Jump to content

Το Πέρασμα Από Τη Γη.


Recommended Posts

Ήμασταν προγραμματισμένοι να ζούμε δεκάδες χιλιάδες χρόνια. Χάσαμε έναν πόλεμο και μας ξαναπρογραμμάτισαν να πεθαίνουμε στα 120. Δεν είναι χάσιμο χρόνου, κάνεις λάθος, η σύντομη ζωή είναι χάσιμο χρόνου. Δεν προλαβαίνεις να αναπτυχθείς, να χρησιμοποιήσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον εγκέφαλό σου, το 90% δεν το χρησιμοποιείς, γιατί υπάρχει τότε; Αφού το φυσιολογικό είναι να μη χρησιμοποιείται θα έπρεπε να είχαμε μυαλό... κότας! Τόσο δεν είναι το 10%; Ακριβώς για αυτό σε προγραμμάτισαν να πεθαίνεις στα 120 για να μη προλαβαίνεις να αναπτυχθείς και τους απειλήσεις ξανά.

 

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για της πηγές σου.Μοιάζεις τόσο σίγουρος οπότε πες μας λίγα παραπάνω για αυτήν την θεωρεία.

Θεωρητικά θα μπορούσες να ζήσεις και 160 χρόνια π.χ αρκεί να οξειδωνόταν στο μισό το σώμα σου,που σημαίνει κατα κάποιο τρόπο έλεγχο της αναπνοής αλλά και του περιβάλλοντος.

 

Ο θάνατος είναι φυσικό γεγονός αλλά είναι αφύσικος για διάφορους λόγους:

1. Είναι μια "υποχώρηση" της προόδου από το χάος στην ανόργανη (άψυχη) αλλά οργανωμένη ύλη, από την άψυχη ύλη στην έμψυχη (οργανική), από την οργανική....

2. Αυτό φαίνεται σπό την ίδια "αντίδραση" των έμβιων οργανισμών στην προοπτική του θανάτου: θέλουν να τον αποφύγουν (ένστικτο αυτοσυντήρησης).

Έτσι,

Μοιάζει να είναι περισσότερο ένας συμβιβασμός παρά το ιδεώδες.

Ενδιαφέρον προσέγγιση.Τι γίνεται τότε με την γέννηση? Είναι εντελώς φυσιολογική?

 

Από την άλλη..

Είναι λύση να μην πεθαίνει ο άνθρωπος? είναι λύση να ζούμε χρόνια ατελείωτα εδώ στη γη?

σκέφτομαι πως οι άνθρωποι του "παραδείσου" θα πάσχουν από ανία.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδή εγώ φίλε Grey που είμαι τώρα γύρω στα 30 σε ποια βιολογική κατάσταση θα βρισκόμουν. Θα ήμουν με το μπιμπερό στο στόμα. Πως θα ήμουν σε ηλικια 9000 χρονων; Για ρίξε λίγο φως στην θεωρία σου.Τι πόλεμο χάσαμε; Ποιος μας προγραμματισε; Γιατι να είναι στη Γη η φυσικη μας θεση και όχι κάπου αλλού; Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ φίλε Grey που είμαι τώρα γύρω στα 30 σε ποια βιολογική κατάσταση θα βρισκόμουν. Θα ήμουν με το μπιμπερό στο στόμα. Πως θα ήμουν σε ηλικια 9000 χρονων; Για ρίξε λίγο φως στην θεωρία σου.Τι πόλεμο χάσαμε; Ποιος μας προγραμματισε; Γιατι να είναι στη Γη η φυσικη μας θεση και όχι κάπου αλλού; Αναμένουμε...

Είναι ένα ανακάτεμα διαφόρων θεωριών με σκόρπιες αναφορές παρμένες από τις Γραφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνεις να αναπτυχθείς, να χρησιμοποιήσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον εγκέφαλό σου, το 90% δεν το χρησιμοποιείς, γιατί υπάρχει τότε; Αφού το φυσιολογικό είναι να μη χρησιμοποιείται θα έπρεπε να είχαμε μυαλό... κότας! Τόσο δεν είναι το 10%

 

Μια ελαφρά,συνήθης λαϊκή παρεξήγηση..

δεν χρησιμοποιούμε ποτέ πάνω από το 10%

συγχρόνως..όχι πάνω από το 10% γενικά..

Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος είναι φυσικό γεγονός αλλά είναι αφύσικος για διάφορους λόγους:

1. Είναι μια "υποχώρηση" της προόδου από το χάος στην ανόργανη (άψυχη) αλλά οργανωμένη ύλη, από την άψυχη ύλη στην έμψυχη (οργανική), από την οργανική....

2. Αυτό φαίνεται σπό την ίδια "αντίδραση" των έμβιων οργανισμών στην προοπτική του θανάτου: θέλουν να τον αποφύγουν (ένστικτο αυτοσυντήρησης).

Έτσι,

Μοιάζει να είναι περισσότερο ένας συμβιβασμός παρά το ιδεώδες.

 

Συμβιβασμός, συνθηκολόγηση, όπως θες πες το, το ίδιο είναι... Χαίρομαι πάντως που κι εσύ καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ...

 

 

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για της πηγές σου. Μοιάζεις τόσο σίγουρος οπότε πες μας λίγα παραπάνω για αυτήν την θεωρεία.

 

Θεωρητικά θα μπορούσες να ζήσεις και 160 χρόνια π.χ αρκεί να οξειδωνόταν στο μισό το σώμα σου, που σημαίνει κατα κάποιο τρόπο έλεγχο της αναπνοής αλλά και του περιβάλλοντος.

