Jump to content

Γυρίστε Τους Την Πλάτη


Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος είναι τόσο ετερόκλιτος που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να υπάρχει μια ενιαία πολιτική βάση, έστω και σε επιμέρους κομμάτια του.

Γι' αυτόν τον λόγο:

1) Το κίνημα των αγανακτισμένων παραμένει "ακίνδυνο" προς το παρόν

2) Οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων δηλώνουν τις προθέσεις του κόσμου αλλά δεν πραγματοποιούνται απαραίτητα (ακόμα κι αυτές που έχουν πρακτικό χαρακτήρα)

3) Είναι εύκολο να γίνουν υποχείριο πολιτικών συμφερόντων, που τελικά μπορεί να οδηγήσουν στη διάλυση του κινήματος

Aπογοητεύτηκες??

Είναι κοινό μυστικό ότι σε λίγο καιρό το κίνημα των "αγανακτισμένων" θα μεταφερθεί στις παραλίες,αυτό οι πολιτικοί το γνωρίζουν πολύ καλά.Άλλωστε ανέκαθεν τα "καλύτερα" τους νομοσχέδια τα περνάν την περίοδο των θερινών διακοπών.

 

Υ.Γ Οι Εσοκρόνιοι νικάνε μέχρι στιγμής,αν και δεν τους έχω ξανακούσει :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aπογοητεύτηκες??

Καθόλου!! Ίσα-ίσα, για μένα μετρά πολύ το γεγονός ότι ο κόσμος αρχίζει να ανταλάσσει απόψεις, δείχνει ότι κάπως αρχίζει να κινητοποιείται από πολιτικής πλευράς.

 

Φυσικά αυτό δεν γίνεται πάντα προς τη σωστή κατεύθυνση (όταν ακούς π.χ. δύο γερόντια να συμφωνούν μεταξύ τους πως "όλα τα προβλήματά μας θα λυθούν αν φύγουν οι μετανάστες"), αλλά σε γενικές γραμμές οι πολιτικές ζυμώσεις που γίνονται στους δρόμους μπορούν να μεταλλαχτούν σε πραγματικά ουσιώδεις κοινωνικο-πολιτικές εκφράσεις.

Και στις γενικές συνελεύσεις ακούγονται πολλές ωραίες απόψεις και προτάσεις, πέρα από το αν τελικώς είναι εύκολο ή σκόπιμο να εφαρμοστούν πρακτικά.

 

Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι σχετικά ελπιδοφόρα (όχι αρκετά για να γίνει κάποια αλλαγή, αλλά ελπιδοφόρα).

 

Επιπλέον, οι λόγοι για τους οποίους "Δεν Χρωστάμε, Δεν Πουλάμε, Δεν Πληρώνουμε" γίνονται όλο και πιο κατανοητοί στον κόσμο, που αρχίζει να καταλαβαίνει ότι το χρέος είναι ουσιαστικά ένα νούμερο χωρίς κανένα ιδιαίτερο αντίκρυσμα.

 

Είναι κοινό μυστικό ότι σε λίγο καιρό το κίνημα των "αγανακτισμένων" θα μεταφερθεί στις παραλίες,αυτό οι πολιτικοί το γνωρίζουν πολύ καλά.Άλλωστε ανέκαθεν τα "καλύτερα" τους νομοσχέδια τα περνάν την περίοδο των θερινών διακοπών.

...Αν μπορούν να πάνε διακοπές και φέτος, τότε να πάνε και να περάσουν και τέλεια! Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που φέτος δεν θα πάνε διακοπές γιατί δεν βγαίνουν από οικονομικής πλευράς.

Άνθρωποι που είτε απολύθηκαν είτε ψάχνουν δουλειά και δεν βρίσκουν είτε δεν μπορούν να ζήσουν με τις πετσοκομένες συντάξεις τους, είτε είτε είτε...

