Jump to content

Γυρίστε Τους Την Πλάτη


Recommended Posts

 

Ερώτηση: Έχεις κατέβει καθόλου Σύνταγμα (ή σε συγκέντρωση ή/και γενική συνέλευση άλλης πόλης, αν δε μένεις Αθήνα)?

 

 

 

 

Φίλε μου Αθήνα μένω. Σύνταγμα δεν έχω κατέβει λόγω των όσων ανέφερα. Τα ίδια που αναφέρει και ο Grey πάνω κάτω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος. Είμαι ενεργό μέλος κόμματος που συμμετέχει κανονικά στις εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Πόσο σίγουρος είσαι ότι το αεροπλάνο έπεσε μόνο του και ότι όλοι αυτοί οι θάνατοι είναι όπως σου είπαν;

 

 

Το αεροπλάνο δεν πέφτει μόνο του. Θα πρέπει να υπάρξει κάποια βλάβη για να πέσει. Η βλάβη αυτή μπορεί να προκληθεί είτε από αμέλεια είτε ηθελημένα. Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω ότι προκλήθηκε ηθελημένα. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι δε ξέρω κατά πόσο η συμμαχία με κάποια μεγάλη δύναμη θα ήταν σε θέση να αποτρέψει αυτό το γεγονός.

 

Θα ήθελα επίσης να σου πω ότι συμφωνούμε στα πιο πολλά. Το θέμα είναι ότι για να υλοποιηθούν τα όσα προτείνεις χρειάζεται και άφθονο ρευστό εκτός από γερό στομάχι. Αυτό που θα μπορούσε να βρεθεί;

Edited by dortias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις είδα το παρακάτω κείμενο. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αν είναι ραδιο-αρβύλα και προπαγάνδα που ανακοινώθηκε για να προκαλέσει συγκεκριμένα αισθήματα, εντυπώσεις κλπ και να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα συμφέροντα, είναι όμως σημαντικό:

Tα περί οικονομικών δολοφόνων είναι γνωστά.

Συνωμολογιακά και αυτά.Τελικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πόσα απο αυτά είναι συνωμοσιολογικά και πόσα όχι.

Όπως αποδυκνείεται με την πάροδο του χρόνου τα 90% είναι αληθινά.

Το θέμα είναι αν ένας πρωθυπουργός εκβιάζεται θα πρέπει να έχει τα κότσια να βγάλει διάγγελμα και αντί να λέει τις π@π@ριές που ακούσαμε και εχθές,να βγει και να πει ότι εκβιάζεται ανοιχτά στον λαό.Αυτό έκανε ο πρωθυπουργός του Ισημερινού πριν λίγα χρόνια,και δικαιώθηκε.Θα πρέπει να διακινδυνέψει και την ζωή του.Αυτό σημαίνει ηγέτης.

Προφανώς όμως προτιμάνε την ησυχία τους και έτσι πολλές υποθέσεις καταλήγουν στα συρτάρια της συνωμοσιολογίας και μετά τρέχα γύρευε...

 

Δυστυχώς είναι αλήθεια όπως τα λέτε. ΔΕΝ είναι προπαγάνδα. Τρεις φορές οι Αμερικάνοι - επί Καραμανλή - μας έσκαψαν το λάκκο ως χώρα και τις τρεις μας προειδοποίησαν οι Ρώσοι. Τα ξέρω εδώ και πολλά χρόνια... Για αυτό και λέω ότι όποιοι πάρουν την απόφαση να αναλάβουν να σώσουν την Ελλάδα, πρέπει να είναι έτοιμοι για χοντρό παιχνίδι...

 

Η μεγαλύτερη πρόκληση αυτών των σκουληκιών ΔΕΝ ήταν η δολοφονία Καραμανλή - το σχεδίαζαν και αυτό - αλλά η προετοιμασία αυτονομιστικού κινήματος στην Κρήτη... Διαρκώς εκβιάζουν και απειλούν και κάποιος πρέπει να τους δώσει να καταλάβουν ότι δε μιλάνε με την Ουλουμπούρα... Δεν τολμάνε ούτε να πάνε να συλλάβουν Τούρκους στη Θράκη που έχουν υψώσει τούρκικες σημαίες...

