Jump to content

Γυρίστε Τους Την Πλάτη


Recommended Posts

...Τώρα όμως τί γίνεται?

Θα είμαστε καταδικασμένοι να περιμένουμε -καλλιεργώντας- μια αλλαγή στη συνείδηση των ανθρώπων με την ελπίδα πως σε λίγες δεκαετίες από τώρα θα είναι όντως πιο πρόσφορο το έδαφος για πολιτική αλλαγή?

Ναι, γιατί η βεβιασμένη αλλαγή ανθρώπων που "δεν είναι έτοιμοι" δεν έδωσε ποτέ (ιστορικά) αποτελέσματα που να είναι τα επιθυμητά (βραχυπρόθεσμα). Το αντίθετο τα αποτελέσματα είναι πάντα από πολύ έως και εξαιρετικά ανεπιθύμητα.

Αλλά...

Ότι σπείρει κανείς αυτό θερίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν έχει λάβει υπόψιν του κανένας σας είναι τι έχετε απέναντί σας...

 

1. Επιχειρήσεις που βγάζουν σε μια μέρα όσα δεν θα δείτε σε όλη σας τη ζωή.

 

2. Κανάλια και εφημερίδες με ειδικούς στο μυαλοπλύσιμο με MSc/PhD. Ok σε σας δεν πιάνει το μυαλοπλύσιμο, αλλά σας διαφεύγει ότι εσείς είστε η αμελητέα μειοψηφία των έξυπνων που το σύστημα πάλι έχει φροντίσει άλλους να σας δαιμονοποιήσει και άλλους να σας κάνει "τρελούς του χωριού"...

 

3. Πολιτικά κόμματα που ελέγχουν τον κρατικό μηχανισμό και κάνουν ότι γουστάρουν με το κράτος την αστυνομία και τα δικαστήρια. Θυμηθείτε τι έπαθε εκείνη η γκόμενα που νόμισε η δύστυχη ότι μπορούσε να εκβιάσει κομματόσκυλο με μια κασέτα ερωτικού περιεχομένου...

 

4. Μυστικές υπηρεσίες που μπορούν να σας "πείσουν" να... κρεμαστείτε μέσα στο σπίτι σας. Θυμάστε νομίζω την ιστορία...

 

5. Μυστικά κέντρα εξουσίας με επιτελεία ειδικών που σχεδιάζουν τα επόμενα 10, 20 ή 50 χρόνια. Εσάς φυσικά δε σας λαμβάνουν καν υπόψιν τους αφού η γνώμη που έχει και που θα έχει η πλειοψηφία είναι και αυτή ρυθμιζόμενη από αυτούς. Για αυτό άλλωστε σας αφήνουν να έχετε δημοκρατία και να ψηφίζετε. Επειδή αυτοί κανονίζουν ποιον θα ψηφίσετε...

 

Σταματάω εδώ γιατί αν προχωρήσω πιο πάνω δε θα με πιστεύετε... Με το να βγείτε στους δρόμους κάνετε αυτό που θέλουν εκείνοι, δηλαδή απολύτως τπτ. Αν θέλετε να τους νικήσετε, κάντε ότι κάνουν και εκείνοι. Αλλά βέβαια θέλει "γερό στομάχι" κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχει λάβει υπόψιν του κανένας σας είναι τι έχετε απέναντί σας...

 

1. Επιχειρήσεις που βγάζουν σε μια μέρα όσα δεν θα δείτε σε όλη σας τη ζωή.

 

2. Κανάλια και εφημερίδες με ειδικούς στο μυαλοπλύσιμο με MSc/PhD. Ok σε σας δεν πιάνει το μυαλοπλύσιμο, αλλά σας διαφεύγει ότι εσείς είστε η αμελητέα μειοψηφία των έξυπνων που το σύστημα πάλι έχει φροντίσει άλλους να σας δαιμονοποιήσει και άλλους να σας κάνει "τρελούς του χωριού"...

 

3. Πολιτικά κόμματα που ελέγχουν τον κρατικό μηχανισμό και κάνουν ότι γουστάρουν με το κράτος την αστυνομία και τα δικαστήρια. Θυμηθείτε τι έπαθε εκείνη η γκόμενα που νόμισε η δύστυχη ότι μπορούσε να εκβιάσει κομματόσκυλο με μια κασέτα ερωτικού περιεχομένου...

 

4. Μυστικές υπηρεσίες που μπορούν να σας "πείσουν" να... κρεμαστείτε μέσα στο σπίτι σας. Θυμάστε νομίζω την ιστορία...

 

5. Μυστικά κέντρα εξουσίας με επιτελεία ειδικών που σχεδιάζουν τα επόμενα 10, 20 ή 50 χρόνια. Εσάς φυσικά δε σας λαμβάνουν καν υπόψιν τους αφού η γνώμη που έχει και που θα έχει η πλειοψηφία είναι και αυτή ρυθμιζόμενη από αυτούς. Για αυτό άλλωστε σας αφήνουν να έχετε δημοκρατία και να ψηφίζετε. Επειδή αυτοί κανονίζουν ποιον θα ψηφίσετε...

 

Σταματάω εδώ γιατί αν προχωρήσω πιο πάνω δε θα με πιστεύετε... Με το να βγείτε στους δρόμους κάνετε αυτό που θέλουν εκείνοι, δηλαδή απολύτως τπτ. Αν θέλετε να τους νικήσετε, κάντε ότι κάνουν και εκείνοι. Αλλά βέβαια θέλει "γερό στομάχι" κάτι τέτοιο...