Οπότε πιο πιθανό το κόβω φέτος να κάνουν τα μπανάκια τους στο Συντριβάνι του Συντάγματος παρά στις παραλίες (ήδη έχουν στήσει σκηνές και κάνουν κάμπινγκ στην πλατεία, αν σφίξουν και οι ζέστες...γιατί όχι?!). :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφω δεν είναι μέτρα είναι ο τρόπος λειτουργίας και τα εξαρτήματα της μισής μηχανής. Την άλλη μισή δεν την περιγράφω για να μην έχω απαντήσεις σαν αυτή του Johny. Μένω λοιπόν στη μισή που μπορεί να αποδειχτεί και είναι πασιφανής και λέω: οκ για τα υπόλοιπα είμαι τρελός και δε με πιστεύετε. μέχρι εδώ - στα μισά - είμαστε σύμφωνοι; Πάμε παρακάτω λοιπόν.

 

Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν φοβούνται ούτε εσένα ούτε κανέναν από τον λαουτζίκο, όπως τον αποκαλούν ακόμα και τα τσιράκια τους οι βουλευτές και μάλιστα μπροστά σε δημοσιογράφους που τα λένε μετά σε εκπομπές... Τόσο σε φοβούνται που ακόμα και το ξεφτιλισμένο τσιράκι τους ο βουλευτής που είναι σε payrolls επιχειρηματιών σε αποκαλεί δημόσια λαουτζίκο. Ποιός; εκείνος που θα έπρεπε να ανησυχεί μήπως με αυτή τη συμπεριφορά φάει "μαύρο" στις εκλογές. Εκείνος ο ξεφτίλας που καλεί επιχειρηματία να μιλήσει μέσα στη Βουλή - με ποια νομιμοποίηση άραγε; - και ανέχεται να ακούει τις προσβολές του επιχειρηματία μέσα στη Βουλή ο οποίος διαμαρτύρεται - και δικαίως ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΔΡΑ όλους τους - γιατί δεν τον αφήνουν να τα φάει όλα αλλά μόνον τα μισά... Αυτός λοιπόν ο ξεφτίλας βουλευτής δε σε φοβάται ούτε καν μην τον μαυρίσεις στις εκλογές. Και πάει στα ράδια και στις τιβί των επιχειρηματιών, όπου εσύ δεν έχεις καμιά πρόσβαση, και δηλώνει .... αγανακτισμένος βουλευτής επειδή εσύ ο λαουτζίκος ... τολμάς κι αυθαδιάζεις ενώπιον του!!! Τόσο πολύ σε φοβάται.... Το απλό ξεφτιλισμένο τσιράκι... Σκέψου τα αφεντικά πόσο σε φοβούνται...

 

Συμπέρασμα: Δε σε φοβούνται ούτε στο ελάχιστο. Ξέρουν τι θα κάνεις και πότε, γιατί εκείνοι το έχουν κανονίσει.

 

Απολύτως τίποτε δεν φοβούνται.

 

Για να τρομάξουν οι υπόλοιποι ή για να τους κάνουν "ήρωες" όσοι είναι αντίθετοι στο σύστημα; Δεν νομίζεις ότι είναι πανεύκολο για τις μυστικές υπηρεσίες να εξοντώσουν 10 ανθρώπους; Αλλά μετά ποιος θα τους οδηγεί τους υπόλοιπους σε ηλιθιότητες που δεν αποτελούν καμιά απειλή για το σύστημα.

 

 

Τι λέω εγώ τώρα. Πάρτε ένα - ένα αυτά που είπα στην αρχή και κάντε ότι κάνουν κι αυτοί. Έχουν εταιρείες, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν κανάλια, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν κόμματα, φτιάξτε κι εσείς. Έχουν μυστικές οργανώσεις και υπηρεσίες, φτιάξτε και εσείς μυστικές οργανώσεις και μαφίες. Προπαγάνδα αυτοί; προπαγάνδα κι εσείς. Σκοτώνουν; σκοτώστε κι εσείς. Και να δούμε τότε ποιος έχει πιο πολύ μυαλό, ποιος παίζει καλύτερο "σκάκι" και ποιος νικάει. Αυτοί ή εμείς;

 

 

Οι ισχυροί πάντοτε φοβούνται τους ανίσχυρους γιατί σε αντίθεση με τους δεύτερους οι πρώτοι έχουν κάτι να χάσουν.

