names and numbers, of symbols, signs, conceptions and ideas. Meditation is therefore the art of suspending verbal and symbolic thinking for a time, somewhat as a courteous audience will stop talking when a concert is about to begin.” Alan Watts

 

(Ήμαστε μεθυσμένοι από τον θαυμασμό μας για τα χρήσιμα εργαλεία που είναι τα ονόματα, τα νούμερα, τα σύμβολα, τα σήματα, οι εφευρέσεις και ιδέες. Ο διαλογισμός δεν είναι λοιπόν παρά η τέχνη του να αποκόβεσαι από την λεκτική και συμβολική σκέψη για λίγη ώρα, περίπου όπως ένα καλό ακροατήριο θα σταματήσει να μιλάει πριν αρχίσει μια συναυλία.)

 

Δεν πιστεύω ότι η ανάγκη για νόημα καταπολεμάτε εύκολα, αλλά ότι η πίστη σε ιδέες που μας δίνουν θρησκείες και δοξασίες δεν είναι απαραιτήτως παρά μια απλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι η ανάγκη για νόημα καταπολεμάτε εύκολα, αλλά ότι η πίστη σε ιδέες που μας δίνουν θρησκείες και δοξασίες δεν είναι απαραιτήτως παρά μια απλή λύση.

 

Ομολογώ οτι εδώ σε χάνω,μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν ξαναδιάβασα αυτήν τη πρόταση. Πιο συγκεκριμένα, θεωρώ ότι το να πάρεις έτοιμες απαντήσεις από τις θρησκείες και δοξασίες, για δύσκολα θέματα όπως το νόημα της ύπαρξης, απλά και μόνο επειδή υπάρχουν ή υπήρξαν σαν παράδοση τοπικά ή κοινωνικά, αποτελεί μια λύση στο πρόβλημα που είναι η αναζήτηση νοήματος. Απλά την θεωρώ άκοπη και απρόσωπη λύση. Από την άλλη ταλαιπωρείται κανείς με τέτοια θέματα, μόνο όταν δε πεινάει και έχει καλυμμένα τα βιοποριστικά του.

 

Ομολογώ οτι εδώ σε χάνω,μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο οι αφελείς άνθρωποι παίρνουν έτοιμες λύσεις από τη θρησκεία.

 

Για τους αναζητητές πιστεύω ότι οι θρησκείες είναι μια αφετηρία να δουν τι πίστευαν οι άλλοι πιο πριν και να πάρουν μια ιδέα.

 

Εγώ θα θεωρούσα λύση το να καταφέρω να ικανοποιηθώ από την απάντηση του ότι "το νόημα της ζωής σου είναι η ίδια η ζωή".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο οι αφελείς άνθρωποι παίρνουν έτοιμες λύσεις από τη θρησκεία.

 

Για τους αναζητητές πιστεύω ότι οι θρησκείες είναι μια αφετηρία να δουν τι πίστευαν οι άλλοι πιο πριν και να πάρουν μια ιδέα.

 

Εγώ θα θεωρούσα λύση το να καταφέρω να ικανοποιηθώ από την απάντηση του ότι "το νόημα της ζωής σου είναι η ίδια η ζωή".

 

Άλλαξε κάτι και χρησιμοποιείς παρελθοντικό χρόνο;

 

Προσωπικά θεωρώ ότι πολλά πράγματα δε ξέρουμε, αλλά η λογική μου λέει ότι νόημα που να περικλείει τα πάντα και τους πάντες, δεν υπάρχει. Μπορούμε όμως να δίνουμε νόημα στην απόλαυση της ζωής. Προσοχή στο ότι δεν λέω τη ζωή μας, αλλά γενικότερα της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι και χρησιμοποιείς παρελθοντικό χρόνο;

 

Προσωπικά θεωρώ ότι πολλά πράγματα δε ξέρουμε, αλλά η λογική μου λέει ότι νόημα που να περικλείει τα πάντα και τους πάντες, δεν υπάρχει. Μπορούμε όμως να δίνουμε νόημα στην απόλαυση της ζωής. Προσοχή στο ότι δεν λέω τη ζωή μας, αλλά γενικότερα της ζωής.

 

Το "θα θεωρούσα" δεν είναι παρελθοντικός χρόνος. Είναι τροπικότητα και μπορεί να εκφράζει πιθανότητα, δυνατότητα, βεβαιότητα κ.ά. Νομίζω ότι στη δική μου περίπτωση εκφράζει δυνατότητα (θα + παρατατικός).

