Jump to content

Γυρίστε Τους Την Πλάτη


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το βιώνω :)

 

 

Δυστυχώς φίλε μου, όσο δε γίνεσαι πιο συγκεκριμένος, συμπέρασμα δε βγαίνει... Μπορείς τουλάχιστον να μας πεις ποια είναι η "παλιά ιδέα" για να καταλάβουμε κι εμείς τπτ; ΔΕ σου λέμε να μας πεις το "μεγάλο μυστικό", την καινούργια σου ιδέα, αν και μάλλον δε μου φαίνεται και τίποτα σπουδαίο. Δε μπορώ να ξέρω τι είναι, αλλά αν είναι τπτ με... υδροχόους, new age και τέτοια, ξέχνα το... Είναι άλλο που ισχύει και άλλο νομίζουν εκείνοι. Άσε που μερικοί απ' αυτούς υπάρχουν για πολιτικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Η Ιστορία γράφει..

Αλλά δεν ξυπνήσαμε ακόμα.

Κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ δυσκολο αν όχι αδύνατον,

να ξεφύγουμε από τη θλιβερή μας φύση και νοοτροπία.

Είμαι σχεδόν καθημερινά στο σύνταγμα και σχεδον καθημερινά απογοητεύομαι.

Απογοητεύομαι από τους εαυτούς μας.

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι μας έχουν φυτέψει στο κεφάλι μας,

αλλά ξέρω σίγουρα πως αυτό το κάτι έχει βαθυές ρίζες..

Δεν γίνονται έτσι οι αλλαγές, φίλε μου.

Όχι όταν φωνάζουν 50-100-200 άτομα και γύρω-γύρω να έχει στηθεί πανηγυράκι..

Όχι όταν όλα θυμίζουν festival κι όχι επανάσταση.

Σουβλάκια, μπύρες, καλαμπόκια και άνθρωποι που κάνουν χρυσές δουλειές,

πουλόντας λέιζερ(!!!)

Και ακριβώς από κάτω στην πλατεία,

κάμποσοι αριστεροί και αριστεριστές να βγάζουν το άχτι τους,

με επαναστατική κατά τ'άλλα διάθεση και συμπεριφορά,

μιας και δεν μπόρεσαν τοοοόσα χρονια να μαζέψουν έστω τους μισούς.

Και το χειρότερο τα 100-200 άτομα που κρατούν ζωντανή την όποια ελπίδα για αλλαγή,

με φωνή, με παλμό κι όχι με επαναστατικά happenings,

να χωρίζονται σε ομάδες και η μια να καλύπτει το σύνθημα της άλλης..

Πάνω-κάτω υπάρχει ένας άτυπος διαγωνισμός για το ποιος είναι

ο καλύτερος "επαναστάτης"...

Δεν θέλω να πω με όλα αυτα,πως εγώ έχω δίκιο.

Έχω άδικο.

Μπορει να φταιει που δεν έχω facebook και δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες...

Είμαι μόνο στους δρόμους.

Απλά θεωρώ πως δεν υπάρχει ακόμα καμιά αντίσταση.

Αλλά ίσως έτσι να ξεκιναει μία.

Το εύχομαι...

 

Αυτό είναι ποστ άγνωστου σε μένα ατόμου σε άλλο φόρουμ. Όπως ήδη έχω πει, δεν πάω σε στημένες ηλιθιότητες για ελεγχόμενη εκτόνωση στα πλαίσια psi-ops του συστήματος και έτσι δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται. Ο άνθρωπος καταγγέλλει κάποια πράγματα:

 

Όχι όταν φωνάζουν 50-100-200 άτομα και γύρω-γύρω να έχει στηθεί πανηγυράκι..

Όχι όταν όλα θυμίζουν festival κι όχι επανάσταση.

Σουβλάκια, μπύρες, καλαμπόκια και άνθρωποι που κάνουν χρυσές δουλειές,

πουλόντας λέιζερ(!!!)

 

Και εγώ - όσο πιο ευγενικά μπορώ - ρωτάω: είναι αλήθεια όλα αυτά; Ναι ή όχι; Παρακάτω συνεχίζει και δείχνει τη βλακεία μερικών:

 

να χωρίζονται σε ομάδες και η μια να καλύπτει το σύνθημα της άλλης..

