Jump to content

Το πρόβλημα Νου-Σώματος


Recommended Posts

(απόσπασμα άρθρου που έχει δημοσιευτεί στην http://www.ideopolis.gr/ και θα παραθέσω αργότερα ολόκληρο)

 

Η ιστορία της επιστήμης είναι πλημμυρισμένη από δεκάδες εντυπωσιακές ανακαλύψεις, μα κι άλλες τόσες τρανταχτές αποτυχίες. Έχουν αποκαλυφθεί αρχέγονα μυστήρια όπως η δομή της ύλης, η κίνηση των μορίων, η βασική δομή της ζωής. Ένα όμως παραμένει άλυτο, κι είναι ίσως το σπουδαιότερο απ? όλα: Το μυστήριο του νου. Η αναζήτηση του τρόπου με τον οποίο ο εγκέφαλος, μια μάζα βάρους 1,5 κιλού και απίστευτης πολυπλοκότητας και διασυνδέσεων ανάμεσα στα δομικά της στοιχεία, τα νευρικά κύτταρα, καταφέρνει όχι μόνο να αναπαριστά τον κόσμο αλλά και να διακρίνει τη θέση του σ? αυτόν.

Οι αρχαίοι Έλληνες, οι πρώτοι συστηματικοί φιλόσοφοι, αναγνώρισαν τη ξεχωριστή θέση του ανθρώπου στον κόσμο χάρη στο βασικό χαρακτηριστικό που τον διακρίνει από τ' άλλα ζώα δηλαδή την ύπαρξη νου. Σε μια πιο γενική μορφή, το βασικό ερώτημα πρέπει να τεθεί ως εξής: Τι ακριβώς είναι ο νους και πώς σχετίζεται με τον κόσμο και ειδικότερα με το σώμα;

 

Το πρόβλημα της συσχέτισης νου-σώματος, μπορεί να αναλυθεί λογικά στις ακόλουθες 4 προτάσεις:

 

1. Το σώμα (συμπεριλαμβανομένου και του εγκεφάλου) είναι υλική οντότητα

2. Ο νους είναι μη υλική οντότητα

3. Η ύλη αλληλεπιδρά μόνο με την ύλη

4. Νους και σώμα αλληλεπιδρούν

 

Με μια γρήγορη ματιά μπορεί κανείς να αντιληφθεί ότι ενώ κάθε πρόταση ξεχωριστά μπορεί να είναι εφικτή, και οι τέσσερις μαζί αποκλείεται να ισχύουν. Οποιοσδήποτε συνδυασμός των τριών αποκλείει την τέταρτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ήθελα νάξερα, ποιούς είχες στο νου σου όταν το έγραφες!!! :shocked: Πού απευθύνεσαι; Όχι, πες μου, πού;... :001almostcry:

... δεν σου είπα, ό,τι στοχάζεσαι κάτω από την ελιά, μη το γράφεις κιόλας...;

...κοίτα τώρα, τι έχει να γίνει!!! :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε καλέ; Τι είπα; Τι συναίβει;; :shocked:

 

Δεν είναι δικό μου γραπτό καλέ! Απόσπασμα από άρθρο είναι, αφού το γράφω το τσαμένο, πάνω-πάνω!!

 

...κάποιο επεισόδιο έχασα εδώ... κάτι έγινε και δεν το πήρα πρέφα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε καλέ; Τι είπα; Τι συναίβει;;  :shocked:

 

τίποτα... απλά στραμπούλιξα το μυαλό μου :wow:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλώς εγώ δεν το θεωρώ αυτονόητο πως ο νους δεν είναι ύλη.

 

Εξήγησέ το μου αυτό αν θες... Που το στηρίζεις; (ότι δλδ ο νους μπορεί να είναι ύλη)

Άσε όμως την ψυχή απ΄ έξω, γιατί θα βγούμε off topic :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω από μακριά ένα σκύλο.

 

Μοριακή εγγραφή εγκεφάλου: Σ-Κ-Υ-Λ-Ο-Σ (παράγεται σχετική ουσία)

 

Διερεύνηση links μέ άλλες μοριακές εγγραφές :

 

{ Σ-Κ-Υ-Λ-Ο-Σ}:::{ Δ-Α-Γ-Κ-Ω-Σ-Ε}:::{ Π-Ο-Ν-Ε-Σ-Ε}

 

Συμπέρασμα: μέ τήν μορφή τής μοριακής εγγραφής Κ-Ι-Ν-Δ-Υ-Ν-Ο-Σ (παράγεται σχετική ουσία)

 

Ανάγνωση από τό νευρικό σύστημα (αναγνωρίζει τήν σχετική ουσία Κ-Ι-Ν-Δ-Υ-Ν-Ο-Σ)

 

Αντίδραση: Αλλάζω δρόμο, τό βάζω στά πόδια, σκαρφαλώνω σ΄ένα δέντρο...

 

...καί λένε ότι τά σκυλιά ...μυρίζουν τόν φόβο!

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Σείριε,

...αυτό το είπες για να ξεστραμπουλιχτεί το μυαλό μου; :blink:

Τελικά, όσο εξηγούνται τα αυτονόητα, τόσο πιο πολύ γίνεται κόμπος η σκέψη. :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που προσωπικα δεν θεωρω οτι η υλη και το πνευμα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα αλλα ενα, δεν βρισκω τον λογο να θεσω διαχωρισμο και εκει.

Παραπεμπω ακομη μια φορα στην αρχη της Αυτοποιησης (Θεωρια Κυβερνητικης).

Εκτος απο αυτο μολις γυρισα απο δουλεια και ειμαι για χωματερη.

Link to comment
Share on other sites

Ο νους ειναι μη υλικη οντοτητα και ο εγκεφαλος ειναι οργανο συντονισμου και αισθησης.Δεν θεωρω οτι το ενα ειναι κατωτερο απο το αλλο.αλλα οτι το ενα συμπληρωνει το αλλο.Σαν να υπαρχει μια γραμμη επικοινωνιας μεσω του νου και του εγκεφαλου. :hithead:

Link to comment
Share on other sites

Σείριε,

...αυτό το είπες για να ξεστραμπουλιχτεί το μυαλό μου; :blink:

Τελικά, όσο εξηγούνται τα αυτονόητα, τόσο πιο πολύ γίνεται κόμπος η σκέψη.  :001almostcry:

4630[/snapback]

 

Καλή Νεράϊδα,

 

...όποιος σκεφτεί, πώς, περπατατά καί θελήσει νά τό κατευθύνει, σίγουρα θά μπερδευτεί καί θά ...πέσει!

Link to comment
Share on other sites

...όποιος σκεφτεί, πώς, περπατατά καί θελήσει νά τό κατευθύνει, σίγουρα θά μπερδευτεί καί θά ...πέσει!

 

Ε, λοιπόν, όταν το είχα προσπαθήσει αυτό παλιότερα (δλδ να σκεφτώ πως περπατάω και να το κατευθύνω συνειδητά) το μόνο που κατάφερα ήταν να... βάλω τρικλοποδιά στον εαυτό μου! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...