Jump to content

Το Πέρασμα Από Τη Γη.


Recommended Posts

Νομίζα οτι θα μιλούσαμε για κάτι εκτός Βίβλου και χάρηκα :P

 

Στα παραπάνω υπάρχουν δύο τρόποι να απαντήσει κανείς..

Είτε με βάση τας Αγίας Γραφάς..οι οποίες σίγουρα θα έχουν ένα

τρόπο πρόχειρο να αντικρούσουν τα παραπάνω..

Είτε στα πλαίσια του γενικότερου μυστικοεσωτεριστικοσκεπτικισμού..

ο οποίος ως πρακτικός τύπος ( :P ) δεν θα επέτρεπε να αναλυθούν

και να τεθούν ως δεδομένα θέματα τα οποία προέρχονται από μια

τόσο παλιομοδίτικη,ρατσιστική και ατεκμηρίωτη πηγή.

 

Τι προτιμάς να διαλέξουμε? :P

Σχολιάζεις κείμενο του Grey - δεν παίρνει καμιά βάση "από τα γραφάς" απλά μια "κατά Grey" ερμηνεία διαφόρων φημών που κυκλοφορούν σχετικά με εικασίες που προκύπτουν από ερμηνείες των "γραφών".

Έχει διαφορά.

Οι διάφορες "γραφές" έχουν συνήθως περισσότερη συνέπεια στα όσα γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Που είναι οι λογικές ασυνέπειες?

Νομίζα οτι θα μιλούσαμε για κάτι εκτός Βίβλου και χάρηκα

 

Ναι αλλά εσύ ρώτησες...

 

 

Στα παραπάνω υπάρχουν δύο τρόποι να απαντήσει κανείς..

Είτε με βάση τας Αγίας Γραφάς..οι οποίες σίγουρα θα έχουν ένα

τρόπο πρόχειρο να αντικρούσουν τα παραπάνω..

 

Κι όμως δεν έχουν...

 

 

Είτε στα πλαίσια του γενικότερου μυστικοεσωτεριστικοσκεπτικισμού..

ο οποίος ως πρακτικός τύπος δεν θα επέτρεπε να αναλυθούν

και να τεθούν ως δεδομένα θέματα τα οποία προέρχονται από μια

τόσο παλιομοδίτικη ρατσιστική και ατεκμηρίωτη πηγή.

 

Τι προτιμάς να διαλέξουμε?

 

Το δεύτερο. Ότι είναι μπούρδες...

 

 

Κάποιος, κάπου, κάποτε, είχε πει το εξής:

"Όποιος προσπαθήσει να πάρει τη Βίβλο στα σοβαρά, θα τρελαθεί... Από την άλλη, για να θέλει να πάρει τη Βίβλο στα σοβαρά, μάλλον είναι ήδη τρελός..."

 

Σκεφτείτε το λίγο.

 

Εδώ του 'στριψε του... Σατανά, εμείς θα γλιτώναμε; :P

 

 

Σχολιάζεις κείμενο του Grey - δεν παίρνει καμιά βάση "από τα γραφάς" απλά μια "κατά Grey" ερμηνεία διαφόρων φημών που κυκλοφορούν σχετικά με εικασίες που προκύπτουν από ερμηνείες των "γραφών".

Έχει διαφορά.

Οι διάφορες "γραφές" έχουν συνήθως περισσότερη συνέπεια στα όσα γράφουν.

 

Εσύ κάνεις και το Γκάντι φονιά... Ποιες φήμες βρε; λολ! Αυτές ακριβώς τις μπούρδες λέγανε στα θρησκευτικά όταν πήγαινα εγώ σχολείο. Τα ίδια πάνω λένε και οι παπάδες. Όσο για αναφορές στη βίβλο ψάξε να τα βρεις εσύ. Ξέρεις ότι υπάρχουν και ξέρεις και που είναι, άστα αυτά λοιπόν. Εγώ θα σου πω μόνο αυτά που θυμάμαι...

 

1. Στο ευαγγέλιο: "Βλέπω το Σατανά να πέφτει σαν αστραπή από τον ουρανό στη γη". Εξέπεσε λοιπόν...