 

 

Ενδιαφέρον προσέγγιση.Τι γίνεται τότε με την γέννηση? Είναι εντελώς φυσιολογική?

 

Από την άλλη..

 

σκέφτομαι πως οι άνθρωποι του "παραδείσου" θα πάσχουν από ανία.

 

Οι άνθρωποι του "παραδείσου" ήταν στην ουσία αιχμάλωτοι πολέμου. Η ορίτζιναλ Γέννεση ξεκινάει από το 5ο κεφάλαιο. Τα 4 πρώτα ήταν προσθήκη, αυτό φαίνεται από το "Αύτη η βιβλος γεννέσεως..." που επαναλαμβάνεται δύο φορές τη μια λέει "κόσμου" και την άλλη "ανθρώπων". Ο "παράδεισος" ήταν στρατόπεδο συγκεντρώσεως. Τώρα το ότι έγινε η προσθήκη του "παραδείσου" από μπροστά και όχι με παρεμβολή δεν σημαίνει ότι η χρονική σειρά ήταν αυτή. Η περίφημη Λίλιθ - Λίλιτου που δεν αναφέρεται πουθενά στη Γέννεση, ήταν ίσως δραπέτις από εκεί. Κανείς δεν το σκάει από τον "παράδεισο" αν είναι όντως παράδεισος, σωστά; Έχει εντοπιστεί το μέρος από την περιγραφή και είναι στη Ν.Α. Τουρκία. Πολύ μακριά από τις πρώτες πόλεις στη Ν. Μεσοποταμία, Eridu Bad Tibiru κλπ.

 

Τώρα για τη θεωρία και τις πηγές λίγο πολύ είναι γνωστά. Η βίβλος σε κάποια σημεία ομολογεί πράγματα που περνούν απαρατήρητα. Για μένα η λογική και η κρίση είναι οι καλύτερες πηγές, αφού όμως κάποιοι έχετε μανία με το τι γράφει ο ένας και ο άλλος, ορίστε μερικά:

 

[1] Zecharia Sitchin, The 12th Planet, 1976, The Wars of Gods and Men, 1985, Genesis Revisited, 1990, Divine Encounters, 1995, Avon Books, New York.

 

[2] Laurence Gardner, Genesis of the Grail Kings, Bantam Press, New York, 1999.

 

[3] William Bramley, The Gods of Eden, Avon Books, New York, 1989, 1990.

 

Εμένα μου αρκεί που σε μερικά κομμάτια της βίβλου ΟΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ διάφορα και μετά αποδίδονται σε φταίξιμο των ανθρώπων ώστε ο "θεός" να βγαίνει πάντα "σωστός". Δε χρειάζομαι κανένα συγγραφέα να μου το δώσει έτοιμο και μασημένο. Δε χρειάζομαι τις πηγές που για τον παραμικρό ισχυρισμό μου, μου ζητάτε... Μπορώ να έχω τη γνώμη μου χωρίς να λέω ότι να! το λέει και αυτός! Δε θα ξανααπαντήσω σε κανένα αίτημα για πηγές. Τελευταία φορά ήταν αυτή.

 

Θεωρητικά θα μπορούσες να ζήσεις και 160 χρόνια π.χ αρκεί να οξειδωνόταν στο μισό το σώμα σου, που σημαίνει κατα κάποιο τρόπο έλεγχο της αναπνοής αλλά και του περιβάλλοντος.

 

Πηγές???

 

Εγώ λέω κάτι εντελώς διαφορετικό. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα, δε σε βλάπτει το οξυγόνο αλλά από κάποιο σημείο και μετά σταματούν οι διαιρέσεις και τα κύτταρα δεν ανανεώνονται. Υπάρχει ένζυμο που το διορθώνει αυτό, αλλά δεν είναι εύκολη δουλειά να το βάλεις αυτό στον πυρήνα κάθε σου κυττάρου, πρέπει να προστεθεί γονίδιο που να το παράγει συνεχώς. Αλλά ακόμα και με απλή χορήγηση έχει αποτέλεσμα. Οι λεφτάδες των φαρμακοβιομηχανιών το κρατάνε μυστικό (το φάρμακο) και πατέντα για να το μοσχοπουλήσουν. Μόλις περάσει η εικοσαετία της πατέντας θα τα πουν και στο "λαουτζίκο", όπως θρασύτατα τον αποκαλούν ακόμα και οι υποτιθέμενοι "έκπροσωποί" του...

 

Πάρε και πηγή:

 

Telomerase is an enzyme that adds DNA sequence repeats ("TTAGGG" in all vertebrates) to the 3' end of DNA strands in the telomere regions, which are found at the ends of eukaryotic chromosomes. This region of repeated nucleotide called telomeres contains non-coding DNA material and prevents constant loss of important DNA from chromosome ends. As a result, every time the chromosome is copied only 100-200 nucleotides are lost, which causes no damage to the organism's DNA. Telomerase is a reverse transcriptase that carries its own RNA molecule, which is used as a template when it elongates telomeres, which are shortened after each replication cycle.