Νομίζω ότι άγγιξες το πρόβλημα καλύτερα από μένα.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

αν κάνω ότι κάνουν "εκείνοι" θα γίνω κι εγώ "εκείνος" και δεν θα λυθεί το πρόβλημα. Δεν είναι ότι θέλει γερό στομάχι. Θέλει και κάποια δυσλειτουργία στη συνείδηση. Απλά θα περάσω από τη μια "οικογένεια" στην άλλη ή αν καταφέρω και τους αντικαταστήσω θα είμαι ο "νέος" "εκείνος".

Οπότε, λέω, ως αρχή και χωρίς να μπω σε περιεχόμενο για να μην "υπαγορεύω" όπως "εκείνοι", έχουμε στα σημεία που ανέφερες 1-5.

Να αντιδράσω κάνοντας ότι κάνουν εκείνοι δεν είναι καλή ιδέα. ή δε δουλεύει ή σε καταστρέφει (γιατί είναι και κτητικοί - "εκείνοι" - σε απομονώνουν και σε καταστρέφουν) ή σε κάνει "τέρας" όπως "εκείνοι" (ως μέλος της παρέας "εκείνων" (δε λέω βολικό βραχυπρόθεσμα) ή ως η "νέα τάξη" "εκείνων").

Τι να κάνω;

Αφού λοιπόν δεν θέλω να κάνω ότι "κάνουν εκείνοι", πήρα την απόφαση να δω πως μπορώ να-μην-κάνω αυτά που με θέλουν να κάνω "εκείνοι". Δεν γίνεται σε μια μέρα και σε όλα αλλά γίνεται.

Εξ ου και το γύρισμα της πλάτης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άγγιξες το πρόβλημα καλύτερα από μένα.

 

Είναι η δεύτερη φορά που με καταλαβαίνεις. Καλό αυτό...

 

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: αν κάνω ότι κάνουν "εκείνοι" θα γίνω κι εγώ "εκείνος" και δεν θα λυθεί το πρόβλημα. Απλά θα περάσω από τη μια "οικογένεια" στην άλλη ή αν καταφέρω και τους αντικαταστήσω θα είμαι ο "νέος" "εκείνος".

 

Ακριβώς! Και όταν θα είσαι ο νέος "εκείνος" θα μπορέσεις να λύσεις τα προβλήματα που δημιούργησαν οι παλιοί "εκείνοι". Το αληθινό πρόβλημα είναι ότι ο κάθε φορά νέος "εκείνος" ξεχνάει γιατί αντικατέστησε τον προηγούμενο. Η αληθινή πρόκληση ΔΕΝ είναι να μη γίνεις ο νέος "εκείνος" - αυτό είναι δειλία και ευθυνοφοβία υπό το μανδύα της ηθικής - που αυτό "λύνει" μόνο το δικό σου ηθικό πρόβλημα και όχι το πρόβλημα που συζητάμε, αλλά όταν γίνεις ο νέος "εκείνος" να μην ξεχάσεις γιατί τον αντικατέστησες...

 

Ακόμα και το δικό σου ηθικό πρόβλημα, όμως, το λύνει πραγματικά αυτή σου η στάση; Αν είσαι (και εγώ το ίδιο) από τους λίγους με αρκετό μυαλό ώστε να δούμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως τα παρουσιάζουν τα μυαλοπλυντήρια, αυτό συνεπάγεται και ευθύνη. Την ευθύνη αυτού που γνωρίζει τι γίνεται και δεν προσπαθεί να το αλλάξει.

 

 

Να αντιδράσω κάνοντας ότι κάνουν εκείνοι δεν είναι καλή ιδέα. ή δε δουλεύει ή σε καταστρέφει (γιατί είναι και κτητικοί - "εκείνοι" - σε απομονώνουν και σε καταστρέφουν) ή σε κάνει "τέρας" όπως "εκείνοι" (ως μέλος της παρέας "εκείνων" (δε λέω βολικό βραχυπρόθεσμα) ή ως η "νέα τάξη" "εκείνων").

 

Ώστε φοβάσαι τις συνέπειες... Τι σημασία έχει αν πας τώρα από σφαίρα ή μετά από 5 χρόνια από πείνα; Αχ νάτος πάλι αυτός αυτός ο φόβος της κόλασης... Σφάξε με αγά μου να αγιάσω, ή για την ακρίβεια μη γίνω "τέρας" και πάω στην κόλαση... Ξυπνάτε ρεεεε!!!

 

 

Δεν είναι ότι θέλει γερό στομάχι. Θέλει και κάποια δυσλειτουργία στη συνείδηση.

 

Η "δυσλειτουργία" στη συνείδηση συμπεριλαμβάνεται στο γερό στομάχι. Εδώ θα μπορούσα να αντιπαραθέσω την ερώτηση τι είναι "κακό" ή "Κακό"; (δεν έχω ιδέα, μόλις ήρθα απ' τον άλλο γαλαξία και μερικές λέξεις των γήινων δεν τις "πιάνω"... :P ) και την ερώτηση γιατί είναι "κακό" να κρεμάσω τον καταπιεστή μου ανάποδα και να τον γδάρω ζωντανό για παραδειγματισμό, ώστε να το θυμούνται με τρόμο οι μελλοντικοί επίδοξοι καταπιεστές;

 

 

Οπότε, λέω, ως αρχή και χωρίς να μπω σε περιεχόμενο για να μην "υπαγορεύω" όπως "εκείνοι", έχουμε στα σημεία που ανέφερες 1-5.