 

Εγώ για παράδειγμα, ψάχνω το νόημα στην ίδια μου τη ζωή. Και τη δική μου τη ζωή δεν την αντιλαμβάνομαι ξεκομμένη από των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη ταλαιπωρείται κανείς με τέτοια θέματα, μόνο όταν δε πεινάει και έχει καλυμμένα τα βιοποριστικά του.

Αυτό ξαναπέστω.Ακόμα όμως και η μαθήτευση στην επιβίωση μπορεί να σου δώσει νόημα ή και βάσεις για μελλοντικά νοήματα.

 

Πολλές φορές στην αναζήτηση μας για νόημα,χάνουμε... το νόημα καθώς η ζωή περνάει χωρίς να το καταλάβουμε.

Nόημα θεωρώ πως ο άνθρωπος βρίσκει με τις πράξεις του στην πορεία προς την κατάκτηση ενός στόχου που έχει αξία για αυτόν.

Εδώ κάπου είναι το μυστικό.Τι έχει αξία για εμάς ή τι νομίζουμε πως έχει αξία.Αυτό καλούμαστε όλοι να το προσδιορίσουμε ξχωριστά μέσα από την προσωπική μας πορεία.

Δύσκολο θέμα Ιterate.

Κάπου είδα το εξής "Μην μετράς τον χρόνο,κάνε τον χρόνο να μετράει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο οι αφελείς άνθρωποι παίρνουν έτοιμες λύσεις από τη θρησκεία.

 

Για τους αναζητητές πιστεύω ότι οι θρησκείες είναι μια αφετηρία να δουν τι πίστευαν οι άλλοι πιο πριν και να πάρουν μια ιδέα.

 

Εγώ θα θεωρούσα λύση το να καταφέρω να ικανοποιηθώ από την απάντηση του ότι "το νόημα της ζωής σου είναι η ίδια η ζωή".

Αυτή είναι μια λίγο υπεροπτική στάση που μάλλον αυτοϊκανοποιεί παρά έχει ουσία.

Οι περισσότεροι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, θέλουν ορισμένα πράγματα με το κουταλάκι στο στόμα. Αν αυτό κάπως δεν γίνει "λιμοκτονούν". Οι θρησκείες προσφέρουν αυτό το πράγμα - ικανοποιούν δηλαδή ρεαλιστική ανάγκη, και προσφέρουν τη βάση απ' όπου "αναζητητές" και αναζητητές μπορούνε να χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους αναζητήσεις, η "αφετηρία" που λές.

Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο (και κυρίως, μη-φυσικό) για την πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λίγο υπεροπτική στάση που μάλλον αυτοϊκανοποιεί παρά έχει ουσία.

Οι περισσότεροι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, θέλουν ορισμένα πράγματα με το κουταλάκι στο στόμα. Αν αυτό κάπως δεν γίνει "λιμοκτονούν". Οι θρησκείες προσφέρουν αυτό το πράγμα - ικανοποιούν δηλαδή ρεαλιστική ανάγκη, και προσφέρουν τη βάση απ' όπου "αναζητητές" και αναζητητές μπορούνε να χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους αναζητήσεις, η "αφετηρία" που λές.

Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο (και κυρίως, μη-φυσικό) για την πλειοψηφία.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι υπεροπτική η στάση μου. Αν θες, εξήγησέ το λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι υπεροπτική η στάση μου. Αν θες, εξήγησέ το λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω.

 

Αυτή είναι μια λίγο υπεροπτική στάση που μάλλον αυτοϊκανοποιεί παρά έχει ουσία.

Οι περισσότεροι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, θέλουν ορισμένα πράγματα με το κουταλάκι στο στόμα. Αν αυτό κάπως δεν γίνει "λιμοκτονούν". Οι θρησκείες προσφέρουν αυτό το πράγμα - ικανοποιούν δηλαδή ρεαλιστική ανάγκη, και προσφέρουν τη βάση απ' όπου "αναζητητές" και αναζητητές μπορούνε να χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους αναζητήσεις, η "αφετηρία" που λές.

Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο (και κυρίως, μη-φυσικό) για την πλειοψηφία.