The existence of a compensatory shortening of telomere (telomerase) mechanism was first predicted by Soviet biologist Alexey Olovnikov in 1973,[1] who also suggested the telomere hypothesis of aging and the telomere's connections to cancer. Telomerase was discovered by Carol W. Greider and Elizabeth Blackburn in 1984 in the ciliate Tetrahymena.[2] Together with Jack W. Szostak, Greider and Blackburn were awarded the 2009 Nobel Prize in Physiology or Medicine for their discovery.[3]

 

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Telomerase

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Γκρευ σου φαίνεται φυσιολογικό να αλωνίζουμε τη γη ή έστω άλλους πλανήτες κάποιες χιλιάδες χρόνια? εδώ άλλοι βαριούνται αυτή τη σύντομη ζωή και τη συντομεύουν ακόμη περισσότερο.Ο θάνατος για πολύ κόσμο είναι μια λύτρωση, μπορεί η ζωή να είναι ωραία αλλά και ο θάνατος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της. Είναι σαν να θες να ζεις μια συνεχόμενη άνοιξη, άντε και καλοκαίρι στις εποχές. Δεν σε γοητεύει καθόλου το φθινόπωρο, ο χειμώνας δεν έχει την δική του αίγλη? Δεν βρίσκεις καμμιά ομορφιά στο να βιώνει κάποιος το δικό του "φθινόπωρο" και το δικό του "χειμώνα"? με το πέρασμα των χρόνων δεν κερδίζουμε κάτι? με το να παρατηρούμε τις αλλαγές στον εαυτό μας και στο σώμα μας δεν αντιλαμβανόματε πολλά περισσότερα? Ωραία θα ήταν στην ηλικία μου να έχω κορμί 20αρας, αλλά μου αρέσει το σώμα μου και τώρα, ζώ μαζί του και το χαίρομαι. Είναι η τελειότητα τόσο αναγκαία για να είμαστε ευτυχισμένοι? ή πιστεύεις ότι αν μέναμε νέοι για πάντα θα μας ενδιέφερε πολύ να αναπτυχθούμε πνευματικά? γιατί κατα τη γνώμη μου το αντίθετο θα συνέβαινε. Θα μας ένοιαζε μόνο η εξωτερική ομορφιά, γιατί θα διατηρούσαμε τον εγωισμό και την υπεροψία που υπάρχει στα νιάτα. Ο θάνατος και η ημερομηνία λήξης είναι η κινητήριος δύναμη για τον άνθρωπο, αυτή που μας ωθεί μπροστά, αυτή η κρυφή δύναμη που μας κάνει να θέλουμε να αναπτυχθούμε, να μάθουμε, να ψάξουμε και να προλάβουμε να τα κάνουμε ολα αυτα γιατί γνωρίζουμε πόσο σύντομο είναι το πέρασμα.

 

Ίσως όταν είμασταν "προγραμματισμένοι" να ζούμε εκατοντάδες χρόνια να πεθαίναμε από ανία που είπε και ο Artzuna, και το σχέδιο να απέτυχε παταγωδώς. Ίσως ο άνθρωπος να πεθαίνει νωρίτερα αλλά να ζει καλύτερα έτσι. Γιατί και στην Εδέμ πάλι δεν ήταν ευχαριστημένος ο Αδάμ με την Εύα κάτι έλειπε από τον παράδεισο τους, πάντα κάτι μας λείπει, πάντα θέλουμε αυτό το κάτι παραπάνω, γιατί δεν έχουμε μάθει να ζούμε τη στιγμή και το παρόν, ζούμε πάντα στο μέλλον και στο παρελθόν. Ξεχνάμε να ζήσουμε τη στιγμή, ξεχνάμε να χαρούμε και να εκτιμήσουμε τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Dalia,

πρώτον,άλλο το μυαλο,άλλο το σώμα.

Το γεγονός οτι δεν θα καταρρεύσει το σώμα μας(ή μάλλον οτι έχουμε περισσότερο χρόνο μέχρι να καταρρεύσει)

δεν σημαίνει οτι το μυαλό θα μείνει κολλημένο "στα χρόνια της νεότητας".Επίσης τον "χειμώνα και το φθινόπωρο"

θα τον νιώσουμε μέσω των αλλαγών του μυαλού και του πνεύματος μας,όχι από την πλάτη μας που θα τρίζει και

τα πόδια μας που δεν θα μας κρατάνε.

 

δεύτερον άλλο η παράταση στα διπλάσια ή στα τριπλάσια χρόνια,άλλο η αθανασία.

Ο θάνατος αν όντως ήταν φυσικο κομμάτι της ζωής θα έπρεπε να ερχόταν ως φυσική συνέπεια της πορείας του

οργανισμού(όπως η γέννηση,η αλλαγή των δοντιών,η εφηβεία,η ενηλικίωση κτλ)

Φυσικά και ένας άνθρωπος που ζει τρεις φορές περισσότερο θα έχει τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες

να "ψαχτεί"(χωρίς να υπολογίσουμε τα αυξανόμενα ερωτήματα που βασανίζουν τον άνθρωπο όσο περνάει ο

καιρός)

τρίτον,

Ο θάνατος και η ημερομηνία λήξης είναι η κινητήριος δύναμη για τον άνθρωπο, αυτή που μας ωθεί μπροστά, αυτή η κρυφή δύναμη που μας κάνει να θέλουμε να αναπτυχθούμε, να μάθουμε, να ψάξουμε και να προλάβουμε να τα κάνουμε ολα αυτα γιατί γνωρίζουμε πόσο σύντομο είναι το πέρασμα.

 

δηλαδή θεωρείς απαραίτητη την ύπαρξη ενός μπαμπούλα με δρεπάνι για να λειτουργούμε ως άνθρωποι?

 

 

Υ.Γ.οι μεμονωμένες πράξεις όπως και οι μαζικοποιημένες(με την κακή έννοια)δεν είναι και τα

καλύτερα παραδείγματα σε τέτοιου είδους συζητήσεις.Εντάξει κάποιοι βαρέθηκαν την ζωή τους

και αυτοκτόνησαν

εδώ άλλοι βαριούνται αυτή τη σύντομη ζωή και τη συντομεύουν ακόμη περισσότερο.

