Jump to content

Γυρίστε Τους Την Πλάτη


Recommended Posts

Η πολιτικοποίηση από μόνη της δεν αποτελεί αποσταθεροποιητικός παράγοντας για την κοινωνία, μιλώντας πάντα για την ευρεία έννοια της πολιτικής και όχι για τον κομματικό παράγοντα. Ίσα-ίσα που για να μπορείς να προτείνεις μια ουσιαστική αλλαγή ή έναν ουσιαστικό πολιτικό στόχο πρέπει να είσαι πολιτικά συνειδητοποιημένος - και δυστυχώς ελάχιστοι πολίτες είναι.

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Γιατί αυτοί το πήγανε στον κομματικό παράγοντα. Aν ένα αγνό κίνημα δυσαρέσκειας της κοινωνίας (γιατί θίγονται όλοι από την πολιτική της κυβέρνησης – τρόϊκας) το εμπλέξεις σε πολιτικές κομμάτων που προσπάθησαν να ελέγξουν το όλο κίνημα, τότε χάνει το νόημα του και αυτομάτως μετατρέπεται σε κάτι άλλο.Εγώ βγάζω απο την μέση την πολιτική της κυβέρνησης που μου πλασάρουν τα ΜΜΕ , βγάζω και αυτά που λένε οι Ίδιοι οι πολιτικοί απο την μέση και βλέπω τι κάνουν. Και η γραμμή μέσα στην βουλή είναι μία. Άσε το τι λένε όλοι γύρω γύρω. Το τι κάνουν είναι αυτό που μετράει για μένα.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άσχετα με το κίνημα δυσαρέσκειας... δεν νομίζω η γραμμή της Βουλής να είναι μία...

 

 

...και σίγουρα χωρίς την πολιτικοποίηση και την κομματοποίηση δεν υπάρχει προώθηση ιδεών...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν οι μεσαία τάξη καταρρέει ! Δείτε το άρθρο στο λινκ .

http://networkedblogs.com/oxbB0

 

Πέρασε ένας μήνας από το προηγούμενο ποστ . Και που βρισκόμαστε σήμερα ? Προφανώς στα ίδια (όσων αφόρα τους πολιτικούς-κόμματα) !

 

Και οι κοινωνία τη κάνει (?) . Άλλοι ψάχνουν την εύκολη λύσει (π.χ. ληστείες ,Βλέπεται την μεγάλη ληστεία στο αεροδρόμιο ) . Άλλοι βρίσκουν τη λύσει της άτακτης φυγής (μεταναστεύουν ή σχεδιάζουν αυτό να κάνουν) . Μερική την ψευτο-παλεύουν και ουσιαστικά περιμένουν το τέλος (όποιο και αν είναι αυτό . Π.Χ. πτώχευση , πόλεμος , επανάσταση , κ.α. ) . Τέλος υπάρχει και μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων που τα παίζουν όλα ή τίποτα (φυσικά ξέρουν πως είναι πολύ πιθανόν να αποτύχουν , ακόμη και να πεθάνουν στην προσπάθεια ! Αλλά όπως μαθαίνουμε και στα οικονομικά οποιαδήποτε προσπάθεια κέρδους πάντα έχει μεγάλοι πιθανότητα αποτυχίας ! ) . whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πουφφφφ , πάλι εγώ θα κάνω ποστ ….

 

 

2 εβδομάδες πέρασαν και οι εξέλιξης τρέχουν!

 

Είχαμε πριν μια εβδομάδα τον θάνατο διαδηλωτή, και ίσως πιθανή δολοφονία του.

 

Σήμερα στην Θεσσαλονίκη όπου ήμουν και εγώ παρόν έγινε κάτι πολύ θετικό . Ο λαός επιτέλους κατά μια έννοια συνεργάστηκε , ακόμη και το ΠΑΜΕ με Ακροδεξιούς και ποδόσφαιρο βλαμμένους(!) . Ο κοινός στόχος όλων η εκδίωξη κάτι πολιτικών και άλλων , ψευδό τοπικών αρχόντων! Τελικά η επιχείρηση είχε με μεγάλη επιτυχία και οι προδότες και κλεφτές τραπήκαν σε ατακτεί φύγει !

 

Το πολύ καλό εκεί ήταν ότι οι αστυνομία, φέρθηκε πολύ ανθρώπινα και σωστά ! Δεν ακλούθησε την γνωστή τακτική χτυπάτε στο ψαχνό . Αντίθετα κράτησε μια ουδέτερη στάση και αυτό είναι ένα πολύ θετικό βήμα. (Μακάρι κάποια μέρα να τους δούμε να περνάστο άλλο άκρο και να κάνουν στην άκρη για να περάσει ο κόσμος και να δήξει την αγάπη(?)του στους πολιτικούς .

 

 

Παρόμοια σκηνικό ακλούθησε και σε πολλές άλλες περιοχές της χώρας , απλά η Θεσσαλονίκη είχε σήμερα τα πρωτια στον αγώνα του έθνους !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σαν ταινία μοιάζει πλεον.