 

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω Γκρέυ γιατί θεωρείς ότι είναι πιο σκόπιμη η στάση του "μένω σπίτι μου και κριτικάρω οτιδήποτε γίνεται έξω", από το "παίρνω τα πόδια μου και πάω στη Γενική Συνέλευση και εκφράζω τις ενστάσεις μου". Μήπως περιμένεις να το κάνει κάποιος άλλος; Εκτός αν έχεις θέσει τις βάσεις για την αντίπραξη (βλ. μυστικές υπηρεσίες, προπαγάνδα, δολοφονίες), οπότε εκεί δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα. Θα κρίνω εκ του αποτελέσματος.

 

Εγώ θεωρώ πολύ θετικό το γεγονός ότι ακόμα κι ένας πολίτης σηκώθηκε από τον καναπέ του σπιτιού του και την τηλεόραση και πήγε να φάει μαλλί της γριάς στην πλατεία. Σήμερα θα φάει μαλλί της γριάς, αύριο κανα σουβλάκι, μεθαύριο θα βρει κι άλλους που τρώνε σουβλάκια και σε καμιά εβδομάδα μπορεί να πιάσει και καμιά συζήτηση. Από τη μία αποδεχόμαστε το γεγονός ότι χρειάζεται χρόνος για να αποκτήσουν συνείδηση οι Έλληνες της καταστροφής που επέρχεται και από την άλλη κριτικάρουμε σφόδρα το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια κινητοποίηση χωρίς χρώμα και σαφή ιδεολογία. Μα τα χρώματα και οι σαφείς ιδεολογίες μας έφαγαν τόσα χρόνια.

 

Εγώ θα συνεχίσω να υποστηρίζω ότι παρ'όλη την προχειρότητα του όλου κινήματος θα ξεπεταχτούν και θα διαδοθούν ιδέες (όπως ανέφερε και ο Johnny) πολύ αξιόλογες και τέλος πάντων θα μπει κι ένα ερωτηματικό στο μυαλουδάκι αυτών που δεν κατέβαιναν ούτε στο ψιλικατζίδικο κάτω από το σπίτι τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!! Ίσα-ίσα, για μένα μετρά πολύ το γεγονός ότι ο κόσμος αρχίζει να ανταλάσσει απόψεις, δείχνει ότι κάπως αρχίζει να κινητοποιείται από πολιτικής πλευράς.

 

Φυσικά αυτό δεν γίνεται πάντα προς τη σωστή κατεύθυνση (όταν ακούς π.χ. δύο γερόντια να συμφωνούν μεταξύ τους πως "όλα τα προβλήματά μας θα λυθούν αν φύγουν οι μετανάστες"), αλλά σε γενικές γραμμές οι πολιτικές ζυμώσεις που γίνονται στους δρόμους μπορούν να μεταλλαχτούν σε πραγματικά ουσιώδεις κοινωνικο-πολιτικές εκφράσεις.

Και στις γενικές συνελεύσεις ακούγονται πολλές ωραίες απόψεις και προτάσεις, πέρα από το αν τελικώς είναι εύκολο ή σκόπιμο να εφαρμοστούν πρακτικά.

 

Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι σχετικά ελπιδοφόρα (όχι αρκετά για να γίνει κάποια αλλαγή, αλλά ελπιδοφόρα).