πόσοι μπορεί να είναι αυτοί και κατά πόσο αξίζει να ληφθούν ως παράδειγμα?

 

Εντάξει κάποιοι μπορεί να επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν τα 160 χρόνια τους για να κοιτάζονται σε ένα καθρέφτη.

Είναι η τελειότητα τόσο αναγκαία για να είμαστε ευτυχισμένοι? ή πιστεύεις ότι αν μέναμε νέοι για πάντα θα μας

ενδιέφερε πολύ να αναπτυχθούμε πνευματικά? γιατί κατα τη γνώμη μου το αντίθετο θα συνέβαινε. Θα μας ένοιαζε

μόνο η εξωτερική ομορφιά, γιατί θα διατηρούσαμε τον εγωισμό και την υπεροψία που υπάρχει στα νιάτα.

Δικαίωμα τους βέβαια,δεν θα τους πάρουμε ως παράδειγμα όμως γιατί με την ίδια λογική το ανθρώπινο είδος

δεν αξίζει να υπάρχει επειδή άλλοι αποφασίζουν να αρχίσουν τα ναρκωτικά,άλλοι γίνονται αλκοολικοί,άλλοι κάνουν

φριχτά εγκλήματα και άλλοι αυτοκτονούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που συζητάμε τώρα είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Πώς είμασταν προγραμματισμένοι να ζούμε αλλά κάποιοι εχθροί μας μείωσαν το προσδόκιμο ζωήςκλπ . Το γεγονός ότι δε θα καταρρεύσει το σώμα μας πιστεύεις ότι δε θα επηρεάσει τον τρόπο που λειτουργεί το μυαλό μας? μάλλον είσαι μικρός για να καταλάβεις τη διαφορά αλλά πίστεψέ με όσο περνούν τα χρόνια και το σώμα χάνει τη δύναμη του, την ευλυγισία, την ομορφιά του αλλάζει και ο άνθρωπος. Σκέφτεται διαφορετικά, μεταμορφώνεται. Αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά της άνοιξης από το χειμώνα αν δεν βιώσεις την αλλαγή στη θερμοκρασία, αν δε δεις τις αλλαγές στη φύση? Πώς αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος τον κόσμο γύρω του? μέσω των αισθήσεων δε γίνεται αυτό?

 

Δεν θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη κανενός μπαμπούλα για να λειτουργήσει ο άνθρωπος. Το μόνο που κάνω είναι να παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου, τη φύση, τον άνθρωπο και να ερμηνεύω κάποια πράγματα. Δεν ψάχνω να βρω τρόπους να δικαιολογηθώ για το φόβο του θανάτου που έχω, ούτε θεωρώ ότι το να ζούσε ο άνθρωπος τριπλάσια χρόνια θα τον έκανε σοφότερο. Σίγουρα θα είχε περισσότερες εμπειρίες αλλά σημασία δεν έχει ο χρόνος και η ποσότητα των ημερών μας ή των εμπειριών μας αλλά η "ποιότητα" τους και το τι κάνουμε με αυτές. Πώς εκμεταλλευόμαστε τις εμπειρίες μας και τι αποκομίζουμε από αυτές.

 

όσο για την αυτοκτονία, δεν αναφερόμουν σε αυτή αλλά στις συνήθειες που έχουν πολλοί και βλάπτουν σοβαρά την υγεία τους συντομεύοντας έτσι την επίγεια ζωή τους. Δε χρειάζεται να αυτοκτονήσει κάποιος υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνουμε σύντομη τη ζωή μας, κάπνισμα,κακή διατροφή, αλκοόλ, σεξ χωρίς προστασία, ηλιοθεραπεία ώρες ατελείωτεςκλπ. όλοι ξέρουμε τους κινδύνους κάποιοι όμως επιλέγουν να ζήσουν πιο ριψοκίνδυνα, πιο επιπόλαια. Το να ζει κάποιος ακολουθώντας ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής σίγουρα κάνει καλύτερη την ποιότητα ζωής του, και ίσως αν είναι τυχερός να ζήσει περισσότερα χρόνια. Για αυτό σου απαντώ ότι είναι πολλοί αυτοί που ζούνε έτσι και θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ φίλε Grey που είμαι τώρα γύρω στα 30 σε ποια βιολογική κατάσταση θα βρισκόμουν. Θα ήμουν με το μπιμπερό στο στόμα. Πως θα ήμουν σε ηλικια 9000 χρονων; Για ρίξε λίγο φως στην θεωρία σου. Τι πόλεμο χάσαμε; Ποιος μας προγραμματισε; Γιατι να είναι στη Γη η φυσικη μας θεση και όχι κάπου αλλού; Αναμένουμε...

Είναι ένα ανακάτεμα διαφόρων θεωριών με σκόρπιες αναφορές παρμένες από τις Γραφές.

 

Αυτές οι "σκόρπιες αναφορές" είναι τα σημεία όπου ομολογείται η αλήθεια. Ένας έμπειρος ανακριτής αφήνει τον ψεύτη να μιλάει κι ας λέει ψέμματα, σε κάποια σημεία θα του ξεφύγει κάτι. Όταν λοιπόν ένας ψεύτης και απατεώνας σου αφήνει ένα κείμενο 1000 σελίδων, ακόμα και θεός να είναι, κάτι θα του ξεφύγει... Κι όμως, έχω... πηγή για το "ψεύτης και απατεώνας". Όχι, δεν είναι οι σατανιστές. Οι γνωστικοί το λένε αυτό και αποκαλούν το βιβλικό θεό με το όνομα Ialdabaoth.