Link to comment
Share on other sites

Το αεροπλάνο δεν πέφτει μόνο του. Θα πρέπει να υπάρξει κάποια βλάβη για να πέσει. Η βλάβη αυτή μπορεί να προκληθεί είτε από αμέλεια είτε ηθελημένα. Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω ότι προκλήθηκε ηθελημένα. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι δε ξέρω κατά πόσο η συμμαχία με κάποια μεγάλη δύναμη θα ήταν σε θέση να αποτρέψει αυτό το γεγονός.

 

Φαντάσου το εξής σενάριο: Πάνε πράκτορες της CIA και σκοτώνουν ένα Ρουμάνο κομησάριο πώς νομίζεις ότι θα αντιδρούσαν οι Σοβιετικοί; Εγώ θα έστελνα την KGB να φάει έναν Άγγλο βουλευτή... Η προστασία αυτή στην περίπτωση Ωνάση δεν ήταν εφικτή λόγω Γιάλτας, που τώρα δεν ισχύει πια γιατί την έχουν παραβιάσει οι Αμερικάνοι.

 

 

Θα ήθελα επίσης να σου πω ότι συμφωνούμε στα πιο πολλά. Το θέμα είναι ότι για να υλοποιηθούν τα όσα προτείνεις χρειάζεται και άφθονο ρευστό εκτός από γερό στομάχι. Αυτό που θα μπορούσε να βρεθεί;

 

Είπα ότι αυτό είναι παιχνιδι προτίστως εγκεφαλικό και όχι σκοτωμών... Το πού θα βρεθούν τα χρήματα είναι μέρος του παιχνιδιού. Για τις υπερδυνάμεις ακόμα και το χρέος της χώρας είναι ψιλά που τα έχουν ήδη προσφέρει. Το "ρευστό" σου είναι πολύ λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου το εξής σενάριο: Πάνε πράκτορες της CIA και σκοτώνουν ένα Ρουμάνο κομησάριο πώς νομίζεις ότι θα αντιδρούσαν οι Σοβιετικοί; Εγώ θα έστελνα την KGB να φάει έναν Άγγλο βουλευτή... Η προστασία αυτή στην περίπτωση Ωνάση δεν ήταν εφικτή λόγω Γιάλτας, που τώρα δεν ισχύει πια γιατί την έχουν παραβιάσει οι Αμερικάνοι....

Καφενείον Η ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αθήνα μένω. Σύνταγμα δεν έχω κατέβει λόγω των όσων ανέφερα. Τα ίδια που αναφέρει και ο Grey πάνω κάτω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος. Είμαι ενεργό μέλος κόμματος που συμμετέχει κανονικά στις εκλογές.

Καλά, το τελευταίο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, μπορεί κάποιος να είναι πολιτικοποιημένος και χωρίς να είναι μέλος σε κάποιο κόμμα.

Όσα ανέφερες για το Σύνταγμα είναι σωστά, αλλά είναι ένα μέρος της συνολικής εικόνας. Θα μπορούσες να περάσεις κάποια στιγμή μια βόλτα για να αποκτήσεις μια ακόμα καλύτερη οπτική του τί συντελείται στην πλατεία.

Επίσης, σκέψου το ότι αν ο κόσμος κατέβαινε Σύνταγμα μόνο για να μουντζώσει, να φωνάξει και να εκτονωθεί, θα είχε βαρεθεί μέχρι τώρα και το Σύνταγμα θα είχε αδειάσει. Ναι, κατεβαίνουν και τέτοιοι, αλλά κατεβαίνουν και άλλοι που πλέον συμπληρώνουν 3 εβδομάδες παρουσίας εκεί (τρεις εβδομάδες δεν είναι λίγο για έναν έλληνα που βαριέται εύκολα και πάντα έχει κάτι να κάνει).

