Jump to content

Το Πέρασμα Από Τη Γη.


Recommended Posts

Παιδιά θέλω να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την παρουσία μας σε αυτή εδώ τη διάσταση (εννοώ την Γη).

Μήπως βρεθήκαμε εδώ διότι είμαστε όλοι κακά πνέυματα --κάναμε κάτι κακό σε προηγούμενες μας ζωές--; Με λίγα λόγια η Γη είναι κακός προορισμός;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά θέλω να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την παρουσία μας σε αυτή εδώ τη διάσταση (εννοώ την Γη).

Μήπως βρεθήκαμε εδώ διότι είμαστε όλοι κακά πνέυματα --κάναμε κάτι κακό σε προηγούμενες μας ζωές--; Με λίγα λόγια η Γη είναι κακός προορισμός;

 

Μήπως βρεθήκαμε εδώ επειδή κάποια κακά ραδιενεργά μανιτάρια στην άλλη

άκρη του τρίτου παράλληλου(προς εμάς)σύμπαντος δημιούργησαν μια μηχανή

η οποία έκλεβε τις ψυχές των καλών ραδιενεργών μανιταριών και τα έστελνε σε

έναν αφιλόξενο μπλε πλανήτη για να ξεχάσουν τι είναι πραγματικά?

 

:) Θέλω να εστιάσω στο οτι για ό,τι δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις

μας δεν μπορούμε παρά να κάνουμε υποθέσεις(όχι οτι μπορούμε να κάνουμε κάτι

άλλο για αυτά που αισθανόμαστε,αλλά τουλάχιστον έχουμε κάτι σχετικά "σταθερό" για

να αρχίσουμε να κινούμαστε),οι οποίες κρίνονται ως πιθανές ή απίθανες μόνο από τις

αντιλήψεις τις κοινωνίας στην οποία μεγαλώσαμε και φυσικά την εντελώς υποκειμενική

μας οπτική..(δλδ σε τεράστιο βαθμό,δεν ισχύουν)

 

Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να ασχολούμαστε σοβαρά με αυτές εκτός και αν θεωρούμε

οτι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μέσο για να αναπτύξουμε κάτι άλλο,πιο ουσιαστικό..

 

Υ.Σ.Ας αποδείξουμε πρώτα οτι υπάρχουν πνεύματα και προηγούμενες ζωές και μετά

μπορούμε να βασανιστούμε όσο θέλουμε με την πιθανότητα να ήμασταν κάποια από

αυτά που στάλθηκαν εδώ για τιμωρία..(τιμωρία??)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρεθήκαμε εδώ επειδή κάποια κακά ραδιενεργά μανιτάρια στην άλλη

άκρη του τρίτου παράλληλου(προς εμάς)σύμπαντος δημιούργησαν μια μηχανή

η οποία έκλεβε τις ψυχές των καλών ραδιενεργών μανιταριών και τα έστελνε σε

έναν αφιλόξενο μπλε πλανήτη για να ξεχάσουν τι είναι πραγματικά?...

Κάνοντας απίθανες "υπαρξιακές" ερωτήσεις - που δεν μπορούν να απαντηθούν δεν οδηγεί πουθενά.

Η ερώτηση ήταν : "Μήπως βρεθήκαμε εδώ διότι είμαστε όλοι κακά πνέυματα --κάναμε κάτι κακό σε προηγούμενες μας ζωές--; Με λίγα λόγια η Γη είναι κακός προορισμός;"

Απάντηση δεν υπάρχει (ή εκδοχή των μανιταριών είναι πιθανότερη) - αλλά ας πούμε ότι έτσι είναι. Και λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας απίθανες "υπαρξιακές" ερωτήσεις - που δεν μπορούν να απαντηθούν δεν οδηγεί πουθενά.

 

Μερικές φορές βοηθάει να συγκρίνεις μια κατάσταση

ή ένα πρόβλημα που σε απασχολεί με ένα άλλο.

Ειδικά όταν οι δύο καταστάσεις έχουν πολλά κοινά,αλλά η μια

είναι πολύ πιο κοντά στην οπτική και τους προβληματισμούς

του ατόμου από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται "κακός προορισμός" η γη μας? προσωπικά μου φαίνεται ένας πολύ όμορφος τόπος να ζει κάποιος ειδικά τώρα που έρχεται το καλοκαίρι...ποιά διάσταση θεωρείς ότι θα ήταν ο καλός προορισμός?