 

2. Στην Αποκάλυψη (7η σάλπιγγα) ως "δράκων του πυρός ο οφις ο αρχαίος ος έστι διάβολος και ο ΣΑΤΑΝΑΣ" πηγαίνει να φάει τον "εκλεκτό του ΘΕΟΥ" και ξεκινάει πόλεμο με το Μιχαήλ. Τα βάζει με το αφεντικό του λοιπόν, κάνει πόλεμο με έναν αλλό αρχάγγελο πιστό στο αφεντικό του και χάνει. Το ξέρουμε ότι θα χάσει αφού είναι ήδη γραμμένο και μόνο εκείνος δεν το ξέρει και πάει να πλακωθεί για να χάσει...

 

3. και 4. Δεν θυμάμαι που τα λέει. Έχεις αντίρρηση ότι τον έφτιαξε πανάγαθο άγγελο;

 

5. Στο τέλος της αποκάλυψης, δεν τον δένουν με αλυσίδες; δεν τον πετάνε στη λίμνη του πυρός;

 

Πού είναι οι φήμες; Λοιπόν, άσε μας τώρα...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Σχολιάζεις κείμενο του Grey - δεν παίρνει καμιά βάση "από τα γραφάς" απλά μια "κατά Grey" ερμηνεία διαφόρων φημών που κυκλοφορούν σχετικά με εικασίες που προκύπτουν από ερμηνείες των "γραφών".

Έχει διαφορά.

Οι διάφορες "γραφές" έχουν συνήθως περισσότερη συνέπεια στα όσα γράφουν.

 

Ακόμα και αν είναι έτσι..

δεν μπορείς να διαφωνήσεις πιστεύω

οτι γίνεται μεγάλη και ενδιαφέρουσα

συζήτηση :P

 

Ναι αλλά εσύ ρώτησες...

 

Δεν αντιλέγω,είχα μια ελπίδα ..

 

Κι όμως δεν έχουν...

Τι ακριβώς θέλεις τώρα?

Να αναρτούμε απαποσπάσματα και να

προσπαθούμε να βρούμε από ποιά οπτική

μπορούν να αντικρούσουν τις α,β,γ,δ,ε....ν,

ασυνέπειες?

Είμαι σίγουρος οτι αλλάζοντας καμιά δεκαριά

φίλτρα και παίζοντας ανάμεσα στην αλληγορία,

την ιστορία,τα βαθύτερα νοήματα κτλ κτλ θα

τα καταφέρουμε αρκετά άνετα..

 

(θα είχε ενδιαφέρον όμως..το αρχίζουμε σε

άλλο τόπικ? :P )

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν είναι έτσι..

δεν μπορείς να διαφωνήσεις πιστεύω

οτι γίνεται μεγάλη και ενδιαφέρουσα

συζήτηση

 

Μπούρδες συζήτηση είναι. Δώσε κανένα σπελλάκι. Αυτά θέλει ο κόσμος... Έχεις τπτ έτσι πολύ κακό σε βουντού ας πουμε; :P

 

 

Δεν αντιλέγω,είχα μια ελπίδα ..

 

Ε ναι οκ...

 

 

Τι ακριβώς θέλεις τώρα?

Να αναρτούμε απαποσπάσματα και να

προσπαθούμε να βρούμε από ποιά οπτική

μπορούν να αντικρούσουν τις α,β,γ,δ,ε....ν,

ασυνέπειες?

Είμαι σίγουρος οτι αλλάζοντας καμιά δεκαριά

φίλτρα και παίζοντας ανάμεσα στην αλληγορία,

την ιστορία,τα βαθύτερα νοήματα κτλ κτλ θα

τα καταφέρουμε αρκετά άνετα..

 

(θα είχε ενδιαφέρον όμως..το αρχίζουμε σε

άλλο τόπικ? :P )

 