Πάνω-κάτω υπάρχει ένας άτυπος διαγωνισμός για το ποιος είναι

ο καλύτερος "επαναστάτης"...

 

Και εγώ - όσο πιο ευγενικά μπορώ - ξαναρωτάω: είναι αλήθεια όλα αυτά; Ναι ή όχι; Απαντήστε μου εσείς που το υποστηρίζετε όλο αυτό. Εάν ερωτηθώ θα δώσω και πηγή, δεν δίνω τώρα για να μη μου πουν ότι διαφημίζω κάποιο άλλο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ - όσο πιο ευγενικά μπορώ - ξαναρωτάω: είναι αλήθεια όλα αυτά; Ναι ή όχι; Απαντήστε μου εσείς που το υποστηρίζετε όλο αυτό. Εάν ερωτηθώ θα δώσω και πηγή, δεν δίνω τώρα για να μη μου πουν ότι διαφημίζω κάποιο άλλο φόρουμ.

Δεν χρειάζεται να πας στην πλατεία για να μάθεις.Απλά ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο(φορουμ,blogs,portal).Eκεί καταλαβαίνεις..από τους τσακωμούς των νεοελλήνων.

Βέβαια τα πάντα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος,και καλό θα ήταν επειδή η κρίσιμη μέρα της ψήφισης του περιβόητου μακροπρόθεσμου μεσοπρόθεσμου πλησιάζει να μην γινόμαστε Κασσάνδρες της κίνησης αυτής.Ο καθένας ας αντισταθεί με αυτό που ξέρει και μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές τις μέρες με τρώει το σαράκι και δεν αντέχω να μην ξαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια.

Mε αφορμή την "σαφήνεια" που μιλάγαμε σε 'αλλο τόπικ και για να μην χαλάσω το θρεντ του φίλου Αρχάγγελου(είναι και λίγο περίεργος :018bleh: )

ειδού ένα παράδειγμα σαφήνειας και ειλικρίνιας

 

Και ειδού η υποδοχή του Πρωθυπουργού στην ΔΕΘ

 

Οι αγανακτισμένοι που πήγαν ρε παιδιά?? μάλλον γύρισαν την πλάτη,αλλά αν γυρίσεις την πλάτη αναγκαστικά γυρνάς και τα οπίσθια :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ιδού ένα παράδειγμα σαφήνειας και ειλικρίνιας

Εν τω μεταξύ έχει πλάκα η σημειολογία των δύο βίντεο, όπου και οι δύο πλευρές χρησιμοποιούν το ίδιο σύμβολο - μια γαλανόλευκη σημαία - που ενώ φαίνεται να εκπροσωπεί και τις δύο πλευρές, τελικά δεν εκφράζει ούτε τους μεν ούτε τους δε.

Αν λοιπόν είναι οι ιδέες που καθορίζουν τους ανθρώπους και τρέφονται απ' αυτούς, όπως λέει και ο Αρχάγγελος παραπάνω, τότε κάτι έχει πάει πραγματικά στραβά με τους έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

... τότε κάτι έχει πάει πραγματικά στραβά με τους έλληνες.

 

Βασικα ειμαστε μια του υψους μια του βαθους, και οτι "γυαλιζει" μας τραβα

την προσοχη...

 

Θυμαμαι ο χαμος που ειχε γινει με τη γενια των 700Ε, τωρα το κατεβασανε στα

450Ε και κανεις δε μιλαει... ισως να βλεπαμε λιγο μπαλα????

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι ο χαμος που ειχε γινει με τη γενια των 700Ε, τωρα το κατεβασανε στα

450Ε και κανεις δε μιλαει... ισως να βλεπαμε λιγο μπαλα????

 