 

Πιστεύω ότι ο λόγος που ζούμε στη γη είναι για να κατανοήσουμε το υλικό πεδίο, να ανακαλύψουμε τις δυνατότητες αλλά και τους περιορισμούς μας. Είναι αν θες μια ευκαιρία να εκδηλωθεί η ζωή σε μια άλλη μορφή και να ανακαλύψει την άλλη της πλευρά. Είναι ένα πανηγύρι αισθήσεων που μόνο φορώντας τα υλικά μας σώματα μπορούμε να κατανοήσουμε, από την πρώτη μας ανάσα, όλα τα ενδιάμεσα στάδια της ζωής, μέχρι την τελευταία μας ανάσα και το πέρασμα στο πνευματικό πεδίο.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές βοηθάει να συγκρίνεις μια κατάσταση

ή ένα πρόβλημα που σε απασχολεί με ένα άλλο.

Ειδικά όταν οι δύο καταστάσεις έχουν πολλά κοινά,αλλά η μια

είναι πολύ πιο κοντά στην οπτική και τους προβληματισμούς

του ατόμου από την άλλη.

Εεεε δεν διαφωνούσα με σένα. Δεν βγήκε καλά λόγω βιασύνης

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πέστε τη γνώμη σας. Τι σημαίνει φίλε outis ότι δεν οδηγεί πουθενα. Αν δεν το ψάξεις ναι δεν θα σε οδηγήσει πουθενά. Νομίζω φίλε Βηλφεγώρ οτι είναι αυτονόητο ότι το υλικό σώμα μας είναι η ενδυμασία του πνεύματος μας. Όσο για τις προηγούμενες ζώες βάσει του αποκρυφισμού Ναι έχουμε ξαναέλθει στη γη. Ο σκοπός; Nα ολοκληρωθουμε πνευματικα αφού στην ουσία και εμείς είμαστε θεότητες( το γράφει και ο Ησίοδος) που εκπέσαμε και ερχόμαστε εδώ με σκοπό να ανεβούμε πάλι πνευματικά και να μην χρειαστεί να ξαναέλθουμε. Ποια έιναι άραγε η σημασία του ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟ (μάθε άνθρωπε ποιος είσαι από που προέρχεσαι, εννοώντας βέβαια την Θεική καταγωγή μας). Όλα τα βάσανα που περνάμε στην ουσία είναι το τίμημα. Κοίταξε γύρω σου Dalia και δες πόση κακία επικρατεί. Πόλεμοι, παιδιά να πεινάνε να πεθαίνουν άστεγοι άρρωστοι κτλ. Δεν μπορούσε να μην υπάρχουν αυτά; Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πέστε τη γνώμη σας. Τι σημαίνει φίλε outis ότι δεν οδηγεί πουθενα. ...

Εννοώ ότι ο ισχυρισμός προς επαλήθευση θα πρέπει να βασίζεται σε κάτι το οποίο θα πρέπει να είναι κατ' αρχήν απλό.

Όπως το έγραψες ο ισχυρισμός ναι μεν βασίζεται (στην επι της γης ταλαιπωρία) αλλά μετά το έκανες αχρείαστα περίπλοκο με το ότι "είμαστε όλοι κακά πνέυματα" και σωστά σου έδειξε ο

Βηλφεγώρ ότι αυτή η γραμμή διερεύνησης είναι άτοπη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω τέτοια ερωτήματα,διαβάζω το παρακάτω απόφθεγμα το όποιο ας με συγχωρέσουν οι παληοί το έχω ξαναγράψει.

 

Βούδας και Μαλουνκιαπούντρα

 

Μια μέρα ο Μαλουνκιαπούτρα σηκώθηκε από τον απογευματινό διαλογισμό του

πήγε στον Βούδα τον χαιρέτησε,στάθηκε σε μια μεριά και είπε¨

Κύριε,όταν ήμουν μόνος και διαλογιζόμουν,μου ήρθε η εξής σκέψη.

Υπάρχουν αυτά τα ανεξήγητα προβλήματα που εχουν απορριφθεί απο τον Ευλογημενό. Δηλαδή 1) είναι το σύμπαν αιώνιο?

2) δεν ειναι αιώνιο 3) είναι το σύμπαν πεπερασμένο? 4)είναι άπειρο?

5) είναι η ψυχή ίδια με το σώμα? 6) είναι κάτι ξεχωριστό από το σώμα?

7) ο Άρχατ(φωτισμένος) υπάρχει μετά θάνατον? η' 8) δεν υπάρχει μετά θάνατον

9) ταυτόχρονα υπάρχει και δεν υπάρχει μετά θάνατον?