Όχι Βηλφούλη μου, αν μας πούνε τέτοια πράγματα τους λέμε να πάρουν τα... νοήματα τα βαθιά να τα... χώσουν πιο βαθιά και να... πάνε να πνιγούνε ακόμα πιο βαθιά για να μη δουλεύουν τον κοσμάκη με μπούρδες και του τρώνε τα λεφτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Εμπεδοκλης είπε Διπλή ειναί η γεννηση των θνητων διπλή και η φθορά τους ... και αυτή η αναλλαγη δεν έχει τελειωμό... ντυνοντας την ψυχή με ξένο ρούχο σάρκινο... Τα αποσπάσματα υπονοουν την διττή υπὀσταση της ψυχής. Η κάθοδος της ψυχής στην επίγεια ζωή των θνητών που είναι κάτι ξένο για αυτή. Διαπιστωνεται επίσης Ο τροχος της Ζωής και του Θανάτου περί του κύκλου των μετενσαρκώσεων. Κατά τον Ηράκλειτο γήινος θάνατος = ουράνια γέννηση. Τώρα ο ευαγγελιστης Ιωάννης έ 24 έγραψε - αλλά μετέστη εκ του θανάτου εις τη ζωή... Η ταύτιση του γήινου θανάτου με την ουράνια γέννηση. Τυχαίο δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μερικές ακραίες φιλοσοφικές σχολές που λένε το σώμα φυλακή και τάφο της ψυχής και μερικοί του χριστιανισμού τείνουν προς τα εκεί... Τώρα βέβαια ούτε οι χριστιανοί δε λένε τέτοια πράγματα γιατί προφανώς είδαν ότι οδηγούνται σε μία ΑΚΟΜΑ λογική ασυνέπεια. Από τη μια το σώμα το βρώμικο, το ελεεινό, το έτσι, το αλλιώς που είναι φυλακή και τάφος της ψυχής και από την άλλη η αυτοκτονία που θα "ελευθέρωνε" την ψυχή από αυτή την "ελεεινή φυλακή" - και θα έκανε το χριστιανισμό ένα ακόμα evil cult - είναι κακό και απαγορεύεται. Βλέπουμε λοιπόν πως όταν λέμε μπούρδες και μετά τρέχουμε πρόχειρα να τις "μπαλώσουμε" καταλήγουμε σε λογικές ασυνέπειες.

 

Τι λέω εγώ τώρα. Σώμα και ψυχή είναι αναπόσπαστα μέρη της ανθρώπινης φύσης. Δεν είναι αφύσικο να είναι η ψυχή σε σώμα, το αφύσικο είναι να μην είναι μέσα σε σώμα. Ο θάνατος είναι το αφύσικο και η μεγαλύτερη ασθένεια του ανθρώπου. Δεν αποτελεί καμία "ουράνια γέννηση", αυτό είναι απάτη. Για να προλάβω τυχόν ερώτηση, δεν έχει σημασία αν το λέει Έλληνας φιλόσοφος και αυτός μπορεί να κάνει λάθος.

 

Σήμερα έχουμε ανακαλύψει την αιτία του θανάτου, ξέρουμε τι χρειάζεται και είμαστε πολύ κοντά σε επιστημονική λύση.

 

Υπάρχει και "μαγική" λύση στο πρόβλημα - καμιά σχέση με Φάουστ και "συμφωνίες" αλλά επειδή είναι ρίσκο - δεν είναι επιβεβαιωμένη και φαίνεται επικίνδυνη - και άλλωστε οι σημερινές κοινωνικές δομές και αντιλήψεις δεν την ευνοούν δεν θα την δώσω εδώ, τουλάχιστον μέχρι να την επιβεβαιώσω...

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα έχουμε ανακαλύψει την αιτία του θανάτου, ξέρουμε τι χρειάζεται και είμαστε πολύ κοντά σε επιστημονική λύση.

 

Υπάρχει και "μαγική" λύση στο πρόβλημα - καμιά σχέση με Φάουστ και "συμφωνίες" αλλά επειδή είναι ρίσκο - δεν είναι επιβεβαιωμένη και φαίνεται επικίνδυνη - και άλλωστε οι σημερινές κοινωνικές δομές και αντιλήψεις δεν την ευνοούν δεν θα την δώσω εδώ, τουλάχιστον μέχρι να την επιβεβαιώσω...

Μην το χαλάς στο καλύτερο ρε συ!

σαν να λες.."ξέρω τον τρόπο να κερδίσετε το τζόκερ,

να πάρετε το καινούργιο τογιότα,να μην σας ενοχλήσει

ποτέ ξανά η εφορία και η αστυνομία" και μετά.."αλλά δεν

σας λέω..δεν είμαι σίγουρος"

 

Ε όχι!

Link to comment
Share on other sites

 

Μην το χαλάς στο καλύτερο ρε συ! σαν να λες... "ξέρω τον τρόπο να κερδίσετε το τζόκερ, να πάρετε το καινούργιο τογιότα, να μην σας ενοχλήσει ποτέ ξανά η εφορία και η αστυνομία" και μετά... "αλλά δεν σας λέω.. δεν είμαι σίγουρος"

 

Ε όχι!