 

Επιπλέον, οι λόγοι για τους οποίους "Δεν Χρωστάμε, Δεν Πουλάμε, Δεν Πληρώνουμε" γίνονται όλο και πιο κατανοητοί στον κόσμο, που αρχίζει να καταλαβαίνει ότι το χρέος είναι ουσιαστικά ένα νούμερο χωρίς κανένα ιδιαίτερο αντίκρυσμα.

 

 

...Αν μπορούν να πάνε διακοπές και φέτος, τότε να πάνε και να περάσουν και τέλεια! Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που φέτος δεν θα πάνε διακοπές γιατί δεν βγαίνουν από οικονομικής πλευράς.

Άνθρωποι που είτε απολύθηκαν είτε ψάχνουν δουλειά και δεν βρίσκουν είτε δεν μπορούν να ζήσουν με τις πετσοκομένες συντάξεις τους, είτε είτε είτε...

Οπότε πιο πιθανό το κόβω φέτος να κάνουν τα μπανάκια τους στο Συντριβάνι του Συντάγματος παρά στις παραλίες (ήδη έχουν στήσει σκηνές και κάνουν κάμπινγκ στην πλατεία, αν σφίξουν και οι ζέστες...γιατί όχι?!). :P

 

Για να καταλάβει ο κόσμος τη βαθύτερη σημασία του "Δεν Χρωστάμε, Δεν Πουλάμε, Δεν Πληρώνουμε" είναι σημαντικό να αλληλεπιδράσουν με άλλους ανθρώπους και να αντιληφθούν ότι την αξία την έχει η ζωή η ίδια και όχι κάτι χαρτάκια με σχεδιάκια επάνω. Αλλά ακόμα και αυτοί που λένε ότι το έχουν συνειδητοποιήσει, πολλές φορές αναβάλλουν τα σχέδιά τους επειδή δεν έχουν αρκετά από αυτά τα χαρτάκια. Αλλά στο Σύνταγμα έχει ήδη δημιουργηθεί ομάδα στα πρότυπα της προσπάθειας που γίνεται στο Βόλο, όπου γίνεται ανταλλαγή υπηρεσιών χωρίς τη μεσολάβηση νομισμάτων. Καθότι όμως δε βρίσκομαι Ελλάδα, θα προτιμούσα να αναφερθεί λεπτομερώς κάποιος πιο μέσα στα πράγματα.

 

Νομίζω ότι η στάση του ότι το καλοκαίρι θα διαλυθεί το όλο κίνημα λόγω ζέστης είναι αρκετά απαισιόδοξο και υποτιμητικό για τους ανθρώπους που πραγματικά προσπαθούν να βγάλουν κάτι θετικό από το όλο κίνημα. Ίσως τις ημέρες που θα χτυπάει 40ρια και να μην κατεβαίνει τόσος κόσμος στο κέντρο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν λυθεί τα προβλήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!! Ίσα-ίσα, για μένα μετρά πολύ το γεγονός ότι ο κόσμος αρχίζει να ανταλάσσει απόψεις, δείχνει ότι κάπως αρχίζει να κινητοποιείται από πολιτικής πλευράς....

Αυτό είναι που λείπει; Η "ανταλλαγή απόψεων" και οι "πολιτικές κινητοποιήσεις"; Μα αυτά είτε "φύτεψαν" την κατάσταση, είτε την "πότισαν" και την έκαναν να γιγαντωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καλλιεργηθεί πολιτική συνείδηση. Κι αυτό δε γίνεται διά μαγείας, αλλά με ανταλλαγή απόψεων.

Το φύτεμα και το πότισμα που λες εσύ έγιναν από κακώς εννοούμενες πολιτικές, ακριβώς επειδή δεν υπήρχε πολιτική συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καλλιεργηθεί πολιτική συνείδηση. Κι αυτό δε γίνεται διά μαγείας, αλλά με ανταλλαγή απόψεων.

Το φύτεμα και το πότισμα που λες εσύ έγιναν από κακώς εννοούμενες πολιτικές, ακριβώς επειδή δεν υπήρχε πολιτική συνείδηση.