 

Άλλο η υπαγόρευση η οποία πειθαναγκάζει με πολλούς και διάφορους τρόπους και άλλο η πρόταση λύσης...

 

 

Τι να κάνω;

Αφού λοιπόν δεν θέλω να κάνω ότι "κάνουν εκείνοι", πήρα την απόφαση να δω πως μπορώ να-μην-κάνω αυτά που με θέλουν να κάνω "εκείνοι". Δεν γίνεται σε μια μέρα και σε όλα αλλά γίνεται.

Εξ ου και το γύρισμα της πλάτης.

 

Ξεχνάς κάτι: είσαι αμελητέα μειοψηφία μέσα σε ένα σύνολο "προβάτων" (επί σφαγή). Και το έχω γράψει κι όλας... Σκασίλα τους αν τους γυρίσεις εσύ την πλάτη. Η πλειοψηφία τους ακολουθεί. Εξ ου και το ποίμνιον...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Και όταν θα είσαι ο νέος "εκείνος" θα μπορέσεις να λύσεις τα προβλήματα που δημιούργησαν οι παλιοί "εκείνοι". …

Δεν θα λύσω το πρόβλημα ανοίγοντας νέο κύκλο.

...

Ξεχνάς κάτι: είσαι αμελητέα μειοψηφία μέσα σε ένα σύνολο "προβάτων" (επί σφαγή). ...

Αν το Όλο είναι στο Εν και το Εν στο Όλο, δεν υπάρχει μειοψηφία.
....

Ώστε φοβάσαι τις συνέπειες... Τι σημασία έχει αν πας τώρα από σφαίρα ή μετά από 5 χρόνια από πείνα; Αχ νάτος πάλι αυτός αυτός ο φόβος της κόλασης... Σφάξε με αγά μου να αγιάσω, ή για την ακρίβεια μη γίνω "τέρας" και πάω στην κόλαση... ...

Δεν μιλώ για κόλαση ή φόβους, αλλά αν η σημερινή κατάσταση είναι δυσάρεστη και το ζητούμενο είναι να την αλλάξω τότε δεν την αλλάζω με το να γίνω εγώ ο δυσάρεστος.

 

ΥΓ.

Νομίζω πως περισσότερο απ' όσο κάποιοι "φοβούνται" "κολάσεις", φοβάσαι τον φόβο των κολάσεων - ακόμα και όταν δεν είναι στην κουβέντα τα φέρνεις.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως περισσότερο απ' όσο κάποιοι "φοβούνται" "κολάσεις", φοβάσαι τον φόβο των κολάσεων - ακόμα και όταν δεν είναι στην κουβέντα τα φέρνεις.

Τουναντίον, και λίγα λέει. Ξεχνάς τους εξωγήινους, τους εσοκρόνιους, τους ερπετοειδείς και εννοείται τους εβραίους. Όλοι αυτοί μας παρακολουθούν και θα κάνουν ό,τι μπορούν για να καταστείλουν κάθε μορφή αντίδρασής μας προς το σύστημα (μιας και αυτοί είναι το σύστημα).

 

Συνεπώς, ο πιο ασφαλής τρόπος "αντίδρασης" που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάμε για καμιά καφεδιά και να κάνουμε πως σκεφτόμαστε τρόπους αντίστασης από μέσα μας, για να μην καρφωθούμε κιόλας.

Ή ακόμα καλύτερα, να το συζητήσουμε σε ένα φόρουμ, για να δείξουμε ότι είμαστε και ενεργοί-πολιτικοποιημένοι και να αυξάνουμε και το post counter μας!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε όλοι πλατεία για να φάνε μαλλί της γριάς και να μουτζώσουν...

 

Παίδες, κάντε ένα κόπο να παρακολουθήσετε τι συμβαίνει στην "κάτω πλατεία" Συντάγματος μετά τις 6:00 μ.μ.

 

Θα το δείτε ζωντανά εδώ http://thepressproject.gr/

 

Σιγά - σιγά διαχέεται το κίνημα στις γειτονιές, σήμερα η γενική συνέλευση θα ψηφίσει για κάλεσμα σε γενική απεργία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λύσω το πρόβλημα ανοίγοντας νέο κύκλο.

 

Μα εδώ είναι η πρόκληση: Να μην ανοίξεις νέο κύκλο όταν γίνεις ο νέος "εκείνος"...

 

 

Αν το Όλο είναι στο Εν και το Εν στο Όλο, δεν υπάρχει μειοψηφία.

 

Αυτό εφαρμόζεται αλλού. Εκτός αν νομίζεις ότι εσύ ο "Ένας" μπορείς να επηρεάσεις τους "Πολλούς", αυτό πάντως θα ήθελα να το δω. Ζωντανό ψυχοτρονικό δηλαδή...

 

 

Δεν μιλώ για κόλαση ή φόβους, αλλά αν η σημερινή κατάσταση είναι δυσάρεστη και το ζητούμενο είναι να την αλλάξω τότε δεν την αλλάζω με το να γίνω εγώ ο δυσάρεστος.