 

Χαχαχααα! λολ!

 

Τώρα που το βρήκα Βηλφούλη μου θα σε χορέψω στο ταψί. :P Για να σου πω, θα μου δώσεις... χμμμ... κάτσε να σκεφτώ λίγο... :P

 

Τώρα για αυτά όλα που λες εκτός από το τζόκερ, γίνε δημοσιογράφος και γράφε όπως γράφει και ο... Πρετεντέρης! :P

 

Σε πειράζω Βηλφούλη μου...

 

Αν έβρισκες τις σημειώσεις ενός παλαβού που έλεγε ότι αν κάνεις μια επίκληση στον "Μέγα Μπάκα" και μετά κόψεις τις φλέβες σου και πεθάνεις, τότε ξανάρχεσαι στη ζωή ως αθάνατος - λέμε τώρα... - θα το πίστευες; Εγώ γιατί να πιστέψω το άλλο; Ο καθένας αρχαίος λαός μπορεί να έχει τους μύθους του που μπορεί άλλοτε να προκύπτουν από χαμένη γνώση και άλλοτε από άγνοια ή παραπλάνηση... Δεν μπορείς να έχεις τυφλή εμπιστοσύνη σε κάτι που βρήκες μόνο και μόνο επειδή το έλεγαν π.χ. οι Σουμέριοι, οι Αιγύπτιοι ή οι Ίνκας... Απλά το πίστευαν, δε σημαίνει ότι είναι κι αλήθεια...

 

Σε άλλο τόπικ εξέφρασα την άποψη ότι το γεγονός ότι εδώ είναι σάιτ ενηλίκων δεν σημαίνει ότι όλα επιτρέπονται. Πρώτον - άποψή μου είναι αυτή - γιατί κανένας δεν είναι ενήλικος όταν το θέμα είναι μαγεία και τα συναφή, δεύτερον και σημαντικότερο, τα μέλη είναι "ενήλικα" ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ και δε μας διαβεβαιώνει κανείς ότι είναι όντως έτσι και προφανώς δε γίνεται και δε μπορεί να γίνει έλεγχος ταυτοτήτων, και τρίτον, η ταυτότητα ΔΕΝ αποτελεί πιστοποιητικό ωριμότητας σκέψης, έχω δει κάτι βλακείες απο "ενήλικα" των 18, 19... Για το λόγο αυτό πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε...

 

Δε μπορώ να είμαι ανακόλουθος με αυτά που έχω ήδη πει...

 

Ότι υπάρχει ως "μαγική λύση" όμως κάτι που ήταν γνωστό στους Σουμέριους και τους Αιγύπτιους και το χρησιμοποιούσαν και ότι υπάρχουν σχετικές απαγορεύσεις στη Βίβλο, είναι όντως αλήθεια. (Και μόνο το ότι απαγορεύεται στη Βίβλο είναι επαρκής λόγος για να το ψάξουμε το πράγμα...) Τι ακριβώς δεν μπορώ να πω γιατί υπάρχουν και πιτσιρίκια που θα προσπαθήσουν να το μιμηθούν. Αν το διασταυρώσω πλήρως θα το δώσω με λεπτομέρειες και θα λέω και γιατί ισχύει ή δεν ισχύει, τι κίνδυνοι υπάρχουν, πώς προέκυψε και γιατί...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν έβρισκες τις σημειώσεις ενός παλαβού που έλεγε ότι αν κάνεις μια επίκληση στον "Μέγα Μπάκα" και μετά κόψεις τις φλέβες σου και πεθάνεις, τότε ξανάρχεσαι στη ζωή ως αθάνατος - λέμε τώρα... - θα το πίστευες;

 

κάτι έχει πάρει το αυτί μου αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει ακόμα..

οι πρακτικές δυσκολίες βλέπεις..(να διαλέξεις ξυράφι ή μαχαίρι?)