Συζητούν, έχουν ωραίες απόψεις και προτάσεις, ακολουθούν αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες, λαμβάνουν αποφάσεις κτλ.

Δεν σου λέω ότι όλο αυτό το φαινόμενο είναι αψεγάδιαστο ή αρκετό για να επιφέρει από μόνο του αλλαγές, αλλά σίγουρα είναι σημαντικό. Συνεπώς προτείνω να μην το υποτιμάς και να μην το απορρίπτεις τόσο ελαφρά τη καρδία.

Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο Πλατείας Συντάγματος 15 Ιουνίου

 

 

γιατί υπάρχουν και Έλληνες με μαγκιά και αξιοπρέπεια..μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγοι δυστυχώς... και, ακόμη πιο δυστυχώς, κανένας από αυτούς δεν είναι ούτε στην ηγεσία, ούτε στα σώματα ασφαλείας.

 

 

 

Φίλος, που ήταν από την αρχή ως το τέλος χθες στην απεργιακή κινητοποίηση, περιέγραψε ιδιαίτερα γραφικά κάποια γεγονότα... μεταφέρω τα λόγια του αυτούσια:

 

 

 

 

"Scenario #1. Είσαι η αστυνομία. Oι παρακρατικοί τσάτσοι πετάνε πέτρες στα ΜΑΤ στην κορυφή της Ερμού, ενώ ο κόσμος στην πλατεία Συντάγματος χορεύει Ξυλούρη ειρηνικά. Κάποιοι από τους Αγανακτισμένους επιχειρούν να προσεγγίσουν και να πιάσουν τους κουκουλοφόρους, οι οποίοι απαντούν με την άσκηση λεκτικής και σωματικής βίας προς τους διαδηλωτές. Τι κάνεις:

 

Α) Υποχωρείς προκειμένου να απομακρυνθούν οι κουκουλοφόροι από την πλατεία, και ύστερα κατόπιν συντονισμού τους κυκλώνεις.

 

Β) Πετάς χημικά στους κουκουλοφόρους.

 

Γ) Συνεργάζεσαι με τους Αγανακτισμένους για την σύλληψη των κουκουλοφόρων.

 

Δ) ΠΕΤΑΣ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ.

 

Η αστυνομία επέλεξε το "Δ".

 

 

Scenario #2. O κόσμος υποχωρέι από το κέντρο της πλατείας, και μαζεύεται είτε γύρω από την είσοδο του Μετρό είτε κάτω από το Μεγάλη Βρετανία. Οι παρακρατικοί τσάτσοι συνεχίζουν να προκαλούν τα ΜΑΤ από την πλατεία. Τι κάνεις:

 

Α) Υποχωρείς για να μην λουστεί άλλα χημικά ο απλός λαός.

 

Β) Κάνεις ντου στους κουκουλοφόρους.

 

Γ) ΑΓΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ, ΕΝΩ ΠΕΤΑΣ ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

 

Η αστυνομία επέλεξε το "Γ".

 

Scenario #3 και φαρμακερό. Ο κόσμος για να αποφύγει την αποπνικτική ατμόσφαιρα από την πρωτοφανή χρήση χημικών, καταφεύγει στο εσωτερικό του σταθμού του Μετρό. Οι κουκουλοφόροι παραμένουν στους γύρω δρόμους. Τι κάνεις:

 

Α) Καταδιώκεις τους κουκουλοφόρους.

 

Β) Υποχωρείς.

 

Γ) ΠΕΤΑΣ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ.

 

Η αστυνομία επέλεξε το "Γ".

 

 

Απλά για να ξέρουμε τι ακριβώς συνέβη. Η αστυνομία είχε εντολή να διαλύσει την συγκέντρωση ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, και συνέβαλαν και σε αυτό τα ανήλικα παρακρατικά περιττώματα με τις κουκούλες, τα οποία ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ διάλεξαν ΣΗΜΕΡΑ να εμφανιστούν μετά από 20 μέρες.