Επίθεση των anonymous στο Υπουργείο Δικαιοσύνης

 

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Σαν ταινία μοιάζει πλεον.

Επίθεση των anonymous στο Υπουργείο Δικαιοσύνης

 

 

Μπράβο στους Anonymous . clapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gifclapping.gif(8 εκατομμύρια Likes τους αξίζουν !)

 

Πλάκα πλάκα , πραγματικά σαν ταινία ! Και τη ταινία θρίλερ !vb_scared.gif

Άραγε υπάρχει καμία μικροσκοπική ελπίδα στο τέλος της ταινίας επιβιώσουν οι καλοί(εμείς δηλαδή που το αξίζουμε κιόλας) ή κοινός …..mellow.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ισως απο τις ελαχιστες φορες που θα μιλησω για πολιτικα γιατι πολυ απλα το παιχνιδι δεν το κατεχω....

 

Δεν με ενδιεφερε ποτε γιατι μου εφερνε ανακατωσουρα και τα εχανα σε αυτους τους λαβυρινθους που δημιουργουσαν.

 

Ομως οπως ολοι τον τελευταιο καιρο θελοντας και μη εχω μπει ενεργα (σχεδον) στο παιχνιδι της πληροφορισης και εχω αηδιασει.

 

 

Greys σωστα αυτα που λες , κατα ενα μεγαλο μερος , αλλα απο οτι καταλαβαινω η δουλεια σου οπως και πολλους αλλους που γνωριζω ειναι στον οικονομικο τομεα απανω.... Ειναι ο λογος που υπαρχουν συγκεκριμμενοι ανθρωποι σε συγκεκριμμενα ποστα και δουλειες , δεν μπορουν ολοι να γνωριζουν ολα. Πες μου εσυ που εβλεπες πριν 40 χρονια να πηγαινει η δουλεια εδω που εχει φτασει σημερα , γιατι δεν εκανες κατι; Περιμενες να ερθει η στιγμη να πεις εγω το ξερα ; Μπραβο σου; (Δεν σε ειρωνευομαι ουτε σε κατηγορω ισα ισα το αντιθετο) ειναι ευλογες ερωτησεις. Το να τα πεις στον γειτονα, στον φιλο, δεν πιανει θα ηταν μια απλη συζητηση στο καφενειο ετσι για να εχουμε κατι να λεμε.

Εχω αρκετους φιλους που ασχολουνται με τον οικονομικο τομεα αλλα μολις τελευταια ακουσα να λενε , το ξεραμε. Θα μου πεις ισως επειδη δεν σε ενδιεφεραν , θα σου πω λαθος γιατι με ενδιεφεραν , αλλα δεν ακουσα κανεναν τους να πει το παραμικρο , δεν ειδα κανεναν τους να πολεμαει το κατεστημενο και αυτο που πηγαινε τοτε να γινει και γινεται τωρα. Δεν ειδα ενημερωση, κατι, μια κινηση. Αν στο να γραψουμε στην εφημεριδα της κυβερνησεως η να στειλουμε τα παραπονα μας στο υπουργειο η τροπους λυσεις , εξυπνοι ανθρωποι θελουμε να λεμε οτι ειμαστε , θα επρεπε να ξερουμε οτι δεν θα πιασει , αφου ενας γνωστης θα καταλαβαινε τα σχεδια τους, αρα η κινηση του δεν θα ηταν προς τα εκει

 

 

ΑΥτο που καταλαβαινω ειναι οτι το σχεδιο τους ειναι πολυ καλα οργανωμενο, και βεβαια μεσα στα σχεδια εχουν βαλει και την εξεργεση του λαου και την αποχαυνωση του, λετε να μην το ξεραν αυτο και να μην εχουν κανει ειδικο σχεδιο; Να μην εχουν προβλεψει πολλες κινησεις των απλων ανθρωπων και λαων.

 

Τα πλοκαμια τους εχουν εξαπλωθει παντου, το σχεδιο τους καλα μελετημενο. Οτι και να κανουμε εχουν λαβει τα μετρα τους οχι μονο να το διαλυσουν αλλα πρωτα να το βρωμισουν με σκοπο ακομα μια φορα την απογοητευση του λαου οτι ειναι ανικανος να κανει κατι.

 

Μας κλεβουν εν ψυχρο , μας κοροιδευουν και το χαιρονται , μας ρουφουν και καθομαστε , καθομαι, ειμαστε αξιολυπητοι.

 

Δεν ξερω ποιες ειναι οι λυσεις. ειμαι πολυ μικρη (οχι σε ηλικια :whistling2: ) για να καταλαβω τι γινεται ακριβως και να ξεμπερδεψω το κουβαρι..

 

Εχω καταλαβει οτι φοβουνται την συλογικοτητα και την ενωση, οχι απλως το φοβουνται αλλα το τρεμουν.