 

Ότι υπάρχει ως "μαγική λύση" όμως κάτι που ήταν γνωστό στους Σουμέριους και τους Αιγύπτιους και το χρησιμοποιούσαν και ότι υπάρχουν σχετικές απαγορεύσεις στη Βίβλο, είναι όντως αλήθεια. (Και μόνο το ότι απαγορεύεται στη Βίβλο είναι επαρκής λόγος για να το ψάξουμε το πράγμα...) Τι ακριβώς δεν μπορώ να πω γιατί υπάρχουν και πιτσιρίκια που θα προσπαθήσουν να το μιμηθούν. Αν το διασταυρώσω πλήρως θα το δώσω με λεπτομέρειες και θα λέω και γιατί ισχύει ή δεν ισχύει, τι κίνδυνοι υπάρχουν, πώς προέκυψε και γιατί...

Παρότι αμφιβάλλω οτι τίθεται(ή αξίζει να τεθεί τέτοιο ζήτημα,

ιδιαίτερα εφόσων στην αρχική σελίδα του site υπάρχει με μεγάλα

γράμματα ένα ωραιότατο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18")όπως επιθυμείτε,περιμένουμε όόλοι πιστεύω με

ανυπομονησία..

Link to comment
Share on other sites

Ο Εμπεδοκλης είπε Διπλή ειναί η γεννηση των θνητων διπλή και η φθορά τους ... και αυτή η αναλλαγη δεν έχει τελειωμό... ντυνοντας την ψυχή με ξένο ρούχο σάρκινο... Τα αποσπάσματα υπονοουν την διττή υπὀσταση της ψυχής. Η κάθοδος της ψυχής στην επίγεια ζωή των θνητών που είναι κάτι ξένο για αυτή. Διαπιστωνεται επίσης Ο τροχος της Ζωής και του Θανάτου περί του κύκλου των μετενσαρκώσεων. Κατά τον Ηράκλειτο γήινος θάνατος = ουράνια γέννηση. Τώρα ο ευαγγελιστης Ιωάννης έ 24 έγραψε - αλλά μετέστη εκ του θανάτου εις τη ζωή... Η ταύτιση του γήινου θανάτου με την ουράνια γέννηση. Τυχαίο δεν νομίζω.

OK o "Εμπεδοκλής είπε". Γιατί το είπε;

Κι εμείς τι λέμε; (όχι επί των λόγων του Εμπεδοκλή αλλά επί της ουσίας που τον απασχολούσε).

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχει πάρει το αυτί μου αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει ακόμα.. οι πρακτικές δυσκολίες βλέπεις... (να διαλέξεις ξυράφι ή μαχαίρι?)

 

Τέτοια να λες εσύ και περίμενε να σου πω... :P

 

Παρότι αμφιβάλλω οτι τίθεται (ή αξίζει να τεθεί τέτοιο ζήτημα, ιδιαίτερα εφόσων στην αρχική σελίδα του site υπάρχει με μεγάλα γράμματα ένα ωραιότατο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18")...

 

Λιγότερα ανήλικα θα έμπαιναν αν δεν έγραφε το "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ...", η απαγόρευση τα τραβάει ακόμα περισσότερο. Για να μη μπαίνουν αλλάξτε το σε "Συζητούμε κυρίως για θέματα ιστορίας και φιλοσοφίας της μαγείας, δε μας ενδιαφέρουν ξόρκια και συνταγές, είμαστε καλοί χριστιανοί." και τότε δε θα μπαίνει ούτε ένα ανήλικο... :P

 

...όπως επιθυμείτε,περιμένουμε όόλοι πιστεύω με ανυπομονησία...

 