 

ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΗ ΝΙΚΗ κόντρα στο παρακράτος το ότι ο κόσμος δεν υποχώρησε από την πλατεία και παρέμεινε εκεί λουσμένος με ληγμένα χημικά. Δεν σας χάλασε ρε τσογλάνια."

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δεν είναι όλοι βλάκες που κάνουν ότι ακούνε στο Μάκη και στο Λάκη, κάποιοι διαμαρτύρονται και πιστεύουν στη διαμαρτυρία. Εγώ λέω απλά ότι δεν έχει νόημα η διαμαρτυρία όταν επάνω είναι κάποιοι που δεν σε εκπροσωπούν, άρα δε σου δίνουν καμιά σημασία. Αυτοί όλοι πιστεύουν σε αυτό που κάνουν, ΑΛΛΑ απλούστατα κάνουν λάθος και χάνουν τον καιρό τους. Εκτός και αν μπούνε μέσα στη Βουλή και τους λιώσουνε... αλλά όπως είπα αυτό δεν πρόκειται να γίνει γιατί δεν υπάρχει ο αρχηγός που θα τους πει "ορμίστε μέσα και λιώστε τους". Ότι άλλο κι αν κάνουν, όσες φορές και αν συγκρουστούν με τα ΜΑΤ, ουσιαστικό πολιτικό αποτέλεσμα πέραν της ηθικής απονομιμοποίησης της κυβέρνησης, δεν υπάρχει. Απλά η κυβέρνηση δεν θα μπορεί να λέει ότι έχει την λαϊκή εντολή.

 

Μόνες λύσεις είναι ή η επανάσταση όπως την περιγράφω πιο πάνω, ή οι εκλογές με πολλά - και όχι μόνο ένα - νέα κόμματα και μαζική συμμετοχή των πολιτών.

 

Μπορεί κάποιος από τους υποστηρικτές των αγανακτισμένων να μου πει άλλη τρίτη λύση; Μπορεί να μου πει με λογικά επιχειρήματα πώς με τις μούτζες και τις φωνές θα πέσει μια κυβέρνηση που αδιαφορεί για τη γνώμη μας; Απαντήστε μου σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε irenicus, επειδή ήμουν κι εγώ ακριβώς εκεί όπου ξεκίνησαν τα επεισόδια, οφείλω να σου πω πως τα ΜΑΤ δεν προσγειώθηκαν ως δια μαγείας στο Σύνταγμα χτες.

 

Ήρθαν από τη Σταδίου και κατευθύνθηκαν προς την Περικλέους οριοθετώντας ξεκάθαρα το πρώτο κομμάτι της συγκέντρωσης που ήθελαν να σπάσουν. Στη συνέχεια ακολούθησαν οι συνάδελφοί τους, οι ασφαλίτες, με τις κουκούλες και τις πέτρες, όπου ξεκίνησαν το παιχνίδι "κλέφτες κι αστυνόμοι", την κλασική πλέον συνταγή της ελ.ας. για τη διάλυση μιας συγκέντρωσης.

Έτσι, τα ΜΑΤ κινούνταν σε όποιο κομμάτι της συγκέντρωσης ήθελαν να διαλύσουν, συμπαραρασύροντας τους συναδέλφους τους στις τύποις συγκρούσεις, ώστε να κάνουν χρήση χημικών και να απομακρύνουν τον κόσμο από την πλατεία.

Αυτό έγινε διώχνοντας τον κόσμο πρώτα στη Σταδίου και μετά στην Πανεπιστημίου, κι έτσι πλέον υπήρχε αρκετός χώρος για να ελέγξουν (=να διαλύσουν) στο κύριο σώμα της συγκέντρωσης στην πλατεία Συντάγματος.