Μα υπήρχε, μόνο που ήταν του "αγωνιστικού" τύπου, όλα, εδώ και χθές.

Αν ζητάμε κάτι που δεν έχει γίνει ως τώρα θα πρέπει η δράση μας να εστιαστεί σε πράγματα που δεν έχουν ξανασυμβεί - το θέμα είναι πια είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Στην κατασταση που βρισκομαστε νομιζω το χειροτερο θα ηταν η παθητικοτητα. Ακομα και να μαζευονται για να φανε μαλλι της γριας παλι η συγκεντρωση περναει ενα μηνυμα που μεταδιδεται προς ολες της κατευθηνσεις και μπορει να φερει αλυσιδωτές αντιδρασεις.

 

Grey φυσικα και ολοι αυτοι που διαδηλωνουν δεν εχουν μελετησει Μακιαβελι για να αντιλαμβανονται ακριβως πως πρεπει να παιχτει το πολιτικο παιχνιδι και πως ακριβως πρεπει να γινουν οι διαπραγματευσεις. Αλλα αυτο ισως και να μην εχει καμια σχεση. Πολλες φορες η ωμες, ενστικτωδεις αντιδρασεις υπερνικουν και τους πιο καλα σχεδιασμενους ελιγμους.

 

Ασφαλώς καμιά μομφή δεν υπάρχει για αυτούς που διαδηλώνουν, απλά αμφιβάλλω αν θα έχει αποτέλεσμα να απαιτείς λύση από αυτούς που ηθελημένα και κατόπιν δόλιου σχεδιασμού δημιούργησαν το πρόβλημα. Ούτε οι διαπραγματεύσεις έχουν νόημα με τέτοιους ανθρώπους. Σαν να διαπραγματεύεσαι με το διάβολο να μη σε βασανίσει πολύ όταν σε πάρει στην κόλαση... :P Αυτοί είναι τα τσιράκια της νέας τάξης πραγμάτων. Δεν τους νοιάζει τι απαιτείς εσύ που διαδηλώνεις, δεν πα να τα κάψεις και όλα, δεν τους νοιάζει καθόλου, έχουν τις εντολές τους και τις εκτελούν με θρησκευτική ευλάβεια... Θα συνεχίσουν την καταστροφή μέχρι να τους σταματήσει κάποιος. Το "πώς" το εξήγησα ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Μα υπήρχε, μόνο που ήταν του "αγωνιστικού" τύπου, όλα, εδώ και χθές.

Αν ζητάμε κάτι που δεν έχει γίνει ως τώρα θα πρέπει η δράση μας να εστιαστεί σε πράγματα που δεν έχουν ξανασυμβεί - το θέμα είναι πια είναι αυτά;

 

Νομίζω ότι η μεγαλύτερη τάση των ανθρώπων αφορά πράγματα που έχουν ξανασυμβεί αλλά κάτι πήγε στραβά, οπότε πολύς κόσκος αναλώνεται στο να συζητά και να αναλύει τί πήγε στραβά και τί όχι, λόγος που είναι αρκετός για να γίνουν πολιτικές διασπάσεις.

Κι εκεί τίθεται θέμα του αν είναι σωστό να "βάλουμε νερό στο κρασί μας" στοχεύοντας σε μια σύνθεση ιδεών που θα δημιουργήσει ένα ευέλικτο πολιτικό σύστημα, ή αν θα παραμείνουμε ακλόνητοι στις πολιτικές μας πεποιθήσεις γιατί "κάποια πράγματα δεν επιδέχονται συμβιβασμών". Μπορώ να κατανοήσω και τις δύο απόψεις, ωστόσο το αποτέλεσμα είναι μια τρύπα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και σε ένα "κίνημα", ο μόνος πραγματικός εχθρός είναι ο ίδιος του ο εαυτός.

Στην προκειμένη περίπτωση (και έτσι όπως τα έχω δει από κοντά) 3 πράγματα κυλούν ενάντια.