Είναι μια ηλιθιότητα που δεν αξίζει τον κόπο να την περιμένει κανείς με ανυπομονησία. Είπα ήδη ότι το άρθρο λέει και για Αίγυπτο. Ξέρεις κανένα φαραώ που να έζησε π.χ. 250 χρόνια; Άρα μάλλον μούφα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας αναζητούμε την κοσμογονική αρχή, το υπαρξιακό μας νόημα και τον ανθρώπινο μας προορισμό. Ο Spinoza κάποτε έγραψε -η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη, αλλά η μνήμη δεν υφίσταται μεταθανάτια, με αποτέλεσμα ο νους ούτε να φαντάζεται ούτε να θυμάται τίποτα, όταν βρεθεί έξω από το σώμα. Βλέπουμε ότι και σύγχρονοι διαφωτιστές αναφέρουν τους ίδιους φιλοσοφικούς στοχασμούς με τους αρχαίους φιλοσόφους μας. Π.Χ. ο θάνατος δεν είναι τίποτα άλλο παρά ο χωρισμός της ψυχής από υο σώμα-Πλάτων, ο θάνατος είναι η μετανάστευση της ψυχής σε έναν άλλο κόσμο-Πλάτων, η ψυχή για να εξαγνισθεί πρέπει να περάσει από τον κύκλο των μετενσαρκώσεων και σε κάθε διαδοχική ζωή η μοίρα της είναι ανάλογη με τις πράξεις της- Πλάτων. Υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα. Τώρα το θέμα είναι γιατί τα ανέφεραν αυτά οι φιλόσοφοι, πού τα ήξεραν. Ίσως σήμερα στις μέρες μας έχουμε μια ένδειξη .Όλοι αυτοί οι φιλοσοφικοί στοχασμοί βρίσκουν μια σύγχρονη επιστημονική στήριξη.Π.Χ.στην Κβαντική φυσική, στην Αρχή της Σειριακότητας του Kammerer, την Αρχή της Συγχρονικότητας του Jung, την Αρχή της Παγκοσμιότητας του Bell κ.α. Αυτές οι σύγχρονες επιστήμες της φυσικής καταδεικνύουν ότι το πολυεπίπεδο σύμπαν αποτελεί αδιάσπαστη ενότητα, διαθέτει εννοιολογικό υπόβαθρο και έχει πληροφοριακό υπόστρωμα με το οποίο επικοινωνεί το υποσυνείδητο. Τι λέτε; Πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μερικές ακραίες φιλοσοφικές σχολές που λένε το σώμα φυλακή και τάφο της ψυχής και μερικοί του χριστιανισμού τείνουν προς τα εκεί... Τώρα βέβαια ούτε οι χριστιανοί δε λένε τέτοια πράγματα γιατί προφανώς είδαν ότι οδηγούνται σε μία ΑΚΟΜΑ λογική ασυνέπεια. Από τη μια το σώμα το βρώμικο, το ελεεινό, το έτσι, το αλλιώς που είναι φυλακή και τάφος της ψυχής και από την άλλη η αυτοκτονία που θα "ελευθέρωνε" την ψυχή από αυτή την "ελεεινή φυλακή" - και θα έκανε το χριστιανισμό ένα ακόμα evil cult - είναι κακό και απαγορεύεται. Βλέπουμε λοιπόν πως όταν λέμε μπούρδες και μετά τρέχουμε πρόχειρα να τις "μπαλώσουμε" καταλήγουμε σε λογικές ασυνέπειες.

 

Τι λέω εγώ τώρα. Σώμα και ψυχή είναι αναπόσπαστα μέρη της ανθρώπινης φύσης. Δεν είναι αφύσικο να είναι η ψυχή σε σώμα, το αφύσικο είναι να μην είναι μέσα σε σώμα. Ο θάνατος είναι το αφύσικο και η μεγαλύτερη ασθένεια του ανθρώπου. Δεν αποτελεί καμία "ουράνια γέννηση", αυτό είναι απάτη. Για να προλάβω τυχόν ερώτηση, δεν έχει σημασία αν το λέει Έλληνας φιλόσοφος και αυτός μπορεί να κάνει λάθος.

 

Σήμερα έχουμε ανακαλύψει την αιτία του θανάτου, ξέρουμε τι χρειάζεται και είμαστε πολύ κοντά σε επιστημονική λύση.

 

 

 

Γιατί σου φαίνεται αφύσικος ο θάνατος? η ύλη είναι φυσιολογικό που φθείρεται, ό,τι υλικό υπάρχει έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής. (να γιατί ο χρυσός είναι τόσο πολύτιμος, ξέρω ότι είναι κάπως άσχετο αλλά το σκέφτηκα)

Το αφύσικο είναι να θέλουμε να κρατήσουμε την ψυχή στο υλικό σώμα ενώ η διάρκεια ζωής της σε αυτό είναι περιορισμένη. Η μεγαλύτερη ασθένεια του ανθρώπου δεν είναι o θάνατος αλλά το ότι δεν έχει μάθει να χαίρεται και να εκτιμά το δώρο της ζωής. Θυμάμαι που είχαμε διαφωνήσει έντονα στο θέμα περί θανάτου, αλλά αν το δεις αλλιώς η γνώση του θανάτου, η γνώση ότι το πέρασμα είναι τόσο σύντομο θα έπρεπε να θεωρείται δώρο και όχι ασθένεια, όχι καταδίκη. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. Καθόλου δεν μου αρέσουν τα γηρατειά, η αρρώστια, η "ασχήμια" που έρχεται με το πέρασμα των χρόνων, αλλά είναι κάτι αναπόφευκτο, οπότε θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την ιδέα του θανάτου και να την αποδεχόμαστε σιγά σιγά.