Μέσα σε μισή ώρα είχαν σπάσει το μεγαλύτερο μέρος της συγκέντρωσης στο Σύνταγμα.

Είναι ξεκάθαρο πως δεν ήθελαν να απωθήσουν τους κουκουλοφόρους, γιατί αν ήθελαν κάτι τέτοιο θα μπορούσαν εύκολα να τους διώξουν προς τη Σταδίου που εκείνη την ώρα ήταν σχεδόν άδεια. Αντιθέτως, ο στόχος τους ήταν να πηγαίνουν πέρα-δώθε στο Σύνταγμα για να διαλύσουν το συγκεντρωμένο πλήθος - κάτι που κατάφεραν, παρ' όλο που στη συνέχεια ο κόσμος επέστρεψε.

 

Χρήση χημικών δεν έκαναν μόνο μέσα στο Μετρό, αλλά και δίπλα σε ασθενοφόρο στη Σταδίου, την ώρα που προσπαθούσε να παράσχει πρώτες βοήθειες σε τραυματίες.

 

Επίσης, αυτό που δεν ακούστηκε πολύ αλλά ήταν πολύ πιο προκλητικό, ήταν μια συνεχώς αυξανόμενη πομπή από μηχανάκια της ομάδας "Δίας" που εντελώς απροκάλυπτα και με ξεκάθαρα προκλητικές διαθέσεις, έκαναν κύκλους μαρσάροντας και επιδεικνύοντας γκλοπς και σιδερένιους λοστούς στην Αμαλίας, απέναντι σε διεσπασμένους διαδηλωτές που είχαν απομακρυνθεί από το Σύνταγμα για να συνέλθουν από τα χημικά.

 

 

ΥΓ: Να προσθέσω και το άξιο πολλών συγχαρητηρίων πνεύμα αλληλεγγύης που διακατέχει τους "αγανακτισμένους", εξίσου σημαντικό γνώρισμα πέρα από τη μαγκιά και την αξιοπρέπεια που προαναφέρθηκε.

Να 'ναι καλά η συμπαθέστατη κυρία που μας βούτηξε από την πλατεία, μιας και δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε τα μάτια μας από τα χημικά, και μας πάστωσε στο μαλόξ για να συνέλθουμε. Δε νομίζω να διαβάζει αβάπτιστο αλλά όπως και να 'χει, την ευχαριστούμε πολύ.

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά...

Γιατί είμαστε "προγραμματισμένοι" να δρούμε και να αντιδρούμε σύμφωνα με το "σύστημα" (που τώρα δεν χωνεύουμε, αλλά δεν ξέρουμε και άλλο πέρα από αυτό.)

Κι άμα πάμε να το δούμε αλλιώς θεωρείται "απολιτίκ".

Κακώς λέει κάποιος ότι δεν είναι πολιτικοποιημένος. Είναι αλλά το σύστημα του έμαθε να νομίζει για τον εαυτό του ότι δεν είναι ΕΚΤΟΣ και αν αναγνωρίζει σ' αυτό που είναι τις προδιαγραφές που το ίδιο το σύστημα ορίζει!

π.χ. Πολιτικοποιημένος είμαι, αλλά δεν είμαι κομματικοποιημένος οπότε το σύστημα που ορίζει την "πολιτικοποίηση" κομματικά και μόνο όχι μόνο με θεωρεί "απολιτικ" αλλά θέλει να μου επιβάλλει το να το νομίζω κι εγώ για τον εαυτό μου.

Όταν έγραφα "γυρίστε τους την πλάτη" και γι' αυτό μιλούσα.

Υπάρχει ένα Σύστημα Ελέγχου που μέσα σ' αυτό ζούμε. Μας εξυπηρετεί και το εξυπηρετούμε, αλλά φαίνεται ότι αυτό μας εκμεταλλεύεται περισσότερο απ' όσο το εκμεταλλευόμαστε εμείς.