 

Η σημερινή κατάσταση είναι δυσάρεστη ακριβώς γιατι κάποιοι που έπρεπε, όταν έπρεπε δεν έγιναν δυσάρεστοι...

 

 

ΥΓ.

Νομίζω πως περισσότερο απ' όσο κάποιοι "φοβούνται" "κολάσεις", φοβάσαι τον φόβο των κολάσεων - ακόμα και όταν δεν είναι στην κουβέντα τα φέρνεις.

 

Αλήθεια είναι. Σου καταστρέφει την ελέυθερη σκέψη σου δημιουργεί αμφιβολίες για τα αποτελέσματα της λογικής κρίσης. Ακόμα και ο πιο σκληροπυρηνικός ορθολογιστής μπορεί να νιώσει αμφιβολία, ότι για τον Χ ή Ψ λόγο - που συχνα είναι γελοίοι - μπορει να υποκύψει. Είναι από τις κορυφαίες μεθόδους νοητικού ελέγχου... και με φοβίζει...

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ είναι η πρόκληση: Να μην ανοίξεις νέο κύκλο όταν γίνεις ο νέος "εκείνος"...

 

Πάντα βασιλιάδες διαδέχονταν βασιλιάδες..καλοί βασιλιάδες,

κακούς βασιλιάδες..και κακοί βασιλιάδες,καλούς βασιλιάδες..

 

Οι εποχές άλλαξαν..και οι βασιλιάδες έγιναν αυτοκράτορες,

έγιναν δικτάτορες,μέλη κυβερνήσεων,πλούσιοι πολίτες και

τόσοι τόσοι άλλοι..

 

Δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση,σοφία ας το πω καλύτερα,

για να αλλάξουμε αυτό τον κύκλο.Είμαστε και θα είμαστε

εγκλωβιασμένοι σε αυτών για πολύ πολύ καιρό.

 

Προς το παρόν πιστεύω πως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλώς

να ηρεμήσουμε τις έντονες διαταραχές και να αφήσουμε το βιοτικό

επίπεδο σε σχετικά..θετικά επίπεδα..

 

Για αυτά χρειαζόμαστε ένα νέο καλό "βασιλιά",όχι μια νέα τάξη πραγμάτων.

 

Υ.Σ.Grey,ξέρω οτι έχεις πολλά να πεις πάνω σε κάθε απάντηση όμως

μιας και το θέμα είναι να γίνει συζήτηση,όχι ανάλυση της απάντησης,

καλό είναι να διαλέγεις μια πτυχή του θέματος και να προσπαθεις να

κάνεις συζήτηση πάνω της.(και πιο ξεκουραστο οπωσδηποτε για αυτούς

που το διαβάζουν..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχει λάβει υπόψιν του κανένας σας είναι τι έχετε απέναντί σας...

 

1. Επιχειρήσεις που βγάζουν σε μια μέρα όσα δεν θα δείτε σε όλη σας τη ζωή.

 

2. Κανάλια και εφημερίδες με ειδικούς στο μυαλοπλύσιμο με MSc/PhD. Ok σε σας δεν πιάνει το μυαλοπλύσιμο, αλλά σας διαφεύγει ότι εσείς είστε η αμελητέα μειοψηφία των έξυπνων που το σύστημα πάλι έχει φροντίσει άλλους να σας δαιμονοποιήσει και άλλους να σας κάνει "τρελούς του χωριού"...

 

3. Πολιτικά κόμματα που ελέγχουν τον κρατικό μηχανισμό και κάνουν ότι γουστάρουν με το κράτος την αστυνομία και τα δικαστήρια. Θυμηθείτε τι έπαθε εκείνη η γκόμενα που νόμισε η δύστυχη ότι μπορούσε να εκβιάσει κομματόσκυλο με μια κασέτα ερωτικού περιεχομένου...

 

4. Μυστικές υπηρεσίες που μπορούν να σας "πείσουν" να... κρεμαστείτε μέσα στο σπίτι σας. Θυμάστε νομίζω την ιστορία...

 

5. Μυστικά κέντρα εξουσίας με επιτελεία ειδικών που σχεδιάζουν τα επόμενα 10, 20 ή 50 χρόνια. Εσάς φυσικά δε σας λαμβάνουν καν υπόψιν τους αφού η γνώμη που έχει και που θα έχει η πλειοψηφία είναι και αυτή ρυθμιζόμενη από αυτούς. Για αυτό άλλωστε σας αφήνουν να έχετε δημοκρατία και να ψηφίζετε. Επειδή αυτοί κανονίζουν ποιον θα ψηφίσετε...

 

Σταματάω εδώ γιατί αν προχωρήσω πιο πάνω δε θα με πιστεύετε... Με το να βγείτε στους δρόμους κάνετε αυτό που θέλουν εκείνοι, δηλαδή απολύτως τπτ. Αν θέλετε να τους νικήσετε, κάντε ότι κάνουν και εκείνοι. Αλλά βέβαια θέλει "γερό στομάχι" κάτι τέτοιο...

 

 

Ποιος είναι αυτός που παίρνει τόοοοσα μέτρα; Αυτός που φοβάται προφανώς. Φοβάται τόσο, που έχει πάρει μέτρα ασφαλείας για τα ίδια τα μέτρα ασφαλείας που έχει πάρει για την διατήρηση του τρόπου λειτουργίας της κοινωνίας.