Ποιά επιστημονική λυση λες Γκρευ? Είναι λύση να μην πεθαίνει ο άνθρωπος? είναι λύση να ζούμε χρόνια ατελείωτα εδώ στη γη? και πώς θα ζούμε, νέοι και υγιείς? όπως περιγράφει ο Α. Χάξλευ στον Θαυμαστό καινούριο κόσμο, η θα παρατείνουμε τα γηρατειά μας για να καθυστερήσουμε το θάνατο? (πολυ ανατριχιαστική ιδέα αυτή) Αν υπήρχε ένας τρόπος να παρατείνουμε τα "καλά", παραγωγικά χρόνια εδώ στη γη ή αν υπήρχε τρόπος να αντιμετωπίσουμε σοβαρές ασθένειες ώστε όλοι οι άνθρωποι να χαίρονται εξίσου τη ζωή ακούγεται όμορφο. Αν όμως θέλουμε πάση θυσία να αποφύγουμε κάτι το οποίο είναι προγραμματισμένο να μας συμβεί δε θα κερδίσουμε τίποτα, χάσιμο χρόνου θα είναι.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται αφύσικος ο θάνατος? η ύλη είναι φυσιολογικό που φθείρεται, ό,τι υλικό υπάρχει έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής. (να γιατί ο χρυσός είναι τόσο πολύτιμος, ξέρω ότι είναι κάπως άσχετο αλλά το σκέφτηκα)

 

Ακριβώς! υπάρχουν και υλικά που ΔΕΝ φθείρονται. Υπάρχουν και βιολογικά όντα που δεν γερνούν και δεν πεθαίνουν. Πολύ λίγα είδη, αλλά υπάρχουν. Ναι μου φαίνεται αφύσικος ο θάνατος και οπωσδήποτε αφύσικος μετά από μόνο 80 χρόνια ζωής. Στη Βίβλο ο βιβλικός "θεός" - και μέγιστος εχθρός των ανθρώπων - ομολογεί (Γένεση 6:3):

 

καὶ εἶπεν κύριος ὁ θεός οὐ μὴ καταμείνῃ τὸ πνεῦμά μου ἐν τοῖς ἀνθρώποις τούτοις εἰς τὸν αἰῶνα διὰ τὸ εἶναι αὐτοὺς σάρκας ἔσονται δὲ αἱ ἡμέραι αὐτῶν ἑκατὸν εἴκοσι ἔτη

 

Έτσι λοιπόν οι πρόγονοί σου, που περπατούσαν παρέα με τους θεούς, τους ημίθεους και άλλες φυλές αθανάτων, ζούσαν ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από 120 χρόνια. Κάτι τους έκαναν κάποιοι, δηλ. οι "καλοί" της βίβλου και αρχίσανε και πεθαίνανε στα 120. Τώρα πεθαίνουμε στα 80. Γιατί; Μα γιατί κάνουμε τα πάντα τα εναντίον του εαυτού μας. Έχουμε εγκαταλείψει τη γνώση των προγόνων μας, έχει καεί αμέτρητος αριθμός βιβλίων από τους αβρααμιστές. Δεν έχουμε ιδέα τώρα πια, πώς να επαναφέρουμε την προηγούμενή μας κατάσταση. Πρέπει να το ανακαλύψουμε.

 

 

Το αφύσικο είναι να θέλουμε να κρατήσουμε την ψυχή στο υλικό σώμα ενώ η διάρκεια ζωής της σε αυτό είναι περιορισμένη. Η μεγαλύτερη ασθένεια του ανθρώπου δεν είναι ό θάνατος αλλά το ότι δεν έχει μάθει να χαίρεται και να εκτιμά το δώρο της ζωής. Θυμάμαι που είχαμε διαφωνήσει έντονα στο θέμα περί θανάτου, αλλά αν το δεις αλλιώς η γνώση του θανάτου, η γνώση ότι το πέρασμα είναι τόσο σύντομο θα έπρεπε να θεωρείται δώρο και όχι ασθένεια, όχι καταδίκη. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. Καθόλου δεν μου αρέσουν τα γηρατειά, η αρρώστια, η "ασχήμια" που έρχεται με το πέρασμα των χρόνων, αλλά είναι κάτι αναπόφευκτο το οποίο δεν μπορούμε να αποφύγουμε, οπότε θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την ιδέα του θανάτου και να την αποδεχόμαστε σιγά σιγά.