Πιστεύεις ότι δε βλέπουν ήδη μπάλα; Αυτό είναι το πρόβλημα. Η επανάσταση επανάσταση, ο καφές καφές και η μπάλα μπάλα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι προσχεδιασμένα. Την αυθόρμητη αντίδραση των πολιτών την πολιτικοποιήσανε και γιαυτό έπαψε να υφίσταται πλέον. Τα ΜΜΕ παίζουνε καλά το παιχνίδι και ο κόσμος δεν αντιδρά σε οτιδήποτε του προτείνουνε γιατί έχει χάσει πλέον και την ελπίδα του και την κρίση του. Το σχέδιο είναι απλό αν κάτσεις και αναλύσεις το τι γίνεται όλο αυτό τον καιρό. Ο στόχος είναι η ισοπέδωση της οικονομίας και των πολιτών της και το ξεπούλημα της χώρας σε «τιμή ευκαιρίας», σε όσους έχουν άμεσα οικονομικά συμφέροντα στην περιοχή. Και αυτοί δεν είναι άλλοι από τους κινέζους, ρώσους και κάποιους άραβες του κατάρ. Γιατί με το που πάρει ο κινέζος τα λιμάνια και τα τραίνα (πήραν τον πειραιά και έχουν ακόμη να λαμβάνουν) θα λανσάρει τα προϊόντα του στην ευρωπαϊκή ένωση με την σφραγίδα CE και game over. insert coin to join. Γιαυτο και δεν μας πετάνε έξω οι ευρωπαίοι και συνεχίζουν να μας δίνουν λεφτά. Πράγμα που γνωρίζουν καλά τα "παιδιά" της βουλής και εκβιάζουν με κάθε τρόπο ευρώπη και αμερική.

 

Όσο για τους Έλληνες, τα πράγματα δεν θα τελιώσουν/αλλάξουν έτσι απλά και εύκολα. Προβλέπεται "μαύρη" η άμεσα κοντινή χρονική περίοδος.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Την αυθόρμητη αντίδραση των πολιτών την πολιτικοποιήσανε και γιαυτό έπαψε να υφίσταται πλέον.

Η "αυθόρμητη αντίδραση των πολιτών" ήταν μια πολιτική κίνηση από μόνη της, δεν χρειάστηκε να την "πολιτικοποιήσει" κάποιος. Απλώς περιελάμβανε ανθρώπους από όλο το πολιτικό φάσμα, γι' αυτό και έπαψε να υφίσταται. Εφόσον δεν μπορούσε να υπάρχει ένας κοινός, ξεκάθαρος και ρεαλιστικός πολιτικός στόχος, δεν είχαν τίποτα άλλο να προσφέρουν πέρα από την ενεργή έκφραση της αντίθεσής τους στην κυβερνητική ατζέντα. Χαίρω πολύ...

 

Η πολιτικοποίηση από μόνη της δεν αποτελεί αποσταθεροποιητικός παράγοντας για την κοινωνία, μιλώντας πάντα για την ευρεία έννοια της πολιτικής και όχι για τον κομματικό παράγοντα. Ίσα-ίσα που για να μπορείς να προτείνεις μια ουσιαστική αλλαγή ή έναν ουσιαστικό πολιτικό στόχο πρέπει να είσαι πολιτικά συνειδητοποιημένος - και δυστυχώς ελάχιστοι πολίτες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάνοντας αναλύσεις, ξεχνάμε πάντα πως η ιστορία κινείται με τους δικούς της ρυθμούς οι οποίοι είναι πολύ αργοί σε σχέση με τους ρυθμούς της ανθρώπινης ζωής.

 

Από αυτήν τη σκοπιά, το τι συμβαίνει σήμερα θα μπορούσαμε να το εντάξουμε σε ξεχωριστά πλαίσια, με σημεία ενάρξεως το 2001 (επίθεση στους δίδυμους πύργους), το 1989 (κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ), το 1968 (Μάης του Παρισιού & Άνοιξη της Πράγας), το 1945 (τέλος του 2ου παγκ. πολέμου), το 1789 (γαλλική επανάσταση) και πάει λέγοντας, μέχρι τον Πελοποννησιακό Πόλεμο (ο οποίος έχει αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια του, αλλά τεσπα). Αναλόγως το πλαίσιο στο οποίο θα εντάξουμε τα γεγονότα, θα φωτίσουμε και διαφορετικές πτυχές των πραγμάτων, θα πάρουμε διαφορετικές απαντήσεις, πολλές μεταξύ τους αντιφατικές, αλλά όλες θα έχουν τα δίκια τους.

 

Αν προσθέσουμε μάλιστα το ότι βρισκόμαστε πολύ κοντά στα γεγονότα, μέσα δηλαδή, αυτό μας δίνει μια αδυναμία να τα ερμηνεύσουμε με μια αποστασιοποίηση η οποία θα μας επιτρέπει να τα δούμε λιγότερο υποκειμενικά (δεδομένου πως αντικειμενική σκοπιά δεν υπάρχει).