Ο χρόνος, η αναποφασιστικότητα, η φαινομενική αγκύλωση που προέρχεται από τη ροπή στο παρελθόν και την αλλοτρίωση που υποδεικνύει ξαναζεσταμένο φαί και καθήλωση στην πλατεία.

 

Η οικονομικο-πολιτική ηγεσία απλά και μόνο δείχνει να ποντάρει και να παίζει με το χρόνο. Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν από μόνα τους.

Παρ' όλ' αυτά μόνο ένα πράγμα φοβάται όπως και οι περισσότεροι τακτοποιημένοι. Τον απρόσμενο παράγοντα, τον άγνωστο Χ.

 

Και εδώ ο απρόσμενος παράγοντας είναι η extra ενέργεια που σ'εκτοξεύει σε λύσεις που μέχρι πρότινος δε μπορούσες να δεις. Και extra ενέργεια αλλοτριωμένα κοπάδια ανθρώπων δεν μπορούν να έχουν εκ φύσεως.

Εκτός αν ..εμπνευστούν ή κινητοποιηθούν (σπρωχτούν)από λάθος του αντιπάλου.

 

Κατά τη γνώμη μου η μόνη ελπίδα είναι να επιδιωχθεί λάθος του αντιπάλου. Και αυτό γιατί η εξουσία γνωρίζει ότι αν δεν πειράξει το "κίνημα", αυτό θα πέσει από μόνο του καθώς θα βαδίζει ήδη λαθεμένα.

Ο χρόνος φροντίζει ήδη γι' αυτό.

2ος νόμος θερμοδυναμικής ΚΑΜΠΑΝΑ :no:

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Οι ισχυροί πάντοτε φοβούνται τους ανίσχυρους γιατί σε αντίθεση με τους δεύτερους οι πρώτοι έχουν κάτι να χάσουν.

 

Μόνο παλιότερα είχαν να χάσουν, τώρα απλά ... μετακομίζουν. :P

 

 

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω Γκρέυ γιατί θεωρείς ότι είναι πιο σκόπιμη η στάση του "μένω σπίτι μου και κριτικάρω οτιδήποτε γίνεται έξω", από το "παίρνω τα πόδια μου και πάω στη Γενική Συνέλευση και εκφράζω τις ενστάσεις μου".

 

Θα μου ήταν πανεύκολο να πάω μέχρι την πλατεία και να ρίξω μερικές μούτζες, ώστε να είσαι ευχαριστημένη μαζί μου και να μου λες "μπράβο!". Ε λοιπόν, όχι! Τισ ΜΑΛΑΚΕΙΕΣ που το σύστημα με βάζει να κάνω για ελεγχόμενη εκτόνωση του δυσαρεστήμενου πλήθους, εγώ αρνούμαι να τις κάνω!!! Ποιος μιλάει στις συγκεντρώσεις; Ποιος είναι "επάνω"; Ο Θωδωράκης, πρώην υπουργός της χειρότερης κυβέρνησης μετά... τους Γερμανούς!!! Ο ίδιος που "ανέλαβε" και την άλλη μαλακεία, το "δεν πληρώνω", έγινε τίποτε; Όχι. Αναγκάστηκε κανείς να μειώσει ή να καταργήσει χρεώσεις; Όχι. Ξεχάστηκε, όπως θα ξεχαστούν και οι μούτζες.

 

Καταλάβετέ το, με διαδηλώσεις δε λύνεται το πρόβλημα μας, θέλει άλλου είδους δράση. Και μη πάει το μυαλό σας στους άλλους ηλίθιους που βγαίνουν με ένα πιστόλι και σκοτώνουν ένα φουκαρά αστυνομικό. Αυτοί είναι αυτό που λέμε "ύποπτος ή βλαξ". Θέλει ΠΟΛΙΤΙΚΗ δράση, να φτιαχτεί η δύναμη εκείνη που θα πετάξει έξω τους πουλημένους, που θα τους νικήσει στο παιχνίδι τους.