 

Πάμε τώρα στη θεωρία. Δεν ξέρω από πού μας ήρθαν όλοι αυτοί, από τον Νιμπίρου, υποθετικό σκοτεινό αστέρι νάνος που γυρίζει πολύ μακριά από τον ήλιο με περίοδο ΠΕΡΙΠΟΥ 1 σαρ = 3600 χρόνια, ή από το αστρικό πεδίο. Κάποιοι λένε ότι αν υπήρχε θα το είχαμε βρει. Μόλις το 2005 βρήκαμε τον Έρις, με περίοδο 557 χρόνια δηλαδή περίπου 1 νερ = 600 χρόνια, άρα λοιπόν να πως προκύπτουν οι άχρηστες σε πρωτόγονους ανθρώπους μονάδες σαρ και νερ. Πριν το 2005 δεν ξέραμε τον Έρις, αν κάποιος μίλαγε για 10ο πλανήτη κάποιοι θα του λέγανε "μα τα ξέρουμε όλα, αν υπήρχε θα το είχαμε βρει". Άρα λοιπόν δεν είναι επιχείρημα αυτό. Δεν ξέρουμε πάντως αν είναι βιολογικά όντα από άλλον πλανήτη, ή πνευματικά όντα δημιουργημένα από το συλλογικό νου της Βιόσφαιρας - αυτό που ονομάζουμε Θεά Γαία - που ήρθαν από το αστρικό. Η εκδοχή των πνευματικών όντων, έχει μια λογική ως προς την αιτία που ήρθαν εδώ. Χρειάζονταν τους ανθρώπους ως πιστούς για να παίρνουν ενέργεια από αυτούς...

 

Όπως και να χει κάποιοι ήρθαν εδώ, βρήκαν τους Homo Erectus και τους έκαναν Homo Sapiens. Το σχέδιο τους ήταν απλό: Θα δημιουργούσαν έναν μεικτό πολιτισμό θεών - ανθρώπων και θα επικρατούσαν στον κόσμο τους. Γιατί ήθελαν τους ανθρώπους; Για δυο λόγους: Μπαταρίες ενέργειας και στρατιώτες. Είχαμε λοιπόν δυο στρατόπεδα: Αυτούς που ήρθαν εδώ και ήταν σύμμαχοι των ανθρώπων και αυτούς που έμειναν πίσω και ήταν εχθροί των ανθρώπων γιατί τους θεωρούσαν επικίνδυνους ότι κάποια μέρα θα τους έπαιρναν την εξουσία και θα γίνονταν θεοί στη θέση των θεών. Εκείνοι είχαν διαφορετικό σχέδιο: Τίποτα κοινό με τους ανθρώπους διατήρησή τους σε χαμηλό επίπεδο και χρήση τους ως μπαταρίες ενέργειας. Αυτό θα το πετύχαιναν με την θρησκεία.

 

Ήρθαν λοιπόν οι θεοί ή μπένε έλοχιμ κατά τη βίβλο:

 

1 καὶ ἐγένετο ἡνίκα ἤρξαντο οἱ ἄνθρωποι πολλοὶ γίνεσθαι ἐπὶ τῆς γῆς καὶ θυγατέρες ἐγενήθησαν αὐτοῖς

 

2 ἰδόντες δὲ οἱ υἱοὶ τοῦ θεοῦ τὰς θυγατέρας τῶν ἀνθρώπων ὅτι καλαί εἰσιν ἔλαβον ἑαυτοῖς γυναῖκας ἀπὸ πασῶν ὧν ἐξελέξαντο

 

4 οἱ δὲ γίγαντες ἦσαν ἐπὶ τῆς γῆς ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις καὶ μετ' ἐκεῖνο ὡς ἂν εἰσεπορεύοντο οἱ υἱοὶ τοῦ θεοῦ πρὸς τὰς θυγατέρας τῶν ἀνθρώπων καὶ ἐγεννῶσαν ἑαυτοῖς ἐκεῖνοι ἦσαν οἱ γίγαντες οἱ ἀπ' αἰῶνος οἱ ἄνθρωποι οἱ ὀνομαστοί

 

Πηγή: Γένεση 6

 

Στην αρχή λοιπόν είχε δημιουργηθεί αυτός ο πολιτισμός και οι πρώτοι άνθρωποι εκείνης της γενιάς ζούσαν για εξωφρενικά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αρκετοί απ' αυτούς ήταν και παιδιά θεών.

 

When kingship from heaven was lowered, the kingship was in Eridu. In Eridu, Alulim became king; he ruled for 28800 years. Alalngar ruled for 36000 years. 2 kings; they ruled for 64800 years. Then Eridu fell and the kingship was taken to Bad-tibira.

 

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Eridu

 

Είναι ολοφάνερες οι τεράστιες ηλικίες των ανθρώπων αυτών. 28,800 χρόνια ο ένας 36,000 χρόνια ο άλλος. Και μετά οι πόλεις άρχισαν να πολεμούν η μια την άλλη. Η Eridu έπεσε και νίκησε η Bad-tibira, μετά έπεσε και αυτή κοκ.