 

Αν τον αντιλαμβάνομαι καλά, νομίζω ότι ο Outis, λέει πως είναι υπεροψία να θεωρείς αφελείς όσους πηγαίνουν προς τη θρησκεία.

 

Αλλά διαφωνώ με την άποψη σου Outis. Τι εννοείς μη-φυσικό; Από πότε οι κοινωνικές δομές και παραδώσεις ανήκουν στις τάξεις του δικαίου και της φύσης; Επειδή η κατεστημένη τωρινή κατάσταση λέει ότι πρέπει να μάθεις θρησκευτικά; Γιατί να μη μπορεί κανείς να μάθει ηθική και φιλοσοφία αντί για θρησκευτικά; ; Δεν είναι υπεροπτικό το να θεωρείς ότι όπως λες,

 

Οι περισσότεροι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, θέλουν ορισμένα πράγματα με το κουταλάκι στο στόμα.

 

Τους προσφέρετε κάποια εναλλακτική στο τρέχον σύστημα;

 

Αλλά ξεφεύγω. Θεωρώ ότι όλοι έχουμε αυτήν την ανάγκη για νόημα. Ποιος είμαι, τι κάνω, που πάω, δεν είναι οι ανθρώπινες ερωτήσεις;

 

Απλά πιστεύω πως πρέπει, όσοι δεν παίρνουν μασημένη τροφή, όσοι έχουν την υλική ευχέρια να προλαβαίνουν να σκεφτούν τέτοια θέματα ( το ξαναλέω, ή μάλλον το παραφράζω, Artzuna), αυτοί, πρέπει να μιλάνε σε όσους δεν την έχουν. Πρέπει να μιλάμε και να επικοινωνούμε. Τι είναι το νόημα της ζωής. Θέλω να αρχίσω να το ρωτάω σε κόσμο που έχει βρει την απάντηση του, σε κόσμο που δεν την έχει βρει και έχει παρατήσει την αναζήτηση, σε κόσμο που ψάχνει και αλλάζει. Η ρήση "Μη μετράς το χρόνο, κάνε το χρόνο να μετράει." είναι πολύ ωραία, αλλά δυστυχώς δε σου λέει πως να το κάνεις αυτό. Πριν φτάσουμε στον προορισμό μας, πρέπει να αναρωτηθούμε για αυτόν.

 

Τι είναι το νόημα;

 

Επαναλαμβάνομαι, αλλά δε νιώθω να υπάρχει ένα μεγάλο σχέδιο. Ξέρω ότι υπάρχουν χαοτικοί ελκυστές (θεωρία του χάους, θα κάνω ένα ποστ σχετικό στο σύντομο μέλλον) που επηρεάζουνε τις ζωές μας, όπως η ανάγκη για σεξ, ο θάνατος των γονέων μας, και, αν δεν συμβεί κάτι εξωπραγματικό, οι περισσότεροι από εμάς θα περάσουμε από αυτούς. Ξέρω λοιπόν ότι η ζωή μας, αν και απρόβλεπτη, χαοτική, βρίσκεται περιορισμένη, τόσο χρονικά, όσο και κοινωνικά, σωματικά και συναισθηματικά. Σαν να υπάρχει μια κύτη ποταμού, και από αυτήν δε μπορεί να ξεφύγει το ρυάκι της ζωής μας. Αλλά είμαι ικανοποιημένος πλέον με αυτό. Είναι δύσκολο να αποδεχθείς ότι είσαι δέσμιος. Αλλά είναι και απελευθέρωση το να ξέρεις τα δεσμά σου, και να ερευνάς τις ελευθερίες σου μέσα σε αυτά.

 

Οπότε δεν υπάρχει νόημα. Ήμαστε βιολογικές, εντυπωσιακές μηχανές. Με έναν μηχανισμό επιβράβευσης, τις ενδορφίνες, και με την δυνατότητα, σχεδόν την υποχρέωση, εμπάθειας, εκ κατασκευής τοποθετημένα μέσα μας. Γιατί να παλεύουμε ενάντια στην κατασκευή μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι υπεροπτική η στάση μου. Αν θες, εξήγησέ το λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Αφού θεωρείς "ότι μόνο οι αφελείς άνθρωποι παίρνουν έτοιμες λύσεις από τη θρησκεία". Δεν μπορείς να διακρίνεις υπεροψία; Υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους δεν έχουν άλλη λύση. Δεν είναι ότι είναι "αφελείς". Ούτε είναι αυτομάτως πιο "ξύπνιοι" όσοι αναζητούν λύσεις διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να αποδεχθείς ότι είσαι δέσμιος. Αλλά είναι και απελευθέρωση το να ξέρεις τα δεσμά σου, και να ερευνάς τις ελευθερίες σου μέσα σε αυτά.