10) ταυτόχρονα υπάρχει και είναι μη υπαρκτός?

Αυτά τα προβλήματα ο Ευλογημένος δεν μου τα επιλύει,αυτή η στάση του δεν μου αρέσει δεν την εκτιμώ,θα παω στον Ευλογημένο και θα τον ρωτήσω.

Αν ο Ευλογημένος μου τα επιλύσει θα συνεχίσω να ζω την άγια ζωη κοντά του ,αν οχι θα εγκαταλείψω το Τάγμα και θα φύγω.Αν ο Ευλογημένος γνωρίζει αν το σύμπαν ειναι αιώνιο ας μου το πει,αν γνωρίζει οτι το σύμπαν δεν ειναι αιώνιο ας μου το πει,αν δεν γνωρίζει αν ειναι αιώνιο τότε είναι σωστό να μου πει δεν ξέρω ,δεν γνωρίζω....κ.τ.λ

Τότε ο Βούδας του είπε.

"Μήπως σου είπα ποτέ ω Μαλουνκαπούτρα "έλα εδώ Μαλουνκαπούτρα ακολούθησε την άγια ζωή κοντά μου και θα σου εξηγήσω αυτά τα προβλήματα?

-Όχι, Κύριε

-Μήπως μου είπες εσύ "Κύριε θα ακολουθήσω την άγια ζωή κοντά σου και θα μου επιλύσεις αυτά τα προβλήματα?

-Όχι Κύριε

-Ακόμα και τώρα Μαλουνκαπούτρα δεν σου λέω έλα και ζήσε κοντά μου και θα σου εξηγήσω αυτά τα προβλήματα ούτε και εσύ μου λες θα ακολουθήσω τον Ευλογημένο και θα μου εξηγήσει αυτά τα προβλήματα.

-Όχι Κύριε

-Κάτω απο αυτές τις συνθήκες ανόητε ποιος αρνείτε ποιόν?

Μαλουνκαπούτρα αν κάποιος λέει δεν θα ακολουθήσω την άγια ζωή κοντά στον Ευλογημένο αν δεν μου εξηγήσει τα ζητήματα αυτά μπορεί να πεθάνει με τα ερωτήματα αυτά αναπάντητα απο τον Ευλογημένο.

Υπέθεσε Μαλουνκαπούτρα οτι κάποιος άνθρωπος έχει πληγωθεί απο δηλητιριασμένο βέλος και οι φίλοι του τον πάνε στον γιατρό.Υπέθεσε πως αυτός ο άντρας λέει "Δεν θα αφήσω να βγει αυτό το βέλος εως ότου μάθω ποιος με τόξευσε.

Αν είναι τις κάστας των πολεμιστών,αν είναι των ιερέων ,αν είναι των εμπόρων,αν είναι τις κατώτερης κάστας..ποιό είναι το ονομά του ,αν είναι ψήλος,κοντός,με μαλλιά μαύρα ή ξανθά,ή από που κατάγεται.Δεν θα αφήσω να βγει το βέλος αν δεν μάθω από τι είδος τόξου εκτοξέφτηκε,το είδος της χορδής ,το είδος του φτερού,απο τι υλικό φτιάχτηκε η μύτη του βέλους...

Μαλουνκαπούτρα αυτός ο άνθρωπος θα πεθάνει με τα ερωτήματα αυτά αναπάντητα..

Ύστερα ο Βούδας εξηγεί στον Μαλουνκαπούτρα ότι η άγια ζωή δεν εξαρτάται από τις απόψεις αυτές.Όποια άποψη και αν έχει κανείς για τα προβλήματα αυτά

υπάρχουν γέννηση,γηρατειά,φθορά,θάνατος,θλίψη,θρήνος,πόνος,δυστυχία,απελπισία

το σταμάτημα των οποίων διακηρρύσσω σε αυτήν εδώ την ζωή

Επομένως Μαλουνκαπούτρα να θυμάσαι ότι εξήγησα ως εξηγημένο και ότι δεν εξήγησα ως ανεξήγητο.Τι δεν εξήγησα? Δεν εξήγησα αν το σύμπαν είναι αιώνιο δεν είναι...κ.τ.λ Γιατί δεν τα εξήγησα ,διότι δεν είναι χρήσιμα δεν συνδέονται θεμελιωδός με την πνευματική ζωή,δεν οδηγούν στην αποστροφή,στην αταραξία,στην βαθειά διείσδυση,στην πλήρη αντίληψη,στο Νιρβάνα

Τι εξήγησα? Εξήγησα το ντούκχα(πόνος),την εμφάνιση του ντούκχα,το σταμάτημα του ντούκχα και τον δρόμο που οδηγεί στο σταμάτημα του ντούκχα.