 

Όλες οι μυθολογίες μιλούν για πόλεμο ανάμεσα σε θεούς. Στην Ελληνική μυθολογία αναφέρεται σαν Τιτανομαχία, στο βιβλίο του Ενώχ αναφέρεται σαν εμφύλιος πόλεμος στον πολιτισμό των Έλοχιμ/Νέφελιμ, στη Σουμέρια μυθολογία ήταν ο πόλεμος ανάμεσα στα δύο αδέρφια Ένκι και Ένλιλ για την εξουσία ανάμεσα στους θεούς.

 

Άποψή μου είναι ότι η αντίπαλη παράταξη, χρησιμοποιώντας τις ανθρώπινες αδυναμίες προκάλεσε εμφύλιο πόλεμο στο δικό μας στρατόπεδο και μόλις αλληλοσκοτωθήκαμε επικράτησαν οι εχθροί μας. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά...

 

Η βίβλος, συμφωνεί σε ένα σημείο με τη Sumerian King List. Στο ότι μετά τον κατακλυσμό η διάρκεια ζωής πέφτει στην τάξη των δεκάδων ετών. Το ξαναβάζω να το δείτε:

 

καὶ εἶπεν κύριος ὁ θεός οὐ μὴ καταμείνῃ τὸ πνεῦμά μου ἐν τοῖς ἀνθρώποις τούτοις εἰς τὸν αἰῶνα διὰ τὸ εἶναι αὐτοὺς σάρκας ἔσονται δὲ αἱ ἡμέραι αὐτῶν ἑκατὸν εἴκοσι ἔτη

 

Πηγή: Γένεση 6:3

 

Είναι η πιο σαφής ομολογία παρέμβασης για τη μείωση της διάρκειας ζωής που θα μπορούσε να γραφτεί. Μας λέει "εγώ σας σκότωσα". Παρακάτω ομολογεί κι άλλα

 

καὶ εἶπεν ὁ θεός ἀπαλείψω τὸν ἄνθρωπον ὃν ἐποίησα ἀπὸ προσώπου τῆς γῆς ἀπὸ ἀνθρώπου ἕως κτήνους καὶ ἀπὸ ἑρπετῶν ἕως τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ ὅτι ἐθυμώθην ὅτι ἐποίησα αὐτούς

 

Πηγή: Γένεση 6:7

 

Κατέστρεψαν τον ανθρώπινο πολιτισμό, αδιαφορώντας για παράπλευρες απώλειες (τα ζώα), όπως κάνουν σήμερα και οι Αμερικάνοι. Αυτό τον πόλεμο χάσαμε και βρεθήκαμε σε αυτά τα χάλια. Στην αρχή ο αντίπαλος προκάλεσε εμφύλιο πόλεμο στη δική μας πλευρά, σφαχτήκαμε μεταξύ μας και έτσι μπόρεσε η άλλη πλευρά να υπερισχύσει... Σε ένα κείμενο των Σουμέριων - δεν μπορώ να το εντοπίσω - γράφει "οι θεοί μας εγκαταλείπουν σαν αποδημητικά πουλιά"... Αυτή ήταν η υποχώρηση και αποχώρηση της πλευράς μας από τη Γη. Τότε πέσαμε στα χέρια του εχθρού και τη συνέχεια την ξέρετε... Γένεση 6:3,7... είπεν ο θεός...

 

Εχω απαντήσει μέχρι τώρα για τον πόλεμο και το ποιος μας προγραμμάτισε...

 

Τα περί μπιμπερό δεν ισχύουν. Αναπτύσσεσαι κανονικά και σταματάς στην ηλικία 20-25 και το σώμα διατηρεί αυτήν την κατάσταση. Μετά τα πρώτα 100 χρόνια αναπτύσσονται οι προηγμένες εγκεφαλικές λειτουργίες και στα πρώτα 1,000 χρόνια έχεις εξελιχθεί σε god-like... και έχεις 20,000 - 30,000 χρόνια μπροστά σου. Μετά από αυτό το διάστημα θα αποκτήσεις τη δυνατότητα να εξαϋλώνεις και να υλοποιείς το σώμα σου κατά βούληση. Τότε θα φύγεις οικειοθελώς από τη γη για τον ουρανό σαν αστέρι επειδή δε θα έχεις τίποτα άλλο να μάθεις εδώ πέρα. Θα μπορείς φυσικά κατά βούληση να επιστρέψεις:

 

Καὶ ὁ πέμπτος ἄγγελος ἐσάλπισεν· καὶ εἶδον ἀστέρα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ πεπτωκότα εἰς τὴν γῆν, καὶ ἐδόθη αὐτῳ ἡ κλεῖς τοῦ φρέατος τῆς ἀβύσσου,

Πηγή: Αποκάλυψη 9:1

 

Ωστόσο υπάρχει φως στον ορίζοντα. Που το στηρίζω αυτό; Εάν ισχύουν όλα αυτά που είπαμε, οι εχθροί μας δεν θα επέτρεπαν ποτέ να βγούμε από το Μεσαίωνα, δε θα επέτρεπαν ποτέ να εγκαταλείψουμε τις θρησκείες που μας επέβαλλαν. Άρα εδώ και περίπου 400 χρόνια οι εχθροί μας έχασαν τον έλεγχο πιθανότητα επειδή τους ξανανίκησαν οι φίλοι μας. Επειδή όμως δε θέλουν να την ξαναπάθουν εξαιτίας μας, για αυτό απλά παρακολουθούν και μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν, ίσως ξανάρθουν. Πώς σας φαίνεται; :)

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι του "παραδείσου" ήταν στην ουσία αιχμάλωτοι πολέμου. Η ορίτζιναλ Γέννεση ξεκινάει από το 5ο κεφάλαιο....