Δεν είναι όμως, ένας, αλλά πολλοί που διαδέχονται ο ένας τον άλλον αλλά και φοβούνται ο ένας τον άλλον.

Όταν όμως έχουν καταφέρει να ναρκώσουν τον λαό, τι ακριβώς φοβούνται;

Τι φοβούνται αφού τα έχουν κάνει πλακάκια μεταξύ τους και αφού φροντίζουν να μπουν στο "κόλπο" και οι επόμενοι;

 

10.. τύπους φοβούνται, που απλά το μόνο εμφανές που κάνουν είναι αυτό που οι από πάνω... ονόμασαν Διατάραξη Κοινής Ειρήνης.

Για αυτό, όποτε βρίσκουν έναν από αυτούς, του φορτώνουν όλον τον Ποινικό Κώδικα, για να τρομάξουν οι υπόλοιποι.

Αντίθετα, με αυτήν την τακτική οι υπόλοιποι 9, κάθε φορά που γίνεται αυτό, συνειδητοποιούν όλο και περισσότερο ότι τελικά υπάρχει πόλεμος, που όμως τον σκεπάζει ένα τεχνητό προσωπείο ειρήνης.

 

Αν λοιπόν όλος ο ντόρος γίνεται για μια χούφτα ανθρώπων, τι θα γίνει όταν αυτοί οι δέκα γίνουν 100;

 

Απλά, μέσα σε μια νύχτα, ο κόσμος μας θα έχει μια νέα αρχή.

 

 

Για αυτό λοιπόν, αυτό που πρέπει να δούμε είναι το τι θέλουμε ως σύνολο, και αν το βρούμε.... θα το φέρουμε μέσα σε μια νύχτα.

Edited by Dartsan
Link to comment
Share on other sites

Πάντα βασιλιάδες διαδέχονταν βασιλιάδες..καλοί βασιλιάδες,

κακούς βασιλιάδες..και κακοί βασιλιάδες,καλούς βασιλιάδες..

 

Οι εποχές άλλαξαν..και οι βασιλιάδες έγιναν αυτοκράτορες,

έγιναν δικτάτορες,μέλη κυβερνήσεων,πλούσιοι πολίτες και

τόσοι τόσοι άλλοι..

 

Μπορεί να άλλαξαν όλα αυτά, όμως η ουσία ίδια έμεινε. Κάποιοι καλοπαιρνάνε και γεμίζουν στομάχια και κάποιοι άλλοι ΔΟΥΛεύουν ( μην ξεχνάμε την διαφορά Εργασίας και Δουλείας) για την καλοπέραση των άλλων.

 

Δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση,σοφία ας το πω καλύτερα,

για να αλλάξουμε αυτό τον κύκλο.Είμαστε και θα είμαστε

εγκλωβιασμένοι σε αυτών για πολύ πολύ καιρό.

 

Προς το παρόν πιστεύω πως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλώς

να ηρεμήσουμε τις έντονες διαταραχές και να αφήσουμε το βιοτικό

επίπεδο σε σχετικά..θετικά επίπεδα..

 

Για αυτά χρειαζόμαστε ένα νέο καλό "βασιλιά",όχι μια νέα τάξη πραγμάτων.

 

Αν λοιπόν δεν έχουμε την σοφία για να αλλάξουμε αυτόν τον κύκλο, την έχει ο Βασιλιάς; ή τα τσιράκια του; όχι για να φέρουν την αλλαγή αλλά απλά για να διοικήσουν; Όχι, γιατί και αυτός, ένας από εμάς είναι.

Συνεπώς αν δεν την έχουμε ή αν την έχουμε αλλά έχουμε ξεχάσει πως την έχουμε (όπως πιστεύω εγώ) θα πρέπει να την βρούμε, ή να την ανακτήσουμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Τουναντίον, και λίγα λέει. Ξεχνάς τους εξωγήινους, τους εσοκρόνιους, τους ερπετοειδείς και εννοείται τους εβραίους. Όλοι αυτοί μας παρακολουθούν και θα κάνουν ό,τι μπορούν για να καταστείλουν κάθε μορφή αντίδρασής μας προς το σύστημα (μιας και αυτοί είναι το σύστημα).

 

Συνεπώς, ο πιο ασφαλής τρόπος "αντίδρασης" που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάμε για καμιά καφεδιά και να κάνουμε πως σκεφτόμαστε τρόπους αντίστασης από μέσα μας, για να μην καρφωθούμε κιόλας.

Ή ακόμα καλύτερα, να το συζητήσουμε σε ένα φόρουμ, για να δείξουμε ότι είμαστε και ενεργοί-πολιτικοποιημένοι και να αυξάνουμε και το post counter μας!!

 

Επειδή υπάρχουν και νέα μέλη που δεν γνωρίζουν τι έχω πει στο παρελθόν, θα ξαναδιευκρινήσω - για πολλοστή φορά - ότι οι απλοί καθημερινοί εβραίοι ουδεμία σχέση έχουν με την εβραϊκή σιωνιστική ελίτ... Το μόνο που μπορεί να τους καταλογίσει κανείς είναι ότι δέχονται μια άκρως απαράδεκτη θρησκεία που θέλει τους ίδιους "εκλεκτούς του θεού" και τους υπόλοιπους δούλους, ζώα και σκουπίδια. Οι πιο πολλοί ΔΕΝ τα εφαρμόζουν αυτά και αρκετοί είναι καλοί άνθρωποι... Τώρα η ελίτ είναι μεγάλη ιστορία που ξεκινάει από την αρχαία Αίγυπτο... όπου ο "άγιος" Ιωσήφ με "θαύμα του θεού" γίνεται δεύτερος φαραώ... και τα "θαύματα του θεού" συνεχίζονται μέχρι και σήμερα...