Γιατί τα εξήγησα? Διότι συνδέονται θεμελιωδώς με την άγια ζωή,οδηγούν στην αταραξία,στην αποστροφή,στην πλήρη αντίληψη,στο Νιρβάνα,γι’αυτό τα εξήγησα....

 

Y.Γ για σένα που σου αρέσουν οι αρχαίοι φιλόσοφοι ψάξε λίγο τον Ηράκλειτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πέστε τη γνώμη σας. Τι σημαίνει φίλε outis ότι δεν οδηγεί πουθενα. Αν δεν το ψάξεις ναι δεν θα σε οδηγήσει πουθενά. Νομίζω φίλε Βηλφεγώρ οτι είναι αυτονόητο ότι το υλικό σώμα μας είναι η ενδυμασία του πνεύματος μας. Όσο για τις προηγούμενες ζώες βάσει του αποκρυφισμού Ναι έχουμε ξαναέλθει στη γη. Ο σκοπός; Nα ολοκληρωθουμε πνευματικα αφού στην ουσία και εμείς είμαστε θεότητες( το γράφει και ο Ησίοδος) που εκπέσαμε και ερχόμαστε εδώ με σκοπό να ανεβούμε πάλι πνευματικά και να μην χρειαστεί να ξαναέλθουμε. Ποια έιναι άραγε η σημασία του ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟ (μάθε άνθρωπε ποιος είσαι από που προέρχεσαι, εννοώντας βέβαια την Θεική καταγωγή μας). Όλα τα βάσανα που περνάμε στην ουσία είναι το τίμημα. Κοίταξε γύρω σου Dalia και δες πόση κακία επικρατεί. Πόλεμοι, παιδιά να πεινάνε να πεθαίνουν άστεγοι άρρωστοι κτλ. Δεν μπορούσε να μην υπάρχουν αυτά; Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα.

 

Προτιμάς να αναλύσουμε τις επιπτώσεις που θα υπήρχαν αν η ερώτηση

σου ήταν κατάφαση ή να εστιάσουμε στην ερώτηση ώστε να μην χάσουμε

χρόνο φτάνοντας ξανά και ξανά σε αδιέξοδα?(για τα οποία ναι,υπεύθυνη

θα είναι η ερώτηση)

 

Πάμε άλλη μια πάντως..

Νομίζω φίλε Βηλφεγώρ οτι είναι αυτονόητο ότι το υλικό σώμα μας είναι η ενδυμασία του πνεύματος μας

Όχι δεν είναι αυτονόητο.

Δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει "πνεύμα",δεν έχουμε καν βρει

έναν αποδεκτό ορισμό για αυτό.

Αν θέλεις να το πάμε πιο βαθιά δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει

το υλικό μας σώμα.Το μόνο που ξέρουμε είναι,χρησιμοποιώντας

με όση μεγαλύτερη αντικειμενικότητα μπορούμε τις αισθήσεις

μας,οτι φαίνεται να είμαστε δομημένοι από εκατομμύρια κύτταρα

και να σκεφτόμαστε,να νιώθουμε κτλ λόγω κάποιων ασθενών

ηλεκτρικών κυμμάτων που στέλνονται από τον εγκέφαλο και

κάποιων συγκεκριμένων ορμονών.(κάτι με το οποίο φυσικά δεν

θα συμφωνούσε στο ελάχιστο ένα "πλάσμα" που χρησιμοποιεί

άλλες αισθήσεις.)

 

Όσο για τις προηγούμενες ζώες βάσει του αποκρυφισμού Ναι έχουμε ξαναέλθει στη γη.

Επίσης δεν ισχύουν σε συζητήσεις οι προσφυγές στην αυθεντία :)

Ο αποκρυφισμός είναι το σύνολο των προσπαθειών κάποιων ανθρώπων

να εξηγήσουν τον κόσμο με καπως πιο "ανοιχτό" μυαλό..

Δεν είναι "θεόπνευστος" και δεν έχει το αλάθητο.

 

Ο σκοπός; Nα ολοκληρωθουμε πνευματικα αφού στην ουσία και εμείς είμαστε θεότητες( το γράφει και ο Ησίοδος) που εκπέσαμε και ερχόμαστε εδώ με σκοπό να ανεβούμε πάλι πνευματικά και να μην χρειαστεί να ξαναέλθουμε.