Όταν λέμε παράδεισο δεν εννοούμε πάντα τον παράδεισο της γέννεσις,αλλά είναι μια γενικότερη ουτοπική έννοια και ένα μέρος που περιγράφετε και σε ανατολικές θρησκείες.

Πηγές???

Δες για την οξείδωση και την γήρανση σε όλο το διαδίκτυο.

Επίσης είναι αποδεδειγμένο πως ο έλεγχος της αναπνοής σε πιο χαμηλούς ρυθμούς,μειώνει τους χτύπους της καρδιάς,χαλαρώνει τους μύες και χρειάζεται το ανθρώπινο σώμα λιγότερο οξυγόνο για να λειτουργήσει.Αρα δεν φθείρεται γρήγορα.

Εγώ λέω κάτι εντελώς διαφορετικό. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα, δε σε βλάπτει το οξυγόνο αλλά από κάποιο σημείο και μετά σταματούν οι διαιρέσεις και τα κύτταρα δεν ανανεώνονται. Υπάρχει ένζυμο που το διορθώνει αυτό, αλλά δεν είναι εύκολη δουλειά να το βάλεις αυτό στον πυρήνα κάθε σου κυττάρου, πρέπει να προστεθεί γονίδιο που να το παράγει συνεχώς. Αλλά ακόμα και με απλή χορήγηση έχει αποτέλεσμα. Οι λεφτάδες των φαρμακοβιομηχανιών το κρατάνε μυστικό (το φάρμακο) και πατέντα για να το μοσχοπουλήσουν. Μόλις περάσει η εικοσαετία της πατέντας θα τα πουν και στο "λαουτζίκο", όπως θρασύτατα τον αποκαλούν ακόμα και οι υποτιθέμενοι "έκπροσωποί" του...

 

Πάρε και πηγή:

Δηλώνω άγνοια επί του συγκεκριμένου.Μακάρι να βρεθεί το ελιξήριο της ζωής.

Αυτοί που το κρατάν όπως λες μυστικό ήδη ζουνε περισσότερα χρόνια? και ποιοι είναι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Γκρευ σου φαίνεται φυσιολογικό να αλωνίζουμε τη γη ή έστω άλλους πλανήτες κάποιες χιλιάδες χρόνια?

 

Ναι.

 

 

εδώ άλλοι βαριούνται αυτή τη σύντομη ζωή και τη συντομεύουν ακόμη περισσότερο.

 

Είναι παλαβοί.

 

 

Ο θάνατος για πολύ κόσμο είναι μια λύτρωση, μπορεί η ζωή να είναι ωραία αλλά και ο θάνατος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της.

 

Για ποιους;

 

 

Είναι σαν να θες να ζεις μια συνεχόμενη άνοιξη, άντε και καλοκαίρι στις εποχές. Δεν σε γοητεύει καθόλου το φθινόπωρο, ο χειμώνας δεν έχει την δική του αίγλη? Δεν βρίσκεις καμμιά ομορφιά στο να βιώνει κάποιος το δικό του "φθινόπωρο" και το δικό του "χειμώνα"? με το πέρασμα των χρόνων δεν κερδίζουμε κάτι? με το να παρατηρούμε τις αλλαγές στον εαυτό μας και στο σώμα μας δεν αντιλαμβανόματε πολλά περισσότερα?

 

Τίποτε απολύτως. Μαθαίνεις πολύ περισσότερα αν ζεις χιλιάδες χρόνια. Τελειοποιείσαι στο μάξιμουμ.

 

 

Ωραία θα ήταν στην ηλικία μου να έχω κορμί 20αρας, αλλά μου αρέσει το σώμα μου και τώρα, ζώ μαζί του και το χαίρομαι.

 

Ναι καλό είναι ακόμα... ;)

 

 

Είναι η τελειότητα τόσο αναγκαία για να είμαστε ευτυχισμένοι? ή πιστεύεις ότι αν μέναμε νέοι για πάντα θα μας ενδιέφερε πολύ να αναπτυχθούμε πνευματικά? γιατί κατα τη γνώμη μου το αντίθετο θα συνέβαινε. Θα μας ένοιαζε μόνο η εξωτερική ομορφιά, γιατί θα διατηρούσαμε τον εγωισμό και την υπεροψία που υπάρχει στα νιάτα.

 

Το αντίθετο θα συνέβαινε. Θα το θεωρούσαμε φυσικό και δεδομένο. Δε θα δίναμε καμιά σημασία στην εξωτερική εμφάνιση. Θα κοιτούσαμε και άλλα πράγματα...

 

 

Ο θάνατος και η ημερομηνία λήξης είναι η κινητήριος δύναμη για τον άνθρωπο, αυτή που μας ωθεί μπροστά, αυτή η κρυφή δύναμη που μας κάνει να θέλουμε να αναπτυχθούμε, να μάθουμε, να ψάξουμε και να προλάβουμε να τα κάνουμε ολα αυτα γιατί γνωρίζουμε πόσο σύντομο είναι το πέρασμα.

 

Πάλι λάθος! Ο θάνατος και η ημερομηνία λήξης κάνει να φαίνονται όλα τα έργα σου εδώ μάταια. Ο Αβραάμ το πρότυπο όλων των αβρααμιστών - λένε ότι μόνο αυτός έφτασε στο Kether - δεν έκανε απολύτως κανένα έργο. Έζησε σε ένα αντίσκηνο όλη του ζωή. Δεν συνέβαλε σε τίποτε στην πρόοδο της ανθρωπότητας δεν ανακάλυψε απολύτως τίποτε χρήσιμο εκτός από μια θρησκεία που ας μη τη σχολιάσω καλύτερα... Είχε δίκιο από μια άποψη, δεν έχει νόημα το έργο όταν ζεις τόσο λίγο. Ο θεός του έκανε ότι μπορούσε για να καταδικάσει την ανθρωπότητα στην οπισθοδρόμηση και στην τύφλα ώστε να τον λατρεύουν και να του δίνουν ενέργεια χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι λατρεύουν το δεσμοφύλακά τους.