 

Ποτέ δεν θα αποδεχτώ τη μοίρα που μου επέβαλαν οι εχθροί μου! Θα τους νικήσω! Η μεγαλύτερη ασθένεια ΕΙΝΑΙ ο θάνατος. Και η δεύτερη μεγαλύτερη ασθένεια η παθητική αποδοχή του και η θρησκεία.

 

 

Ποιά επιστημονική λυση λες Γκρευ? Είναι λύση να μην πεθαίνει ο άνθρωπος? είναι λύση να ζούμε χρόνια ατελείωτα εδώ στη γη? και πώς θα ζούμε, νέοι και υγιείς? όπως περιγράφει ο Α. Χάξλευ στον Θαυμαστό καινούριο κόσμο, η θα παρατείνουμε τα γηρατειά μας για να καθυστερήσουμε το θάνατο? (πολυ ανατριχιαστική ιδέα αυτή) Αν υπήρχε ένας τρόπος να παρατείνουμε τα καλά, παραγωγικά χρόνια εδώ στη γη ή αν υπήρχε τρόπος να αντιμετωπίσουμε σοβαρές ασθένειες ώστε όλοι οι άνθρωποι να χαίρονται εξίσου τη ζωή άκούγεται όμορφο. Αν όμως θέλουμε πάση θυσία να αποφύγουμε κάτι το οποίο είμαστε προγραμματισμένοι να μας συμβεί δε θα κερδίσουμε τίποτα, χάσιμο χρόνου θα είναι.

 

Ήμασταν προγραμματισμένοι να ζούμε δεκάδες χιλιάδες χρόνια. Χάσαμε έναν πόλεμο και μας ξαναπρογραμμάτισαν να πεθαίνουμε στα 120. Δεν είναι χάσιμο χρόνου, κάνεις λάθος, η σύντομη ζωή είναι χάσιμο χρόνου. Δεν προλαβαίνεις να αναπτυχθείς, να χρησιμοποιήσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον εγκέφαλό σου, το 90% δεν το χρησιμοποιείς, γιατί υπάρχει τότε; Αφού το φυσιολογικό είναι να μη χρησιμοποιείται θα έπρεπε να είχαμε μυαλό... κότας! Τόσο δεν είναι το 10%; Ακριβώς για αυτό σε προγραμμάτισαν να πεθαίνεις στα 120 για να μη προλαβαίνεις να αναπτυχθείς και τους απειλήσεις ξανά.

 

Λοιπόν το φυσιολογικό σου είναι να έχεις ζήσει περί τα 1000 χρόνια, να μοιάζεις με 20άρα να έχεις τις υπερφυσικές δυνάμεις που λέγαμε στο άλλο τόπικ και να έχεις μπροστά σου μερικές δεκάδες χιλιάδες χρόνια ακόμα. Αυτό έχασες. Κατάλαβες;

 

Ακόμα δεν έχω όλες τις απαντήσεις γιατί υπάρχουν πολλά κενά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνεται αφύσικος ο θάνατος? η ύλη είναι φυσιολογικό που φθείρεται, ό,τι υλικό υπάρχει έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής. ...

Ο θάνατος είναι φυσικό γεγονός αλλά είναι αφύσικος για διάφορους λόγους:

1. Είναι μια "υποχώρηση" της προόδου από το χάος στην ανόργανη (άψυχη) αλλά οργανωμένη ύλη, από την άψυχη ύλη στην έμψυχη (οργανική), από την οργανική....

2. Αυτό φαίνεται σπό την ίδια "αντίδραση" των έμβιων οργανισμών στην προοπτική του θανάτου: θέλουν να τον αποφύγουν (ένστικτο αυτοσυντήρησης).

Έτσι,

Μοιάζει να είναι περισσότερο ένας συμβιβασμός παρά το ιδεώδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...