 

Εντάξει,είναι ενδιαφέρον ως σενάριο..

Αλλά είναι καθαρά υποκειμενικο..

Η πνευματική ολοκλήρωση είναι υποκειμενική(όσο και απίθανη).

Οι θεότητες δεν υπάρχουν(το γράφει και ο Στάλιν){αν προτιμάς ένα

πιο ανοιχτό σε συζητήσεις σενάριο,δεν έχουμε ατράνταχτες αποδείξεις

οτι υπάρχουν)

Δεν έχουμε ζήσει ποτέ κάτι ανώτερο ως άνθρωποι για να ξέρουμε οτι

εκπέσαμε..(ή δεν το θυμόμαστε τουλάχιστον)

 

Και τέλος..:

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Λέω να μην το συνεχίσω.νομίζω έπιασες την οπτική μου

μόνο..

 

Υ.Σ.

Κοίταξε γύρω σου Dalia και δες πόση κακία επικρατεί. Πόλεμοι, παιδιά να πεινάνε να πεθαίνουν άστεγοι άρρωστοι κτλ. Δεν μπορούσε να μην υπάρχουν αυτά;

 

(ναι πάλι..)το βλέπεις υποκειμενικά..

Ο θάνατος είναι στην φυσική τάξη των πραγμάτων,

το να πεθαίνουν οι ασθενέστεροι οργανισμοί,είναι

φυσικό(έχεις κάτσει να κλάψεις ποτέ για το μερμύγκι

που πάτησες?),το να πεθαίνουν οι οργανισμοί που

ζουν στο λιγότερο φιλόξενο περιβάλλον είναι επίσης

φυσικό,το να πολεμάνε οι οργανισμοί(είτε με όπλα

είτε με άλλους πιο "πολιτισμένους" για εμάς τρόπους,

για την καλύτερη γη,τις καλύτερες συνθήκες,τις

καλύτερες πιθανότητες διαιώνισης του είδους ναι

είναι και αυτό φυσικό.

 

Με τα σημερινά δεδομένα φαίνεται πως όχι δεν θα

μπορούσαν να μην υπάρχουν.Από εκεί και πέρα

περνάμε και πάλι στις υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Βηλφεγώρ. Υπόβαλα αυτή την ερώτηση για να προβληματιστούμε και να παραθέσουμε τις απόψεις μας. Δεν ζήτησα ανάλυση για την κάθε λέξη. Εγώ απλά παραθέτω τι λέει ο αποκρυφισμός και τι ορισμένοι από τους αρχαίους φιλοσόφους μας. Δεν υποστήριξα κανένα. Τι εννοείς όταν λες ότι σε συζητησεις δεν μπορείς να προσφέυγεις στην αυθεντία. Που να προσφύγω; Που θα στηρίξω το λόγο μου; Ναι συμφωνώ ο θάνατος ειναί για τους οργανισμούς όχι όμως για τα πνέυματα. Δηλαδή τι πιστευεις ότι είμαστε μόνο ύλη; Μην μου πεις ότι δεν μπορώ να το αποδείξω, απλά πες τη γνώμη σου. Ωραίος ο φίλος Artzuna αλλα έγω λεω πίστευε και μη, ερεύνα. Άντε, για τέλος εγώ λεώ ότι έχουμε θεικη φύση και βρεθήκαμε εδώ με μόνο σκοπό την ανύψωση. Ακούω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Βηλφεγώρ.Υπόβαλα αυτή την ερώτηση για να προβληματιστούμε και να παραθέσουμε τις απόψεις μας. Δεν ζήτησα ανάλυση για την κάθε λέξη.

Γέμισες ένα κείμενο με θέματα για συζήτηση(κύρίως για διαφωνία),

ήταν υπερβολικά μεγάλος ο πειρασμός :whatever:

 

Ναι συμφωνώ ο θάνατος ειναί για τους οργανισμούς όχι όμως για τα πνέυματα.

 

Πιστεύεις 100% οτι υπάρχουν πνεύματα?

Αν ναι οκ,θα δεχτώ με χαρά να το συζητήσουμε

ακόμα και αν δεν μπορείς να αποδείξεις την

ύπαρξη τους..

 

Αν η ύπαρξη τους όμως για σένα είναι απλώς μια υπόθεση

τι κάνουμε?Παίρνουμε υποθέσεις ως δεδομένα και τους

προσδίδουμε χαρακτηριστικά δρώντας σαν να είναι πραγματικές?