 

Αυτό το λέω για να μη δημιουργηθεί η ψευδής εικόνα ότι τάχα είμαι κανένας... ναζί που οραματίζεται στρατόπεδα εξόντωσης εβραίων! Κάτι που το θεωρώ πολύ σοβαρό! Τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι χρειάζονται απάντηση...

 

 

Πάντα βασιλιάδες διαδέχονταν βασιλιάδες... καλοί βασιλιάδες, κακούς βασιλιάδες... και κακοί βασιλιάδες, καλούς βασιλιάδες... Οι εποχές άλλαξαν... και οι βασιλιάδες έγιναν αυτοκράτορες, έγιναν δικτάτορες, μέλη κυβερνήσεων, πλούσιοι πολίτες και τόσοι τόσοι άλλοι... Δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση, σοφία ας το πω καλύτερα, για να αλλάξουμε αυτό τον κύκλο. Είμαστε και θα είμαστε εγκλωβιασμένοι σε αυτών για πολύ πολύ καιρό.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό το σημείο.

 

 

Προς το παρόν πιστεύω πως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλώς να ηρεμήσουμε τις έντονες διαταραχές και να αφήσουμε το βιοτικό επίπεδο σε σχετικά..θετικά επίπεδα...

 

Για αυτά χρειαζόμαστε ένα νέο καλό "βασιλιά", όχι μια νέα τάξη πραγμάτων.

 

Ο νέος καλός "βασιλιάς" δεν πρόκειται να προκύψει όσο υπάρχει αυτό το σάπιο σύστημα...

 

 

 

Υ.Σ.Grey,ξέρω οτι έχεις πολλά να πεις πάνω σε κάθε απάντηση όμως μιας και το θέμα είναι να γίνει συζήτηση,όχι ανάλυση της απάντησης, καλό είναι να διαλέγεις μια πτυχή του θέματος και να προσπαθεις να κάνεις συζήτηση πάνω της.(και πιο ξεκουραστο οπωσδηποτε για αυτούς

που το διαβάζουν..)

 

Αυτό έκανα στο πρώτο ποστ... από κει και πέρα ξεκίνησε ο διάλογος και μοιραία απαντούμε κατά σημείο ο ένας στον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι αυτός που παίρνει τόοοοσα μέτρα; Αυτός που φοβάται προφανώς. Φοβάται τόσο, που έχει πάρει μέτρα ασφαλείας για τα ίδια τα μέτρα ασφαλείας που έχει πάρει για την διατήρηση του τρόπου λειτουργίας της κοινωνίας. Δεν είναι όμως, ένας, αλλά πολλοί που διαδέχονται ο ένας τον άλλον αλλά και φοβούνται ο ένας τον άλλον.

 

Αυτό που περιγράφω δεν είναι μέτρα είναι ο τρόπος λειτουργίας και τα εξαρτήματα της μισής μηχανής. Την άλλη μισή δεν την περιγράφω για να μην έχω απαντήσεις σαν αυτή του Johny. Μένω λοιπόν στη μισή που μπορεί να αποδειχτεί και είναι πασιφανής και λέω: οκ για τα υπόλοιπα είμαι τρελός και δε με πιστεύετε. μέχρι εδώ - στα μισά - είμαστε σύμφωνοι; Πάμε παρακάτω λοιπόν.

 

Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν φοβούνται ούτε εσένα ούτε κανέναν από τον λαουτζίκο, όπως τον αποκαλούν ακόμα και τα τσιράκια τους οι βουλευτές και μάλιστα μπροστά σε δημοσιογράφους που τα λένε μετά σε εκπομπές... Τόσο σε φοβούνται που ακόμα και το ξεφτιλισμένο τσιράκι τους ο βουλευτής που είναι σε payrolls επιχειρηματιών σε αποκαλεί δημόσια λαουτζίκο. Ποιός; εκείνος που θα έπρεπε να ανησυχεί μήπως με αυτή τη συμπεριφορά φάει "μαύρο" στις εκλογές. Εκείνος ο ξεφτίλας που καλεί επιχειρηματία να μιλήσει μέσα στη Βουλή - με ποια νομιμοποίηση άραγε; - και ανέχεται να ακούει τις προσβολές του επιχειρηματία μέσα στη Βουλή ο οποίος διαμαρτύρεται - και δικαίως ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΔΡΑ όλους τους - γιατί δεν τον αφήνουν να τα φάει όλα αλλά μόνον τα μισά... Αυτός λοιπόν ο ξεφτίλας βουλευτής δε σε φοβάται ούτε καν μην τον μαυρίσεις στις εκλογές. Και πάει στα ράδια και στις τιβί των επιχειρηματιών, όπου εσύ δεν έχεις καμιά πρόσβαση, και δηλώνει .... αγανακτισμένος βουλευτής επειδή εσύ ο λαουτζίκος ... τολμάς κι αυθαδιάζεις ενώπιον του!!! Τόσο πολύ σε φοβάται.... Το απλό ξεφτιλισμένο τσιράκι... Σκέψου τα αφεντικά πόσο σε φοβούνται...