Έτσι αν θέλουμε να το σταματήσουμε, αν δεν μας αρέσει, θα πρέπει να "βγούμε" από το σύστημα αυτό (που περιλαμβάνει πολιτικούς, μίντια, συνδικαλιστές, και άλλους που αντί για επάγγελμα έχουν επιλέξει "λειτούργημα!!!"

Κάποια στιγμή - αν απομακρυνθούν αρκετά "εξαρτήματα" - θα καταρρεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαστε "προγραμματισμένοι" να δρούμε και να αντιδρούμε σύμφωνα με το "σύστημα" (που τώρα δεν χωνεύουμε, αλλά δεν ξέρουμε και άλλο πέρα από αυτό.)

Κι άμα πάμε να το δούμε αλλιώς θεωρείται "απολιτίκ".

Κακώς λέει κάποιος ότι δεν είναι πολιτικοποιημένος. Είναι αλλά το σύστημα του έμαθε να νομίζει για τον εαυτό του ότι δεν είναι ΕΚΤΟΣ και αν αναγνωρίζει σ' αυτό που είναι τις προδιαγραφές που το ίδιο το σύστημα ορίζει!

π.χ. Πολιτικοποιημένος είμαι, αλλά δεν είμαι κομματικοποιημένος οπότε το σύστημα που ορίζει την "πολιτικοποίηση" κομματικά και μόνο όχι μόνο με θεωρεί "απολιτικ" αλλά θέλει να μου επιβάλλει το να το νομίζω κι εγώ για τον εαυτό μου.

Όταν έγραφα "γυρίστε τους την πλάτη" και γι' αυτό μιλούσα.

Υπάρχει ένα Σύστημα Ελέγχου που μέσα σ' αυτό ζούμε. Μας εξυπηρετεί και το εξυπηρετούμε, αλλά φαίνεται ότι αυτό μας εκμεταλλεύεται περισσότερο απ' όσο το εκμεταλλευόμαστε εμείς.

Έτσι αν θέλουμε να το σταματήσουμε, αν δεν μας αρέσει, θα πρέπει να "βγούμε" από το σύστημα αυτό (που περιλαμβάνει πολιτικούς, μίντια, συνδικαλιστές, και άλλους που αντί για επάγγελμα έχουν επιλέξει "λειτούργημα!!!"

Κάποια στιγμή - αν απομακρυνθούν αρκετά "εξαρτήματα" - θα καταρρεύσει.

 

Το απολιτίκ βολεύει αυτούς που δε θα έχουν αντίπαλο και θα παραδώσουν τις έδρες και τα υπουργεία στα παιδιά τους σαν να είχαμε βασιλεία. Δεν τους νοιάζει πόσα εξαρτήματα θα βγουν, δεν τους ρίχνεις με την παθητική αντίσταση, τους ρίχνεις μόνο με τον τρόπο που λέω. Με ένα αντι-σύστημα που θα τους νικήσει. Το αν είναι δυνατόν ή αδύνατον να το συζητήσουμε αλλά είναι ο μόνος τρόπος. Να τους αντιμετωπίσεις νόμιμα στις εκλογές και να τους νικήσεις. Δε γίνεται αλλιώς. Η κοινή λογική αυτό λέει...

 