 

(Χμ... διαβάζω τώρα το παραπάνω που έγραψα και μου θυμίζει λίγο λόγο του Αδρανόπουλου, ας το μαζέψω λοιπόν λίγο.)

 

Ας παραμείνουμε σε σχετικά πρόσφατα γεγονότα.

 

Εγώ μπορώ να συσχετίσω τις καταλήψεις 1990-91. Όχι πως δεν μπορώ να συσχετίσω άλλες, αλλά εγώ αυτές έζησα και σε αυτές συμμετείχε η γενιά μου, η οποία τώρα είναι σε αυτό που λέμε "παραγωγική ηλικία", γύρω στα 34-38 δηλαδή. Θεωρώ πως, για όσους συμμετείχαμε τότε στις καταλήψεις, ήταν ένα γεγονός που μας σημάδεψε. Ξεκινήσαμε με λαμπρά οράματα. Το λέγαμε και το εννοούσαμε πως ζητούσαμε ένα σχολείο της προκοπής και για τα παιδιά που θα έρχονταν. Από τη στιγμή που παραιτήθηκε ο υπουργός και μετά, τα γεγονότα που επακολούθησαν, πολύ απλά μας κόψανε τον τσαμπουκά. Με άλλα λόγια, θαρρώ πως, η ανάμνηση που έχει μείνει στους συνομηλίκους μου, είναι πως περισσότερο χάσανε παρά κερδίσανε.

 

Αν πηγαίνω τόσο πίσω, είναι διότι πιστεύω πως παρόμοια συναισθήματα κυριαρχούν και στις γενιές των επόμενων καταλήψεων και γενικότερα θα πρέπει να καθορίζουν μια γενικότερη στάση της κοινωνίας που λέει "φώναξε όσο θες, και όσα πετύχεις θα είναι για τα μάτια του κόσμου".

 

Ωστόσο, στην κοινωνιολογία είναι γνωστά και τα φαινόμενα μπούμερανγκ. Δηλαδή από τη μια έχουμε πολλούς νέους ανθρώπους απογοητευμένους από κινητοποιήσεις στο παρελθόν, από την άλλη έχουν αποκτήσει μια πείρα και θυμούνται κάποια πράγματα που πήγαν στραβά.

 

Πάμε λοιπόν στα πιο πρόσφατα: την έναρξη της αντίδρασης θα την τοποθετούσα στις κινητοποιήσεις για τις φωτιές το 2007, που ο τύπος ονόμασε τελείως άστοχα "κίνημα των bloggers". Ήρθαν κι έφυγαν χωρίς να αφήσουν τίποτα, φαινομενικά. Κρίνοντας από όσα επακολούθησαν, το βλέπω σαν μια "πρόβα τζενεράλε".

 

Μετά, ήρθε ο Δεκέμβρης του 2008. Δε θα επεκταθώ στα γεγονότα του, θα επαναλάβω αυτό που έλεγα σε φίλους το... Γενάρη του 2009, πως το λιγότερο μετά από 3 χρόνια θα καταλάβουμε κάαααποια πράγματα από το τι ακριβώς συνέβη τότε.

 

Το Μάιο, μας προέκυψαν και οι αγανακτισμένοι. Με τα όσα βλέπω, μου φαίνεται πως και αυτό είναι μια πρόβα τζενεράλε.

 

Υπομονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπες τράγε.clapping.gif

 

Εγώ με την σειρά μου θυμάμαι πια (έχουν περάσει 3 χρόνια ) Την ψευδό επανάσταση του Δεκεμβρίου του 2008 . Τότε είχα συμμετέχει αρκετά ενεργά (κλείσαμε δρόμους ) , αλλά από τι θυμάμαι στο τέλος το 80% τον (τότε) νέων τα παράτησε , πάνω που ήμασταν έτοιμη για ένα βήμα παρακάτω τεσπα .

 

 

Τώρα (θα μου άρεσε να πω ότι προετοιμάζομαι πυρετωδώς για το Νοέμβριο , αλλά θα ήταν ψέμα ) απλά κάθομαι και περιμένω τον Νοέμβριο να έρθει (είναι αυτό που λένε όλες οι σκέψεις μου στρέφονται εκεί .. και οι ελπίδες μου !) . 019blush.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...