Σε τι βοηθάει αυτό?

 

Δηλαδή τι πιστευεις ότι είμαστε μόνο ύλη; Μην μου πεις ότι δεν μπορώ να το αποδείξω, απλά πες τη γνώμη σου.

 

Πιστεύω οτι εξαρτάται από την οπτική την οποία επιλέγεις για

να εξετάσεις το θέμα.

Επιστημονικά ναι,είμαστε μόνο ύλη.

"Κβαντομηχανικά" δεν είμαστε ύλη,είμαστε νετρόνια.

Ψυχολογικά όχι,είμαστε και κάτι παραπάνω,το οποίο όμως

εστιάζεται κυρίως στις δυνατότητες που απέκτησε η ύλη μας.

Παραψυχολογικά όχι,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαστε

και κάτι διαφορετικό,το οποίο ακόμα είναι υπό εξέταση.

Αποκρυφιστικά όχι,είμαστε και κάτι παραπάνω,το τι τώρα είναι

μεγάλο θέμα,γιατί ο καθένας έχει την δική του θεωρία.

 

Προσωπικά διαλέγω όποια οπτική με βολεύει ανάλογα με την περίσταση.

 

Υ.Σ. για την προσφυγή στην αυθεντία..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος φίλε Βηλφεγώρ. Πράγματι είναι πολύ ενδιαφέρων η συζήτηση μαζί σου. Που λες, ούτε εγώ λέω με σιγουριά ότι υπάρχουν πνέυματα. Απλώς σου αναφέρω τι λένε οι αυθεντίες και ο καθένας πιστέυει ότι θέλει. Στο παρών στάδιο αφου το ανάφερες θα επικαλεστώ τι λέει η σύγχρονη Κβαντομηχανική και θα το συνδυάσω με την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία. Έτσι στα γρήγορα η Κβαντομηχανική λέει ότι στην αρχή δεν υπηρχε τίποτα. Μετά ξαφνικά από αυτό το τίποτα ήλθαν τα πάντα. Η ύλη, η ενέργεια, ο χρόνος, η συνείδηση, το μυαλό εμφανίστηκαν. Αν μπορούσαμε πάμε πίσω στο χρόνο θα βλέπαμε ότι όλα τα σωματίδια αυτού του σύμπαντος το οποίο ακόμα διαστέλλεται ήταν όλα ένα σωματίδιο που είχε το μέγεθος του αρακά. Άρα λένε ότι αν μπορούσες να πάρεις όλα τα σωματίδια τώρα και να τα συμπιεσείς πάλι στο μέγεθος του αρακά (και ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος από σωματίδια) θα διαπίστωνες ότι όλοι ήμασταν κάποτε ένα κομματι του ίδιου σωματιδίου το οποιο δημιούργησε ολόκληρο το σύμπαν. Απλά σημαίνει ότι ενεργειακά είμαστε ακόμα συνδεδεμένη με το Όλο. Στην ουσία όλοι είμαστε μια συνείδηση η οποία βιώνει τον εαυτό της υποκειμενικά. Τώρα ο Ευριπίδης στη Μελανίππη αναφέρει ότι κάποτε ο ουρανός και η Γη ήταν ένα πριν να διαχωριστουν και να γεννήσουν τα πάντα, Υπονοεί ότι πνέυμα, ύλη, συνείδηση ήταν ένα και μετά την Πράξη διαχωρίστηκαν για να πλάσουν τα πάντα. Κάτι ανάλογο αναφέρει και ο Διόδωρος και ο Απολλώνιος ο Ρόδιος, ο Διογένης ο Λαέρτιος, ο Ηράκλειτος και άλλοι. Δεν έχω ώρα τώρα να αναφέρω και άλλα παραδείγματα από την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία αλλά υπάρχουν πολλά. Έχουμε πλέον για πρώτη φορά σύνδεση της Ελληνικής φιλοσοφίας με τη σύγχρονη Κβαντική φυσική. Άντε τα λέμε. Θέλω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πλέον για πρώτη φορά σύνδεση της Ελληνικής φιλοσοφίας με τη σύγχρονη Κβαντική φυσική. Άντε τα λέμε. Θέλω απόψεις.

 

(αν παραλείψουμε την αρχαιοελληνική θεωρία του ατόμου)

νομίζω οτι η πρώτη ουσιαστική σύνδεση υπήρξε όταν χρησιμοποιήθηκε

"αναβαθμισμένη" η έννοια του αιθέρα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...