 

 

Μήπως περιμένεις να το κάνει κάποιος άλλος;

 

Δε θα μπορούσα να περιμένω ή να παροτρύνω κανέναν να κάνει ηλιθιότητες αντί εμού...

 

 

Εκτός αν έχεις θέσει τις βάσεις για την αντίπραξη (βλ. μυστικές υπηρεσίες, προπαγάνδα, δολοφονίες), οπότε εκεί δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα. Θα κρίνω εκ του αποτελέσματος.

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά όπως είναι προφανές δεν μπορώ μόνος, ΑΛΛΑ δεν απελπίζομαι κι όλας... Η Φιλική Εταιρεία από τρεις ξεκίνησε... Μου λείπουν απλά οι άλλοι δύο :P Σε αυτη τη φάση προσπαθώ να ξυπνήσω τον κόσμο δείχνοντας τον τρόπο του πολέμου... Αν καταλάβει κανείς, έχει καλώς και πάντως τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει...

 

Το παιχνίδι είναι πρωτίστως παιχνίδι μυαλού και όχι σκοτωμών αλλά αν χρειαστεί πρέπει να έχεις το στομάχι να παίξεις και έτσι... (βλέπε Πούτιν...)

 

 

Εγώ θεωρώ πολύ θετικό το γεγονός ότι ακόμα κι ένας πολίτης σηκώθηκε από τον καναπέ του σπιτιού του και την τηλεόραση και πήγε να φάει μαλλί της γριάς στην πλατεία. Σήμερα θα φάει μαλλί της γριάς, αύριο κανα σουβλάκι, μεθαύριο θα βρει κι άλλους που τρώνε σουβλάκια και σε καμιά εβδομάδα μπορεί να πιάσει και καμιά συζήτηση. Από τη μία αποδεχόμαστε το γεγονός ότι χρειάζεται χρόνος για να αποκτήσουν συνείδηση οι Έλληνες της καταστροφής που επέρχεται και από την άλλη κριτικάρουμε σφόδρα το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια κινητοποίηση χωρίς χρώμα και σαφή ιδεολογία. Μα τα χρώματα και οι σαφείς ιδεολογίες μας έφαγαν τόσα χρόνια.

 

Δεν υπήρχαν ιδεολογίες, σε κορόιδευαν όλα αυτά τα χρόνια... Αλλά και να υπήρχαν, όλες έχουν ήδη αποτύχει. Ούτε ένας δεν πιστεύει στην ιδεολογία που διακηρύσσει το κόμμα του. Το ξέρουν καλά ότι όλες είναι αποτυχημένες και ότι κοροϊδεύουν τον κόσμο. Στις παρέες τους ομολογούν κυνικά ότι τρέχουν μόνο για τις θέσεις. Αυτά που γίνονται τα περίμενα τετραετίες πριν και μόνο μια ματιά στους οικονομικούς δείκτες αρκούσε για να καταλάβεις που πήγαινε το πράγμα, το ήξεραν αλλά εκτελούσαν διαταγές.

 

Πρέπει λοιπόν να κοιτάς τι δουλεύει κάθε φορά και όχι τι λέει ο "τσελεμεντές" μιας ιδεολογίας.

 

 

Εγώ θα συνεχίσω να υποστηρίζω ότι παρ'όλη την προχειρότητα του όλου κινήματος θα ξεπεταχτούν και θα διαδοθούν ιδέες (όπως ανέφερε και ο Johnny) πολύ αξιόλογες και τέλος πάντων θα μπει κι ένα ερωτηματικό στο μυαλουδάκι αυτών που δεν κατέβαιναν ούτε στο ψιλικατζίδικο κάτω από το σπίτι τους.

 

Ναι καλά... Κατεβαίνουν και εκτονώνονται. Θα το ξεχάσουν μέχρι τις εκλογές και θα ψηφίσουν πάλι μια απ' τα ίδια...