 

Συλογικοτητα εννωω σε ολα τα επιπεδα, ακομα και στην τεχνη και θα συμφωνισω και με τον πανα. Εξαλλου σε φορουμ που ασχολειται με την τεχνη ειμαστε και βλεπουμε πολυ καλα οτι η συλογικοτητα η δεν ξερω πως αλλιως λεγεται φερνει καρπους. Εχουμε δει αφυπνισεις και ακουσει , λετε να γινεται τυχαια;

 

Παρολο που δεν ασχολουμε με την τεχνη αλλη ειναι η ερευνα μου, γνωριζω ομως τι μπορει να δημιουργισει η συλογικοτητα.

 

Δεν λεω οτι αυτη ειναι η μονη λυση αλλα ειναι μια απο τις λυσεις.

 

Καλοι οι ανωνυμοι (αν δεν αποδειχτει αλλο) καλη η φιλικη εταιρεια , αλλα δεν φτανουν και οχι ο καθενας μονος του. Να ξεσηκωθουμε ολοι μαζι να ενωθουμε με τους ανωνυμους , με την φιλικη εταιρεια και καθε τι που υπαρχει που ο στοχος ειναι η ελευθερια και να δρασουμε ολοι μαζι σαν ΕΝΑ.... Μην περιμενουμε ουτε απο αλλους , ουτε το μαννα εξ ουρανου, και να κανουμε μεγαλες συζητησεις μεσα απο φορουμ και καφενεια, και αυτα καλα ειναι αλλα εχουμε μεινει μονο εκει.

 

 

 

Δεν θα πολεμισω για ....... Πατριδα , πιστη , οικογενεια αλλα ......

 

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, και ΦΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ισως απο τις ελαχιστες φορες που θα μιλησω για πολιτικα γιατι πολυ απλα το παιχνιδι δεν το κατεχω....

 

Δεν με ενδιεφερε ποτε γιατι μου εφερνε ανακατωσουρα και τα εχανα σε αυτους τους λαβυρινθους που δημιουργουσαν.

 

Ομως οπως ολοι τον τελευταιο καιρο θελοντας και μη εχω μπει ενεργα (σχεδον) στο παιχνιδι της πληροφορισης και εχω αηδιασει....

Γι'αυτό θεωρώ τη μόνη λύση να τους γυρίσουμε την πλάτη - πρακτικά. Να κάνουμε κάτι που δεν το περιμένουν και που τους πονάει. Αλλά κι αυτό ακόμα όπως το κάνουν 30 σκόρπιοι άνθρωποι δεν πιάνει. Θέλει οργάνωση κι από εκεί χαλάει το πράμα. Catch-22. Γιατί ελέγχουν εφημερίδες, ειδησεογραφία, ράδιο/τιβι.

 

Νομίζω πως αν για μια μέρα μόνο κανείς δεν αγοράσει εφημερίδα, δεν ανοίξει τιβι/ράδιο, δεν κάνει τηλεφωνική κλήση, δεν ψωνίσει και πουλήσει. Η "ζημιά" (το μόνο που τους "πονάει") θα είναι τέτοια που δεν θα θέλουν δεύτερη μέρα ίδια.

 

Φυσικά τότε θα προβληθεί ο 'συναισθηματισμός'. "Πως θα ζήσουν τόσοι άνθρωποι". Όπως ζούνε και όσοι με τη δουλειά τους βοηθούν να τους κοροϊδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό θεωρώ τη μόνη λύση να τους γυρίσουμε την πλάτη - πρακτικά. Να κάνουμε κάτι που δεν το περιμένουν και που τους πονάει. Αλλά κι αυτό ακόμα όπως το κάνουν 30 σκόρπιοι άνθρωποι δεν πιάνει. Θέλει οργάνωση κι από εκεί χαλάει το πράμα. Catch-22. Γιατί ελέγχουν εφημερίδες, ειδησεογραφία, ράδιο/τιβι.

 

Νομίζω πως αν για μια μέρα μόνο κανείς δεν αγοράσει εφημερίδα, δεν ανοίξει τιβι/ράδιο, δεν κάνει τηλεφωνική κλήση, δεν ψωνίσει και πουλήσει. Η "ζημιά" (το μόνο που τους "πονάει") θα είναι τέτοια που δεν θα θέλουν δεύτερη μέρα ίδια.

 

Φυσικά τότε θα προβληθεί ο 'συναισθηματισμός'. "Πως θα ζήσουν τόσοι άνθρωποι". Όπως ζούνε και όσοι με τη δουλειά τους βοηθούν να τους κοροϊδεύουν.

 

Γιαυτο και δεν θα λειτουργισουν ποτε οι μοναδες. Ολες τους θα χαθουν κατω απο την λασπη

 

Πρεπει να λειτουργησουμε σαν ΕΝΑ............

 

 

 

Σε λιγο καιρο δεν θα ζει κανεις , θα ειμαστε ζωντανοι - νεκροι

Link to comment
Share on other sites

αλλα πρωτα πρεπει να αλλαξουμε οι ιδιοι

 

να ξεχασουμε αυτα που ξερουμε να τα αποβαλλουμε , εγωισμους και ατομικοτητες και να λειτουργισουμε σαν συνολο

 

με απλα λογια

 

αλλαγη συνειδητοτητας

 

αλλιως θα ξαναπαμε στα ιδια και η ιστορια θα επαναλαμβανεται ξανα και ξανα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...