 

Συμπέρασμα: Δε σε φοβούνται ούτε στο ελάχιστο. Ξέρουν τι θα κάνεις και πότε, γιατί εκείνοι το έχουν κανονίσει.

 

 

Όταν όμως έχουν καταφέρει να ναρκώσουν τον λαό, τι ακριβώς φοβούνται; Τι φοβούνται αφού τα έχουν κάνει πλακάκια μεταξύ τους και αφού φροντίζουν να μπουν στο "κόλπο" και οι επόμενοι;

 

Απολύτως τίποτε δεν φοβούνται.

 

 

10.. τύπους φοβούνται, που απλά το μόνο εμφανές που κάνουν είναι αυτό που οι από πάνω... ονόμασαν Διατάραξη Κοινής Ειρήνης. Για αυτό, όποτε βρίσκουν έναν από αυτούς, του φορτώνουν όλον τον Ποινικό Κώδικα, για να τρομάξουν οι υπόλοιποι.

 

Για να τρομάξουν οι υπόλοιποι ή για να τους κάνουν "ήρωες" όσοι είναι αντίθετοι στο σύστημα; Δεν νομίζεις ότι είναι πανεύκολο για τις μυστικές υπηρεσίες να εξοντώσουν 10 ανθρώπους; Αλλά μετά ποιος θα τους οδηγεί τους υπόλοιπους σε ηλιθιότητες που δεν αποτελούν καμιά απειλή για το σύστημα.

 

 

Αντίθετα, με αυτήν την τακτική οι υπόλοιποι 9, κάθε φορά που γίνεται αυτό, συνειδητοποιούν όλο και περισσότερο ότι τελικά υπάρχει πόλεμος, που όμως τον σκεπάζει ένα τεχνητό προσωπείο ειρήνης. Αν λοιπόν όλος ο ντόρος γίνεται για μια χούφτα ανθρώπων, τι θα γίνει όταν αυτοί οι δέκα γίνουν 100; Απλά, μέσα σε μια νύχτα, ο κόσμος μας θα έχει μια νέα αρχή.

 

Δε θα γίνει απολύτως τίποτε. Θα είσαι τυχερός μάλιστα αν δε γίνει και καμιά χούντα με αφορμή αυτά που θα κάνεις...

 

 

Για αυτό λοιπόν, αυτό που πρέπει να δούμε είναι το τι θέλουμε ως σύνολο, και αν το βρούμε.... θα το φέρουμε μέσα σε μια νύχτα.

 

Χα χααα!!! Αυτό είναι το μόνο σωστό. Ώστε ομολογείς ότι δεν ξέρουμε καν τι θέλουμε ως σύνολο. Αυτό ακριβώς που έλεγα σε συζητηση στο Facebook σε κάποια που έλεγε ξεσηκωθείτε και πηγαίνετε όλοι στο Σύνταγμα. Οκ, να ξεσηκωθούμε και μετά; Επανάσταση; Οκ και μετά; Πες ότι νικάς και πας στο Μαξίμου και φτιάχνεις την πρώτη επαναστατική κυβέρνηση. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ; Προφανώς δεν είχε ιδέα και μου είπε: κυβέρνηση εθνικής ενότητας και επιτροπή για το χρέος...

 

Λοιπόν παιδάκια, οι μαγκιές αυτού του είδους θέλουν και το αντίστοιχο μυαλό και την αντίστοιχη οργάνωση. Κι ο Λένιν έκανε επανάσταση, πήγε πολύ πιο οργανωμένος από τους "Αγανακτισμένους στο/στη..." και πάλι απέτυχε. Δεν είχαν ούτε φαΐ να φάνε, ούτε ξύλα να ζεσταθούνε... Αυτά είναι βλακείες που γίνονται και χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το μόνο που θα καταφέρετε στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι να γίνει κυβέρνηση "εθνικής ενότητας" και ο... Καρατζαφέρης υπουργός!!! Απολύτως τίποτε δεν θα αλλάξει γιατί το μνημόνιο δεν είναι ένας νόμος, είναι οι όροι του δανείου και τα λεφτά τα πήραμε...

 

Τώρα άμα γουστάρετε χοντρό παιχνίδι, οκ... αλλά σας προειδοποιώ ότι θα παίξετε σκάκι με το διάβολο και μέχρι τώρα κανείς δεν έχει κερδίσει...

 

 

Μπορεί να άλλαξαν όλα αυτά, όμως η ουσία ίδια έμεινε. Κάποιοι καλοπαιρνάνε και γεμίζουν στομάχια και κάποιοι άλλοι ΔΟΥΛεύουν ( μην ξεχνάμε την διαφορά Εργασίας και Δουλείας) για την καλοπέραση των άλλων.

 

Αν λοιπόν δεν έχουμε την σοφία για να αλλάξουμε αυτόν τον κύκλο, την έχει ο Βασιλιάς; ή τα τσιράκια του; όχι για να φέρουν την αλλαγή αλλά απλά για να διοικήσουν; Όχι, γιατί και αυτός, ένας από εμάς είναι.