 

 

Ίσως όταν είμασταν "προγραμματισμένοι" να ζούμε εκατοντάδες χρόνια να πεθαίναμε από ανία που είπε και ο Artzuna, και το σχέδιο να απέτυχε παταγωδώς. Ίσως ο άνθρωπος να πεθαίνει νωρίτερα αλλά να ζει καλύτερα έτσι. Γιατί και στην Εδέμ πάλι δεν ήταν ευχαριστημένος ο Αδάμ με την Εύα κάτι έλειπε από τον παράδεισο τους, πάντα κάτι μας λείπει, πάντα θέλουμε αυτό το κάτι παραπάνω, γιατί δεν έχουμε μάθει να ζούμε τη στιγμή και το παρόν, ζούμε πάντα στο μέλλον και στο παρελθόν. Ξεχνάμε να ζήσουμε τη στιγμή, ξεχνάμε να χαρούμε και να εκτιμήσουμε τη ζωή.

 

Λάθος όλο αυτό είναι ένα ψέμα, διάβασε την πραγματική ιστορία του Adapa και όχι Αδάμ. Ο Adapa είναι ο πρώτος βασιλιάς του Eridu, ο Alulim. Δεν υπήρξε κανένας παράδεισος, αυτά τα όντα που ήρθαν εδώ και βρήκαν πιθηκανθρώπους, έφτιαξαν τους Homo Sapiens και πήραν μετά κάποιες γυναίκες για δικές τους και έκαναν παιδιά που τα έβαλαν επικεφαλής στους υπόλοιπους και ο μεικτός πολιτισμός θεών-ανθρώπων - η κοινωνία του Ανθρώπου με το Δημιουργό - ήταν ο "παράδεισος"...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες μου θυμίζουν ένα βιβλίο του Έριχ φον Νταινικεν που είχα διαβάσει παλιά με τίτλο Αναμνήσεις από το μέλλον. Ήταν πολύ ενδιαφέρον είχε μια παρόμοια θεωρία με αυτή που περιγράφεις ότι όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί ήταν αποτέλσμα εξωγήινης παρέμβασης ή βοήθειας. Θυμάμαι είχε ανακαλύψει ζωγραφιές σε σπήλαια που έδειχναν κάποια όντα που έμοιαζαν με αστροναύτες, κάτι κρυστάλλινα κρανία, και τα σχήματα στην κοιλάδα Νάζκα.

Αλλά τελικά τον διέψευσαν γιατί τα ευρήματά του είχαν λογική εξήγηση.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Λάθος όλο αυτό είναι ένα ψέμα, διάβασε την πραγματική ιστορία του Adapa και όχι Αδάμ. Ο Adapa είναι ο πρώτος βασιλιάς του Eridu, ο Alulim. Δεν υπήρξε κανένας παράδεισος, αυτά τα όντα που ήρθαν εδώ και βρήκαν πιθηκανθρώπους, έφτιαξαν τους Homo Sapiens και πήραν μετά κάποιες γυναίκες για δικές τους και έκαναν παιδιά που τα έβαλαν επικεφαλής στους υπόλοιπους και ο μεικτός πολιτισμός θεών-ανθρώπων - η κοινωνία του Ανθρώπου με το Δημιουργό - ήταν ο "παράδεισος"...

 

Πραγματικά..χωρίς ίχνος κακής διάθεσης..

νομίζω οτι ξεφεύγεις...

 

Σε ποιά περιοχή και σε ποιό χρονικό διάστημα τα τοποθετείς αυτά...?

 

Μόλις απαντήσεις..βρες κάποιο βιβλίο ή κάποιο συγγραφέα(σοβαρό

συγγραφέα όχι την ομάδα ενός site που πασχίζει να φτιάξει την δική

της ανθρώπινη ιστορία{το οποίο πραγματικα ελπίζω να μην διαβάζεις

και αν το διαβάζεις να μην ταυτίζεσαι})και δες τι γράφει για αυτή την

περίοδο..τι ευρήματα υπάρχουν..τι φαίνεται να συνέβαινε τότε..

 

και πάνω από όλα..τι ποσότητα πληροφοριών έχει περάσει σε εμάς

από εκείνη την εποχή..γιατί αν δεν έχουν περάσει το με τι ντύνονταν,το

τι έτρωγαν,τα ήθη και τα έθιμα τους,τα τραγούδια τους κτλ κτλ μην

περιμένεις να έχουν περάσει οι λεπτομερέστατες πληροφορίες που

παραθέτεις στα τελευταία (πόσα)ποστ σου..

 

Αν με οποιοδήποτε τρόπο βρεις αρκετά λογικό το να συνέβησαν τα

παραπάνω οκ..όσο δεν έχεις κάνει μια στοιχειώδη έρευνα όμως για

το τι λένε κοινωνιολόγοι,ιστορικοί,αρχαιολόγοι και τόόσοι άλλοι(οχι

από την βικιπαίδεια,δεν μετράει)μην κάθεσαι να γράφεις κατεβατά..

δεν ξέρω κατά πόσο το βλέπεις..αλλά απλά..δεν στέκουν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...