 

Οπότε δεν υπάρχει νόημα. Ήμαστε βιολογικές, εντυπωσιακές μηχανές. Με έναν μηχανισμό επιβράβευσης, τις ενδορφίνες, και με την δυνατότητα, σχεδόν την υποχρέωση, εμπάθειας, εκ κατασκευής τοποθετημένα μέσα μας. Γιατί να παλεύουμε ενάντια στην κατασκευή μας;

 

Eίναι πολύ ενδιαφέρον η οπτική γωνία που προσεγγίζεις το θέμα.Μου θυμίζει λίγο το τραγούδι

.

Θα ήθελα περισσότερα όμως για την δική σου άποψη για το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κατεστημένη τωρινή κατάσταση λέει ότι πρέπει να μάθεις θρησκευτικά; Γιατί να μη μπορεί κανείς να μάθει ηθική και φιλοσοφία αντί για θρησκευτικά;

 

 

Αλλο "μαθαινω θρησκευτικά" και άλλο ακολουθώ συνειδητά μια Θρησκεία/παράδοση. Δεν εχει καμία σχεση το ενα με το αλλο.

Η θρησκεία ειναι ενα εργαλείο. Η ηθική, φιλοσοφια κ.λ.π ειναι επισης εργαλεια.

Καποιος, για να δωσει μορφη σε ενα κομματι ξυλο χρησιμοποιει μαχαιρι ενω καποιος αλλος δουλευει καλυτερα τη λιμα. Σε καθε περιπτωση πρεπει να γνωρισεις καλά το εργαλειο που επελεξες, να εξασκηθεις καλα με αυτο.

 

Απ'τη στιγμη που καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος, εξυπακουεται οτι δεν ταιριαζουν ολα τα "εργαλεια" σε ολους.

Πολλοι εχουν "εξυψωθει" μεσα απο τη θρησκεια (μιλαω βεβαια για τους πραγματικους αγιους ΟΛΩΝ των παραδοσεων) ενω αλλοι παλι εχουν φτάσει στο ίδιο επίπεδο πνεύματος/αυτογνωσίας από τελείως διαφορετικούς δρόμους.

 

Οταν αποτυγχάνεις με τη θρησκεία δεν σημαίνει απαραίτητα οτι φταιει η θρησκεια. Μπορει να μην στην εμαθαν σωστα και να'χεις μια εσφαλμενη εικονα της. Μπορει να μην σου ταιριαζει, μπορει στη παρουσα φαση της ζωη σου να χρειαζεσαι κατι αλλο.

Μπορεί πολλά...

Το ιδιο ισχυει φυσικά για τη φιλοσοφια κλπ.

Το οτι διαβάζει κάποιος με τις ωρες Αρχαία Ελληνική Γραμματεία δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα γινει σοφός σα τον Ηράκλειτο ή τον Πυθαγορα.

Σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα θα ηταν καλυτερα να ειχαν επιλεξει αλλο "εργαλειο"..

Link to comment
Share on other sites

Αφού θεωρείς "ότι μόνο οι αφελείς άνθρωποι παίρνουν έτοιμες λύσεις από τη θρησκεία". Δεν μπορείς να διακρίνεις υπεροψία; Υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους δεν έχουν άλλη λύση. Δεν είναι ότι είναι "αφελείς". Ούτε είναι αυτομάτως πιο "ξύπνιοι" όσοι αναζητούν λύσεις διαφορετικά.

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα ενός τέτοιου ανθρώπου γιατί πάλι δε σε αντιλαμβάνομαι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα ενός τέτοιου ανθρώπου γιατί πάλι δε σε αντιλαμβάνομαι;

Νομίζω εσύ μίλησες για "αφελείς". Αυτό που είπα είναι ότι δεν είναι ορθή στάση να βλέπει κανείς ως "αφελείς" ανθρώπους που απλά δεν έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με - τους όποιους - "εμάς" και εναποθέτουν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες σε "έτοιμες" λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...