 

Το πρόβλημα είναι πολιτικό και θα λυθεί πολιτικά. Αντί λοιπόν να εξυμνείτε τη... μούτζα φτιάξτε κόμματα και κατεβείτε στις εκλογές ή κάντε επανάσταση (πιο απλή λύση είναι οι εκλογές). Αν τρομάξατε και κόπηκε το αίμα σας τώρα, μη πουλάτε τσάμπα μαγκιά με μούτζες... Επάνω είναι κάποιοι που καταστρέφουν συνειδητά, εσκεμμένα, προμελετημένα και βάσει σχεδίου τη χώρα. Δε σας λαμβάνουν υπόψιν τους. Το μόνο καλό είναι ότι με όλο αυτό δεν μπορούν να ισχυρίζονται πλέον ότι έχουν λαϊκή εντολή. Αλλά μέχρι εκεί και τίποτα παραπάνω. Το πρόβλημα δε λύνεται έτσι...

 

Εγώ απάντησα σε όλες σας τις αιτιάσεις, απάντησε μου κι εσύ. Τι θα κάνετε με τις μούτζες και τις συνελεύσεις; Πώς θα λύσετε το πρόβλημα;

 

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω Γκρέυ...

 

Αυτό που δεν κατάλαβες, νομίζω, είναι τι ανθρώπους έχεις απέναντί σου και τι αντιμετωπίζεις. Νομίζεις ότι είναι όπως εμείς; αισθάνονται νομίζεις ντροπή που έχει βγει όλος ο κόσμος και τους μουτζώνει; Σας χλευάζουν κατάμουτρα. Σας απαντούν κι όλας με κάτι που θα πρεπε να ντραπείτε εσείς. Σας λένε "Φωνάζετε να καεί η Βουλή, ωραία να καεί αλλά δεν προτείνετε τίποτε..." σαν να σας λένε "Ωραία, είμαστε λαμόγια αλλά μόνο εμάς έχετε γιατί είστε ηλίθιοι και δεν ξέρετε πώς παίζεται το πολιτικό παιχνίδι και πώς κυβερνάνε ένα κράτος" και αυτό ήταν που με εξόργισε και αν δεν είχε ανοίξει το τόπικ ο ουτις θα το άνοιγα εγώ. Αν δεν καταλάβατε αυτή τους την έσχατη προσβολή, τότε όχι, δεν ξυπνήσατε ακόμα, όνειρο βλέπετε ότι... ξυπνήσατε. Αυτό είναι το συμπέρασμα που βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

...Αυτό που δεν κατάλαβες, νομίζω, είναι τι ανθρώπους έχεις απέναντί σου και τι αντιμετωπίζεις. Νομίζεις ότι είναι όπως εμείς; ...

Καλά προηγούμενα δεν έλεγες ότι πρέπει να γίνουμε σαν αυτούς;
Link to comment
Share on other sites

Καλά προηγούμενα δεν έλεγες ότι πρέπει να γίνουμε σαν αυτούς;

 

Όχι! Έλεγα να παίξουμε όσο βρώμικα παίζουν κι αυτοί προκειμένου να τους νικήσουμε. Και ξαναλέω ότι η πραγματική πρόκληση είναι όταν θα έχουμε νικήσει να μη γίνουμε σαν αυτούς και να μην ξεχάσουμε γιατί τους αντικαταστήσαμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Έλεγα να παίξουμε όσο βρώμικα παίζουν κι αυτοί προκειμένου να τους νικήσουμε. Και ξαναλέω ότι η πραγματική πρόκληση είναι όταν θα έχουμε νικήσει να μη γίνουμε σαν αυτούς και να μην ξεχάσουμε γιατί τους αντικαταστήσαμε. :)

Λες ότι γίνεται να βουτηχτείς στη βρωμιά και να μη λερωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...