Το σύστημα ελέγχου που μας ΕΚΒΙΑΖΕ για να το εξυπηρετούμε σε καμία περίπτωση δε μας εξυπηρετούσε. Πρόσεξε τι γίνεται: Έρχεται ο αλήτης του κερατά και σου λέει "Ήρθες στο πολιτικό μου γραφείο και σου βρήκα δουλειά και σου νομιμοποίησα και το αυθαίρετο. Τι θες και μουτζώνεις τώρα; όταν ερχόσουν δε με μούτζωνες, σωστά;". ΛΑΘΟΣ!!! Γιατί αυτές είναι οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ του κράτους απέναντι στους πολίτες. Ναι καλά άκουσες. Είναι υποχρέωση του κράτους να σου βρει δουλειά όταν είσαι άνεργος. Είναι υποχρέωση του κράτους να σου βρει στέγη όταν δεν έχεις πρώτη κατοικία και αδυνατείς με το εισόδημά σου να αποκτήσεις. Έτσι λοιπόν καλά του κάνεις και τον μουτζώνεις γιατί αυτό ΔΕΝ ήταν εξυπηρέτηση, ήταν εκβιασμός. Το δεχόσουν για να επιβιώσεις. Δεν πήγες για να σου δώσει μεγαλύτερη θέση απ' αυτή που είχες, ούτε πήγες για να σου φτιάξει βίλα μέσα στο δάσος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι άνθρωποι που ορίζουν τα πράγματα, είναι οι Ιδέες. Οι άνθρωποι είναι απλά όργανα και φορείς τους.

Μία Ιδέα υπερίσχυσε πριν μερικές χιλιετίες και όρισε την μορφή της Ανθρωπότητας μέχρι σήμερα.

Η Ιδέα αυτή ήταν ασήμαντη τότε, αλλά παλιά. Απειλήθηκε θανάσιμα από μία νεογέννητη λαμπρή Ιδέα, που χτυπούσε τον πυρήνα της. Σε μία προσπάθεια απόγνωσης για να επιβιώσει, αντιστάθηκε με σθένος , στην νέα Ιδέα που εξαπλωνόταν ταχύτατα στον τότε γνωστό κόσμο. Η νέα Ιδέα χτυπήθηκε και η παλαιά, από ασήμαντη που ήταν, τελικά υπερίσχυσε σε όλη την Ανθρωπότητα.

Η λαμπρή Ιδέα όμως ζεί ακόμα και είναι το ίδιο θανάσιμη όπως όταν μισήθηκε- και μισιέται ακόμα - τόσο πολύ.

Η παλιά Ιδέα πεθαίνει και χάνει έδαφος. Οι ύπουλοι τρόποι και ο ευνουχισμός που χρησιμοποιεί για να διαδίδεται, είναι τα μέσα που την καταστρέφουν και την στειρώνουν.

Η αντιγνώση και η αντιπαιδεία πλέον είναι αναποτελεσματικές.

Σύντομα, άλλη Ιδέα θα επικρατήσει και ο κόσμος θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι άνθρωποι που ορίζουν τα πράγματα, είναι οι Ιδέες. Οι άνθρωποι είναι απλά όργανα και φορείς τους.

Μία Ιδέα υπερίσχυσε πριν μερικές χιλιετίες και όρισε την μορφή της Ανθρωπότητας μέχρι σήμερα.

Η Ιδέα αυτή ήταν ασήμαντη τότε, αλλά παλιά. Απειλήθηκε θανάσιμα από μία νεογέννητη λαμπρή Ιδέα, που χτυπούσε τον πυρήνα της. Σε μία προσπάθεια απόγνωσης για να επιβιώσει, αντιστάθηκε με σθένος , στην νέα Ιδέα που εξαπλωνόταν ταχύτατα στον τότε γνωστό κόσμο. Η νέα Ιδέα χτυπήθηκε και η παλαιά, από ασήμαντη που ήταν, τελικά υπερίσχυσε σε όλη την Ανθρωπότητα.

Η λαμπρή Ιδέα όμως ζεί ακόμα και είναι το ίδιο θανάσιμη όπως όταν μισήθηκε- και μισιέται ακόμα - τόσο πολύ.

Η παλιά Ιδέα πεθαίνει και χάνει έδαφος. Οι ύπουλοι τρόποι και ο ευνουχισμός που χρησιμοποιεί για να διαδίδεται, είναι τα μέσα που την καταστρέφουν και την στειρώνουν.

Η αντιγνώση και η αντιπαιδεία πλέον είναι αναποτελεσματικές.

Σύντομα, άλλη Ιδέα θα επικρατήσει και ο κόσμος θα αλλάξει.

 

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...