 

Συνεπώς αν δεν την έχουμε ή αν την έχουμε αλλά έχουμε ξεχάσει πως την έχουμε (όπως πιστεύω εγώ) θα πρέπει να την βρούμε, ή να την ανακτήσουμε σύντομα.

 

Αφού κι αυτός ένας από μας είναι, δε σου κάνει εντύπωση πως βρέθηκε αυτός επάνω κι εσύ από κάτω; Και τα αφεντικά πιο πάνω πως βρέθηκαν αφεντικά και εσύ δούλος; Αφού ψηφίζουμε και μπορούμε και να ψηφιστούμε γιατί οι συγκεκριμένοι μόνο γίνονται βουλευτές και όχι εσύ; Γιατί αυτοί είναι οργανωμένοι και αφοσιωμένοι στο Κακό που υπηρετούν. Αυτοί έχουν σχέδιο και είναι αποφασισμένοι να το εφαρμόσουν. Εσύ απλά γκρινιάζεις ότι είναι... κακοί. Δεν έχεις οργάνωση ούτε σχέδιο, ούτε απόφαση γιαυτό θα είσαι πάντα κάτω και θα γκρινιάζεις γιατί είναι κακός αυτός που είναι επάνω και ο άλλος που είναι επάνω και ξέρει πολύ καλά τι κάνει, θα είναι πάντα επάνω, θα χαμογελά ειρωνικά και θα σε γράφει κανονικά....

 

Τι λέω εγώ τώρα. Πάρτε ένα - ένα αυτά που είπα στην αρχή και κάντε ότι κάνουν κι αυτοί. Έχουν εταιρείες, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν κανάλια, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν κόμματα, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν μυστικές οργανώσεις και υπηρεσίες, φτιάξτε και εσείς μυστικές οργανώσεις και μαφίες. Προπαγάνδα αυτοί; προπαγάνδα κι εσείς. Σκοτώνουν; σκοτώστε κι εσείς. Και να δούμε τότε ποιος έχει πιο πολύ μυαλό, ποιος παίζει καλύτερο "σκάκι" και ποιος νικάει. Αυτοί ή εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε όλοι πλατεία για να φάνε μαλλί της γριάς και να μουτζώσουν...

 

Παίδες, κάντε ένα κόπο να παρακολουθήσετε τι συμβαίνει στην "κάτω πλατεία" Συντάγματος μετά τις 6:00 μ.μ.

Με φόντο τη χτεσινή συγκέντρωση διαμαρτυρίας, όπου σε αντίθεση με όσα λέγονται από τα ΜΜΕ μαζεύτηκε τουλάχιστον 300.000 κόσμος (εκτιμήσεις κάνουν λόγο και για μισό εκατομμύριο γύρω στις 8-9 το βράδυ), διαφαίνεται μια έντονη δυσαρέσκεια από πλευράς κόσμου που σε πρώτη φάση εκδηλώνεται (και εκτονώνεται??) με το να κατεβαίνει στους δρόμους και στις πλατείες.

Η πλειοψηφία δυστυχώς κατεβαίνει όντως για να φάει μαλλί της γριάς και να μουντζώσει, αφού δεν ξέρει ή δεν έχει τη διάθεση να κάνει κάτι παραπάνω, ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούν να κάνουν τη διαφορά μέσα από τη διενέργεια γενικών συνελεύσεων, ακολουθώντας αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες - πράγμα πολύ καλό.

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος είναι τόσο ετερόκλιτος που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να υπάρχει μια ενιαία πολιτική βάση, έστω και σε επιμέρους κομμάτια του.

Γι' αυτόν τον λόγο:

1) Το κίνημα των αγανακτισμένων παραμένει "ακίνδυνο" προς το παρόν

2) Οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων δηλώνουν τις προθέσεις του κόσμου αλλά δεν πραγματοποιούνται απαραίτητα (ακόμα κι αυτές που έχουν πρακτικό χαρακτήρα)

3) Είναι εύκολο να γίνουν υποχείριο πολιτικών συμφερόντων, που τελικά μπορεί να οδηγήσουν στη διάλυση του κινήματος

 

Παρ' ολ' αυτά, είναι αρκετά σημαντικό το ότι είναι τόσο μαζικές οι συγκεντρώσεις, κυρίως για το γεγονός ότι γίνονται απίστευτες πολιτικές ζυμώσεις. Ο κόσμος συζητά, προβληματίζεται, ψάχνει λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατασταση που βρισκομαστε νομιζω το χειροτερο θα ηταν η παθητικοτητα.

Ακομα και να μαζευονται για να φανε μαλλι της γριας παλι η συγκεντρωση περναει ενα

μηνυμα που μεταδιδεται προς ολες της κατευθηνσεις και μπορει να φερει αλυσιδωτές

αντιδρασεις.

 

Grey φυσικα και ολοι αυτοι που διαδηλωνουν δεν εχουν μελετησει Μακιαβελι για να

αντιλαμβανονται ακριβως πως πρεπει να παιχτει το πολιτικο παιχνιδι και πως ακριβως

πρεπει να γινουν οι διαπραγματευσεις. Αλλα αυτο ισως και να μην εχει καμια σχεση.

Πολλες φορες η ωμες, ενστικτωδεις αντιδρασεις υπερνικουν και τους πιο καλα σχεδιασμενους

ελιγμους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...